FC Barcelona versaagt niet Planinc gaf geen terrein prijs aan Petrosjan HULPACTIE BORIS SPASSKI ZONDER GEWENSTE EFFECT Ijsland: 4-0 Timman rolde Quinteros op F Grote dag voor outsiders VERRASSINGEN IN BV ROEITITELSTRIJD SPORTPfflÜ® Beveiliging uitgebreid GP-rijders stellen zeer strenge eisen Zeilers dupe van windstilte Noorwegen te sterk voor Als Merckx wil pakt hij zo het baanrecord van Rivière” „Zandvoort” I n en N E ZOETEMELK NA NEDERLAAG 01’ ACHTERVOLGING 17 AUGUSTUS 1973 Gemakkelijk aan- Uitslagen lIMCfl VRIJDAG 3 f K--- 5 nt 88 Eddy Merckx: Imponerend. (Van onze sportredactie) te 15 letten, en ook het absolute record is al gevestigd: Hübner-Rogoff: 1. e4, remise. :nst. en er Enklaar: „Stompzinnig geluk". TIM KRABBè FC Barcelona speelt de komende dagen in Eindhoven tegen PSV en in Rotterdam tegen Sparta. Op de foto Rinus Michels (links) temidden van zijn spelers tijdens de looptraining. Madrid of Atletico Madrid, trainde gisteren op Papendal bij Arnhem, waar de ploeg een trainingskamp heeft opgeslagen. Het scheelde niet veel of Merckx had Zoetemelk nog ingehaald ook. Staande bracht het publiek de fenomenale Belg een ovatie die desondanks het hoofd schudde toen hij de tijd hoorde: 6.10.07. Want Eddy Merckx was daarmee precies 1.07 seconde boven de 6.09 gebleven, die Roger Rivière tijdens de wereldkampi oenschappen 1959 te Amsterdam op de klokken had gebracht. Cees Stam, door motorpech geteisterd in deze rit, moest genoegen nemen met de derde plaats, ondanks al zijn aan dringen achter de reservemotor. 4 4 2 4 3 2 1 0 1 0 1 0 0 2 0 4 7 4 3 0 10— 0 8— 12 9— 0 0—16 5,- >>- i,- )- 5’,- PAPENDAL. Ook voor FC Barcelona draait het voetbal- leven, al dan niet met Johan Cruyff, gewoon door. De selectie van de Spaanse club, die straks voor de zoveelste maal gaat proberen een wig te drijven in de suprematie van of Real Maandag volgt dan een bespreking van de prioriteitenlijst die men voor een verbetering van de hulpverlening en de beveiliging van het Zandvoortse circuit heeft opgesteld. Daarop staat onder meer nog een gesloten televisiecircuit langs de hele baan, nieuwe beslissingsbevoegdhe den voor de brandweercommandanten, die in de toekomst eventueel zelf kun nen uitmaken wanneer ze uit willen rukken en de aanleg van een nevenweg langs de hele baan. LONDEN. De vereniging van formule-l-autocoureurs, de Grand Prix Drivers Association (GPDA), heeft besloten dat volgend jaar alle circuits zul len moeten voldoen aan zeer strenge brandbeveligingseisen. Wordt door de directie van een circuit geen gehoor gegeven aan deze eisen, dan gaan de coureurs over tot een boycot van deze baan. Dit is donderdag in Londen be kend gemaakt door de Nieuwzeelander Denis Hulme, voorzitter van de GPDA. Zo kreeg hij donderdag een vol punt cadeau van de steeds maar pech hebben de Langeweg. Langeweg overspeelde En klaar geheel en leek de partij te zullen gaan beslissen met een dubbel stukoffer. Enklaar meende een stuk te ruilen, maar wit sloeg niet terug en offerde er juist nog een stuk bij. Twee witte paarden hielden, gepos teerd op de sterke velden f6 en g5, de zwarte koning vast, maar bij het over brengen van de beslissende treoepen maakte Langeweg een vreselijke blun der: hij overzag de enige verdedigings- mogelijkheid van zwart, een soort reu zenzwaai van de zwarte dame van a6 Radulov tenslotte won van Ree die zijn Schotse Fianchetto te erg had laten verzwakken (de witte loper van de witte velden speelde de hoofdrol in de slot- combinatie op f7), en Ribli won niet van Szabo. De jongste van de twee Hongaren blijft geheel onnodig door onnauwkeu righeid punten weggooien. Nu weer een halve. Hij had een pion gewonnen tegen Szabo, kon in alle rust gaan proberen dit tot gelding te brengen, maar liet zich verleiden een pionnetje terug te offeren, waarna Szabo met een aardig stukoffer remise kon bereiken. De laatste ronde begint zaterdagmor gen om 10.00 uur. De grote sprintersprijs werd gewonnen door de Belgische wereldkampioen Ro bert van Lancker, die zijn drie ritten tegen Klaas Balk, Leijn Loevesijn en De Bosscher op overtuigende wijze won. Leijn Loevesijn moest ook nog Klaas Balk voor laten gaan. Hij is nog lang niet de oude. Het ziet er enkele weken voor San Sebastian voor onze Neder landse proftroef niet naar uit dat hij tijdig genoeg zijn zeer diepe inzinking zal hebben overwonnen. Theo Verschueren won, achter gang maker Koch, uiteindelijk de grote stay- ersprijs. Werd hij in de eerste manche met miniem verschil geklopt door Cees Stam, in de tweede rit over 40 km draaide hij in de laatste ronde over de verrassend goed rijdende Piet de Wit heen en greep de bloemen. REYKJAVIK. Het Noorse voetbal elftal heeft donderdagavond in Reykjavik met 4-0 (1-0) gewonnen van Ijsland. Het was een kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap voetbal. Noorwe gen en Ijsland zijn ingedeeld in dezelfde groep (3) als Nederland en België. De doelpunten werden gemaakt door Sunde (40e min), Lund (56e), Petterson (80e) en Johannessen (87e). Er waren 6.000 toeschouwers. Gaby Minneboo zal in»San Sebastian zonder twijfel de eerste Nederlander zijn die op topniveau kan meedingen. Hij zal daar waarschijnlijk stuiten op de oersterke West-Duitser Gnas, die vorig jaar de wereldtitel veroverde en nu opnieuw in glanzende vorm verkeert. De tienduizend toeschouwers kwamen van hun plaats en applaudiseerden lang durig bij de finish van de eerste rit van de prof-stayers. Cees Stam die al enkele aanvallen van wereldkampioen Theo Verschueren en Piet de Wit had afgesla- g'en hield op de eindstreep nog geen meter voorsprong over op Theo Ver schueren. Het was ouderwets stayers- vuurwrk waarin Cees Stam de 20 km achter Stakenburg aflegde in 14.57.3 en daarmee een gemiddelde draaide dat ver boven de 80 km lag. Timman won van Quinteros, die mis schien wel een goed vriendje van Fi scher is, maar niet Fischer zelf. Hij waagde zich namelijk aan een grote liefde van Fischer, het beroemde slaan van de pion op b2 in het Siciliaans, waar de wereldkampioen overigens een vreselijke nederlaag mee leed in de elfde matchpartij in Reykjavik tegen Spasski. Quinteros varieerde hef spel van Fischer wel, maar de tijdverslinden de manoeuvre Dd8-b6xb2-a3-b4-b6 (zet 7 tot en met 11) had maar één pionnetje verslonden. Toen tussen de 15e en 27e zet de zwarte koning als een wanhopige mot tegen een lamp begon te fladderen (Ke8-f8-g8-f8-e7-f8-e8) veegde Timman Quinteros allerverschrikkelijkst van het bord. Donner, die een geweldig sterk toer nooi speelt, kreeg te maken met Maro- „Als hij een paar dagen tijd heeft om te trainen op deze baan pakt hij dat record ook”, zei Joop Zoetemelk na af loop. „Wat is die man sterk. Ik had geen schijn van kans”. De tijden wezen het ook uit: 6.10.07 tegen 6.26.40. Deze ach- tervolging-uitdaging was een van de hoogtepunten van een welgeslaagd wie- lergala, dat eindelijk weer eens tiendui zend toeschouwers op de tribunes bracht. Publiek dat ook kon genieten van goede stayersport en meeleefde met de vreugde van baancoach Frans Mahn, die vlak voor San Sebastian een ama- teurachtervplgingsploeg heeft die een wereldtijd op de chronometers bracht. Vier kilometer in 4.35. MEDEMBLIK. Wegens windstilte heeft de wedstrijdleiding zich donderdag genoodzaakt gezien de vierde wedstrijd voor het open Nederlands zeilkampioen- schap in de 470-klasse, dat op het Ijssel meer voor Medemblik wordt gehouden, af te gelasten. De zeilers gebruikten de dag daarop om hun schepen te trimmen voor de laatste wedstrijden. Skiffs: Halve finales, winnaars naar finale. Eerste halve finale: 1. Nelissen (Proteus-Eretes) 7.28,36; 2.'Bruyn (Skadi) 7.38,59. Tweede halve finale: 1. Van Enst (Nereus) 7.24,12; 2. Verhuist (Skadi) 7.29,91. Derde halve finale: 1. Punt (De Laak) 7.27,07; 2. Boeschoten (Nereus) 7.36,77. Herkansing: twee zonder stuur man (winnaar naar finale): 1. Nereus 7.13,85; 2. Nautilus 7.17,99; 3. Asopos 7.20,60; 4. Nereus 7.35,00. Even gemakkelijk zegevierde Gaby Minneboo achter Joop Stakenburg bij de amateur-stayers. De twee Belgen die aan de start verschenen hadden helemaal niets in de melk te brokkelen. Van de Nederlanders hield Jan de Jong nog het langste stand, maar werd op de 20 km tenslotte toch nog op anderhalve ronde gereden. Amateurspriniters: le rit: 1. Langkruis 12.1. 2. Fens, 2de rit: 1. Langkruis 12.7, 2. Grootmeestersgroep 14e ronde: Radu lovRee 1-0, MarovicDonner 1-0, An derssonSmejkal 1-0, LangewegEn klaar 0-1, PlanincSpasski Vz-Yz, Tim manQuinteros 1-0, RibliSzabo '/s-’/a, KavalekPetrosjan Elfde ronde: SzaboLangeweg Stand na 14 ronden: 1-2. Petrosjan en Planinc 9; 3. Kavalek 8 en 1 afgebr.; 4- 5. Spasski en Szabo 8; 6. Timman 71/z en 1 afgebr.; 7. Donner 7’/a; 8. Marovic 7 en 1 afg.; 9. Ribli 7; 10. Andersson ö’/s; 11. Smejkal 6 en 1 afg.; 12. Radulov 6 13- 14. Enklaar, Ree 5V2 15. Quinteros 5; 16. Langeweg iVz. er een stuk of vijftien, maar sinds de kortdurige FIDE-regel die bepaalde dat par tijen niet binnen 30 zetten remise mochten zijn, weer is opgeheven, zijn ook de taboe’s op dit gebied klaarblijkelijk opgeheven. Er zijn al partijen geweest van drie Fens. Ploegenachtervolging amateurs Ne derland—België1. Nederland (Dekkers, Nieuwenhuis, Ponsteen, Schuiten) 4.35.0 min. 2. België (Daelemans, Van Gansen, Huijbrechts, Van der Helst) 4.47.6. Amateurstayers 20 km: 1. Minneboo (Ned.) achter Stakenburg 15.46.4 min., 2. De Jong (Ned.) achter De Graag op 1 ronde, 3. Wemer (Ned.) achter Huiiznga op 3 ronden. Eindklassement prof sprinters1. R. van Lancker 3 pnt., 2. Balk 4 pnt., 3. Loevesijn 5 pnt., 4. De Bosscher 6 pnt. Achtervolgingsrace over 5 km tussen Ed dy Merckx (Belg) en Joop Zoetemelk (Ned.): 1. Merckx 6.10.7 min., 2. Zoetemelk 6.26.40. Profstayers 20 km:_l. Stam (Ned.) achter Stakenburg 14.57.3 min., 2. Verschueren (Belg) achter Koch op 1.5 meter, 3. De Wit (Ned.) achter Walrave op 20 m, 4. Kemper (W-Dld) achter Meuleman op 575 m. Tweede rit (40 km) 1. Verschueren 3006.S min., 2. De Wit op 5 m, 3. Stam op 90 m, 4. Deloof op 140 m. Eindstand: 1. Verschueren 3 pnt., 2. Stam 4, 3. De Wit 5, 4. Deloof 9. tirïslerI Nadat hem dat 27 achtereenvolgende ronden in Nederland (14 AVRO, 13 IBM) niet was gelukt, haalde Andersson don derdag eindelijk een overwinning. En het was een mooie ook: heel geniepig had Andersson aanvaiskansen tegen de zwarte koning van Smejkal verweven met het verdedigen van zijn eigen ko ning. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Als op zondag 12 augustus de deelnemers aan de toerwa- genraces om de Zandvoort Trophy van start gaan, zal de brandbeveiliging op het Zandvoortse circuit al aanmerkelijk zijn uitgebreid. De NAV heeft al de beschikking gekregen over twee Alfa Romeo’s en een Hai Unger, die zijn uitge rust met brandblus-nateriaal. Bovendien zal men gebruik kunnen maken van drie snelle sportwagens, die zondag aanstaan de ook in actie zullen zijn bij de Duitse Grand Prix. Een delegatie van de NAV zal zondag de beveiliging van het Duitse circuit bestuderen. binnen bereik had, pleegde hij een onbegrijpelijk stukoffer dat hem in ernstig gevaar bracht. Hij kreeg een kwaliteit terug, maar niet de verloren gegane kansen. Marovic liet zijn prooi niet meer ontglippen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De laatste ronde, zaterdag, zal de beslissing moeten brengen in het IBM-toernooi, want na de voorlaatste gaan nog steeds Planinc en Petrosjan samen op kop. Petrosjan handhaafde zich in die positie door een „party” in negen zetten remise te spelen tegen de enige ander die meer dan een louter theoretische kans heeft op de eerste plaats, Kavalek. Negen zetten, ook de etiquette op dit gebied verandert. Vroeger speelde men lov, en dat is iets wat hem niet ligt. Aan de andere kant: in de laatste ronde van het Hoogoventoernooi, een half jaar ge leden, verloor Planinc in de laatste ron de van Enklaar. Deze laatstbenoemde Nederlandse meester is dit toernooi slecht in vorm. Dat hij desondanks nu reeds 1,5 punt meer heeft dan hij bij zijn grootmees- tertoernooidebuut van een jaar geleden (ook IBM-toernooi) in het hele toernooi haalde, bewijst dat hij sindsdien enorm is vooruitgegaan, maar het heeft ook te maken met geluk. AMSTERDAM. Verrassingen heb ben de tweede dag van de nationale roeikampioenschappen voor heren be heerst. Donderdag kenden de outsiders op de Amsterdamse bosbaan geen res pect voor gevestigde reputaties van de favorieten. Dat de twee zonder stuurman van Nereus Luynenburg-Bosch in zijn voorwedstrijd op een grote achterstand was geroeid was nog niet zo vreemd. Tenslotte heeft de Amsterdamse forma tie duidelijk aan kracht ingeboet door de hardnekkige bronchitis van Paul Bosch. Bovendien kunnen Benecke en Steenkist, na lange tijd weer verenigd, op een rijk verleden terug zien. De zege van Willem II was dan ook stellig geen sensatie. Anders was het met Krijgsman en Vervoort van Nautilus, voor wie de titel scheen voorbestemd. In de series was de formatie niet meer dan een figurant, en dan nog een slechte. Als laatste ging de Nautilus-twee door de finish straatleng ten achter zijn tegenstanders, de laatste kilometer in strijd met de reglemen ten zelfs niet meer in wedstrijdtempo roeiend. Voor Krijgsman en Vervoort was op dat moment nog enige hoop omdat de herkansing hun alsnog in de finale zou kunnen brengen. Triester nog verging het Jan Bruyn van Skadi. die tevoren kis titelhouder bij de skiffeurs was gedoodverfd. In de halve finales wees Nelissen hem wel heel duidelijk terug. Halverwege de tweeduizend meter kon Bruyn zijn kam- pioensaspiraties al wel vergeten. Vijf lengten bedroeg het verschil aan de finish. Samen met Verhuist, die even eens in de halve finales kansloos was, start Jan Bruyn zaterdag in de finale van de dubbeltweeën. Een zege moet hen dan niet alleen de titel brengen, maar ook maken dat Verhuist en Bruyn als de Nederlandse vertegenwoordigers bij de double sculls zullen kunnen deel nemen en aan de Europese kampioen schappen, die eind augustus begin sep tember in Moskou worden gehouden. Twee zonder stuurman: Eerste voor wedstrijd: 1. Willem III 7.03,35; 2. Ne reus 7.19,48; 3. Asopos geen tijd. Tweede voorwedstrijd: 1. Proteus-Eretes 7.10,19; 2. Nereus III 7.10,62; 3. Nautilus geen tijd. NEC heeft een oefenwedstrijd tegen de derdeklasser Emmerschans met 5-0 gewonnen. Tom Okker en Marty Riessen (VS) hebben de tweede ronde herendubbelspel bereikt van het internationale tennis toernooi in Louisville dankzij 6-2, 6-1 winst op Ward (VS) en Moore (Austr.). Na Nice en Bastia heeft Sparta tijdens zijn Franse toernee ook Sochaux, de nieuwe club van Jan Klijnjan, ver slagen: 2-1. In de tiende ronde van het toernooi om het jeugdwereldkampioenschap scha ken heeft Roy Dieks verloren van Leow uit Singapore. De Nederlandse twee-met-stuurman is tijdens de wereldkampioenschappen voor jeugdroeiers in Nottingham niet verder gekomen dan de herkansingen. De Belg Gijzemans heeft de tweede etappe van de Ronde van Rijnland Palts (amateurs) gewonnen. De Westduitser Thaler is eerste in het algemeen klasse ment, Piet van Katwijk derde. e Rita Wilden, de Westduitse atlete die in Mün hen zilver won op de 400 meter, neemt zondag niet deel aan de halve finale om de Europa Cup in Sittard. De sportcommissie van de KNAC heeft rally-crosser De Rooy voorlopig geschc -st. Hij zou onsportief hebben ge reden tijdens een wedstrijd in het Belgi sche Opgrimbie. Het Nederlandse damestennisteam heeft in de tennisinterland tegen Zwe den in Borgholm een 6-4 voorsprong genomen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Eddy Merckx heeft gisteravond op ondubbelzinnige wtfze be wezen dat hij ook op de achtervolging de grote meester is. In het duel met Joop Zoetemelk op de baan in het Olympisch Stadion in Amsterdam showde hjj zijn enorme klasse als tijdryder en declasseerde Joop Zoetemelk volkomen. Hij toonde geen enkel medelijden met onze landgenoot, die vocht wat h(j kon maar tegen deze klasse niet was opgewassen. De stand in groep 3 is nu 1 België 2 Noorwegen 3 Nederland 4 Ijsland naar d3, waar ze alle dreigingen zou hebben gepareerd. Toen was ineens alles omgedraaid, en een paar zetten later kon Langeweg opgeven. „Stompzinnig geluk”, noemde Enklaar zijn overwin ning. Vroeger heeft hij eens gezegd dat de stukken in een schaakpartij weten of hun bedienaar in vorm is. Die opmer king slaat zeker op Langeweg in dit toernooi: hoe mooi de plannen soms ook zijn die hij bedenkt, de stukken probe ren alles te bederven. Vlug over naar de werkelijke ronde, want die was weer alle aandacht waard. Alhoewel Quinteros dat in de vorige ronde met een overwinning op Planinc in wezen overbodig maakte heeft Pe trosjan misschien toch nog gehoopt dat Spasski van de Joegoslaaf zou winnen. Hoewel Planinc voortdurend het initia tief had in een Bryer-opstelling van het Spaans, heeft Spasski nergens minder gestaan. Hij weigerde een stukoffer, pa reerde alle dreigingen, maar nam wel twee pionoffers aan. Na afbreken werd remise gegeven: analyse had geleerd dat Spasski geen winstpogingen meer kon ondernemen omdat zijn koning ondertussen te zeer omringd was geraakt door aanvallende witte stukken. In ieder geval bleek Pla ninc geen nadelige gevolgen te ondervin den van zijn eerder kort na elkaar geleden nederlagen tegen Petrosjan en Quinteros, maar zonder een dergelijke instelling zou een speler met zijn stijl eenvoudig niet kunnen bestaan. In de laatste ronde speelt Petros jan met wit tegen Radulov, en Planinc met zwart tegen Enklaar. Interessante partij en, want Petrosjan zal zeker rekening moeten houden met een overwinning van Planinc, alleen al omdat in diens partijen altijd alles mogelijk is. Hij moet dus op winst spelen tegen Radu- 1 i» vic, die dat ook doet. Het werd een zeer boeiende partij, waarin Donner zich van alles veroorloofde wat verboden zou moeten zijn. Net toen hij met al dat fantasierijke spel remise en misschien een voordeeltje Het was dan ook niet zozeer de over winning op de Belgen, maar veel meer deze tijd die Herman Ponsteen, Roy Schuiten, Peter Nieuwenhuis en Ad Dekkers toonden. Rinus Langkruis nam tijdens de revanches op de sprint met Gertie Fens geen halve maatregelen. Fens x*erd tot tweemaal toe volledig uit de wielen gereden en kreeg geen schijn van kans. 4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17