Knappe zege Kennemer schaakleven raakt Hoogendoorn in Langedijk een illustere figuur kwijt in w eens da Amsterdam vindt spelen Couperus bij Telstar Van Ispelen: weer kandidaat voor karttitel Australische Sefton won Schotse ronde Dopinggeval ELLY VAN BEUZEKOM KLOPTE LIDA KUYS bon Roelof Veld trad eindelijk helemaal uit schaduw Tips koersen „Nederlander” Ec „een farce” tl fi c Li l 3 s 1 Dir wedstrijden kJ Rb „CHARLEY” ZWEMSTRA VERLAAT KIJK UIT „In belangrijke ben ik sterk” Zl( „PLEZIER IN DE ATLETIEK IS MIJN DRIJFVEER” ►IJmuider Courant Cl DINSDAG 2 4 JULI 1973 12 I Historisch j Werk primair 76 Haarlem E A ^4 „Plakker” ►Haarlems Dagblad g 1 F l W iiiej (Van onze schaakmedewerker) „Charley” Zwemstra: Schaakavonturier. Bij zijn vertrek komen we nog enkele (Van onze sportredactie) Peter van Ispelen: Sterk. 1 (Van onze sportredactie) Roelof Veld: Werk gaat voor. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) en (Van onze atletiekmedewerker) NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Postzegel Door dit soort partijen is Zwemstra in Kennemerland een historisch figuur ge worden; een speler ook die alleen maar vrienden had en ze ook in zijn nieuwe omgeving weer snel zal maken. HAARLEM/IJMOND Het schaakleven in Kennemerland zal deze week af scheid moeten nemen van één van haar meest illustere beoefenaars: ir. A. Zwemstra; bjj het merendeel der schakers beter bekend als Charley. De Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden hebben door de fusie met het Duitse concern Hoesch. in Njjmegen een kantoor gekregen waar een aantal van de belangrijkste adviserende afdelingen een nieuw onderkomen zullen vinden. Project manager Zwemstra is één van de personeelsleden die meegaat en in Bennekom gaat wonen. ARNHEM. Vorig weekeinde kwam hij dan eindelijk helemaal uit de scha duw. Twee kampioensmedailles gingen richting Deventer, naar de woning van Roelof Veld, waar tot voor kort naast de trofeeën, veroverd in vooral regionale ontmoetingen, geen plaats ingeruimd be hoefde te worden voor echte kampioens- plakken. De Osdorper Peter Noy bracht het tot dubbele winst bij de nieuwelingen: za terdag zegevierde hij met voorsprong in Zwaag-Westeinde en zondag was Peter de rapste in Beek en Donk. In Zwaag- westeinde werd Stan Snijders vijfde bij de aspiranten. 9 EI5 valss] het i Atvid ven nieuvi Eds Zwed diensl in Zv de la land strijd' gaf j dagen Ingel; kust i Daa niet t berg PSV in St< de Ec lijke gewet debut make: PS'' de n: week< Slow! dag v tislav minst ren. „Allen wat Egbert betreft doel ik dan op de periode dat hij geen nacht diensten behoefde te draaien hebben meer trainingsmogelijkheden. Ik kan er gewoon niet meer uithalen. Mijn baan vraagt veel tijd soms ook in de avond uren wanneer cliënten met me over ver zekeringen willen praten. Eigenlijk weet ik nooit van tevoren wanneer ik kan trainen. Nee. om hierin verandering te brengen teneinde in de atletiek meer te bereiken, zie ik niet. Je werk is veel belangrijker. Juist in de periode waarin je als atleet moet werken naar de top, „Dat kon ook moeilijk anders, want op de 1500 m heel lang mijn favorie te afstand moest ik het opnemen tegen Haico Scharn en Bram Wassenaar, terwijl ik op de langere afstanden de voor mij té sterke Egbert Nijstad en Jos Hermens aantrof”. „Het is gek, maar in grote wedstrijden loop ik altijd sterk. Ik weet dat ik kan winnen van een knaap die eigenlijk sterker is”, aldus Roelof Veld, die daar voor een eigen strijdwijze heeft die hem overigens nogal eens verwijten oplevert. Hij zou een „plakker” zijn. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. De ronde van Lange dijk voor Amateurs, die zondag in Noord-Scharwoude werd verreden, le verde bij de amateurs een zege op voor Co Hoogendoorn uit Zwanenburg. Hij was de snelste finisher van een twaalf man sterke kopgroep. Tweede was Dick Groen uit St. Pancras en derde de Hille- gommer Rhett van Trigt. Hoogedoorn noteerde een tijd van 2.18.15 over de 90 km. Drie titels binnen even zovele maan den, terwijl in de jaren daarvoor welis waar goede prestaties uit de bus kwa men, maar er voor hem nooit dat voor ste plan haalbaar was. Regelmatig zat Roelof Veld voorin, zowel bij indoor- wedstrijden, tijdens het zomerseizoen, als bij de winterse crossen. Voorin, maar nooit helemaal „van voren”. In Kennemerland ziet men Zwemstra node vertrekken, in Bennekom zal de vereniging van zjjn keuze zich gelukkig mogen prijzen met zijn komst. „Als ik gekozen heb blijf ik zo trouw als een hond” zijn zijn eigen woorden. Al ronden voor de finish van die 10 km stond eigenlijk vast dat Roelof Veld de moedige Piet Vonck zou verslaan. Roelof Veld beschikt namelijk over een goed eindschot; iets dat in de internatio nale atletiek heel belangrijk is. Bij de nieuwelingen in Langedijk ging de Badhoevedorper Japie Meyer win nend over de eindstreep. Ron van Waard uit Haarlem zegevierde er bij de aspi ranten. Samen met De Jong uit Leiden, waarvan hij met een paar lengtes ver schil won, was Van Waard ontsnapt. De jonge Haarlemmer kwam ook in h et bezit van de leidersprijs en de prijs voor de strijdlustigste renner. Sjakie Pieters uit Zwanenburg werd zevende. Toch ben ik op het laatste stuk wel sneller geweest. Door blessures aan de pees heb ik té weinig tempowerk ge daan, aldus Roelof Veld, die in de win termaanden wekelijks maximaal 150 km traint. „Ik weet dat het te weinig is. Veel kilometers draaien is van enorm belang. Maar ik heb er gewoon de tijd niet voor. Overigens heb ik in de afgelo pen winter wel iets meer getraind dan vorige jaren, hetgeen nu blijkt uit mijn stijgende prestaties”. BEI ploeg I Euro; I Sitta; 100 l meter negrel Christ X 400 Erika Dagm; meter Holte; spring Beren mann; Peter Hurkmans kreeg gelegenheid te starten in een race over 400 m. met horden en hij had in Ger Heinsius van ATOS een sterke tegenstander. De DEM- man. die is opgesteld in de jongensploeg voor de wedstrijd tegen België en Zwit serland te Antwerpen, zondag, werd tweede in 58,1 sec., waarmede hij zijn moet je ook in de maatschappij je carrière opbouwen. Voor mij is dat nauwelijks te combineren”. Zoals het nu gaat, is voor Roelof Veld voldoende. Te meer, daar hij zich dit jaar al voor de nationale titelstrijd duidelijk in de kijker heeft gelopen, hetgeen resulteerde in buitenlandse wed strijden en in sterke verbeteringen van persoonlijke records. „Op 24 en 26 juli ga ik met Haico Scharn en Jos Hermens naar Finland, waar ik graag een 1500 en 5000 meter wil lopen”, vertelt Roelof Veld, die za terdag in Cardiff bij de landenwedstrijd tegen Wales weer de 3000 meter op nieuw steeple chase liep en zijn per soonlijk record andermaal scherper stel de. Jonge renners van De Kampioen na men zondag met succes deel aan een groot jeugdtoernooi van DTS in de Wor- mer. Bij de negenjarigen wist Rinus de Bond zelfs te winnen en werd Marco Barnhoorn zevende. Stef Kuiper en Jos de Bie werden zesde en achtste bij de tienjarigen, Jan van Wijk en Ab Harren derde en vijfde bij de elfjarigen. Andries Laviere negende bij de twaalfjarigen, terwijl Hans Smit een knappe tweede plaats behaalde bij de dertienjarigen. Nees de Bond kwam in deze categorie op de vierde plaats. persoonlijk prestatie- en clubrecord roy aal verbeterde. Op de 800 meter stelde Walter Vos wat teleur. Deze Suomees, die een tijd van rond de twee minuten kan verwezelijken, werd in de C-klasse slechts vijfde in 2.08.6 sec. Peter Hurk mans streed in de b-klasse en dank zij een sterke eindsprint werd hij nog vier de in 2.02.3 sec. Bij de heren was de 100 m. c een spannende aangelegenheid. Henk Martens werd winnaar in 11,6, doch voor Aat Karei, die tweede werd en Metro-man Van Schelvan werd even eens 11,6 sec. afgedrukt. Lida Kuijs won bij de dames dit nummer in de c-klasse in 13.3 sec. Elly van Beuzekom, die haar serie in de d-klasse won in 13,7 sec. liet de finale schieten in verband met het speerwerpen. Op de 800 m. deed Hans Akkerman uitstekend werk met zijn tijd van 2.10 sec. Clubgenoot Rob Kleine finishte direct na hem als vierde in 2.12.8 sec. Bij de meisjes reikte nationaal b-kampioene Marjan Boerema tot een goede 31.98 m. bij het speerwerpen. Henk Martens werd derde bij het ver springen C met een sprong van 6.21 m. ^erp De ronde van Beek en Donk voor veteranen werd gewonnen door de Am sterdammer Frits Rabe. Henk Buis uit Vijfhuizen legde beslag op een verdien stelijke tweede plaats. Samen met Schae fer uit Loosdrecht hadden de twee felste prijsvechters het tot een beslissende voorsprong gebracht. De Haarlemmers Freek Cornelisse en Peter de Jong wer den vijfde en zevende, terwijl Wim Snij ders uit Zwanenburg negende werd. Bij de amateurs in Beek en Donk kwam Zwanenburger Jimmy Kruunenberg op de derde plaats. Zijn jonge dorpsgenoot Stan Snijders werd derde bij de aspiran ten en Herman Noy uit Osdorp vierde. AMSTERDAM. FC Amsterdam is zeer ontstemd over het feit dat Wytse Couperus het afgelopen weekeinde met Telstar twee oefenwedstrijden heeft ge speeld. Woordvoerder en ex-voorzitter De Stoop: „Een farce. Als dit soort dingen allemaal kan. dan hoeven we geen reglementen meer te maken. FC Amsterdam gaat dit zeker aanhangig maken bij de KNVB. Dit lijkt helemaal nergens op.” De Haarlemmer staat na drie selectie wedstrijden op de eerste plaats met slechts twee verliespunten. Zijn voor naamste concurrent heeft echter al 18 verliespunten, zodat de papieren van Van Ispelen voor de kontinuering van zijn Nederlandse titel uitermate gunstig staan. Tijdens de in Mill verreden wed strijd nam Van Ispelen in de eerste manche al dadelijk een voorsprong, die hij niet meer zou afstaan. Tijdens de tweede manche was het talrijke publiek getuige van het gehele veld. De opge jaagde Haarlemmer slaagde er echter niet in Euser van de kop ter verdringen en eindigde als tweede. In de beslissende manche liet Van Ispelen echter onmid dellijk iedereen zijn hielen zien. On danks de voortdurende slagregen hield de Haarlemmer een vrij hoog tempo aan en zette daarmee de concurrentie al dadelijk op een onoverbrugbare achter stand. Einduitslag: 1. Van Ispelen (Mach I Maico), 2. Euser (Landia Maico), 3. A. van Daalen (Landia Yamaha). HAARLEM. De 24-jarige Haarlem mer Peter van Ispelen heeft afgelopen zondag opnieuw zij« kandidatuur gesteld voor de Nederlandse karttitel. In Mill (N. Br.) won Van Ispelen twee van de drie manches tijdens de derde ontmoe ting voor het Nederlands kampioen schap. Hij werd éénmaal tweede en legde daardoor beslag op de overwin ning. De Dordtenaar Euser werd in Mill tweede, terwijl Ad van Daalen als derde eindigde. HEILOO. De instuifwedstrijden van Trias in Heiloo trokken vele deelnemers naar de sintelbaan aan het Maalwater en op tal van nummers werd een zeer spannende strijd gelevers. Bij het speer werpen dames was het ditmaal weer de beurt aan Elly van Beuzekom om te zegevieren. Zij deed dat onder zeer moeilijke omstandigheden. De aanstor mende wind was oorzaak dat vele wor pen ongeldig moesten worden verklaard. Elly van Beuzekom was met 49,76 de beste. Nationaal kampioene Lida Kuijs moest met een tweede plaats genoegen nemen. Zij produceerde een worp van 47,94 m. Zwemstra werd nooit clubkampioen bij Kijk Uit, hoewel hij jarenlang als de ongekroonde kampioen werd beschouwd. „Ik had er geen zin in om elke avond zolang op een partij te zitten”. Toen hij eens door langdurig verblijf in het bui tenland een grote competitie-achterstand had, kreeg hij gelegenheid om in een klok-séance tegen zes Kijk Uiters de actherstand weg te werken. Dat was nu weer precies iets waar Zwemstra volop van genoot. Resultaat: vier winstpartijen en twee remises! Michelin-ploegleider Joop Stoop uit Santpoort zal Sefton na diens tergkeer uit Zweden voorbereiden op de strijd om het wereldkampioenschap in Barcelona. Sefton is reeds zeker van een plaats in de Australische ploeg voor de WK. Duidelijk drukkere tijden dus. „Het geen ook komt omdat er in ons land eigenlijk nauwelijks steeple chase-lopers zijn. Op aanraden van Egbert Nijstad, die op dit nummer het nationale record heeft, ben ik aan die steeple begonnen met het gevolg dat ik voor de landen ploeg een vaste keus ben geworden”. Terecht overigens. Dat onderstreepte Roelof Veld onlangs in Brussel, waar hij tijdens de Europa-Cupwedstrijd de op papier sterkere Belg Thijs naar de derde plaats verwees. Dit na een tactische race, waarin hij met het persoonlijk record van 8.49,8 slechts ruim zes secon den boven Nijstad’s record bleef. Arend Zwemstra werd op 12 december 1933 in Rotterdam geboren waar hij het schaken van zijn vader leerde. Toen deze als lid van de schaakclub Charlois een keer verhinderd was, nam zijn zoon de opengevallen plaats in om meteen met een gedeelde eerste prijs te gaan strijken. Vanaf dat moment stond vast dat hij zich verder zou bekwamen en hij groeide uit tot clubkampioen van Char lois, een vereniging die toen in de eerste klasse van de KNSB speelde. Bij zijn vertrek naar de Hoogovens werd Zwem stra lid van de IJmuider schaakvereni ging Kijk Uit waar hij meteen de aan dacht trok met zijn avontuurlijke strijd wijze. De uitslag van een partij was voor, hem ondergeschikt aan de opgeroe pen verwikkelingen. Bij voorkeur werd er geofferd en dan liefst op lange ter mijn, waarbij het al dan niet slagen zo lang mogelijk onzeker zou blijven. Dik wijls zochten zijn tegenstanders veel meer achter de opgeroepen complicaties dan nodig was. Vooral spelers die de neiging hadden naast de schoenen te lopen moesten het bij Zwemstra ontgel den. Onvergetelijk is zijn offer-partij tijdens een Hoogoventoernooi tegen Tim Krabbé, een speler die ook niet op een schaakhoutje kijkt. „Alles wat maar even geofferd kon worden, ging er tegen aan. Krabbé praat er nog steeds over”! Prestaties die e r zijn mogen.: Vooral omdat de goede tijden van Roelof Veld zich uitstrekken van de 800 tot de 10.000 meter. Hier volgen ze: 800 meter: 1.51,2; 1500 meter: 3.44,6; 3 km: 8.00,8; 5 km: 13.54,8; 10 km: 29.12.8 en de 3000 meter steeple chase: 8.49,8. Een imposante reeks. Inderdaad een weinig benijdenswaar- dige positie die in de atletiek betekent dat titels niet haalbaar zijn, verkiezingen voor de landenploeg schaars, evenals trouwens de invitaties uit het buiten land. Roelof Veld „dreef” al die jaren op het plezier dat de atletiekbeoefening hem gaf en nog geeft. „Dat is nog mijn drijfveer, want ik weet, dat ik nooit datgene bereik wat Jos Hermens, Bram Wassenaar, Haico Scharn of Egbert Nij stad presteren. Je mag me dan ook niet met dit viertal vergelijken”. sponsor van de KNAU optreedt werkzame Roelof Veld. De derde al? „Ja. want in het begin van het seizoen won ik namelijk met mijn club Daventria de nationale titel op de 4 x 1500 meter”, aldus de als schade-inspecteur in het verzekerings wezen bij de maatschappij de Natio nale Nederlanden, die sinds kort als U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. 0 per maand, a per kwitantie f 9.30 0 per kwartaal, per giro/bankf 27.-* I i V WASSENAAR. Hoewel de Sweepstakes al een belangrijke indicatie hebben gegeven over de kandidaten voor de Dravers-Derby wordt woensdagmiddag (2.30 uur) op Duindigt een laatste wapenschouw gehouden. Slechts Sweepstakes-winnaar Lord Faune ontbreekt. Het wordt opnieuw een confrontatie tussen Lento H, Lantoni H, Lady, Lido Buitenzorg en Lonely Star. Aan de uitslag van de Derby- proef kan wellicht nog een groter waarde worden gehecht dan aan de Sweepstakes, omdat de Derby op Duindigt, een baan met speciale moeilijkheden, wordt gehouden. Nu Lord Faune niet start, zal deze generale gewonnen kunnen worden door Lento H. De tips: 1 Zweden-prijs: 1 Lana Rodney, 2 Loes Areta, 3 Karamba X, O: Kobaletta W. 2 Belglë-prijs: 1 Jos N., 2 Juliana Silk, 3 Krone Buitenzorg, O. Kei Buitenzorg. 3 Noorwegen-prljs: 1 Karamba, 2 Litana, 3 Lestavll, O: Lola Hollandia. 4 Consternation-prijs: 1 Flix, 2 Yubarajah, 3 Helhof Anuschka; O: Steerage. Frankrijk-piijs: 1 Jacky Spencer, 2 Iduna J„ 3 Geatonka: O: Victorious II. 6 Derby-proef: 1 Stal Antonio (Lento H en Lantoni H), 2 Lady, 3 Lido Buitenzorg, O: Lonely Star. 7 Polisson-prijs: 1 Radbout, 2 Franco Dream 3 Paradio’s Boy: O: Gray Chesnut Toekomstbeker VI: 1 Impereur, 2 Kitty G. 3 Komtesse D.. O: Kees. 9 Itallë-prijs1 Ilexide Hanover, 2 tlona Carbonari, 3 Edel Six: O: Iris Volo. 10 Denemarken-prijs: 1 Linda Hollandia, 2 Loekl Dartel, 3 Katlnga M., O: Juan Carlos. Amsterdam heeft inmiddels ook afwij zend op de brief van Telstar gereageerd waarin de Velsense vereniging verzoekt op welke manier het de afkoopsom van 3000 gulden moet overmaken. Reactie van Amsterdam: ..Wij zijn ons er niet van bewust dat wij van Telstar geld te goed hebben.” Als Amsterdam de rechts geldigheid van het contract blijft be twisten dan zal de KNVB op korte termijn een arbitragecommissie samen stellen die in deze onverkwikkelijke af faire uitsluitsel moet geven. Zwemstra is in zijn element als hij zo’n verhaal vertelt op een wijze zoals alleen hij dat kan: „Ik stond een dierentuin vol hout achter”! De partij werd door Zwemstra verloren maar vraag niet in wat voor bochten Krabbé zich heeft moeten draaien om alle listen en lagen het hoofd te kunnen bieden. Dat de appel bij de familie Zwemstra niet ver van de boom valt heeft zijn 12- jarige dochter Marijke inmiddels bewe zen die bij het tennissen tot en met 12 jaar districtskampioène van Noord-Hol- land is geworden. Jarenlang moest Roelof Veld zich bij de prijsuitreikingen van de nationale atletiekkampioenschappen bescheiden opstellen, totdat in het afgelopen week einde de 28-jarige Deventenaar dan mocht plaatsnemen op de hoogste trede van het erepodium. Eerst als nationaal kampioen op de 3000 meter steeple chase en een dag later als bemodderd kampi oen op de 10 km. „Waarmee ik binnen enkele maanden nu al mijn derde titel heb veroverd”, grijnsde een meer dan tevreden Roelof Veld kort na die mod derige 10 km in Den Haag. „Ik trek me dat niet zo erg aan. Ik heb het er erg moeilijk mee om zelf lang het tempo aan te geven zoals in de internationale top bijvoorbeeld Bedford dat kan. Ik ben volgens mij van nature een volger, zoals je ook van nature tempomakers hebt. Overigens heb ik tij dens de 10 km van zondag verschillende keren de kop van Piet Vonck overgeno men en elke keer als dat gebeurde moest er iemand van de kopgroep afha ken”. dingen aan de weet waarover hij nooit iets heeft losgelaten. In Japan heeft hij de Japanse versie van het schaakspel beoefend. Dit spel telt twee stukken meer en biedt nog meer combinatie mogelijkheden, een spel dan ook dat Zwemstra uitstekend ligt. Bijzonder veel waardering heeft hij voor velerlei akti- viteiten op schaakgebied in Noord-Hol- land e n in Haarlem en de IJmond in het bijzonder. „Er zijn hier veel aktieve organisatoren”. Over het Nederlandse topschaak is hij minder te spreken. „Men valt hier altijd op dezelfde spelers terug en geeft de nieuwelingen veel minder kansen dan in de damwereld”. Opvallend is ook dat Zwemstra Spasski als een veelzijdiger schaker ziet dan Fischer en om die reden ook als een beter schaker be schouwt. „de Russen hebben hun studie wat verwaarloosd terwijl Fischer er al les aan deed”. SANTPOORT. De in Amstelveen woonachtige Australische wielrenner Clyde Sefton (in München winnaar van het zilver op de weg achter Hennie Kuiper) heeft de Ronde van Schotland voor amateurs gewonnen. Sefton, die in Nederland voor de Michelin-ploeg uit komt, won in Schotland één van de vijf etappes. De Australiër reisde onmiddel lijk na zijn triomf door naar Zweden, waar hij in de amateurronde van dat land zal uitkomen. PARIJS. De Fransman Michel Ro ques blijkt in de 18e rit van de tour de France (Brive Clermont Ferrand) een niet toegestaan stimulerend middel te hebben gebruikt Hij is bij de doping controle positief bevonden. Zijn straf: terugzetting naar de laatste plaats in de etappeuitslag, een boete van 10000 Zwit serse francs (ongeveer 900 gulden) en een maand voorwaardelijke schorsing. Naast een uitstekend schaker is Zwemstra een zeer sterk tennisspeler op landelijk eerst klasse-niveau en lid van de Beverwijkse vereniging DEM. Ook met voetballen maakte hij furore en bracht het tot het tweede elftal van Feyenoord.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 12