Wetsontwerp in voorbereiding om vloed te keren Roofovervallers sluiten meisjes in kast Tankauto met propaangas gekanteld drie Academie Internationaal Recht jubileert Sdioolparlementen werken niet INTERPOLIS □□oEnoOsffl dit ow] mensen verdronken Auto haven 1 H Conclusie uit onderzoek NJG: AR-fractievoorzitter: doden in India Pillen gestolen UNIEKE INSTELLING GAF 20.000 STUDENTEN ONDERRICHT Bij overstromingen meer dan honderd „Rupperts benoeming was geen beloning” V R TJ D A G 27 1973 JULI 2 (Van onze redactie economie) Slavenhandel Ronselaars Vreedzaam Kleine landen Gevangenisstraf 1 DEN HAAG Leerlingen voelen er weinig voor hun wensen en ideeën ten aanzien van de school en het onderwijs kenbaar te maken via organen als een leerlingenraad. Bij docenten is betrekkelijk weinig belangstelling voor activiteiten die niet direct met hun on derwijstaak verband houden, zoals deelname aan overlegorganen. Ontwapening 5 ra BB® i H Optreden tegen illegale gastarbeiders «OW in ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) week DEN HAAG. Uit het huis van een arts in Den Haag hebben inbrekers gis teren twee- tot drieduizend pillen, psy chiatrische medicijnen, gestolen. UTRECHT. Twee overvallers heb ben gisteravond een werkneemster van het uitzendbureau Content aan de Maria- plaats in Utrecht in een kast gestopt en met een pistool bedreigd. ZWIJNDRECHT. Op rijksweg IS ter hoogte van Zwijndrecht is gistermid dag een tankauto, geladen met het zeer brandbare en giftige propaangas, gekan teld. De wagen schoot door de afraste ring en kwam vier meter lager op een weg terecht. De tank bleef heel. De politiekorpsen in ons land hebben van de procureurs-generaal schriftelijk opdracht gekregen om illegale buiten landse werknemers in de kraag te pak ken en over de grens te zetten. Tot nu toe is aan dit bevel slechts incidenteel 1.49 9.57 wzw nnw n no n n w w uur uur uur uur Veel illegalen komen via ronselaars ons land binnen. Marokkanen gaan in Marokko in op de gladde praatjes van een Fransman, die hen een werkvergun ning uiteraard vervalst in Frank rijk belooft tegen bedragen die variëren van f 2.000 tot f 4.000. Hele Marokkaanse families leggen hun laatste muntstuk bij elkaar om zo’n pas naar „gouden kus ten” te kunnen betalen. Loopt de illegale werknemer de kans, dat hij binnen en kele weken wordt gepakt, dan zijn in één klap een aantal families failliet. Het is algemeen bekend, dat tuinders in het Westland, een gebied waar enkele duizenden illegalen werken, een onder ling alarmsysteem hebben, waarmee ze elkaar waarschuwen, als de politie op een bedrijf dat illegalen in dienst heeft verschijnt. Het is ook bekend, dat in dit gebied wethouders, raadsleden, bestuur ders van veilingen en bestuurders van tuinbouworganisaties illegalen in hun dienst hebben. Het is ook bekend, dat een aantal tuinders enkele illegalen in dienst hebben en die aan elkaar uitle nen. De herdenkingsrede werd uitgesproken door de Amerikaanse diplomaat Philip C. Jessup, vroeger lid van het Internati onale Hof van Justitie, die inging op de Volgens de politie zijn de pillen in handen van onbevoegden zeer gevaarlijk. De dieven namen ook nog wat munten en een foto- en filmcamera mee. dat het euvel niet langer door plaatselij ke oplossingen kan worden verholpen, maar dat er internationaal behoort te worden gehandeld. In zijn betoog legde de minister de nadruk op de rechten van de mens en de verplichtingen van staten jegens hun burgers. Deze, tezamen met goede inter nationale procedures, vormen de basis voor de vrede, veiligheid en het welzijn van de volkeren, vooral van de kleine landen, aldus mr. Van der Stoel. De bijeenkomst stond onder leiding van de president van de Administratieve raad van de Academie, oud-ambassadeur j mr. J. H. van Roijen. Op deze scholen gingen zij na hoe de besluitvorming plaatshad, hoe ver tegenwoordigers van de verschilende geledingen (directies, docenten, leer lingen, niet-onderwijzend personeel, ouders en schoolbestuur) deze besluit vorming zagen, of zij hierover tevre den waren en of zij bepaalde veran deringen wensten. Hij vond de buit, 2000 tot 3000 veel te Klein en eiste van een collega van het opgesloten meisje meer geld. Toen zij vertelde, dat zij nog maar drie dagen bij het uitzendbureau werkte, nam hij haar mee naar de gang en duwde haar ook in de kast. Hij herhaalde zijn eis tegenover het andere meisje, terwijl hij haar met een pistool bedreigde. Zij wist de overvaller» ervan te overtuigen, dat er werkelijk niet meer geld was, waarop zij vertrok ken. Volgens de politie was er aanvankelijk ontploffingsgevaar. De chauffeur van de auto is met lichte verwondingen overge bracht naar een ziekenhuis. Het leger is ingeschakeld om overle venden te redden. nnw wnw wnw nw w nw nnw nw nw w nnw nnw no wnw nno n ono nnw w ono w w 13 13 12 12 12 13 13 12 14 11 9 25 17 15 12 11 13 11 17 10 14 18 11 11 10 17 20 14 10 18 15 11 16 17 16 14 12 20 18 16 22 1 1 2 0.4 0.3 1 0.2 2 0.4 2 0 0 0 21 0 0.5 2 1 0 5 0.7 0 0 0 0.2 0 0 0 5 0.5 2 0 0 0 6 1 2 0 0 0 0 gevolg gegeven. „Als je je mensen hier voor dagelijks moet gaat inz^tten. gaan ze kapot van de ellende die ze tegenko men”, zei ons een postcommandant van de rijkspolitie in een dorp, waarvan bekend is, dat er veel illegale Marokka nen werken. Een deskundige op het ministerie van Sociale Zaken noemt een dergelijke gang van zaken moderne slavenhandel, uitbuiting. Dat veel illegalen worden uitgebuit staat vast. Dat erkent ieder een, die met de situatie op de hoogte is. Velen van de in ons land werkende illegalen zijn erbarmelijk gehuisvest en kunnen op geen enkele sociale voorzie ning aanspraak maken. De werkgever kan hen tevens van het ene op het andere ogenblik zonder pardon op straat zetten. De brandweer rukte onmiddellijk uit, maar hoefde niet in actie te komen. Het verkeer uit Rotterdam rijdend in de richting Dordrecht-Breda werd een uur lang omgeleid via de weg Ridderkerk- Gorkum. Het propaangas werd in de loop van de middag en avond uit de tank gepompt. Daarna werd de tankauto gelicht. Een deskundige op het gebied van de buitenlandse werknemers bij het CNV, de heer D. H. Grasman, zei ons: „De boete die nu de werkgevers wordt opge legd, lijkt nergens op. De enige moge lijkheid is om de ondernemers een gro tere boete of zelfs gevangenisstraf op te leggen”. Uit gesprekken op de ministe ries van Justitie en Sociale Zaken is ons gebleken, dat men er over denkt de Tweede Kamer in deze richting voorstel len te doen. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Overwegend droog, enkele zonnige perioden en aanhoudend koel. Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Maximum temperatuur: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 29 Juli: minimum 13, maximum 23 graden. WEERRAPPORTEN DEN HAAG De ministeries van Justitie en van Sociale Zaken be reiden een wetsontwerp voor om op korte termijn een einde te kunnen maken aan het verblijf van naar schatting 25.000 illegale buitenlandse werknemers in ons land. De enige mogelijkheid om deze vloed te keren is volgens deskundigen van deze ministeries gelegen in het opleggen van zware straffen aan werkgevers die zonder enig bezwaar een illegale werknemer in dienst hebben of nemen. 16 17 17 16 17 15 16 16 16 16 16 33 26 17 windstil 23 17 17 Prinses Beatrix tijdens de herdenking. Naast haar prof. Trede Castberg, voorzitter van het curatorium van de Academie en uiterst rechts minister Van der Stoel. De alleenwonende landbouwer J.S. in de buurtschap Holtheme gemeente Gramsbergen, werd woensdag overvallen door twee jongemannen, die hem in het gezicht sloegen, geld van hem eisten en vroegen of hij alleen thuis was. „Neen, mijn broer is er ook nog” antwoordde S. Daarop namen de overvallers de vlucht. Dat trimmen niet altijd goed voor de gezondheid is, ondervond gisteren een Arnhemmer toen hij in stevig tempo ter hoogte van de Zijpenberg in Rheden op de Rhedense schaapskudde afstevende, die bewaakt werd door een herdershond. Het dier zal de indruk gekregen hebben dat de sportieve Arnhemmer het op de schapen voorzien had, want het sprong op de man af en beet zijn broek aan flarden. De man heeft de pantalon ver goed gekregen. I ta Mntwn- «n In de haven van Gorkum zijn gister middag drie mensen verdronken. Zij za ten in een lesauto, die door tot nu toe onbekende oorzaak vanaf een kade het water inreed. De politie in Gorkum wist gisteravond nog niets over de toedracht van het ongeluk. De namen van de slachtoffers zijn: de 33-jarige mevrouw G. van Meeteren uit Gorkum, de 41- jarige mevrouw G. de Bruin uit Rumpt (gem. Deil) en de iets oudere mevrouw Klop-Kol uit Hardinxveld-Giessendam. Meteen nadat de lesauto, waarin de slachtoffers zaten, te water was geraakt, - doken burgers en later ook politiemen sen de wagen achterna. Zij kregen onder water de deuren niet open. Pas toen de wagen door een kraanwagen van de brandweer naar boven was gehaald, konden de portieren worden geopend. Wordt een illegale buitenlandse werk nemer nu betrapt, dan krijgt de werkge ver een boete van hooguit 25. De illegale werknemer wordt in een enkel geval door de politie op het vliegtuig gezet. In Frankrijk stappen ze uit en binnen enkele dagen melden ze zich weer bij dezelfde werkgever, die ze zon der meer weer in dienst neemt. tionale recht universeel toe te passen op de uiteenlopende culturen, gedragen door het besef dat de wereld een een heid vormt, en evenzeer door de gedach te dat de straten, de internationale orga nisaties en de multinationale corporaties die daarmee thans op gelijke voet staan, er zich voor zullen hoeden de rechten van de enkeling met voeten te treden. De milieubescherming is er een goed voorbeeld van dat de internationale ju rist regeringen ervan dient te overtuigen Het meisje was rond 18'30 uur de gang op geiopen omdat ze gestommel noorae. Daar werd ze aoor een mei een stiletto gewapende man in de kast ge duwd. De tweede man ging inmiddels het kantoor binnen, waar mj net snoer van ae telefoon doorsneed en ai het geld uit de kas haalde. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen zw. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis NEW DELHI. (Reuter) In India wordt gevreesd dat in de afgelopen da gen honderden mensen om het leven zijn gekomen bij overstromingen als ge volg van zware moessonregens. De vakbonden zijn van mening dat aan deze ongewenste situatie een einde dient te komen. Ook zij achten zwaarde re straffen voor de werkgevers de enige oplossing. Na herhaald verzoek hebben achtereenvolgende kabinetten in de Tweede Kamer met nadruk verklaard, niet te willen denken aan een generaal pardon voor de illegalen. „Daarmee zou den we onze grenzen ongelimiteerd open stellen voor nog enkele tienduizenden, want als je eenmaal een generaal par don hebt afgekondigd, ontkom je daar aan ook geen tweede en derde keer.” De vakbeweging deelt deze opvatting. „Al worden ze goed gehuisvest, dan nog ontroof je ze een stuk geestelijke vrijheid. Dat is in strijd met ieder chris telijk beginsel en zelfs met alle rechten van de mens”, aldus een vakbondsbe stuurder. De getroffen staten liggen in het noordoosten van het land. In Himachal Predesj zouden zeker 120 mensen zijn meegesleurd door de rivier de Sirsa en in Oettar Pradesj kwam een onbekend aantal mensen om bij overstromingen van de rivier de Ramganga. Sta cta z*ke«ste OaNWMFVWMkering 1 aan da haak. Dta van InteipoUa. Hoge Rijndijk 306. Lsidwi. M (01710) 4 26 41 i Een ander probleem waarmee de poli tiekorpsen kampen is naast de onderbe zetting het feit, dat de mannen die de jacht op illegalen zouden moeten ontke tenen niet alleen in het dorp hun werk moeten doen, maar er ook leven. „Als we genadeloos op jacht gaan kunnen we binnen korte tijd ons werk niet meer doen en wordt ons het leven onmogelijk gemaakt”, aldus de postcommandant. DEN HAAG. De betekenis van het internationale recht is gisteren in veler lei toonaarden bezongen. Dit gebeurde voor een illuster gezelschap, dat in de stemmige Ridderzaal bijeengekomen was om het 50-jarig bestaan te vieren. Prin ses Beatrix woon de deze herdenking bij. Er waren talrijke ambassadeurs, minis ters en oud-ministers, leden van het Internationale Hof van Justitie, waar mee de academie nauw is verbonden en andere kopstukken uit de juridische en politieke wereld. De Haagsche Academie voor Internati onaal Recht is een unieke instelling, welke eigenlijk al in 1914 dank zij de Amerikaanse filantroop Andrew Carne gie, die ook hielp bij de totstandkoming van het Vredespaleis, is gestart, maar als gevolg van de Eerste Wereldoorlog in feite pas in 1923 haar poorten kon openen. De academie is een waarlijk denkcen trum, met als doel het internationale recht te onderwijzen en het wederzijds begrip op internationaal niveau te be vorderen, waarbij men zich vooral richt tot jonge juristen, overheidsfunctionaris sen en jonge diplomaten, die bestemd zijn om later in het eigen land belang rijke functies te vervullen. Behalve de activiteiten van de acade mie, welke jaarlijks in Den Haag plaats vinden, organiseert de academie elk jaar cursussen in Afrika, Azië of Zuid-Ame- rika. Gedurende de afgelopen halve eeuw ontvingen ongeveer 20.000 studen ten bij de academie onderricht in het internationale recht. „Wij hebben nog steeds geen vooruit gang geboekt op het gebied van werke lijke ontwapening, maar het algemene risico voor de mensheid van de gevolgen van atoomstraling heeft tot een partiële regeling geleid en tot het besef dat het internationale recht de nodige waarbor gen voor de vrede zal moeten scheppen om het voortbestaan van de mensheid te verzekeren. Gezien de groei van de financieel- commerciële giganten kan een onder scheid tussen internationaal publiek recht en internationaal privaat-recht niet langer worden volgehouden”, aldus Philip Jessup. Minister van Buitenlandse Zaken mr. M. van der Stoei, die de gelukwensen namens de regering overbracht, heeft aan het slot van zijn rede onderschei dingen uitgereikt aan prof. Frede Cast berg voorzitter van het Curatorium van de Academie, die koningin Juliana heeft benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau, en aan de secretaris generaal prof. Dupuis, die benoemd werd tot Commandeur in deze orde. w windstil 17 nno 30 windstil 16 22 34 25 21 15 windstil 33 windstil 30 windstil 26 15 25 21 windstil 22 27 27 18 21 15 windstil 28 22 22 32 Pas na anderhalf uur jagen is men er dezer dagen in geslaagd om in het Overijsselse Haarle een door de Dorps straat lopend wild zwijn met een kop schot te doden. Het dier was losgebroken uit het landgoed Sprengenberg. Zon op Maan op Uit de dierentuin van Las Vegas ontvluchtten gistermorgen in de grootste eendracht een geit en een nijlpaard, de geit voorop. De geit bleek zozeer de leider van het duo te zijn, dat toen de politie dit dier in een gereedstaande vrachtauto lokte het nijlpaard er braaf achteraan denderde. Beide zitten nu weer in hun eigen hok. Vele illegale Marokkaanse jongens ne men in het Westland genoegen met een slaapplaats op een oude matras onder de tomatenplanten in de kas. Een aantal tuinders, hebben hun illegale werkne mers op een voortreffelijke wijze ge huisvest en hebben hun kamers van alle gemakken voorzien. Toch leven deze jongens in angst te worden gepakt om op het vliegtuig richting Marokko te worden gezet.” Het niet-onderwijzend personeel voelt zich, ook als het zitting heeft in een overlegorgaan, hierbij weinig be trokken omdat men het gevoel heeft buiten de onderwijsproblematiek te staan. Ouders zijn slecht geïnfor meerd over het bestaan van overleg structuren op school. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek dat in opdracht van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap (NJG), samenwerkingsorgaan van het georganiseerde jeugdwerk, is uitge voerd. De studie is verricht door mej. De Beer (kandiate pedago giek) en mej. Lugard (kandidate psychologie) op basis van twee con crete voorbeelden, namelijk een lage re technische school en een scholen gemeenschap- problematiek van het internationale recht, dat hij een instrument noemde om de wereld op vreedzame wijze te veranderen. Elke nieuwe generatie van internationale juristen ziet zich geplaatst voor de taak om het recht in overeen stemming te brengen met gewijzigde omstandigheden, teweeggebracht door de wetenschappelijke ontwikkelingen en de veranderde sociale en politieke opvattin gen van de internationale gemeenschap. Het grote probleem is, om het interna- NCRV en NOS hebben bij de Arn hemse politie aangifte gedaan van dief stal van 12 fietsjes, 30 plastic bloem kransen en een klokradio, met een waarde van f 5600. Dit alles werd door het publiek gestolen na afloop van het Spel zonder grenzen, verleden woensdag op de markt in Arnhem. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Dr. M. Ruppert is niet benoemd tot vice-voorzitter van de Raad van State als beloning voor het feit, dat hij alinformateur en later als forma teur Den Uyl aan het premierschap heeft geholpen. Dat schrijft ARP-fractievoorzitter Aantjes deze week in het blad „Neder landse Gedachten” van de ARP. Derge lijke beweringen noemt de ARP-leider „larie”. Volgens Aantjes is de ARP’er Ruppert de meest geschikte kandidaat voor de functie van „onderkoning”. Ruppert, die volgens Aantjes zelf nooit deze functie heeft geambieerd, zou ook door de ove rige leden van de Raad van State als de beste kandidaat naar voren geschoven zijn. regenbui zw. bew. zw. bew. regenbui zw. bew. regenbui zw. bew. regenbui zw. bew. motregen zw. bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. mist geh. bew. motregen licht bew. licht bew. regen onbewolkt onbewolkt zw. bew. regen half bew. zw. bew. onbewolkt geh. bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew. zw. bew. mist onbewolkt i mist licht bew ZATERDAG 28 JULI Hoog water 1.49 uur en 14.25 Laag water 9.57 uur en 22.31 ZATERDAG 28 JULI 4.55 uur onder 20.37 2.59 uur onder 16.40 De deskundigen zijn van mening, dat vooral kleine bedrijfjes illegalen ■dienst nemen. Het euvel doet zich het meest voor in Amsterdam, het Water weggebied, het Westland en een aantal andere industriële kernen en landbouw gebieden in ons land. „De laatste tijd worden in toenemende mate ook illegale Egyptenaren in een landbouwgebied ge constateerd”, aldus een deskundige van het ministerie van sociale zaken, die wel zei, dat niet bij benadering is te zeggen hoeveel illegalen er in ons land zijn. Het aantal van 25.000 is slechts een ruwe schatting. ■- -.j

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2