KENNEMERRAAD WIL WESTVARIANT RIJKSWEG 16 Ri r Wijk aan Zee in „Moppenconcert 99 IV Wijk aan Zeeër D. Hiemstra verzamelt beelden, kruisen en wijwaterbakjes BOMMELDING BIJ VARA V( A///A 1v. WOENSDAG AUGUSTUS 1973 1 4 WO (Van een onzer verslaggevers) V( Grot van Hiemstra Bocheltje Sigaret Voorkeuren WIJK AAN ZEE „In dit potje zit wat grond van het graf van de Heilige Gerlach. Nee, dat is een klein dorpje in Zuid-Lim- burg. Eigenlijk heet het St. Ger lach. Met een heel mooi schepje mocht je wat grond van de plaats, waar de Heilige Gerlach ligt begraven, in een glazen pot je doen. Dat schepje vond ik nog mooier dan die grond. Maar je kan toch geen schepje stiekum meenemen. Dat is van de kerk. Och, veel waarde hecht ik niet aan die grond. Na drukke tijden gooit de pastoor het kuiltje, waar je wat mag uitscheppen, weer met verse Limburgse grond dicht. Die boeren daar geloven in de zegenende werking, die er van die grond uitgaat. Als er moet worden gezaaid doen ze een greep in het kuiltje en strooien het stof met een wijds gebaar over hun akkers. Leuk hè”. ►Haarlems Dagblad ►UmuiderCourant o gp* .SB «fl F :"<i 4,6 Haarlem UITGEEST BEVERWIJK. IW9 HEEMSTEDE S21 HOOFDDORP recreatiegebied De engel Gabriël bleef hangen ton NAAM: ADRES: JAN-PIET STOKMAN RW8 KVP volgt provinciaal standpunt met keus voor oostvariant Op deze kaart zijn de verschillende va rianten voor Rijksweg 16 opgenomen. De KVP maakt in haar brief ernstig be zwaar tegen tracé IV, omdat Rijksweg 16 dan bij Uitgeest komt samen te vallen met Rijksweg 9. Bij de oostelijke va rianten, met een tunnel bij Buitenhui zen, loopt de Stamweg benoorden Rijks weg 8 zelfstandig door naar de kop van Noord-Holland. O tral 19-: blic Oos D con sch S 22s' B V slo1 C Hei var C bib 21.: en IJn Bri IJr ple I in der S nat ////A spaarnwoude (Vervolg van pagina 1) DE K.V.P. is overigens niet de eerste opstandige tegen het ter discussie stellen van de destijds in het streekplan al opgenomen R 16. Al in februari namen provinciale staten een motie aan, waarin een dringend beroep op de minister werd gedaan geen advies over vier alter natieve tracés te vragen, maar zich te houden aan het in het streekplan opge nomen tracé, waarbij de tunnel bij Bui tenhuizen zou komen te liggen. De com- „Die stola hangt er mooi, he. Ja, hij is door midden geknipt. Een kennis in Baarn wilde die stola niet kwijt. Nou, zegt hij plotseling, dan knippen we ’m toch doormidden. Of je nu een hele of een halve stola bezit, dat maakt toch niets uit. Ik kan alles gebruiken. Hier in de gang hangt een geborduurd portert van die geweldige monsigneur Beckers. Door een Duitse toeriste gemaakt.” „Weet u, elk jaar nodig ik iedereen uit, die in de loop der jaren wat heeft geschonken heeft een borrel te komen drinken. En dan wordt er heel wat afgepraat, hoor. Ik loop met een plannetje rond om hier een bunker van de gemeente te huren en er mijn verzameling in onder te brengen. Ik weet er al een naam voor: de grot van Hiemstra. Ha, ha, ha”. missaris van Kranenburg, Volgens de VARA is het kennelijk de bedoeling geweest om de directe uitzen ding van Koos Postema’s „Een groot uur U” in de war te sturen. Het tijdens de bommelding al aanwezige publiek voor deze uitzending heeft echter niets van de melding gemerkt. De VARA achtte het ook niet nodig om het complex hiervoor te ontruimen. Er komen wel meer valse bommeldingen, maar dan meestal van mensen, die zich aan een uitzending hebben geërgerd. kopen. Ik draaide me om en liep weg. Dat is natuurlijk een vent geweest, die een beeld uit de kerk heeft gesto len en het voor goed geld wilde verkopen. Dan is ie bij mij aan het verkeerde adres.” De nieuwe westelijke tracés zouden ook wijziging van het streekplan inhouden, waarmee jaren gemoeid zijn. Een maand later liet de minister we ten, dat hij vasthield aan een onderzoek naar de vier mogelijke tracés, vooral ook omdat het meest westelijke tracé de mogelijkheid tot bundeling met de oos telijke randweg bij Haarlem biedt. Hij zei ook dat verdere studie geen vertra ging in de aanleg zou veroorzaken. De weg is namelijk niet opgenomen in het vijfjarig uitvoeringsprogramma. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat zei ons gisteren dat Rijkswa terstaat nog geen keus gemaakt heeft voor een tracé voor Rijksweg 16, zolang de Raad voor de Waterstaat nog geen advies aan de minister heeft uitgebracht. „Als men bij de K.V.P. die indruk heeft, dan is dat geheel voor rekening van de K..V.P”, aldus de zegsman van het mi nisterie. Het is dienstig om nog even terug te duiken in de recente historie om de ontwikkeling van de kwestie Rijksweg 16 goed te overzien. Vorig jaar novem ber verklaarde gedeputeerde Van Dis van Noord-Holland nog dat de voorstel len voor de tunnel bij Buitenhuizen (onderdeel van het streekplantracé voor R 16) al in Den Haag lagen ter goedkeu ring. Minister Udink deelde in februari van dit jaar mee dat de tunnel bij Buitenhuizen in 1975-1976 in uitvoering zou komen, onmiddellijk na de tunnel bij Dordrecht. In dezelfde maand vroeg hij advies van de Raad van de Water staat over vier varianttracés voor Rijks weg 16 tussen Hoofddorp en Uitgeest. Daarna volgden de verklaringen van verschillende kanten elkaar op. De pro vincie koos zoals ’gezegd voor de oudste tracés, het meest oostelijk gelegen, met de tunnel bij Buitenhuizen. Ook het Mr. Kranenburg zei bij die gelegen heid dat men in Den Haag maar wat blij zou zijn als ook de provincie weer aan het twijfelen zou slaan. Dat bete kent Immers dat men voorlopig weer op de varianten kan gaan studeren en dat de gelden voor de aanleg vooreerst niet uitgetrokken zouden soeven te worden. Voor de laatste 'maal kwam conferen cier Harry Touw naar Wijk aan Zee om er in de moppentapwedstrijd die kinde ren uit te pikken, die donderdagavond naar camping Duinrel te Wassenaar mo gen komen. Harrie Touw, dinsdagavond in café De Zon druk handen schuddend toen het publiek hem als Fred Haché herkende, had zijn grote bal gehakt vriend Barend Servet meegenomen. Ser vet was uitgenodigd in de jury zitting te nemen en trok samen met zijn mede juryleden een duidelijke kwaliteitslijn in de door jongens en meisjes vertelde moppen. De kinderen, waarvan het me rendeel tijdelijk woonachtig op camping Rolandsduin, trokken zich niets van mi crofoon en begeleidende ouders aan en spuiden de ene nette en minder-nette mop na de andere. Harry Touw vond het allemaal uitstekend want juist die laatste categorie kan hij voor zijn door Dureco uit te brengen langspeelplaat met kindermopen best gebruiken. Vier jongens en meisjes mochten uiteindelijk de reis naar Wassenaar ondernemen. Sa men met de „uitverkorenen” van cam pings uit Hoeven (Brabant), Wassenaar en Maaldrift zullen zij daar ten gerieve van Harry Touw hun door volwassenen volgestopte moppenregister open trek ken. Wat er dan uitkomt mag u binnen kort beluisteren. „Of ik katholiek ben. Welnee. Ik ben van Friese afkomst en heb van mijn veertiende jaar af bij katholieke mensen gewoond. Ik was van huis uit protestant. Maar omdat ik zolang in die katholieke sfeer heb gewoond weet ik alles van de gebruiken en wetten, de er in die kringen heersen of hebben geheerst”. „Twee jaar geleden kreeg ik van een Beverwijkse vriendin, mevrouw Meijer, een aantal heiligenbeelden. Toen is het begonnen. Ik vond ze zo mooi, Nou verzamel ik heiligenbeel den, kruisbeelden, engelen, wijwater bakjes rozenkransen, stola’s. Het is toch verschrikkelijk jammer dat die prachtige beelden en voorwerpen door de mensen zomaar in de vuilnis bak worden gegooid of op zolder in een stoffig hoekje weggemoffeld. Ik wil die dingen wel graag overnemen. Kopen doe ik uit principe niet. Als de mensen wat van die voorwerpen wil len geven neem ik het aan. Maar ik wil ze niet kopen”. de koningin, mr. F. J. toonde zich een warm pleitbezorger van de motie, die door de V.V.D. werd ingediend. U kunt mij noteren ais abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. 0 per maand, *t per kwitantie f 9.30 per kwartaal, per giro/bankf 27.-^ HILVERSUM. In de VARA-studio Is dinsdagavond vergeefs gezocht naar twee bommen, die zich daar volgens een anoniem telefoontje zouden bevinden. Iemand, die zich uitgaf voor lid van de Rode Jeugd, deelde de VARA en de Hilversumse politie om ongeveer half negen dinsdagavond mede, dat om negen uur op twee verschillende plaatsen in de VARA-studio een bom tot ontploffing zou worden gebracht. Politie en VARA- medewerkers hebben het gebouw ver geefs doorzocht. Er gebeurde echter niets. niets. Ja, pak het maar. Niet te hard knijpen, want dan is Maria in gruze lementen.” „Weet u wat eigenaardig is. Toen de storm was geluwd en het hier in de bijkeuken een rommel was, zag ik plotseling, dat de engel Gabriël was blijven hangen. Is dat voorzienigheid of niet? Weet u het? Ik ben niet bijgelovig. Ik bezit alleen eerbied voor de beelden kruisen en wijwater bakjes. Kijk, in die hoek staat een eikehouten kruisbeeld. Of je het mag kopen? Welnee, joh, ik verkoop niets. Mijn oudste beeld dateert uit 1900. Van een bevriende relatie gekregen. En dit Mariabeeldje heeft veertig jaar op de schoorsteen gestaan van de familie, waar ik inwoonde.” „De mensen gooien zo gauw iets weg. Van pastoor Van Dijk van dat kerkje uit Ruigoord mocht ik twee beelden meenemen: een van Maria en een van Franciscus van Assisie. Toen ik ze kwam ophalen wérd ik door iemand op mijn schouder getikt. Of ik voor ƒ25,- een beeld zou willen „Dit hier is de engel Gabriël, die de storm op 2 april heeft doorstaan. Het pension (Bou-Saada aan het Zeepad 2 te Wijk aan Zee-JPS) was half ver woest, toen die storm was uitge raasd.” „Ik kon wel huilen toen ik de aangerichte schade zag. Niet alleen het dak van het pension was er af gewaaid, maar er lagen veertig van mijn beelden en voorwerpen stuk op de grond. Sommige hebben we zo goed en zo kwaad als dat ging gelijmd. Zoals dit kruisbeeld. Maar onze Lieve Heer mist nog een handje. En daar op die plank staat Heilige Anthonius u een beetje verdwaasd aan te kij ken, want zijn nek hebben we na die storm nooit meer kunnen vinden. Het lijkt nu wel of ie een bocheltje heeft. Vindt u niet? De meisjes uit het kindertehuis hier in Wijk aan Zee hebben me geweldig geholpen toen ik de beelden lijmde. Er is vreselijk hard gewerkt. Het is allemaal broos spul, dat je heel voorzichtig moet aanpakken. Kijk, dit suikerzoete Ma riabeeldje van porcelein weegt bijna De 58-jarige heer D. Hiemstra van pension „Bou-Saada” te Wijk aan Zee. „Vorig jaar zag ik in een winkel een verschrikkelijk mooi Onze Lieve Heerbeeld staan. Ze hadden hem een sigaret in de mond gestopt. Nou ja, nou vraag ik je. Je mag toch wel wat eerbied voor die beelden tonen. Het zijn afbeeldingen van door de kerk heilig verklaarde mensen. Ik weet niet of dat moest. Wat heeft die man of vrouw dan gedaan dat de kerk hem of haar zo nodig heilig verklaar de. Dat wil ik wel graag weten. In boekjes en tijdschriften ga ik de levensgeschiedenis van die man of vrouw na. Sommigen hebben voor de mensheid verschrikkelijk veel gedaan. En daar mag je in deze tijd wel eens over nadeneken. Begrijpt u? Zoals de Gerardus Majella. Wat een boete en zorg heeft die man gekend. Kijk, daaar staat ie”. bestuur van de Stichting Spaarnwouder- bos maakte die keus, omdat bij de westvarianten het recreatiegebied meer versnipperd zou worden. De colleges van de Zuid-Kennemergemeenten bereikten een gezamenlijk standpunt, dat een voorkeur voor de westvariant inhield, waarbij de Oostelijke Randweg bij Haarlem deel zou gaan uitmaken van Rijksweg 16. In de Haarlemse raad volg de de meerderheid die keus, en wilden P.v.d.A. en D’66 liefst helemaal geen rijksweg, en als het dan toch moest de oostelijke variant. Een soortgelijke standpuntbepaling speelde zich af in de kennemerraad, waar P.v.d.A. en D’66 ook niet akkoord gingen met de keus voor de westvariant. Het contact Natuurbescherming Noord- Holland sprak zijn voorkeur ook uit voor de westvariant. Medio juni kwam voorts een rapport uit van prof. Volmul- ler, die verkeersonderzoek in de IJmond had verricht en tot de conclusie kwam dat vlak bij de Velsertunnel een tweede tunnel nodig zal zijn, naast die bij Buitenhuizen. Enkele weken geleden tenslotte spra ken zeven regionale groepen uit Kenne- merland en IJmond zich uit tegen Rijks weg 16 met de opmerking, dat als er toch een tracé moet komen, dit nog westelijker dan de westvariant zou moe ten komen. De Vereniging Dorp Vijfhui zen liet weten de Rijksweg zo oostelijk mogelijk te willen hebben. IJMUIDEN HAARLEM f* RW16 noordzi kanaal »’\RW6 I I X •ii /r' i j M n<*er Postzegel

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4