HET GAAT MET DE PAARDESPORT Open brief aan Gijs van Lennep :er Nog steeds geen vetpot GELUKKIG DE GOEDE KANT OP” ■wa HARRY sü» IER kanshebber in de Derby met Lord Faune ial i JH 17 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 19 7 3 ruim winstsom met van een JIS eren nij. in m de Benzinebad Ben Pon Co., gelijk blad. 'Jf Erbij Verscholen achter het Bedevaartsoord van Onze Lieve Vrouwe Ter Nood, in het uiterst zuidelijke puntje van Heiloo, ligt het tweeëneen- halve bunder grote entrainement van Harry Pools. Daar, in de bosrijke landelijke omgeving ver van de lawaaierige toeristenstroom heeft de eenendertigjarige Beveiwijkse trainer-pikeur de ruimte en de rust gevonden om zijn achtentwintig dravers met de grootste zorg op hun racewerk voor te bereiden. Vorig jaar nog, moest daar heel wat meer moeite voor gedaan worden. Toen was de Beverwijkse pikeur wegens ruimtegebrek ge ■gé in W atergate*Cruijf f dwongen zijn paarden dagelijks heen en weer naar het strand van Wijk aan Zee te rijden om hun de vereiste lichaamsbeweging te kunnen geven. Die tijd in het veel te kleine Beverwijkse entrainement is nu definitief voorbij. In Heiloo heeft Ppols een trainingsbaan aan huis, een pure noodzaak voor de sterk opkomende trainer, die zich vorig jaar (in samenwerking met zijn broer Aad) op de nationale toplijst opwerkte tot de vijfde plaats 200.000. ••S* - -13 tl' ïw l''i Staags -B. 00 AVO, THEO KLEIN. tijdeliji Beste Gijs, >rteren te ter- - STOPPER -I k VTTM1KM3I ister Vi oinnen august aagd e kenen. Een topper die hij na tien jaar hard werken binnen zijn bereik heeft ge kregen. Pools: „Ik heb als leerling bij Nico Bloemzaad, Jan Wagenaar en Tom Kooyman gewerkt. Toen ik uiteindelijk genoeg overwinningen had om zelfstan dig te kunnen beginnen heb ik mijn kans gewaagd”. plaats orkeur nenten its en n ver- terhal- mini- 5 afdelii foon Oï e heert J23-2572 natisc m var sn het aantal doden? We klagen toch ook niet als na de 10.000 meter- hardlopen niemand halverwege dood is neergestort? Jaap van Praag speeldt daarin de John Ehrlichman. Met veel overtui ging meldt hij per telefoon uit Span je dat Ajax nooit de bedoeling heeft gehad Cruijff te verkopen, omdat hij nog een contract van vijf jaar had. Maar wij, ademloos toehorende luis teraars, weten allemaal dat dat niet waar is. Het lag in de bedoeling Cruijff aan Barcelona te verkopen, er is alleen iets misgegaan, zoals ook de inbraak in het democratisch hoofd kwartier in het Watergate-gebouw is misgegaan. 5 van Een overwinning in de Derby zou ook voor Harry Pools een hoogtepunt bete- De Derby is per traditie een wapen schouw van de driejarige elite, die in deze wedstrijd kampen om het predicaat „de meest beloftevolle”. Deelnemers aan de Derby worden al drie jaar vóór deze grote match ingeschreven. In de loop der tijd valt vervolgens het overgrote deel af zodat na drie jaar uiteindelijk de beloftevolle jeugd aan de start komt. Voor deze Derby stonden drie jaar gele den in eerste instantie 318 veulens geno teerd, zondag zullen er daarvan nog slechts vijftien werkelijk op de baan komen. Ik zal hem missen, straks, in 1980, ons aller „Cruijff, Hendrik Johannes, econoom”- Neem bijvoorbeeld Rinus Israel, of Jan van Beveren, of Piet Keizer, dat zijn toch ook hele goeie voetballers, maar worden we ooit door hen opgeschrikt omdat ze weer een affaire aan de hand hebben? De knie van Israel, het contract van Jan van Beveren, de zwijgzaamheid van „Het gaat in dergelijke koersen bij ons toch ook nog om de eer. Bovendien is het goed voor het paard, omdat een winnende hengst van de Derby bij de hengstenkeuring vrij wel zeker wordt goedgekeurd”, aldus Harry Pools, die Lord Faune zondag voor de derde keer voor zich zal hebben. Hij leidde de hengst, die niet op zijn eigen entraine ment getraind wordt, maar bij eigenaar Suykerbuyk in Broek in Waterland, al eens naar een overwinning op de Sweepstakes in Groningen en haalde af gelopen zondag een tweede plaats in een koers over de Derby-afstand van 2500 meter. Harry Pools had de nodige mazzel, kreeg zijn eerste winnaar en blaast nu nog steeds een flink partijtje mee. Met For Ever en Yvonne Hannover wist hij zich tot nu toe ook dit jaar ruim bij de toptien te handhaven. Neem nou jezelf. Ik hoorde dat je in de wagen waarmee je zondag reed, nog geen vijf trainingsronden had kunnen rijden, omdat er aldoor iets aan mankeerde. Dan was dit stuk, dan weigerde dat, dan mankeerde er weer iets anders aan. Tonio Hilde brandt heeft ons op de televisie uit gelegd dat jullie achterover liggen in een bad met 250 liter hoogwaardige benzine. Wil je nu echt dat wij dit allemaal serieus nemen, als „sport” beschouwen en met je in discussie gaan over de vraag of het gewone weekend-verkeer niet minstens zo ge vaarlijk is, zoals je in AVRO’s Tele- vizier Magazine suggereerde? Vanwe ge de 15 doden die elk weekeinde oplevert? Waarom vergelijk je wat jullie doen met het verkeer, en niet met andere sporten? Je moet daarbij natuurlijk wel de verhoudingen in het oog houden- Jullie draaien met hooguit een paar honderd man in kringetjes rond, terwijl er in Neder land meer dan 2 miljoen personenau- to’s op de been zijn. „Ten eerste ben ik nooit professio nal geweest, zoals Gijs, dat is natuur lijk een groot verschil. In 1968 ben ik, nogal vrij hard, gecrashed. Dat was niet de eerste keer, ik ben al zes of zeven keer gecrashed, maar het was wel de eerste keer buiten mijn eigen schuld. Kijk, elke racer crasht een aantal keren- Je moet dan het geluk hebben dat het op een moment gebeurt dat je niet zo hard gaat en als je wel hard gaat dan moet je het geluk hebben dat je goed de railing in gaat. Elke racer weet dat. Het is zijn eigen wil, hij verdient goed geld en vindt het daarbij erg mieters om te doen”. .i- Keizer en de affaire van Cruijff Dat zijn zo’n beetje de bijpassende zelfstandige naamwoorden bij hun namen. De laatste affaire-Cruijff (gaat-ie wel, gaat-ie niet?) is in mini formaat een Watergate-affaire in op tima forma. Het bleek een goede greep, want lang zaam maar zeker steeg de naam van Harry Pools (die tot voor kort geassis teerd werd door zijn jongere broer Aad, die nu een eigen stal heeft opgezet, red.) aan het nationale draffirmament. Hij behoort nu tot de groep beroepsrijders die het eeuwig leidende tweetal Jan van Dooyeweerd en Jan Wagenaar jr. (Ajax en Feyenoord van de drafsport) naar de kroon steekt. „Ja, dat is een gunstige ontwikkeling”, legt Pools uit, „vroeger hadden we twee trainers die een stuk boven de rest uit staken, maar daar komt nu langzamerhand verandering in. Er zijn nu meer eigenaren die de voor keur geven aan een jonge trainer. Dat is goedkoper, omdat zoals overal grote namen ook betaald moeten wor den”. De eerste sprong werd geen' onver deeld succes. Pools: „Als je de goede eigenaren niet krijgt, levert de drafsport voor een trainer maar een erg dunne boterham op. Als ik in die tijd bereken de wat ik eigenlijk per uur verdiende dan kwam ik op twee kwartjes. Ik ben er toen uitgestapt en heb een jaar lang als chauffeur op een autobus gezeten. Maar dat ging niet veel beter. Ik was het vrije leven gewend. Ik kon toch niet buiten de paardesport. En toen er een aantrekkelijk aanbod van een goede eigenaar kwam, ben ik weer teruggegaan in de drafsport”. Nog juist bijtijds om het in Vrij Nederland te publiceren, dat woens dagochtend van de persen rolt, want een weekblad heeft nu eenmaal een grotere aanlooptijd nodig, net als een jumbo jet. Frits en Henk vormen de senaatscommissie in deze affaire. En wie zou Cruijff zelf eigenlijk zijn? Is hij speelbal of balspeler? Ik denk het laatste, ik denk dat hij de Nixon is in de affaire, maar een Nixon die van zijn familie (bijtijds?) het lid op de neus heeft gehad. Danny is Pat, en Cor Coster, tja Cor Coster is denk ik een nog altijd levende Eisenhbwer, die via de familiebanden (Eisenho wers kleinzoon is tenslotte getrouwd met Nixons dochter) het wat al te doortastende paard Nixon-Cruijff in toom probeert te houden richter sch in Wie zegt dat die wedstrijden min der spannend waren dan de huidige? Of is de spanning rechtevenredig met Pools: „Het gaat met de paardesport in Nederland gelukkig de goede kant op. Er komt steeds meer belangstelling. Af gelopen dinsdag zette de toto bij het Kampioenschap Nederlandse paarden maar liefst vierenhalve ton om. Daar profiteren wij nu ook allemaal een beet je van. De prijzen kunnen worden aan gepast, waardoor wij op onze beurt ons personeel een beter salaris kunnen bie den, al is dat in de paardesport nog steeds geen vetpot. Ik zal er zelf ook nooit rijk van worden- Ik ben in staat om een mooie auto te rijden, maar daar is verder al gauw alles mee gezegd. Zodra ik dat ook niet meer kan, meld ik me bij de Hoogovens an ver fd va' tiëntea /olgen; I matig; <e tot Voor mij is de grootste coureur die Nederland ooit gehad heeft nog altijd Ben Pon. Zijn palmares telt één grote Grand Prix-overwinning, mijns in ziens de grootste die een coureur kan behalen: hij stopte namelijk toen hij nog leefde! Na het ongeluk in Zand voort heb ik hem opgebeld en ge- vraagt waarom hij indertijd gestopt is. Atletiekwedstrijden en wielerwed strijden kunnen immers ook heel spannend zijn, al zijn de snelheden daarbij nog beduidend langzamer dan 70 km-uur. De eerste automobielwed- strijd werd op 20 april 1887 gehou den, over een afstand van 32 km, van Parijs naar Versailles en weer terug. Winnaar, lees ik in Guiness-record- boek, was Georges Bouton, wiens stoom-vierwieler een gemiddelde snelheid van 26,09 km~uur haalde. De eerste echte wedstrijd was die in 1896 van Parijs naar Bordeaux en terug. Winnaar Emile Levassor bereikte een gemiddelde snelheid van 24,14 km- uur in zijn Panhard-Levassor. Voor de beginnende jonge trainer is het zaak het vertrouwen van de belang rijke eigenaars te winnen. Zij willen hun kostbare viervoeters afstaan met de zekerheid dat de trainer-pikeur er het hoogste rendement uit zal halen. Pools: „Je moet als jong trainertje het geluk hebben dat je een winnaar onder han den krijgt. Je kan nog zo’n goede pikeur zijn, als je de snelle paarden niet krijgt dan ben je nog nergens. En zolang je in de paardesport zonder overwinningen blijft, blijf je in de ogen van de anderen toch een klootzak”. autokerkhof stuurde. De mankemen ten ontlopen elkaar niet veel, het enige verschil is dat de auto’s op het autokerkhof stil staan en die op een circuit met snelheden van ruim 200 km per uur rondrazen, met aan boord een echtgenoot, zoon, vader, minnaar, overspelpleger of allemaal tegelijk Zondag kan Harry Pools op Duindigt, waar hij met Lord Faune als een van de kanshebbers aan de klassieke dravers- derby begint, zijn totaalsom een flink stuk dichter bij een nieuw persoonlijk record brengen. Een overwinning in deze race over 2500 meter voor driejarige Nederlandse hengsten en merries brengt de overwinnaar f 28.575,- op. de tweede aankomende 13.430 gulden en nummer drie f 6715,- Pools: „Er zijn in deze wedstrijd drie favorieten, Lady, Lento H en Lord Faune, die elkaar niet veel ontlopen. Het paard met het meeste geluk zal de Derby winnen”. Hoewel de drafsport als een keiharde zaak wordt bedreven, neemt een klassieke wedstrijd als de Derby niet alleen vanwege de hoge winstsom een bijzondere plaats in. Jullie dodental ligt verhoudingsge wijs zeker 1000 keer zo hoog als in het gewone verkeer. Daarom moet ik ook een beetje schamper lachen als ik de klachten van de coureurs hoor over „onvoldoende veiligheidsmaatre gelen”. Er hadden meer brandblusap- paraten langs het circuit moeten staan, meer brandweerauto’s, meer brandweermannen, en minder bran den. Tja, dat zou ideaal zijn natuur lijk, maar het klinkt wel als de klacht van de man die een molotov cocktail in het kruithuis wierp, dat er bij snellere hulp minder belenden de percelen afgebrand zouden zijn. Het lijkt mij heel wat logischer als de coureurs zelf eerst „wat gas terug nemen”. Als alle racewagens niet harder dan 70 km per uur kunnen rijden, blijft het wedstrijdelement immers gelijk? Ben Pon stopte dus bijtijds en gooide het over een andere boeg: hij ging kleiduiven schieten. Met groot succes. In München was hij samen met Swinkels onze vertegenwoordiger op de Olympische Spelen in dat on derdeel „skeet”. Een „kleiduif” is een aardewerk-vliegende schotel die door een apparaat wordt weggeschoten, waarna de kleiduivenschieter geacht wordt het lieve dier in de vlucht kapot te schieten. Een „weidelijke” jacht dus. Geeft het kleiduivenschie- ten je nu een zelfde kick als het racen? heb ik Ben Pon gevraagd. „Het is wel iets heel anders. Een wedstrijd duurt twee dagen, elke ronde is dan wel spannend, maar het is bepaald niet hetzelfde als racen. Ze kunnen bijvoorbeeld niet terugschie ten!” Mist hij het racen nog steeds? Was hij in Zandvoort afgelopen zon dag? „Ik was er wel ja, maar ik heb het ongeluk niet gezien. Ik mis het racen af en toe wel, maar de eerste jaren was dat sterker dan tegenwoordig, het wordt steeds minder. Gijs heeft zondag verdomd goed gereden, ik kam me heel goed voorstellen dat hem dat een kick gegeven heeft. Toch lekker, denk je dan”. Hij vindt de ophef, die over het ongeluk gemaakt is, ireëel. „Je gaat er als coureur vrijwillig in, je wilt het zelf”. Een ongeluk wordt pas verschrik kelijk als je uit de bocht het publiek in vliegt, dat zou pas slecht zijn Maar zolang dat niet gebeurt, kan je alleen maar zeggen: verdomd jam mer! Autoracen is trouwens niet de eni ge sport waarbij doden vallen. Bob sleeën is ook levensgevaarlijk, daar hoor je de mensen nooit over. En hoeveel honderden alpinisten komen er niet om? Aan een touwtje boven de afgrond hangen, waar is dat goed voor, vraag ik me wel eens af. Is dat lekker Bovendien brengen die ook altijd nog andere mensen in gevaar, die erop uitmoeten om ze te redden”. De eerste race-dode viel dit jaar op 18 februari, nu, vijf en een halve maand later, is het totaal opgelopen tot elf. Stel dat het totaal voor dit jaar, in dit tempo, oploopt tot 20, dan blijven jullie inderdaad onder het totale aantal verkeersslachtoffers in Nederland, dat ongeveer 3000 be draagt. Maar dat verkeer gaat de hele week door, dag in dag uit, ’s ochtends en ’s avonds, terwijl jullie alleen en kele uren in de weekeinden racen en dan niet met een totaal aantal van ruw geschat drie miljoen voertuigen (terwijl ook nog alle voetgangers en fietsers meetellen als slachtoffers), maar met een handjevol coureurs op speciaal beveiligde banen, met een richtingverkeer, etc. Tot mijn grote opluchting heb je de Grand Prix van Zandvoort over leefd, zodat ik je nog steeds kan blijven toespreken- Je zult het met mij eens zijn dat je zondag weer behoorlijk gemazzeld hebt, want wat Roger Williamson is overkomen, had jou ook kunnen overkomen. Je kan wel zeggen dat je beter en voorzichti ger rijdt dan hij, maar tegen een klapband zou jij toch ook niet opge wassen zijn, zoals trouwens veel be tere coureurs dan jij (wereldkampi oenen bijvoorbeeld) op het circuit om het leven zijn gekomen, de ene keer omdat er iets aan hun wagen man keerde, de andere keer omdat zij de bocht uitvlogen. Anton Witkamp van De Telegraaf lijkt me de John Dean in de affaire: naaste vertrouweling van Jaap van Praag, met hem op weg naar Spanje voor het afronden van zijn grote „skoop” in De Telegraaf van woens dagochtend: Cruijff gaat toch naar Barcelona! Wie zéker weten dat het wel degelijk de bedoeling was Cruijff te verkopen, zijn Henk van Dorp en Frits Barend van Vrij Nederland, die er maandagochtend vroeg achter kwamen dat Cruijff toch verkocht zou worden. Neem bijvoorbeeld Emerson Fitti paldi, die vorig jaar de wereldtitel behaalde en dus heus wel sturen kan. Hij knalde in Zandvoort tijdens de training tegen de vangrails, omdat zijn voorwiel was afgebroken. Dat is niet gering! Ik rijd al 12 jaar auto, maar mijn voorwiel is nog nooit afgebroken, terwijl ik mijn auto’s toch uit de goedkopere prijsklasse be trek. En wat lees ik over Ronnie Peterson, die lange tijd op kop lag? Hij kreeg problemen met zijn ver snelling van één naar twee, en daar na werd zijn motor „opgeblazen”. Trouwens, jouw toerental zakte soms met 1000 toeren tegelijk, om dan nlotseling weer op volle toeren te komen. Dat lijkt me ook een hele tp bij een gemiddelde snelheid van zo’n 180 km per uur, of vergis ik mij daarin? Er waren 13 uitvallers in deze Grand Prix en 10 aankomers. In Silverstone vielen er na het bekende ongeluk al acht rijders uit na de eerste ronde. Er werd opnieuw ge start met 18 wagens, waarvan er 13 de finish haalden. Lees je het uitvoe rige verslag van deze race in het Engelse blad Motor, dan blijkt dat een grote litanie te zijn over manke menten. Je krijgt het gevoel dat een verslaggever met een zelfde verhaal zou terugkomen als je hem naar een A - W' "■■O 'A-W i" Bi

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17