VROUWENHUIS-VROUWEN JAGEN DE MANNEN WEG HET BEGINT IN DE BADKUIP Handige ladenset: „Allesberger „VROUWEN ALLEEN KUNNEN GOED MET ELKAAR PRATEN" GEZINFORMATIE PILLENWEKKER n GAZON EN WATER SOKPOPPEN tips voor vrije tijd papier Extra premie oud -.. -3 JJ ZATERDAG 19 4 AUGUSTUS 19 7 3 Erbij Ie k 1. 1 I Man eruit 1 van ts yVSr<VWWVVVVVVVVVVVVVV>/VVVVVVVtAGAZVVVVVVV*>A er I d. patiën- op van :tie. ’VWVWWWWWWWWWWWA/WWXAIWVXA/X/W r i p Een foto van onder water rolschaatsen de kinderen. Het onderwaterspeelgoed is verzwaard. Tijds weer ten dan wel door vakmensen worden voorgelicht. Bauermeister wil daar met dit boek (uitg. La Rivière en Voorhoeve Zwolle) aan bijdragen. werkelijk zo vaak en worden, als vele be lt t UIS te itst bil rtem. et 16. fork. t ■■3 centrum, dat tegelijkertijd centraal ac tiecentrum is. Door samen te werken staan we sterker en hebben we meer kans, dat onze wensen ingewilligd wor den.” Wat zijn ze allemaal in en met het vrouwenhuis van plan? „Er komt binnenkort een kleine biblio theek en er zullen cursussen gegeven worden. De timmer- en elektriciteitscur- sus moeten er voor zorgen, dat de vrouw wat die klusjes betreft, ook niet meer afhankelijk hoeft te zijn van de man. Dan komen er cursussen die aan het politieke bewustzijn van de vrouw gaan werken. Meestal neemt de gehuwde vrouw de politieke overtuiging van haar man over. Zelf heeft ze geen mening. De vrouw kan ook uitgebreide informatie krijgen over het wel en wee van vrou wenemancipatie. Hebben jullie geen financiële pro blemen? „Ja geld is er eigenlijk niet. Tot nu toe hebben we geen huur betaald en zijn er nog geen rekeningen binnengekomen. De meubels, die je hier ziet hebben we zelf meegenomen en de rest is afkomstig van sympathisanten. We willen proberen om subsitie van de gemeente te krijgen”. Drie bezetsters van het Vrouwenhuis, links Mieke, derde van links Tineke en daarnaast Marianne. De twee andere vrouwen op de foto zijn twee getrouwde vrouwen die even binnen kwamen kijken en wat praten. De bezetsters schijnen toch wel wat allergisch voor mannen te zijn, gezien de manier waarop onze fotograaf werd be handeld. Na argeloos twee stappen in het Vrouwenhuis gedaan te hebben werd hij er resoluut weer uit gezet. Dieneke werd er helemaal overstuur van. Na vijf weken had een man een stap in het vrouwenhuis kunnen en durven zetten. De fotograaf riep wanhopig uit: „Ik sta hier niet als man, maar als fotograaf”. Het mocht echter niet baten, zonder pardon kpn hij zijn tegenwerpingen bui ten voort zetten. Uiteindelijk mocht hij zijn werk bui ten uitvoeren. Tot zijn verwondering werden de vrouwen gevolgd door een aantal kleine peuters. „Hier klopt iets niet”, zei hij grimmig. Maar de fotograaf was een vergevingsgezinde man en voor het vrouwenhuis knielde hij in het stof om buiten zijn foto te maken. Dieneke ondertussen was in tranen en zocht troost bij Tineke, die een arm om haar heen sloeg en haar op schoot nam. Dieneke’s verdriet duurde erg lang, want toen wij een half uur later het vrou wenpand verlieten, zat zij daar nog steeds. De robuuste Marianne was hevig verontwaardigd. „Ik vind het hartstikke lullig, dat die vent niet even bij de deur is blijven wachten. Hij leest vast geen kranten, anders wist hij wel dat hier geen mannen binnen mogen komen”. Vinden jullie jezelf veranderd? „Ja, een beetje wel. Maar het gaat heel langzaam. Ook tegenover mannen verander je. Je wordt misschien wat zelfbewuster”. Ons laatste gesprek, na het roerig incident, voerden we met een tweetal getrouwde vrouwen, die net even binnen kwamen wippen. Paula: „Ik zat in een praatgroep en daar merkte ik, dat je erg goed met vrouwen alleen kunt discussië ren. Je wisselt ervaringen uit. Veel vrouwen, die getrouwd zijn hebben geen eigen mening. Door die gesprekken word je je bewust van je politieke en maat schappelijke situatie en je gaat een eigen mening vormen. Mjjn man staat er hele maal achter. Ik merk trouwens ook, dat ik mijn kinderen (dochter en een zoon, reda) niet meer zo strikt als jongen en als meisje opvoed. Mjjn zoontje helpt ook mee in het huishouden en is daar al helemaal aan gewend”. „Mannen mogen wel naar binnen, zo lang ze nog niet geslachtsrijp zijn,” al dus Tineke, een van de constante bezet sters van het Vrouwenhuis aan de Am sterdamse Nieuwe Herengracht (waar ze serieus Vrouwengracht van willen ma ken). In het huis kunnen vrouwen dag en nacht terecht. Er is altijd iemand „thuis’ ’in het kraakpand, dat constant „bemand” moet blijven. Je kunt er in formatie krijgen over vrouwenacties en -actiegroepen. „Vrouwen kunnen goed met elkaar praten, maar zodra er een man bij is verandert de vriendschap ogenblikkelijk in rivaliteit”. De meisjes die wij ontmoetten waren Mieke, die in een crèche werkt; Dieneke, werkzaam in een abortuskliniek; Tineke, studente cul turele antropologie en Marianne, die in een verpleegtehuis werkt. Ze zijn het er alle vier over eens, dat café’s en sportvelden mannenhuizen en - terreinen zijn. „Er zijn maar weinig vrouwen, die zonder blikken of blozen alleen een kroeg binnengaan. Dat is nu eenmaal zo geconditioneerd. Je bent zo opgevoed.” Vinden jullie het geen discriminatie van jezelf om je op te sluiten in een vrouwenhuis. Kun je niet beter met de man samen aan de emancipatie werken? „Dat is een VVD-mentaliteit! Ze be weren ook altijd, dat je het samen moet proberen. En dat is tot nu toe niet gelukt. De emancipatie is eigenlijk een structureel probleem. Door het geijkte opvoedingspatroon ligt het beroep van het meisje altijd in de dienende sector (verpleegster) en gaat ze bijvoorbeeld niet studeren. Vooral in de arbeiders klasse wordt er niet aan een opleiding voor het meisje gedacht. Wanneer je nu alleen met vrouwen praat i? er geen I; In de nacht van 6 op 7 juni hebben |l vijftien Amsterdamse vrouwen (aan- gesloten bij de Vrouwenbeweging) I een kapitaal pand aan de Nieuwe1,', j Herengracht 95 gekraakt. Al een hal/;l jaar was de Stichting Vrouwenhuis bezig om op legale wijze aan een eigen huis voor de zich emanciperen- |i ;de vrouw te komen. Toen dat niet I; lukte heeft het groepje van vijftien I; I uit solidariteit met de Stichting het i; I huis gekraakt. Toen zij er langer dan l[ I; 48 uur inzaten, inclusief wat huis-1; raad, waren ze volgens de kraakwet I; de legale bewoonsters. Het huis doet nu dienst als discussie-, ontmoetings- Jen actiecentrum, alleen voor vrou-;l J wen, waar geen enkele man ook maar één voet over de drempel mag zetten. s vorder! erving Om enkele voorbeelden te geven, waar de ladensets (ze worden per drie tegelijk verkocht) voor gebruikt kunnen worden: in schuur of garage voor materialen en gereedschap, in huis voor het opbergen van polissen, garantiebewijzen, verzame lingen, aantekeningen, archiefstukken, bladen, cursusmateriaal, speelgoed en ga maar door. Je kunt er ook handig de loze ruimte in een legkast mee opvullen. Veel van de ruimte tussen de planken wordt immers niet gebruikt. Nu kun je een stapeltje laden op een plank zetten tot boven aan toe. De afmetingen van de laden, die van polystyreen zijn gemaakt: 38 x 27,5 x 7 cm. Er zijn allerlei soorten verdeelbakjes verkrijgbaar voor het op bergen van spijkers, schroeven enz. Of er is een inzetbakje, zodat u een com plete naaidoos hebt. ring er Moet een gazon zo veel besproeid zorgde tuinliefhebbers veronderstellen? Nee, zeggen de deskundigen, het be sproeien van het grasveld is alleen zin vol wanneer dat met overleg en niet volgens een vast schema wordt gedaan. Talloze grasvlakten in parken en plant soenen moeten het uitsluitend met het hemelwater doen, verliezen in droge pe rioden dan misschien hun frisse groen, maar herstellen zich binnen de kortste keren zodra de eerste regen valt. Ze kunnen dat, doordat de graswortels niet af sterven, maar volledig blijven funktio- neren. Op warme zomerdagen verbruikt een vierkante meter gazon dagelijks 2 a 3 liter water, wat overeenkomt met onge veer 3 mm neerslag. Maar hoedt u voor een teveel aan water. TeVeel water is schadelijker dan (te) weinig water. Dro ge perioden duren in ons klimaat im mers nooit lang en bovendien onder schatten we maar al te vaak het vocht van de dauw (die dikwijls wel 15 per cent van de waterbehoefte dekt) of de vochtige lucht die achterblijft in het microklimaat van de grasnerf, wanneer het gras tenminste niet te kort gemaaid is. Vier centimeter maaihoogte moet het gras in droge tijden beslist wel hebben; beter nog is het de maaier op 5 of 6 cm af te stellen. Een teveel aan water in de bodem ontstaat, wanneer het niet kan wegzakken. Daardoor verdringt het de lucht in de bodem. De ideale verhouding van bodemlucht tot bodemwater is 2 3. Lichte, poreuze grond die weinig wa ter vasthoudt moet met kortere tus senpozen besproeid worden, maar elke keer niet lang. Voor zware grond geldt het omgekeerde: liever met langere tus senpozen royaal beregenen. „Het boekje „Spelenderwijs leren zwemmen” met als ondertitel „Het be gint in de badkuip” is niet het eerste, dat verschenen is over het leren zwem men van kinderen, maar het is wel een van het boeiendste op dat gebied. De Duitser Heinz Bauermeister is de au teur, een internationaal erkende autori teit op het gebied van zwemonderricht aan peuters en zelfs babies. Om de inzameling van oud-pa- pier tijdens de schoolvakantie zo efficiënt mogelijk te laten doorlo pen, besloten de papierindustrieën en de oud-papierhandel in de va- kantietijd een extra vakantiepre- mie beschikbaar te stellen. Deze extra premie bedraagt 300.000 en geldt voor de maanden juli, au gustus en september. Alleen scho lieren charitatieve instellingen en verenigingen kunen door zoveel mogelijk oud-papier in te zamelen van deze premie profiteren. Per jaar wordt door scholen en charitatieve instellingen naar schatting voor een bedrag van 18 miljoen gulden ingezameld. In de drie vakantiemaanden juli, augus tus en september zakt de inleve ring van oud-papier tot een diep tepunt van slechts 1,8 miljoen. Om dit dieptepunt te overbruggen dient nu de extra premie. De scholier kan op twee manie ren zijn hoeveelheid oud-papier kwijt. Hij kan het direkt bij een oud-papierhandelnar inleveren of voor zover gebruikelijk na de va kantie naar de school of de vere niging meenemen. Hoe meer oud-papier hij inza melt, hoe meer geld hij ontvangt. In het algemeen kan al het schoon papier uit een huishouden worden ingezameld: pakpapier, dozen, schrijfpapier, enveloppen, kranten en tijdschriften. Een verhoogde in- zamelingsaktiviteit kan leiden tot een schoner leefmilieu en een bij drage leveren de papiermolens ook in de vakantie draaiend te houden. kleding iets dat niet bij de emancipatie past? Dieneke en Mieke in koor: „We heb ben nooit make-up gebruikt.Het is trouwens hartstikke slecht voor je huid. Tegen het dragen van rokken hebben we geen enkel bezwaar en als het zo uit komt dragen we er wel eens een. Maar, een broek zit gewoon erg lekker.” In de „Nieuwe Vrije Reeks” van Cantecleer zijn een paar aardige boekjes uitgeko men. Daar is allereerst een werkje van Hetty Mooi (ontwerpster van poppen) en Vic Sjouwerman, die die illustraties van een puntig, vrolijk tekstje voorzag en allerlei nuttige suggesties op het gebied van sokpoppen geeft, zoals de ma nier van vervaardigen en wat pop penspelletjes. Iets anders is „Siera den van hoefnagels”. Dick Hette- ma maakte sieraden van pony en paardehoefnagels (goed ver krijgbaar), laat er wat zien en geeft aanwijzingen om zelf krea- tief bezig te zijn. Bauermeister, die alle steun geniet van onder meer de universiteit van München, gaat stapje voor stapje, drup pel voor druppel, vooruit om uiteindelijk te belanden bij het resultaat: het zich zelf redden in het water door het kleine mensje. Het is wonderlijk om op de foto’s, die in fikse hoeveelheid door het boek zijn gestrooid, te zien hoe piepklei ne kinderen zich door en onder water bewegen. Bauermeister heeft zelfs een complete speel-apparatuur onder de wa terspiegel ter beschikking. Men ziet de peuters onder water steppen, fietsen of rolschaatsen. Dat typerend voor de methode van de Duitse zwempedagoog je moet de kleintjes alles spelenderwijs leren; je moet ze al vanaf de eerste dag van hun leven wennen aan het water. Bauermeister begint dan ook met alle aandacht te wijden aan de eerste bad- beurt van de baby. De fase tussen het badwater en het zwemwater wordt uit voerig besproken en dan vooral de psy chologische aanpak van de watergewen- ning. Interessant is een uitgebreid resu mé uit verschillende voordrachten en een referaat op het wereldcongres van sportartsen van de FINA, de internatio nale zwembond. Bauermeister stelt daar onder andere vast dat een zinvol zwem onderricht voor de twintigste maand is uitgesloten, maar dat de kinderen wel voorbereidende oefeningen kunnen doen. Men moet gebruik maken van de in stinctieve zwembewegingen, die ieder mens bij zijn geboorte heeft meegekre gen. Bauermeister zegt van die instincti ve bewegingen dat zij als hulpmiddel van belang zijn, maar geen zwemstijl zijn. Zij vormen een overbruggingsperio- de totdat het kind (boven de 3% jaar) een bepaalde zwemstijl kan leren. Hij legt er de nadruk op, dat het leren zwemmen van kinderen een taak en plicht voor de ouders is. Die ouders moe- 4 kans op rivaliteit, je hoeft géén mannen 5 te imponeren. Je kunt veel gemakkelij ker over allerlei onderwerpen praten, zeker als het over intieme dingen gaat. Waarschijnlijk speelt er een soort schaamtegevoel mee". Vinden jullie het gebruik van ma ke-up en het dragen van vrouwelijke De firma Pas in Reuver brengt een handige set kunststof opbergladen op de markt. Het is een soort ei van Colum bus. Je zat met je grote en kleine rommeltjes te kijken. Waar moet je het zo gauw allemaal laten, terwijl je het toch weer gemakkelijk terug moet kun nen vinden. Nu is het gauw een kwestie van in een kast stouwen, totdat er niets meer bij kan. En moet je iets zoeken dan duvelt de hele stapel met spullen over je heen. De superlichte laatjes (in allerlei heldere kleuren zoals geel, oran je, groen of paars) kun je bovenop elkaar stapelen. Je kunt er vrolijke etiketjes op plakken, zodat je weet wa' er in zit. Heb je iets nodig dan hoef j' de laden niet van elkaar te halen. Jc trekt de la gewoon open. En je kunt het stapeltje laden bij wijze van spreken zo hoog maken als je maar wilt. De naam is niet slecht gekozen: de Allesber ger”. Wat zijn de uitgangspunten het Vrouwenhuis? „Het is een „open’ ’centrum voor alle vrouwen. De vrouwenhuisvrouwen die gehuwd, ongehuwd, jong en oud zijn, hebben geen leidster. Ze zijn onderver deeld in groepen, zoals sübsiditgpoep, cafégroep (in het huis is eeft hardwaar vrouwen.voor een zacht prijsje een bor rel kunnen halen), publiciteitsgroep en een opvanggroep. Uit de praatgroepen, die zich op grote schaal over heel Ne derland uitbreiden is gebleken, dat er grote behoefte is aan een ontmoetings- WO WfLu, Uz-iW z I p Dit is de pillenwekker. Het klokje is er niet alleen om de tijd aan te geven, maar ook het moment om de pil in te nemen. Op de ingestelde pillentijd belt de wekker, een rood lichtje gaat branden en de deksel van het pillendoosje springt open. Nadat de pil er uitgenomen is wordt met een knopje het rode licht pitgeschakeld, waarvoor groen in de plaats komt. Het bellen houdt op. De prijs: 75.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19