Senaatscommissie verontwaardigd over handelwijze president Nixon t Granaten voor verdedigers Pnom Penh Bonn onderzoekt spionage-activiteiten PENTAGON IN BONDSREPUBLIEK MAG In Engeland 140 miljoen gulden Einduitslag referendum Softenon-kinderen Papadopoulos haalt krijgen vergoeding uit naar oppositie Italiaanse regering heeft haast „AFLUISTEREN achtergrond 59 Juwelier beroofd: buit ƒ150.000 GEEN RADIO- ACTIEF AFVAL IN ZOUTHOLTES 3 DINSDAG 3 1 JULI 1973 2 Slaags „Kankergezwel” Werkgelegenheid Communisten WASHINGTON/BONN Het ministerie van Defensie in Wash ington heeft toegegeven dat de ge heime dienst van het Amerikaanse leger in de Bondsrepubliek de tele foons van Westduitse burgers af luistert. Het ministerie zegt dat de geheime dienst contraspionage be drijft tegen groepen, die de strijd baarheid, de discipline en het mo raal, van de Amerikaanse troepen trachten te ondergraven. Volgens de Frankfurter Rundschau zou de geheime dienst van het opperbevel van het Amerikaanse leger in Euro pa sinds de 12de juli van dit jaar in de Bondsrepubliek telefoonlei- dingen van burgers en civiele in stanties afluisteren. r i s 1 ROME Italië staat verbaasd over de activiteiten van de nieuwe premier Mariano Rumor en zijn kabinet. Meestal als hier een re gering vóór de zomer viel dan kwam er een tussenkabinet. Pas als iedereen terug was van vakantie werd er een echt kabinet samen gesteld. Zo’n regering noemde men „balneare”, om het strandseizoen door te komen. Maar premier Rumor rekent erop dat zijn taak langer duurt en hij heeft goede kansen (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON Bob Haldeman, het voormalige hoofd van de Witte Huis-staf, heeft in april en juli op verzoek van president Nixon de ge luidsbanden van twee belangrijke gesprekken met John Dean afgeluis terd, en daarvan rapport uitgebracht aan de president. President Nixon heeft hiermee volgens juristen het recht verloren om de senatoren van de Watergate-commissie en de speciale aanklager de Witte-Huisbanden te weigeren. Het argument is dat Haldeman de banden als gewoon burger ter beschikking kreeg, en dat het hem werd toegestaan om ook gesprekken te beluisteren tussen Nixon en Dean waar hij zelf niet bij aanwezig was. Haldeman mocht banden wel horen Jt (Van onze redacteur in Bonn) i l (Van onze redacteur in Rome) l. In een rede voor radio en televisie liet Papadopoelos zich in felle bewoordingen uit over de oppositie, die volgens hem „definitief door het volk is veroordeeld”. Hij riep tenslotte alle Grieken op tot samenwerking, ongeacht de wijze waar op zij zondag hebben gestemd. i i 1 s r e 1 De eerste van de gesprekken die Hal deman beluisterde was die van een ge sprek tussen Nixon, Haldeman, en Dean op 15 september vorig jaar de dag dat de rechtbank de inbrekers dagvaard de. Volgens Dean had de president hem toen een compliment gegeven voor het werk dat hij had verzet, en Dean ging er vanuit dat het een compliment was voor het feit dat hij erin geslaagd was om het Witte Huis buiten de dagvaar dingen te houden. Volgens Haldeman echter had de president dit heel anders bedoeld als een algemeen compliment voor Deans ijver. De tweede band betrof het gesprek dat Nixon en Dean op 21 maart dit jaar hadden, en waarvan Dean getuigde dat hij de president toen waarschuwde dat er „een kankergezwel” op het president schap groeide, wanneer niet ingegrepen werd om het te verwijderen. Volgens Ex-topfunctionaris van het Witte Huis H. R. (Bob) Haldeman legt voor voorzit ter Ervin van de Senaatscommissie die het Watergateschandaal onderzoekt de eed af. De communisten zwegen bij de for matie. Een coalitie met de socialisten geeft hen een nieuwe kans om straks Ook op de laatste dag van zijn getui genis bleef Ehrlichman de arrogante, de macht te delen. Met de socialisten heeft de Communistische Partij (met 27 percent de tweede partij van Ita lië) vergaande afspraken en als, zo redeneren de communisten, de Chris- ten-Democraten nu bereid zijn een meer linkse koers te varen, dan zul len zij op een zekere dag ook niet langer kunnen regeren zonder ons. r n •t ie n ie te e e e e •r T n n ie n d st n ‘t n zt Eerder op de dag verklaarde John Ehrlichman dat hij al in juli Verleden jaar tijdens een lange strandwandeling met president Nixon het onderwerp had besproken van mogelijke presidentiële gratie voor de inbrekers. Dat was een maand na de inbraak, en lang voordat het eerste verzoek om geld van Howard Hunt was ontvangen. Ehrlichman zei dat het onderwerp alleen maar ter sprake was gekomen omdat hij meende dat zulke geldeisen wel eens gesteld zouden kunnen worden. geheime diensten van de Verenigde Sta ten niet toegestaan. De regering in Bonn onderzoekt nu in hoeverre de Westduitse geheime diensten op de hoogte zijn van de Amerikaanse activiteiten. De Ameri kaanse advocaat Howard Nike, die in Mainz woont, heeft verklaard reeds sinds eind juni te zijn bespioneerd. De 31-jarige jurist vertegenwoordigt het Lawyer Military Defence Committee, een organisatie die Amerikaanse militairen rechtsbijstand in de Bondsrepubliek ver leent. Er zal meer vlees worden geïmpor teerd en strenger worden gelet op de praktijken van de groothandel in groenten, fruit en vis. Behalve deze belangrijke maatregelen tegen de in- Het ministerie van Defensie in Wash ington had verklaard dat deze actie niet in strijd zou zijn met de Ameri kaanse en de Westduitse wetten. De bespionering van Westduitsers door de geheime dienst van het Amerikaanse leger zou zich vooral richten tegen per sonen en instanties, die de in de Bonds republiek gestationeerde militairen zou den aanmoedigen te deserteren. Hiertoe I’ Bij de 14.5 percent van de ingeschre ven kiezers die zondag niet naar de stembus kwamen, zijn volgens het mi nisterie van Binnenlandse Zaken inbe grepen de zieken, de bejaarden die toe stemming hadden niet op te komen, de zich in het buitenland bevindende Grie ken en de ingeschreven kiezers die na de volkstelling van vorig jaar zijn overle den. George Papadopoelos heeft de bevol king gisteren beloofd dat hij zijn toezeg gingen gestand zal doen. Deze houden in dat hij voor het einde van 1974 de nieuwe republiek zal leiden tot een par lementair presidentieel bewind. Morgen vieren de Eltenaren feest. Dan is het namelijk tien jaar geleden dat Elten weer bij Duitsland kwam. Na de capitulatie wapperde er achttien jaar de Nederlandse vlag. Trekpleister van Elten is momenteel het casino. Bussen vol Nederlanders reizen er elke avond heen. DEN HAAG. De op het ogenblik in Nederland bestaande zoutholtes komen niet in aanmerking voor o pslag van radio-actief afval. Bij de zoutwinning is daarmee geen rekening gehouden, waar door gezien de grootte ervan en het feit dat v oor opslag de holte eerst moet worden leeggepompt, de stabiliteit van de holte niet gewaarborgd is. Dean hem vertelde, maar hij maakte geen melding van de „kankergezwel” opmerking. Haldeman bevestigde echter dat presi dent Nixon inderdaad gezegd had tegen Dean dat het geen enkel probleem was om 3 miljoen gulden bijeen te brengen als zwijggeld voor de inbrekers, maar volgens Haldeman had Nixon daaraan toegevoegd dat dit niet gedaan kon wor den omdat „het verkeerd was”. Dean noemde die toevoeging niet. De vakbonden hebben bij hun eer ste kennismaking met de nieuwe re gering vooral aangedrongen op nieu we maatregelen voor Zuid-Italië. Sinds 1963 is er in het zuiden voor 5500 miljard lire (27 miljard gulden) geïnvesteerd, maar de werkgelegen heid in die tien jaar bleef bijna hetzelfde: 1,83 miljoen werknemers in 1963, nu in 1973: 1,86 miljoen. Na al die investeringen nog niet eens de normale stijging door toeneming van de bevolking, laat staan meer werk gelegenheid voor hen die nooit werk konden vinden of vluchtten naar het noorden of naar het buitenland. Premier Rumor en zijn kabinet hebben een snelle start gemaakt en blijven zelfs deze zomer doorwerken, zo ernstig is de situatie op dit mo ment in Italië. Het is daarom dat zij wat tijd toegemeten krijgen van de vakbonden. Het blijft de vraag of Rumor snel genoeg wat succes met zijn maatregelen zal hebben om zo zijn vrij dynamische aanpak te kun nen voortzetten. ATHENE (UPI, AFP, AP en DPA). Het Griekse ministerie van Binnenland se Zaken heeft gisteravond de einduits lag van het zondag gehouden referen dum bekendgemaakt. Van de ongeveer 5.8 miljoen ingeschreven kiezers hebben er ruim 4.9 miljoen hun stem uitge bracht. Hiervan stemden 3.870.124 met „ja” (79.4 percent), 1.064.300 met „neen” (21.6 percent). 57.608 stemmen waren ongeldig. Hij had van het begin af aan grote haast. Een kabinetsformatie in 26 da gen is voor Italië een record. Maar zelden waren de problemen ook zo groot. Eigenlijk werd er sinds de presidentsverkiezingen in 1971 nau welijks geregeerd. Beslissingen wer den uitgesteld, omdat de politieke si tuatie onzeker was, de gewesten, die een gedeelte van de bestuurstaak moesten overnemen na de bittere ver kiezingen voor gewesteiyke hoofd steden in 1970 werden door de bu reaucraten in Rome gedwarsboomd. flatie heeft premier Rumor ook de hoogste functionarissen van het mi nisterie van Justitie in verschillende steden verwisseld. Zo hoopt hij een nieuwe impuls te geven aan opspo ring en rechtspraak in Italië. Vele onderzoeken lopen hier vast, vaak omdat de gemeenschap weinig mede werking verleent en bij de rechtban ken wachtten nog één miljoen zaken op behandeling. Dean lichtte hij de president toen volle dig in en had hij daarbij het gevoel gehad dat Nixon de feiten al wist. Hal deman zei echter dat de president naar zijn mening verbaasd was over wat De economie herstelde zich te traag. De inflatie maakte ongedaan wat met een klein herstel werd be reikt. De politieke onzekerheid en het uitblijven van maatregelen leidde tot sociale onrust en geweld van de lin ker- en rechtervleugels. Premier An dreotti predikte hervormingen, maar de basis waarmee hij moest regeren was te klein en uiteindelijk bracht zijn eigen partij, de Christen-Demo- craten, hem ten val. Man achter de schermen was de senaatsvoorzitter Amintore Fanfani, die alle leiders van de verschillende zou men niet alleen telefoongesprekken afluisteren, maar ook de ontmoetings plaatsen van deze groeperingen fotogra feren. Bovendien zou men trachten de desbetreffende organisaties te infiltreren. Het ministerie van Defensie in Washing ton beroept zich in zijn verdediging van de acties op het stationeringsverdrag tussen de Bondsrepubliek en de Verenig de Staten. Volgens de Westduitse wet en dit stationeringsverdrag zijn echter zonder voorafgaande afspraken acties van de Evenals Ehrlichman stelde Haldeman van niets afgeweten te hebben. Hij ont kende van te voren iets geweten te hebben van de inbraak. Haldeman be vestigde echter dat president Nixon op- hij mee dat hij overwoog Italië te verla ten. Er was een grote kans dat hij zich in Engeland zou gaan vestigen. Hij gaf toe dat hij financiële problemen had sinds de Griekse regering hem geen uitkering meer geeft. Dit was echter een secundaire kwestie. Zijn hoofddoel was het herstel van de democratie in Grie kenland, zo zei de afgezette vorst. bracht. Van de 140 miljoen gulden is ongeveer 42 miljoen rechtstreeks voor de kinderen, die inmiddels 12 en 13 jaar zijn, bestemd. De overige 98 miljoen gulden worden in een fonds gestort om de toekomst van de Softenon-slachtof- fers te verzekeren. De advocaat die voor de belangenge meenschap van de betrokken ouders op trad, verklaarde tevreden te zijn met de hoogte van de schadeloosstelling. .Distil lers” had in 1968 al een betrekkelijk lage schadeloosstelling aangeboden. Hiervan maakten slechts 26 families ge bruik. Er werd daarna e en nationale actie tegen het bedrijf gevoerd, die zich onder meer uitte in een boycot van de whiskymerken die door „Distillers” op de markt worden gebracht. ROTTERDAM. Uit een juweliers- winkel aan de West-Kruiskade in Rot terdam zijn gouden ringen en gouden horloges met een gezamenlijke waarde van meer dan 150.000 gestolen. Nadat de eigenaar de roof had ont dekt, stelden rechercheurs van de Rot terdamse politie vast dat de dieven de winkel waren binnengekomen via een aangrenzend leegstaand huis. Zij hakten een gat in de binnenmuur, kropen er door en hadden de horloges en ringen voor het grijpen. De politie heeft nog geen spoor van de inbrekers. stromingen in Italië’s grootste partij bijeen riep en wees op de ernst van de situatie. Als er nu niet eensgezind een oplossing werd gezocht, samen met de socialisten, dan zouden de neofascisten sterker worden en Italië nog verder afglijden, zo redeneerde hij. De Christen-Democraten luisterden eensgezind naar Fanfani en Rumor kreeg de opdracht een nieuwe coalitie te zoeken met de socialisten. Zo kwam er een nieuw kabinet met 28 ministers en 58 staatssecretarissen, om toch maar iedereen tevreden te stellen. Maar Andreotti verklaarde snel dat hij op dit moment weinig fiducie had in een opening naar links. Een deel van de socialisten vond, dat de partij te weinig belan grijke posten had gekregen in het kabinet en dat er in het partijpro gramma te weinig van het verlang lijst van de socialisten was terug te vinden. De senatoren van de commissie waren verontwaardigd over deze nieuwe ont wikkelingen. De Democratische senator van Hawaii Daniel Inouye was er ge belgd over dat het Haldeman werd toe gestaan om één van de banden mee naar huis te nemen, terwijl het Witte Huis de commissie verzekerd had dat te allen tjjde onder de hoede zouden blijven van de technische afdeling van de gehei me dienst. agressieve houding innemen die hij de vorige week toonde. Aan het eind van de Ehrlichman-ronde raakte senator Lo well Weicker slaags met zowel Ehrlich man als zijn bejaarde advocaat John Wilson, toen hij Ehrlichman vroeg of hij van mening was dat Haldeman precies dezelfde feiten zou bevestigen als Ehr lichman. „Niet noodzakelijkerwijs”, zei Ehrlich man. „In dat geval”, zei Weicker, „vraag ik me af of de heer Wilson, die ook Haldeman vertegenwoordigt, u beiden wel als cliënten kan hebben, omdat hij dan tegenstrijdige belangen moet verte genwoordigen”. Wilson, duidelijk in zijn wiek gescho ten, beschuldigde Weicker ervan zijn reputatie als advocaat te willen onder mijnen. Het conflict werd opgelost toen Ehrlichman, duidelijk op aanwijzing van de advocaat, zei dat hij niet wist of Haldeman eenzelfde getuigenis zou af leggen. Wilson werd op verzoek van president Nixon voor zijn twee ex-top- assistenten aangetrokken, waarbij Wil son en Nixon tenminste twee conferen ties hebben gehad voordat de senaats- verhoren plaatsvonden. PNOM PENH (AFP) De verdedi gers van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh hebben de afgelopen dagen grote hoeveelheden granaten gekregen. Deze projectielen die aanvankelijk be stemd waren voor het Zuidvietnamese leger, werden door Amerikaanse trans portvliegtuigen van bases in Thailand naar Pnom Penh gebracht. In de buitenwijken van deze stad zijn onlangs verscheidene kanonnen van het kaliber 155 mm opgesteld, die een reik wijdte hebben van 20 km. Voor deze batterijen zou de Amerikaanse lucht macht nu ten minste 7.000 granaten hebben aangevoerd. De afgezette Griekse koning Constan- tijn die als balling in Rome woont, noemde de volksstemming in zijn land bedrog. Hij zei dat hij de enige bron van wettigheid vormde en dat hij alles in het werk zal stellen om het Griekse volk te helpen bij het herkrijgen van zijn vrijheid. Als middelen die hem daarbij ter beschikking stonden, noemde hij de pers en de strijdkrachten. Op een vraag of hij bereid was geweld te ge bruiken, antwoordde de 32-jarige Con- stantijn dat hij tegen geweld was, maar dat als het tot gewelddadigheden in Grie kenland zou komen, de verantwoorde lijkheid berustte bij het kolonelsregime. In antwoord op andere vragen deelde De schadeloosstelling moet worden be taald door de „Distillers Company LTD”, die in het begin van de jaren zestig het middel produceerde en op de markt dracht had gegeven om een justitieel onderzoek naar de Watergate-affaire te beperken (zodat de nationale veiligheid geen gevaar zou lopen), en hij zei dat hij het heel normaal had gevonden dat verkiezingsfondsen werden gebruikt om de advocaten en de gezinnen van de inbrekers te betalen. Dat was geen zwijggeld, volgens hem. Rumor en zijn minister hebben om 100 dagen respijt gevraagd en gekre gen. De vakbonden hebben aangekon- digd dat zij hun acties zullen matigen tot duidelijk wordt wat deze regering van plan is. Allereerst heeft de rege ring de inflatie aangepakt, met een stijging van 18 percent per jaar een van de meest verreikende geldont waardingen in Europa. Prijzen van de belangrijkste levensmiddelen en hu ren werd voor drie maanden bevro ren. Daarna kunnen de prijzen alleen maar verhoogd worden als de rege ring daar toestemming voor geeft. Er zal een scherpe controle komen op de prijzen, speciaal op bloem, zodat de volksopstand in zuidelijke steden waar op sommige dagen het brood zeven gulden per kilo kostte ver meden kan worden. Dit antwoordt minister Duisenberg (E- conomische Zaken ad interim) op vragen van het CPN-Tweede-Kamerlid Meis, dat de minister gewezen had op het jaarverslag van het Reactor-Centrum in Nederland in Petten, waarin gesproken werd over berging van radio-actief afval in zoutholtes in het oosten en noorden van Nederland. De minister wijst de heer Meis erop da in dat jaarverslag melding wordt gemaakt van het ontwerp van een droge stortholte en niet van het gebruik van bestaande holtes, die daar niet geschikt voor zijn. De suggestie in het RCN- rapport wordt, aldus de minister, nu onderzocht door een interdepartementale werkgroep, waarbij „uiteraard wordt na gegaan of er voldoende waarborgen zijn dat het milieu door opgeslagen radio actief afval niet wordt aangetast.” Vergunningen voor het maken van een stortholte en voor het opslaan van radio-actieve afvalstoffen worden door de centrale overheid afgegeven, al zullen de betrokken provinciale en gemeentelij ke autoriteiten gelegenheid hebben hun bezwaren kenbaar te maken. „Gefun deerde bezwaren zullen bij een beslis sing zwaar wegen”, aldus minister Dui senberg. LONDEN (AFP en UPI). De Britse Hoge Raad heeft gisteren een schade loosstelling van ongeveer 140 miljoen gulden toegewezen aan 433 kinderen die voor het Leven in ernstige mate mis vormd en invalide zijn doordat hun moeders tijdens de zwangerschap het kalmerende middel Softenon hebben ge bruikt. De tweede geluidsband werd door Haldeman op het Witte Huis afgeluis terd, waarbij hij zich versprak en zei dat hij deze „in mijn kantoor in het Witte Huis” doorspoelde. (Haldeman heeft, althans voor zover bekend, na zijn ontslag daar geen kantoor meer, hoewel bericht wordt dat hij de beschikking heeft over kantoorruimte in een regeringsge bouw tegenover het Witte Huis). De Westduitse regeringswoordvoerder RQdiger von Wechmar verklaarde in Bonn dat het onderzoek in deze kwestie nog niet is afgesloten. Hjj was in dit verband op een wet, die het legaal afluisteren van telefoonleidingen, onder bepaalde omstandigheden, mogelijk maakt.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3