ENORME KANS VAN LENNEP li Blankenburg wellicht met Nederland tegen België Zandvoort keert 65.000 pond aan start en prijzengeld uit THACO van Sijbrands Dertien buitenlandse clubs informeerden naar Edström Stewart kan record Jim Hollandweek: Twee klassen van start Tweede Grand Prix van Europees Formule 5000 kampioen Programma Zandvoort Vijfde plaats Haico Scharn Dambond boos over kritiek -1 tmxa 1 1 I Eindhovense PSV werd de „gelukkige” Clark pakken I ii 1 I I 19 VRIJDAG 27 JULI 1973 18 (Van onze sportredactie) r Hf tt k n is >r ZANDVOORT Zandvoort heeft zijn Grand Prix van Neder land terug. De vraag is alleen voor hoe lang. Niet dat de Zandvoortse renbaan nog steeds niet aan alle eisen zou voldoen, zelfs een lastige vakbond als die van Formule I coureurs (GPDA) heeft de renbaan als een juweeltje gekwalificeerd, maar de Formule-I lijkt zijn eigen ondergang tegemoet te gaan. 1 1 Z slpk., (Van onze sportredactie) rerd.: ouw. iJJ Af Gijs van Lennep: Tweede Grand Prix. rs HK1 is krankzinnig duur F ormule - WXI tver- ter van Igens teur, sinde (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) F- 1 1 ler i Tom Okker heeft door een tweeset- zege op de Amerikaan Mc Canus de derde ronde van het internationale toer nooi in Washington bereikt. «np- 92550 918 I A .H - .ar dan nog een tweede race kan rijden. Misschien zit er zelfs nog wel meer in”. X£. r» uil J, mr qM ii .oov ‘>tn ■-H 'TTOl ook nog een hoop andere factoren mee moeten hebben bestaat alleen de mogelijkheid om zich in te kopen. Daar kleven twee nadelen aan. Ten eerste zijn hier zulke extravagante bedragen mee gemoeid zodat het de betrokken coureurs de grootste moei te kost om hiervoor een sponsor te vinden en ten tweede krijgen ze dan de beschikking over langzamer wa gens die geen enkele kans maken tegen de coureurs die met hun snel lere wagens deel uitmaken van de grote fabrieksstallen. Dat is ook de reden waarom Van Lennep een volledig Formule-I sei zoen al geruime tijd uit zijn hoofd heeft gezet. Van Lennep: „Toch zal ik zolang ik race hiernaar blijven stre ven. De Formule I is ook voor mij als coureur nog steeds het aantrekke lijkste wat ik bedenken kan.” Ook om die reden vormt Van Lennep dit weekeinde voor het publiek een extra attractie in een race die vanwege de belangen die er op het spel staan toch al aantrekkelijk belooft te wor den. Marlboro, het sigarettenmerk dat een enorm bedrag heeft geïnvesteerd in de restauratie van het circuit en zodoende duidelijk belangen heeft in de Zandvoortse renbaan, is daarbij Met Ralf Edström, een prettig ogende guitige jongeman, is meegekomen zijn 18-jarige vriendin Ingela Wertman, met wie hij samen gaat wonen in het huis vlak bij het Evoluon, waar eerder de verbannen trainer Kurt Linder en ver volgens Henning Munk Jensen onder de pannen zaten. In een tweede wagen kwamen met Edström mee de ouders van zijn vriendin en de in Zweden wonende Nederlander Gerhard Schrij ver, importeur van sportartikelen. Henning Munk Jensen die bij PSV geen contract meer kreeg is terugge keerd naar Denemarken waar hij leraar Engels wordt. Hij zal gaan voetballen bij Aalborg, dat het contract met de Nederlandse trainer Piet Kraak verbro ken heeft. Van Lennep is echter wat voor zichtiger. Hij heeft lering getrokken uit het verleden. Zelfs grote triomfen als overwinningen in de vierentwintig uren van Le Mans en Targa Florio, benevens het Europees kampioen schap in de Formule 5000, bezorgden hem niet het zo felbegeerde Formule I contract. De mogelijkheden om tot deze hoogste categorie door te drin gen zijn zeer gering. Met uitzondering van heel begaafde jonge rijders die Van Lennep is benieuwd naar de prestaties op de vernieuwde baan van Zandvoort. Zijn wagen is uitgerust met Firestone-banden, het merk dat het in de voorgaande wedstrijden verreweg moest afleggen tegen con current Goodyear. Van Lennep: „Ik hoop opnieuw op regen. Dan kom ik beter uit de weg.” Woorden die her inneringen oproepen aan 1971 t oen Van Lennep op een spekglad par cours gevestigde wereldkampioenen als Stewart, Brabham en Hill achter zich liet omdat hij op Zandvoort domweg beter dan wie ook besefte wanneer hij op zijn remmen moest gaan staan en wanneer niet om met een verantwoorde snelheid toch nog op de baan te blijven.” MARC SERNÉ -A' Formule-I-wagens zijn erg kostbaar. Zoals deze John Player Special van wereldkampioen Emerson Fittipaldi bijvoorbeeld. Het British racing green van Lotus heeft plaats gemaakt voor de uitvoering in zwart en goud, de kleuren van het sigarettenmerk die de beroemde Britse renstal sponsort. leiding met een voorsprong van zes pun ten op de naaste concurrent. Zijn specialiteit is is zijn koptechniek, zijn snelheid zou wat te wensen over la ten. Van die specialiteit geniet ook het nationale Zweedse elftal, dat zich wel haast zeker voor de eindronde van het wereldkampioenschap volgend jaar in West-Duitsland zal plaatsen. Edström „Op 11 november hoeft Zweden maar met 2-0 van Malta te winnen om die eindronde te halen. Er is een bepaling in het contract opgenomen die PSV kan verplichten mij zes keer per jaar voor het Zweedse elftal af te staan. Dat geldt ook voor Björn Nordqvist. Ik vermoed wel dat de bond voor de wedstrijd tegen Malta een beroep op ons zal doen”. Het ziet er dus naar uit dat PSV zijn beide Zweden in zijn eerste bekerwedstrijd (eveneens op 11 november) zal moeten missen. De populariteit van Ralf Edström is in Zweden onbeschrijfelijk groot, op het waanzinnige af zelfs. Dat manifesteerde zich ook heel duidelijk bij zijn aankomst in Eindhoven en bij zijn eerste training bij PSV. Een legioen Zweedse journalis ten, fotografen en tv-reporters legde Edströms eerste optreden in Eindhoven voor zijn landgenoten vast. AMSTERDAM. Er is ruzie op hoog niveau in de Koninlijke Nederlandse Dambond. Door middel van een commu nique heeft het hoofdbestuur van de dambond bekend gemaakt dat het „zeer ontstemd is over de onelegante wijze, waarop wereldkampioen Ton Sijbrands zich in diverse publicaties na afloop van de interlandwedstrijd tegen Rusland op Yalta heeft uitgelaten over de begeleider van het nationale team, bondsvoorzitter H. C. Van de Vreugde.” met een nat pak en averij naar Muiden terug. Bij de draken ontstond een hevig tumult toen twee schepen, elk onder spinaker, vrijwel gelijktijdig uit hun roer liepen en elkaar ramden. De schade aan de twee Duitse draken bleef beperkt tot deuken in de zijkanten- Het zijn overigens de vijf Duitse draken die de ontmoeting op het Ijsselmeer interessant maken. Bakker, Bol, Frach en Lande- wehr hebben hierdoor respectabele te genstand. Bij de Fd’s bleven de routiniers in de strijd. Guus Bierman won verrassend van Fred Imhoff. De derde plaats was voor de Duitsers Tönissen en daarna finishten Bark en Brinkhorst. d In het communiqué staat voorts: „Het KNDB-bestuur is van mening dat juist de wereldkampioen die door de lei ding nauw betrokken is geweest bij de dagelijkse voorbereiding van het team volkomen op de hoogte was van de moeilijke omstandigheden, waaronder in Yalta moest worden gespeeld. Ton Sybrands heeft zijn „klachten” noch in woord noch in geschrift ter kennis van het bestuur gebracht, alvorens ze aan de openbaarheid prijs te geven”. Er zullen overigens geen strafmaatregelen tegen Sijbrands worden genomen „We hebben dat niet willen doen om Sij brands niet te schaden in de voorberei ding op zijn wedstrijden om het we reldkampioenschap in oktober tegen An dreiko. Maar deze zaak zit ons zeer hoog” aldus voorzitter Van de Vreugde. Formule I wagens zijn namelijk krankzinnig duur. Alleen een motor kost al honderdduizenden guldens. Sponsors houden de zaak nog op de been maar welke enorme bedragen de fabrieken in hun wagens en coureurs investeren blijkt bijvoorbeeld uit het bedrag aan start- en prijzengeld dat Zandvoort uit moet keren. 65.000 weliswaar gedevalu eerde maar daarom nog niet te versma- I i MUIDEN. Onder naargeestige weersomstandigheden is de Hollandweek II op het IJsselmeer rond Pampus don derdag voor slechts twee klassen van start gegaan. Alle kleine boten bleven in de haven. Alleen de draken en de Flying Dutchman verschenen op het wedstrijd- water-, De grauwe golven van het IJssel meer en de harde noordenwind deden de meeste deelnemers besluiten niet uit te varn. De wedstrijdleiding belegde eer vergadering en vroeg wie er belangstel ling had toch een kans te wagen. D< drakenzeilers voelden ervoor en het merdeel van de Flying Dutchman ook. Van de 13 F’d’s kwam er slechts een handvol over de finish. De rest keerde TURKU. Haico Scharn is donder dagavond tijdens atletiekwedstrijden in Turku vijfde geworden op de 1500 meter in 3 minuten 40.8 seconden. Zijn Neder lands record staat op 3.37.8. De overwinning was voor de Ameri kaanse Olympische kampioen op de 800 meter, Dave Wottle, in 3.39.0. Roelof Veld werd op de 5000 meter zevende in 14.06.0. De zege op dit nummer ging naar Ben Jipcho (Kenia) in 13.47.4. ZANDVOORT. Het programma van de Grand Prix ziet er dit week einde als volgt uit: Zaterdag: 10.00-10.50 Training Su per Formule Vee; 11.00-11.20 Training Toerwagens Groep II; 11.30-12.00 Training Ford Escort Mexico; 12.00- 12.30 Pauze; 12.30-14-00 Training For mule I;' 14.15-14.40 Simca Rally Race; 14.50-16.20 Training Formule I; 16.35- 17.15 Super Formule Vee Race. Zondag: 09.00-9.30 Training Formu le I (onder voorbehoud); 11.00-11.30 Diverse attracties met ondermeer pa rachutisten, model race auto races, trapautorace voor Formule I cou reurs, slipdemonstratie van Jan Lam mers; 13.00-13.30 Toerwagenrace Groep II; 13.30-14.30 Opstellen van Formule I wagens voor de pits, op warmronde en startopstelling; 14.30 Grote Prijs van Nederland (72 ronden van 4,226 kilometer); 16.45-17-15 Ford Escort Mexico Race. ZANDVOORT. Gijs van Lennep maakt zich weinig illusies. Zondag zal de Formule 5000 kampioen voor de tweede keer een Grand Prix voor Formule-I wagens rijden. Tot nu toe bleef het bij die ene race in 1971, toen hij in de stromende regen met een Surtees TS 7 achtste werd in de Grand Prix van Nederland. Nu krijgt hij opnieuw een kans. Dank zij de bereidwilligheid van zijn persoonlijke sponsor Marlboro en Frank Williams, manager van het ISO-Marlboro Team. Naast het feit dat de wagen beslist niet van de eerste garnituur is heeft Van Lennep ook nog de handi cap dat hij met de drie maanden oude bolide nog niet heeft kunnen trainen. Van Lennep: „De eerste trai- ningsrondjes worden tevens de eerste testronden. Dat is wel een nadeel. Toch is dit éen geweldige kans voor mij. Niet dat ik verwacht hoog te eindigen. Dat is in deze wagen nu eenmaal een moeilijke zaak. Maar ik kan het publiek in de allerhoogste racewagenklasse wel laten zien wat ik waard ben. Ik hoop bij de eerste tien te komen. Van het resultaat hangt het af of ik later in het seizoen Blijft natuurlijk de vraag of Ralf Edström bij PSV net zo’n spectaculaire aanvalsspits zal blijken te zijn als hij in Zweden was. De leiding van PSV, door bittere ervaringen wijzer geworden, houdt zich voorlopig op de vlakte. Edström zelf trouwens ook. „Ik moet me nog waarmaken”, heeft hij gezegd. De voormalige verkoper in een meubelzaak houdt er rekening mee dat het hem in Nederland lastiger zal worden gemaakt dan in eigen land en dat hij hier ook met harder spel zal worden geconfron teerd. Bang is hij daarvoor echter niet. een hele steun geweest. Van Lennep: „Daarom wist ik van tevoren al dat ik een BRM of een ISO-Marlboro zou krijgen. Maar aangezien Galli na de Grote Prijs van Zweden besloot om het team van Frank Williams vaar wel te zeggen werd mijn positie opeens gunstiger. Williams had geen tweede rijder voor zijn wagen zodat hij die aan mij ter beschikking heeft gesteld op Zandvoort.” Manager Frank Williams is nogal optimistisch: „Ik heb geen moment geaarzeld om Gijs in het team op te nemen. Hij heeft een enorme erva ring met snelle wagens en hij is een snelle, vastberaden coureur. Boven dien weet hij wat het is om een grote race te winnen. Hij heeft inmiddels al zoveel ervaring en zulke grote triomfen meegemaakt dat hij zich niet zal laten verleiden tot onnodige risico’s. Ik ben er zeker van dat wanneer de omstandigheden een beetje mee werken Gijs zelfs in de voorste gelederen kan eindigen op Zandvoort.” Het volledige deelnemersveld aan de Grand Prix van Nederland ziet er als volgt uit: Emerson Fittipaldi en Ronnie Peterson (Lotus), Jackie Ickx en Arturio Merzario (Ferrari), Jackie Stewart en Francois Cevert (Tyrell), Denny Hulme en Peter Revson (Mc Laren), De Ada- mich (Pagnossin), Carlos Reutemann en Wilson Fittipaldi (MRD), Graham Hill (Embassy), Roger Williams (March), Mi ke Beuttler, George Follmer, Jackie Oli ver, David Purley, Clay Reggazoni en Jean Pierre Peltoise en Nikki Lauda (BRM), Chris Amon (Martini), Mike Hailwood, Carlos Pace (Team Surtees), Howden Ganley en Gijs van Lennep (ISO-Marlboro), James Hut, Ricky von Opel en John Watson. De vlot Engels sprekende Ralf Edström: „In totaal hebben 13 buiten landse clubs in de afgelopen maanden belangstelling voor mij aan de dag ge legd en daar waren ook Ajax en Feye- noord bij. Ik wilde per se naar Neder land, omdat daar naar mijn mening momenteel het beste voetbal ter wereld wordt gespeeld, met uiteraard Ajax als de exponent. Ik heb tenslotte voor PSV gekozen, omdat mijn landgenoot Björn Nordqvist daar al speelde en omdat de leiding van PSV in de persoon van de heer Van Gelder mij zéér prettig aan deed.” Over het financiële aspect rept Edström niet, maar dat zal ook wel hebben meegeteld. In elk geval gaat hij bij PSV aanzienlijk meer verdienen dan de 20.000 tot 25.000 gulden, die een topvoetballen in Zweden jaarlijks kan incasseren. Ralf Edström is in Zweden als een komeet gestegen. Hij ontwikkelde zich van zijn 7de tot 18de jaar bij Degersfors en schaarde zich vervolgens achter het banier van Atvidaberg. Het was in niet geringe mate aan de capaciteiten van Edstrom te danken dat Atvidaberg het 'orige seizoen de Zweedse titel behaalde Op dit ogenblik is de traditioneel voor het zomerreces onderbroken competitie alweer een 'eind gevorderd 14 wed strijden en Atvidaberg gaat aan de den Engelse ponden. Colin Chapman heeft de naam van zijn geestesprodukt (Lotus) al moeten verkopen. Het team heet nu John Player Special. Toch draait het circus verder. Goed beschouwd zijn er voor het publiek zeker attractievere races te bedenken dan de vaak in saaie optochten ontaardende Formule I. Toch valt de entourage van deze wedstrijden met geen enkele race ter wereld te vergelijken. Het zijn de beste coureurs die met de mooiste wagens rijden die menselijkerwijze op dit moment ge bouwd kunnen worden. EINDHOVEN Ralf Edström heeft zijn eerste kennismaking met PSV erop zitten. De 20-jarige, ruim 1.90 m lange aanvalsspits van Atvidaberg en het Zweedse nationale elftal, arriveerde na een tweedaagse autotocht bij hotel Parkzicht in Eindhoven en trad de vol gende morgen om half tien aan voor zijn eerste training bij zijn nieuwe broodheer. Een tweede training volgde donderdagmiddag. Oefenmeester Kees Rijvers liet zijn Zweedse discipel niet tot het uiterste gaan. DUSSELDORP- Horst Blankenburg, de centrale verdediger van Ajax, is niet meer geïnteresseerd in een plaats in het Westduitse nationale elftal. Hij is boos op bondstrainer Helmut Schön. In een interview met het persbureau SID ver klaarde Blankenburg woensdagavond nogmaals zijn houding: „Het Westduitse nationale elftal is dood voor mij. Als trainer Helmut Schön voor een interland een beroep op mij doet, zal ik weigeren. Tot nu toe heeft hij mij niet nodig gehad, dan kan hij het in het vervolg ook zonder mij stellen.” „Ik heb maar een motief: Helmut Schön. In januari van dit jaar trad hij op als begeleider van het wereldelftal in Londen. Hij heeft me toen beloofd dat ik een uitno diging voor het Duitse elftal zou krijgen. Ik ben toen als een bezetene gaan trai nen. Maar ik hoorde nooit meer iets. Bij de Europa-cupwedstrijd BayernAjax weigerde Schön zelfs me te groeten. Hij mag dan zijn trots hebben, maar ik heb die ook. Daarom speel ik niet meer voor het Duitse elftal.” De Nederlandse voetbalbond is zeer druk bezig om Blankenburg het Neder landse staatsburgerschap te bezorgen. Blankenburg: Als alles goed gaat dan kan ik op 18 november, in de beslissende wedstrijd NederlandBelgië, al ingezet worden Dat Nederland de eindronde zal halen staat voor mij als een paal boven water.” Bondstrainer Helmut Schön toonde verrast te zijn door de afwijzende hou ding van Blankenburg. „Toen het wereld elftal in Londen speelde heb ik Blan kenburg gezegd dat hij aan 1974 en het wereldkampioenschap moest denken, aldus Schön. „Ik heb herhaaldelijk ge zegd dat hij een kans zou krijgen. Hij moet echter niet vergeten dat er in Duitsland nog altijd iemand is als Bec kenbauer en dat er andere Bundesliga- spelers zijn die nog veel langer op een plaats in het nationale team wachten”. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Drievoudig wereld kampioen Jackie Stewart kan zondag tijdens de Grand Prix van Nederland het record van de tijdens een Formule II-race op Hockenheim verongelukte Jim Clark overtreffen. Evenals Clark heeft Stewart t ot nu toe vijfentwintig Grote Prijzen gewonnen. Na zijn aan vankelijke beheersing van het racebeeld viel Stewart in 1972 enigszins terug wegens ziekte (maagzweer). Dit seizoen kwam Stewart echter alweer tot drie overwinningen. Toch doen hardnekkige geruchten de ronde dat Stewart zal stoppen zodra hij het record van de legendarische Clark verbeterd heeft. Stewart: „Loop ik dan al zo langzaam? Het is inderdaad zo dat ik de laatste jaren tot de conclusie ben gekomen dat er belangrijker zaken zijn dan autoracen. Of ik stop is nog niet bekend. Ik teken ieder seizoen een con tract voor één jaar. In oktober ga ik weer over contractverlenging praten. Hoe dat afloopt weet ik ook niet. Ik kan nog wel tien jaar doorgaan”. Iets van deze glamour manifesteert zich ook in het startveld op Zandvoort. Er is dit seizoen een felle strijd uitge broken tussen het John Player Lotus Team, Elf Team Tyrrell en het Yardley Mc Laren Team. Verder wonnen de negen tot nu toe verreden Grote Prijzen (wat leider Stewart 42 en wereldkampi oen Fittipaldi 41 punten opleverde) aan aantrekkelijkheid door de bravour waar mee een jonge garde coureurs, zoals Peter Revèon, Jody Scheckter en mis schien ook Ronnie Peterson, de strijd aanbond tegen gevestigde reputaties als Stewart, Fittipaldi en Hulme, Scheckter zal er op Zandvoort niet bij zijn. Hij veroorzaakte vlak na de start van de grand Prix van Engeland, tenslotte ver rassend gewonnen door Revson, de rava ge waardoor de wedstrijd aanvankelijk gestaakt werd. Hij haalde daarmee zelfs het misnoegen van enkele oudere cou reurs op zijn schouders omdat men hem een roekeloze manoeuvre verweet. Hoe lakoniek deze jongere garde tegenover de „ouderen” staan bleek uit Scheckters reactie: „Ze moeten niet zeuren. Als je in een racewagen stapt dan kunnen zulke dingen gebeuren”. Veel over de uitslag op Zandvoort valt er dan ook niet te voorspellen. Misschien heeft Fittipaldi het nadeel dat hij nog nooit een Formule I race op het voor hem onbekende Zandvoort (waar hij ja ren geleden één keer Formule I reed) heeft geracet, heeft Jackie Ickx mis schien het voordeel van de eventuele regen en kan Stewart op zijn enorme routine bogen. Het zijn geen van alle doorslaggevende argumenten in het Grand Prix seizoen 1973 dat tot nu toe uiterst spectaculair verlopen is.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19