Passagiers en bemanning veilig; ontvoerders gepakt INDUSTRIEBOND NVV: Straatgedrag Negen doden bij hotelbrand in Schotland Raadselachtige aanslag in Velsen-Noord er Roulette in Zandvoortse veilinghal Krokodillenjacht Haarlem in Weer vliegramp: 38 doden dinsdag 7 augustus Voetbalkrant Haarlems Dagblad Kombinatie MANK bentmede DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN i AGENDA pagina 4 Jong nijman Het woord is aan... HALF MILJOEN BIJEN GESTOLEN Wat een mooie Verder in de krant Frank. HET WEER Zonnige perioden prachtige nertskraag Van wie? Die nieuwe bontzaak bontmantel, wat een Formaat, tarieven, condities normaal ■M1 II n'g'j'l'J:,. ZWAAN r ipw t «pw1 m U beltJacobs herstelt OVERVEEN - TEL. 0 23-2412 66 Zeven gezellige Barbecue gerechten bij goed weer ook buiten. Lid romantisch tafelen. JACOBS B.V. Bouw-, installatie-, loodgietersbedr. Grevelingenstr. 2, Um., telef 10231 ett ’71 12 TL 71 irantie. js, ekeurd Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES 3 3 6 .9 7 7 11 6 12, 13 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. lel. 10519. BeFr a TJmuider Courant Comtesse Diane: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - f 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post 30,00), p. jaar 106,20. Losse nummers 40 cent. KAPERS BLAZEN BOEING OP (Van onze redactie buitenland) ZOU eiding van (Van een onzer verslaggevers) of gelijk- Dak B.V Vrijwel (Zie verder pagina 6) ADVERTENTIES aan boo^ het KNMI tot AAN HET STRAND 2 it>4 DINSDAG 24 JULI 1973 63e jaargang nummer 220 Barteljorisstraat 5 Haarlem HAARLEM. De tienjarige kro kodil Bertus van de 31-jarige Ruud van Leeuwen, President Steynstraat 62 in Haarlem-Noord, zorgde gistera vond voor enige opschudding in de straat. Het één meter zestig lange reptiel was ontsnapt uit z’n bassin in een hok achter het huis. Politie en brandweer werden gealarmeerd, maar het lukte niet het dier te pakken. Volgens een brandweerman is er zeker één vermiste. Er zouden nog meer slacht offers in het gebouw kunnen zijn. ZANDVOORT. In Zandvoort draait de roulette. De Amsterdamse drankhan- delaar J. A. van Olderen heeft zich dit weekeinde met een speeltafel genesteld in een zaal van veilinggebouw „De Witte Zwaan” aan het Dorpsplein. nische instructies vanuit Eindhoven vast te leggen. „Maar dat is geen abnormale zaak, vooral niet in de situatie waarin men toen verkeerde”, aldus de Philips-woord- voerder. Het zou volgens hem alleen te doen zijn geweest om het vastleggen van inkomende gesprekken. De moraal dient tot troost van hen, die te bang zijn geweest om te durven zondigen. Haarlems Dagblad IJmuider Courant Bever wijkse Courant ■weg 337 KGGI) dam l - 126533 rkeer- heid J AUDI'S ;uks -1973 uit occasions EIGEN ONTWERPSTUDIO Vraagt Inlichtingen Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 „Philips tapte gesprekken af yj.'K 4*'***' overal uit te klauteren. Bertus ging hem op zeker moment achterna' en kon toen niet meer terug in het bassin. Ruud, gek op reptielen, heeft ook nog twee leguanen in zijn privé- dierentuin. Van Bertus wil hij geen kwaad woord horen. Regelmatig stapt hij met zijn laarzen in het krokodil lenbassin om het water schoon te maken en dan doen de beesten hem niets. Gisteren was Bertus alleen wat zenuwachtig omdat hij in het nauw zat. Op de foto: de krokodil wordt in de vijver teruggezet. Het door de gemeente Haarlem in het leven geroepen instituut „reinigingspoli- tie”, waarvan de oprichting dezer dagen werd gemeld, kan men rangschikken onder de signatuur „gedragscontrole”, die een enigszins ander karakter draagt dan wat in het verleden tot de praktijk van de politie behoorde. Dat karakter beweegt zich veel meer in de richting van „opvoeding” dan van „opsporing” en de gestelde taak is niet zozeer verbalise ren danwel corrigeren. Het lijkt een bij uitstek in deze tijd passend initiatief, deze „reinigingspolitie” in dienst van het milieu, maar ook een zeer noodzakelijk instituut. Want het openbare gedrag wordt er niet fatsoen lijkér op, in algemene termen gesproken. In dat verband mag ook nog wel eens aandacht gevraagd worden voor toezicht in de wandeldomeinen, die in Haarlem binnenkort drastisch zullen worden uit gebreid. De hinder in de thans bestaande wandelstraten neemt toe, er wordt veel gefietst en met brommers gereden, en deze „milieuvervuiling” bederft vaak het plezier van de wandelende en winkelen de menigte. Ook dat is een gevolg van ..gedragsverruwing” en daar zal de poli tie met haar corrigerende en preventieve aanwezigheid zeer welkom zijn. De Amsterdammer heeft voor de ex ploitatie de vorm van een besloten vere niging gekozen. Potentiële leden worden geballoteerd en betalen na toelating een tientje contributie per maand. Burgemeester A. Nawijn van Zand voort heeft de korpschef van politie J. D. van Maris opdracht gegeven de wer kelijke beslotenheid en statuten van de vereniging te onderzoeken. Dat is gister avond gebeurd. Het ziet er echter naar uit dat de politie het „gokpaleis” al weer direct kan sluiten. Burgmeester Nawijn „Als het werkelijk een besloten vereni ging is valt het buiten de werking van de wet. Maar zodra wij constateren dat in strijd met de wet wordt gehandeld is het afgelopen”. Ook in „Westerduin” in Wijk aan Zee exploiteert de Amsterdammer sedert drie maanden een speelgelegenheid. Hij zegt daar nu enkele honderden leden te hebben. In Zandvoort mikt hij op 400. De gekaapte Japanse Boeing is vanmorgen vroeg in het Libische Ben- gazi tot ontploffing gebracht nadat alle inzittenden het toestel hadden ver laten. Daarmee kwam een eind aan een van de langste kaapvluchten uit de geschiedenis, één die bijna 88 uur had geduurd sinds het vliegtuig vrijdag middag boven de Noordzee was gekaapt. De Boeing-747 van JAL is een schroothoop. De kapers zijn gearresteerd, maar de circa 130 overige in zittenden, passagiers en bemanning, zijn veilig. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Deze krant bestaat uit veertien pagina’s VELSEN. Vanmorgen vroeg is de politie van Velsen te hulp geroepen voor een gewelddadige aanslag op het echt paar Kloosterman, dat aan de Wijker- straatweg in Velsen-Noord woont. Man en vrouw waren tussen half vier en vier uur vanmorgen in hun slaap verrast en met een zwaar voorwerp ernstig toege takeld. Noch omtrent de dader noch omtrent zijn motief kan de politie op het ogen blik iets zinnigs zeggen. Men staat voor een compleet raadsel mede doordat ook de slachtoffers niet in staat-zijn-aanwij zingen te geven. 9 LONDEN. In het Noordengelse dorp Great Corby is de politie in de weer bm een half miljoen bijen op te sporen- Een plaatselijke imker kwam gisteren tot de ontdekking dat vijf grote korven met bijen en honing waren verdwenen. Om kwart voor één landde de Boeing in de Syrische hoofdstad Damascus, na dat gemeld was dat men brandstof te kort kwam. De Syrische regering had het omgekeerde gedaan van wat in Irak was gebeurd: de aanvankelijke Weige ring het toestel te accepteren, werd omgezet in een toestemming om te lan den. Nadat brandstof ingenomen was vloog de Boeing over Griekenland rich ting Libië. Twee van de slachtoffers van de brand in Bogota kwamen om toen zij in hun wanhoop uit de veertiende verdie ping van de wolkenkrabber sprongen. De andere drie werden door het vuur inge sloten. Zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Meest matige wind tussen west en noordwest. Minimumtempe ratuur van ongeveer 12 gra den aan zee tot rond 8 gra den plaatselijk in het binnen land. Maxima morgen om streeks 18 graden. Door de vertikaal lage vorst- grens op 1900 meter hoogte blijft de lucht nog instabiel met ook morgen zonnige periodes waarbij nog steeds een kans op buien. Matige zeewind bij 17 a IS gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: In de komende dagen iets stabieler, maar nog frematégd strandweer. Bertus, rustig genietend van z’n nieuw verworven vrijheid, joeg spuit gasten en agenten schrik aan met z’n vervaarlijke kaken. Verwachting van woensdagavond UTRECHT. Tijdens de stakingen van het afgelopen voorjaar heeft Philips in Stadskanaal met behulp van techni sche apparatuur telefoongesprekken van vakbondsleden afgeluisterd. Deze be schuldiging wordt geuit in Wik, het leden-weekblad van de industriebond- NVV. alle Arabische regeringen weigerden de Boeing toestemming tot landen te geven, alleen in Bagdad, de hoofdstad van Irak zou het toestel aan de grond mogen komen. De Boeing leek aanvankelijk in de richting van Cairo te vliegen, maar omdat er een mankement was aan de air-conditioning, werd koers gezet naar Bagdad. Toen het toestel daar verscheen, werd de landingspermissie in getrokken. De Boeing vloog toen op nieuw in de richting van Cairo, waar voor het toestemming tot landen had gekregen. Volgens hem moeten de dieven eerst de vlieggaten hebben dichtge- stopt voordat zij hun gevaarlijke buit op een wagen zetten en verdwenen. ST. LOUIS. Zeker achtendertig mensen zijn gisteren om het leven geko men toen een tweemotorige Fairchild 127 van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Ozark Air Lines neerstort te nab(j St. Louis in Missouri. Het vliegtuig was kort voor de landing in een hevig noodweer geraakt. Het toestel brak in vijf stukken, nadat het op een onbewoond huis was neergekomen in Ferguson, een voorstad van st. Louis. Het vliegtuig had vijfenvaertig man aan boo^ ^der wie drie bemanningsle den- T overlevenden behoren de gezagvoerder en de tweede vlieger. Nadat een dierenarts eerst vergeefs had geprobeerd Bertus een verdoven de spuit te geven - de huid Was te dik - en een leraar van de Artisklas in Haarlem-Noord er ook niet in slaagde het dier te vangen wist die renverzorger Van Moorsei van Artis de krokodil met twee vangnetten te rug te zetten in het bassin, waar Ruud van Leeuwen nog twee kroko dillen en tien schilpadden heeft. Hij vertelde dat Bertus waarschijn lijk zijn vijver verlaten had uit nieuwsgierigheid. Er was een schil- padje in het hok dat het presteerde OBAN. (Reuter/AFP)— Bij een hevige brand in hotel Esplanade in Oban in Schotland zijn in de ‘afgelopen nacht tenminste negen mensen om het leven gekomen en velen gewond. De brand werd om half vier ontdekt. Veel hotelgasten raakten gewond toen zij uit de boven-etages van het zes verdiepingen tellende hotel sprongen. Na drie uur was de brandweer de brand meester. Het afluisteren van telefoongesprek ken werd vastgesteld vlak voor het be ruchte „paasbestand” in april. In een vergadering van de ondernemingsraad van Philips in Stadskanaal liet de direc tie zich volgens Wik ontvallen te be schikken over het op banden vastgelegde bewijs, dat een nog te organiseren prik- actie niet door de werknemers, maar door de vakbonden zou worden betaald. Zoals bekend is waren de prikacties (volgens de vakbonden) voor eigen reke ning van de vakbondsleden, terwijl de stakingsdagen wèl uit de weerstandskas- sen van de industriebonden werden gefi nancierd. Over .het betalen van niet gewerkte uren tijdens prikacties is na dien veel misverstand ontstaan. Wik schrijft dat Philips daarmee ont hulde, dat „de techniek niet altijd triom feert”, maar dat .bovenal duidelijk werd tot welke methoden het concern zich verlaagt als het zich in het nauw voelt gedreven. Geconfronteerd met de „ver spreking” viel de Philips-directie door de mand, aldus Wik, dat stelt dat de plaat selijke Philips-directie het af luisteren heeft toegegeven. Een woordvoerder van Philips in Eindhoven noemde desgevraagd de Wik- publicatie „een typisch komkommerver- haal.” Hij gaf toe dat er tijdens de stakingsacties in Stadskanaal een band recorder is gebruikt om allerlei telefo- De laatste vlucht van de Boeing in opdracht van de kapers begon gistera vond, toen het toestel kort na negen uur van Dubai vertrok. De Boeing had brandstof aan boord voor tien tot twaalf uur vliegen. De kapers hadden kaarten van het gehele Midden-Oosten opge vraagd, tot en met Libië en Zuid-Jemen aan de zuidelijke punt van het Saoedisch Arabisch schiereiland. Alleen een Ja pans echtpaar had het toestel mogen verlaten, een 62-jarige oud-directeur van een Japanse krant en zijn 48-jarige vrouw. De purser die gewond was ge raakt toen aan het begin van de kaping een handgranaat ontplofte, bleef in Du bai achter, het lijk van de vrouw, die bij diezelfde ontploffing omkwam, ging wel mee aan boord. Bij twee enorme branden in Colombia zijn gisteren tenminste vijf mensen on» het leven gekomen en 250 gewond ge raakt. De eerste brand verwoestte het bovenste gedeelte van de 41 verdiepin gen hoge Aviance-wolkenkrabber van Bogota. De tweede brand legde een verffabriek en aangrenzende ge bouwen in Barranquilla, de vierde stad van het land, in de as. Volgens voorlopige schattingen zijn hierbij hon derd mensen gewond- JAL-directeur Kalkman zei in Am sterdam „zeer dankbaar” te zijn dat alle inzittenden het er heelhuids hadden kunnen afbrengen. Hij betreurde het verlies van het 90 miljoen kostende toestel en vroeg zich af of de maat schappij hiervoor wel vergoeding krijgen. „We zijn wel verzekerd tegen verlies van toestellen, maar of een ma nier als deze daarbij is inbegrepen, is voor ons nog maar de vraag”. Het me dische team dat de JAL van Tokio naar Dubai had gezonden, is op weg naar Bengazi. Men wil het ziekenhuis ter plaatse inspecteren voor de inzittenden die daar even op verhaal willen komen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1