KVP te elfder ure fel in geweer tegen tracé 4 Goud zal minder belangrijk worden Vliegramp bij Boston: 89 doden J. C. Aschoff ernstig gewond bij auto-ongeluk Steun voor Den Haag Noorwegen wijst attaché van Israel uit Burtons toch uit elkaar Rotterdammer bekende 45 inbraken Johan Cruyff rond met Barcelona „Halfweg” uit Eindexamen over hele jaar spreiden (Van onze Haagse redactie) DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 6 Schmelzer terug bij Heijmans bedrijven VANDAAG BESLISSING OVER TRANSFER Verder in de krant HET WEER v is aan „GEMENE PIETLUTTIGHEDEN” Baarn wil vestiging bejaarden beperken „€(frn hint d overnl Dmcirn boef* G bij Plaatselijk onweer NIEUW GELDSTELSEL' (Van een onzer verslaggevers) Bezwaren Plannen ministerie: Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7 Radio en tv Strips 11 Economie Beurs 11 Sport 13, 15 tot WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1973 63e jaargang nummer 227 Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Kleinzielig KantoorLange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. Umuider Courant F Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman, H. van Looij Abonnement - bij vooruitbetaling - ƒ9,30 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. po:, 30,00). p. laar 106,20. Losse nummers 40 cent. Hootdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Komng Bezwaren tegen westvariant rijksweg 16 |üii. (Zie verder pagina (Van een onzer verslaggeefsters) burgemeester (Van onze redacteur in Washington) (Zie verder pagina 2) N. (zie verder pagina 3) 3 9 (Van onze sportredactie) 9 het KNMI tot ADVERTENTIE. (Zie verder onze sportpagina's) Congreslid wil Nixon afzetten De vier tracés zijn al geruime tijd ter discussie en Rijkswaterstaat heeft al een warme storing Het werkterrein van de Rotterdammer lag in Haarlem, Zandvoort, Bloemendaal, Heeze en Velsen. President Nixon heeft gisteravond zin spelend op het Watergate-schandaal, ge zegd dat hij zich niet op een zijspoor zal laten rangeren door „kleinzielige, vuige zaakjes die ons schijnen te obsederen op een ogenblik waarop de wereld aan ons voorbij trekt." Cruyff wil bij Ajax weg omdat het werkklimaat de laatste weken aanzien lijk verslechterd is. Zoals bekend ontna men de spelars hem enkele weken gele den het aanvoerderschap. Zij kozen voor Piet eKizer. De spelersgroep vond dat Cruyff na zijn wegblijven in München niet langer gehandhaafd kon worden. Cruyff heeft deze zaak hoog opgenomen. Tijdens een oefenwedstrijd van Ajax in Noordwijk kwam het openlijk tot een conflict tussen Cruyff en Keizer, die De groep ministers, die bekend is als het Comité van Twintig en geacht wordt de belangen van alle 125 landen van het Internatiortale Monetaire Fonds (IMF) ge behartigen, heeft eind september vastge steld als tijdstip waarop overeenstem ming over het nieuwe stelsel moet zijn bereikt. Gaston Bergeret: De geest heerst over het dier lijke, zolang het dier geen hon ger heeft Speciaal ook voor zakenlunches en fami liediners ook Een bij WASHINGTON. In het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden is voor het eerst een officiële motie ingediend om president Nixon af te zetten. De motie werd ingediend door de rooms-katholie- ke priester en Democraat Robert Drinan van Massachusetts. DRONTEN. Bij een frontale bot sing in de buurt van Dronten in Zuide lijk Flevoland is gistermiddag de 57- jarige burgermeester J. C. Aschoff van Terneuzen ernstig gewond geraakt. Zijn 55-jarige echtgenote, mevrouw J. E. Z. T. IJ. Aschoff-Stierman en zjjn 13-jarige zoon Tonny kwamen om het leven. OSLO (AFP). Noorwegen heeft de attaché van de Israëlische ambassade Ygal Elal in wiens huis twee mannen werden gearresteerd in verband met de moord op een Marokkaan in Lilleham mer, tot ongewenst persoon verklaard. In een tafelrede aan het diner dat de president in het Witte Huis aanbood aan „Anderen mogen hun tijd doorbrengen met de trieste kleine, onbenullige piet luttigheden. Wij hebben onze tijd gewijd en zullen onze tijd wijden aan het bou wen van een betere wereld”. „Wij hebben onze fouten”, aldus Nixon, „zoals elke natie fouten heeft. Maar op dit ogenblik in onze geschiede nis moet alles gericht zijn op het exploi teren van onze grote materiële hulp bronnen, ons emotioneel potentieel en onze intellectuele bronnen ten behoeven van een betere wereld. We moeten ver mijden dat we alleen maar in de herin nering blijven voortleven door de klein zielige, vuige zaakjes die ons lijken te obsederen.” VELSEN. Een 28-jarige man uit Rotterdam, die vorige week vrijdag in Heemstede is aangehouden, heeft vijftien inbraken in Velsen bekend. In totaal bekende de man vijfenveertig inbraken. De ministers hebben hun plaatsver vangers (monetaire deskundigen) op dracht gegeven vóór het begin van de jaarvergadering van het IMF in Nairobi een ontwerpovereenkomst op te stellen. HAARLEM De provinciale KVP-centrale Noord-Holland heeft op de valreep ernstige bezwaren kenbaar gemaakt tegen de west variant van Rijksweg 16. De ter mijn voor het indienen van be zwaren tegen een der vier voorge stelde tracés sluit namelijk van daag. De Tweede-Kamerleden Her mes en Peijnenburg, beiden KVP, hebben bovendien schriftelijk ge vraagd aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat of hun indruk juist is dat de voorkeur uit gaat naar het westelijke tracé. Deze gevolgtrekking kan worden ge maakt uit een telefonische boodschap die de bewindsman vanmorgen heeft doorgegeven aan burgemeester F. J. A. IJsselmuiden. Minister Gruyters liet we ten dat hij geen aanleiding had gevon den om kritische opmerkingen te maken bij het beleid van de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, wat be treft de ruimtelijke ordening. Het stand punt vande minister houdt ook in dat de gemeenteraad op 28 augustus volkomen gerechtvaardigd het bestemmingsplan kan vaststellen voor het gebied dat de gemeente Amsterdam wil toevoegen aan zijn industrieterreinen. De mededeling van de minister die kwam na het onderhoud dat hij gistermiddag met de burgemeester had kan een ruggesteun betekenen in het streven van de ge meente het betreffende gebied als groen strook te behouden. Voor Amsterdam zou de beslissing kunnen inhouden dat de langs het Noordzeekanaal geprojec teerde insteekhaven niet kan worden gegraven. LA CORUNA. Vandaag voeren be- stuursdelegaties van FC Barcelona en Ajax in het Spaanse La Coruna bespre kingen over een eventuele transfer van Johan Cruyff naar Barcelona. Volgens Cor Coster, schoonvader van Johan Cruyff, heeft de ster-voetballer van Ajax volledige overeenstemming bereikt over een driejarig contract met de Spaanse topploeg die wordt getraind door ex-Ajax-trainer Rinus Michels. Cor Koster en de Amsterdamse advokaat Jan Jonker hebbén de transfer van Cruyff, die ovvicieel nog vijf seizoenen bij Ajax onder contract staat, dit weekeinde uit voerig met Barcelona besproken. Ajax zou een vraagprijs van maar liefst drie miljoen gulden voor de international vragen. Of Barcelona bereid is om dit bedrag te betalen is nog zeer de vraag. Mocht de vraagprijs echter een onover komelijk struikelblok in de onderhande- lingen betekenen dan zullen Cruyff en Coster, bijgestaan door hun advokaat, een proces voor de burgerlijke rechter tegen Ajax aanspannen om het contract met Ajax ongedaan te maken. Coster en Cruyff beroepen zich op de positieverbe tering van de stervoetballer die Ajax domweg niet in de weg mag staan. Er zal een methode worden uitge werkt om vast te stellen of een land zijn betalingsbalans moet corrigeren. Verder zal op de een of andere manier druk op landen met grote overschotten of tekorten worden uitgeoefend om aan de betalingsbalansrichtlijnen te voldoen. De rol van het goud zal minder be-* langrijk worden door de oprichting van een krachtiger Internationaal Monetair Fonds, waarvan gouverneurs een grotere invloed zullen krijgen op de besluitvor ming. Er komt een soepeler systeem van wisselkoersen dat het mogelijk zal ma ken dat valuta’s onder bepaalde voor waarden gaan zweven, zodat hun koer» zich kan aanpassen aan de economische werkelijkheid. BAARN. De gemeente Baarn, in vergelijking tot het landelijk gemiddelde royaal voorzien van bejaarde inwoners, wil de vrije vestiging van 65-plussers in deze plaats gaan beperken. Daartoe is toestemming van de minis ter (van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) nodig, want volgens zijn richtlijnen mag bij de aanvraag van een vestigingsvergunning door bejaarden niet de eis van economisèhe gebondenheid aan de plaats worden gehanteerd. De zes Gooise gemeenten hebben ont heffing van deze bepaling gekregen en Baarn wil dat nu ook. Vanavond wordt aan de raad een concept-brief aan de minister hierover voorgelegd. WASHINGTON. Na twee dagen van ministeriële besprekingen in Was hington is het mogelijk geworden do laatste hand te leggen aan een nieuw internationaal geldstelsel dat minder aan monetaire crises onderhevig zal zijn dan het huidige. Dit hebben ingewijden in Washington meegedeeld. daarna niet meer bereid bleek om Cruyff nog één bal aan te spelen. Jaap van Praag heeft gisteravond in La Coru na, waar Ajax deelneemt aan een inter nationaal toernooi, eerst aanvoerder Piet Keizer en daarna trainer Knobel over de onderhandelingen met Barcelona inge licht. Barcelona is echter bereid zeer ver te gaan. Zeker tegenover aartsrivaal Re al Madrid dat deze zomer nog verklaar de: „Wij zijn genoodzaakt boven ieder bedrag te bieden dat Barcelona bereid is voor Cruyff te betalen.” In de vragen van de kamerleden Her mes, voorzitter van de provinciale KVP- centrale, en Peijnenburg worden motie ven gevraagd voor wijziging van de eertijds door Provinciale Staten van Noord-Holland en Tweede Kamer goed gekeurde plannen voor Rijksweg 16. Verwachting van donderdagavond Dit is vandaag van diplomatieke zijde in Oslo vernomen. Een officiële verkla ring wordt in de loop van de week verwacht. Elal zal Noorwegen vóór zon dag moeten hebben verlaten. Het Noorse blad Aftenposten en de correspondenten in Oslo van de Zweedse krant „Dagens Nyheter” melden dat de telefoongesprekken die gevoerd werden tussen het huis van Elal en Lillehgmmer door de Noorse veiligheidsdienst werden opgenomen. Daaruit zou volgens deze kranten zijn gebleken dat de Israëlisch* attaché op de hoogte was van de plan nen om de Marokkaan, Boetsjiki, te vermoorden. HALFWEG. Het voorbereidingsbe- sluit voor het gebied ten westen van de Machineweg dat eind februari door de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude werd genomen, wordt door de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening niet geschorst. De motie is niet ingediend op grond van het Watergate-schandaal, maar op basis van de toegegeven feiten dat presi dent Nixon in het geheim veertien maanden lang bombardementen op Cambodja liet uitvoeren, onder valse voorwendselen daarvoor fondsen van het Congres vroeg, terwijl hij in officiële verklaringen het Amerikaanse volk voorhield dat Washington de neutraliteit van Cambodja volledig respecteerde. Drinans motie, die meteen bij het Huis van Afgevaardigden aanhangig gemaakt had kunnen worden, werd echter voor gelegd aan de commissie voor juridische aangelegenheden om te bepalen of en wanneer het ter discussie zal worden gesteld. Het Congreslid van Massachusetts wees erop, dat volgens de laatste opinie peilingen een kwart van de Amerikaanse bevolking van mening is dat als een afzettingsprocedure op gang gebracht zal moeten worden, het Congres de ver plichting heeft naar deze stemmen te luisteren. Klein Houtstraat 44 Haarlem Telefoon 32 37 34 aantal informatieavonden gehouden waarin de varianten werden toegelicht. Wie bezwaren had kon schriftelijk re ageren voor 1 augustus. De provinciale KVP-centrale heeft kennelijk op een zeer laat tijdstip ontdekt dat de stukken ter visie waren gelegd, aangezien uitge rekend op de laatste dag is gereageerd. De bezwaarschriften zullen worden be oordeeld door de Raad voor de Water staat, die de minister moet adviseren betreffende Rijksweg 46. In augustus zal nog een aantal hoorzittingen wor den gehouden door de Commissie over leg wegen van deze raad, waarop be zwaarden mondeling worden gehoord. De heer Aschoff werd in een zieken huis in Harderwijk opgenomen. Zijn 8- jarige dochter Jeannette, die eveneens ernstige verwondingen opliep heeft in middels in een ziekenhuis in Zwolle een hersenoperatieondergaan. AAN HET STRAND: De zuidoostenwind voert morgen warme lucht aan. cleine storing vanmorgen Bordeaux zal morgenmiddag de cans op een onweersbui doen toenemen. Temperaturen 22 tot 14 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: afgezien van een tuienkans een aanhoudend zo merse tendens. In de brief aan rijkswaterstaat zet de KVP-top zich fel af tegen tracé 4, dat bij Haarlem samenvalt met de oostelijke randweg. Het bezwaar richt zich op de consequentie dat bij dit tracé de Stam- weg benoorden Uitgeest komt te verval len. Rijksweg 16 komt volgens het wes telijke tracé samen te vallen met Rijks weg 9. Over dat dreigende wegvallen van de noordelijk deel van Rijksweg 16 schrijft de KVP: „Het is onbegrijpelijk dat men zo’n doodklap geeft aan alles wat in de laatste jaren zo moeizaam is opgebouwd.” De kop van Noord-Holland heeft een ontsluitingsweg en een ge paard gaande ontwikkeling hard nodig, stelt de KVP. Het vervallen van de Stamweg wordt onaanvaardbaar ge noemd. Temeuzens burgemeester was een aantal jaren gemeenteraadslid en wet houder van financiën van Velsen, na vele jaren in Haarlem werkzaam te zijn geweest als redacteur van het dagblad Trouw. Hij studeerde voor onderwijzer aan de Haarlemse Kweekschool en gaf een aantal jaren les aan de lagere school met de bijbel aan de Frans Netscherlaan in Santpoort. Veranderlijke bewolking met plaatselijk een rege/n- of onweersbui. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimumtempe raturen ongeveer 15, maxi ma morgen van 20 26 graden. Een passagiersvliegtuig van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Delta Airlines is gisteren bij Boston neerge stort. De 89 inzittenden zijn om het leven gekomen. De DC-9 verongelukte bij de landing op het vliegveld Logan. Enkele inzittenden werden uit het toestel geslin gerd en kwamen in de haven terecht. Hoewel uit het water hulpgeroep werd gehoord is niemand daar levend uitge haald. ROSMALEN. Drs. W. JG Schmelzer, oud-minister van Buiten landse Zaken, is benoemd tot commissa ris van de Verenigde Heijmans Bedrij ven B.V. Rosmalen. Dit commissariaat werd al eerder door drs. Schmelzer ver vuld. Toen hij minister werd, nam hij uit deze functie ontslag NEW YORK. Een advocaat die de belangen behartigt van Elizabeth Taylor en haar echtgenoot Richard Burton heeft dinsdag bekendgemaakt dat het echtpaar hem heeft verzocht juridische stappen te ondernemen voor de ontbin ding van hun huwelijk. De Burtons maakten begin juli we reldkundig dat zij uit elkaar gingen. Enkele weken leek het erop dat het tot een verzoening was gekomen toen het paar in Rome bij elkaar kwam. Volgens John Springer, woordvoerder en persagent van de Burtons, is er geen derde in het spel. De Burtons verblijven nog steeds in Rome, Het huwelijk dateert van 1964. Van Elizabeth was het het vijfde en van Burton het tweede. Zij was eerder ge trouwd met de playboy Conrad Hilton jr„ met de Britse acteur Michael Wil ding, met de showman Mike Todd en met de zanger Eddy Fisher. Uit de verbintenis met Wilding zijn twee kinderen geboren en uit die met Todd één. DEN HAAG. Op het ministerie van Onderwijs worden momenteel plannen bestudeerd om het schriftelijk eindexa men over het gehele laatste schooljaar te gaan uitsmeren. Dat zegt dr. P. J. Gathier, directeur-generaal van het voortgezet onderwijs, in het vandaag verschenen weekblad Uitleg van het mi nisterie van Onderwijs. „Hoe dat allemaal precies georgani seerd moet worden en wie de kosten zal dragen, daar zijn we nog niet uit”, zegt de heer Gathier. Hij is voorts van me ning dat een tentamensysteem of een examen per vak, zoals dat bij het avondlyceum gebeurt, wel uitvoerbaar is. Omdat het voortgezet onderwijs ook toegang geeft tot het hoger onderwijs, ontkomt men niet aan eindexamens. „De leerlingen moeten kunnen overstappen naar het literair onderwijs. Het eindexa men geldt voor hen als een sleutel. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1