kompas Afschaffing van toezicht op deviezenverkeer Consument zacht ei voor zakenwereld bedrijven (üw f Groothandelspr ijzen in april gestegen „Partijdig „Bestuur moet terugkomen op rampzalig standpunt” Prof. Meadows in Nederland Sommige mensen hebben ditbeeld van de politie: Anderen weer dit: Wieheeft er gelijk? 1 1 M i D_ I hardhandige arrestatie. Soms tot het wegwijs maken van een toerist. 11 DINSDAG 5'4 JULI T9 7 3 10 99 Franse minister: Geërgerd Zendtijd Aardappelen „Eigenlijk doet de Europese ge meenschap, die door grote indu striëlen wordt beheerst, nog niets voor de consument”. Een recente uitspraak van de Amerikaanse con sumentenvoorvechter Ralph Nader. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z’n taak. Soms leidt die taak tot een nogal Overdreven? Ja, zal de Europese commissie in Brussel zeggen, wij hebben toch niet voor niets richt lijnen ter bescherming van de con sument opgesteld. Daar heeft die commissie dan gelijk in. Maar zij weet beter dan ieder ander dat die richtlijnen waardeloos zijn als ze niet worden vertaald in nationale wetten. En daar ontbreekt het in de hele EEG opvallend aan. Er valt dus weinig tegen Naders uitspraak in te brengen. Waarbij wel de kant tekening moet worden gemaakt dat sommige EEG-landen, zoals Duits land en ons land, in toenemende mate het marstempo gaan aan geven dat naar een afdoende con sumentenbescherming moet leiden. Daarom zal de een de politieman wj JSf zien als een boeman. En de ander 1^. als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. Inbreken mag nietVrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. d Geen zinnig mens die bezwaar maakt als 3 3 de politie daartegen optreedt ’n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. I PROTEST NVV-JONGEREN ADVERTENTIE j JOHN BINDELS 1 1 DEN HAAG De Consumentenbond hoopt, dat de beperking van de invoer van kleine elektronische apparaten uit Japan tijdelijk zal zijn. Met het wegval len van de concurrentie van de goedko pere Japanse produkten is de consument namelijk zeker niet gediend. b b Dinar. De pariteit van de Algerijnse dinar is voor het eerst officieel vast gesteld en wel op 0,18 gram fijn goud. Dit heeft het Internationale Monetaire Fonds meegedeeld. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het groepsindexcijfer voor akkerbouwprodukten in april 155 tegen 95 in de overeenkomstige maand van 1972. Deze stijging was vooral het gevolg van de hoge prijzen voor con- sumptie-aardappelen. Het groepsindexcijfer voor veehouders- produkten liep, vergeleken met april 1972, met 17 punten op tot 159. Alle produkten in deze sector waren hoger in prijs. hout, produkten waarin koper is ver werkt, tarwebloem, vlees en vleeswaren, koekjes en biscuits en van geraffineerde vetten en oliën. In ingelichte kringen in de Franse hoofdstad werd als commentaar hierop gezegd dat de afschaffing van het toe zicht, die niet voor het einde van de zomervakanties wordt verwacht, voorna melijk zal gelden voor reizen van Fran sen naar het buitenland. De Franse re gering zal zeker een wakend oog blijven houden op de Franse investeringen in het buitenland. de Industriebond heeft dit gisteravond meegedeeld. Zoals gemeld heeft het jongerencon tact van het NVV voorstellen gedaan, die neerkomen op meer ruimte voor hun eigen standpuntbepaling voor de jonge ren, erkenning van de eigen plaatselijke en districtsafdelingen en uitbreiding van mankracht en middelen van het NVV- jongerencontact. structuurverbetering van het NW-jon- gerencontact staan. De contactcommissie meent echter, dat dergelijke belangrijke zaken niet op ei gen houtje door het bondsbestuur mogen worden bedisseld, maar dat zij in brede kring met de jongeren moeten worden besproken. „Het hoofdbestuur van de Industriebond moet ogenblikkelijk te rugkomen op zijn voor de jongeren rampzalige standpunt”, eisen de jonge leden tot 25 jaar van de Industrie bond. „Het bondsbestuur moet binnen het NVV de mening van de jonge leden vertolken en de structuurvoorstellen van het jongerencontact en de activiteiten van de jongerenorganisatie van het NW en de aangesloten bonden ondersteunen.” De voorzitter van de Industriebond NW, de heer A. Groenevelt, was niet bereikbaar voor commentaar. Hij is met vakantie. Er zijn in ons land twee organisaties in het belang van de consument werk zaam. Dat zijn de Consumentenbond en de Stichting Konsumenten Kontakt, bei de in Den Haag gevestigd. Zij ergeren zich al jaren aan de eenzijdige lever- ings- en betalingscondities die een aan zienlijk deel van de branche-organisaties in ons land de koper oplegt. De Consu mentenbond heeft daarop zelf nieuwe voorwaarden opgesteld, die voor iedere branche aan de specifieke handelsom- standigheden zijn aan te passen. En die condities hebben inmiddels een storm van reacties veroorzaakt. Niet alleen ne gatieve overigens. Zo sprak de grootste werkgeversorganisatie in ons land, het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen, zich niet uitdrukkelijk tegen de consumentenvoorwaarden uit. Het Ver bond wees er naar aanleiding van pro testen onder meer van de BOVAG, de installateurs en de fotodetailhandel wel op, dat het uniforme voorwaarden geldt die niet bij elke branche passen. Waarna de bond weer liet weten dat het om een modelcontract gaat, waarop altijd vari anten mogelijk zijn. Giscard d’Estaing herhaalde dat hij het gepraat over een mogelijke revalua tie van de Franse frank beschouwt als „een technische en intellectuele absurdi teit”. Toegenomen. Het bruto nationaal pro- dukt van de Verenigde Staten is in het tweede kwartaal van dit jaar met 2,6 percent toegenomen tot 1.271 mil jard dollar, gecorrigeerd voor het sei zoen en op jaarbasis gesteld. In het eerste kwartaal bedroeg de groei 8,7 percent. De inflatie bedroeg in het tweede kwartaal 6,8 percent tegen in het eerste kwartaal 6,1 percent. tijdens een persconferentie in Den Haag, in gezelschap van projectleider W. van Dieren (rechts). PARIJS. De Franse regering over weegt het toezicht op het uitgaande deviezenverkeer in Frankrijk binnenkort grotendeel! af te schaffen, zo heeft mi nister van Financiën Valery Giscard d’Estaing verklaard in een interview met het weekblad l’Express. In de sector van de grond- en hulp stoffen hield de stijging aan van de invoerprijzen van gezaagd naaldhout, ruwe katoen, walserijprodukten en rood koper. Voorts stegen de invoerprijzen van ruwe aardolie en de producenten prijzen van benzine, katoenen garens en van vetzuren en oliën. De prijsdaling van huiden en leder zette zich ook in april voort. Bij de afgewerkte produkten liepen de prijzen op van emballage van rechten, die nu nog grotendeels door de leveranciersvoorwaarden om zeep wor den geholpen. Wettelijk is de verkoper bijvoorbeeld verplicht mondelinge af spraken na te komen, o.a. ten aanzien van de leveringstermijn. Verschillende leverantiecondities zijn daarmee in strijd, zodat de koper aan de willekeur van de tegenpartij is uitgeleverd. Het zelfde is het geval met gebreken aan geleverde goederen. De wet zegt dat hiervoor de verkoper aansprakelijk is, maar sommige leveringsvoorwaarden ei sen van de koper dat hij al binnen veertien of zelfs binnen acht dagen be zwaren kenbaar maakt en die dan schrif telijk formuleert, waardoor ieder ver haal na die termijn is uitgesloten. De Consumentenbond acht deze bepalingen uiterst onredelijk. Zeker nu er niet eens een eenvoudige rechtsprocedure bestaat om de consument wettelijk genoegdoe ning te verschaffen. De bond ging aan de hand van die trieste ervaringen over tot het opstellen van eigen, voor beide partijen aanvaard bare voorwaarden. Kopers werden opge roepen de eenzijdige voorwaarden van de handel te weigeren en in de plaats daarvan de condities van de bond te stellen. Die actie werd begonnen om alvast de situatie te scheppen die ont staat, zodra het burgerlijk wetboek op het punt consumentenbescherming is aangepast. De wet geeft de koper dan De jongeren van de Industriebond zeggen, dat zij er verontwaardigd over zijn, „dat het bondsbestuur het niet nodig heeft gevonden hen bij zo’n be langrijk besluit te betrekken”. De con tactcommissie jongerenzaken vermoedt dat het bondsbestuur de jongeren heeft gepasseerd omdat bekend was, dat de jongeren van de Industriebond onvoor waardelijk achter de voorstellen voor De stijging van de marktprijzen van aardappelen, een normaal seizoenver- schijnsel in het voorjaar, was van grote invloed op het indexcijfer voor de land- bouwprodukten, en eveneens op het al gemeen indexcijfer. Voorts liepen de marktprijzen van granen, rundvee en varkens en de invoerprijzen van kopra op. De prijzen van eieren en kaas daal den. DEN HAAG. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de index cijfers van groothandelsprijxen over april 1973 ten opzichte van maart 1973 met 4 punten gestegen, namelijk van 200 naar 204 (basis: 1948 100). Het index cijfer voor de landbouwprodukten liep in deze periode met 11 punten, dat voor de grond- en hulpstoffen met 2 punten, en dat voor de afgewerkte produkten met 1 punt op. De opsteller van het „Club van Rome”- rapport „De grenzen aan de groei", prof. Dennis Meadows (links) brengt een be zoek aan Nederland. Hij spreekt hier Consumenten zouden meer dan nu het geval is gemobiliseerd moeten worden. Ze laten nog te veel over zich lopen. Zachte eitjes zijn het voor de sterke ondernemers en voor de slimme hande laren, die met ontsnappingsclausules en andere juridische trucs hun risico’s met gemak afwentelen op de kopers. U koopt een aansteker met garantie, maar de kans is groot dat als het ding explodeert en er iemand ernstig bij gewond raakt, alleen de aansteker zelf wordt vergoed En wist u dat als een parketvloerenleg ger een schuurmachine uit het raam op uw auto laat vallen, u in negen van de tien gevallen zijn baas niet voor de schade kunt aanspreken? Procederen brengt de consument tot heden voor een kostenpost, die de waar de van de in het geding zijnde goederen doorgaans ver overtreft. In principiële gevallen, die een precedent kunnen ople veren, wil de Consumentenbond daarom advocaat- en proceskosten voor leden voor zijn rekening nemen. UTRECHT. De jongeren van de Industriebond NVV 30.000 in totaal keren zich fel tegen de afwijzende beslissing die het bestuur van hun bond heeft genomen over de structuurvoor stellen van het NVV-jongerencontact. De contactcommissie jongerenzaken van s Zakenmensen zijn de goede niet te na gesproken niet erg fijngevoelig als het om duurzame klantenbinding gaat Ze geven aan de ene kant hoog op over hun „service”, maar zijn vaak niet thuis als er iets aan de geleverde spullen mankeert. Met wat handige condities „gedeponeerd” bij „de griffie” of bij „de Kamer van Koophandel” (wie gaat daar eerst heen vóór hij koopt) met wat gespeculeer op de onwetendheid van de massa en een tactisch gebruik van de overbluffingstechniek, kan de zakenman met de consument nog alle kanten uit Gelukkig zijn er óók zakenlieden die beseffen dat de consumenten de vraag vertegenwoordigen en daarom een sterke positie innemen. Die bedrijven riskeren hun naam en hun omzet liever niet voor enkele klachten. Zij hebben het principe ingevoerd: niet goed, geld terug en hou den zich onder alle omstandigheden groot. Bij zulke zaken voelt de consument zich veilig. Hij heeft de indruk dat hij niet tot een koopdaad gedwongen wordt, die hij achteraf zou moeten betreuren. Koopgedrag is nu eenmaal onderhevig aan impulsen, waarin de consumenten voorlichting in ons land sinds enkele jaren goed op dreef gekomen onvol doende doorwerkt. Tenzij de consument zich organiseert met de bedoeling deel te nemen aan een „mobilisatie” met als streven het zakelijke spel van het „con sumentje overtroeven” door een krachtig en consequent gezamenlijk opereren de kop in te drukken. De Consumentenbond zegt dit naar aanleiding van hetgeen de minister van Economische Zaken onlangs over deze zaak heeft meegedeeld, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid De Ruyter (PvdA). Volgens het antwoord van de minister hadden Philips en de bedrijfstak van elektroni sche apparaten gewezen op de gevolgen van de sterk stijgende Japanse import op de werkgelegenheid in ons land. Om dat deze argumenten „op grond van de beschikbare gegevens” juist bleken, is besloten de invoer te beperken. Wat het werkgelegenheidsargument van Philips betreft, vraagt de Consu mentenbond zich af, of de regering niet zelf het Centraal Bureau voor de Statis tiek had kunnen laten onderzoeken, of de werkgelegenheid wezenlijk in gevaar zou komen. Het kompas van het be- drijfsleven is nu eenmaal een partijdig kompas, aldus de Consumentenbond. Houtprijzen. Op de Europese houtmarkt is de vraag bijzonder groot en stijgen de prijzen onrustbarend. Aldus de ECE (Economische Commissie voor Europa) en FAO (Voedsel- en Land bouworganisatie). Geen uitstel. De Verenigde Staten zien geen reden om de internationale be sprekingen over liberalisering van de handel uit te stellen, zo hebben hoge Amerikaanse functionarissen in Genè ve meegedeeld. Ze zeiden dit naar aanleiding van berichten uit Parijs en Brussel dat Frankrijk van de EEG gedaan probeert te krijgen dat zij niet aan de handelsbesprekingen deel neemt zolang geen vorderingen wor den gemaakt met de vernieuwing van het internationale geldstelsel. PTT-tariefsverhoging. De Belgische pos terijen willen een algemene prijsver hoging van de posttarleven per 1 ja nuari volgend jaar doorvoeren. Die tariefsverhoging zou in totaal zo’n 120 miljoen gulden aan meeropbrengsten moeten gaan opleveren. In het bin nenlands verkeer zouden de tarieven worden gebracht op 5 frank (ruim 35 cent) voor een brief in plaats van 4,5 frank. Wat heeft de Consumentenbond nu zo geërgerd, dat de directie er gratis nieu we leveringsvoorwaarden tegenover stelt, voor iedereen die er maar om vraagt? Gemiddeld kwamen er per jaar tienduizend klachten binnen van kopers, die zich op de een of andere manier „genomen” voelden. De bond ging al die klachten op redelijkheid na en kwam tot de conclusie dat de chaos in de betalings- en leveringscondities groot was. In de meeste gevallen bleken ze uiterst gunstig voor de leverancier en bijzonder ongunstig voor de klant. -- N F Toen de tegenwoordige minister van Sociale Zaken, drs. Jaap Boersma nog AR-Kamerlid was, heeft hij met een pittige uitspraak eens de hele reclame wereld in de gordijnen gejaagd. Hij zei in 1970: „Alle reclame is per definitie misleidend, anders zou ze geen zin heb ben.” Daarover zou een academische dis cussie mogelijk zijn, die intussen niet zou verhinderen dat ons land iedere godsganselijke avond een selectie van halfware, onjuiste, infantiele milieu-aan- tastende en gezondheidondermijnende reclame op het beeldscherm krijgt. Op basis van een democratisch parlementair besluit, waarbij etherreclame is toege staan. Of de volksvertegenwoordiging destijds wel heeft bevroed hoe irritant die reclame zou kunnen uitpakken hoe noodzakelijk een tegenwicht in de vorm van consumentenbegeleiding bij het ab sorberen van die reclame wel zou zijn, valt te betwijfelen. Dat tegenwicht zal er ook wel niet in de vorm van televi- sie-uitzendingen komen, nu de Stichting Ether Reclame (STER) en de daarop toezichthoudende Reclameraad hebben besloten afwijzend te beschikken op een verzoek om betaalde STER-reclame- zendtijd. Die weigering heeft verschil lende Tweede-Kamerleden dezer dagen tot ritische vragen gebracht, waarin de noodzaak van een tegenwicht alsnog werd benadrukt. We zijn benieuwd naar de formulering van het regeringsant- woord, temeer waar ervan uit mag wor den gegaan dat het kabinet Den Uyl een groot voorstander is van degelijke con sumentenvoorlichting. Zou het op de een of andere manier tóch niet lukken de consumentenvoorlichting geregeld te krijgen in de periodieke gratis OQ-uit- zendingen, die onder regeringsauspiciën staan, dan ligt er een levensgrote taak voor de omroepverenigingen. Zij hebben het tot heden nog niet veel verder gebracht dan wat commentaren van de zijde van de consumentenorganisaties op ontwikkelingen die daarom vroegen en op tijdstippen die niet die organisaties maar de omroepverenigingen bepalen. Het zou zeker op de weg van de maat schappij -kritische omroeporganisaties liggen (en wie rekent zich daar niet toe) de consument, die door de verdorrende bomen van de groenverslindende wel- vaartswereld het beetje bos niet meer ziet dat ons nog wordt gelaten, zendtijd te bieden. De STER-zendtijd is „in be ginsel geheel en uitsluitend bestemd voor reclame in de eigenlijke zin van het woord en derhalve voor boodschap pen ter bevordering van de verkoop van goederen en diensten”. De bedrijven staan er bij de STER voor in de rij. Om te vertellen dat een wit overhemd on danks de natuurverpestende fosfaten be- langrijker is dan kwakende kikkers en spelende vissen. Om ons de weg te wijzen naar boterhammensmeersel uit het land waar het leven goed (lees: roet) is. Om ons attent te maken op de Rijnbende (drankenmerk) waarbij we eerder geneigd zijn te denken aan het open riool dat onze drinkwaterpositie bedreigt. Om ons te leren hoe we vlie gen uit onze leefruimte kunnen houden met chemische strips. Om ons op te wekken nóg meer auto’s te kopen in een land dat er al bijna in gesmoord is. En daar zou de Consumentenbond tijd wil len afknabbelen om te wijzen op leve ringsvoorwaarden die nog „controversi eel” geacht kunnen worden? Wat een pretentie. Reclame is reclame. En dat blijft zo als het aan de Reclameraad ligt. Dag vogels. Dag vissen Welterusten Reclameraad. I -W 7 V.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11