Allende legt eisen oppositie naast zich neer t xans op akkoord in Chili nihil Het cynisme van Pnom Penh Tweede Kamer krijgt meer de ruimte Welstandsgrens naar 23 mille Rechter verbood staking bij bedrijf Penh over voortzetting acties Grivas stelt eisen aan Makarios België in Amsterdam Geen Portugese Navo-schepen Mozambique-onthullingen in „Spioneren van Amerikanen was legaal” Vakbondsberaad op Curacao Opstandeling 'e naderen Pnom achtergrond s t VOOR VRIJLATING VAKIS 1973 AUGUSTUS 3 V R IJ D A G fr Wiryamo Martelingen COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN SANTIAGO (AFP, AP en DPA) In Chili lijkt de hoop verloren op een compromis tussen president Salvatore Allende en de christen-demo- cratische oppositie. De kansen op hervatting van het in het slop geraakte overleg, waarmee een burgeroorlog moet worden voorkomen, lijken nihil nu Allende een aantal eisen van de oppositie, zoals een kabinetswijziging, van de hand heeft gewezen. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL De Belgische witte pater Vic Nijs heeft wederom een aantal massamoorden van Portugese soldaten in de Afrikaanse kolonie Mozambique beschreven. De 42-jarige Nijs, die dertien jaar in Mozambique heeft gewerkt, voornamelijk in de jaren zestig, be schrijft onder meer hoe een Portugees officier hem vertelde aan wezig te zijn geweest bij het uitmoorden van alle vrouwen en kin deren in een dorp in het noorden van Mozambique. - Westduitse regering - s (Van onze parlementsredactie) >boot ndse rwijl ■s te sland niet erse >lk”, a in tast zijn Het een tuut [t in liden arke- dat hij niet van plan is voorwaarden voor de vrijlating van de minister te accepteren. man die dinsdag honderd vrachtwagens verbeurd verklaarde. „Het Belang van Limburg” schrijft dat het volgens pater Nijs zeer moei lijk is om in Mozambique ter plaatse te controleren of er werkelijk massa moorden in de dorpen hebben plaats gehad. „Neem het voorbeeld van het dorp Wiryamo in het district Tete. waar 400 mensen werden vermoord. ien pje aar >tje een een oot ian tri en, ’ijk ten ,de kopen, terwijl in de zuidelijke provincie* het vee sterft door gebrek aan voedings middelen. Suiker, boter, olie, rijst, was middelen en dergelijke zijn nauwelijks meer te krijgen. lijn aar ge- eid dit eerst isteld iet is loop iebe- NS ie op ver- Kri- een 1.500 ge- n in n in be- Jice, Iers erg 'er- kte ■ing ten oe- oen een te gs- -em W DAG DAG „Al- ka- larna iarna leta” loten was van iter- sr. Hij die rva- door ssa- Deze vakbond stuurde ook een brief aan de werkgevers, waarin werd gezegd dat de acties niet bedoeld waren tegen de werkgevers, maar uitsluitend bedoeld om een bevredigende oplossing te krij gen in het conflict met de Antillaians* regering over de prijspolitiek. gens de krant. „De mensen werden op een beestachtige wijze afgemaakt. Wie zegt dat die slachtpartijen niet voortduren? Ga dat maar eens uit zoeken. De Portugezen weten wel hoe je iemand om de tuin moet leiden. En als de zwarte bevolking zou spre ken, zou haar dat duur komen te staan”. De christen-democraten stuurden Al lende gisteren een ultimatum waarin opname van militairen in het kabinet werd geëist. Maar volgens Allende kan de vorming van een dergelijk kabinet, vier weken na de beëdiging van het huidige, geen oplossing leveren van de problemen. Het NAVO-smaldeel zal nu afmeren in Den Helder, waar volgens de minister minder kans is op acties en waar een betere beveiliging mogelijk zal zijn. Vol gens geruchten zou staatssecretaris Ste- merdink van Defensie al geweigerd heb ben om de vloot in Den Helder te begroeten, omdat er Portugese schepen meevaren. De staatssecretaris was echter wegens vakantie niet voor commentaar bereikbaar. Het NAVO-smaldeel is een vaste groep schepen, die voortdurend op en neer vaart langs de kust van Noor wegen tot Zuid-Frankrijk. Het kabinet-Biesheuvel had de wel standsgrens eerder al gebracht van 18.800 tot 20.900 gulden per 1 januari van dit jaar. Per 1 januari 1970 was de welstandsgrens nog gesteld op 14.850 gulden. Staatssecretaris Van der Stee van financiën heeft deze plannen be kendgemaakt. eenvoudige verklaring is voor het feit dat de journalisten in Mozambique geen sporen van massamoorden heb ben kunnen terugvinden: „Stel dat alle hutten van Wiryamo een jaar geleden door brand werden vernie tigd. De bewoners zijn gedood. Een jaar later is die begroeiing al twee meter hoog geworden. Wat ga je dan nog bewijzen? Trouwens, stuur on verschillig welke internationale com missie naar Mozambique en de gidsen van deze commissie zullen steeds Portugezen of Portugees-gezinde Af rikanen zijn. Je komt op die manier steeds op een dwaalspoor terecht. Van de onderdrukte zwarte mensen zul je niets aan de weet komen, want die zwijgen uit angst voor hun huid”. In weerwil van het feit dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat er geen be wijzen bestaan voor het feit dat Por tugese troepen in Mozambique bewa pend waren met Belgische geweren, zegt peter Nijs: „Tot en met 1964 heb ik herhaaldelijk Portugese soldaten gezien met Belgische geweren. Ook in 1966 heb ik militairen van het Portu gese regime met Belgische geweren ontmoet. Later zag ik ze uitgerust met automatische geweren. Een offi cier zei me dat Portugal een Duits patent had opgekocht en zijn wapens zelf fabriceert. Ik acht het waarschijnlijk dat ook na 1966 nog steeds Belgische wapen' in handen van Portugese militairen in de overzeese gebieden waren, maai ik heb het met eigen ogen niet ge zien”. gebrek aan voedsel. Nog steeds houden de Amerikaanse adviseurs van de Cam bodjaanse regering hun bewering vol, dat er op militair gebied nog iets te redden zou zijn en dat de Amerikaanse bombardementen nog een andere uitslag zouden kunnen forceren dan die, welke zich al lange tijd aftekent. De doelloze bombardementen zullen in ieder geval nog tot 15 augustus doorgaan, aldus heeft de Amerikaanse regering besloten met toestemming van het Congres. Po gingen om Washington te bewegen op te houden met deze verschrikkelijke en averechtse vorm van militaire hulp zijn op niets uitgelopen. De Rode Khmer moordt met haar mortieren en veldge schut even lustig door als de Amerika nen met hun bommen. Zij werken een koelbloedig en onmenselijk programma af, alvorens zich aan de conferentietafel te zetten en overeen te komen dat Cambodja voortaan een communistische i inbreng in de landsregering zal onder gaan. Deze Ondanks hevige Amerikaanse bombar dementen zijn troepen van de Rode Khmer er gisteren in geslaagd opnieuw dichter bij de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh te komen. Op slechts zes kilometer van de stad werden gevechten gemeld. De opstandelingen hebben de belangrijke verbindingsweg no 1 afge sneden op 24 kilometer van de stad. Deze verbindingsweg is al vier maanden af gesneden, maar de nieuwe operatie be tekent dat het deel van de weg dat nog in handen is van de regeringstroepen, opnieuw is bekort. De Rode Khmers hebben nu een boog om Pnom Penh ge trokken van het noorden tot de rivier de Mekong ten zuidoosten van de hoofd stad. De Mekong vormt een natuurlijke verdedigingslijn voor het oosten van de stad. zijn 1. De geen zit- elner voor gaan 'ogen ttsen. kan n de m de WILLEMSTAD. De verenigde vak bonden op Curacao hebben sinds gister middag vergaderd over het al of niet voortzetten van de stakingsacties op het eiland. De vakbewegingen op het Antilliaanse eiland hebben sinds woens dag bij een aantal bedrijven en over heidsdiensten stakingen uitgeroepen uit protest tegen de gestegen kosten van levensonderhoud. DEN HAAG. Het kabinet Den Uy! stelt zich voor de welstandsgrens op te trekken tot ongeveer 23.200 gulden per 1 januari 1974. Dat houdt in dat iedereen die minder verdient dan dit bedrag ver plicht is lid van een ziekenfonds te worden. NIKOSIA (AP) Generaal George Grivas, de leider van de Grieks-Cyprio- tische ondergrondse beweging (EOKA), heeft gisteren zijn voorwaarden bekend gemaakt voor de vrijlating van de ont voerde Cypriotische minister van Justitie Christos Vakis. Grivas eist dat de Cypri otische president, aartsbisschop Makari os, tussen de politiek en de kerk zal kiezen, dat een nieuwe presidentsverkie zing wordt uitgeschreven, dat alle poli tieke gevangenen zullen worden vrijge laten en amnestie krijgen en dat alle gezuiverde EOKA-gezinde politiemannen en ambtenaren hun baan zullen terug krijgen. In de proclamatie die behalve aan Makarios ook aan de regering in Nikosia was gericht betreurt Grivas het dat hij zijn toevlucht tot een middel als ontvoe ring heeft moeten nemen. Hij zei de minister te zullen vrijlaten zodra aan zijn eisen is voldaan. Grivas zal dan ook de acties van de ondergrondse EOKA- beweging laten beëindigen en zich aan de wil van het volk onderwerpen. In het andere geval zet hij de strijd voort en zijn de gevolgen voor de verantwoorde lijkheid van Makarios, zegt hij. Deze heeft zich tot dusver niet over de pro clamatie van Grivas uitgelaten, doch dinsdag verklaarde hij in Nikosia reeds BONN (DPA). De Westduitse rege ring heeft gisteren de beschuldiging dat de Amerikaanse militaire inlichtingen dienst in de Bondsrepubliek telefoons van Westduitse burgers en burgercomi- tés zou hebben afgetapt, als „ongegrond” van de hand gewezen. Na een onderzoek door zes staatsse cretarissen verklaarde regeringswoord voerder Rüdiger von Wechmar dat de beschuldigingen niet juist zijn en dat waar afgeluisterd is, dit is gebeurd met inachtneming van een desbetreffende wet uit 1968 en met instemming van de uit vertegenwoordigers van de drie bondsdagfracties samengestelde controle commissie. De eenheid waartoe de officier be hoorde, was daar overvallen door sol daten van het bevrijdingsfront van Mozambique (Frelimo) en uit wraak gaf de kapitein van de Portugese troepen zijn manschappen bevel alle vrouwen en kinderen in hutten te drijven. ■y geen venster is maar waarin een sterke lichtbundel op het gelaat van de gevangene gericht blijft. DIE HUTTEN werden vervolgens in brand gestoken. De mensen erin verbrandden levend. Toen de kapitein een huilende vrouw zag staan met een kindje op de arm die aan de represaille vooralsnog waren ont snapt, trok de man het kind uit de armen van de moeder, draaide het de nek om en gaf het toen terug. Het verhaal van Nijs staat beschre ven in het Belgische dagblad „Het Belang van Limburg.” De pater werkt momenteel ondergronds in de kolen mijn van Beringen en houdt zich verder bezig met parochiaal vor mingswerk. Nijs werkte in Mozambi que in het district Tete, waar ver schillende massamoorden werden ge signaleerd. „Duizenden onschuldige zwarte mensen zijn door de Portuge se regeringstroepen in Mozambique en Angola vermoord”, zegt hij vol- half miljoen gulden. De uitspraak bete kent volgens sommigen dat er ook geen sympathiestakingen meer mogen worden gehouden. De stakingen verliepen ook op de tweede dag rustig. De bonden kondigden acties aan in de havens en bij het winkelpersoneel. In hoeverre de winkel meisjes gevolg hebben gegeven aan het stakingsparool was moeilijk te zeggen, want alle winkels in Willemstad waren gisteren normaal open. Ook de Christe lijke Bond van Havenarbeiders kondigde een staking af. Maar de Antilliaanse Haven Unie, waarbij het overgrote deel DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft een kleine uitbreiding ondergaan. De oude en veel te kleine behuizing van het parlement is nu vergroot door het gereedkomen van de pandjes Binnenhof 5 en 6, waar vroeger de Rijks Gebouwen Dienst een kantoor had. De beide pand jes zijn officieus door de aannemer aan Tweede-Kamervoorzitter Vondeling overgedragen. In de nieuwe werkruimte van de Ka mer komt een grote vergaderzaal voor het houden van openbare hoorzittingen en grote commissievergaderingen, die vroeger altijd in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer zelf moesten worden gehouden. Verder komen er de secretariaten van enkele kleine fracties en een aantal werkkamertjes. De ver bouwing van de nieuwe werkruimte heeft ruim 2 miljoen gulden gekost. Het complex van de Tweede Kamer omvat nu de gebouwen Binnenhof 1, la, 4, 5, 6 en 7. Eerst hebben de Portugezen met klem ontkend dat dit dorp bestond. En inderdaad, op geen enkele land kaart stond het aangegeven. Dat is heel eenvoudig. De officiële taal in Mozambique is uiteraard het Portu gees. De inlandse taal wordt door de Portugezen verguisd. In het Portugese alfabet komen de K en de W niet voor. Het gebruik van de letter Y is zeer uitzonderlijk. De zwarten kennen in hun inlandse taal wel de klanken W, Y en K. Ze noemen meestal hun dorpen naar het dorpshoofd. Zo was het hoofd van Wiryamo een zekere William. Deze naam hebben de ouders van de man vermoedelijk ontleend aan Brits- Rhodesië, waaraan het district Tete grenst. De Mozam bicaan kent ech ter de klank L niet en maakt er een R van. Zo krijg je dan Wiryamo. De °ortugezen kunnen dan hun kaarten vel laten zien, want daar staat Wiry- mo als zodanig inderdaad niet op”. Pater Nijs zegt ook dat er een De vakbonden beraden zich vooral over de uitspraak van de rechter die een staking bij de Curacaose Dokmaatschap- pij verboden heeft op straffe van ander- Pater Nijs beschrijft ook welke foltertechnieken de Portugezen op hun soms volslagen willekeurig ge maakte gevangenen toepassen. Zo zegt hij bijvoorbeeld: „De Portugezen lieten een gevangene verscheidene dagen in een eenzame cel honger lijden. Als de man totaal op was van het voedselgebrek kreeg hij een hele droge, maar zeer zoute vis te eten. Na het eten kreeg hij echter geen drin ken, zodat de gedetineerde bijna stik te van de steeds groeiende dorst Tussen deze marteltechnieken in ko men dan urenlange ondervragingen” De Portugezen zouden zouden oo hun gevangenen dagenlang in een cc rechtop laten staan, een cel waarir De leden van de CFW die werkzaam zijn in de bouw hebben gistermiddag van twaalf uur tot half vijf het werk neergelegd. De Petroleum Werkers Federatie, waarbij de Shell-werknemers zijn aan gesloten riep de dagploeg bij de Shell voor een staking van een halve dag. De wachtlopers bij de Shell en de „schema- werkers” zijn vrijgesteld van de actie, zodat de raffinaderij normaal blijft functioneren. Onze correspondent in Santiago meldt dat ook vakbondsleiders van de grote Chileense kopermijn El Teniente hebben gedreigd met een nieuwe staking. Als de 100 mijnwerkers, die na de vorige sta king werden ontslagen niet hun baan terugkrijgen. De vorige staking in de mijn duurde 70 dagen en kostte een miljoen gulden per dag. Aanslagen met molotovcocktails en dynamiet zijn in Chili nu aan de orde van de dag. De afgelopen dagen vonden afspraak moet onherroepelijk worden gemaakt, of de hoofdstad nu te vuur en te zwaard wordt verwoest of niet. Zolang echter de Khmer wordt verhinderd de stad binnen te trekken, blijft de schijn bestaan van een nog niet beslist politiek duel. Dat duel is echter al uitgevochten in de voorgaande jaren en het is uitgelopen op een overwinning van de opstandige Khmer of, zo men wil, op de nederlaag van de zittende regering die door de meerderheid des volks niet meer kan worden gesteund. De opoffering van zoveel mensenle vens, waarover die „bevrijders” van de Khmer al evenmin enige wroeging lijken te hebben als de Amerikaanse militaire adviseurs, geschiedt louter en alleen om de partijen aan de confieren- tietafel straks „een sterkere positie” te geven. Die sterkere positie zal echter aan de basis van het te verwachten akkoord niets meer kunnen veranderen. Slechts details in de politieke regeling kunnen misschien worden afgedwongen, als de hoofdstraat van Pnom Penh bij de onderhandelingen nog overeind staat en zich in die hoofdstraat een gebouw bevindt waar nog een „zittende regering” machteloos aanwezig is. Het is een mensonterend cynisme, dat spot met alles wat zo schoon „Rechten van de mens” heet. Inmiddels dreigt de staking van vrachtwagenbezitters te escaleren tot een algemene staking. Vakbondsleiders van het openbaar vervoer dreigen het zelfde te doen tenzij de regering haar staatssecretaris van vervoer, Jaime Fai- vovich, zou ontslaan. Faivovich was de er tei\ minste honderd plaats. Vooral partijlokalen en oliepijpleidingen moes ten het ontgelden. Over slachtoffers is nog niets bekend. DEN HAAG. Minister Vredeling van Defensie wil de NAVO-vloot van mijnenvegers, die eind augustus in ons land zal afmeren niet naar Amsterdam later varen, omdat hij vreest voor moei lijkheden in de hoofdstedelijke haven. In de NAVO-vloot waren namel(jk ook mij nenvegers van Portugal mee en de be windsman vreest demonstraties en sabo- tage-acties tegen deze schepen als reac tie op de berichten over gewelddaden in de Portugese koloniën in Afrika. Een volkomen objectieve analyse van de toestand in Cambodja, het buurland van Vietnam, leert dat daar volkomen te«en iedere redelijke overweging in een gr 'wglijke slachting plaats heeft onder de bevolking van de hoofdstad Pnom Penh, terwijl de politieke situatie al volledig vaststaat. De verovering van de hoofdstad door de communistische Khmer-troepen zou niet nodig zijn uit het oogpunt van militaire of politieke beslissingen, die de toekomst van het land betreffen. Een wapenstilstand, gepaard gaande met een akkoord ten aanzien van de politieke regelingen die nodig zijn om Cambodja weer een gestabiliseerd bewind te geven, zou ieder ogenblik kunnen worden ge sloten zonder dat er iets zou veranderen aan de Cambodjaanse politieke situatie. De Rode Khmer beheerst Cambodja zo danig, dat zij kan eisen te worden inge schakeld bij de landsregering die na de wapenstilstand zal moeten optreden. Een politiek akkoord in Cambodja moet on herroepelijk vrij baan geven aan een sterke communistische invloed op het landsbestuur. Daarbij heeft eigenlijk ie dereen zich al neergelegd, ook de thans zittende regering die zich tegen wil en dank in Pnom Penh verschanst temid den van hongerende burgers en vermink te legeronderdelen. Toch gaat de vernietigingsslag door. Dagelijks regenen duizenden tonnen bommen op de buitenwijken en rand- dorpen van de hoofdstad, waar commu nistische troepen zijn doorgedrongen. Bommen die dood en verderf zaaien onder de burgerbevolking en de vluchte lingen die de stad overstroomd hebben. De troepen van de Rode Khmer hebben de middelen om zich tamelijk succesvol tegen die bommenregens te beschermen, zodat die verschrikking militair gezien geen doel meer heeft. De soldaten ver spreiden zich in kleine groepen, kruipen in burgerhuizen of graven zich in mans- gaten. Tussen de bommen door brengen zij mortieren en geschut in stelling, waarmee zij de binnenstad beschieten, zodat dagelijks bloedbaden worden aan gericht in de overvolle stad. Deze situatie duurt al maanden. De val van Pnom Penh kan misschien nog vertraagd worden, maar iedere nieuwe dag brengt nieuwe slachtoffers onder de burgerbevolking door beschietingen en van de havenarbeiders zijn aangesloten, staakte niet. Ook de Bond van Arbeiders bij We- scar (Werkspoor) de CFW, heeft de le den opgeroepen tot acties, maar het betrof sympathiebetuigingen in de vorm van stakingen, die een uur duurden en allemaal zeer rustig zijn verlopen. De Chileense autobezitter heeft nu gemiddeld zes tot acht uren nodig om een rantsoen benzine te krijgen. Parafi- ne voor de verwarming (centrale ver warming is zeldzaam) kan zelfs twee dagen in de rij staan opleveren. In verschillende industrieën begint het nu ook aan broodnodige brandstroffen te ontbreken, zoals petroleum en kolen, en de produktie daalt onrustbarend. Wat levensmiddelen betreft begint de situatie nijpend te worden. Uren in de rij staan voor een rantsoen brood is heel normaal. Omdat geen meel wordt aange voerd, zullen binnenkort de meeste bak kerijen gesloten moeten worden. In Santiago en omstreken is het vrijwel onmogelijk geworden vlees te

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3