Schrijver van Papillon Invulflits zorgt voor Henri Charrière in aanvullend zonlicht Madrid overleden n Ford van Bonnie Illusie: „bedriegers in Schiedams museum Wethouder Geluk blij met film foto succes Orgelacademie en Clyde geveild VAAG PROTEST VAN MOURA u Ij 01 C Henry Moore 75 jaar ij P- JÉ Rock-festival voor 600.000 bezoekers Spel met soorten realiteit Van allerlei in Galerie El Lotus Beeld uit kapel in Heukelom gestolen 19 7 3 MAANDAG JULI 3 O 6 „invul- LICHT METEN World Press Photo Heilo in Dubbele bodems Jacobsen: decoratief Keramische plastieken flitslicht-overdag heet flits”. SCHIEDAM In het Stedelijk Museum is een aardige tentoonstel ling ingericht. Ze is niet oogver blindend en niet groot en speciaal gericht op een bepaald soort lief hebbers van schilderkunst, die van „net echt” houden. Maar met dat „net echt” is een spel gespeeld en daarom heet de expositie dan ook „Illusie”, wat hier voor begooche ling staat. - Super-realisme Als het zonnetje schijnt en dat is deze zomer veelvuldig het geval geweest ontstaan er vaak grote verschillen tussen de lichte en donkere partijen van een onderwerp dat we willen fotograferen. Nu is zwart/wit- film in het algemeen beter dan kleurenfilm in staat de contrast- verschillen in het onderwerp te overbruggen. In de praktijk blijkt, dat in vele daglichtsitua- ties de kwaliteit van de opname, in het bijzonder bij gebruik van kleurendiafilm, opmerkelijk kan worden verbeterd door flitslicht toe te passen. Dit aanvullend WERKWIJZE HAARLEM Vier exposanten in Galerie El Lotus, variatie dus weer, schilderijen, gouaches en keramiek in soorten. Een van de exposanten is de in Haarlem wo nende Portugees Leonel Moura. Hij is duidelijk politiek geëngageerd, schilderende in een nieuw-figura- tieve stijl. Dat engagement blijkt ook uit de titel van een serie olie verven, die „Uit de geschiedenis van de ideologieën” heet. Fotowedstrijd van 90-jarjge ANWB O Snot J (Van onze kunstredactie) zónder Onder redactie van J. P. Bo« HENRI CHARRIËRE was af- M :n HEIN STEEHOUWER (Van een onzer muziekredacteuren) HAARLEM. De internationale zo- meracademie voor organisten heeft vrij dagmiddag haar slot gekregen met een officiële ontvangst van de deelnemers en de docenten, die dit jaar de cursussen hebben gegeven. 1 o 5 0 0 o 85 10 90 00 00 00 40 40 75 40 70 20 30 00 35 20 50 00 10 15 50 50 00 60 80 90 70 50 10 00 05 40 50 25 90 00 90 dit rso- niet Charriëre, die 66 jaar oud is gewor den, werd vorige week twee keer we gens keelkanker in Madrid geopereerd. Charriëre debuteerde pas op vrij late rondingen gesneden üit plaat of gevormd uit chamotteklei, naar elkaar toeneigen. Soms lijken zijn plastieken op abstracte, maar toch organische groeisels. Hij komt daardoor tot evenwichtige en toch speel se ruimtelijke verhoudingen en vormen. Vormspel in een plastiek van Marinus Klap. „Ogenbedriegende” schilderijen trach ten vaak óverwerkelijk te zijn, maar dan met een dubbele bodem. Zo is er een olieverfje van een onbekende 18e eeuwse meester. Het stelt een houten wand voor, waarop een etsje met een gefantaseerd zelfportret van Rembrandt schijnt te zijn geplakt. Maar ook dat etsje is dan in olieverf, zwart op wit, getekend. En daarmee is dan een beken de variant op het thema aangeduid, tot in deze tijd beoefend. Buitenopname met zonlicht mèt aan vullend flitslicht. ord- i in I op con- de be- ;tigd het iche, ?ties het me de een lesi- 5va- ge- aing van pees poor be- ver- ook ?ale, ende :gale ging l bij coö- u.a. i in i te 75 60 J0 10 90 75 75 10 10 10 10 50 )0 10 15 >0 15 15 60 >0 0 10 ‘0 o 5 ■0 o o o 5 3 2 0 3 0 5 10 10 10 >0 .0 5 o o o io 10 .20 .00 .15 50 .25 95 80 00 .00 50 Men gaat hierbij als volgt te werk: Hebt u een camera met een apart X- contact, dan dient u hierin het flits- kabel-contactje te steken. Bij came ra’s met een centraalsluiter kan vaak met behulp van ’n apart hendeltje de instelling'op „X-contact” worden ver kregen. Zit dit hendeltje niet op uw camera, dan hebt u vrijwel altijd met een X-contact te maken. Werkt u met een eletronenflitser, dan dient u eveneens het X-contact te gebruiken. Hebt u een camera met centraalsluiter, dan kunt daarbij alle aangegeven sluitertijden kiezen. Hebt u echter een spleetsluitercamera, dan mag u alleen de voor flitsopname toegestane tijden (meestal 1/50 of 1/60 seconde instellen. Werkt u met losse flitslampjes, dan dient u als sluiter tijd 1/25 of 1/30 seconde te nemen. WIM JACOBSEN uit Amsterdam is gaan schilderen na een omkeer in zijn leven, een ernstig auto-ongeval. Dat was een schok, die hem dwong tot een meer geïnspireerd nadenken en de behoefte om dat tot expressie te brengen. Voor die expressie koos hij echter een zeer abstracte vormtaal, waardoor het een niet-inleefbaar getuigenis werd, een zeer particuliere bezigheid dus. Een ander (of het moet een uitzondering zijn) beleeft aan deze gouaches dus alleen het deco ratieve element. Het concert duurde voort tot de vroe ge ochtenduren van zondag waarbij de rrreeste belangstellenden bleven tot de laatste uitvoeringen. Vele echter, die ge noegen moesten nemen met plekjes waar niets meer van het optreden van de artiesten was te zien en nauwelijks iets was te horen, begonnen al eerder aan de tocht naar huis. De regen kon het enthousiasme echter niet bekoelen. Jonge mensen dansten in de modder of schuilden onder tentjes en tentdoeken. Er werden honderden kamp vuurtjes gestookt. De dag werd door een tragedie ver stoord toen een jongeman om het leven kwam die had getracht per parachute het terrein van het concert te bereiken. Het is al een oud specialisme in de schilderkunst, de zo genoemde .„trompe- l’oeil” ofwel „ogenbedrieger”. En dat specialisme kent dan weer zijn variaties. Hier in Schiedam is een aantal van die variaties uit drie eeuwen bijeengebracht, vanaf de „klassieke” uit de gouden Eeuw tot aan de modernste toe. Aan de ingang van die periode vinden we een Haarlem mer als Cornells Brisé (1622-1670) en aan het einde een andere Haarlemmer, Eric de Nie als onze tijdgenoot. aan te bevelen, zodat de flitser met de hand op armlengte vóór of achter de camera kan worden vastgehouden. Dit biedt tevens de mogelijkheid de richting van het flitslicht te variëren. Mocht u over dit onderwerp nog vragen hebben, stel ze dan gerust aan uw fotohandelaar; hij is u graag van dienst, ook al koopt u niets. De deelnemers en de docenten waren daartoe bijeengekomen in de Grote Kerk, waar zo vele van de orgelmaand- aktiviteiten hebben plaats gehad. Wethouder D. J. A. Geluk heeft de in het hoorgedeelte van de kerk verenigde deelnemers in zijn hoedanigheid van lo- co-burgemeester toegesproken. De heer Geluk toonde zich verheugd over het succes, dat de zomeracademie dit jaar gehad heeft. De voortreffelijke muzikale en technische kwaliteiten en de capaci- WATKINS GLEN, NEW YORK (AP). Naar schatting zeshonderdduizend mensen, samengepakt op een stuk land in de heuvels bij Watkins Glen In de Amerikaanse staat New York en door weekt door af en toe vallende regen, woonden dit weekeinde het grootste rock festival bij dat ooit in de Verenigde Staten is gehouden. teiten van de docenten hebben dit moge lijk doen worden. De heer Geluk was er trots op, dat de academie in Haarlem jaarlijks gegeven kan worden en dat de stad internatio naal bekend is geworden als het Mekka van de orgelkunst. Hij sprak voorts zijn dank uit jegens de deelnemers en de docenten voor hun kunst naar Haarlem en voor hun medewerking, die als een belangrijke steun gevoeld wordt. Ook de directeur van de orgelacade mie, de heer W. Sutherland en zijn staf van medewerkers werden in zijn dank woord betrokken. De heer Geluk hoopte, dat allen in Haarlem een gelukkige tijd hadden be leefd en wenste de deelnemers alle goeds toe voor de toekomst. Aan ieder van hen werd door de heer Geluk een certificaat van deelneming en een herin- nerings-geschenk uitgereikt. BERGEN. Uit de St. Anthonius- kapel in het Noordlimburgse plaatsje Heukelom (gemeente Bergen) is in de nacht van donderdag op vrijdag het zeventiende-eeuwse beeld van „Anthoni- us met het varken” verdwenen. Ook vier antieke koperen kandelaars werden ge stolen. Een speurhond vond vrijdag dicht bij de kapel enkele niet erg kostbare beeld jes terug, die ook waren weggenomen. leeftijd. Hij werd in 1931 schuldig be vonden aan moord op een Parijse gang- sterleider en verbannen naar het be ruchte Duivelseiland, een strafkolonie voor de kust van Frans Guyana. Tot tien maal toe trachtte Charriëre uit dit bagno te ontsnappen, hetgeen hem in 1945 lukte. In Venezuela schreef hij in schoolschriften zijn wederwaar digheden op. Na lezing van het boek l’Astragale van Albertine Sarrazin kwam hij op de gedachte zijn verhaal uit te geven. Papillon werd een groot succes dat Charriëre in staat stelde ver der financieel onbezorgd te leven. Charriëre die de Venezolaanse na tionaliteit verwierf bleef tot voor twee jaar in Zuid-Amerika, maar vestig de zich daarna in de buurt van Torre- molinos aan de Spaanse Costa del Sol. In 1970 was hem toegestaan om Frank rijk binnen te komen. In Spanje schreef hij ook het vervolg op Papillon dat de titel Les douze banco de Papillon kreeg. Hierin vertelt Char riëre over zijn leven na zijn ontsnapping uit de strafkolonie. Er zijn twee categorieën, namelik „jeugd” (t.m. 17 jaar) en „volwasse nen. Tot 31 december kunnen zowel zwart-wit- als kleurenfoto’s en/of - dia’s worden ingezonden. Alle recente foto’s met de fiets als onderwerp komen voor beoordeling in aanmer king, maar wie het beste de relatie tussen de ANWB en de fiets tot uitdrukking weet te brengen, maakt kans op een speciale prijs. De prijzen zullen overigens bestaan uit reizen, fietsen en foto-film-kadobonnen. De ANWB organiseert de wedstrijd in samenwerking met de Stichting Amateurfotografie en de „Stichting: Fiets!” Een folder met de volledige spelregels en verdere bijzonderheden over het prijzenpakket is onder ande re verkrijgbaar bij de ANWB-kanto- ren en de fotohandel HEIN STEEHOUWER Dat nieuwste is dan het super-realis me, zoals het tegenwoordig wordt beoe fend met een nauwkeurigheid of de schilderijen kleurenfoto’s moeten zijn. Maar ook dat is dan weer naast die werkelijkheid en dat schijnbare geeft er het bijzondere karakter aan- Har Sanders schildert of zeefdrukt veel textiel en dan kom je weer bij het piekeren over het figuratieve schilderen terecht. Hij schildert bijvoorbeeld een gestreepte beddetijk. Maar de streeppa troon is van een allersimpelste nonfigu- rativiteit. Sanders schildert in zo’n geval realistisch non-figuratief. En om de ver warring compleet te maken hangt er hier van hem een prachtige „ogenbedrie ger”, Da Vinci’s „Mona Lisa” als in kleur gedrukt patroon op borduurstraminen, alles in olieverf getekend, dat wel. Er is nog meer dergelijk werk, maar ik besluit met de in kleurpotlood gete kend spijker jacks van Eric de Nie, die bij zijn werk in de catalogus zelf schrijft: „Op basis van enerzijds de alle daagse oninteressantheid van een jack als motief (tot dan toe opgenomen in een andere contekst), anderzijds het be sef dat de relatie kijker-beeld wederke rig en dus actief is, ontwikkelde zich een werkwijze die in een optisch getrou we afbeelding van een spijkerjack resul teerde. Van betekenis is feitelijk de begeleidende vraagstelling: „Wat te den ken van de werkelijkheid? De visuele werkelijkheid als datgene wat eerst door ons bewust zien van de dingen gaat be staan”. We meten nu met een al of niet in de camera ingebouwde belich- tingsmeter de meest lichtsterke delen in de achtergrond en stellen op de camera het aldus gevonden diafragma (de lensopening) in. Stel, dat we met losse lampjes werken. Sluitertijd en diafragma zin nu bijvoorbeeld ingesteld op 1/25 en f:11, bij een opname-afstand van bij voorbeeld 3 meter. Stel verder, dat we een flitslampje gebruiken met een richtgetal van 26. Kort gezegd is het richtgetal „afstand maal diafragma”, bij een bepaalde gevoeligheid („snel heid”) van het filmpje in ons foto toestel. Achterop de flitslampjesver- pakking kunt u altijd heel eenvoudig aflezen welk richtgetal u dient aan te houden. Nu even terug naar ons voorbeeld: bij een diafragma van f:11 dient de afstand van de flitser tot het hoofd motief te zijn: 26 gedeeld door 11 circa 2,3 meter. Want het richtgetal (26) is afstand maal diafragma (dus 2,3x11). In ons voorbeeld bedroeg de af stand niet 2,3 maar 3 meter. In theorie zou in deze situatie de flitser dus circa 0,7 meter dichter bij het onderwerp noeten worden gesteld dan de camera. Bij de invulflits verdient het aanbeveling, de flitslamp onge veer een meter verder van het onder werp te houden dan uit het richtgetal en het ingestelde diafragma wordt berekend. In de praktijk blijkt dat het ge bruik van een afzonderlijk statief voor de flitser niet nodig is. Het gebruik van een flitsverlengkabel is Buitenopname met zonlicht aanvullend flitslicht. werking wachten. Een enkele keer krijgt de overheersende kleur een tintje toege voegd.. De boodschap werd overgedra gen in een stijl, die aan een affiche herinnert in bijna fotografische beelden, maar dan heel vaag. Hij legt een nadruk op gezichten en situaties, die de realiteit, zoals hij die ervaart, benadrukken. Met de boodschap in het werk, gericht tegen de valse schijn waarin we leven en tegen de idelogieën, waarachter we ons verschuilen, kan ik me verenigen. De picturale verwerkelijking van die bood schap moet echter veel sterker uit de verf komen (en dan letterlijk, want beeldend gezien is alles veel te vaag) om werkelijk aan te spreken. Moura mag in zijn kleuren gerust méér naar het affi che toewerken om duidelijker over te komen. De beroemde Engelse beeldhouwer Hen ry Moore is vandaag 75 jaar geworden. Hij is hier gefotografeerd bij zijn huis in Perry Green, Hertfordshire in Engeland met een van zijn nieuwste werken, dat de titel „Schapen” draagt. Henry Moore wil deze plastieken in een open veld ge plaatst zien en het na zijn dood nalaten aan de Engelse natie. Tot en met 1 augustus is de reizen de World Press Photo-tentoonstelling in Heiloo te zien. De expositie, die werk toont van vooraanstaande pers fotografen uit alle delen van de we reld, is opgezet in het Open Huis aan de Willibrordusweg, dagelijks geopend van 10 tot 18 uur. Heiloo is de enige gemeente in Noord-Holland buiten Amsterdam waar de indrukwekkende serie foto’s 400 stuks op groot formaat wordt geëxposeerd. In de hoofdstad trok de tentoonstelling een kwart miljoen bezoekers. De gemeente Heiloo maakt het voor liefhebbers mogelijk een bezoek aan de World Press Photo-tentoon stelling te combineren met deelne ming aan een wandeltocht door mooi Heiloo. Men krijgt hiervoor een medaille en/of men kan een verfrissende duik nemen in het gemeentelijk openlucht zwembad „Het Baafje”. Hiervoor worden combinatiekaarten verkocht; gezinscombinatiekaarten kosten 5 per stuk, voor individuele combina tiekaarten betaalt men 2 per stuk. SJOERD TIJKEN uit Bergen maakt keramische plastieken, die zich in het algemeen heel ver verwijderen van de oervormen van de potterie, zoals we die kennen van potten, vazen en schalen. Veel van zijn werk had ook in ander materiaal, bijvoorbeeld brons of gesto ken hout uitgevoerd kunnen zijn. Hij werkt graag in plastieken, die zijn opge bouwd als een samenstel van holle en bolle vormen, gemarkeerd door strakke lijnen en vlakken, heel gevarieerd dus. De meeste stukken zijn abstracties, in een enkel is een herinnering aan de realiteit bewaard gebleven, zoals in een gestyleerde opgerolde slang, een bondige en kundige uitdrukking van vormkracht. In het algemeen gebruikt Tijken zijn glazuren heel sober in aardkleuren. De nieuwe eigenaar van de wagen werd een speelzaalhouder in Las Ve gas. De man die de Ford verkocht, filmproducent Toddy, heeft gezegd dat de auto hem in de twintig jaar waarin hij hem heeft bezeten, meer dan twee miljoen dollar aan reclame an tentoonstelling heeft opgeleverd. In de Ford van Bonnie en Clyde zitten nog de gaten van de 160 kogels waarmee zij neergemaaid werden. Het interieur is bebloed. Kleurendia’s kunnen de contrasten van een gefotografeerd onderwerp minder goed overbruggen dan zwart wit- en kleurenfoto’s. Op een dia worden de lichte partijen nog zonder problemen weergegeven, tenzij van overbelichting sprake is. Maar in de schaduwpartijen kan het voorkomen, dat de kleuren donkerder worden weergegeven dan men ze in werke lijkheid ziet, bijvoorbeeld bij een te- genlichtopname op een opname met zijlicht. Bij zwart-wit-foto’s laat de detaillering in de schaduwpartijen eveneens in bovengenoemde gevallen te wensen over. Zowel bij zwart-wit- als bij kleurendiafilm kan aan deze bezwaren tegemoet worden gekomen door de invulflits toe te passen. In tegenstelling tot andere geënga geerde schilders, protesteert Moura niet heftig naar de inhoud, evenmin als zijn stijl heftig is, integendeel. Hij werkt in heel dun opgebrachte verf en soms ge heel monochroom. Op het eerste gezicht lijken het onderschilderingen, die op Opgerolde slang, een keramische plastiek van Sjoerd Tijken. PRINCETON (AFP) De Ford auto waarin het Amerikaanse gang- sterpaar Bonnie Parker en Clyde Barrow in 1934 door de politie werd doodgeschoten, is dezer dagen in Princeton (Massachusetts) geveild voor 455 duizend gulden. MADRID. De Franse auteur Henri Charriëre is gistermorgen in een kliniek in de Spaanse hoofdstad overleden. Charriëre verwierf grote bekendheid door de bestseller Papillon. Onlangs kwam zijn tweede boek uit, dat in Nederland werd uitgebracht onder de titel Banco. Charriëre droeg de bijnaam „Papillon” (vlinder) vanwege de getatou- eerde vlinder op zijn borst. ook eerder beeldhouwer (maar ook al een verkeerde naam eigenlijk) dan kera mist. Hij werkt graag in gebogen vor men, soms dun als lamellen, die in De ANWB bestaat dit jaar negentig jaar. Deze verjaardag wordt niet ge vierd, maar de ANWB destijds opgericht door een groep fietsenthou- siasten wil wel acte de présence geven. De ANWB grijpt deze verjaar dag aan om de fiets in het middel punt van de belangstelling te plaat sen. Onder de ruim een miljoen leden heeft zij een fotowedstrijd uitge schreven onder het motto „Fietsen ’73”. MARINUS KLAP uit Amsterdam ver wijdert zich nog iets verder van het begrip potterie in zijn keramiek. Hij is, getuige zijn plastieken in metaal, dan Jacobsen trekt met het paletmes veel kleurige banen in dekkende waterverf over zijn vellen papier. Soms kruisen die banen elkaar hoekig in het witte vlak, soms in bochten. Die lijnvoering én de gekozen kleuren zijn dus de enige ver anderende factoren, waarmee gevoelens worden overgebracht. En dat zijn dan te weiging variërende middelen om veel boeiende bladen mee te maken. Van Jean Paul Vroom, een huidige schilder dus, is er een dergelijk kunst stukje, een in olieverf geschilderde, maar schijnbaar met waterverf inge kleurde gravure van een vis, het be drieglijke geheel achter schijnglas met een schijnbarst. Een geliefde variant was ook het schilderen van schijndocumenten tegen een wand. Uit en te na is het gedaan, heel knap nu nog door Arthur Gold- steen. Hij is een Amsterdamse kunst schilder en reclametekenaar, die onder meer in 1930 naar Rome is gegaan, waar hij als correspondent en tekenaar heeft gewerkt voor Haarlems Dagblad. Gold- steens werk verspreidt een stille humor in bijzonder knap geschilderde schijncol- lages, waarop vergeelde familiefoto’s kunnen prijken onder of naast een prentbriefkaart met een reproduktie van Picasso en meer dergelijke fricties in ons gevoel voor de tijd. Het lijken 17e eeuwse olieverfjes, navolgingen van veel werk uit die tijd at hier ook hangt. Buiten het begrip „illusie” zoals hier geformuleerd, vallen eigenllijk de stille vens van Dick Ker, Raoul Hynckes (De spons der bitterheid) en Johan Mekkink, ter completering opgehangen of om eeeee ter completering opgehangen of om een schakel te vormen naar het nieuwste werk.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7