Newsweek: De kater een kaping van Opstand Ontwikkelingslanden bij overleg in Brussel: gevangenis van Rome Amerikaans veto in Veiligheidsraad Getty’s moeder ingestort Kikkertjes per post „Haldeman werkt nog steeds voor Witte Huis” in 99 99 L ■I I r VLIEGTUIGBOTSING IN TSJECHISCH LUCHTRUIM RESOLUTIE OVER MIDDEN-OOSTEN Duits-Nederlands grenspark mogelijk VIER JAAR STRAF IN SPANJE VOOR DIENSTWEIGERAARS Ifcai 3 V R IJ D A G 2 7 JULI 1973 (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) Inspiratiebron Tragedie Zeker twee doden (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) Gril Druk COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN „Neo-fascisme” „Dynamiek” F wjb m TEGENOFFENSIEF NIXON Geen neo-koloniale aanpak DEN HAAG. Staatssecretaris Meij er (CRM) staat positief tegenover de gedachte om te komen tot een Duits- Nederlands grenspark. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het KVP-Ka- merlid Notenboom. Maar het ziet er niet naar uit dat hij daarin zal slagen. Zelfs conservatieve Republikeinen in het Congres beginnen De vertrouwenscrisis in de Verenigde Staten is nu zo groot, dat op informele bijeenkomsten openlijk over het neo- fascisme in het Witte Huis wordt ge sproken en dat in medische kringen de kwestie van de toerekeningsvatbaarheid NEW YORK (Reuren en DPA). De Verenigde Staten hebben gisteren in de Veiligheidsraad hun veto uitgesproken tegen een ontwerpresolutie van de niet- gebonden staten, waarin het voortduren van de Israëlische bezetting van in 1967 veroverd gebied wordt betreurd en strij dig verklaard met het Handvest van de Verenigde Naties. Wat deze psychiaters opviel, was dat de president blijkbaar zo weinig aanra kingspunten met de realiteit heeft, dat hij voorbij kan gaan aan het feit dat driekwart van de Amerikaanse bevol king volgens de laatste opiniepeiling het vertrouwen in hem heeft verloren en hem schuldig acht aan het Watergate- schandaal. Rechter Sirica wees aan de speciale rechter van instructie in de Watergate- zaak voor het beoordelen van eventuele strafbare aspecten, Archibald Cox, de eis toe, dat de president voor een bepaalde termijn vastgesteld op 7 augustus aan hem, Sirica, aantoont waarom aan de vordering van Cox bepaalde docu menten uit het Witte Huis te tonen, niet zou behoeven te worden voldaan. WO DAG DAG Gisteren heeft president Nixon een brief aan de Watergate-commissie ge schreven, waarin hij zegt dat hij „met alle respect het overdragen van de ge vraagde documenten moet afwijzen", De president beroept zich daarbij opnieuw op het privilege van het staatshoofd, dat de vertrouwelijkheid van het presiden tiële handelen afschermt naar buiten toe. Alle zes senatoren van de Waterga- te-hoorzittingen (senator Herman Tal- madge, een Democraat uit Georgia was afwezig) stemden daarop vóór machti ging aan de commissie-raadsman de no dige juridische stappen voor het afdwin gen van de volgzaamheid van de presi dent te nemen. (Op de foto steekt sena tor Ervin zijn hand op-) In Rome zijn vrouwen in de gevangenis in opstand gekomen tegen verouderde reglementen. De opstand brak zondag uit en duurde vandaag nog voort. Op het dak van het oude gebouw maakt een deel van de opstandige gevangenen aan de buitenwereld kenbaar waartegen het verzet gericht is. Een tweede facet van deze kaping, die geschiedde onder politieke linkse leuzen en Arabische verzetskreten was wel dat zij zo weinig enthousiasme wekte bij het korps „aanhangers op de grond”. Noch het Arabische guerrilla-wezen, noch het Japanse „Rode Leger” reageerde op de „heldendaad” en zo kwamen de kapers met hun kostbare vliegtuig en nog kost baarder lading enigszins stiefmoederlijk en besluiteloos in de lucht te hangen. Tenslotte werd dan de poging tot flink heid bekroond met het volkomen onno dige, ongemotiveerde vernielen van het vliegtuig en het in de waagschaal stellen van de levens van passagiers. Als er onder deze reizigers mensen waren ge weest die invalide waren of anderszins hulpeloos, waren zij met het ontploffende vliegtuig gesneuveld: Die kleinzielige, onvolwassen manier van doen wees erop dat de kapers elk PRAAG. (DPA) Twee piloten van een Oostenrijks sportvliegtuigje zijn gis teren om het leven gekomen toen hun toestel neerstortte na een botsing met een Tsjechoslowaaks opleidingsvliegtuig boven Zuid-Moravië. De inhoud van de redevoeringen die vertegenwoordigers van de drie groepen geassocieerde en nog te associëren lan den afstaken, betekende overigens een absolute nederlaag voor de wijze waarop Frankrijk zijn ontwikkelingshulp wil bedrijven: met wederzijdse voorkeursbe handeling op de achtergrond. Geen van de staten die in Brussel hun verlangens op tafel kwamen leggen, wenste dat de bijstand van Europese zijde op enigerlei wijze met toezeggingen van hun kant gepaard zou moeten gaan en zij stelden ook nadrukkelijk vast dat de overeenkomsten met de EEG in geen enkel opzicht hun onafhankelijkheid bij van de president aan de orde is gesteld. De betrokken psychiaters zijn in het bijzonder verontrust over de toespraak die president Nixon hield toen hij het ziekenhuis verliet. Nixon zei toen, het aan anderen over te laten om zich „wellustig te wentelen” in het Watergate-schandaal”, en hij stel de zich daarbij weer eens ten voorbeeld aan het volk (dat hij eens met lastige kinderen vergeleek) als iemand die be- langrijkere zaken aan zijn hoofd heeft. het aangaan van andere betrekkingen zou mogen aantasten. Eventuele institutionele voorzieningen om de toepassing van de associatiever dragen te garanderen, zouden dan ook uitsluitend op economische en technolo gische zaken betrekking mogen hebben. moeten leiden. De Caraïbische landen willen vrije toegang tot de gemeen schappelijke markt voor hun landbouw- produkten, minerale produkten en in dustriële goederen, met een speciale re geling voor zulke vitale produkten als suiker, bananen en citrus. Vooral dat laatste doet de Italianen nu al mekkeren van schrik. Wenike Briggs, spreekbuis van de Af rikaanse staten, zei onder andere dat de financiële en technische hulp van de EEG moet worden losgemaakt van elke bijzondere vorm van betrekkingen met de EEG, terwijl alle Afrikaanse produk ten, inclusief industriële en half-indus- triële agrarische goederen, vrije toegang moeten krijgen tot de EEG-markt en onafhankelijk van de vraag of zij onder de EEG-Iandbouwpolitiek vallen of niet. En daarmee heeft hij in de EEG een aardige struikelblok binnengebracht. Sir Kamese Mara, eerste minister van de Fidji-Eilanden, herkende in het sys teem van de wederzijdse voorkeursbe handeling een terugkeer naar het ge bruik der imperiale en koloniale tijden. Zo zijn in Brussel een vijftigtal lan den verschenen om een eind te maken aan de wanverhoudingen tussen rijk en arm, tussen ontwikkeld en onderontwik keld die landen zijn een speelbal geweest van de koloniale historie. En het is dan ook niet voor niets dat Ramphal tot de Deense voorzitter zei: „Het is een gril van het noodlot, dat ik hier Engels spreek en niet uw taal”. BRUSSEL De ontwikkelingslanden willen afrekenen met de neo- koloniale aanpak van de samenwerking met de ontwikkelde landen. De Europese Gemeenschap kan er dan ook niet meer aan ontkomen de basis van de associatieovereenkomsten radicaal te herzien. Dit zijn twee van de opvallendste conclusies waarmee Nederlands staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, Brinkhorst, de formele openingszitting van de associatie- besprekingen tussen de EEG en de Afrikaanse, Caraïbische en Stille- Zuidzeelanden heeft verlaten. Die bijeenkomst werd gisteren in Brussel besloten. Het Oostenrijkse toestel was om nog onbekende reden twintig kilometer diep in het Tsjechoslowaakse luchtruim door gedrongen, hoewel het van een vliegveld bij Wenen was opgestegen voor een binnenlandse vlucht. Volgens het Tsjechoslowaakse persbu reau Ceteka zijn de twee verongelukte piloten geborgen in de buurt van Mo ra vske Budejovice. Over het Tsjechoslo waakse toestel werd alleen gezegd dat het volledig verwoest was. Een ander punt dat de senaatscommis- siezittingen hebben opgeleverd, is het opmerkelijke feit dat de president zich van meet af aan omgeven heeft met een staf, die met uitzondering van Halde man, Ehrlichman en enkele anderen voor het merendeel bestond uit opval lend gelijkvormige jongemannen, die verantwoordelijkheden hadden die hun capaciteiten kennelijk ver te boven gin gen en die andere presidenten traditio neel reserveerden voor volwassen ex perts. President Nixon scheen in deze atmos feer op zijn gemak te zijn, zelfs te gedijen. Niets wijst erop dat hij ooit twijfelde aan de inzichten, de adviezen of de instelling van deze medewerkers. Integendeel, als het Watergate-schandaal tot nog toe iets heeft opgeleverd, dan is het dat president Nixon zelf de bron van inspiratie was voor deze mannen. ROME. (AP) De moeder van de geruime tijd geleden in Rome verdwe nen Japl Getty, kleinzoon van de ver maarde oliemiljardair Paul Getty en in Rome bekend als de „golden hippy”, heeft een zenuwinstorting. Verschillende Amerikanen die Ehr- lichmans verhoor observeerden, werden herinnerd aan de leiders en hun entou rage van nazi-Duitsland. Volgens het weekblad „Newsweek” heeft Nixons gediscrediteerde ex-topas- sistent Bob Haldeman al sinds enige tijd de beschikking over kantoorruimte in het gebouw van de nationale begrotings- staf, recht tegenover het Witte Huis, waar hij behulpzaam is bij het opzetten van dit tegenoffensief. Professor Charles Wright van de universiteit van Texas die door president Nixon is aangezocht als zijn adviseur voor de juridische aspecten van Water gate, heeft laten doorschemeren dat het Witte Huis de kwestie voor de rechter zal uitvechten. MADRID. (Reuter) Aan het „parle ment” in Madrid is gisteren een wets ontwerp voorgelegd dat gewetensbe zwaarden die geen militaire dienstplicht willen vervullen, vier jaar gevangenis straf oplegt. In oorlogstijd, zo stipuleert het wets ontwerp, kunnen dienstweigeraars voè® onbepaalde tijd gedetineerd worden. Ook in de Spaanse gevangenissen zit ten meer dan 250 dieristweigeraars, voornamelijk Jehova’s getuigen. Ramphal, minister van Buitenlandse Zaken van Guyana, sprekend namens de Caraïbische groep, ontkwam er dan ook niet aan vast te stellen dat hij daarvan in de eerste verklaring van de Eeee in de eerste verklaring van de EEG nog te weinig had gemerkt. Zonder veel twijfel kan nu al wel worden gezegd, dat de eisen van de associabelen en geassocieerden binnen de EEG-kring tot grote meningsverschillen evenwel niet weg dat er tussen de belangen van de diverse landen grote verschillen blijven bestaan en het is maar de vraag of de eenheid in het verdere verloop van de besprekingen gehandhaafd kan blijven- eenzijdige draai geeft aan de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 en de schijn wekt dat document onder de tafel te willen werken. De resolutie van 1967 is tot dusver de basis van de bemiddelingspogingen van de VN in het Midden-Oosten. Het is de vijfde maal in de geschiedenis van de VN, dat de VS gebruik maken van het vetorecht, dat is toegekend aan de vijf permanente leden van de Veiligheids raad: de VS, de Sovjet-Unie, China, Frankrijk en Engeland. WASHINGTON President Nixons weigering om geluidsbanden en documenten vrij te geven, betekent dat er ondanks de „grote schoonmaak” niets is veranderd in het Witte Huis. De oude garde zwaait er nog steeds de scepter. Dit wordt bevestigd door berichten dat medewerkers van de i om In het ontwerp werd ook „ernstige bezorgdheid uitgedrukt over het gebrek aan Israëlische samenwerking” met de missie van de VN-bemiddelaar Jarring. De overige leden van de Veiligheids raad stemden voor de resolutie, behalve China, dat niet aan de stemming deel nam. De Chinese ambassadeur Hoeang Hoea zei dat de Raad had moeten oproe pen tot terugtrekking van Israel uit de bezette gebieden. In het Midden-Oosten gaat het om „agressie tegenover anti agressie” en om inmenging van de su permachten, zo zei hij. Omdat de resolu tie naar zijn oordeel de principes van het VN-Handvest niet goed weergeeft, heeft China niet aan de stemming deel genomen. Israel had zoals gemeld de ontwerp resolutie bestempeld als „eenzijdig en destructief”. De Amerikaanse ambassa- deür John Scali verklaarde dat het ont werp van de niet-gebonden landen een De interventies brachten tevens aan het licht dat tijdens het verdere verloop van de onderhandelingen grote druk zal worden uitgeoefend op de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek van de Euro- marktlanden, terwijl de resultaten van dit Brussels overleg nu al wijzen op pressie tegen de Verenigde Staten om het beginsel van de niet-wederkerigheid eveneens te laten vallen. De handelsovereenkomsten die per 1 februari 1975 de bestaande associatie- overeenokmsten moeten vervangen, die nen in verband met de tijdrovende rati ficatieprocedure in het vroege voorjaar van 1974 tot stand te komen. Op 17 otober van dit jaar wordt wederom een ministeriële conferentie gehouden, moge lijk weer in Brussel. De kans bestaat dat tijdens het verder verloop van de be sprekingen de ministers nog vaker bij een zullen komen om eventuele knopen door te hakken, die op het niveau van de experts en de gevolmachtigde verte genwoordigers zouden kunnen ontstaan. Toch zullen de associatielanden en de andere kandidaten voor een overeen komst met de EEG er niet aan ontko men om met de Europese Commissie te onderhandelen, die daarvoor van de mi nisterraad volmachten krijgt. Met name de Nigeriaanse vertegenwoordiger Briggs verpakte in zijn toespraak de wens om uitsluitend op ministerieel niveau te spreken. De verklaringen van de woordvoer ders, die woensdagmiddag geruime tijd hebben besteed aan het voorbereiden van hun teksten, vertoonden een opmer kelijke eenstemmingheid. Dit neemt Daarmee zou z.i. op het gebied van natuurbescherming, landschapsbehoud en openluchtrecreatie concreet gestalte kunnen worden gegeven aan een deel van de ruimtelijke ordening over de landsgrenzen heen. De begrenzing aan Nederlandse zijde van een eventueel na tuurpark „Maas-Schwalm-Nette” is nog steeds onderwerp van studie. spoor van teamgeest, discipline of leiding misten. Zij rommelden maar wat aan, om in termen van een groot Nederlands schilder te spreken, en bereikten geen enkel doel dat ook maar enigszins alle moeite en leed waard was, uit welk oogpunt ook bekeken. Een derde, interessante bijkomstigheid was, dat nagenoeg geen enkel land be reid bleek de kapers met hun buit te ontvangen- Damascus was tenslotte „de stad van het Palestijnse verzet” en ook daar leek het hele geval niet zo ver schrikkelijk welkom, terwijl juist dat Palestijnse verzet zich met misnoegde bewoordingen distantieerde van de misse lijke onderneming. Een symptoom van een regelrechte kater, die vooral moet worden verklaard uit de nare ervaringen van de Palestijnen met hun Japanse „broeders”. Japanners van ultra-rode herkomst en Palestijnen die het zionis me willen verdrijven, hebben niet zo erg veel met elkaar gemeen, behalve dan dat zij beiden een zekere misdadigheid als middel hebben verkozen om hun doel te bereiken. Maar de Japanse gang sters van het „Rode Leger”, gesproten uit het rotste wrakhout dat de Japanse samenleving oplevert, zullen niet veel communicatie hebben met de fanatieke idealisten uit het Midden-Oosten, wier levensstijl en volkskarakter het Japanse ultra-communisme nauwelijks verdra gen. Niettemin hebben zij samen een paar avonturen op touw gezet, maar de Palestijnse verzetsorganisaties zijn daar nooit erg trots op geweest. De slachtpar tij op het vliegveld van Tel-Aviv heeft de naam van het Palestijnse nationalis me in de gehele wereld een bijzonder slechte naam bezorgd. De Palestijnen lijken een kater te hebben van dat Japanse beest, dat zich is komen aan melden om de strijd in het Midden- Oosten even te helpen beslechten. Nu de kapers in Libië gevangen zitten, kan de waarde getoetst worden van het kort geleden gesloten internationale ver drag tegen vliegtuigkapingen, waaraan ook Libië deelneemt. Als de misdadigers hun verdiende loon krijgen, bewijst dit verdrag zijn uitwerking en is er ten opzichte van de veiligheid in de lucht weer iets gewonnen dat verloren leek te zijn gegaan. De advocaat van Getty’s moeder Gio vanni lacovoni, sprak tijdens een pers conferentie van „belangrijke nieuwe ontwikkelingen in de zaak”, maar hij verschafte uiteindelijk weinig nieuwe inlichtingen over de verdwijning van de 16-jarige Paul, die nu al zeventien dagen wordt vermist. Getty’s moeder, de voormalige actrice Gail Harris, gelooft dat haar zoon is ontvoerd, maar de politie zegt er niet zo zeker van te zijn- Een onderzoek wordt ingesteld naar „alle aspecten van de verdwijning”. De grootvader van de jongen, die in een buitenhuis nabij Londen woont, een van de rijkste mannen ter wereld, heeft al gezegd dat hoewel hij veel van de jongen houdt, hij weigert om losgeld te betalen: „Dit zou alleen maar andere ontvoerders aanmoedigen”. Nu de rook van de brandende Japanse Jumbo op het vliegveld van Bengazi is opgetrokken en de gebeurtenissen die eraan voorafgingen enigszins overzichte lijk bekend zijn geworden, begint de roemruchte kaping van vrijdag 20 juli meer op een gemene kwajongensstreek te lijken. Het incident verliest steeds meer het karakter van een opzienbaren de politieke terreurdaad en dat komt voornamelijk door het feit dat de kaping slecht georganiseerd en amateuristisch uitgevoerd werd, terwijl het doel ervan tegelijk met het vliegtuig in rook op ging. gealarmeerd te raken over de monu mentale ongevoeligheid van het Witte Huis ten aanzien van een nationaal schandaal, dat senator Sam Ervin van de Watergate-commissie heeft omschre ven als een grotere tragedie dan de burgeroorlog. President Nixon ziet het Watergate- schandaal blijkbaar als een zakelijk pro bleem, even praktisch als het bewerken van het Congres om een wet aangeno men te krijgen, en niet als de nationale morele crisis die het presidentschap ern stig heeft aangetast en ondermijnd. Het is deze ongevoeligheid die nu bekend staat als de „Watergate-mentaliteit”, en die deze week dramatisch werd geïllu streerd door het „maniakale” arrogante optreden van John Ehrlichman voor de senaatscommissie, zoals een Amerikaanse journalist het stelde. De gasten zijn kennelijk naar Brussel gekomen om van de EEG voorstellen te vernemen, waaruit dynamiek en ver nieuwingsdrang spreekt. Ook dit duidt erop dat president Nixon allerminst afstand heeft genomen van de mensen, noch van de mentaliteit, die het Watergate-schandaal mogelijk maakten. President Nixon heeft zich altijd laten voorstaan op zijn tactiek om in tijden van crises tot de aanval over te gaan. Het is een tactiek die ervan uitgaat dat het Amerikaanse volk meer bewonde ring heeft voor een vechtjas die zich niet laat kisten dan voor iemand die zich in een hoek laat dringen. Met zijn weigering de geluidsbanden vrij te geveij, en de plannen voor een tegenaanval, speculeert Nixon dan ook kennelijk op het herwinnen van de steun en bewondering van het volk, die volgens recente opiniepeilingen een ab soluut dieptepunt hebben bereikt. In de eerste plaats zou er van een kaping al volstrekt geen sprake zijn geweest, als de controle op Schiphol even nauwgezet zou zijn uitgevoerd als indertijd, na enkele van dergelijke inci denten, werd voorgegeven. Er is geen enkele controle of achterdocht geweest, ook al zijn een paar koffers vol explo- sieven aan boord van het Japanse vlieg tuig gestouwd en is een tamelijk om vangrijk gezelschap bewapende kapers de passencontrole gepasseerd. Onze lucht- havenpolitie heeft altijd de indruk van grote activiteit en speurzin tot in het kleine gemaakt. Een flesje parfum smokkelen, een auto parkeren dat is op Schiphol moeilijker dan een vliegtuig kapen. BORGER. Het grote aantal kik kers, dat Borger momenteel rijk is, is gisteren met twintig verminderd. De ze twintig kikkertjes zijn op de post gegaan met bestemming Hilversum. Daar woont de heer A. van der Ent, die als eerste heeft gereageerd op het krantebericht over de invasie van kikkers in Borger. Hij heeft tien kikkertjes gevraagd. De kikkertjes zullen in de vijver van de tuin van de heer Van der Ent gaan wonen. Zij hebben voldoende vocht en voedsel in de verantwoorde verpakking meege kregen om de reis naar Hilversum goed te kunnen doorstaan. Er zijn nog meer aanvragen voor kikkers bij de gemeente Borger bin nengekomen, maar er is besloten de kikkers voor Borger te behouden. president op dit ogenblik een agressief tegenoffensief voorbereiden het deerlijk geschonden aanzien van het Witte Huis te repareren. r -^y:: s

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3