I Eerste paal nieuwe neerzethal de grond in VEILING BEVERWIJK BOUWT Auto kantelde op Noordersluisweg Auto van overvallers gevonden Paling uit de reageerbuis De Schans Van „supermarkt tijdelijk naar delicatessenhandel Vërenigingsnieuws oiffi fcrt r si 2 CENTRUM KENNEMERSTATEN MIST VOORLOPIG GEZELLIGHEIDSELEMENT Kort IJmondnieuws Succesvol concours voor IJmondvissers MARKTBERICHTEN RKZ benoemt nieuwe verpleegkundig directrice 4 - VEN -CENTRALE DINSDAG 3 1 I JULI 1973 IJMUIDER COURANT 4 Heemskerk (Van een onzer verslaggeefsters) Velsen-Noord s Beslissing s SUCCES VOOR DUITSE ZOÖLOOG 65; st. paulia 60 - 125. GAS- ■I OU DEI Wijk aan Zee t Beperkt F (Van een medewerker) IJMUIDEN Het in Oostende uitgegeven „Visserijblad” weet te melden dat men er voor het eerst in de geschiedenis van de visserij- biologie in is geslaagd in een aqua rium mannelijke palingen te kwe ken van het glasaalstadium tot de geslachtsrijpheid en er zelfs experi menteel zaad aan te ontnemen. Dit succes, volgens het reeds genoemde blad tegelijkertijd een eerste stap in de richting van een planmatige aangroei van de paling in visputten en tevens een vooruitgang op het gebied van de vermeerdering van de menselijke voedselbronnen, komt voor rekening van de West- duitse zoöloog dr. Christoph Meske, van de bondsdienst voor visserij- onderzoek, afdeling instituut voor kust- en binnenvisserij. •- - - - ”4* -4 - C SSB Velsen-IJmuiden Beverwijk i, T Lg 1 BH I F 8 I g i 7 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) um 55; hertshoorn 310; potchrysant 30 - BR* nanlin RO 1*)<ï IJMUIDEN. Op de Noordersluisweg Is maandagmorgen een personenauto ge kanteld nadat de bestuurder de macht over het stuur had verloren. Toen de man de Baileybrug wilde oprijden raak te de auto in de berm, schoot naar links de weg over, kwam aan de overzijde weer in de berm, raakte een verkeers bord, kantelde en gleed enige meters op het dak door. De bestuurder had een gebroken linker bovenarm, de twee pas sagiers liepen schaafwonden op. Allen werden door de Ongevallendienst naar het Zeewegziekenhuis overgebracht voor nader onderzoek. De heer Van Amersfoort, die samen met zijn vrouw de leiding heeft over het Beverwijkse Centrum voor Alleenstaan den, zag eveneens zijn plannen in het water vallen. Hij hoopt voorlopig ge bruik te kunnen blijven maken van de zalencapaciteit van Café De Eindspurt, waarin het Centrum tijdens De Schans- verbouwingsperiode was ondergebracht. De feestavond, die aan de repatriëring van het Centrum naar De Schans een feestelijk tintje moest verlenen, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. cursussen voortgezet. Mevrouw Raaymakers zal zich per 1 september reeds in het ziekenhuis gaan oriënteren omtrent de verschillende fa cetten van haar nieuwe functie. Geo- en A< ge pc aa de or pc m oc dc m dl hl di WOENSDAG 1 AUGUSTUS Openbare Bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u. tq lo le hi hi zi sc w P' vn 9 u 9 1 s 1 I s l C k Inbraak. Uit een garage aan de Wijkeroogweg is een bedrag an f 40,- gestolen. Men kwam het pand binnen door een deur te forceren. BEVERWIJK De uitbreiding van de veiling Beverwijk is maandagmorgen be gonnen. Bouw- en Exploitatiemaatschappjj W. van Mierlo b.v. uit Wageningen was reeds in de vroege uurtjes druk doende de heistelling op te zetten, en in het terrein, waar de nieuwe gebouwen moeten komen, verschoof een bulldozer tientallen kubieke meters grond. Ravage. Als scherven geluk bren gen, moet de chauffeur van een vracht auto, welke op de hoek van de Amster- damseweg en de oude Rijksweg naar Santpoort twintig kratten Colaflesjes verloor, enorm veel geluk hebben gehad- Er ontstond een enorme ravage welke door de gemeentelijke reinigingsdienst werd opgeruimd. Het veilingbestuur had zich volledig igesteld op nieuwbouw achter het hui dige complex, dat dan, met de uitbrei ding gemakkelijk in het nieuwe complex zou zijn in te passen- Maar toen bekend werd, dat twee gasinkoopstations niet verplaatst konden worden, was het vei lingbestuur gedwongen nieuwe plannen te ontwerpen en de nieuwe gebouwen naast en achter de inkoopstations te ontwerpen. Bloemen: agapanthus 30 - 55; anjer (per stuk) 28 - 43; trosanjer 130 - 180; anthurium 40 - 160; aster 80- 115; calla 40 - 70; chrysant (jaarrond) 240 - 270; chrysant (per stuk) 40 - 48; fresia 80- 250; gerbera 18 - 36; gladiool 140 - 200; lelie (pr tak) 60 - 200; lelie (per kelk) 6 - 12; lialrus 80 - 150; nerine 50 - 90; roos (per stuk) 20- 50; babyroos 8 -28; statice 70- 130 Planten: achmea 540 - 620; begonia 70 - 125; coleus 50; gerani- Enig eervaring op het gebied van veilingbouw bezit de BV wel, want ook de vorige nieuwbouw van de veiling werd onder leiding van het Wageningse bedrijf uitgevoerd. De veiling Beverwijk kan de komende vijf jaar weer rustig ademhalen: de uitbreiding geeft zeer velen in de drukke veilingwereld weer enig soulaas. Gros siers kunnen nu ook gaan denken aan uitbreiding van hun ruimten, het fust- goed kan straks in een aparte hoek van het terrein worden opgeslagen en de veiling gereed is, de nieuwe fustloods en ren. Van Mierlo BV wil, als de nieuwe neerzethal voor de bloemen- en groente- viling gereed is, rte nieuwe fustloods en de pakloods van de firma VEN begin volgend jaar opleveren. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijkse re cherche heeft in het weekeinde de witte wagen gevonden, die de twee Frans sprekende mannen gebruikten, toen ze vorige week dinsdagmiddag de Nuts- spaarbank aan de Van Riemsdijklaan beroofden. De witte Simca werd in de Oliesla- gerslaan aangetroffen. De wagen bleek in Amsterdam te zijn gestolen, De re cherche onderzocht de wagen nauwkeu rig, maar heeft tot nu toe niets ge vonden. De grote zaal van Centrum De Schans, vorige week nog helemaal in gereedheid gebracht om de eerste buurthuisbezoe kers een gepaste ontvangst te bieden, is alweer ontruimd. Repen linoleum zijn over de totale zaallengte losgescheurd, het meubilair staat gedemonteerd her en der in het buurthuis opgestapeld. De eerste paal zal vermoedelijk van daag of morgen zonder officieel vertoon de grond ingaan. Directeur J. Appelman: „Wij zijn harde werkers. De eerst paal wordt gewoon de grond in geslagen.” Van Mierlo BV zal zich de komende weken eerst gaan bezig houden met de bouw van de grote neerzethal, die aan de bloemenveiling grenst en 4500 m2 DINSDAG 31 JULI Openbare Bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19 tot 21.30 u. WOENSDAG 1 AUGUSTUS Openbare Bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30 tot 17.30 U. Naar verluidt zal de Hervormde Ge meente Beverwijk, eignaar van het voormalige Hervormde Verenigingsge bouw aan De Schans, nog deze week een beslissing nemen inzake de bestrijding van de zwammenvegetatie. Aannemer Schram, die als meest afdoende oplos sing vervanging van de houten zaalvloer door een betonnen systeemvloer advi seert, heeft inmiddels een kostenbegro- ting van rond f 15.000 ingediend. Een bedrag, dat in verhouding tot de totale verbouwingskosten circa f 100.000 nog niet eens zo’n gekke indruk maakt. - De noteringen van aan de Beverwijkse als volgt. Groenten; 140; andijvie 36 - 89; - 142; bospeen 32 - 105; 18; bleekselderij 27 - 46; De natuurlijke aangroei van glasaal is uiteraard niet onbeperkt. De Japanners die reeds lange tijd een intensieve aal- kultuur bedrijven, kopen dan ook jaar lijkse grote glasaalvangsten tegen zeer hoge prijzen weg van de Franse Atlanti sche kusten. Hierdoor wordt het op peil houden van de palingstand in bepaalde gebieden meermalen in het gedrang ge bracht. Hoewel hier de vervuiling ook niet uit het oog mag worden verloren. Zo kan een grote zwerm van miljar den glasaaltjes worden vernietigd door één aardolietanker die temidden daarvan de tanks gaat spoelen. En het is nu voornamelijk om deze reden dat dr. Meske ernaar streeft de teelt van paling volledig onafhankelijk te maken van de natuurlijke voortplanting, door de kweek volledig en in zijn totale ontwik- kelingskringloop van de zeeën over te brengen naar aquaria. En wel van de ei- en zaadafname over de bevruchting, het kunstmatig uitknippen van de larven het glasaalstadium tot de geslachtsrijpe leef tijd. BEVERWIJK De grote zaal van Centrum De Schans, het honderd jaar oude gebouw waarin sinds maart het van oorsprong Velsen-Noordse buurthuis Kennemerstaten is ondergebracht, biedt een troosteloze aan blik. De zaal, de afgelopen maanden geheel verbouwd en in gereedheid ge- Buurthuisleiders Cor Idema en Jan Wijnands hebben deze week reeds voor een klein kapitaal verbeid om vervan gende club-ruimten te vinden. Deels zijn zij daar reeds in geslaagd: De Bever wijkse Damclub zal waarschijnlijk voor lopig in het Sportpaviljoen van Kenne merstaten Velsen-Noord kunnen worden ondergebracht, het jeugd volksdansen blijft vooralsnog in de Julianaschool ge huisvest en de senioren-volksdansgroep verhuist tijdelijk naar de Willem Hovy- school. Nog geen oplossing is gevonden voor de judo- en balletgroep van Ken nemerstaten, alle telefonades ten spijt. bracht om in september de eerste nieuwe buurthuisbezoekers te kunnen ontvangen, is totaal ontruimd. Repen pas gelegd linoleum zijn over de volle zaallengte losgescheurd: Het meubilair staat gedemonteerd her en der in De Schans opgeslagen. De onder de zaalvloer ontdekte zwammen- cultuur waarover wij vorige week berichtten heeft in zijn korte bloeiperiode al heel wat ellende weten te veroorzaken. Overigens is het merkwaardig dat tot dusver over het paaien en kuitschieten van de paling nog slechts weinig be kend is. Deze vis is immers nauwelijks „verliefd” of hij verdwijnt uit rivieren en waterlopen naar het diepst van de open zee, om er nooit meer uit terug te keren. Bewijzen dat de paling gaat kuit- schiteen in de Sargassenzee zijn dan ook nog steeds niet geleverd. Er is alleen een kleine aanwijziging dat „terugtrekkende” aallarven steeds de oost-westrichting van de Golfstroom volgen, waarmee zij in grote zwermen voor de Europese kust verschijnen, in de vorm van kleine, doorzichtige glasaal. Voorheen waren Deense wetenschap pelijke onderzoekers erin geslaagd „bijna geslachtsrijpe” palingen te vangen en deze in het laboratoria tot volledige geslachtsrijpheid te brengen. Een en an der door het toedienen van hormonen. Ook in Japan wer ddestijds een toevals treffer geboekt, doordat geleerden hier een „zeer dik wijfje” vingen dat in een aquarium enige tijd hormonen werd toe gediend. Hierna slaagde men erin van het palingwijfje eieren af te nemen. Hier dient echter onmiddellijk aan te worden toegevoegd dat Japanse paling niet veel met „onze” soorten gemeen heeft. groot wordt. De veiling streeft ernaar de nieuwe hal nog voor de winter aan breekt in gebruik te hebben genomen. Beverwijk werkt met de realisering van de nieuwbouw aan een versteviging van de huidige positie. „De veiling mag niet achter de concurrentie aanlopen”, zo zei directeur Appelman enkele maanden ge leden, toen de nieuwbouwplannen be kend werden. „Nu de veilingfusie in Noord-Holland niet of nauwelijks op gang komt, is de taak van Beverwijk duidelijk afgelijnd”. Een tekening van de situatie op het vei- lingterrein, zoals die er uit komt te zien als de uitbreiding tot stand is gekomen. Midden onder de nieuwe neerzethal, waarvoor een dezer dagen de eerste paal wordt geslagen. Linksboven de fust loods en daarnaast de uitbreiding van de pakloods van de firma VEN. I I I ‘tl BEVERWIJK. - maandag 30 juli veilingen waren aardbeien 130 - bloemkool 45 bosbiet 13 - doperwten 130 - 290; groene kool 10 - 18; komkommer 15 - 55; prei 68 - 92; postelein 69 - 123; peulen 430 - 460; rabarber 31 - 56; radijs 29 - 44; rode kool 9 - 14; sla 10 - 26; spinazie 6 - 68; sperciebonen 65 - 110; snijbonen 140- 185; spitskool 22 - 46; tuinbonen 52 - 62; tomaten 45 - 80; waspeen 14 - 48. Hoe die beslissing ook uit mag vallen, Idema en Wijnands over de ergste schrik heen zijn voornemens in sep tember zo volledig mogelijk van start te gaan. De bovenverdieping van het eigen lijke Centrum en de nevenruimten kun nen in ieder geval worden gebruikt, zodat de creatieve cursussen normaal kunnen worden voortgezet. Idema: „Maar we missen natuurlijk wel het gezelligheidselement. Zo’n volksdans groep bijvoorbeeld, met muziek en dan sende mensen, dat brengt leven in de brouwerij, net als die dammers en judo ka’s. In plaats van een supermarkt kun nen we voorlopig alleen maar delicates senwinkeltjes brengen: jammer, maar het is niet anders. We hebben gewoon stomme pech gehad”. ET* Het echtpaar Van Amersfoort, leiders van het Centrum voor Alleenstaanden,, hoopt voorlopig gebruik te kunnen blij ven maken van de zalencapaciteit van Café De Eindspurt. Het „Schans-inwij- dingsfeest” is voor onbepaalde tijd uitgesteld. BEVERWIJK. Het College van Re genten van het Rode Kruis Ziekenhuis heeft in erband met de pensionering van mevrouw C. van Gelder aan het einde van het jaar mevrouw B- M. L. Th. Raaymakers per 1 december tot verpleegkundig directrice benoemd. BEVERWIJK. Enkele leden van de hengslsportvereniging „De IJmondvis sers” hebben deelgenomen aan het inter nationale jubileumconcours te Kerkdriel, waarvoor door 275 hengelaars inclusief de vijftien corpsen werd ingeschreven. Er werd gevist in de Maas, op gewicht bovenmaatse vis. „De IJmondvissers” slaagde erin ir dit goed bezette tournooi een eerste prijs in de wacht te slepen. Hij IJmondiale vis- serkorps bestond uit de heren P. Schoort, T. Kanon, Z. Verdier, J. Water- lander en D. Alders.De uitslag: 1. „De IJmondvissers” 6.817 gram, 2. Oss 6.096 gram, 3. Dordrecht 5.460 gram, 4. St. Michelsgestel 5.034 gram, 5. Eindhoven 3.337. Bovendien boekten de IJmond-afge- vaardigden ook individueel uitstekende resultaten. De vijfde plaats was voor D. Alders met 2.616 gram, zevende werd W. Geursen met 2.545 gram, twaalfde werd W. van Schie met 1.795 gram, dertiende P. Schoort met 1.770 gram terwijl Z. Verdier met 1.278 gram de twintigste plaats in de wacht sleepte. (Van een onzer verslaggevers) «W DINSDAG 31 JULI Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19 21.30 u.; filiaal Zeewijkplein, IJmuiden- West, 19—21.30 u. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat 4, IJmuiden, 1920 u. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Bel Canto, Velser Operakoor, 20 uur repetitie in Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen 22, IJmuiden. Velsens Gemengd Koor, 20 u. repetitie in gebouw Abeelenstraat 1, IJmuiden- Oost. WOENSDAG 1 AUGUSTUS Velserbad, Briniostraat, IJmuiden. Ge sloten tot 19 augustus. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 17.30 u. en 1921.30 u. Centrale Jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 14.3017.30 u. en 19—21 u. filiaal Wüstelaan 79, Santpoort- Noord; 14.30—17.30 u. filiaal Wijker straatweg 177, Velsen-Noord; 14.30— 17.30 u. filiaal Zeewijkplein IJmuiden- West 14.3017.30 u. De Ring, 19.30—21.30 u. boksen en conditietraining in gymzaal Ossendorp- school Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden. Openluchtbad „Heerenduinen”, ge opend van 6.30 uur af. Santpoort, restaurant Brederode”, 9 u: Midgetgolf Kamipoenschappen; Terras weg 18.30 u.: start 22e wielerronde van Santpoort; Hoofdstraat, Lunapark WOENSDAG 1 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 7 tot 10, 12.30 tot 13.45 14.15 tot 15.15 u. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 u.; Zeestraat 81, tel. 245617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 14 tot 17 u. Openbare Bibliotheek. Kerkstraat 44: 10 tot 12.30, 14 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Amstelstraat 44: 14.30 tot 17 en 19 tot 21 u.; Kingford Smithstraat 110a: 14.30 tot 17 u. DINSDAG 31 JULI Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend op werkdagen en zaterdag van 7 tot 18.30 u.j op zondag van 10 tot 17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17 u., op zaterdag en zondag van 10 tot 12en van 14 tot 17 u. Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 1 AUGUSTUS Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend op werkdagen en zaterdag van 7 tot 18.30 u., op zondag van 10 tot 17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17 u., op zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u. Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare Bibliotheek. Kerkweg 45: 14 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Ruijsdaelstraat 7: 14.30 tot 17 u. r.- -- x- -r—-- ik...

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4