WARE MOORDENAAR ZAAK GIESSEN-ftUWKERX NOOIT GEVONDEN 1 ATLANTIS: ALWEER GEVONDEN i Jf. Gerdeker In een hel Taak van pers Dramatisch ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1973 21 Erbij 11 rig <5 Ar i Vijftig jaar geleden werden twee mannen onschuldig veroordeeld l N. >ol. 120 an DR. P. H. SCHRÖDER zullen BOB TADEMA SPORRN Er was nog een stad, Gades, en die id- le- dl- leefd éénmaal de waarheid te zeggen, de volledige waarheid zoals zij die zag, de waarheid zonder tegenspraak en zonder bedreiging. Zo kon zij een klein beetje de schuldgevoelens afreageren die zij ongetwijfeld gevoeld heeft tegenover de beide mannen, gasten in haar huis, die op haar valse getuigenis en dat van haar zwakke en volgzame man, tot vijftien jaar waren veroordeeld. Kick Geudeker (derde van links) met naast zich Tennissen en Klunder na hun vrijlating. Dit zijn de feiten: In de nacht van 3 op 4 augustus 1923, dus nu 50 jaar geleden, werd de spoorwegwachter Jacob de Jong vermoord. Het lijk werd gevonden vlakbij het stationnetje Giessen-Nieuwkerk op de spoorlijn van Dor drecht naar Gorcum. Bij het lichaam lag de hamer waar mee de daad gepleegd was, een hamer met een ijzeren steel. Uit de kas van De Jong bleek vijf gulden te zijn gestolen. Geudeker was heel verbaasd toen er een paar weken later weer uit Rotter dam werd opgebeld: of hij toch nog eens wilde komen praten als de Kroons alle bei thuis waren. Natuurlijk werd dade lijk een afspraak gemaakt en omdat het er op leek dat er belangrijke dingen aan het licht zouden komen liet Geudeker zich door een collega vergezellen. Dat was wel riskant, want blijkbaar hadden de Kroons vertrouwen in de journalist en het gevaar was niet denkbeeldig dat zij in hun zwijgzaamheid zouden volhar den als er een „vreemde” bij kwam. Mar dat risico moest worden genomen. „Meneer”, zei toen vrouw Kroon, „als dat zo is, zullen we alles zeggen. Dan zijn we er eindelijk af. We hebben al jaren in een hel geleefd. En nu kwam het persbureau Reu ter met een wild bericht dat Atlantis te los zich Maar dit was nog niet het ergste. Veel griezeliger was dat er een geheim dos sier bleek te bestaan, rapporten opge steld door de rijksrechercheur en be- Natuurlijk werden Klunder en Ten nissen vrijgesproken. De advocaat-gene- raal had daar al om gevraagd en de verdediging had het dus wel bijzonder gemakkelijk. Hoe de zaken werden over trokken blijkt wel uit de huldiging die de advocaat van Tennissen en Klunder ten deel viel en waaraan niet minder dan tien muziekkorpsen deelnamen. Het leek bijna of hij de onschuldig veroor deelde was. V Ik had het voorrecht over het verloop van de zitting, die gekenmerkt werd door tal van dramatische momenten, te kunnen spreken met een bekend jurist die er bij aanwezig was. Al dadelijk bleek dat de zaak door de rechtbank in Dordrecht hoogst onzorgvuldig was be handeld, om geen erger woord te gebrui- Wat is er aan de gang daar in Spanje? Men werkt er met duikers en die zouden allerlei belangrijke za ken hebben gevonden, opgedoken en gefotografeerd. Ze hebben zelfs een stuk steen gevonden met het „spiraal- motief van Atlantis”, wat dat dan ook wezen mag. Atlantis is nog altijd niet gevonden en spiraalmotieven vindt men over de hele wereld. Ver der vonden de duikers „door mensen gemaakte wegen en zuilen” (alsof die ooit vanzelf zouden kunnen ont staan!) op 22 km van de kust bij Cadiz op een diepte van ongeveer 25 meter. alwéér gevonden is, maar nu in Zuid- west-Spanje, waar archeologen van de University of California het zou den hebben aangetroffen. En het liep goed af. Geudeker wees er het echtpaar op dat nu al drie jaar twee mannen in de gevangenis zaten die naar zijn mening onschuldig waren; dat hun getuigenis daarbij van het grootste be lang was geweest en dat hij hen zou helpen zoveel hij kon en hen niet in de steek zou laten. De grote en principiële fout van de Dordtse rechtbank was dat zij reeds van de aanvang af overtuigd was v. d. schuld der beklaagden. Daardoor werd de be handeling op ontoelaatbare wijze beïn vloed. Maar eigenlijk deed zich in Am sterdam het omgekeerde voor. Tijdens de zitting bleek duidelijk dat de artike len in de pers niet alleen de publieke opinie, maar ook het Hof hadden beïn vloed. Het voelde het als het ware als een plicht een fout goed te maken. En zijn enige taak was: recht te doen. Daar kwam nog bij dat de propvolle publieke tribune zich om op zichzelf begrijpelijke redenen zich steeds kon beheersen en tel kens luide van zijn afkeuring en veront waardiging blijk gaf. De president maande herhaaldelijk tot stilte, maar van ontruiming was geen sprake, al kon men volgens mijn zegs man in de zaal soms niet verstaan wat de getuigen verklaarden. Kennelijk wil de de president de tribune niet laten ontruimen omdat hij begreep en billijkte welke emoties door de zaak waren los gemaakt. „Wij moeten er geen vermake lijkheid van maken”, zei hij enige malen en daar bleef het bij. Het onderzoek leidde naar de woning van een zekere Kroon te Sliedrecht. In zijn huis had in de nacht van de moord een groepje mensen een feestje gevierd: Kroon, zijn vrouw, hun kostganger Vermeer, een spoorwegarbeider Klunder die een eindje verder woonde en een onderbaas die Ten nissen heette. Er werd wat gedronken en gezongen en toen het laat begon te worden boden de Kroons Tennissen in hun huis een bed aan. Blijkbaar had Kroon niet zo’n goede reputatie, want Teunissen aarzelde. Hij had namelijk on geveer f 500 bij zich aan lonen die hij de volgende dag moest uitbetalen. Tenslotte stemde hij toe na met Klunder te hebben overlegd dat hij het geld aan hem in bewaring zou geven. Omstreeks elf uur verlieten beide mannen het huis, begaven zich naar het kosthuis van Klunder, bergden Na de uitspraak is er nog allerlei te doen geweest over de schadevergoeding aan beide mannen. Het schijnt dat Ten nissen, die vrouw en kinderen had, 12.000 heeft ontvangen en de ongehuw de Klunder f 9.000, bedragen die toen natuurlijk een hogere waarde vertegen woordigden dan nu. Een dagblad „ont hulde” dat het Rijk het aantal weken dat de mannen gevangen gezeten had den, vermenigvuldigd had met het weekloon dat zij plachten te verdienen en dat van de uitkomst de „logeerkos- ten” waren afgetrokken, die zij in de gevangenis hadden gemaakt. Maar dit is niet bevestigd. Dat vrouw Kroon haar bekentenis deed aan een journalist werd door aller lei mensen met verontwaardiging verno men, maar dat zij haar geheim onthulde aan een „rode” krant, ging volgens velen alle perken te buiten. Want natuurlijk logen de artikelen die Het Volk in april 1929 publiceerde er niet om. Er werd in gesproken over „een rechterlijke dwaling” en zelfs over „een politioneel Kick Geudeker, die bekendheid verkreeg door de moordzaak en later als hoofd redacteur van Sport en Sportwereld, hier bezig met zijn grote hobby: hen gelen. en in Spanje een huisgrote aanwij zing waar het hier om gaat en die zaak is heel wat interessanter dan het nog altijd legendarische Atlantis. en justitioneel schandaal” en dat terwijl er wettelijk nog niets vaststond. Maar effect had de aanklacht van Geudeker wel. Reeds in juni 1929 behandelde de Hoge Raad een nieuw revisieverzoek en in september van dat jaar begon de behandeling van de moordzaak Giessen- Nieuwkerk voor het Amsterdamse ge rechtshof. Dat was op zichzelf al een groot succes voor de krant die het nieuws over de zaak had gebracht maar ook voor de pers in het algemeen, voor de pers in een land met een democrati sche regeringsvorm waar de vrijheid van het woord in ere wordt gehouden. Het gaat hier namelijk om een stad dié genoemd wordt in de bijbel door Ezechiël (XXVII:12) als Tarshisj, en die onder anderen Diodorus be schrijft, en dat nogal uitgebreid, on der de naam Tartessos. Het staat welhaast zeker vast dat Tarshisj-Tar- tessos gelegen heeft in de buurt van het huidige Cadiz aan de monding van de Guadalquivir. De aarde onder ging hier in de loop der eeuwen nogal wat verandering en Tartessos zou onder water verdwenen zijn. Dio dorus vertelt dat een Grieks zeilschip uitvoer van Samos in plus minus 630 v. Chr. op de gebruikelijke avontuur lijke vaart die de oude Grieken zo vaak ondernamen. Een geweldige storm dreef het schip voorbij de Zui len van Hercules (Gibraltar) en de oceaan op”en eindelijk bereikte het Tartessos. Deze handelsstad was in die tijd nog een maagdelijke stad en werd niet door handelslieden be zocht; tengevolge daarvan maakten de Samiërs grotere winsten dan wel- Moeten we er nog bijvertellen dat praktisch al die theorieën binnen de kortste keren werden platgewalst? Maar altijd staken ze weer onver saagd de kop op. Zelfs Thor Heyer dahl had Atlantis in de Atlanti sche Oceaan waar h et geologisch nooit heeft kunnen liggen nodig om zijn theorie van de per papyrus boot van Egypte naar Amerika zei lende emigranten te staven, want hij had een tussenperiode van tientallen eeuwen te overbruggen tussen de pi ramiden van Egypte en Amerika, en waar kon dat beter gebeuren dan op Atlantis? heette Gades. Maar reeds in de oud heid zei men dat Tartessos en Gades synoniem waren. Van dit Gades wordt beweerd dat het in 1100 v. Chr. werd gesticht en later door de Karthagers werd veroverd. En hoe heet nu? Juist, Cadiz. Zeker is echter dat het antieke Tartessos ver dwenen is en tot nu toe niet hervon den, al is er wel naar gezocht. Moge lijk zou het dus nu gesitueerd zijn op de bodem van de zee. In 1928 en in 1929 dienden de advoca ten van Klunder en Teunissen revisie- verzoeken in. Er werd afwijzend op beschikt al was het laatste verzoek op goede gronden gebaseerd: de advocaten hadden berekend dat de beide mannen zeker twee uur nodig zouden hebben gehad om van Sliedrecht naar Giessen- Nieuwkerk en terug te fietsen. In die tijd hadden zij dan ook nog over een sloot moeten springen, de moord moeten plegen en het geld moeten stelen. En het was, meenden de advocaten, niet aange toond dat Klunder en Teunissen zó lang op het avondje bij de Kroons hadden ontbroken. het geld op en waren een kwartier later weer present op het vrolijke avondje. Op 31 augustus 1923 werden de Kroons, Klunder en Teunissen gearresteerd en naar Dor drecht overgebracht. Geen van hen herkende de hamer en alle vier verklaarden dat beide mannen niet langer dan een kwartier weggeweest waren. De kostganger Vermeer legde hetzelfde getuigenis af en allen werden tenslotte vrijgelaten. Maar anderhalf jaar later werden Klunder en Teunissen opnieuw gearresteerd. De politie meende 'over bewijzen te beschikken die tot hun veroordeling konden leiden. Kroon en zijn vrouw die vijftig dagen in voorarrest hadden gezeten en Vermeer die tweeënzeventig dagen preventieve hechtenis had opgeknapt, waren nauwelijk op hun aanvankelijke verklaringen teruggekomen. De Kroons erkenden dat de hamer hun eigendom was en wisten nu opeens heel zeker dat Klunder en Teunissen van elf tot kwart voor één weggeweest waren. Vermeer zei: Geruime tijd. Op grond van deze getuigenverklaringen werden beide mannen op 2 oktober 1925 tot vijftien jaar veroordeeld, een vonnis dat in 1926 werd bevestigd. Een cassatieverzoek werd door de Hoge Raad verworpen. De zaak was rond, al bleven de veroordeelden hardnekkig ontkennen. Maar hoe komt men dan op het idee dat het wel eens Atlantis zou kunnen zijn dat daar op de zeebodem ligt? Dat danken we aan de theorie van de Duitse archeoloog Adolf Schuiten, die die theorie in de twinti ger jaren ontwikkelde, namelijk dat Tartessos en Atlantis identiek waren Zijn theorie is al jaren lang de grond ingeboord. Wie zich overigens interes seert voor de Atlantis-vraag, een Duitse auteur heeft net „zonneklaar” bewezen dat Atlantis op Helgoland heeft gelegen, dus Dit alles stond in het schoofschrift van vrouw Kroon. Waarom zij het opge schreven had? Zij zei: ,Voor als ons eens iets zou overkomen, maar onbewust moet in haar het verlangen hebben ge- I ken. Niet alleen was onvoldoende waar de gehecht aan allerlei feiten die later van belang bleken te zijn, maar ook had men veel te veel overgelaten aan de rijksrechercheur. Het eigenaardige van die functie was toen, dat deze recher cheurs eigenlijk maar één chef hadden: de procureur-generaal, een chef die .veel te hoog boven hen stond om een goede samenwerking te waarborgen. Daardoor waren zij veel te vrij en wanneer zij werden toegevoegd aan een zwakke sub- stituut-officier en een even zwakke rechter-commissaris, zoals hier het geval was, bestond het gevaar dat zij veel te zelfstandig en eigenmachtig optraden. Maar een dag later kwam ze weer op die „bekentenis” terüg, omdat ze het toch zo verschrikkelijk vond om zoveel leugens op te dissen. Op de officier van justitie te Dordrecht maakte die verkla ring zoveel indruk dat hij bereid was er volledig geloof aan te hechten, maar hij had buiten de rechercheur gerekend. Die zette de vrouw opnieuw onder druk en weer ging zij door de knieën. Het is duidelijk dat zij ervan overtuigd was dat de rechercheur in opdracht van de „hoge heren” handelde en hij liet niet na haar in die waan te sterken. Ook toen haar man en zij waren vrijgelaten, kwam hij hen telkens bezoeken om met hen te repeteren wat zij op de zitting moesten verklaren. Hij gaf het hun zelfs op een papiertje en liet hen de tekst uit het hoofd leren. Ook wees hij het echt paar op de gevolgen die het hebben zou als zij tegen familieleden of vrienden afwijkende verklaringen zouden afleg gen. Daarbij werd telkens het woord meineed gebruikt. stemd voor de officier en voor de rech ter-commissaris. Deze stukken waren door hen buiten het dossier gehouden en de verdediging had er dus geen kennis van kunnen nemen, noch bij de behan deling van de zaak in Dordrecht, noch toen bij de Hoge Raad het revisiever zoek werd ingediend. De brave Plato zal wel nooit heb ben kunnen bevroeden wat hij zou ontketenen met zijn publicatie over het legendarische Atlantis. Van de oudste tot de nieuwste tijden hebben min of meer wijze mensen zich op dit verrukkelijk brokje nieuwsgaring geworpen, niet alleen om het te vin den, maar ook om het te gebruiken als steun en toeverlaat bij hun per soonlijke, soms maar al te vaak war hoofdige theorieën op allerlei gebied. In de loop der tijden zij ner niet minder dan ruim dertig vindplaatsen van-Atlantis opgedoken en die varië ren van Groenland tot Zuid-Afrika en van Amerika tot Centraal-Azië. Nu zijn geleerden onderling, het is droevig maar waar, vaak uiterst wantrouwig. Ze zijn ook geneigd een onderzoek met zekere geheimzinnig heid over voor vondsten lijk. Toch is er daar bij die duikerij- Het schijnt evenwel dat zij vroeger bij een abortuszaak] e betrokken was ge weest en daarmee werd ze nu bedreigd. Haar man had eens verzet gepleegd tegen de politie; er werd geïnsinueerd dat ze een verhouding had met Teunis sen en hem daarom verdedigde en tel kens weer werd haar in het vooruitzicht gesteld dat ze naar huis kon gaan als ze maar bekende. Tenslotte gaf ze toe. Goed, de hamer was van haar man en hun gasten waren veel langer wegge weest dan zij aanvankelijk had ver klaard. er niets wensen van hun daarin hebben zij ge- Wie waren de mensen die in Tar tessos woonden en de stad en de haven gebouwd hadden? Het waren Phoeniciërs die overigens ook al heel wat keertjes de rol van Atlan- tiden hébben moeten spelen de grote koopvaarders van de Middel landse Zee, wie geen zee te hoog ging en geen kust te ver was als het om centen-verdienen ging. Deswegen hadden ze dan ook niet zo’n beste naam bij het merendeel der andere volkeren. Voor hen betekende hande len met een Phoenicier er geld op toeleggen. En zo groot moet de rijk dom van de Tartessiërs Zijn geweest dat volgens de verhalen hun schepen ankers hadden van puur zilver. In Spanje werd dan ook heel wat zilver gewonnen. Tartessos was een aanleg plaats op de lange weg naar het noorden waar men tin uit Cornwall haalde. We zullen voorlopig moeten af wachten wat de University of Cali fornia daar nu werkelijk aan het zoeken is. Dat er op de zeebodem vondsten zijn gedaan is interessant genoeg, zelfs al zijn de daar gemaak te films volgens het bericht nog niet ontwikkeld, een rare gang van zaken trouwens waar het zulk belangrijk materiaal betreft. Dat zulke foto’s indien die wetenschappelijke waarde hebben, zouden worden gepubliceerd zullen we moeten afwachten. Geleer den zijn daar vanwege de exclusivi teit meestal niet zo erg prompt mee, tenzij het „geen kwaad kan”, dat wil zeggen tenzij concurrenten op hun terrein er geen nut van kunnen heb ben. Er bestaat nog een andere moge lijkheid. De verhalen over de „we gen” zijn nogal vaag. Het zou bij de vondst nog kunnen gaan om een ter plaatse gezonken antiek schip dat zuilen als vracht vervoerde. Het zal de eerste keer niet zijn dat zo’n schip werd gevonden. En ook zeker niet de laatste. Eén ding was in alle opwinding, emo tie en verontwaardiging bijna in het vergeetboek geraakt: de vraag wie de spoorwegwachter Jacob de Jong dan wél vermoord en van vijf gulden beroofd heeft. Die vraag is nog steeds niet be antwoord. Evenmin ben ik te weten gekomen wat er met de rijksrechercheur gebeurd is die in deze moordzaak zulk een trieste rol heeft gespeeïd. Het bericht dat dit revisie-verzoek was ingediend verscheen in de kranten en trok de aandacht van een sportjour nalist bij ,Het Volk”, C. H. (Kick) Geu deker. Met goedkeuring van zijn hoofd redacteur ging hij eens praten met een der advocaten en in overleg met hem reisde hij naar Rotterdam en ging de Kroons opzoeken die daarheen waren verhuisd. Nu waren Kroon en zijn vrouw tijdens en na het proces al her haaldelijk door allerlei mensen bena derd, maar ze hadden tot dusverre ge weigerd wie dan ook te woord te staan. Maar blijkbaar trof de journalist de goede toon: hij werd binnengelaten en het kwam tot een gesprek. Maar vrouw Kroon wilde over de moordzaak niets loslaten. Alleen beloofde zij Geudeker er nog eens met haar man over te zullen spreken en hem daarna te zullen opbel len. Inderdaad kwam er een paar dagen later een telefoontje: vrouw Kroon zei leek de zaak te zijn doodgelopen. resultaat. Wél vond hij Romeinse ruï nes van een dorp uit omstreeks AD 300. Het lag op een eilandje tussen twee armen van de Guadalquivir waar volgens hem ook Tartessos ge legen moet hebben. Het zoeken naar Tartessos is ook niet nieuw. Schuiten heeft er min stens enige tientallen jaren aan be steed, overigens zonder enige tastbaar Wie zou denken dat thans een emotio nele bekentenis volgde, komt bedrogen uit. Vrouw Kroon haalde uit de kap van haar naaimachine een schoolschrift en een paar kleine blocnote-velletjes te voorschijn, en stelde die papieren, aan de verbaasde journalisten ter hand. Het schrift bevatte onder de titel Valsch beschuldigd het gehele relaas van wat deze eenvoudige onontwikkelde vrouw tijdens haar voorlopige hechtenis was wedervaren, de losse velletjes waren in- ke Grieken waar dan ook van hun tijd.” Een eeuw later trokken er Ioni sche Grieken eveneens heen; ze voe ren uit van Phocaea aan de baai van Smyrna en ze zijn er zeer zeker geweest. omgeven en te laten. Ze de publicatie en strubties wat zij en haar man moesten verklaren, instructies opgesteld door de rijksrechercheur die met het onder zoek belast was. Want daarop kwam het hele verhaal neer.In één lange zin van 48 pagina’s zonder één hoofdletter en zon der één leesteken vertelde vrouw Kroon hoe zij er in een reeks verhoren door een rijksrechercheur toe was ge prest te verklaren dat de hamer waar mee de moord gepleegd was, het eigen dom was van haar man en dat Klunder en Teunissen niet een kwartier maar twee uur afwezig waren geweest. Het arme mens had lang volgehouden dat zij van het begin af de waarheid had ge sproken; wat voor reden zou er ook zijn geweest om te liegen? Ze had niets op haar geweten en van de moord wist ze niets. f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21