Britse sleepboot ramt IJslandse kanonneerboot Helms had Witte Huis-spelletje door Turkse minister Nieuwe generatie Regering erkent Viking wil met republiek van houten scheepje naar Amerika Vijf Nederlanders in Frankrijk omgekomen NVV waarschuwde andere vakcentrales wel na bedreiging huiswaarts Afghanistan Amerikanen straks zonder rundvlees intercity-tremen dit I! dill? I 99 99 SMOKKELKAAS OF VAKANTIEKAAS? oooEhtta ZWARTE HANDEL TIERT AL WELIG SNELHEID 160 KM PER UUR „VAKBEWEGING” OVER SER-RAPPORT V R IJ D A G AUGUSTUS 1 973 5 3 2 V f Duits bezoek afgebroken (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) Verwarring Cusham V WASHINGTON. De directeur en onder-directeur van de buitenlandse veiligheidsdienst (CIA) getuigden gisteren hoe het Witte Huis heeft ge probeerd zich na de inbraak bij de Democraten achter de CIA te ver schuilen. Ex-directeur Richard Helms, nu ambassadeur in Iran, begon echter tijdig lont te ruiken en gelastte zijn staf zich volledig te distan- ciëren van de vage suggesties van het Witte Huis. Dat douanebeambten wel eens voor rare ontdekkingen komen te staan werd deze week weer eens bewezen. Een verdacht laag op de wielen liggende wagen werd gesommeerd de bagageruimte te openen. Achterin bleek zich een grote hoeveelheid kaas te bevinden. 'Dat is mijn vakan- tie-voorraad kaas uit het vuistje', was de verklaring van de bestuurder. Hij werd niet geloofd. (NZB-foto) V CIA rook tijdig lont (Van onze correspondent) X zw. REYKJAVIK. De Britse sleepboot „Lloydsman” heeft gisteren de IJslandse kanonneerboot „Albert” geramd, terwijl de Brit bezig was Engelse treiters te beschermen die binnen de door IJsiand uitgebreide, maar door Engeland niet erkende, visserijzone visten. Een reconstructie van de gebeurtenis sen toont aan dat Helms al op 22 juni, vijf dagen na de fatale inbraak, het toenmalige waarnemende hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst (FBI), Pa trick Gray, inlichtte dat de CIA op geen enkele manier betrokken was bij de inbraak. Helms deed dit, omdat de FBI een onderzoek was begonnen en omdat twee voormalige top-empioyés van de CIA (Howard Hunt en James McCord) werden gearresteerd. Hoog water Laag water zw zzw wzw 27 26 27 27 27 23 26 Maar toen hij door Ehrlichman in januari dit jaar werd opgebeld, bleek Cushman plotseling aan het twijfelen, omdat Ehrlichman hem zei dat hij op de bewuste dag van het telefoongesprek buiten Washington was geweest. Cush- man’s naam daaruit weg. Op de Senaats- in een memorandum over dat gesprek, vernietigde het eerste, en liet Ehrlich man naam daaruit weg. Op de Wenaats- commissiezitting bevestigde hij echter er niet zeker van te zijn dat het Ehrlichman was geweest. Een opmerkelijk detail was de ver warring van Cushman over wie hem had opgebeld met het verzoek om Hunt te helpen. Zowel een bandopname van het gesprek met Hunt, als de stenografische notities van een secretaresse de volgende dag, tonen aan dat hij in juli verleden jaar inderdaad Ehrlichman noemde. Volgens de commandant van de „Al bert” achtervolgde de sleepboot de ka nonneerboot en ramde deze. Kort daarna nonneerboot en ramde deze. Kort daarna verscheen het Britse fregat „Andrometa” ter plaatse, doch er zijn geen schoten gevallen. De schade aan de „Albert” was gering. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven zw w ono nw 13 11 11 11 13 12 15 12 15 14 13 19 18 14 13 16 14 12 14 15 16 15 17 14 15 22 18 14 18 16 12 18 20 15 15 15 18 15 20 (Van onze Haagse redactie) Gi tis he ge vo Cl oti os ki zii tic la ge en kr ri d d v t( v Cl V b v ii v u b c o o o o o o o o o o 7 o o o o 0.4 9 1 4 0 0 5 0.1 3 0 0 0 11 0 0.3 0.1 0 0.6 0 0 3 0.1 o o M w zi: rii m zi. de be de ar zi, lij ht cl di E de vai te? gr de Pei vol I de nie mil toe wa aki reg we zot slo aar De dai sci wa pol her ste lan der zitl dai dei te 1 Da bor doi nis Bo: on< lip De de teg zoc ges spi in gal zij wa zoc gei 1 va vei da bu stel verborgen in een tabakszak gekregen en een bandopname-apparaat dat er uit zag als een schrijfmachine. Hunts gesprek met Cushman, behelsde een verzoek voor CIA-medewerking voor een interview dat hij (Hunt) met iemand moest voeren, die echter niet mocht weten dat hij Howard Hunt was. Cushman gaf zijn toestemming, en Hunt kreeg vervolgens een pruik, een appa raatje dat iemands stemgeluid kan ver anderen en valse indentiteitspapieren. Het is nog steeds niet bekend waar deze attributen voor werden gebruikt. Al eer der had Hunt van de CIA een fototoe- Een personenauto met caravan en de Nederlandse auto konden de tankauto niet meer ontwijken en reden er boven op. De drie wagens vlogen meteen in brand. De chauffeur van de tankauto en de inzittenden van de auto met caravan konden zich nog in veiligheid stellen. Dat konden de inzittenden van de Ne derlandse auto niet meer. Slechts de vader kon door snel toegeschoten red ders in veiligheid worden gebracht. Voor de moeder en de vier kinderen van het gezin was geen hulp meer mogelijk. Hun stoffelijke overschotten zijn later gebor gen. Het verkeer is drie uur gestremd geweest. Het ongeluk gebeurde toen tijdens een zwaar onweer, waardoor er bijna geen zicht was en verscheidene automobilis ten hun voertuigen kort voor de afrit naar Somme op de vluchtstrook tot stilstand hadden gebracht. Toen het zicht verbeterde en men weer ging rij den moest een strook voor langzaam verkeer worden overgestoken. Op dat moment naderde de tankauto, geladen met 5000 liter aceton en 8500 liter alco hol. De chauffeur kon niet uitwijken en moest hevig remmen, waardoor zijn voertuig ging scharen en kantelde. sturen. Overigens is Degaff van me ning dat de prijzen tenminste twintig percent zullen stijgen ais de prijs maatregel wordt opgeheven. Ook zon der het optreden van president Nixon was er al sprake van een rundvlees tekort in de Verenigde Staten. Het Witte Huis heeft inmiddels rechtstreeks met rundvleestekort te maken gehad. De „hofleverancier” van president Nixon, de firma Gold stein, heeft deze week geweigerd een bestelling van vijftien pond biefstuk van de presidentiële kok uit te voe ren. „Als de Amerikaanse vrouw on der het vleestekort lijdt moet het ken. Walters rapporteerde deze gesprek ken aan Helms, die vervolgens opdracht gaf al dergelijke Witte-Huisverzoeken af te wimpelen. 24 29 22 27 22 windstil 33 ZATERDAG 4 AUGUSTUS ZZW nw zzo wnw windstil nno w ozo wzw n w kels verdwenen zal zijn als de prijs- stop niet onmiddellijk wordt opgehe ven. Inmiddels is er in deze vlees soort al een zwarte handel ontstaan, die welig tiert. De Amerikaanse regering heeft op 29 maart een prijsstop ingesteld voor alle soorten vlees als onderdeel van haar strijd tegen de inflatie. Veertien dagen geleden werd de maatregel voor vrijwel alle soorten vlees inge trokken, alleen niet voor rundvlees. De prijzen daarvan mogen tot 12 september niet worden verhoogd. Prompt besloten de veehouders geen runderen meer naar de abattoirs te Waarom probeerde het Witte Huis zich achter de CIA te verschuilen? Om dat de CIA, als het de verantwoordelijk heid voor de inbraak op zich had geno men, wettelijk zich had kunnen beroe pen op zijn geheimhoudingsplicht, zodat de Watergate-affaire daarme evoorgoed in de doofpot zou zijn verdwenen, en omdat de CIA niet verplicht was open baar te maken hoe het zijn geheime fondsen aanwendde zodat dus ook niet aangetoond zou kunnen worden dat er zwijggeld werd betaald. Witte Huis dat ook maar voelen”, meent Bernard Goldstein, het hoofd van de firma. Minister van Landbouw Earl Butz heeft toegegeven dat de vieessituatie in de Verenigde Staten bijzonder ern stig wordt. Na een bespreking met vertegenwoordigers van de vleesin dustrie zei hij hun bezorgdheid over de gevolgen van de prijsstop tot 12 september te delen. Hij voegde er echter aan toe dat de minister van Landbouw de maatregel niet kan in trekken. Swift Fresh Meats Company, een onderdeel van het concern Swift and Company, heeft meegedeeld dat zij het slachten van runderen op 6 au gustus op nog drie plaatsen zal moe ten staken. Enige slachterijen van de maatschappij zijn al gesloten. Bij de nog resterende zeven zijn de werktijden bekort. Volgende week zal nog maar éénderde van de normale hoeveelheid rundvlees kunnen wor den geleverd. Een woordvoerder van Swift Fresh Meats heeft gezegd dat het slachten pas zal worden hervat als het aanbod van runderen vol doende toeneemt. „We hebben geen idee wanneer dat zal zijn”, voegde hij eraan toe. WASHINGTON. Het begint er naar uit te zien dat er over een paar weken zo goed als geen rundvlees meer te krijgen zal zijn in de Ameri kaanse levensmiddelenwinkels. De veehouders weigeren op het ogenblik hun dieren te laten slachten uit pro test tegen de maximumprijzen van rundvlees die president Nixon heeft ingesteld en dat zou wel eens kunnen betekenen dat aan de bevoorrading van de winkels spoedig een eind zal komen. De voorzitter van het Ameri kaanse vleesinstituut, Herrell Degraff, heeft verklaard dat het rundvlees binnen drie weken geheel uit de win- RIJSSEL. Vijf Nederlanders uit één gezin zijn gistermiddag om het leven gekomen en een zesde ernstig gewond toen zij met hun auto op de verkeers weg Parijs-Rijssel bij Roye (Somme) op een tankauto botsten, waarbij de beide wagens en nog een derde auto in brand vlogen. Het gezin, Van der Tocht kwam uit Oosterhout. TERSCHELLING. Anders Svedsvik blijft een oud maar wel erg vriendelijke lastpost voor de Ter- whellingers. De 88-jarige Noor wekte ruim een jaar geleden alom verbazing ioor in zijn zelfgebouwde houten zeilschip op Terschelling aan te spoe len. De krasse Noor verklaarde toen op weg te zijn naar Amerika, om een In Los Angelos wonende dochter te bezoeken. Hij toonde zich zelfs enigs zins verontwaardigd toen de Ter- schellingers niet bereid bleken hem te helpen dit plan uit te voeren. Anders Svedsvik keerde, na te zijn aangesterkt, te langen leste maar weer terug naar Oslo. Maar onaange kondigd en in blakende gezondheid meldde bij zich medio mei van dit jaar plotseling weer op het eiland. Hij is nu al weer drie maanden druk in de weer om zijn scheepje reisvaardig te maken. Vorig jaar heeft men nog geprobeerd het bootje te verkopen, maar er waren geen liefhebbers voor. De Ngor vroeg een veel te hoge prijs. Hij heeft de boot nu weer opgeknapt en is vast van plan om via Le Havre en de Canari- sche eilanden naar Amerika te varen. Maar als het maar enigszins mogelijk is zullen de Terschellingers trachten de krasse Noor te beletten zijn snode voornemens uit te voeren. In de middag verscheen generaal Ro bert Cushman, toen een van de drie topfiguren in de CIA, nu de comman dant van het corps mariniers. Cushman werd in juli 1971 opgebeld door John JEhrlichman met het verzoek Howard Hunt te ontvangen. ters van aangesloten bonden. Deze suggestie werd door het CNV vol strekt van de hand gewezen, aldus het NW. Het NKV dat zich nader op het NVV- voorstel zou beraden, heeft pas een week later laten weten wel voor zo’n vergadering (maar dan zonder het CNV, neemt het NVV aan) te voelen. In de tussentijd echter was („niet door toedoen van het NW”) de zaak in de publiciteit geraakt, „hetgeen onvermij delijk een verharding der eenmaal ingenomen standpunten tot gevolg had. Ingaan op de uitnodiging van het NKV leek het NW onder die omstan digheden niet nuttig meer”, aldus de N W -verklaring. Zoals bekend is, liet CNV-voorzitter J. Lanser deze week blijken, dat wellicht fundamentele verschillen van opvat ting over beleid en taktiek van de vakbeweging ten grondslag liggen aan de ommezwaai van het NW. In het najaar gaan de vakcentrales mogelijke spanningen in de onderlinge samen werking uitpraten. bestaat uit twee of drie stellen, met zijn wagentje in één keer kan bedienen. De nieuwe treinen krijgen overigens geen afzonderlijke restauratieruimte met zit plaatsen: de bedoeling is dat de kelner zo vaak de trein doorgaat, dat het voor reizigers geen zin heeft op zoek te gaan naar wat drinken of eten. Overwogen wordt automaten in de trein te plaatsen. Het nieuwe Intercity-materieel kan 160 km per uur rijden en krijgt in de tweede klasse dezelfde afstand tussen de stoelen als in de eerste. Ieder nieuw driewagenstel krijgt in ieder geval één balkon waar invaliden met hun wagentjes goed kunnen parke ren. Van het nieuwe materieel zal eerst een kleine protoserie worden besteld voor het opdoen van ervaringen. Het is de bedoeling dat de proefserie in de loop van 1976 wordt geleverd. Van seriebe- stelling zal pas na 1977 sprake zijn. NS mikt voor de inzet van de hoofdserie op de zomerdienstregeling van 1980. Niettemin werd Helms kort daarna met zijn onderdirecteur generaal Vernon Walters op het Witte Huis ontboden voqor een bijeenkomst met Nixons top- medewerkers John Ehrlichman en Bob Haldeman. Haldeman suggereerde vage lijk dat het onderzoek van de FBI een geheime operatie van de CIA in Mexico kon compromitteren, en gaf Walters op dracht deze kwestie met FBI-hoofd Gray te bespreken om hem duidelijk to maken dat het FBI-onderzoek niet al ta hardhandig moest worden aangepakt. Wat het Witte Huis op dat tijdstip wel. maar Helms en Walters niet wisten, was dat 100 dollar-biljetten die bij de inbrekers waren gevonden, door speur werk van deu FBI herlejdwaren naar eeh cheque dié bedoeld was als een bijdrage aan de verkiezingscampagne van president Nixon, maar dat deze cheque via een advocaat in Mexico was geïncasseerd en in andere vorm naar Washington werd overgebracht en ten slotte belandde op de bankrekening van een van de gearresteerde inbrekers. De belangstelling van het Witte Huis voor zogenaamde Mexicaanse activiteiten van de CIA, was dus in werkelijkheid een vrees dat bekend zou worden dat Nixon- verkiezingsfondsen een rol speelden in de inbraak. Vijf dagen later werd Walters opge beld door Witte-Huisadvocaat John Dean. Wat Dean van Walter wilde was, dat de CIA zijn geheime fondsen zou gebruiken. De advocaten en de gezinnen van de gearresteerde inbrekers betalen, en eventueel losgeld te betalen. Over zwijggeld werd natuurlijk niet gespro- BONN (Reuter). De Turkse minis ter van Arbeid, Ali Naili Erdem, heeft een bezoek aan West-Duitsland afgebro ken en is naar huis teruggekeerd als gevolg van verscheidene bedreigingen dat hij zou worden vermoord, zo heeft de Turkse ambassade in Bonn gisteren bekendgemaakt. Minister Erdem besloot zijn vertrek, dat aanvankelijk pas vrijdag zou plaats vinden, te vervroegen toen de politie hem liet weten niet voor zijn veiligheid te kunnen instaan. De minister bracht een particulier be zoek aan de Bondsrepubliek, voorname lijk aan steden met veel Turkse gastar beiders. Volgens de politie in Frankfort waren de bedreigingen kennelijk afkom stig van de kant van de Turkse gemeen schap in West-Duitsland. We hebben allemaal de groeten van premier Den Uyl. Waarnemend minister president prof. De Gaay Fortman sr. heeft dat gisteravond meegedeeld. Hij las een brief voor van de premier, die momenteel in Hongarije een kampeerva- kantie houdt. De brief werd besteld door de koerier van de Nederlandse ambassa deur in Boedapest. De leider van de in Frankrijk ver boden „communistische liga”, Alain Kri- vine, is gisteren tegen storting van een borgsom van 20.000 frank (circa 13.500 gulden) voorlopig op vrije voeten ge steld. Hij was op 29 juni aangehouden in verband met ernstige ongeregeldheden in Parijs acht dagen tevoren. Krivine be vond zich op die dag weliswaar in Nice, maar werd toch aangehouden. De twee leiders van de Noordierse beweging „Democratie van het Volk”, Michael Farrel en Tony Canavan die in de Crumlin-Road-gevangenis in Belfast al 28 dagen in hongerstakirig zijn, zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Het tweetal werd gearresteerd tijdens een verboden demonstratie voor een statuut voor politieke gevangenen. DEN HAAG. De Nederlandse rege ring heeft gisteren besloten de nieuwe regering in Afghanistan te erkennen. Na een geslaagde staatsgreep riep generaal Daoed op 18 juli in Afghanistan de republiek uit. Een ongeluk op de weg Deventer- Zwolle, nabij Windesheim, gemeente Zwolle, heeft gisteren het leven gekost aan drie zusters. De drie vrouwen, zaten in een auto die vermoedelijk door een klapband van de weg was geraakt en tegen een links van de weg staande boom was gebotst. De 66-jarige Agnes de Groen uit Deventer was op slag dood. De beide andere vrouwen, de 71-jarige Maria J. de Groen uit Grave en de 59- jarige Theresia B. M. de Groen uit Zutfen, die de auto bestuurde, overleden 19.38 uur 15.20 uur UTRECHT. De NW-vertegenwoordi- gers in de commissie loonpolitiek van het overlegorgaan van de drie vakcen trales hebben op 11 juli hun collega’s van NKV en CNV kenbaar gemaakt dat zij grote moeilijkheden hadden met het ontwerp halfjaarlijkse rap port van de Sociaal Economische Raad. Ook op de gevolgen die dit vermoedelijk zou hebben voor de uit eindelijk door het NW aan te nemen houding (namelijk om niet mee te werken aan de totstandkoming van het rapport) is toen gewezen. Op 16 juli nam da verbondsraad van het NW dit besluit. Op 12 juli heeft de waarnemend-voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, de algemeen- secretaris van het NKV uitvoerig mondeling op de hoogte gebracht van de bij het NVV levende bezwaren. De algemeen secretaris van het NKV heeft op zijn beurt over deze kwestie contact gehad met CNV-voorzitter J. Lanser, die tevens fungerend voorzit ter is van het overlegorgaan der drie vakcentrales. bew. mist zw. bew. mist regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. regenbui geh. bew. onbew. half bew. zw. bew. regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt zw. bew. licht bew. licht bew. apin. zw. bew. Stockholm onbewolkt half bew. zw. bew. licht bew. 7.15 uur en 3.04 uur en ADVERTENTIE Dit alles blijkt uit „De Vakbeweging”, officieel orgaan van het NW, waarin onder de kop „Samenwerking in op spraak” wordt ingegaan op de afwij zende houding van het NW tegenover het halfjaarlijkse rapport van de SER en de kritiek van NKV en CNV daarop. Het NVV acht een polemiek die de neiging heeft zichzelf aan te wakke ren weinig zinvol, maar acht het wel nuttig een paar feiten op een rijtje te zetten. Het NW stelt dat er na de informatieve gesprekken op 11 en 12 juli met collega’s van de beide andere vakcen trales er nog ruimschoots gelegenheid zou zijn geweest om vóór 16 juli (verbondsraad NVV) in overlegorgaan- verband bijeen te komen. Het initia tief daartoe heeft het NVV evenwel niet bereikt. Pas op 18 juli werd een vergadering van het overlegorgaan gehouden, waarin het NVV heeft voorgesteld een verga dering „in ruimere samenstelling” te beleggen van vakcentrales en voorzit- (Van onze correspondent) UTRECHT. Er komt een nieuwe generatie Intercity-treinen - de eerste exemplaren in 1976, de hoofdserie vier jaar later - die zal bestaan uit drie wagenstellen, waarvan het opvallendste is dat ze aan beide kanten een „door- loopkop” krijgen. De machinist zit als gebruikelijk in het midden in een hoog geplaatste cabine, daarnaast komt een gangetje, zodat reizigers en conducteur de mogelijkheid hebben tijdens de rit van het ene treinstel naar het andere te gaan. Behalve voor de conducteur en voor reizigers die verkeerd zitten, heeft dat ook voordelen voor de buffetbediende van Wagon-Lits, die dan een trein die VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: At en toe regen, normale temperaturen. Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. Normale temperaturen tot 8 augustus: mini mum 15, maximum 20 graden. WEERRAPPORTEN zw z zo zzw wzw z windstil 26 24 25 18 windstil 28 w 29 windstil 23 wzw 26 zzw 26 windstil 18 windstil 23 windstil 25 ono 22 n 23 windstil 21 27 23 31 33 windstil 28 23 26 23 25 Het nieuwe regime dat de macht greep toen koning Zaher buitenslands was, is al door een groot aantal staten erkend. Generaal Daoed, een neef van de afgezette koning, is president van de nieuwe republiek. enkele uren na het ongeluk in een ziekenhuis in Zwolle. Bij een autobotsing gistermiddag op de weg tussen Sluis en Breskens verloren drie Belgen het leven. Drie anderen zijn ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op een kruispunt, toen een personenauto op een vrachtwagen reed. De bestuurder van de personenauto zou geen voorrang hebben verleend. mist mist mist mist mist Den Helder onbewolkt Rotterdam Twente Vlisslngen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg licht bew. Madrid - Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Wenen Zürich Istanboel Las Palmas onbewolkt Tunis licht bew.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2