Door „juridische tweehandigheid’' van Witte Huis-juristen De grote prijs Zandvoort van brand In Ovamboland onrust voor verkiezingen Ex-premier Schermerhorn antwoordt dr. De Jong: Zes leden ANC in Rhodesië gearresteerd In Italië en Verenigde Staten Opnieuw opstanden in gevangenissen Overstroming veroorzaakt 99 3 NORMA LEVY VEROORDEELD WOENSDAG AUGUSTUS 1 197 3 :t Opvallend Te laat t. (Van een onzer redacteuren) dt Conclusie tik d :it m ie if COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN strafrechterlijke zaak nooit als bewijzen zouden worden geaccepteerd. HAARLEM „Wie kritisch nadenkt over de door dr. De Jong in zijn nota gegeven feiten kan geen hoge dunk krijgen over de waarde van de grondslagen van zijn oordeel over het beleid inzake de commissie-Focke- ma Andreae”. Dat zegt ex-premier Schermerhorn in een antwoord aan de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie dr. L. de Jong, op diens mening dat dr. ir. Schermerhorn er geen belang bij zou hebben ge had dat de commissie een slecht rapport uitbracht over de activiteiten van het voormalige driemanschap van de Nederlandse Unie, dr. J. de Quay, mr. L. Einthoven en mr. Linthorst Homan. Dit antwoord zond de heer Schermerhorn in afschrift aan ons blad, met het verzoek tot publikatie. (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON. De Watergatecommissie van de Senaat is gisteren in een blijkbaar zorgvuldig door het Witte Huis opgezette val gelopen, toen de senatoren ex-topassistent Bob Haldeman gelastten om verslag uit te brengen over de inhoud van de twee geluidsbanden die hij op verzoek van president Nixon had afgeluisterd. Voorzitter Sam Ervin viel woedend uit dat het er de schijn van had dat Haldeman en zijn advocaten onder één hoedje speelden met de juristen van het Witte Huis en Ervin noemde Haldemans getuigenis over de geluidsbanden „vervalste bewijzen” die in een strafrechterlijke zaak nooit als bewijzen zouden worden geaccepteerd. 4 W HR® de val vin loopt in k g d baantjes getild de in punten te zei commissie, aanklagers Een Zuidjapanse chemische fabriek ging in vlammen op toen als gevolg van over stromingen water in aanraking kwam met in de fabriek opgeslagen carbid. In het geteisterde gebied is een nog on bekend aantal mensen door de hevige eenzijdigheid of erger nog, richt te zijn op vrijspraak Driemanschap alvorens men onderzoek was begonnen. ie IU t*t m ie se k n T tn la m t- in Wffl DAG W DAG In :n ie n st n n l- n sr e de Amerikaanse staat Kansas is gisteren een bewaker om het leven gekomen toen een groep van ongeveer honderd gedetineerden een opstand ontketende. De gevangenen houden vier personeels leden als gijzelaars vast. De opstand brak uit in de eetzaal en de wasserij. Volgens de politie is de omgekomen bewaker doodgeslagen in de cellenafdeling voor „lastige” gedetineer den. De woordvoerder van de gevangenis van Leavenworth heeft meegedeeld dat de muitende gedetineerden nog niet met eisen voor de vrijlating van de gegijzel de bewakers zijn gekomen. In de gevangenis zitten in totaal onge veer 2200 man. Het is niet bekend hoe veel man precies aan de opstand deelne men. Volgens de woordvoerder zijn ze met messen gewapend. De senatoren deden daarmee echter kennelijk precies waarop het Witte Huis had gehoopt, want Haldemans weergave van de inhoud van de geluidsbanden was uiteraard ook Nixons interpretatie daarvan. En die interpretatie was dat de banden alleen maar bewezen dat de president niets had geweten van de in braak in het kantoor van de democraten en onschuldig was aan de doofpot-cam- pagne. Op het moment dat Haldeman wilde getuigen van de inhoud van deze opge nomen gesprekken, kwam zijn advocaat John Wilson met een brief op de prop pen van een van de huidige Witte Huis- Concluderend acht ik het het meest waarschijnlijk, dat de historicus De Jong, schrijvend in 1972, zich heeft laten leiden door de indruk, die de lotgevallen van menige Nederlander maakten, wiens houding tijdens de bezetting vrij grove fouten vertoond had, later het land in volle ere heeft gediend. Naast de leden van het Drie manschap kan ik zonder moeite een aantal noemen. Zeker is echter dat het hierboven getekende beleid van 1945-46 geen enkele bewijs levert voor de uitspraak over hetgeen ik zou hebben gewenst inzake het Drieman schap. Hetgeen later met hen is ge- 1) De samenstelling van de waarin ten onrechte de ontbreken. JOHANNESBURG. In Ovamboland, het noordelijk deel van Namibië (Zuid- west-Afrika) worden vandaag voor het eerst verkiezingen gehouden. De vorming van een wetgevende vergadering in dit stamgebied past in het streven van de Zuidafrikaanse regering om ook in Na mibië Bantoestans met een beperkt zelf bestuur te vestigen. Officieel worden de verkiezingen door de Zuidafrikaanse re gering en door de regerende Ovambo Onafhankelijkspartij, die achter de thuislandenpolitiek staat, toegejuicht als een „stap naar de democratie”. Maar de verkiezingen hebben aanlei ding gegeven tot politieke onrust onder de 340.000 Ovambo’s, verreweg de groot ste en ook de militantste stam van Namibië. Tegenover de Ovambo onaf- hankelijkheidspartij staan oppositiegroe peringen, onder aanvoering van de Swa- po (de South West Africa Peoples Orga nisation), die de thuislandenpolitiek van de hand wijzen en volledige onafhanke lijkheid voor Namibië als eenheidsstaat willen. Ze hebben de Ovambo’s opgeroe pen de verkiezing te boycotten uit pro test tegen de steun van de onafhanke- lijkheidspartij aan de „imperialisten in Pretoria”. Maar pogingen om dit standpunt bij de kiezers over te brengen op politieke bijeenkomsten hebben geleid tot een golf van arrestaties onder Swapo-leden we gens overtreding van het verbod op het beleggen van vergaderingen waar geen goedkeuring voor is verleend. advocaten, Fred Buzhzrdt, waarin deze namens het Witte Huis verklaarde dat het Haldeman vrij stond om te vertellen wat er op de bijeenkomsten met de president, waar hij zelf bij aanwezig was, gezegd was. Haldeman mocht niets zeggen over de inhoud van gesprekken tussen Dean en Nixon, waarbij hij niet aanwezig was geweest, maar die hij had kunnen beluisteren bij het doorspelen van de banden. De brief van Buzhardt liet de moge lijkheid echter open dat Haldeman door de senatoren van de Watergatecommissie gedwongen zou kunnen worden om alles te vertellen en dat is wat de commissie in een vertoon van strijdbaarheid tegen de president dan ook tè haastig deed: men besloot niets te maken te hebben met de instructies van de president, omdat de commissie altijd al van me ning is geweest dat de president ver plicht is de geluidsbanden te overleggen. verde daar dus het bewijs dat de keuze van Donner, zowel als mijn goedkeuring, terecht was. Hij was een goede rechter. Ik kende Scholten en had groot vertrouwen in hem evenals Donner. Nu stelt Dr. de Jong overleg van mij met Donner over benoeming van een lid uit gereformeerde kring voor als een kwalijke zaak, terwijl het m.i. bijzonder voor de hand lag. De heer Schermerhorn zegt in het bijzonder op slechts twee wijzen: Ook vandaag zeg ik nog dat de sa menstelling van de commissie als ge heel in januari 1946 geen aanleiding behoefde te geven tot verdenking van van ge- van het met het Opvallend was, zoals Ervin vaststelde, dat Haldemans weergave van het ge sprek tussen Nixon en Dean op alle punten diens getuigenis bevestigde be halve, dat Nixon na zijn opmerking dat het niet moeilijk zou zijn om drie mil joen gulden bij elkaar te brengen voor zwijggeld, tegen Dean gezegd zou hebben dat het uiteraard een onjuiste gang van zaken zou zijn. Onder scherpe ondervra ging gaf Haldeman echter toe, dat Nixon dat alleen tegen Dean had gezegd, en niet toen Haldeman zich later in het gesprek voegde en het onderwerp van de drie miljoen gulden weer ter sprake kwam. cieel vastgelegde weergave is van twee gesprekken die min of meer centraal staan in het bewijs van Nixons schuld of onschuld. Voorzitter Sam Ervin ontlokte aan Haldemans advocaat de mededeling dat hij (Wilson afgelopen zondag een be zoek had gebracht aan de Witte Huis advocaten, en dat toen tot de gevolgde procedure werd besloten. „Dat is een heel onregelmatige gang van zaken, zei Ervin. „Je zou verwachten dat het Witte Huis zich niet zou bedienen van de advocaat van één van de getuigen, en zelf hier verschenen was, of de commis sie rechtstreeks een brief had geschre ven om te voorkomen dat een getuige in strijd met de opdracht van de president iets zou verklaren”. Ervin had voor deze gang van zaken een nieuwe term: „Juridische tweehan digheid”. 2) Zijn verdenking betreffende de door mij gewenste doelstelling van de commissie voor de leden van het Driemanschap de weg naar hoge pos ten weer vrij te maken. Slechts op deze in het bijzonder tegen mij persoonlijk gerichte beschuldigin gen wil ik ingaan om mijn kritiek op dit gedeelte van het werk van de historicus De Jong te rechtvaardigen. 2) De wens van Schermerhorn inzake het resultaat van het onderzoek. „In een brief van 4 juli 1973 aan mr. dr. J. in ’t Veld en mg vraagt dr. De Jong ons oordeel over zijn nota: „Het rapport van de commissie Fockema An dreae”, dat in deel V van zijn boek zal verschijnen. Over mijn oordeel dat hier onder volgt heb ik geen contact met derden opgenomen en als litteratuur slechts het rapport zelve, de beide bro chures van 1940 van Homan en die van Einthoven van 1972 („Heeft de afwezige ongelijk?” red.) geraadpleegd.” Jammer dat Dr. de Jong niet vermeldt wie die vriend van De Quay was die Mgr. Hendrix heeft aanbevolen. Was het de heer Dassen of misschien prof. Sassen? Gezien het grote aantal ka tholieke leden van de Unie waren twee katholieke leden van de com missie niet overdreven in een com missie van acht leden. In de gevangenis van Trapani op Sici lië overweldigden 200 gedetineerden de bewakers en maakten zich meester van een deel van het gebouw. Zij vernielden het meubilair in de cellen en bekogelden de te hulp geroepen politie met dakpan nen. De politie wist een massale uit braak te voorkomen door met machine geweren salvo’s in de lucht af te vuren. In de Noorditaliaanse stad Novara klauterden ongeveer dertig gevangenen het dak op en eisten schreeuwend ver betering van hun leefomstandigheden. In de gevangenis van Leavenworth in Tenslotte nog één opmerking terzijde. Nu nog een trap te geven tegen de leden van de Commissie Fockema Andreae acht ik te gemakkelijk en weinig fair. Zij waren eind 1945 in een bijzonder warrige sfeer bereid een weinig aantrekkelijke zaak te aanvaarden. Bedenkend hoe moeilijk het toen was mensen voor de bijzon dere rechtspleging (POD, enz.) bereid te vinden, dan kan men begrijpen dat het mij moeite gekost heeft werkelijk objectieve geesten te vinden die bé- reid waren dit werk te doen. Met wat lagere eisen betreffende objectiviteit zou het gemakkelijker zijn geweest. Dat zou onjuist zijn geweest. De Commissie van aanklagers had reeds duidelijk en luid gesproken. Mocht het Driemanschap nu soms ook vra gen om de andere zijde van de me daille te doen belichten door een zo objectief mogelijk en neutraal gezel schap? Aan dat verlangen heb ik voldaan, doch niet om hen in de baantjes te tillen Dr. De Jong!, aldus dr. ir. Schermerhorn, in zijn brief, die geda teerd is op 29 juli. Een voorlopige balans opmakende van alle factoren, verklaringen en conclusies die tot op vandaag de geruchtmakende en droevige gebeurtenis van zondag op het Zandvoortse circuit omgeven, kan wor den gesteld dat het eenvoudig nog veel te vroeg is om wie of welke situatie dan ook aan te wijzen als met enige schuld belast. Het Zandvoortse circuit is door een hoog aangeschreven deskundige, zelf au tocoureur, Jackie Stewart, als „veilig” omschreven, waarbij de recent aange brachte verbeteringen nadrukkelijk zijn geprezen. Men kan nu niet zeggen, dat het circuit bewezen heeft „onveilig” te zijn. Men kan evenmin beweren dat er op deze racebaan nooit meer dodelijke ongelukken kunnen gebeuren, tenzij de coureurs zelf of de techniek van hun wa gens het laten afweten. De oncontroleer bare factor bij dergelijke races ligt in het niemandsland tussen veiligheidsvoor zieningen van de hoogste graad en onge lukkige samenloop van onbeheersbare omstandigheden. Dat het Zandvoortse cir cuit nóg veiliger zal kunnen worden gemaakt, zal moeilijk kunnen worden ontkend, maar dan zou men toch heel dicht bij kwetsuur van de sport zelf komen, bijvoorbeeld: men kan een maximum snelheid van tachtig kilome ter per uur invoeren. Het is natuurlijk onzin om een Grand Prix te proberen te verrijden met uit schakeling van alle risico’s voor rijders en publiek, want dan is de sport zelf onmogelijk meer te beoefenen. Wel kan men en het zou onverantwoordelijk zijn om dat niet te doen nagaan op welke wijze nog voor grotere veiligheid kan worden gezorgd, vooral ten aanzien van blusapparatuur en het in plotseling optredende noodsituaties stoppen van de race. Voor deze beide punten zijn tech nische voorzieningen denkbaar, en het zijn juist deze twee punten die op dit moment hoofdzakelijk de debatten over de dood van Williamson beheersen. Toch is er nog een andere kwestie die een belangrijke rol schijnt te hebben gespeeld bij het ongeluk van zondag, en dat is de menselijke fout die Williamson Te laat realiseerde de commissie zich dat het deze versie van de gesprekken niet kon weerleggen, omdat men zelf niet de beschikking had over de banden, en dat het ook betekende dat andere getuigen in een nadelige positie werden geplaatst omdat zij zelf geen toegang hadden tot de banden. (John Dean zou bijvoorbeeld aan de hand van de ge luidsbanden hebben kunnen aantonen, dat zijn interpretatie de juiste was). Een ander en belangrijker punt van de overhaaste Senaatscommissiebeslissing is dat, wanneer het Hooggerechtshof zou besluiten dat president Nixon inderdaad het recht heeft de banden te weigeren, de door Haldeman gepresenteerde inter pretatie van de opnamen de enige offi- De Noorse politie is volgens een bericht van de Noorse radio tot de overtuiging gekomen dat van een moord in Lillehammer de verkeerde man het slachtoffer is geworden. Zij heeft een Arabier opgespoord die in werkelijkheid vermoord had moeten worden. Deze Arabier is waarschijnlijk lid van de organisatie „Zwarte September”. 1) De samenstelling van de Commissie. De aanklacht tegen de Unie lag eind 1945 op tafel (n.l. niet alleen het aan mij als minister-president toegezon den rapport van de Grote Adviescom missie van de illegaliteit (de GAC) maar ook in een serie artikelen van de hand van mijn vriend Van Heuven Goedhart in Het Parool. Dit was, in de t ermen van der echtspraak, d e aanklacht van de officier van Justitie. Daar tegenover moest nu een soort rechtbank worden gevormd, die zou moeten bestaan uit tot objectief den ken in staat zijnde personen, die ken nis van de zaken van dit geding moesten bezitten of in staat dit bij de behandeling ervan te verkrijgen. Ik geloof ook vandaag nog dat de leden van de commissie redelijk aan deze De ANC heeft zich altijd fel verzet tegen de onderdrukking van de zwarte meerderheid van de bevolking door het blanke minderheidsbewind. Onder de gearresteerden bevinden zich het plaatsvervangend hoofd van de ANC, de zakenman Nondhlovoe en de secretaris John Chirisa. De arrestaties die de laatste paar dagen plaatsvonden zijn door de ANC met afschuw, ont zetting en afkeer ontvangen en bisschop Moezorewa heeft de autoriteiten uitge daagd de functionarissen onmiddellijk voor de rechter te brengen. Een regeringswoordvoerder zei dat „een aantal personen” is gearresteerd op grond van regelingen inzake de noodtoe stand maar hij weigerde verder com mentaar te geven. Bisschop Moezorewa had twee weken geleden voor het eerst een officieel ge sprek met premier Smith. Hij noemde het onderhoud, dat vijf kwartier duurde, toen een grote vooruitgang voor het volk van Rhodesië blank en zwart. LONDEN. De Britse call-girl Nor ma Levy, wier intieme betrekkingen met de Britse ex-minister voor de lucht macht Lord Lambton enkele maanden geleden in de publiciteit kwamen, is gisteren door een rechtbank in Londen veroordeeld tot een boete van 1.600 gul den omdat ze voor drie call-girls „inge sprongen” was. Ze had zich hierdoor aan een strafbaar feit schuldig gemaakt, hoewel prostitutie op zich in Engeland niet strafbaar is. De beschuldiging aan het adres van Norma Levy kwam neer op koppelarij. Ze had tussen drie prostituées en hun cliënten bemiddeld. zelf waarschijnlijk heeft gemaakt. Waarschijnlijk, omdat eerst het rapport moet worden afgewacht van het onder zoek naar een mogelijke technische ca lamiteit in het verongelukte voertuig. Zou blijken dat Williamson de nodige ervaring miste om aan deze Grand Prix deel te nemen, dan rijst de vraag of de organisatie van coureurs haar toelatings eisen aan dergelijke monsterraces mis schien kan opschroeven. In ieder geval heeft het ongeluk aan diverse personen en instanties overvloe dige stof tot nadenken gegeven. Natuur lijk schuift iedereen de schuld verre van zich af, maar misschien is na de nauw keurige reconstructie van het ongeluk en de afronding van alle onderzoeken de mogelijkheid aanwezig om een belang rijke schuldfactor aan te wijzen. Zou dat het geval zijn, dan moet iedere betrokkene bereid zijn het zijne bij te dragen tot uitschakeling van de fout die deze schuld veroorzaakte. Ofschoon men niet kan verwachten dat de autorace-sport haar aantrekke lijkheid zal verliezen en aan haar eigen risico’s zal sterven, mag men zich toch ook niet neerleggen bij de fatalistische overweging dat het verongelukken van coureurs nu eenmaal bij deze sport hoort. Deze redenering is uitgesproken en geschreven, maar uit menselijk oog punt onaanvaardbaar. Vooral daarom niet aanvaardbaar, omdat de autorace- sport commercieel is gebaseerd, dat dus de commercie het „recht” zou moeten worden toegekend met mensenlevens te spelen. Een enigszins ontstellende over weging bij dit alles is het, dat de grote toeloop tot race-evenementen niet ver mindert tengevolge van dodelijke onge lukken, maar misschien zelfs wordt be vorderd. Men moet de hartstochten der mensen niet mooier afschilderen dan zij zijn. Generaliseren is daarbij uit den boze, maar wel kan men stellen dat het gevaarlijke van vele sporten, en de au to- en motorrensport in het bijzonder, veel gemakkelijker zou kunnen worden bestreden, indien de belangstelling van het publiek meer sportief dan sensatio neel geaard zou zijn. Voor het hof volstond Miss Levy met driemaal te bekennen, maar tijdens het politieverhoor voorafgaande aan het proces heeft ze uitvoerig over haar drie voudige bemiddeling verteld. schied moet men nu zien tegen achtergrond van de gehele geestelijke en politieke ontwikkeling in de jaren van 1946 tot heden. ROME-LEAVENWORTH (DPA en UPI) Na de opstanden in Italiaanse en Amerikaanse gevangenissen van het afgelopen weekeinde, zijn gisteren in beide landen opnieuw gedetineerden in verzet gekomen. Hiermee kom ik op een punt van bijzonder ernstige kritiek op de studie van Dr. De Jong. Waar haalt hij zijn kennis vandaan omtrent mijn wensen in zake het resultaat van het te ondernemen onderzoek? Zijn stelling dat de functie van de commissie zou zijn, zo mogelijk een situatie te scheppen, waarin Einthoven, Homan en De Quay weer op hoge posten benoemd konden worden, is niets an ders dan een insinuatie, die met we tenschappelijk onderzoek niets te ma ken heeft. Deze stelling zuigt Dr. De Jong uit zijn niet-historische duim. Bij mij leefde nog de behoefte, noch de wens de heren in belangrijke functies te doen benoemen. Het te gendeel blijkt uit de feiten. Dr. Drees en ik vonden in juni 1940 De Quay als demissionair minister van Defen sie met Mr. Meynen als secretaris generaal van dat departement. Het was wenselijk voor continuïteit i.z. kennis en ervaring met dat moeilijke departement waarin ook het Militair Gezag werkte, te zorgen. Wat zou gemakkelijker geweest zijn dan De Quay over te nemen? Noch Drees, noch ik was bereid De Quay te aanvaarden. In plaats daarvan heb ik een bijna onbehoorlijke druk op Mey nen uitgeoefend om hem te bewegen het ministerschap van defensie te aanvaarden in plaats van terug te keren naar de Amsterdamse industrie. Homan hebben wij geheel links laten liggen, waarover hij mij persoonlijk later bittere verwijten heeft gemaakt. Einthoven is in zijn politie-vak geble ven en wel bij de BVD. Ik herinner mij niet wanneer hij daarvan hoofd is geworden. Dat was in ieder geval een in het verborgene werkende dienst en geen eclatante functie. SALISBURY (Reuter) Het Rhode- sische regime van Ian Smith heeft zes topfunctionarissen gearresteerd van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) zijn land. Dit heeft de leider van de ANC, bisschop Abel Moezorewa, in Sa lisbury bekendgemaakt. „Driemanschap niet in eis voldeden. Slechts Dassen en prof. Sassen waren lid van de Unie geweest en ik geloof dat de geleerde wijsgeer Sassen het objectieve denken wel toe vertrouwd was. Merkwaardig is de opmerking over Scholten. Ik weet niet wie Donner eerst voorgesteld had, maar dat Scholten aan alle eisen voldeed, zelfs aan die van De Jong, bewijst hij met de mededeling dat Scholten met In ’t Veld de principiële bezwaren tegen de Unie inbrachten in de tweede vergadering. Scholten le-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3