Rechter wil weten waarom geluidsbanden moeten worden achterghouden Engelse pond in koers gedaald Racebaan wordt streng bewaakt Passagiers gekaapte Boeing op Schiphol Adjudant van Allende vermoord onderzoeken Munitiedepot onder huis Duurder naar Ockeloen kandidaat het Oosten voor Purmerend Israel gaat in I^EUR B.V.^I GOUDZOEKERS w i 33 m -1 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 4 Oslo moord Verder in de krant HET WEER Winkelcentrum Schalkwijk „LEILA CHALED NIET AAN BOORD” Ki 11 !I1 18 Het woord is aan... (Van onze redacteur in Washington) Na anonieme tip ADVERTENTIES Vier namen burgermeesterschap Hutje bQ mutje onder de luifels. VRIJDAG 27 JULI 1973 63e jaargang nummer 223 Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s Zie pagina 21 buslijnen 2,70,71 - Wat is het voordeel van Wlnkdcentrum Schalkwijk, behalve dan natuuritjk die tweeduizend iac.warnïng edelsmid juwelier korte houtstraat 16 haarlem zijstraat grote houtstraat 1e straat links vanaf houtplein tel. 023-3115 82 WASHINGTON In brieven aan de Watergate-commissie van de Senaat en de speciale aanklager Archibald Cox heeft president Nixon geweigerd de met dwang bevelen opgevorderde geluidsban den van het Witte Huis over te leg gen. Cox maakte de kwestie met een aanhangig bij de rechtbank. De rechter heeft de president daarop gesommeerd vóór 7 augustus te verklaren waarom de banden niet vrijgegeven kunnen worden. 17 17 11 .9 .9 7 7 19, 21 17 ...13 ■Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3, 13 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4, 5 Puzzel Medische diensten Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Schrijvende lezers Toerisme Aangenamer weer Eerst nog vrij veel bewol king en plaatselijk een bui. Morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot overwegend matig afnemende wind uit noord west tot noordoost. Minimum temperaturen rond 12 gra den. Maxima van 17 graden vlak aan zee tot omstreeks 21 graden plaatselijk in het binnenland. Juist. Ruin^e^^winke^een Hema,eenC&A. am Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. ’Kal - L1 IJmuider Courant Gustave Flaubert: Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post 30,00), p. iaai 106,20. Losse nummers 40 cent. Uitgave Damiate Pers B.V. Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Nixon moet zich nader gaan verklaren ilSSi er (Van een onzer verslaggevers) (Van onze verkeersredactie) (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggevers) wat De veronderstelling dat Leila dialed de vrouw was die door haar eigen hand- De circa 100 Japanse passagiers en de purser zijn met een ander toestel via Athene, Karachi en Bangkok naar Tokio gebracht. In het toestel bevond zich een aantal leden van de Japanse ambassade in Parijs. maak het u niet moei lijk, kom kijken naar eksklusieve sieraden vervaardigd op eigen ateliers, juwelen bestek, de mooiste mineralen, edelstenen, parels en horloges. Hygiëne is de behoeder voor en de veroorzaker van ziekten. Cb co o HOUT .PLEIN —J Het oude grachtenhuis aan de Vloed- dijk no. 10S was tot voor kort eigendom van de Kamper oud-ver- zetsman C. Kroeze. De explosieven moeten door een verzetsgroep in de Tweede Wereldoorlog in het huis zijn gestopt. In het huis hebben veel onderduikers gezeten. KAMPEN. „Als de boor verkeerd terecht was gekomen hadden we nu niet meer geleefd”. Aldus de 48- jarige Kampenaar Arie Duiveman die gisteren in zijn pas gekochte huis bij toeval een compleet muni tiedepot „aanboorde”. granaten om het leven kwam kort nadat het vliegtuig van Schiphol was vertrok ken was gisteren uitgesproken door het Israëlische blad Maariv. Leila is betrok ken geweest bij verscheidene sabotage daden van de Palestijnen- De meest opzienbarende was in september 1970, toen zij een aandeel had in de kaping van een van de twee vliegtuigen na vertrek van Schiphol. Later kaapten Pa- lestijnen een Brits vliegtuig om haar uit de Engelse gevangenis te krijgen. Dit gelukte. DEN HAAG. De Nederlandse reis bureaus hebben van het ministerie van Economische Zaken toestemming gekre gen om de prijzen voor reizen naar West-Duitsland en Oostenrijk met on middellijke ingang te verhogen in ver band met de opwaardering van de Duit se mark en de Oostenrijkse schilling, in afwijking van de beschikking melding prijsverhogingen goederen en diensten hoeven de reisbureaus de prijsverhogin gen niet een maand tevoren aangekon- digd te hebben. Twee van de zes mensen die in Noor wegen werden gearresteerd na de moord op Boetsjiki in Lillehammer, verklaar den te behoren tot een groep die aansla gen op Israëlische instanties in Scandi navië moest voorkomen. Desgevraagd deelde wethouder Ocke loen ons mede, dat hij principieel gee commentaar wenst te geven in zaken a1 deze. TEL AVIV (Reuter en DPA). Een belangrijke functionaris van het Israëli sche miinsterie van Buitenlandse Zaken is vandaag naar Oslo vertrokken in verbond met de moord zaterdag op een Marokkaan in Noorwegen die zou heb ben behoord tot de Palestijnse Zwarte- Septemberbeweging. Dit melden Israëli sche kranten vandaag. Een woordvoer der van het ministerie weigerde echter commentaar op de berichten. ZANDVOORT. Het racecircuit in Zandvoort wordt streng bewaakt, na een telefonische tip dat de baan voor zondag onklaar zal worden gemaakt. LONDEN. Het pond sterling heeft gisteren op de wisselmarkt in Londen een aanzienlijke koersdaling te zien ge geven. De slotnotering bedroeg 2,4825 Amerikaanse dollar, bijna 2,25 dollarcent lager dan woensdag. Op een gegeven ogenblik werd zelfs gehandeld op een niveau van 2,4725 dollar. Op de valuta markt wilde men kennelijk geen pon- densterling aanhouden na de koersdaling van de afgelopen dagen. Hierbij zou volgens handelaars ook het naderende weekeinde een rol hebben gespeeld- Op de Nederlandse markt doet het pond 6,30-f 6,60. Advocaten voor het Witte Huis zeggen zeker van te zijn dat het hof het standpunt van de president zal onder schrijven. Een van hen, prof. Charles Wright, zei verder dat hij en enkele anderen naar een aantal van de omstre den geluidsbanden hadden geluisterd en dat ze van geen belang waren voor het De vroegree burgemeester van Purmer end, mr. R. Kooiman, is in juli met pensioen gegaan. De gemeenteraad van de Waterlandse gemeente, die in korte tijd moet uitgroeien tot een stad van 100.000 inwoners, heeft aan mr. F. Kra nenburg, commissaris der Koningin in- Een van hen, de diplomaat Hoeria, verklaarde dat de kapers een losgeld van 16 miljoen gulden hadden geëist, het bedrag dat Japan Israel had betaald als vergoeding van de aanslag op dë lucht haven Lod eind mei vorig jaar, waarbij 26 mensen om het leven kwamen en 78 werden gewond. De enige overlevende van de aanstichters van dit leed, de Ja panner Okamoto, zit levenslang in een Israëlische gevangenis. De kapers eisten, reeds kort na vertrek van de Boeing op Schiphol, zijn vrijlating. De diplomaat bevestigde deze later in twijfel getrok ken eis. Op de commissiezitting raakten sena tor Lowell Weicker en John Ehrlichman slaags over Ehrlichmans eerdere verkla ring dat het Witte Huis genoodzaakt was geweest een eigen geheime inlichtingen dienst in het leven te roepen, omdat de voormalige directeur van de binnenland se veiligheidsdienst (FBI), Edgar Hoover, geweigerd zou hebben een volledig on derzoek in te stellen naar de achter gronden van de publikatie van de gehei me Pentagon-studie over Vietnam. Ehr lichman had gezegd dat Hoover weiger de, omdat de schoonvader van Daniël Ellsberg een goede vriend van hem was en hem niet wenste te onderwerpen aan een ondervraging door de agenten van zijn dienst. Het toestel werd oorspronkelijk om half vier gistermiddag verwacht. Als re den voor de verklaring werd officieel „motorstoring” opgegeven. Het blijkt echter dat de Japanse minister negen uur met de Libiërs heeft overlegd om de uitlevering van de kapers te bewerkstel ligen. Hij had hen direct in de DC-8 willen meenemen. De heer De Koning, de stewardes en de gezagvoerder reageerden negatief op onze vraag of de Palestijnse verzetsstrij der Leila Chaled de gedode kaapster was. Allen ontkenden stellig toen wij hun een foto van de vrouw toonden. onderzoek naar het Watergate-schan- daal, omdat ze er geen nieuw licht op wierpen. N gr.hqotstr. De heer Koning uit Schiedam wordt bij aankomst op Schiphol begroet door on der anderen zijn vrouw. Hij kwam, van ochtend vroeg op de Amsterdamse luchthaven aan nadat hij de gijzelaars- vlucht had meegemaakt van Amsterdam via Dubai en Damascus naar Benghazi met de Boeing 747 van Japan Airline» die in Benghazi leeg is opgeblazen. De anonieme tipgever maakte er mel ding van dat een actiegroep de baan zou willen overgieten met zout-zuur en die selolie, om de races van zondag onmoge lijk te maken. Wedstrijdleider Ben Huisman heeft geen enkel risico genomen en laat sinds gisteravond ’s nachts op het circuit pa trouilleren. Dat gebeurt met politiehon den. SANTIAGO. De adjudant van pre sident Allende van Chili is vanochtend door „terroristische elementen” ver moord, aldus een officiële bekendma king. In de afgelopen nacht werd in huis van de adjudant, schout-bij-nacht Marin, een bom geworpen. Toen de ad judant na de explosie zijn huis uitrende werd hij met automatische wapens on der vuur genomen. Hij overleed korte tijd later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Hij was het huis aan de Vloeddijk aan het verbouwen, toen opeens zijn boor uitschoot in het luchtledige. Plotseling herinnerde de heer Dui veman zich, dat de vorige eigenaar hem had verteld dat er ergens nog een verborgen kamertje moest zijn. In de open ruimte onder de vloer van de woonkamer, die de heer Duiveman toen blootlegde (de pas- gelegde vloerbedekking werd er voor verwijderd) ontdekte hij een opslagruimte voor wapentuig: mu nitie, een bazooka, 20 staven trotyl, een rol vuurkoord en een doos met slaghoedjes. Verder lagen er patro nen en lonten. De Duitse mark is momenteel zeer sterk. Op de valutamarkten is hij de meest gevraagde munt. De suggestie is al gedaan dat de mark weer zal revalue ren. De vraag naar deze munt wordt ook aangewakkerd door de hoge rente op de Duitse geldmarkten. Evenals gisteren heeft ook vandaag de Nederlandsche Bank op de Amsterdamse wisselmarkt moeten interveniëren door Duitse marken te verkopen. De mark opende op 111,90 per 100, het punt waarop de centrale bank volgens inter nationale afspraken moet ingrijpen, al dus wisselmarktkringen. Donderdag verkocht de bank volgens schattingen van valutahandelaren 306 mln marken met een tegenwaarde van 342 mln. Het Engelse pond was in herstel en opende op 6,3750 ofwel ruim drie centen boven het historische diepte punt van 6,3430 öp donderdag. „Het staat wel vast dat hier genoeg materiaal ligt om er de hele Kam- perbrug mee op te blazen”, aldus hoofdagent Woltmeyer. En Arie Duiveman: „De bazooka was nog puntgaaf, met voor- en achterin een Engelse krant gepropt. Als mijn broer hem had geraakt, wa ren we nu dood geweest”. Senator Weicker publiceerde echter een verklaring van Ellsbergs schoonva der, de miljonair en speelgoedfabrikant Louis Marx, dat Marx en Hoover elkaar maar één keer hadden ontmoet 30 jaar geleden. De reeks van ontkenningen en vaag heden van Ehrlichman bracht senator Sam Ervin ertoe de gelijkenis van de Barmhartige Samaritaan ter sprake te brengen. „Het lijkt erop”, zei hij tegen Ehrlichman, „dat u en alle anderen in het Witte Huis deden wat de priester en de farizeeër deden, die hun hoofden afwendden en aan de gewonde man op de weg voorbijgingen en deden alsof zij niets zagen”. AAN HET STRAND De slechte invloed van de Oost- zee-depressie wordt na vrijdag verdreven door het hogedrukge- bied boven de Britse eilanden. Morgen een afnemende noorde lijke wind, meer zonnige perio den en een temperatuur van on geveer 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten voor zondag: Eindelijk wat aange namer strandweer. VELSE^J. Velsen’s loco-burgemees- ter, wethouder C. Ockeloen behoort tot de vier kandidaten, die in aanmerking komen tot burgemeester van Purmerend te worden benoemd. De lijst wordt ge completeerd door K. Dorsman, burge meester van Wieringen, drs. J. A. C. Burg, burgemeester van Oude Pekela en mr. H. Lodde, gemeentesecretaris van Almelo. Het ministerie van binnenlandse zaken verwacht een dezer dagen de benoeming. Bijna tegelijkertijd stemden de sena toren van de Watergate-commissie una niem om zelf een proces aanhangig te maken tegen het Witte Huis. Juristen verwachten een langdurige en ingewik kelde strijd, die naar alle waarschijn lijkheid zal moeten eindigen met een uitspraak van het Hooggerechtshof. Het is twijfelachtig of het hof daar binnen drie maanden toe zal komen. Het Witte Huis heeft inmiddels aangekondigd dat de president zich zal neerleggen bij die beslissing. Kennelijk niet aangeslagen door het steeds grotere vormen aannemende Watergate-schandaal en het volgens opiniepeilingen tot een dieptepunt ge daalde vertrouwen in de president, gaat Nixon door met de rest van zijn werk zaamheden. Gisteren toonde hij nieuw geaccrediteerde ambassadeurs het „Ovale kantoor” in het Witte Huis. Noord Holland te kennen gegeven, voor keur te hebben voor een zogenoemde „bouwburgemeester” uit socialistische kringen. SCHIPHOL. Met een vertraging van bijna negen uur arriveerde van nacht tegen een uur op Schiphol een DC-8 ”an de Japan Airlines die de niet- Japanse passagies van de gekaapte Boeing uit Bengazi heeft opgehaald. Aan boord waren ook de enige Nederlander, de 33-jarige A. J. J. de Koning uit Schiedam, de bemanning van de Boeing en de Japanse minister van Verkeer Sato. i um| i O O j' 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1