DR. L. DE JONG IN MANUSCRIPT DEEL 5 GESCHIEDSCHRIJVING: 99 PvdA noemt Griekse verkiezing bedrog Libië Kissinger stelt I bezoek aan China uit REUZENBOEI IN ECMOND Staat van beleg verwacht in Chili HYPOTHEKEN ZWEEDS EXQUIS DINEREN in intieme sfeer doet u bij Bistro Cantecleer Mogelijke berechting kapers in Zomer breekt weer door BERGISCH |f| /paarbank uuczt nederland nt S&a f tl DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 6 Vandaag in Erbij Het woord is aan... PAPADOPOULOS BESCHULDIGT KONING Vrouwelijke commando doodgeschoten Verder in de krant HET WEER r E.H.C.O. b.v. VAN DER VOOREN bakt 't! zeer lage verplichte aflossing. (Van een onzer redacteuren) Tips voor vrije tijd Linksdragende elftallei Neergeschoten 3 3 Achtergrond 4, 5, 6 Plaatselijk nieuws 6 Kerkdiensten 9 Kunst 7 Radio en tv 7 Strips 11 Sport Na moord op adjudant Zonnig weer RENTE VANAF Weerraporten Binnen- en buitenland 2, ZATERDAG 28 JULI 1973 63e jaargang nummei 224 San Francisco en de ramp, die komt Zakenlui willen boks- toppers in VS houden Geen strand zo char mant: adel in ’t zand Witte Paters niet achter Frelimo Domien van Gent en zijn kikkerlietde Plaatwerkerij Spuiterij M.L. Tectyleerstation Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON: 310561-323488 b.g.g. tel.: 322031 Deze krant bestaat uit twintig pagina’s BERENDSEN B.V. KantoorLange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie teU5389, na kantoortijd tel. 10709. U Postbus 18. tel. 10519. Postgiro 129288. Klachten bezorging 18.30-19 u. ■h IJmuider Courant Directie: Mr. H. C. van dei Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post 30,00), p. laai 106,20. Losse nummers 40 cent. Hoofdredactie los L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. c DR. L. DE JONG (Zie verder pagina 1) o ADVERTENTIE p tot KNMI het tot 8% AAN HET STRAND jr De belangrijkste Palestijnse guerrilla- organisaties hebben inmiddels verklaard geen contacten met de kapers te onder houden en nooit van het bestaan van een groepering „Zonen van bezette ge bieden” te hebben gehoord. was het verslepen van de boei een moei lijk karwei dat onder belangstelling van de van zon verstoken vakantiegangers werd geklaard. ning van mijn deel 4 aan een aantal dagbladen heeft doen toekomen. In dezg verhandeling worden alle te genstellingen die Roelfsema met de ver se herinnering aan het gebeuren in de lente van ’41 op schrift gesteld heeft, verdoezeld. Zijn verhandeling uit de len te van ’41 acht ik waardevol aan die uit 1972 kan ik geen waarde toekennen. Ik heb dat de heer Roelfsema ook ge schreven”, aldus dr. De Jong. (Zie verder pagina 2) Norman Douglas: Niemand is in staat een kind zo verkeerd te begrijpen als zijn eigen moeder. HAARLEM Telefoon 32 09 30 EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 - IJmuiden Nassaustraat 13 - Haarlem Voor reservering tel. 32.77.99 De van ider i In Limburg werd vrijdagmiddag niet meer dan 12 graden gemeten, in de Ardennen 11 en in enkele hoge delen van Duitsland rond 10 graden. Inmiddels heeft het hogedrukgebied zich via Schotland naar Scandinavië uit gebreid en draait de wind bij ons naar noordoost. Er wordt uit Zweden en om geving, waar gisteren rond 25 graden werd gemeten, warmere lucht aange voerd. Tijdens het weekeinde is in grote delen van Duitsland en de Alpen nog wat regen te verwachten, maar bij ons breekt een periode van zomerweer aan dat zich ook na morgen kan handhaven. Op de meeste plaatsen droog en flinke zonnige perioden. Overwegend noordoostelijke wind. Temperatuur plus mi nus 17 graden aan zee tot 24 graden in het zuidoosten van het land. De staking van de transportbond is zeer effectief: een eerste tegenmaatregel is de rantsoenering van benzine. In rijen van kilometers staan nu automobilisten bij de pompstations om hun rantsoen van tien liter te kunnen tanken. Uitzon deringen worden alleen gemaakt voor regeringsleden, diplomaten en artsen. Op het strand bij Egmond aan Zee is gisteren een Engelse markeerboei aan gespoeld, afkomstig van de Engelse Gronden. Door de enorme afmetingen AMSTERDAM De Partij van de Arbeid beschouwt de presidentsverkie zing in Griekenland morgen als een poging van het kolonelsbewind om de wereldopinie te bedriegen. „De verkie zing, waarbij slechts één kandidaat is, bewijst dat in Griekenland geen enkele Uit een commentaar van de Libische radio valt af te leiden dat dit onderzoek voor de kapers niet gunstig verloopt. „Het is komen vast te staan dat het Palestijnse verzet niets te maken heeft met de kapers, die de geest van de Palestijnse strijd schade hebben toege bracht”, aldus de radiocommentator. Hij noemde het opblazen van de Boeing een immorele daad die moet worden veroor deeld. zwaar geopperd dat de auteur in het verschenen deel 4 en in het manuscript van deel 5, niet of nauwelijks melding maakt van de commissie-Fockema An- dreae, die na een onderzoek naar het optreden van de Unieleiding tot een voor het driemanschap overwegend gun stige conclusie kwam. Dr. De Jong zal van dit rapport in deel 12 („Epiloog”) wèl melding maken. In de eerste nota zegt dr. De Jong slechts beperkte waarde te hechten aan dit rapport. De gang van zaken omtrent de commissie, die zich volgens hem niet geheel onafhankelijk tegenover het drie manschap heeft opgesteld, was in over eenstemming met de wensen van pre mier Schermerhorn. Hij karakteriseert het onderzoek van de commissie als „primitief en oppervlakkig”. Zij heeft eigenlijk nauwelijks onderzocht. Het on derzoek had de functie, zegt dr. De Jong, zo mogelijk een situatie te scheppen, waarin Einthoven, Linthorst Homan en De Quay weer op hoge posten benoemd konden worden. Premier Schermerhorn heeft de illegaliteit met een kluitje in het riet gestuurd, aldus dr. De Jong. Zoals bekend is, wordt de concept tekst, vóór dat het manuscript zijn defi nitieve vorm krijgt, voorgelegd aan on der meer het bestuur van het Rijksinsti- tuut alsmede aan deskundigen en/of be langhebbenden die op- en aanmerkingen maken over de inhoud ervan. Deze op en aanmerkingen worden gebundeld in nota’s, die dan weer in vergadering wor den besproken. Of dr. De Jong op sugges ties tot verandering van passages wil ingaan staat geheel aan hem vrij. Hij blijft als auteur verantwoordelijk voor de inhoud van het geschiedwerk. Het voormalige driemanschap heeft in zijn aantekeningen onder meer het be- BEIROET (UPI en Reuter). De staatsradio van Libië heeft de kapers van de Japanse Boeing betiteld als „luchtpiraten die een immorele daad hebben gepleegd". Dit kan worden opge vat als een aanwijzing dat de kapers voor een Libische rechtbank zullen moe ten verschijnen en het daar waarschijn lijk niet gemakkelijk zullen krijgen. De regenstoring is snel weg getrokken, zodat nu het hoge drukgebied bij Schotland en Scandinavië het zomerweer terug brengt. Morgen droog met vele uren zon. Matige noordoostelijke wind. Warmer, in de middag 20 tot 22 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Ook na zondag weer zomers weer. Een gerechtelijke vervolging is name lijk afhankelijk van het feit of de ka pers kunnen bewijzen dat ze inderdaad tot een onderdeel van de Palestijnse verzetsbeweging behoren, zoals ze heb ben beweerd. Op het ogenblik is een officiële commissie bezig dit te onder zoeken. L, morandum confronteerde, is mij niet duidelijk; van het bestaan van het me morandum kwamen de heren Einthoven. Homan en De Quay eerst op de hoogte van mijn deel 4. Ik heb reden om aan te nemen dat de heer Roelfsema zich ach teraf nogal ongelukkig gevoeld heeft door het feit dat uitgekomen was dat hij de leden van het Driemanschap geheel buiten hun medeweten scherp aangeval len had. Ik zie dit als de achtergrond van de verhandeling „Nogmaals de Ne derlandse Unie” die hij na de verschij- Nieuwe Gracht 33 Op grond van getuigenverklaringen van gisteren in Tokio teruggekeerde pas sagiers van de gekaapte Boeing-747 van Japan Airlines is de Japanse politie tot de conclusie gekomen dat het vrouwelij ke lid van het kapingscommando niet om het leven is gekomen door een voortijdig ontplofte handgranaat, maar door een van de andere kapers is neer geschoten. Zij zou van plan zijn geweest het toestel met inzittenden en al in de lucht op te blazen. De leider van de kapers, een Arabier met een rood hemd, verzette zich tegen haar plannen en vroeg een van de andere kapers de jonge vrouw tot ande re gedachten te brengen. Tijdens een heftige discussie tussen beide kapers, zou de vrouw getracht hebben de handgra naat te voorschijn te halen, waarop haar metgezel haar neerschoot. Unie de oprichting van dit instituut bekendgemaakt werd, werd het weren van joden hieruit slechts in bedekte termen te kennen gegeven, aldus de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Na een bijzonder slechte week gaat juli vandaag weer aan een herstel van het zomerweer werken met zon en stij ging van temperatuur tot rond 20 gra den en later iets erboven. Gistermiddag en -avond trok een front in zuidelijke richting over ons land met langdurige regen en lage temperaturen. Klerkx. Ie best E.F. s. Ge- kleding uitstof), zit- en ibinatie lOOPJE 15.- „Waarom de commissie-Fockema An- dreae de leden van het Driemanschap niet met bepaalde passages uit dit me- Papadopoulos richtte zich niet zonder heftigheid tegen de afgezette koning Konstatijn en de monarchie, die zo zei hij altijd een vreemd lichaam in Griekenland is geweest en nu voor goed op de „begraafplaats van de geschiede nis” ligt. Hij herhaalde zijn beschuldi ging dat de koning getracht heeft door anti-nationale daden de revolutie ten val te brengen. met de afgezete Cambodjaanse leider prins Norodom Sihanoek. Deze heeft steeds geweigerd met vertegenwoordigers van de Verenigde Staten te praten zo lang dit land Cambodja bombardeert. Om nog eens extra te benadrukken dat hij Kissinger niet zou willen ontmoeten, zou hij, volgens Amerikaanse regerings functionarissen, onlangs naar Noord-Ko- rea zijn vertrokken. Gisteren arriveerde hij uit de hoofdstad Pjongjang in Won san. In een recent vraaggesprek ver klaarde de prins dat de VS, als hij zou instemmen met een ontmoeting met Kis singer, mogelijk zouden stellen dat dankzij hun beleid bij het overleg om tot vrede in Cambodja te komen, vorde ringen werden gemaakt. Een Amerikaans federaal hof van be roep heeft een verzoek van de regering tot opschorting van een verbod op alle luchtacties boven Cambodja ingewilligd. Het uit drie rechters bestaande hof be paalde dat de behandeling van de zaak op 13 augustus zal worden voortgezet. Op verzoek van een van de partijen zal dit echter kunnen worden vervroegd. (Zie verder pagina 3) Algemeen wordt verwacht dat bij een voortduren van de serie aanslagen bin nenkort de staat van beleg voor de zoveelste keer zal worden afgekondigd. „Unieleiding discrimineerde joden De kandidaat voor het presidentschap beloofde alle Grieken dat zij gelijke kansen zullen krijgen voor een politieke carrière. Hij zal het hoge ambt van president onpartijdig uitoefenen. Over de buitenlandse politieka zei Papadopoulos dat Griekenl and zijn verplichtingen je gens de bondgenoten zal nakomen. Op ba sis van wederkerigheid verwacht het vriendschappelijke betrekkingen met al le landen. De bevoogding door en de afhankelijkheid van het buitenland die Griekenland sinds het beegin van zijn onafhankelijkheid heeft gekend, zullen voortaan definitief tot het verleden be horen, aldus Papadopoulos. H. Roelfsema ,die tot l februari 1941 algemeen secretaris van de Nederlandse Unie was .heeft in 1946 aan de commis sie-Fockema Andreae een memorandum voorgelegd, zegt dr. De Jong in de nota. Hij heeft, kort nadat hij zijn functie neergelegd had, zijn herinneringen aan de Unie-periode op schrift gesteld in een met name voor Homan en De Quay zeer kritisch memorandum waaraan hij een groot aantal bijlagen toevoegt. (Van onze redacteur in Santiago) SANTIAGO. In een toespraak de Chilenen beeft president Allende verklaard dat geen mogelijkheid uit het oog wordt verloren om de openbare orde in het land te herstellen. Hij veroordeel de de gisteren gepleegde moord op zijn adjudant Arturo Marin in scherpe be woordingen en waarschuwde extremisti sche groepen voor te verwachten repre sailles. AMSTERDAM De Nederland se Unie, die na de Duitse inval in ons land werd opgericht door dr. J. de Quay, mr. L. Einthoven en mr. Linthorst Homan, heeft haar joodse leden gediscrimineerd. Dat blijkt uit het concept-manuscript van deel vijf van dr. L. de Jongs „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog”, dat pas volgend jaar februari zal ver schijnen. In de Unie werd het insituut van „werkend lid” in het leven geroepen, waarvan joden geen lid konden worden. Toen in het orgaan van de Nederlandse „Er is in ons eigen land noch daar buiten een macht die in staat is de revolutie van 21 april 1967 te laten mis lukken”. Dit zei de voorlopige Griekse president, Georgios Papadopoulos, gister middag in een toespraak voor radio en televisie. Hij riep het Griekse volk op zich in het referendum uit te spreken voor de nieuwe grondwet, waarbij Grie kenland definitief een republiek zal wo- den. Papadoupoulos zelf is de enige kan didaat voor het presidentschap. Verwachting van zondagavond WASHINGTON (UPI). Henry Kis singer, president Nixons voornaamste raadgever op het gebied van het Ameri kaanse buitenlands beleid, heeft een voorgenomen bezoek aan Peking uitge steld tot na 15 augustus, de dag waarop er op last van het Congres een einde komt aan de Amerikaanse bombarde menten op Cambodja. Aanvankelijk zou hij begin augustus naar China gaan. Tegenover een verslag gever zei Kissinger dat binnen twee weken een nieuwe datum bekend zal worden gemaakt. In brede kringen wordt aangenomen dat de reis is uitgesteld om Kissinger de gelegenheid te geven in Peking te praten democratische discussie en meningsvor ming mogelijk is”, aldus een verklaring van de PvdA. Deze verklaring volgt op een protest van de partijen die lid zijn van de Socialistische Internationale te gen de situatie in Griekenland. De PvdA steunt het protest. 9!:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1