MEDISCHE VERZORGING MET HET WEEKEINDE Beverwijk voelt veel voor instelling van reinigingspolitie INTENS GELUKKIG...” Beloning voor werk onder bezwarende omstandigheden „ALS DE MENSEN WEER GELACHEN HEBBEN, BEN IK L I I Bgi li» II BELLO’S EERSTE STAP OP HOOGOVENTERREIN WAGEN IN BRAND exquis dineren de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN W'f "f I HVjÉ 'fl ll 7 AUGUSTUS 19 7 3 s Klinkt hard Geheim I I I I I I I I I I I I I I I I I I I 1 Contact met publiek taai' I' ■fallijl il',l HAARLEM. „Janny staat daar en hij heeft zijn blauwe pak aan; hoe kan dat nou, de voor stelling moet elk moment begin nen en hij is nog niet geschminkt. Er moet iets gebeurd zijn, en waar is zijn broer?” Janny zelf, één van de twee Courtials, de muzikale clowns van circus Sarrasani, staat wat verwezen rond te kijken. Deze voorstelling zullen er geen clowns in de piste van het cir cus hollen. „Mijn broer heeft een hartaanval gekregen”, zegt hij zacht en hij laat het geschetter van het circusorkest achter zich om naar het ziekenhuis te gaan waarnaar zijn broer Albert Courtial zojuist vervoerd is. Even later begint de voorstelling en elke artiest is blij als de avond voorbij is. Het hele circus leeft mee met de twee clowns die er niet bij zijn. I I I op ons terras aan 'n duinmeertje |l Daarna intens genieten van onze exclusieve gerechten en selecte wijnen Eerste klas kamgaren (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Hoogovens is voornemens om met „de eerste stap” van het Bello-project te gelijkertijd een begin te maken met de invoering van een nieuwe be- loningsvorm voor het werken on der bezwarende omgevingsomstan digheden, welke beloningsvorm de naam „omstandighedentoeslag” of O.T. zal krijgen. Zoals wij enige tijd geleden al schreven is het Bello- project een project dat er op ge richt is om functies en daarbij behorende beloningen bij Hoog ovens algemener te maken. Lr iii J K I j V. V V R IJ D A G 3 ADVERTENTIE van RESTAURANT 10 (Van een onzer verslaggevers) en 9 Clown lijgens' wordt 45 er ■straat drinkt zijn thee astraal astraal KO VAN LEEUWEN. Clown Janny Courtial (op de stoel): straat- 45: 19-1 itredaj terdag 1 xande: en zon raat i- Ungfoj Huijge» geoperr dag 111 Toer-lt- SANTPOORT Arts. H. J. Ph. Hattink, Vinkenbaan 23. telefoon 378320. Apotheek, Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, telefoon 378284. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op de westelijke rij. baan van de Rijksweg, ten hoogte van het slachthuis, raakte gistermorgen de auto van een inwoner van Bergen in brand. De brandweer, die het vuur blus te, vermoed dat sluiting in de bedrading de brand heeft veroorzaakt. De wagen, een Renault uit 1969, moet als verloren worden beschouwd. De eigenaar is WA verzekerd. ze er wel mee”. zijn, heel goed. Om mijn neus zo te schminken bijvoorbeeld, daarvoor heb ik vijfentwintig minuten nodig. Maar dan zie je ook geen schmink. Dat gaat tafelreservering 023-263600 ■•(■a-iil !g. Ge] van 7 3 Geo- n 14-11 u. lijgens- Veilt, te bez» >t 17 uu het par isitie Vj koetshn van jt conct ■eel c« geoper 10 uur t Ge- dier- r Bers slaagd enees- iort en eg. Ge- van ot 17.9 Geo- .2.30 et lag va1 9 tot 10 Velserweg Spreekuren BEVERWIJK. Burgemeester wethouders willen nagaan of de oprich ting van een reinigingspolitie in Bever wijk mogelijk is. Deae gedachte van het college zal bij de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1974 nader worden uitgewerkt. B. en W. dëlen dit mede naar aanlei ding van vijf rapporten van de dienst openbare werken over de schoonmaak actie van het industrieterrein, waarover wij enkele weken geleden informatie verstrekten. De schoonmaakactie is een groot succes geworden. Het gemeentebe stuur oppert naar aanleiding van de gunstige resultaten, die de actie heeft raat opgeleverd, de geduchte, dat een doorlo pend toezicht over de gehele gemeen te wenselijk lijkt. Het is de eerste keer dat Janny naar prijsgegeven. waar len werden gepoft. In waren ook activiteiten voor de kleuters, die daar aan het tim meren en verven geslagen waren. Op de foto zijn kinderen aan het werk in de IJn^ond-MTS. Medisch Maatschappelijk Ctmsultatie- en zij dagen heeriijl u.: „Tl! Schei woensda van 1S.J tag bij I, tel. O25K Exposifr istus v.- t IS uur. nerstrar srdag n afspra; cs (beha en van rlijks vr 12 uur a levum e londert, Vrtjd, ry Verb, het is hard werken nu”, zegt hij. Mijn broer werkte al ruim twaalf jaar met mij sameji. Dan ken je elkaar door en door. Alles weet je van elkaar. Die twaalf jaar ervaring, dat cijfer je niet zomaar weg”. Drie jaar zitten de Courtials bij Sarrasani. Dat is lang voor clowns, zegt perschef Gerd Exner. Maar de kwaliteit van deze clowns is zo groot, dat is nu ook weer gebleken, dat het circus ze niet wil missen. Janny Courtial „Het is mijn echte naam, m’n vader is Fransman dus een ar tiestennaam hoefde ik nooit te nemen” is de Domme August” van het circus Sarrasani. Zijn broer Albert speelde de witte clown. De witte clown opent het nummer in de piste met gitaarspel. Het is half donker en plotseling klinkt er middenuit het publiek helder trompetgeschetter. Een spot licht op en iedereen ziet daar de Domme August zitten, die dan door het publiek naar de piste waggelt. „Jk zoek het publiek zelf op”, zegt Domme August-Janny. „Als ik na die trompetsolo naar de piste ga, loop ik ook over de rand van die piste. Ik moet dat eerste contact met het pu bliek hebben Ik weet al direct bij de eerste parade wat voor publiek we hebben. Dat voel je. Het is hard werken, die minuten dat je optreedt. Als ik klaar ben, drijf ik over m’n hele lichaam. Maar dat moet ik ook hebben. Ik moet hard kunnen wer ken. Met z’n tweeën moet je voortdu ren! attent zijn op alles, er kan niets misgaan. Ik ben erg blij dat die jon gen heeft willen inspringen. Hij vindt het zelf ook leuk en hij krijgt nu de kans om clown te zijn. Die zou hij anders nooit krijgen. Dat gebeurt nor mal niet meer in het circus. En je moet minstens een instrument kun nen bespelen. Nou, hij komt uit het orkest van het circus, dus dat is geen punt”. „Er zijn nog maar weinig goeie clowns”, zegt Janny CourtiaL „Ik ben. een perfectionist. Alles moet goed zijn, heel goed. Om mijn neus zo te schminken bijvoorbeeld, daarvoor heb "neï was“aisof'ik“door dVgrmdging. ze er wel mee Maar je moet het publiek toch laten lachen. Dat weet van niets. Het pu bliek heeft gelachen, het is goed ge gaan. Die jongen heeft het goed ge daan". e. Vl in 8 ft f bij d( rkers d vo« Deze omstandighedentoeslag zo Is vanmiddag bij Hoogovens aan het perso neel bekend gemaakt wijkt van de huidige „bijzondere omstandigheden (B.O.)”-toeslag af in die zin, dat de O. T. niet per functie zal worden vastgesteld. Per afdeling en waar nodig per hal of onderdeel van een afdeling zullen de gemiddelde omgevingsomstandigheden Roos en Beeklaan in Santpoort waren maar weinig kinderen te vinden. Ze konden daar aan handenarbeid doen en onder andere met brooddeeg boetseren, vrijdag van Scheybeeck, Tel. 28498. leg, zoals Raden van Overleg, eventueel uitgebreid met leden van reeds bestaan de lokale commissies. Verder moet met de vakorganisaties nader overleg worden gepleegd over de wijze waarop de O.T. zal worden gehan teerd met betrekking tot de pensioen grondslag, de winstdeling, vakantietoe slag, ploegentoeslag, overwerk, garantie regeling, en dergelijke. Waar mogelijk zal de O.T. per 1 sep tember worden ingevoerd. Daar echter per afdeling een en ander moet worden getoetst aan de mogelijkheden van opzet van produktie-schema’s, zal de invoering niet op alle afdelingen per 1 september kunnen plaats hebben. In dergelijke ge vallen kan de O.T. op een latere datum ingaan met terugwerkende kracht tot 1 september. „Wat Herr Direktor Mey mij ge zegd heeft toen mfjn broer die hart infarct kreeg, dat zal ik nooit meer vergeten. Hij is de mooiste chef die ik ooit gehad heb. een fijne man”, zegt Janny Courtial als hij op het beuntje van zijn woonwagen zit te schudden met zijn hoofd alsof hij het allemaal nog eens extra wil bevesti gen. Hij is de menselijk clown van Sarrasani, de underdog. „We doen het met hart en nieren en met onze hele ziel en zaligheid”, zegt hij. „Als het nummer voorbij is en de mensen hebben weer gelachen, o, man, wat voel je je dan intens gelukkig, wat ben je dan blij.” Hoeveel levenswijs heid schuilt er niet in als je je dommer voordoet dan je bent.... Wj 1 IJMUIDEN Artsen. Van zaterdag 10 uur tot zon dag 24 uur J. de Vries, Koningin Wilhelminakade 98, telefoon 14954 en P. H. J. de Weerdt, Oosterduinweg 8. telefoon 16158. Apotheek. Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, telefoon 14204. Verloskundige. Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskundige. Bij geen gehoor opbel len 008 (Boodschappendienst) om te vernemen wie er dienst heeft. Wijkverpleegster Het Groene Kruis zuster C. Nap, Hofdijklaan 10, Drie huis, telefoon 16195 en zuster M. van der Meulen, Bramenvlak 32, telefoon 14378. Wijkverpleegster Wit-Gele Kruis. Voor de dienst gedurende weekeinden op bellen 02550-15645. Tandarts. Zaterdag en zondag van 17 uur tot 17.30 uur (alleen voor spoed gevallen) A. Konings, Vondellaan 26, Beverwijk, telefoon 02510-27060. Alg. Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag 9-11 uur. Telefoon 02510-18888. Dierenarts. H. J. Nederhorst, Wagen weg 46, Haarlem, telefoon 023-315301. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemeriand. Dagelijks spreekuur 9-11 uur in de Noostraat 4, IJmuiden, telefoon 02550-10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsvor ming en bejaardenhulp, Rembrandt- laan 45, IJmuiden. Van maandag tot en met vrijdag 14.00-15.00 uur tele foon 02550-11830, eventueel tot 9.30 uur telefoon 10803. allemaal plastisch, die neus vele malen groter, maar houdt de zelfde vorm. Anderen nemen een rood gummie balletje, dat is niets voor mij, zo’n elastiekje dat je dan ziet lopen, nee, daar houdt ik niet van”. Tijdens het seizoen vele vis- en wildspedaliteiten Ook ideaal voor besloten diners recepties of parties Hij loopt de caravan in en komt terug met een stapeltje kostuums: „Kijk eens, allemaal eerste klas kam garen, op maat gemaakt. Vergis U niet, die pakken zijn veel te ruim, maar toch is het maatwerk. Ik moet geen oude lompen, maar overal zie je ze er wel mee”. Als twaalfjarig knaapje is de nu 48-jarige Janny in het circus begon nen. Alles heeft hij gedaan om een all round circusopleiding te krijgen en dat is hem gelukt. Veertien jaar heeft hij bij het Nederlandse circus van Bever gewerkt. Daarna trad hij op bij Strassburger met de Belgische ciownsgroep de Bentos. Hij. heeft sa mengewerkt met de Nederlandse clowns Rubaties, maar de mooiste jaren vindt hij die, waarin hij samen met zijn broer het publiek liet schate ren. En zijn grote liefde geldt nu dit circus Sarrasani. Courtial naar buiten zijn geheim heeft prijsgegeven. Al die weken heeft hij het niet gedurfd. Hoe zou het publiek reageren. Zouden ze zeg gen, al hadden ze de Courtials nog nooit gezien, kijk, dat nummer is toch niet wat het zou kunnen zijn? Dat zou voor Janny een ramp bete kend hebben. Daarom bleef zijn ge schiedenis binnen de hekken van Sar rasani en geen artiest of medewer ker van het circus, die er ook maar een woord over repte. Nu wpet deze clown dat het num mer goed zit en dat de plaatsvervan ger van zijn broer het .aankan. „Maar Het gebeurde nu zes weken geleden in Apeldoorn, maar als je er met Janny Courtial over praat moet je de woorden uit hem trekken. Het is alsof hij nog steeds niet wil geloven dat hij niet meer met zijn broer in de piste staat. Het is na de matinee en we zitten zomers buiten voor zijn caravan. De clown is nog niet geheel afgeschminkt en half burger, half artiest zit hij goedmoedig zijn verhaal te doen. Het tragische lot dat zijn broer trof heeft ook hem aangepakt. Hij vertelt dat hij maagklachten kreeg, maar dat is nu gelukkig weer voorbij. ,Ik heb veel steun gehad aan de mensen hier in het circus”, zegt Jan ny Courtial. „Vooral van onze direc teur mijnheer Fritz Mey. Qnmiddel- lijk toen mijn broer ziek geworden was zei hij tegen me: „Janny, blijf bij je broer tot de crisis voorbij is. Eerder wil ik je hier niet terugzien en maak je verder geen zorgen, alles zal echt in orde komen. En dat terwijl wij toen de enige clowns waren”. Kijk, dat heb je dan nodig. Mijn broer heeft vijf dagen op ster ven gelegen, toen ging het gelukkig „Het klinkt voor een buitenstaan der misschien hard, maar toen ik het hoorde van m’n broer, dacht ik on middellijk aan het nummer. Daar ben je artiest voor, de voorstelling moet altijd doorgaan. Dat lijkt misschien dramatisch, maar in het circus is dat realiteit. Mijn broer begrijpt dat ook, dat weet ik zeker. Goed, na acht dage nheb ik aan een jongen in het orkest gevraagd of hij er iets voor voelde om de witte clown eens te proberen. Hij had mijn broer altijd goed gevolgd in zijn optreden en hij wist overal van”. Janny Courtial met citroen, wacht even en gaat dan verder: „We zijn dezelfde dag nog opgetreden, een repetitie was niet mogelijk en we zijn er doorgekomen. Maar ik kan U niet vertellen wat er in mij omging, toen ik mijn partner in de piste zag komen. Daar was de witte clown, in de kleren van mijn broer, geschminkt als hij. Maar mijn broer was het niet. Het was alsof ik door de grond ging, maar je moet de mensen toch laten lachen. Die weten van niets. Maar wat was ik blij toen die eerste keer achter de rug was. Het publiek heeft gelachen. Het heeft niets gemerkt, helemaal niets. Die jon gen heeft het goed gedaan. Hans heet hij, maar ik noem hem in de piste Francois. Hij heeft mij toen gered....” f temidden van fraai duinlandschap Eerst gezellig iets drinken van Sarrasani moet z’n verdriet weglachen de goeie kant op. Acht dagen heb ik niet aan werken hoeven denken van onze directeur. Toen wilde ik zelf weer optreden”. nemen om dit in de oven te bakken. De Mét organiseërde éfeft barbecue-feest, HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. H. Schutte, Graaf Willem II-laan 26, Heemskerk, tel. 32266; van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur: J. C. A. Bakker, Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster G. Duin, Maerelaan 240, Heemskerk, tel. 36437. Interkerkelijke Stichting voor gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren Interkerkelijke Stichting voor gezinds- verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaardenhulp: (ook voor Castricum) maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in de Jan van Bergenstraat 50c, Heemskerk, tel. 32450. BEVERWIJK Artsen: Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, De Ruiter, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door C. L. M. Pernot, Vondellaan 34, Beverwijk, Tel. 26820. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door C. Verséle wel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Be verwijk, tel. 23969. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab. Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zon dag door J. G. Zeijlmans, Hoogdorper- wc» 48a. Heemskerk, tel. 30666. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zondagsdienst in de periode van vrijdag 3 augustus 17.30 uur tot vrijdag 10 augus tus 17.30 uur: apotheek Duinwijk, Popu- V—Pnl^an 44, Beverwijk, tel. 23388. Dierenarts. Zie IJmuiden. ’T,"r>'l-’rts. ’’’’e IJmuiden. 'il' ii<i g boven een kolenvuurtje aardappe- het buurthuis georganiseerd worden vastgesteld en afhankelijk daar van in een nieuwe O. T.-categorie wor den ingedeeld. Hiermee ontstaat een nieuwe omstandighedentoeslag binnen een samenwerkende groep. Dit moet zo danig geschieden, dat daarmee het tot stand komen van de promotieschema’s in het kader van de eerste stap Bello niet worden bemoeilijkt. Bij de invoering zal de bestaande B.O.-beloning ongewijzigd gehandhaafd blijven en zal als aanvulling daarop een omstandighedentoeslag (O.T.) komen. Voor die O.T. zullen vijf categorieën worden vastgesteld naar toenemende zwaarte van de omgevingsomstandighe den. De indeling' in de O.T.-categorieën zal nader worden vastgesteld in overleg met de vakorganisaties en het interne over- Het was te mooi weer gisteren om binnen te zitten en veel kinderen hebben dan ook de Speliade gelaten voor wat het was, hoewel het kamp Beeckestijn een redelijk aantal jongens en meisjes dat ze na afloop mee naar huis mochten op bezoek kreeg. Maar in de grote kantine van der IJmond MTS ftdn de bureau voor Alcoholisme. Spreekuur ie dere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid., Moensplein 10, Beverwijk. Wit Gele-kruis. Weekenddienst: zuster J. Grootjes, Pelikaanhof 112, Beverwijk, tel. 34022. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Be verwijk, Tel. 35215. Verloskundige. Waarnemend: Me vrouw J. M. H. Kruidenberg-van Saaze, Hannie Schaftstraat 5, Heemskerk, tel. 32327; eigen praktijk: mejuffrouw A. M. Bot, Wilgenhoflaan 33, Beverwijk, tel. 24161; vrij: mevrouw I. A. M. Sko- tarczak-van der Klaauw. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging: maandag tot en met uur in huize 2, Beverwijk, bejaardenhulp: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en vrijdagmiddag van 14 tot 15 uur in huize Scheybeeck, Velserweg 2, Be verwijk, tel. 23180 en 28498. I I jte'ilv Bli O.k itWii -.-rü Ml'’-'»’

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7