Bij vliegramp in OM GELUIDSBANDEN EN DOCUMENTEN VAN NIXON LOS TE KRIJGEN Stille Oceaan 78 doden Ali Bhoetto in Londen Politie in Turijn schiet man dood EUROPA ZOEKT ZICHZELF 1 Vietnam-gesprek opgeschort Blanke huurlingen contra Zambia Amalrik houdt Marineschepen aangevaren hongerstaking achtergrond Ministers praten in Kopenhagen en Brussel Demonstratie tegen Franse kernproef in Rome s DINSDAG 24 JULI 1973 (Van onze redacteur in Washington) „Opmerkelijk” Geharrewar 1 (Van onze speciale verslaggever) Hulp Raketten (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) In Iraanse haven rkt er- 70- en, lee er» ie- het ef- BRUSSEL „De identiteit van Europa” heeft gisteren in het mid delpunt gestaan van het overigens weinig schokkende politieke over leg van de ministers van Buiten landse Zaken van de EEG-landen. Dit vond plaats in Kopenhagen en pas laat in de middag keerden de bewindslieden terug naar Brussel om daar rond een andere tafel over andere dingen te gaan spre ken. LOESAKA In Zuid-Afrika en Europa worden blanke huur lingen aangeworven om Zambia en Tanzania aan te vallen. Dit zei ons president Kenneth Kaunda in een exclusief vraaggesprek naar aanleiding van de tegenstellingen tussen Zambia en de blanke min derheidsregeringen in Zuid-Afrika en Rhodesië. Zoals gemeld kon digde premier Ian Smith van Rhodesië circa zes maanden geleden een blokkade tegen Zambia af, die het land van president Kaunda voor grote problemen heeft gesteld. Tijdnood Fransen WASHINGTON De Watergate-commissie heeft een juridisch bevel uitgevaardigd; gericht aan president Nixon, ter opvordering van de ge luidsbanden en documenten in het Witte Huis, die betrekking hebben op het schandaal. De unanieme beslissing werd genomen, onmiddellijk na ontvangst van een brief van de president, waarin hij meedeelt de banden en documenten niet ter beschikking van de commissie te zullen stellen. Ervin schakelt de justitie in L twee Peru heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbroken en verklaard dat die niet zullen worden hersteld, voor Frankrijk definitief op houdt met het nemen van kernproeven in de Stille Oceaan. Men kan hier dus in zekere zin van kernsplitsing spreken. kening. Nog eens 500 vrachtwagens zijn besteld. ‘Og :on ap ton re el- tot >e- ill ie- ca- ijst ge- 'an het in le de de te ien af” lan rde in- len sen len uis ten ind ird lat vi- iat snt rt- >en in ie. in- er Het bezoek van Nixon is in Europa nog niet aan de procedurekwesties ont stegen wat er gezegd wordt en wié met Nixon gaat praten (de commissie van de EEG, de ministerraad van de EEG met de commissie, of de voorzitter van de ministerraad) staat nog niet vast. De Fransen zullen er in geen geval mee akkoord gaan dat de ontmoeting tussen Nixon en de Europese Gemeenschap zal neerkomen op een „verklede” topconfe rentie van de lidstaten met de Ameri kaanse president. Over Portugal en zijn politiek in Afri ka is volgens de Nederlandse minister mr. Max ven der Stoel uitsluitend in de marge van deze vergadering gesproken; er was geen tijd meer. De Amerikaans-Noord-Vietnamese commissie is ingesteld op grond van het in januari gesloten vredesverdrag dat voorziet in Amerikaanse hulp bij de wederopbouw van Noord-Vietnam. voorspelt ook welke motivering voor aanvallen van de huurlingen zal wor den gegeven: omdat enkele dorpen en steden in Zambia als bases worden gebruikt door guerrillastrijders, die de wapens tegen het regime-Smith hebben opgenomen. „Zoals met alle opgenomen informele gesprekken”, schreef de president, „be vatten deze commentaar dat door perso nen met verschillend perspectief en mo tivering onvermijdelijk op andere ma nieren kan worden uitgelegd.” Volgens de Zambiaanse president worden de huurlingen aangeworven door de gepensioneerde Zuidafrikaan- se generaal Cliff Melville, die op een boerderij nabij de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria woont. „De bedoe ling is dat deze huurlingen in Zambia en Tanzania gaan opereren om onrust en verwarring te zaaien”, aldus Kaunda. Gehoopt wordt dat dit zal leiden tot de ineenstorting van de regeringen van Zambia en Tanzania, die tot de felste tegenstanders van de blanke minderheidsregeringen in zui delijk Afrika behoren. Ook een aantal rijke landen, zoals Canada, West-Duitsland en Zweden heeft Zambia hulp gegeven om de gevolgen van de blokkade door Rho- desië te kunnen overwinnen. De blokkade is overigens een tweesnij dend zwaard: Rhodesië lijdt een ver lies van naar schatting 25 miljoen dollar aan derving van douanerechten. President Kaunda is vol vertrou wen dat zijn land de moeilijkheden zal overwinnen. „De Organisatie van Afrikaanse Eenheid geeft ons grote politieke steun. Landen als Tanzania, Kenia, Malawi en Zaïre hebben maatregelen op het gebied van de handel genomen om ons bij te staan”, aldus de Zambiaanse president. hij altijd al had gezegd, namelijk dat hij niets van het Watergate-schandaal of van de doofpot-campagne had afgeweten. Het vrijgeven van deze banden, schreef Nixon, zou het centrale vraagstuk van Watergate niet kunnen oplossen. DEN HAAG De onderzeebootjager „Limburg” en het fregat „Van Galen”, op reis naar het Verre Oosten, zijn in de haven van het Iraanse Bandar Abbas aangevaren door het schip „Aryasur”. Beide Nederlandse marineschepen la gen afgemeerd, terwijl de Aryasur in de haven manoeuvreerde. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De opge lopen lichte schade zal vermoedelijk met eigen middelen en eventuele hulp van de keizerlijke Iraanse marine hersteld kunnen worden, zo heeft de marinevoor- lichtingsdienst meegedeeld. PARIJS (UPI) De Verenigde Staten en Noord-Vietnam hebben bekendge maakt dat de reeks besprekingen over de Amerikaanse economische hulpverle ning aan Noord-Vietnam zonder resul taat is gebleven. De besprekingen wor den opgeschort opdat de twee onderhan- delingsdelegaties verslag kunnen uit brengen aan hun regeringen, zo staat in een kort gemeenschappelijk communi qué. De man had zich met zijn gijzelaars in het kantoor van de gevangenis van Fossano, in Noord-Italië, verschanst. Hij dreigde de twee bewakers dood te schie ten als hij geen auto zou krijgen om mee te vluchten. De gevangene had gisterochten om een onderhoud met de gevangenisdirecteur gevraagd. Toen hij over het binnenplein naar het kantoor van de directeur werd gebracht trok hij plotseling een revolver en rende naar de uitgang. Toen de bewakers de poort niet wilden openen schoot hij op hen. Twee van hen raak ten ernstig gewond. De derde kreeg slechts een schampschot. Daarop vluchtte de man in het gevan geniskantoor, waar hij twee bewakers gijzelde. Een grote politiemacht omsin gelde daarop de gevangenis. De doodgeschoten man was in Duits land geboren, maar woonde in Bologna. Hij zat een straf van 30 jaar uit, onder meer voor roofovervallen. TURIJN (AFP en DPA) De Itali aanse politie heeft gisteren een 34-jarige gevangene doodgeschoten nadat hij drie gevangenisbewakers met pistoolschoten ernstig had gewond en twee andere bewakers had gegijzeld. „Maar wij zijn op alles voorbereid”, aldus president Kaunda. „Wij zijn op een mogelijke aanval van deze huur lingen, die nu ook in Europa worden gerecruteerd, voorbereid”. Kaunda wees erop de de Zambiaanse lucht macht beter is uitgerust dan die van Rhodesië en onder andere beschikt over moderne gevechtsvliegtuigen die met raketten voor gronddoelen zijn uitgerust. Sinds premier Smith de Rhodesi- sche grens voor Zambia sloot, onge veer zes maanden geleden, gaat het transport van im- en export (vooral kopererts, waarop de Zambiaanse economie hoofdzakelijk steunt) via lange en dure routes over land: naar de haven Lobito in Portugees Angola, Malawi, Dar es Salaam in Tanzania en Mombassa in Kenia. Op het ogen blik zijn rond duizend vrachtwagens ingeschakeld voor het transport van noodzakelijke goederen en zij nemen thans (op jaarbasis) 120.000 ton van de Zambiaanse import voor hun re- ROME (Reuter) Honderden beto gers hebben gisteren met zakken ijs en water de Franse ambassade bekogeld uit protest tegen de Franse kernproef in de Stille Oceaan. De ministers hebben geen antwoord kunnen geven op de vraag hoe die identiteit van Europa eruit gaat zien, ook al vindt iedereen dan wel dat Euro pa een eigen karakter moet ontwikkelen. Voorlopig komen er dan ook twee studies: de ene moet op langere termijn de positie van Europa in de wereld en ten opzichte van de Verenigde Staten beschouwen, de andere dient op korte termijn gestalte te geven aan een opvat ting waarmee dit Europa de Amerikaan se president Nixon in het najaar bij zijn bezoek aan Europa tegemoet kan treden. Frankrijk betoonde zich ook in Ko penhagen een hardnekkige opposant van een „politiek Europa”: voor één studie op korte termijn was Pompidous minister niet te vinden, hoewel alle andere 1 an- den er voor pleitten. Daarna overhandigden zij een protest brief waarin de proef „een misdaad tegen de hele mensheid” wordt genoemd. Aan het ambassadegebouw werd geen schade aangericht. DEZE TIJDNOOD manifesteerde zich uiteraard opnieuw toen de ministers in Brussel gingen spreken over de verbete ring van de werkwijze van hun raad: een zaak die met de praktische gegevens bij de hand dringend om oplossingen vraagt. De hele kwestie is overigens terugverwezen naar de permanente ver tegenwoordigers van de lidstaten in Brussel na een ronde van algemene beschouwingen. De topconferentie van Parijs eiste weliswaar besluiten vóór 30 juni, maar zulke verlangens blijken in de praktijk niet te verwezenlijken. Ook de EEG-positie bij de komende GATT-onderhandenlingen (over tarieven en handel) is weer ter tafel gebradht In weerwil van eerdere besluiten wil Frankrijk nu pas aan deze handelsronde beginnen wanneer de monetaire vraag stukken zijn opgelost: dat is een duide lijke stap terug, maar de Fransen zeggen erbij dat naar hun smaak de monetaire situatie in de wereld ingrijpend is gewij zigd. De president stelde in zijn brief onder meer dat hij een aantal van de geluids banden had afgeluisterd, nog voordat zijn voormalige medeweker Alexander Butterfield vorige week openbaar maak te dat alle persoonlijke en telefoonges prekken in Nixons kantoren werden op genomen. De president schreef dat hij tot de conclusie was gekomen dat de banden in grote lijnen bevestigden wat Gordon Strachan (rechts op de foto) heeft gisteren voor de Watergatecom- missie gezegd dat zijn onmiddellijke chef, president Nixons adviseur Bob Haldeman, op de hoogte is geweest van de politieke spionage die door de Repu blikeinen is bedreven voor de inbraak in Watergate in juni vorig jaar. Strachan zei dat hij voor Haldeman rapporten over politieke spionage had opgesteld. Haldeman had laten doorschemeren dat hij ze had bestudeerd en besproken met ex-minister van Justitie Mitchell. Kort na de inbraak had hij in opdracht van Haldeman belangrijke memoranda over de politieke spionage vernietigd. Stra chan zei dat hij verantwoordelijk was geweest voor het doorgeven aan Halde man van alle informatie die hem over de plannen van het comité voor de herverkiezing van Nixon bereikte. Het belangrijkste rapport dat hij had opge steld, onthulde het bestaan van een politiek spionageplan dat beschikte over een kas van driehonderdduizend dollar. Strachan zei dat de politieke spionage eerst op Muskie was gepleegd maar toen was gebleken dat die de Democratische kandidatuur voor de presidentsverkiezin gen niet zou halen, was men overgegaan op McGovern. Strachan prees de „waar heidsgetrouwheid” van de voormalige juridische adviseur van het Witte Huis, John Dean, die zeer belastende verkla ringen heeft afgelegd als getuige voor de Watergate-commissie. Senator Ervin citeerde deze laatste passage en zei: „Het is een opmerkelijke brief, want blijkbaar zijn er twee ver schillende interpretaties van de banden mogelijk. Een, die gunstig is voor presi dent Nixon, en een die dat niet is”- Ervin verwees toen naar een bepaling die voorschrijft dat de president de plicht heeft documenten over te leggen wanneer daarmee vermeende onwettige handelingen bewezen of van de hand gewezen kunnen worden, en dat de pre sident zich in zulke gevallen niet kan beroepen op het principe van „executive privilege” waar Nixon zich steeds op beroepen heeft. Het juridische bevel tot vordering van de banden is door een koerier van de senaatscommissie hetzij persoonlijk aan de president, hetzij aan een van diens Witte-Huisadvocaten overhandigd. In dat bevel zou een uiterste datum worden vermeld voor de overlegging van de banden en documenten. Wanneer deze dan niet ter beschikking zijn gesteld, kan een proces voor de rechtbank vol gen waarbij de rechter in de eerste plaats de weigering kan veroordelen als een handeling die „beledigend is voor de rechtbank” (en waarop in Amerika vast gestelde straffen staan). Verder kan de rechter zich inlaten met de wettigheid van het principe van „executive privile ge” waarop het Witte Huis zich beroept. O Kapitein Eddy Rickenbacker, de be kendste Amerikaanse oorlogsvlieger uit de Eerste Wereldoorlog, is gisteren in Zurich overleden. Hij is 82 jaar gewor den. Rickenbacker was oprichter van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Airlines”. Wild enthousiast werd president Bhoetto van Pakistan gisteren bij zijn aankomst op het vliegveld van Londen door zijn in Engeland verblijvende landgenoten toegejuicht. MOSKOU (AUPI) De Russische schrijver Andrei Amalrik is in honger staking gegaan uit protest tegen zijn tweede veroordeling wegens het „belas teren van de Sovjet-staat” Dit hebben vrienden van hem in Moskou gemeld. DE FRANSEN zijn over de hele linie duidelijk van plan hun standpunten te verharden. Ontwikkeling van de EEG betekent verlies van de nationale positie het Gaullisme vervloekt zoiets. Een foetale EEG geeft Pompidou de kans zich als doorslaggevend element in de Europese politiek te manifesteren te genover de grootmachten Amerika en de Sovjet-Unie. De discussies te Brussel gaan vandaag verder. Amalrik zat in een kamp in Siberië drie jaar uit wegens dit delict en werd enkele dagen voor zijn vrijlating op nieuw in staat van beschuldiging gesteld en vorige week opnieuw tot drie jaar veroordeeld. Hij wil met zijn hongerstaking ook protesteren tegen het besluit van de autoriteiten zijn vrouw niet toe te laten bij zijn proces, hoewel ze daarvoor was overgekomen naar Talaya in Oost-Sibe- rië. Ook voor en na het proces mocht ze haar man niet zien. Volgens de Russiche wetgeving mag een vrouw haar gevan- Op 10 en 11 september gaan de minis ters weer in Kopenhagen op basis van de korte-termqnstudie verder bouwen aan dit nogal wezenloze geharrewar, dat de zozeer begeerde geloofwaardigheid van een Vernigd Europa tot op de nog zo zwakke botten aantast. De speciale aanklager, Archibald Cox, die een soortgelijke weigering van de president ontving, kondigde aan de kwestie bij de rechtbank aanhangig te maken. Met deze handelingen is de con frontatie tussen het Witte Huis enerzijds en het Congres en het ministerie van Justitie anderzijds, tot de climax ge bracht die vooral de senatoren hoopten te vermijden. Oud-generaal Melville heeft ver klaard dat het aanwerven van huurlin gen niet de instemming van de Zuid afrikaanse regering heeft. Politieke waarnemers in Loesaka hechten hier weinig geloof aan. Zij vragen zich af waarom de Zuidafrikaanse regering dan niet een eind maakt aan de activiteiten van de oud-generaal. President Kaunda zei ons van het tegenovergestelde overtuigd te zijn: „De regering in Pretoria is wel op de hoogte en heeft nog een andere be doeling met deze huurlingen. Zij moeten de Zuidafrikaanse troepen vervangen die nu langs de Rhode- sisch-Zambiaanse grens zijn gestatio neerd”. Het Zambiaanse staatshoofd PAPEETE (AFP) Bjj het neerstor ten van een Boeing-707 van de Pan American Airways bij het eiland Tahiti in de Stille Oceaan zijn vermoedelijk alle 79 inzittenden op één na om het leven gekomen. Het toestel dat van Auckland in Nieuw-Zeeland op weg was naar Los Angeles, verdween, zoals gemeld kort nadat het van de hoofdplaats van Frans Polynesië Papeete was opgestegen in de zee die daar ongeveer duizend meter diep is. Volgens een ooggetuige maakte de machine bij het opstijgen plotseling een scherpe bocht naar links. De piloot zou hebben willen terugkeren voor een noodlanding nadat de voorruit van zijn cabine was gesprongen. Reddingsboten pikten kort na het on geluk een Canadese passagier op die met verwondingen in een ziekenhuis werd opgenomen. Enige uren later werd ook een stewardess gevonden die echter kort nadat zij aan land was gebracht over leed. Temidden van wrakstukken, red dingsvlotten en persoonlijke bezittingen van de inzittenden van de Boeing wer den tot dusver vijftien lijken aangetrof fen. De autoriteiten vrezen dat ook de 62 vermisten alle om het leven zijn geko men. Onder de gevolgde procedure kan het twee tot drie maanden duren voordat een rechtbank zich zal uitspreken over de wettigheid van Nixons weigering. Daarna zou de zaak eventueel nog in beroep kunnen gaan bij het Hoogge rechtshof, zodat een uiteindelijke beslis sing niet eerder dan volgend jaar te verwachten zou zijn. President Nixon liet senator Sam Er vin, de voorzitter van de Watergate- commissie, verder in een aparte brief weten dat hij geen praktisch nut zag in het gesprek dat Ervin met Nixon had aangevraagd en waarin de president vóór zijn ziekte had toegestemd. Ervin zei dat hij, gezien Nixons mening over het gesprek, van een ontmoeting afzag. Nixons weigering om de geluidsbanden over te leggen, werd tegen het middag uur door de commissie ontvangen, die daarop onmiddellijk een spoedzitting be legde. Toen senator Ervin daarna de zaal betrad waar de getuigen worden ge hoord, brak een spontaan applaus los onder het publiek, dat al had gehoord dat de commissie de banden en docu menten van het Witte Huis zou vorde ren. De Verenigde Naties helpen bij de opleiding van chauffeurs en mon teurs. Zambia heeft 15 miljoen dollar gekregen deels leningen, deels schenkingen om de extra trans portkosten te kunnen betalen. De grootste gift, twee miljoen dollar, is afkomstig van China. Zaire schonk een miljoen dollar en zelfs Botswana, een arm klein land, dat omsloten wordt door de republiek van Zuid- Afrika, schonk 300.000 ton vlees. jaar bezoeken.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3