Verenigingsnieuws ooöö Agenda Speliade begint maandag 20,- Voortwoekerende zwammenvegetatie ontdekt onder Centrum De Schans Directeur kocht 40 jaar geleden op Waterlooplein oude brandweerauto I Van Praag voor vader en toon IJMUIDEN 129,-, 138,-, 158,- 8,-, 10,-, 12,- Jongensaf deling: 20,- BEDRIJFBRANDWEER HOOGOVENS VIERT JUBILEUM I OFFICIËLE BUURTHUISOPENING VOOR ONBEPAALDE TIJD UITGESTELD ilil» V R IJ D A G JUEI 2 7 1973 4 Velsen-IJmuiden Beverwijk Velsen-IJmuiden Nablussers Preventie Beverwijk (Van een onzer verslaggeefsters) Heemskerk Beton TELEFOON 15501 MARKTPLEIN 44 Mentale klap GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? VAN RIXEL zo’n drukker BOETIEK BROEKEN uitlopende pijp met of zonder omslag, terlenka kwaliteit, reeds vanaf JACKS/BROEKEN vanaf KOSTUUMS in fijne kleuren en talloze dessins o.a. in zuiver scheerwol OVERHEMDEN haast niet te geloven, zelfstrijkend, 500 stuks Heemskerk Velsen-Noord Wijk aan Zee ■i (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Met een oude brandweerauto, waarop een groot bord met het opschrift „brandstof fen”, gekocht voor 250 op het Waterlooplein, reed in 1933 het toenmalige lid van de directie van Hoogovens, ing. F. W. E. Spiesz van Amsterdam naar IJmuiden. Het was de eerste aanwinst van de juist in het leven geroepen bedrijfs brandweer van Hoogovens. Dat jaar was het oprichtingsjaar van het nu veertig man tellende Hoog- ovens-brandweerkorps, met een wagenpark, dat er zijn mag. En nog veel meer koopjes tijdens de verbouwing. i Marktplein IJmuider Karting uur: voor I BIOSCOPEN Swt BIOSCOPEN u.: TENTOONSTELLINGEN aangetaste balken opgemerkt Stadhuis Velsen, plein 1945, dagelijks (behal ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Telefoon 19000. „Daaruit blijkt”, zo vervolgde ir. Sin ger, „dat wij echt niet alles zo maar voor de lol doen. Het is een stuk eigen Daarnaast zijn enkele mannen doorlo pend bezig met brandweerwerkzaamhe- den vooral ook de preventie betreffende. Elke afdeling wordt onder handen geno men en overal in het bedrijf leert men de mensen omgaan met brandblusappa- raten. Zo’n parate kennis heeft al me nigmaal een begin van brand de kop ingedrukt. verantwoordelijkheid van alle brandweer lieden. Die verantwoordelijkheid strekt zich ook uit tot de brandpreventie, want hoe meer maatregelen worden getroffen des te lager ztfn de premies. Tot die maatregelen behoorde ook de De twee stafkrachten van Kennemer- staten, Cor Idema en Jan Wijnands, zijn Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemerstraat, Velsen-Noord, elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur; ook na telefonische afspraak 02510-94159 Of 91022. c c S 1 i i l 1 o u H C d h n 2 v a v 1 u d P d z: h A d d n si Oude Raadhuis, Velsen-dorp, dagelijks van 13 tot 17 uur en zondags van 10 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur tentoonstelling Flevum en de Romeinen in Velsen. Ook elke donderdag van 19.30 tot 22 uur. Voorverkoop en inlichten bij: Reisbu reau Europa voor Santpoort V. V. V. Marktplein IJm. Voor IJm. O. en W. Cult. Centrum Moerbergplantsoen voor IJm. W. voor Zeewijk en Sluiswijk Buurtcentrum De Mei, voor Velsen N. VELSEN. Maandag 30 juli begint voor de kinderen in Velsen het vakan- tiefeest De Speliade. Alle activiteiten voor de kleuters en de grote zijn van 9.30-11.30 uur en van 2.00-4.00 uur. Alleen de grote Dagtocht naar Flevohof en de Kampdagen hebben afwijkende tijden- (zie folder). Voor de kleuterspeliade in IJMUIDEN-West is er een verandering. De activiteiten vinden niet plaats in het Mavemgebouw Mercuriusstraat maar in het Mavemgebouw Eenhoornstraat 74. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: ,.De vier vuisten de lucht In”. TENTOONSTELLINGEN Tot de spectaculaire branden welke de bedrijfsbrandweer van Hoogovens moest blussen behoorde de brand aan boord van de Arosa Sun. aanschaffing van lichtschuimgeneratoren voor de oliekelders in de walserijen. Zij zijn mobiel en zodra er iets gebeurt in een met olie gevulde kelder, wordt deze door de generatoren honderd kubieke meter per minuut met schuim ge vuld. Daarnaast zijn er overal de be kende sprinkler-installaties. Vrijdag 27 juli. Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geo pend op werkdagen en zaterdag van 7 tot 18.30 u„ op zondag van 10 tot 17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend op werkdagen van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17 u., van zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u. Progress-Sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend vanaf 20 u. Openbare Bibliotheek. Kerkweg: 19 tot 21 u. Zaterdag 28 juli. Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geo pend op werkdagen en zaterdag van 7 tot 18.30 u., op zondag van 10 tot 17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend op werkdagen van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17 u., op zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend vanaf 20 u. Openbare Bibliotheek. Kerkweg 45 en Ruijsdaelstraat 7: 10 tot 12.30 u. Vrijdag 27 juli. Openbare Bibliotheek. Wijkerstraatweg 19 tot 21.30 u. Zaterdag 28 juli. Openbare Bibliotheek. Wijkerstraatweg: 10 tot 12.30 u. Vrijdag 27 juli. Openbare Bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 19 tot 21 uur. Zaterdag 28 juli. Openbare Bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 10 tot 12.30 uur. Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie „Jazz grafiek”, geopend tot 4 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. VRIJDAG27JULI Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19- 21.30 uur; filiaal Wüstelaan 79, Sant- poort-Noord, 19-21.30 uur; filiaal Wij kerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19-21.30 uur. jjjj in feite reeds drie jaar onofficieel de leiding had. - Wanneer besloten wordt de houten vloerdelen te vervangen door een beton nen systeemvloer, schat aannemer Schram de zaak binnen twee maanden te hebben geklaard. Besluit men alleen de aangetaste balken te vervangen, dan moet ook het onder de vloer aanwezige zand tot op vrij grote diepte wordenver- ':derd. De kans op terugkeer van de -nvegetatie blijft dan altijd nog le- voot bestaan. S- De grote zaal van De Schans had vroe ger een kale houten vloer, waardoor de vloer als het ware kon ademen. Nu er linoleumtegels op zijn geplakt, wordt ventilatie tussen de vloerdelen zelf ver hinderd. De zaak raakte verstikt, het ging broeien; ideale omstandigheden voor zwamvorming.’ door deze onverwachte ontwikkelingen flink aangeslagen. Vijf maanden hebben zij gezwoegd om De Schans tot een acceptabel buurthuis om te vormen, en met de finish in zicht is de mentale klap extra moeilijk te verwerken. In de al volledig ingerichte grote zaal, vrijwel klaar voor gebruik, is in de vloer een luik aangebracht die uitzicht biedt op de veroorzaker van alle ellende.de schim melcultuur. Een goorwitte, sneeuwige massa om, met de woordenu van Idema, „eng van te worden”. Ir. Singer commandeert nu een korps van veertig man, die in feite een door snee vormen van het gehele bedrijf. Zij komen uit alle afdelingen en men treft er werknemers aan van de afdelingen nieuwbouw, de reprografische dienst, werkvoorbereiding en tekenafdeling, verder monteurs, bankwerkers, electri- ciens, opzichters en bedrijfschefs, om maar enkele functies op te sommen. Ook de opbouw van de brandweer is evenals in het bedrijf geleidelijk. Belangrijk is, dat al die bedrijfsbrand- weerlieden dat vol enthousiasme en op vrijwillige basis zijn. Onlangs nog had men zes vacatures: er kwamen 57 solli citanten zich aanmelden, terwijl zij toch wisten dat de functie van brandweer man totaal niets oplevert. De opleiding moet in de eigen tijd gebeuren, alleen wordt elke week door de helft van de brandweerlieden geoefend „in de baas zijn tijd”. Maar een echt voordeel is er niet aan verbonden. Het materieel waarover de bedrijfs brandweer van Hoogovens beschikt be staat uit een hoge druk nevel wagen; een lage-drukwagen, een lage-druk-gecombi- neerd-schuimpoederwagen en een lage- druk-middeldruk-combinatieauto. Verder drie gereedsehapswagens waarvan twee met materiaal voor ongevallen, een stel Volkswagenbusjes en allerlei los materi aal. Tot dat jaar, zo vertelde ir. W. Singer, onder-directeur productie en comman dant brandweer, had elke afdeling zijn eigen ploegje met pover materiaal als ■wat brandslangen en een paar brandblus- apparaten. Ingenieur echter voelde de noodzaak van een vaste kern en kocht de oude brandweerwagen in Amsterdam. Er waren mensen genoeg, die de handen uit de mouwen konden steken en het duurde niet lang of er werd een echte brandweerauto van gemaakt, welke heel goed te gebruiken was. Dat jaar kwam men tot de vorming van een centrale kern van 15 brandweerlieden. Dat was toen voor Hoogovens-centraal en de kooksovens, met als commandant ing. Spiesz. Al voor de oorlog heeft ir. J. Rijkeboer die functie van hem overge nomen tot 1961, toen ir. A. K. Vroege de leiding kreeg. Officieel tot februari 1973, de maand waarop het commandantschap werd overgedragen aan ir. W. Singer, die Aannemer Schram, die '1 opdrai’ van de Hervormde Gemeenle Beverwijk financiers van de verbouwing reeds een kostenbegroting heeft sameng- steld acht vervanging van de houten vloerbalken en -delen door een betonnen systeemvloer de beste oplossing. ,Je „Velen denken van wèl”, aldus ir. Singer, „men meent dat wij een stel kerels zijn, die in afwachting van elke oproep de tijd doden met klaverjassen. Anderen weer schijnen de mening toe gedaan te zijn, dat wij alleen maar goede „nablussers” zijn (waarop het be kende gebaar volgt van de duim en de wijsvinger gebogen naar de mond). In werkelijkheid werkt iedereen gewoon op het bedrijf totdat hij opgeroepen wordt. De sirenes zijn nu verdwenen en de laatste tijd is iedere brandweerman toe gerust met een zogenoemd „piepertje”, een klein instrumentje, dat men in het borstzakje van een colbert kan meedra gen en dat piep-geluiden voortbrengt als de bewakingsdienst het brandalarm geeft. Kennemerstaten en met haar diverse verenigingen die van de centrumfacili- teiten gebruik zouden gaan maken onder andere het alleenstaandencentrum zijn door de huidige ontwikkelingen ernstig gedupeerd. Men tracht allerwe gen vervangende ruimte te vinden, wat vooral door het late tijdstip waarop de zwamvegetatie werd opgemerkt niet eenvoudig zal zijn. Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Het zwaard van de gele tijger”, 19.30 u.: „Mad dogs and Englishman”, 23.30 u.: „Man en vrouw in bed” Brandweercommandant ir. IV. Singer, reeds zeventien jaar bij de Hoogoven- brandweer aangesloten en sinds februari van dit jaar definitief commandant. In zijn hand draagt hij de staf van de Hoogovenbrandweer, het officiële teken van zijn waardigheid, dat overigens doorlopend in zijn kamer staat. Museum „Beeckeslijn”, Rijksweg Velsen- Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te bezoe ken va nlO tot 12 uur en van 14 tot 17 uur: zondag alleen van 14 tot 17 uur. In het park (steeds geopend) tot 31 augustus expositie van staalplastieken. In het noordelijk koetshuis tot 19 augustus expositie van werk van Jan van Herwijnen. Vrijdag 19.30 uur: speelgroep „Trotto” met barokmuziek. Pleter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen dagelijks geopend (behalve zaterdag en zondag) van 9.30 uur tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Kennemer Oudheidkamer (Huize Scheij- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23. Beverwijk, tel. 02510- 35120. Vrijdag 27 juli. Openbare Bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: 19 tot 21 u.; Kingford Smithstraat 110a: 18.30 tot 20.30 u. Zaterdag 28 juli. Hulpdienst Help een Handje. Van maan dag tot en met zaterdag van 8 tot 10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Easy, Populierenlaan. Geopend hulpverlening van 10-14 u. Animal Farm. Willem Alexanderplant- soen. Geopend op zaterdag en zondag van 10.30 tot 17.30 u. Openbare Bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: 10 tot 12.30 u. Op 8 september, de dag waarop de Hoogovenbrandweer 40 jaar als bedrijfs brandweer bestaat tevens de Nationa le Brandweerdag zal men hiervan nadere kennis kunnen nemen. Deze be drijfsbrandweer is namelijk bezig wat meer publiciteit te krijgen teneinde een beter begrip te verwerven. En tot die publiciteit zal dan ook stellig behoren een opsomming van al hetgeen men doet per jaar. Daartoe behoort ook het 60 tot 80 keer uitrukken voor brand of ongevallen. Dit laatstgenoemde aantal uitrukkingen is echter aanzienlijk lager dan het aantal keren, dat voor brand ingegrepen moet worden. En die laatsten zijn veelal ook niet spectaculair. De grootste branden waren bij de Arosa Sun, de zuurstoffabriek en de zoutloods van Mekog een aantal jaren geleden. Verder wordt van oktober tot mei elke donderdagmiddag geoefend. Voor namelijk in het redden van mensen op het terrein en bij installaties, alsmede in parate terreinkennis, want ook dat is van onnoemelijk groot belang. Ook het blussen met poeder vormt een onderdeel van de oefeningen.” Voorts zijn drie mannen, J. Groen, J, v.d. Linden en J. van Son als eigen brandweer-instructeurs aan het werk en is P. Bankert bovendien nog gediplo meerd perslucht-instructeur. Elke dins dag na werktijd wordt opgeleid tot brandwacht. De kaderleden bezoeken de brandweerschool in Amsterdam. massa dit aan- BEVERWIJK De officiële opening van Centrum De Schans, nieuw onderkomen van het oorspronkelijk Velsennoordse buurthuis Kennemer staten ,is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Onder de vloer van het centrum, eigendom van de Hervormde Gemeente Beverwijk, is een zich snel voort woekerende zwamcultuur ontdekt die reeds een aantal vloerbalken heeft aangetast. De vloer van het grondig verbouwde centrum, dat op 14 sep tember feestelijk in gebruik zou worden genomen, moet worden open gebroken waardoor de grote zaal voorlopig niet zal kunnen worden ge bruikt. Tentoonstellingsgebouw (Const. Huijgens straat). Expositie „Duin en water”, geopend tot en met 16 augustus. Begin deze week ontdekte mevrouw Van Amersfoort, leidster van het Bever- wijkse Centrum voor Alleenstaanden, een zwamcultuur in het toilet. Aanne mer Schram, die de afgelopen maanden de verbouwing van het Hervormde Ver enigingsgebouw tot buurthuis voor Ken nemerstaten ter hand heeft genomen, kon ook geen uitsluitsel verschaffen en haalde er een zwammenspecialist uit Leiden bij. Deze deskundige zag de zaak somber in: de onder het buurthuis voortwoekerende zwam behoort tot een zich snel uitdijende, moeilijk te verdel gen familie. ZATERDAG 28 JULI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, Ge sloten tot en met 19 augustus. Openluchtbad De Heerenduinen, Heer- enduinweg, IJmulden-Oost. Open vanaf 10 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, de Cen trale bibliotheek, centrale jeugd- en tie- nerbibliotheek in de filialen Santpoort- Noord, Velsen-Noord en Zeewijk zijn geopend van 10 u. tot 12.30 uur. IJmuiden, Zuidpier, 13 uur: viswed strijd. Wereldwinkel. 12-17 uur. SANTPOORT. Santpoortse Dreef, 13 (skelter)-demonstratie. Hoofdstraat, Lunapark. voudig niet meer. Bovendien heb ik in mijn exploitatie-opzet de opbrengsten van de diverse club-activiteiten, die nu voorlopig geen doorgang zullen kunnen vinden, ingecalculeerd. Verder moet je ook rekening houden met een vermin derde belangstelling van het publiek: die wachten rustig af tot de brekerijen ach ter de rug zijn, tot de boel weer hele maal in orde is. We zullen er het beste maar van proberen te maken. De boven etage van Kennemerstaten en de soos- annex barruimte plus ateliers naast het eigenlijke centrum kunnen in ieder ge val gaan draaien. Voor de rest moeten we maar zien hoe het uitpakt”. kunt natuurlijk de wel door niwue gaan vervangen, maar wanneer er maar één spoortje in de fundering achterblijft dan komen die zwammen gegarandeerd terug. Tijdens de verbouwing hebben wij niets van die zwammen gemerkt, we zijn niet onder de grond geweest. Misschien waren de zwammen toe nog niet eens zichtbaar tot bloei gekomen: City theater, vrijdag 20 uur en zaterdag 19 en 21.30 uur: „De vier vuisten de lucht in”. Stadsschouwburg, vrijdag ten zaterdag 20 uur: „The sound of music”. DIVERSEN Idema. teneergeslagen: „Ik weet wer kelijk niet meer hoe ik het financieel allemaal moet gaan organiseren. De vloerbedekking in de grote zaal is net gelegd, die kunnen we gevoeglijk af schrijven. Dat spul wordt keihard als je het eraf moet trekken. Geld voor een nieuwe vloerbedekking is er doodeen- Via een luik kan de ondergrondse zwammencultuur worden „bewonderd": Een goorwitte, sneeuwige reeds een aantal vloerbalken heeft getast.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4