In tweede kwartaal 1973: 89,5 miljoen dollar VW uit Brazilië BETALEN VOOR RIJDEN EEN COMPLEX IDEE In Chili opnieuw 1 EXPOSITIE transportstaking s Geheimzinnige moord in Noorwegen massief eiken WEG LowLands Rentacar heeft zulke lage tarieven voor autoverhuur LowLands Rentacar n POPCONERT k I f. s MEUBELFABRIEK OISTERWIJK Vrije toegang Bel 02503-3441 of 02526-3141 Britse politieman in Hongkong stal f 2.315.000 Geen verdere steun Blazers Ensemble NIEUWE PORTUGESE r GOUVERNEUR VOOR GUINEE-BISSAU Mogelijk actie van Israëlische groep ZOMERAVONDVOORSTELLINGEN 'a 8 f. I en VRIJDAG 2 7 JULI 1973 mm VRIJDAG 10 AUGUSTUS door BARREL ORGAN Reeds betaald AANVANG: 20 uur Ambassadeur Sl TAFELS STOELEN WANDKASTEN BANKSTELLEN TV KASTEN DEKENKISTEN dat het eigenlijk onzin is om er alleen buitenlanders van te laten profiteren! Het is in vele gevallen voordelig voor u en attent van u om - zolang-u-maar-wilt - een auto te huren: voor buitenlandse bezoekers, bij plotselinge akties, voor (extra) vertegenwoordigers, personeelsvervoer en bij onverwacht uitvallen van auto’s. Fijn dat u dan weet dat u terug kunt vallen op een all-round automobielbedrijf met een speciale rentacar-afdeling, dat altijd zo goed als nieuwe auto’s in verschillende prijsklassen klaar heeft staan: van eenvoudig-tot-zeer-luxe: van Escort tot Granada, maar ook Transit-mini-bussen. Onze - zeer lage - tarieven zijn inclusief verzekering en onderhoud. p/a van Kalmthout van Niel bv Marktplein 25, Hoofddorp en Hoofdweg 1302, Nieuw Vennep Telex 41476 TOEGANGSKAARTEN VERKRIJGBAAR IN: Lagere inkomens 1 -• f 1 MEER WINST SHELL OIL ADVERTENTIE ker t. Il >64 W//i is- I I w lid iet meer st. kg m ver ser. DEN HAAG. Minister Van Doorn (CRM) heeft geen financiële middelen ter beschikking voor verdergaande sub sidiëring van het Nederlands Blazers Ensemble. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vra gen van de Kamerleden Voogd (PvdA) en mevr. Gardeniers-Berendsen (KVP). Autorijden in de stad moet belast wordenEen voor velen verontrustende kreet. Het was de kop boven een artikel, dat een plan van de EEG aankondigde om automobilisten die in de centra van grote steden willen rijden, een speciale heffing te laten betalen. Met andere woorden: Prijsmechanisch verkeer. Het zal nog wel even duren voordat dit idee is uitgewerkt en gerealiseerd. Al is het niet de eerste keer dat er over gesproken wordt. Prijsmechanisch rijden.... prijsmechanisch parkeren; uitdrukkingen die de afgelopen jaren herhaaldelijk boven kwamen drijven. Een popgroep van eigen bodem. Een jonge groep, die het reeds tot 'n televisie-optreden heeft gebracht. De politie in Oslo heeft nog arrestatiebevelen uitgevaardigd. LISSABON (DPA) De gouverneur en opperbevelhebber van Portugals ko lonie in West-Afrika Guinee-Bissau, ge neraal Antonio de Spinola, keert na een langdurig verblijf in Guinee op 6 augus tus terug naar Portugal. Het nettoresultaat van 1972 is inclu sief een bijzondere voorziening van 10 miljoen dollar in verband met verwach te verliezen als gevolg van sluiting en verkoop van enkele chemische fabrie ken. De inkomsten van Shell Oil bedroe gen in het tweede kwartaal 1,428 mil jard dollar tegen 1,213 miljard in de overeenkomstige drie maanden van 1972. HILLEGOM: IJMUIDEN: BEVERWIJK: BLOEMENDAAL: Haarlems Dagblad, Grote Houtstraat 93. Soendaplein (Noord). Californiëplein 17 (Schalkwijk). Haarlems Dagblad in het V.V.V.-kantoor. IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427. Beverwijkse Courant, Zeestraat 18. Aan de loketten van het Openluchttheater (Alleen kaarten van 4, Vakbondsvoorzitter Leon Villarin ver klaarde in een commentaar dat geen enkele toezegging is nagekomen die de regering vorig jaar heeft gedaan om aldus een einde aan de staking te ma ken. Dat zou de oorzaak zijn van deze nieuwe staking, waaraan wordt deelge nomen door vrijwel alle 15.000 leden, hetgeen enorme transportmoeilijkheden oplevert. De toevoer van goederen en levensmiddelen naar de hoofdstad wordt steeds meer gestremd en men neemt aan dat binnen enkele dagen de eerste win- In het eerste halfjaar werd een netto winst geboekt van 169,8 miljoen dollar of 2,52 dollar per aandeel vergeleken met een winst van 111,8 miljoen dollar of 1,66 dollar per aandeel in de eerste zes maanden van 1972. gewenste niveau maar er was een lichte verbetering ten opzichte van het voor gaande kwartaal. De produktie van ruwe olie en aardgascondensaten bleef in het tweede kwartaal ongeveer op het hoge niveau van een jaar geleden. De winst over het eerste halfjaar van 1973 is tien percent groter dan in de eerste zes maanden van 1968, het beste halfjaar tot nu toe. Het eigen vermogen van de maatschappij is sinds 1968 met kels wegens gebrek aan goederen hun deuren gaan sluiten. Het plaatselijke blad „Lillehammer Tilskuer” acht het mogelijk dat de ver keerde man werd doodgeschoten. Vol gens inlichtingen van het blad waren de schoten vermoedelijk bestemd voor een K? (Van onze redacteur in Santiago) SANTIAGO DE CHILE In Chili is Allende weer voor nieuwe moeilijkheden geplaatst, doordat er sinds gisteren een nationale transportstaking is afgekon- digd. De situatie begint weer verrassend veel op die van oktober vorig jaar te lijken, toen de bond van vrachtwagenbe- zitters eveneens in staking ging. kg kg kg kg kg «g Miandig t/m zaterdag van 948 uur ook op koopavonden geopend Arabier die Boetsjiki zaterdag op straat aansprak en hem meedeelde dat leden van de Zwarte September hem in Lille hammer wilden ontmoeten. Over deze ontmoeting met de hem onbekende man had Boetsjiki die al zes jaar in Noorwe gen woonde, zijn Noorse vrouw verteld. De arrestanten zouden behoren tot de rechtse organisatie „Joodse Defensie Li ga”. Zij zouden geprobeerd hebben te voorkomen dat de Marokkaan aanslagen zou plegen. Tot de zes arrestanten behoren onder meer: de 30-jarige Maria Gladikoff, een Zweedse, die in Tel Aviv bij een compu tercentrum heeft gewerkt; Dan Ert, een Deen die bij de Israëlische ambassade in Parijs werkzaam is geweest; de 44-jarige Gustav Pisthayer uit Oostenrijk en de 26-jarige Fransman Jacques Sevenir. Volgens de krant „Dagbladet” werd de man aangetroffen op een plaats die deed vermoeden dat hij in verbinding met officiële Israëlische instanties stond. De Israëlische ambassadeur in Oslo, Itzhak Keenan, zei tegen het blad „Aftenpos ten” dat hij over de zaak niet meer wist dan wat het Noorse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld. Hij had dit bericht naar Israël gezonden. Inmiddels zijn er bij de Israëlische ambassade en andere Israëlische instel lingen in Noorwegen verscherpte veilig heidsmaatregelen van kracht geworden. Zo ontwerpt Volkswagen voor Brazilië. Een sportmodel van de Volkswagen do Brasil, uitgerust met de 1,7 liter motor van de VW 411. Voor het eerst is deze Braziliaanse VW te bezichtigen in Europa op een exporttentoonstelling van Brazilië, die in november in Brussel wordt gehouden. Ook de Portugese opperbevelhebber in Mozambique, generaal Kaulza de Arria ga, wordt in augustus vervangen. Spino la verklaarde onlangs dat de strijd tegen de PAIGC, de bevrijdingsbeweging, niet militair gewonnen kan worden. De Por tugese politiek moet er op gericht zijn de rebellen door een sociale revolutie voor zich te winnen, zo zei hij toen. De opvolger wordt waarschijnlijk een generaal die tot dusver het bevel heeft over de Portugese strijdkrachten in het oosten van Angola. Deze benoeming is echter nog niet officieel bevestigd. de afstanden die door motorrijtuigen worden afgelegd. Zodat de automobilist die weinig van de weg gebruik maakt evenveel betaalt als de automobilist die dagelijks met zijn wagen rijdt. Na ruim 45 jaar bestaat dit bezwaar nog steeds, aldus de directeur van het Economisch Instituut. En zijns inziens zelfs in versterkte mate, omdat het verkeersbeeld totaal is gewijzigd. 41 percent toegenomen, wat aanzienlijk meer is dan de verbetering van het nettoresultaat, zodat het rendement op het geïnvesteerde kapitaal nog belang rijk achterblijft bij het niveau van 1968. In het antwoord zegt de bewindsman dat binnen de bestaande financiële ruimte aan het Blazers Ensemble reeds de grootst mogelijke aandacht wordt gegeven. Toonzaal AMSTERDAM Leidsekade 102, tel. 020-23 3917, naast Lido, dus vlakbij het Leidseplein Om ons nu te beperken tot prijs- mechanisch rijden; wat houdt dit in? Heel eenvoudig komt het erop neer, dat de automobilist voor het gebruik van de infrastructuur (wegen, brug gen, tunnels enz.) gaatbetalen. De hoogte van die betaling varieert, naar de tijd, de plaats en de aard van het weggebruik. En zodra je dit gezegd hebt, zit je midden in de problema tiek. En in de discussie. Allereerst het twistpunt of de weg naar zijn aard een collectieve voorziening mag wor den genoemd. Vervolgens de vraag of de automobilist nog meer moet beta len, dan hij nu reeds doet. Ten derde, het uitgangspunt van velen, dat er reeds voor dit weggebruik wordt be taald, door middel van motorrijtui genbelasting en accijns op de brand stof. Tenslotte het praktische punt: hoe controleer je dit weggebruik en hoe laat je de automobilisten op een billijke manier eventueel daarvoor betalen. Slechts enkele voorbeelden, om aan te tonen hoe gecompliceerd dit zo op het oog eenvoudige idee van de EEG in feite is. Praten en denken over prijsmechanisch rijden, is je bezig houden met economische, sociaal-psy- chologische en vooral politieke aspec ten van het vervoer over de weg. We hoeven niet uit te leggen, dat de ruimte ontbreekt om al deze facetten diepgravend te behandelen. Daarom hier en daar een greep in deze bak vol twistzieke argumenten, standpun ten en uitverkoop-ideeën. Allereerst het waarom. Langzamer hand gaan we beseffen, dat er teveel auto’s zijn. Althans, de hoeveelheid auto’s die we met elkaar berijden, heeft de hinderlijke neiging zich te concentreren op bepaalde plaatsen. Daar waar winkelcentra en recreatie centra zijn, woonwijken, kantoorcen- tra en ook in de stedelijke centra. Zeker in de laatstgenoemde centra veroorzaakt die dagelijkse massa au to’s hinder, soms veel hinder. Daar zijn reeksen oorzaken voor op te noemen, maar het feit blijft dat de auto in het stadscentrum, zowel voor de gebruiker als voor de overige ver keersdeelnemers, niet langer als over wegend positief kan worden be schouwd. De negatieve aspecten drin gen zich meer en meer op de voor grond. De overheid meent zo langza merhand, dat de auto in het stads centrum meer kosten veroorzaakt, dan de automobilist betaalt. Dat wil zeggen, de zogeheten maatschappelij ke kosten. Daarbij komt, dat naar het inzicht van vele deskundigen de automobilist in het stadscentrum gratis dure, openbare grond in beslag neemt. Tenslotte, zo vinden velen, tast de massa auto’s ook de leefbaarheid van de stad aan. De automobilist zou zich meer bewust moeten worden van de ze negatieve factoren en als gevolg daarvan de wagen meer selectief (zo als dat heet) moeten gaan gebruiken. En een van de middelen om hem hiertoe te brengen is het prijsmecha nisch rijden. Dit wat betreft het waarom. Ook in dit winstcijfer van 1972 is een speciale voorziening van 10 miljoen dol lar opgenomen. De inkomsten hadden in januari-juni 1973 een omvang van 2,716 miljard dollar tegen 2,355 miljard in de vergelijkbare periode van het vorige jaar. HONGKONG (DPA en Reuter Een voormalige Britse politie-officier in de kroonkolonie Hongkong blijkt zich door corruptie met ongeveer 2.315.000 gulen in dienstbetrekking verrijkt te hebben. OSLO (Reuter en DPA) Israëlische regeringsfunctionarissen hebben ver klaard niets te weten over de dood van een Marokkaan die dit weekeinde in Noorwegen werd neergeschoten. Twee van de zes buitenlanders die in verband met de moord werden gearresteerd, heb ben gezegd dat zij lid zijn van een Israëlische groep die probeert de Pales tijnse Zwarte-Septemberbeweging ervan te weerhouden haar acties in Noorwegen uit te breiden. Godber zou nu in Rye in het zuiden van Engeland wonen, waar hij een bun galow heeft. Het gouvernement van Hongkong heeft niet om zijn uitlevering gevraagd. Naar de manipulaties van Godber werd een onderzoek ingesteld door een commissie onder leiding van sir Alastair Blair-Kerr. Overeenkomstig de gehele chemische industrie toonden de resultaten van de chemische activiteiten van Shell Oil een belangrijke verbetering ten opzichte van het tweede kwartaal van 1972. Zij droe gen in belangrijke mate bij tot de totale resultaatverbetering. De verkoopop brengsten in de chemische sector stegen in dit kwartaal met 175 percent tot een recordbedrag van 214,7 miljoen dol lar, waarbij landbouwchemicaliën, poly- propyleen, thermoplastische rubber, ver- werkingschemicaliën en epoxyharsen de grootste toeneming te zien gaven. De verkochte hoeveelheden oliepro- dukten stegen met elf percent, voorna melijk als gevolg van een grotere vraag naar autobenzine (toeneming 14 percen). Een belangrijke verkoopgroei werd ook geregistreerd bij vliegtuigbenzine en des tillaten (beide zeven percent). De ver werkte hoeveelheden ruwe olie bereik ten een recordhoogte van 1 083.000 bar rels per dag, een toeneming van elf percent ten opzichte van 1973. De voorraden olieprodukten bleven voor de tijd van het jaar onder het ADVERTENTIE In samenwerking met het Openluchttheater te Bloe- mendaal organiseren uw eigen HAARLEMS DAGBLAD, IJMUIDER COURANT, BEVERWIJKSE COURANT een zomeravondvoorstelling in de open lucht op Het argument, dat reeds in de vorm van motorrijtuigenbelasting voor het gebruik van de weg is betaald, gaat volgens de verdedigers van prijsmechanisch rijden niet op. De directeur van het Economisch In stituut te Tilburg zei eens op een studiedag over dit onderwerp: „Kun nen we nog spreken van rationeel weggebruik als een automobilist die zijn motorrijtuigenbelasting betaald heeft, onbeperkt en overal kan rij den? Terwijl hij - alleen rijdend - ongeveer 20 keer zoveel wegopper- vlak in beslag neemt, dan bijvoor beeld een tramreiziger.” Motorrijtuigenbelasting gaat, met andere woorden, ongedifferentieerd en daarmee onder meer onbillijk te werk. Dat werd reeds ingezien tijdens de behandeling van de wet op deze belasting op 30 december 1926. Men zag in, dat er een groot bezwaar kleefde aan deze wet. Namelijk: dat de heffing geen rekening houdt met Tegen inlevering van deze advertentie kunt u bij on onderstaande adressen toegangskaarten kopen tegen de gereduceerde prijs van 3,(normale prijs f 4, Telefonisch kunnen geen kaarten worden gereserveerd. Als van regeringszijde tegenmaatrege len worden genomen, gaan ook andere sectoren van de bond in staking, zoals het openbaar vervoer en de taxi’s, zo heeft men gedreigd. Het enige lichtpunt in dit nieuwe struikelblok voor de regering-Allende is dat men nu over een grotere eigen vervoerscapaciteit beschikt dan in okto ber. De transportbond heeft daarentegen laten weten stakingsbrekers met „kraaie- popten” te bestrijden en gisteren werden de verschillende toevoerwegen naar San tiago geblokkeerd door stakende vracht wagenchauffeurs. Te midden van alle misère heeft Al lende een open dialoog voorgesteld met de oppositie om de Volksfrontregering uit de huidige impasse te halen. In een toespraak tot de leden van het overkoe pelende orgaan van vakbonden verklaar de Allende: „We zullen overeenstem ming moeten bereiken, willen we ten minste ontsnappen aan het gevaar in een burgeroorlog terecht te komen”. Het antwoord van de oppositie is tot dusver uitgebleven. De som is volgens het lid van het plaatselijke hooggerechtshof dat de zaak openbaar maakte, ruim zes maal groter dan het totale nettosalaris dat de man, ex-hoofdcommissaris Peter Godber, in 21 jaar van dienst in Hongkong, verdiende. In alle bedrijfssectoren is op volle of vrijwel volle capaciteit gewerkt om te kunnen voorzien in de toegenomen vraag naar produkten. Het nettoresultaat over het tweede kwartaal overtrof dat over dezelfde periode van 1972 voorna melijk door de hogere prijzen, de grote re verkochte hoeveelheden en de voor delen verkregen door het hoge peil der bedrijfsactiviteiten, aldus het bedrijf. HAARLEM: Een ander discussiepunt is, dat maatregelen die het autorijden extra belasten, het zwaarst tellen voor de „gewone” man die met moeite een auto onderhoudt en berijdt. Een maatregel als het prijsmechanisch rijden zou erop neerkomen, dat de automobilist in de hogere inkomens klasse gemakkelijker dan zijn collega met een lager inkomen, de heffing kan betalen. Op zich is dit waar. Maar de voor standers van dit soort maatregelen wijzen erop, dat hier een ander pro bleem wordt aangeroerd, namelijk de ongelijkheid in de inkomensverdeling. Zij zeggen, dat in onze maatschappij alles is onderworpen aan het prijsme chanisme. En wil men dit bezwaar uit de weg ruimen, dan zal er iets gedaan moeten worden aan deze in komensverschillen, die op zich het invoeren van bijvoorbeeld prijsme chanisch rijden niet in de weg hoe ven te staan. Hoger of lager inko men: iedereen betaalt hetzelfde voor bijvoorbeeld autoreparaties, benzine, koelkasten, wasmachines, enz. En ook hierbij geldt, dat de een zich finan cieel meer kan permitteren dan de ander. We hebben gezegd, dat we ons zouden beperken tot het kort belich ten van enkele geschilpunten. Rest nog slechts iets te vertellen over de praktische kanten van het prijsme chanisch rijden. Hoe speel je het klaar iedere automobilist op een rechtvaardige wijze te laten betalen voor de tijdsduur, de plaats en de aard van het weggebruik? In Engeland houdt men zich met deze vraag al sinds 1962 bezig. In dat jaar werd door het ministry of Tran sport een commissie geïnstalleerd die een onderzoek instelde naar „road pricing”. En Engeland zal misschien het eerste Europese land zijn, waar het prijsmechanisch rijden werkelijk heid wordt. Een van de systemen die men hier voor ontwierp, gaat uit van een me ter in de auto. Deze meter reageert op impulsen van bijbehorende appa ratuur die in het wegdek is verwerkt. De stedelijkewegen (als voorbeeld) worden bij dit systeem in zónes ver deeld. Als de auto start geeft de meter een bepaalde eenheid aan, bij voorbeeld een x- aantal punten. Komt men dichter bij drukke ver keersgebieden (bijvoorbeeld het stads centrum) dan zal de meter na het passeren van een zönegrens en reage rend op een impuls van de elektroni sche apparatuur in het wegdek, een aantal eenheden (x-zoveel punten) bij de reeds genoteerde tellen. Totdat men de bewuste zóne weer verlaat Te zijner tijd volgt dan een afreke ning op basis van het aantal eenhe den, dat men verzamelde. Zulke meters zijn reeds produktie- rijp. De moeilijkheid is alleen, dat ze afdoende beveiligd moeten worden tegen een ongewenst ingrijpen. Een ander systeem, en de Engelsen be schouwen dit als een overgangsfase, is de mogelijkheid, dat de automobi list dagelijks een soort vergunning koopt voor het afleggen van bepaalde trajecten. Genoeg echter over prijsmecha nisch verkeer. Hoe globaal ook, het bovenstaande heeft voldoende duide lijk gemaakt van dit gecompliceerde vraagstuk. Daarom zal het invoeren van een dergelijke maatregel nog wel enige tijd duren. Al was het alleen maar, omdat het niet alleen geld opbrengt, maar ook hoge investerin gen vergt. Alleen dit kan voldoende reden zijn voor de beleidsfiguren bin nen de EEG om er nog eens een nachtje of twee over te slapen. De 30-jarige Marokkaan Achmed Boetsjiki werd in de nacht van zaterdag op zondag in Lillehammer, 120 kilometer ten noorden van Oslo, op straat bij zijn huis neergeschoten door iemand in een passerende auto. Twee van de aangehou den buitenlanders gaven te kennen dat Boetsjiki volgens hun waarnemingen lid van de „Zwarte September” en initia tiefnemer van voorgenomen terreurac ties tegen de Israëlische ambassade in Oslo en/of tegen het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in Scandinavië was. De zaak houdt nu de gemoederen in Noorwegen en Israël zeer bezig. ROTTERDAM Shell Oil Com pany, de Amerikaanse maatschap pij van de Koninklijke-Shell Groep, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een winst van 89,5 miljoen dollar of 1,33 dollar per aandeel ge boekt vergeleken met een winst van 57,9 miljoen dollar of 86 dollar cent per aandeel over dezelfde pe riode van 1972, aldus een mede deling van Shell-Nederland in Rotterdam. j

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15