Vredesbureau ziet steeds meer gereformeerden AANTAL DIENSTWEIGERAARS STIJGT Geestelijk Kostbare hoofdtooi in strijd met in processie in Thomas van Aquino ook in de computer IBS ’’Oorlogsgeweld het Evangelie” Si te» I Nederlandse bisschep wel uit Ghana KERKAPPEL ’73 LIJKT GROOT SUCCES Bundel opstellen over Reformatie op komst Nes Amin vraagt medewerkers Leven fife- gb 1 p I r».! B (■Ui fel IWW 15 Compromis Ai M’ Evangelie ’’Verwonderlijk” - ZATERDAG 4 AUGUSTUS 19 73 Erbij 14 71 I I 4X0 /U4Ü. c* G)Ïa Ari di jad •n pW. af n. -jit fdtviïjk d' ifü T Ucfat'naU) ia Acit «fSw n*4v). Cku 1 pi, p di n p fatT Qf pKlu. •n fuii I I i ft De Fot S 1 zilveren met Een jonge priester draagt een zilveren kroon met portretten van de apostelen. Voor Inja breken de laatste dagen aan als medewerker; hij wordt te oud en draagt zoals dat heet de fakkel over. Dat wil wat zeggen voor een man die in 1925 zelf dienst weigerde en dat in een tijd dat dienstweigeren een heel andere in houd had dan nu. Hij heeft er zelfs voor in de gevangenis gezeten omdat hij geen beroep wilde doen op de toen twee jaar bestaande Dienstweigeringswet. Pater Roberto Busa, monnikenwerk, en machines. Deze 179 boeken en geschriften be strijken de middeleeuwse periode tussen de negende en zestiende eeuw en omvat ten in totaal 1.700.000 regels of 10.600.000 woorden. Het handschrift van Thomas van Aquini (boven) is eeuwenlang voor onleesbaar gehouden. Het was een soort privé-steno, dat pas aan het begin van deze eeuw werd ontcijferd. „Die commissie heeft een belangrijk aandeel gehad in de verbetering van de wetgeving voor dienstweigeraars. In 1962 werd de Dienstweigeringswet vervangen door de Wet Gewetensbezwaren Militai re Dienst. Die oude wet ging uit van het principe dat de weigeraar tegen het doden van de medemens was. Tientallen gingen echter de gevangenis in omdat ze de politiek niet afwezen en toch bleven weigeren.” In 1946 werd de heer Inja gevraagd, voor een jaar dienstweigeraars te hel pen. Het werd wat meer dan een jaar. Vooral die begintijd was erg druk. „In die tijd hadden we de Indië-gangers, honderden tegelijk weigerden dienst. Er zijn er in die tijd zo’n drie- a vierhon derd tewerkgesteld. In 1948 werd een contactcommissie opgericht van de di verse vredesbewegingen die er waren.” krijgen, geweld was gebruikt. Maar ik vind dat je wel een compromis mag sluiten als je jezelf maar niet compro mitteert.” Ter gelegenheid van haar gouden ju bileum zal de vereniging „Protestants Nederland” een bundel opstellen en uit geven onder de titel „Reformatie: blij vende opdracht”. 1 De ph hoi bie vo< zal hei ter we en bei an T „Al gek De heer Inja had al in de laatste maanden van de Tweede Wereldoorlog contact met jongens die dienst wilden gaan weigeren. Had hij juist niet in de oorlog het belang van een goed leger leren kennen? Inja: „Nee, het heeft niets aan onze ideeën afgedaan. Ik heb ook in de oorlog in de illegaliteit gezeten, zelfs in een knokploeg, maar nooit meegedaan aan gewelddadige dingen. Wel heb ik voedselbonnen aan onderduikers gegeven terwijl ik wist dat er, om die bonnen te onder redactie van Ronald Kraayeveld In de historische theologie en filosofie worden de werken van de dertiende- eeuwse kerkfilosoof Thomas van Aquino als uitermate belangrijk beschouwd. In zeker honderd Latijnse geschriften heeft hij het Grieks-Romeinse en Arabische denken in het Christendom ingepast. Daarnaast zijn er nog achttien werken over dezelfde onderwerpen, waarvan het niet zeker is of zij van de hand van Thomas van Aquino zijn, plus nog een enzestig geschriften van andere gezag hebbende auteurs uit die tijd. Medewerkers dienen ook belangstelling te hebben voor het ideële doel van Nes Amin als teken van christelijke solidariteit met Israel Voorts is Nes Amin erkend als ontwikkelingsproject voor alternatie ve dienstplicht. Nadere inlichtingen ver strekt het bureau van Nes Amin Neder land, Van Lynden van Sandenburglaan 43 in Utrecht, tel. 030-716773. De cijfers van de hervormde kerk zijn voorlopig, omdat nog niet uit alle ge- mëenten bericht is gekomen over het verloop van de actie. Toch wordt in hët voorlopig verslag van de hervormde lan delijke commissie geldwerving de over tuiging uitgesproken „dat wij met deze methodiek van de geldwerving voor de plaatselijke gemeenten op de juiste weg zijn”. Nes Amin Nederland vraagt om nieu we medewerkers voor de christelijke nederzetting Nes Amin (Banier der vol ken) in Israel. Er is daar plaats voor vakmensen zowel als ongeschoofde jon geren voor de rozenkwekerij, timmerlie den, tuiniers, een loodgieter, een mon teur, een electricien en medewerkers in de avocadoplantage. In de nieuwe wet is ruimte voor het weigeren op godsdienstige of zedelijke overtuiging. Maar volgens Hans Lourens is dat nog lang niet genoeg. Hij zou ook ruimte willen creëren voor de ,atoom- pacifist”, die „gewoon” geweld niet, maar atoomgeweld wèl afwijst. Ook de uitvoering van de wet bevalt hem niet. Kardinaal Alfrink heeft de Ghanese bisschop Lodonu ontvangen, die op 29 juni in Rome tot bisschop is gewijd en over enige tijd het bestuur van het bisdom Keta zal overnemen van mgr. A. Konings SMA, de laatste Nederlandse missiebisschop in Ghana. Hij is de vijf tigste bisschop, die zijn studies door Nederland zag bekostigd. Bij de processies van de Ethio pische Orthodoxe kerk (Koptische kerk) dragen de priesters schitte rende kronen en eeuwenoude kunstschatten mee, zoals zilveren kruizen, schepen enz. De geschiede nis van deze christenen in Ethiopië, voor het merendeel behorend tot de Amharische stam, gaat terug tot de vierde eeuw. De bundel, die nog dit jaar zal ver schijnen bij J. H. Kok BV in Kampen, zal bijdragen bevatten van de hervorm de theologen drs. K. Exalto, prof. dr. C. Graafland, ds. J. Lagerweij, drs. J. J. Tichelaar en dr. C. A. Tukker en van de onderwijsman J. Kruidenier. Verder van mr. dr. J. C. de Meyere (luth.), de heer J. K. Overbeeke uit Antwerpen, prof. dr. W. H. Velema (chr. geref.) en ds. J. W. Verhey (geref. vrijgem.). Met het verlenen van steun aan dienstweigeraars en potentiële dienstwei geraars houdt onder meer het Vredesbu reau zich bezig. Hierin werken Vredes groep en Kerk en Vrede samen. Dit bureau heeft contact met ongeveer een derde van deze groep „nee-zeggers” te gen de militaire dienst en bestaat uit Hans Lourens uit Amersfoort, C. Inja uit Baarn en Anne de Jong uit Heine- noord. Op de bovenste foto een priester met kroon, waarop portretten van heiligen zijn aangebracht in Ethio pische stijl. Met het groeperen, bestuderen en ana lyseren van deze woordenschat werd reeds op instigatie van Paus Leo III in 1880 een begin gemaakt. Al spoedig werd duidelijk dat dit werk zo omvang rijk was, dat hiet met vereende krachten tientallen jaren zou duren, voordat het werk als beëindigd mocht worden be schouwd, zodat het verschijnen van bij voorbeeld een complete woordenlijst van het middeleeuwse Latijn nog lang op zich zou laten wachten. jaren dertig zich vrijwel beperkte tot Kerk en Vrede. Hans Lourens consta teert een groei. „Verwonderlijk”, vindt hij, „want men is tegenwoordig toch minder geneigd zich aan te sluiten bij een vereniging.” De Italiaanse jezuïet pater Roberto Busa was in 1946 een van de eersten, die geestdodend monnikenwerk en infor matieverwerkende machines met elkaar in verband bracht. Hij geloofde dat het I-■■„|„i„in1111 iTuiinr-r-i Na de oorlog zette Zaankanter Inja in de oorlog dook hij onder in Baarn, waar hij is blijven wonen het nu bestaande vredesbureau op. Als achter grond duidelijk de doopsgezinde mening over het wapengeweld, dat vooral in deze kring fel wordt afgewezen. Later zou hij zijn sporen verdienen als mede oprichter van de Pacifistisch Socialisti sche Partij. Zowel Inja als Lourens geven toe dat de meeste kerken wapengeweld niet zonder meer verwerpelijk vinden. Maar de heer Inja zegt, dat de oorspronkelijke christen-gemeenten het geweld wel per se afwezen. Nu zijn er nog maar enkele kerken en religieuze groepen die het dienstnemen unaniem afwijzen, met na me de Quakers en de Jehova’s Getuigen. Deze laatste groep weigert ook een be roep op de wet te doen; het Vredesbu reau wordt dan ook nimmer met leden van deze sekte geconfronteerd. Hans Lourens, die een kantoor heeft aan de Utrechtseweg in Amersfoort, vindt dat oorlogsgeweld in strijd is met de geest van het Evangelie, al erkent hij dat het Oue Testament in diezelfde bijbel niet afkerig lijkt van geweld. „Maar”, zo zegt hij, „in de Bergrede van Lodonu was in Nederland bekend sinds 1959, toen Zandvoortse katholieken hem via het nationaal bureau van de pauselijke missiewerken in Den Haag een studiebeurs verschaften. Hij was een van de 4800 jonge mensen uit de derde wereld die met behulp van een studie beurs uit Nederland priester konden worden. Van hen zijn er de laatste jaren velen tot het bisschopsambt geroepen. Tijdens een bijzondere ontvangst in Utrecht bleek mgr. Lodonu niet onbe kend met een aantal problemen, die de Nederlandse bisschoppen en met name de kardinaal in deze tijd ondervinden, zowel in eigen land als in Rome. Kardinaal Alfrink sprak de hoop uit dat de Nederlandse katholieken zouden voortgaan het bisdom Keta te helpen bij de opleiding van priesters en bood daar voor een extra studiebeurs aan. In het verslag wordt ook melding gemaakt van hervormde gemeenten met goede resultaten in 1972, maar minder goede in 1973. De commissie signaleert hier en daar structurele problemen die moeilijkheden gaven zoals interne ruzies, gebrekkige organisatie, geen ambtsdra gers en dergelijke, die de resultaten negatief beïnvloedden. Jezus heeft Hij gezegd: voor het oude verbond geef ik u een nieuw verbond in de plaats, namelijk je naaste liefheb ben”. In het Oude Testament ziet hij twee Godsbeelden: de gewelddadige strijdgod van Israel en de God die uit de geschriften van de profeten heel duidelijk wordt en waarop het Evangelie naar zijn mening beter aansluit. Een misdienaar kroon met franje. Een statistiek van de indeling naar godsdienst van de dienstweigeraars over 1972 leert evenwel, dat het dienstweige ren niet als etiket bij een bepaalde groep gebruikt kan worden (met uitzon dering van de Jehova’s Getuigen). Die indeling was (volgens „De Vredesbrief Doopsgezind 10; Rooms-katholiek 229; Ned. herv. 143; Gereformeerd 95; Luthers 1; Baptist 10; Jehova’s get. 48; Zevende dags adv. 7; Div. 142; Humanisten 5; Geen 848. „Je zit”, zegt hij, „als dienstweigeraar een klein beetje in de hoek van de uitzonderingsgevallen. Van gelijke be rechting zou pas sprake zijn als je bijvoorbeeld als je achttien werd een briefje thuis kreeg met de vraag: waar wil je dienen, dus in militaire of in burgerdienst. Nu word je als iemand behandeld die anders is. Je wordt onder zocht, onder meer psychiatrisch. Je moet voor een commissie verschijnen die de deugdelijkheid van je argumenten on derzoekt. Het is eigenlijk erg vreemd dat je onderzocht wordt als je bezwaren maakt tegen het afschieten van een kanon!” „Ik had het wel gewild als ik maar direct ergens tewerk werd gesteld”, ver telt hij, „maar dat gebeurde niet en omdat ik toch wilde vooruitkomen in de maatschappij heb ik de voorkeur aan de gevangenis gegeven.” Een officier uit de krijgsraad verweet de heer Inja des tijds 22 jaar opportunisme omdat hij geen beroep op de wet deed, maar uiteindelijk kreeg hij toch maar acht maanden gevangenisstraf in plaats van de gebruikelijke tien (de diensttijd duur de toen maar vijf maanden, burgerdienst ëen jaar en vijf maanden). £44. uZ Het landelijk financieel Kerkappel ’73 lijkt op weg een groot succes te boeken. De gereformeerden registreerden een op brengst van 18 percent meer, de rooms katholieke kerk 23 percent meer. Bij de hervormden is sprake van een gemiddel de inkomsten verhoging van 16 percent ten opzichte van 1972 en van een stij ging van vijftig percent in 1973 ten opzichte van 1971. Van de Lutherse kerk, de remonstrantse broederschap en de oud-katholieke kerk, die dit jaar eveneens interkerkelijk voor het eerst het oorspronkelijk hervormde initiatief voortzetten zijn nog geen cijfers bekend. De koele cijfers wijzen het uit: Steeds meer jongeren weigeren gehoor te geven aan de oproep van het vaderland, om een aantal maanden harer majesteits wapenrok te dragen. In 1971 deden 1.397 jongens een beroep op de wet gewetensbezwaren militaire dienst, in 1972 waren dat er 1.538. In 1968 bedroeg het aantal nog maar 618. „In vijf jaar tijd is het aantal beroepen op de wet 2,5 keer zo groot geworden. Dat komt niet door een groter aantal dienstplichtigen: Dat blijft ongeveer constant. Een en een derde percent van de dienstplichtigen weigert dienst. Hoewel de generaals er nog niet van wakker zullen liggen, is ook dat percentage ruim 2,5 keer zo hoog als in 1968”. Dat staat te lezen in „De Vredesbrief” van de Doops gezinde Vredesgroep. werk door gebruik te maken van pons- kaartapparatuur aanmerkelijk kon wor den vergemakkelijkt en versneld. Uitein delijk leidde dit tot de inschakeling van een IBM- (Systeem 360 model 44) com puter, die het resterende deel van dit reusachtige werk voltooide met als re sultaat de „Index Thomisticus”: een complete serie vocabulaires en rubrie ken, die als naslagwerk en studie-object van eminent belang zijn voor weten schappen als de etymologie, de filologie, de filosofie, de linguïstiek en de seman tiek. „Want”, zoals pater Busa het uitdrukt, „een eerste vereiste om de gedachte van Thomas van Aquino te kunnen door gronden, is een juist begrip te hebben van zijn woordgebruik”. In totaal is met behulp van de com puter een karwei geklaard, dat normaal een miljoen werkuren zou hebben ge vergd. Met deze taak zouden twintig man, die in een vijfdaagse werkweek acht uur per dag werken, 25 jaar bezig zijn geweest, nog afgezien van het feit, dat het minstens acht keer woord voor woord en letter voor letter onderzoeken van 1.700.000 regels uit 179 boeken een allesbehalve boeiende bezigheid mag worden genoemd. praeterea. cum principia quarundam scientiarum, ut logicae, geometriae et arithmeticaesumantur ex soils principiis formalibus rerun, ex quibus essen dia rei dependet, sequitur quod contraria horum principiorum deus facere non possit: sicut quod genus non sit praedicabile de specie; vel quod li» neae ductae a centro ad circumferentiam non sint aequales; aut quod triangulus rectilineus non ha- beat tres angulos aequales duobus rectis. hinc etiam patet quod deus non potest 'tuod prae- teritum non fuerit. Er worden twee eclatante voorbeelden genoemd van gemeenten die aanvanke lijk niet hadden willen meedoen. In Rijswijk (ZH) steeg de opbrengst van ƒ.228.000 naar 294.000 30 percent) en in Zwolle van 692.000,- naar 930.000,- (+34 percent). In het Vredesbureau werken samen de Doopsgezinde Vredesgroep (opgericht in 1923) en Kerk en Vrede (opgericht in 1924) . Vooral in de jaren dertig, toen het pacifisme veel weerklank vond, had Kerk en Vrede veel leden: meer dan 10.000. Momenteel is het lezersbestand van het orgaan van Kerk en Vrede „Militia Christi”, 3200. Duidelijk mindei dan toen dus, waarbij Lourens ogenblik kelijk opmerkt dat er nu allerlei vredes groepen bestaan, terwijl de keus in de Vredesgroep zelf (waarin Hans Lourens zitting heeft als secretaris van Kerk en Vrede) telt een stuk of 600 leden. Vooral veel gereformeerden tre den de laatste tijd toe. „In de gerefor meerde kerk is een discussie ontstaan over het atoompacifisme”, aldus de heer Lourens, „dat is het afwijzen van de atoombom. Het past daarbij in de gere formeerde traditie een organisatorisch verband te zoeken, zodat ze lid worden.”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14