Boris Spasski zakte nog verder terug PETROSJAN SNEL TEVREDEN MET REMISE TEGEN TIMMAN Cruyff: „Ik zou gek zijn als ik Winst voor Jan van Dooyeweerd in titelstrijd JOJO BUITENZORG WAS IN EINDSPRINT ONHOUDBAAR Jos Hermens: HANS VAN PAGEE EEN SNELLE WINNAAR Japanners gevaarlijk in de 470-klasse Zeven profs in wereldtitelstrijd 13.32,4 op 5000 meter i i a I niet ging” ei t» B I Hrv: te rtï 4b 13 AUGUSTUS WOENSDAG 1 1973 (Van onze sportredactie) Klakkeloos Teruggang I I !i'S ■•1 - S I AMSTERDAM Jan Timman kwam een kwartier te laat voor het begin van de 12e ronde van het IBM-toernooi. Aangezien hij tegen Petro sjan, ex-wereldkampioen, moest spelen, was dat een aanzienlijke handi cap. Een kwartier staat voor vier zetten en een wereldkampioen vier zetten vóór gevenMet een dergelijke redenering had een stukje over een schaaktoernooi een aantal jaren geleden, toen Russen nog allesover heersend waren, en Nederlanders gewoon zwak, in alle ernst kunnen be ginnen. Nu niet meer. Na nog een kwartier en acht zetten was Timman- Petrosjan remise. Dat Timman niet probeerde te winnen is logisch; een partij tegen Petrosjan winnen als die remise wil, dat kan maar één schaker ter wereld: Fischer. li :1 TIM KRABBÉ Boris Spasski verliest in het IBM-toernooi steeds meer van zijn reputatie. (Van onze sportredactie) th. (Van onze sportredactie) Donner hield met zwart Radulov op remise, maar de twee nog niet genoemde Nederlanders verloren ieder vrij klakke loos. Ree behandelde een Grünfeld te gen Smejkal wat slap, hij verloor een pion, en een vrij grote fout vernietigde de toch al geringe tegenkansen die hij had. De zeer zwakke wind op deze iaatsti dag heeft het klassement nogal door elkaar geschud. Het lichte weer was een si ■tal* Groot concurrent voor Quinteros in het algemeen pechvogelklassement blijft Ribli. Maar hij heeft het meer aan zichzelf te wijten dan aan hogere mach tén, hoewel hij des duivels was toen hij zich in zijn gewonnen Spanjaard tegen Kavalek ineens mat liet zetten. De tijd nood was nog wel net voorbij! De drie verbonden vrijpionnen op de damevleu- gel die normaal gesproken de beslissing hadden moeten brengen, stonden er hul peloos bij toen hun bezitter zich zijn zoveelste onnauwkeurigheid permitteer de. Wie tegen Ribli speelt weet dat hij altijd kan blijven hopen op iets derge lijks. Jan van Dooyeweerd (rechts), leidt Jojo Buitenzorg naar de eerste prijs in het Kampioenschap Nederlandse paarden, vóór Henri Buitenzorg (links) met Jan Wagenaar jr. op de sulky. DEN HAAG. - De Nederlandse afvaar diging voor de wereldkampioenschappen wielrennen (amateurs en profs) die op 1 en 2 sept, in Barcelona worden gehou den, zien er als volgt uit: profs: Joop Zoetemelk, Gerben Karstens, Hennie Kuiper, Gerard Vianen, Theo van der Leeuw, Jan Krekels en Kees Bal. Ama teurs: Eedor den Hertog, Ad Gevers, Frits Schür, Wim de Waal, Gerrie Kne- temann, Piet van Katwijk en een nog nader aan te wijzen zevende coureur. Elandprijs (2000 m, autostart), eerste afdeling 1. Joke Signal (P. Strooper) 2.50,5 1.25,3, 2. Litana, 3. Linda Hol- landia. W. 2,10, PI. 1,30, 3,40, 1,60, Kop 6.80. Felixprijs (2440 m, autostart): 1. Jac ques (J. Hoejenbos) 3.28,2 1.25,3 2. Klaus Olivier, 3. Klara Roodnoot. W. 28,70 Pl. 6,60 ,1,90, 2,50 Kop 20,50 Trio 1294.80. Vrijdagprijs (2040 m), eerste afdeling: 1. Ero Alkestis van E (J. de Wit) 2.49,2 1.23,8, 2. Juweeltje Carlos, 3. El Cid d’Aster. W .27,30, pl. 4,00, 1,60, 3,50 Kop 6,30. CherieSpencer-prijs 2040 m. 1. Go- detia (W. Strooper) 2.42.4 1.21.2 2. Gratie Norton 3. Hanneke Tabor W.: 7,90 Pl. 3,50 4.40 6.60 Kop 7,40 Trio 4114,20. Kampioenschap Nederlandse paarden 2440 m 1. Jojo Buitenzorg (J. Van Dooy eweerd) 3-16.3 1.20.5, 2. Flamingo Six, 3. Henri Buitenzorg, W. 2.90 Pl. 1.80 3.70 1.40 Kop 23.00. Axkit Hollandia-prijs 2040 m 1. Karin Hollandia (W. Geersen jr. 2.51.3 1.24.0, 2. Kristalprise, 3. Indra W. 5.10 pl. 2.50, 5.60, 4.20 Kop 12.20 Trio 893,60. Vrijdag-prijs 2040 m 1. Henny Dunst (E. Tammenga) 2.51.1 1.24.7. 2. Jacob Areta, 3 Jungfrau W. W 4.40 Pl. 1.70 1.70 2.30 Kop 12.10. Quicksilver s-prijs 2000 m 1. Impuls W (H Willemse jr) 2.46.5, 1.23.3., 2. Her tog Cavaljos, 3 Inalco Leron W. 3.30 Pl. 2.00 3.40 1.90 Kop 16.30. Eland-prijs (2e afdeling) 2000 m, 1. Karolijn Thar (J. Verhoeve) 2.48.3 1.24.2, 2. Lucky Lady, 3. Lion van de Lente W. 4.90 Pl. 2.20, 1.40 Kop 7.70. Totalisator- omzet: 444.573, mogelijk. Van Pagee staat nu met tien punten bovenaan, gevolgd door Komatsu en Van Werkhoven met beiden dertien punten. De wereldkampioenen Volle- bregt en Vollebregt staan zevende met 23,4 punten. in I De Poolse zeilers Zawalski Krzysztof en Stan Roman hebben op het Veerse meer verrassend de eerste race gewon nen om het wereldkampioenschap in de Cadet-klasse. Krzysztof en Roman na men direct na de start een voorsprong en stonden deze niet meer af. De tweede plaats was voor de titelhouders Owen en Bolt uit Engeland, die bij de eerste boei nog vijfde lagen, maar zich vervolgens in fraaie stijl nacr voren werkten. De gebroeders Bos waren de beste Nederlanders. Zij finishten als negende. Spasski illustreert de teruggang van de Russische suprematie. In dit toernooi is hij meer ex- dan wereldkampioen. kolfje naar de hand van Bouw van Wijk, die ’s morgens met ruime voor sprong als eerste finishte voor Peter Kempeniers uit Leiden, Bart de Vries uit Rijnsaterswoude en Puck de Vries uit Sneek. ’s Middags ging Hein de Goede ren weliswaar als eerste door de finish, maar hij werd uitgesloten omdat hij te vroeg was gestart. Daardoor was de zege opnieuw voor Bouw van Wijk, die een felle strijd had geleverd met Ulrik Jager en de constant zeilende Bart de Vries. Het eindklassement: 1. Jan van Stave ren (met bemanning: Ben Bartels en Teja van der Veld) Leimuiden 5395 pun ten; 2. Bouw van Wijk, Woubrugge 5074; 3. Jan Metzelaar, Woubruge 4571; 4. Bart de Vries, Rijnsaterswoude 4316; 5. Ulrik Jager, Lemmer 4015. Enklaar werkte zijns ondanks mee aan een aardig dame-offer van Marovic. Zoals bijna altijd met zulke offers was het echt moeilijke werk (een bestraffing van een té enthousiast met f5 door Enklaar opgezette Konings-Indiër) toen al achter de rug. Toch was het leuk om te zien hoe de zwarte stukken,toen Ma rovic twee lichte stukken voor de dame had verkregen, zowat allemaal pat ston den. Enklaar gaf het op nog voor Maro vic aan het uitspelen van al hun drei gingen kon beginnen. Coster: „Je weet hoe dat gaat. Het begint met een kleinigheidje maar dat breidt zich al gauw uit. Voor Johan was de maat blijkbaar vol. Ook Knobel heeft nog geprobeerd om de brokken te lij men. Johan wilde echter niet.” Ook Barcelona heeft dat begrepen. Nadat het deze zomer al tevergeefs bij Ajax naar Cruyff had geïnformeerd, werd dit week einde opnieuw contact met Cruyff, Coster en Ajax opgenomen. Als Cruyff inderdaad vertrekt dan zal erop worden aangedrongen dat hij voor het Neder lands elftal behouden blijft. Zijn villa van zeveneneenhalve ton in Vinkeveen zal gewoon worden afgebouwd. „Omdat”, filosofeert Cruyff, „ik echt nog wel eens naar Nederland zal terugkomen.” HILVERSUM. Het kampioenschap Nederlandse paarden, dat was gedoteerd met ruim 25.000 gulden, heeft gistera vond de toeschouwers op het Hilversum- se Sportpark niet alleen een zeer boei end schouwspel geboden, maar boven dien een winnaar als nooit tevoren. Uit een veld van zestien paarden sprintte de 5-jarige Jojo Buitenzorg, gemend door Jan van Dooyeweerd, naar de zege en leverde de beste prestatie uit zijn carriè re: een kilometertijd van 1.20.5 (over 2440 m). Van Dooyeweerd probeerde met een snelle start langs de barrière van paar den te komen. Deze poging mislukte echter door een korte galoppade in de achterbocht, waardoor Jojo weer in de achterhoede belandde. In gezelschap van zijn grote concurrent Henri Buitenzorg,, die Jan Wagenaar op de sulky had, wachtte Jojo Buitenzorg aan de staart van het veld geduldig op zijn kans. Die kwam pas toen de grote groep nog volledig compact de laatste ronde inging. In een lange rush bracht Van Dooye weerd Jojo naast de koplopers Henry Belwin en Guido van Bonny. „Ik was van plan daar even te blijven,” vertelde Van Dooyweerd, „maar Jojo was nog zo sterk, dat ik maar doorgegaan ben.” Eenmaal aan de leiding was de bruine hengst niet meer te kloppen en won met ruime voorsprong op de veteraan Fla mingo Six en Henri Buitenzorg. HILVERSUM. De uitslagen van de draverijen, die dinsdagavond op de baan van Hilversum werden gehouden, zijn: Henri Buitenzorgprijs (afstand 2440 me ter): 1. Lord Rodney H (W. Velis) tij d 3.32,5 kmtijd 1.27,1, 2. Leo Buitenzorg, 3. Linda Volo. W. 8,70, pl. 2,20, 1,50 ,2,80, Kop 5,30, Trio 196,30. Gisteren zakte hij zelfs bijna terug op 50 percent, want Andersson kreeg goede winstkansen tegen hem. Spasski had met zwart een soort omgekeerde Samisch- variant van het Konings-Indisch op het bord' gebracht, maar ook nu bleek weer dat een systeem dat geschikt is voor degeen die het initiatief heeft, met een zet minder veel slechter werk. Spasski verloor een pion, en had het geluk dat Andersson in hun wederzijdse tijdnood een grote winstkans voorbjj liet gaan. Daarna bleek die pluspion ineens waar deloos: remise. De enige taak die Spasski zich zelf waarschjjnlqk nog heeft toe gedacht is het verslaan van Planinc, ten behoeve van Petrosjan. Dat zou dan in de voorlaatste ronde moeten gebeuren. ven, winnaars van de eerste race, kwa men maar zeer moeilijk vooruit. Elke slag, die de gebroeders maakten, pakte verkeerd en de voormalige Europese kampioenen waren tenslotte blij met de zevende plaats. Hans van Pagee was al direct na de start bijzonder snel. Na het eerste la- veerrak had hij zich al ontdaan van de Japanner Nomiya en voer geleidelijk steeds verder weg van het peloton. Van wege de zwakke wind was de race ingekort, een beslissing, die door de meeste zeilers zeer werd betreurd, omdat na nog geen tien minuten een stevige bries ging waaien over het Ijsselmeer. Achter Leenaarts (derde) finishten weer twee Japanners, respectievelijk Shozaki en Komatsu. Sjoerd en Erik Vollebregt, de huidige wereldkampioenen, werden gehinderd door een gescheurde spina ker. Zij arriveerden als zesde. Van Werkhoven, die na de Vollebregts binnen kwam, diende een protest in tegen een Westduitse deelnemer, die hem had ge hinderd. De Westduitser eindigde als 24e, zodat het protest van Van Werkhoven van invloed zal zijn op de volgorde aan de kop van de ranglijst. In het klassement zijn de verschillen tussen de eerste tien nog uiterst gering. Er is nog van alles Dit is een geslaagd toernooi; misschien ter honorering van het feit dat ze hal verwege het toernooi allemaal een extra portie maaltijd-onkosten kregen uitbe- taald, zorgen de spelers ronde na ronde voor interessante partijen. Eén daarvan was gisteren Langeweg-Quinteros, een soort strijd om het pechvogelkampioen- schap; beide spelers blijven in dit toer nooi ver beneden hun kunnen. Quinteros bleek de allerzieligste speler, Langeweg won. De Argentijn vouwde zichzelf aller- afschuwelijkst op; dat pakte verkeerd uit, mede dankzij een dame-schijnoffer- tje. Dave Bedford heeft zich wegens een dijbeenblessure teruggetrokken uit de Engelse ploeg voor de halve finale Euro- pa-cup. Autocoureur Emerson Fittipaldi zal ondanks zijn in Zandvoort opgelopen enkelblessure zondag deelnemen aan de GP van West-Duitsland. i» Uitslagen vriendschappelijke voet balwedstrijden: FC Utrecht—SC VW 4- 4, Roda JC—Sheffield United 1-4, Ale- mania AchenFC Groningen 0-2. s Luis Ocana is in een Parijs hospitaal operatief verlost van een abces. Bayernspeler Uli Höness heeft alle contacten met Spaanse clubs verbroken. Hij blijft in München. Met een kleine voorsprong op Bouw van Wijk heeft Jan van Staveren biste ren op het Snekermeer beslag gelegd op het nationaal kampioenschap in de Re- genboogklasse. Het wedstrijdreglement moest er aan te pas komen om de kampioen aan te wijzen. De vraag was of Jan van Staveren volgens de „Oosten rijkse” punten-telling zijn derde wed strijd als de slechtste van de zes in mindering van zijn puntentotaal mocht brengen. In deze derde wedstrijd was de Leimuidenaar wegens een te vroege start gediskwalificeerd, waardoor hij niet in het klassement werd opgenomen en dus geen punten kreeg. Het bleek dat Van Staveren inderdaad deze wedstrijd in mindering mocht brengen, waardoor hij met een zevende en negende plaats van dinsdag voor bleef op Bouw van Wijk de winnaar van de laatste twee wed strijden. AMSTERDAM. Zowel Cruyff als Coster toonden zich enorm verbaasd over het gemak waarmee Barcelona de eisen van het duo inwilligde. Coster: „We hebben een astronomisch bedrag gevraagd. Zo hoog dat het bijna onvoor stelbaar is. Maar dat bleek geen enkel punt.” Daarom vertelt Cruyff ook: „Eén ding is duidelijk. Als ik dit aanbod van Barcelona zou laten lopen dan zou ik een dief van mijn eigen portemonnaie zijn. Vandaag of morgen valt de klap. We zien wel.” Het blijft echter de vraag of Ajax de komende dagen met Barcelo na overeenstemming bereikt. De vraag prijs van de Amsterdammers zal zelfs een rijke club als Barcelona in verle genheid brengen. Coster: „Daarom ben ik er nog niet zo zeker van dat deze transfer doorgaat. Maar van Barcelona kun je alles verwachten.” En Petros jan, waarom nam die genoe gen met remise? Hij mag toch geacht worden bezig te zijn aan een jacht op lijstaanvoerder Planinc, op wie hij een halve punt achterstaat? De enige verkla ring is dat Petros jan Timman gewoon te sterk vond om met zwart van te win nen; daarmee gaf hij hem dus een compliment. Als Timman zijn tweemaal afgebroken partij uit de vorige ronde tegen Kavalek remise weet te houden (en volgens Timman was hij dichter bij dat halve punt dan toen voor de eerste maal werd afgebroken), dan hoeft hij voor zijn eerste grootmeester- resultaat nog maar twee uit drie te halen. Het moest er nu maar eens van komen. Ik neem aan dat Petrosjan ten aan zien van het winnen van het toernooi rekent op één of meer nederlagen van Planinc. Bijna was het gisteren al zo ver. Szabo, eigenlijk net zo’n spektakel- speler als Planinc, toonde met een snel le opmars van de f-pion en aansluitend een stukoffer aan dat Planinc zijn b3- opening al te slap had opgezet. De witte koning bleef zonder bescherming vah pionnen achter, en zou zeker ten onder zijn gegaan als Szabo niet net één voor bereidend schaakje teveel had gegeven. Daarna moest hij remise houden door eeuwige schaak, een gerechte straf. Pla- eeunig schaak, een gerechte straf. Pla ninc bleef dus aan de leiding. Uitslag 12e ronde: RadulovDonner Vi-1/», ReeSmejkal 0-1, MarovicEn klaar 1-0, AnderssonSpasski Vi-1/», LangewegQuinteros 1-0; PlanincSzabo ’/j-’/i, TimmanPetrosjan Ribli Kavalek 0-1, Stand na 12 ronden: 1. Planinc 8*/», 2. Petrosjan 8, 3. Donner 7, 4-5, Timman en Kavalek 61/» en 1 af- gebr. 6. Spasski 6 7. Szabo 6 en 1 afgebr. 8-10, Marovic, Ribli en Smejkal 6, 11-13, Ree, Radulov en Andersson 5, 14 Langeweg 4 en 1 afgebr., 15-16 Quin teros en Enklaar 4. OOST-BERLIJN. De Nederlandse lange-afstandsloper Jos Hermens heeft in Oost-Berlijn tijdens wedstrijden in het kader van het tiende wereldjeugd- festival een goede prestatie geleverd op de 5000 meter. Achter de winnaar Kuschmann (Oost-Duitsland), die goed was voor 13.29,4, finishte Hermens als tweede in 13.32,4. Dit was slechts 1,2 seconden langzamer dan zijn eigen Ne derlandse record. Anneke Stalman-de Lange werd vijfde op de 800 meter (2.04,1). De overwinning was voor de Oostduitse Barbara Hoff- meister met 2.01,0. De Oostduitse Rena- te Stecher, snelste vrouw ter wereld, won de 100 meter. Door een sterke tegenwind bleef zij juist boven de 11 seconden: 11,1. Tweede was de Poolse Irene Szewinska met 11.2. Annelie Ehr hardt (O.Dld), wereldrecordhoudster op de hordensprint, bewees dat zij nog steeds in grote vorm is: 12,6 seconden over de 100 meter. Maria Lange (O.D.) won het kogelstoten met een uitstekende poging van 18.75 meter. Bij het discuswerpen kwam de Russin Faina Melnik met 66,96 meter weer dichtbij haar eigen wereldrecord (67.58 m.). Ruth Fuchs (OD) wierp de speer 63,90 meter. Uitstekende resultaten wa ren er eveneens bij de heren. Olympisch kamipoen Viktor Sanejev (Rusland) kwam bij het hinkstapspringen tot 16.94 meter. Hartmut Briesenick (OD) won het kogel stoten met 20.96 meter. Europees kampi oen Max Klauss (OD) sprong precies 8 meter ver. MEDEMBLIK. De vier Japanse 470-zeilers in de strijd om het open Nederlands kampioenschap doen het momenteel zeer goed. Ze profiteren ten volle van het lichte zeilweer. Weliswaar was de zege in de tweede race voor Hans van Pagee, maar weer waren de Japanners de grootste concurrenten. De problemen, die worden geschapen door de zwakke en veelvuldig draaiende wind, lossen de Japanners bijzonder goed op. Joop en Robert van Werkho- Temeer daar de club alleen al uit prestige-overwegingen tegen grote con current Real Madrid, dat onlangs Günther Netzer van Rorussia Mönchengladbach aantrok, met een spectaculaire aankoop moet komen. Bo vendien heeft Michels zijn bestuur ver zekerd dat hij alleen kampioen van Spanje kan worden als hij de beschik king krijgt over een supervoetballer als Cruyff. Cruyff zelf wil graag weg bij Ajax. Cruyff, de absolute vedette, kon het niet langer verdragen dat hij het mikpunt was van allerlei grapjes en kritiek van zijn medespelers, die hem als extra-trap na ook nog eens het aanvoerderschap ontnamen. De kritiek op Cruyff begon na de uitwedstrijd voor de Europa-cup tegen Bayern München, toen hij uit protest tegen de medische begeleiding niet wilde meereizen. Bij de spelers is dat verkeerd overgekomen. Toen al vie len er in de selectiegroep herhaaldelijk opmerkingen te beluisteren in de trant van „Wij hebben de twee beste spitsen ter wereld (Cruyff en Mulder red.) maar wat hebben wij eraan als zij toch niet kunnen voetballen.” Ook na zijn herstel, hoewel het zeer de vraag is of de door de verzamelde verdedigers van Europa „kapot geschopte” Cruyff nog ooit zijn oude niveau zal halen (zijn startsnelheid op de eerste meters is niet zo fameus meer, waardoor hij blessurekwetsbaar blijft), bleven er wrijvingen tussen Cruyff, die voor de buitenwereld nog wel de grote vedette was maar binnen de groep als zodanig niet meer werd geaccepteerd, en de „rest”. üp jj;:. iiiiggfioiïüjii jf gfrA |tb af

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13