Eiland geschokt door dood bom-expert Vorstin en pers bij jubileum Alles wel it Voormalig directeur FBI voor Senaatscommissie: inbraak gewaarschuwd Tussen macht en „Spoorwegen verwaarlozen fietsvervoer” „Nixon al twee weken na wetenschap" Skylab aan van 3 SURINAME Meerderheid artsen achter richtlijnen 2 ONDERZOEK GEëlST NAAR FRAUDE IN voor abortus „ICI GEEN GEVAAR VOOR BEVOLKING VAN RIJNMOND” AUGUSTUS ZATERDAG 4 19 7 3 (Van onze redacteur in Istanboel, Frans van Hasselt) In Europees parlement 9 Camp David buitenland) (Van onze redactie Documentair ISTANBOEL. Op Cyprus is het sinds twee dagen opvallend rustig. De Cyprioten lijken geschokt door de dood van een bom-expert die het eerste slachtoffer was van de nieuwe golf van gewelddaden op het eiland. Aartsbisschop-president Makarios zelf celebreerde de dodenmis voor de COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Een jong geleerde werkt in een groep aan de verbetering van het een of andere produkt. Mede door zijn scherpzinnigheid en ijver wordt het resultaat een groot succes. Binnen zijn vakgroep wordt de man beroemd: hij heeft meegewerkt aan de vondst vanvolgt een onbegrijpelijke formule. Maar, afvalresten van het spul blijken moeilijk afbreekbaar, zouden een afschuwelijke ziekte veroorzaken. Het nieuwe produkt wordt overal gebruikt. Men is enthousiast; al leen een paar medici waarschuwen. Steeds meer rapporten verschij nen. Langzaam aan wordt het iedereen duidelijk: was die rommel maar nooit uitgevonden. Oude vragen Terroriste Adempauze op Cyprus zal van 34e Maar het zal niet kunnen. Jammer. Gray onthulde voorts dat hij een ver- istus ïstel eede ken, Hoe men ook over de „zegeningen van de techniek en de wetenschap” mag denken, het dilemma voor de wetenschappelijke werker bestaat. In de militaire industrieën, binnen de bureaucratieën, op de tot „kennis- fabrieken” geworden universiteiten. mers enen deze reien n de Su- tifor- amse jheid itten, van looy, ident enen 1 de i be- lame stin- s. W DAG II DAG President Nixon heeft zich inmiddels op zijn buitenverblijf Camp David in de staat Maryland teruggetrokken om zich in afzondering voor te bereiden op een aantal zaken die verband hebben met de Watergate-affaire. Hij volgt hiermee het advies van zijn doktoren op om „tot op zekere hoogte’ wat meer rust en ontspanning te krij gen, zo werd meegedeeld door Gerald Waren, medewerker van de persdienst van het Witte Huis. Algemeen wordt verondersteld dat de president enkele details wil voorbereiden van zijn verklaringen die hij aan 1 t einde v einde van de eerste fase van de Senaat- hearings wil afleggen. Het is nog niet bekend hoe hij op het Watergate-schandaal zal reageren. Mo gelijk zal hij zijn besluit hierover het komende weekend nemen. Bij uitgeverij Van Gennep in Am sterdam is zojuist een boek versche nen gericht op deze problematiek. Het heet treffend „Intellectuelen tus sen macht en wetenschap” en het bevat een vijftal essay’s bijeenge- Onze vorstin steunt en wil ook niet anders dan steunen op de volkswil, uitgedrukt in de parlementaire democra tie en in de regels die de positie van het staatshoofd ten opzichte van regering en volk bevestigen. Dat een land een leger nodig heeft, valt buiten discussie. Dat een staatshoofd een leger heeft om aan de macht te komen en te blijven, is even anachronistisch als het beeld van een leger met wapperende banieren, aangevoerd door de monarch op een wit paard, opmarcherend naar de goede ou de slagvelden. In 1963 was de jonge 21-jarige Diana Oughton als „Vredescorps”-me- dewerkster naar Guatemala gegaan 'm de armoede te bestrijden. De nnge idealiste begon zich geleidelijk lan te schamen dat ze Amerikaanse vas: van het ontwikkelingswerk ;wam weinig terecht en haar ogen gingen wijd open voor de economische Er is de laatste tijd heel wat gezegd en geschreven over de representatie van „het Nederlandse volk” bij de komende feestelijkheden ter gelegenheid van het koninklijk regeringsjubileum. De discus sie ging voornamelijk over het aandeel van onze strijdkrachten in de georgani seerde manifestaties. Een vorst en een leger worden door sommigen nog steeds als een eeneiige tweeling beschouwd, ofschoon de constitutionele monarchie het koninklijk staatshoofd al ruim een eeuw geleden uit het oogpunt van staatsstruc tuur losgemaakt heeft uit de mythe van het militaire absolutisme. en politieke uitbuiting van de Latijns- Amerikaanse wereld door de Vere nigde Staten. Terug in de Verenigde Staten gaf ze enige tijd les, maar het werd haar steeds duidelijker dat ze niets kon veranderen als het systeem onveran derd bleef. Ze vond „het Amerikaan se racisme in eigen land en het Amerikaanse imperialisme in Viet nam zo misdadig dat ze het als mede plichtigheid beschouwde als je met die misdaden kon leven”. Discussies met haar vader, een welvarende za kenman, werden in haar ogen steeds zinlozer. Diana sloot zich aan bij de studen tenorganisatie SDS en maakte de ge welddadige acties van de politie in Chicago mee tijdens de Democrati sche partij conventie. Steeds radicaler werden haar opvattingen totdat ze bij de Weatherman-groep begon met het plegen van bomaanslagen. Een ver keerd aangesloten draadje werd haar en enkele van haar vrienden tenslotte fataal. te termijn verhevigen, als de 75-jarige generaal nog zoiets als de „dageraad van de Enosis” zou trachten te willen af dwingen. bracht door G. van Benthem van den Bergh. Behalve deze Gids-redacteur werkten mee: de Amerikanen David Kettler en Kurt Wolff, de Argentijn Juan Corradi en de Nederlander D. van Arkel. intellectuelen in de moderne wereld. Dat is het doel van het boek dat we willen samenstellen.” Voor de vertalingen van de artike len zorgde Nelleke Fuchs-van Maa- ren. Woedend zijn de Grivas-aanhangers, ook omdat Makarios rustig doorgaat met wat hij noemt de „sanering” van de Grieks-Cyprische Kerk, nadat hij daar toe de sanctie had gekregen van de grotere synoden” van de andere ortho doxe kerken van het Nabije Oosten, die de drie bisschoppen, die Makarios had den willen afzetten, wél vervallen ver klaarden van hun tronen. Dat is, heel in het kort en tamelijk zwart-wit, het dilemma van de mo derne wetenschapsman. Op dit voor beeld zijn talloze variaties te beden ken. Men kan een reeks namen be denken. uiteenlopend van Julius Ro bert Oppenheimer (de vader van de Amerikaanse atoombom, die grote wroeging kreeg na zijn medewerking aan de vondst) tot Wernher von Braun (nog steeds zo trots als een pauw op zijn V-l’s en zijn overige miljarden- verslindende ruimtevoertuigen). WASHINGTON (Reuter en AP) Patrick Gray, voormalig waarnemend directeur van de federale recherche (1’61), heeft gisteren voor de Senaats commissie voor Watergate verklaard dat hij president Nixon binnen twee weken na de inbraak waarschuwde dat leden van zijn staf hem „dodelijk trachtten te verwonden”. De schrijvende pers is er niet zo erg op gebrand op om op zo’n dag te para deren, zoals het leger. Zij wil liever gewoon menselijk praten en van ge dachten wisselen, want op die manier kan zij in werkelijke zin „de communi catie” dienen en vruchtbaar maken, een communicatie tussen vorstin en volk die beiden in de toekomst zo hard nodig zullen hebben. valst telegram van het Ministerie van Buitenlandse Zaken had gelezen, dat la ter is verbrand, en dat aangaf dat men poogde president Kennedy in verband te brengen met de moord op Ngo Dinh Diem in 1963, toen deze president van Zuid-Vietnam was. Gray sprak de verklaring van gene raal Vernon Walters tegen dat hij (Gray) president Nixon had geadviseerd functionarissen van het Witte Huis te huis niet geschuwd, integendeel, in ge paste en voorzichtige vorm hebben zij toegang gekregen bij koninklijke reizen en gebeurtenissen ten hove, bij werkbe zoeken en andere gelegenheden waar vorstin en familieleden in hun functie en soms ook privé verschenen. Diana was een intelligente jonge Amerikaanse vrouw die terecht kwam in het steeds meer radicalise rende studentenverzet van de eind zestiger jaren. Haar korte en heftig verlopende leven wordt beschreven door Thomas Powers in het boek „Diana” (uitgegeven door Kosmos in Amsterdam en vertaald door Nettie Klein-Von Baumhauer.) In maart 1970 kwam zij om het leven bij een bomexplosie in New York, nadat zij uiteindelijk verzeild was geraakt bij de „Weathermen”, een terroristen- groep die tenslotte werd vermorzeld onder de „law and order”-stoomwals van de Amerikaanse maatschappij. Grivas’ ernstige ziekte (vermoedelijk prostaatkanker) waaraan nu weinigen meer twijfelen op het eiland Makari os zelf sprak dezer dagen van een onge neeslijke ziekte en bood medische hulp aan kan de ontwikkeling ook op kor- UTRECHT. Een ruime meerderheid van de Nederlandse artsen 84 per cent is het ermee eens, dat de Konin klijke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst abortus richtlijnen heeft uitgegeven. Van dege nen die dit gewenst of noodzakelijk vornden meent 40 percent, dat de richt lijnen te laat zijn gegeven. ontslaan. Gray zei Nixon te hebben ge zegd dat mensen van diens staf bezig waren hem dodelijk te verwonden door de Cia en de FBI te misbruiken. het enige lichtpunt is dat hij niet recht streeks met vermoording wordt bedreigd. Donderdag heeft Grivas het stilzwijgen verbroken door in pamfletten de voor waarde voor zjjn vrijlating bekend te maken: o.a. nieuwe presidentsverkiezin gen en vrijlating van alle „politieke” gevangenen, iets waarop Makarios zeker niet zal ingaan. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid voor D'66, de heer Imkamp vestigt de aandacht van minister Westerterp in een aantal vragen op het fietsvervoer in de vakantietijd door de spoorwegen. Slechts een beperkt aantal stations is open voor fietsvervoer o ver afstanden van maximaal 40 kilometer en op uiterst aantrekkelijke lijnen als UtrechtZwol le, AmsterdamDierenDoesburg en AmsterdamZwolle hebben de treinen geen laadruimte voor fietsen. Voor fiet- senvervoer per goederentrein moet 4 tot 5 dagen gerekend worden. Hij vraagt de minister tenslotte of hij er iets aan doen kan dat deze dienstver lening in de toekomst aanzienlijk wordt verbeterd. Dat een leger een belangrijk represen tatief onderdeel bij de koninklijke fees ten moet zijn, is echter buiten kijf. De manier waarop de premier en zijn mi nister van defensie in overleg met de generale staf de kwestie nu hebben op gelost, lijkt recht te doen aan de waar de, die een leger in het huidige maat schappelijke bestel vertegenwoordigt. Dat die representatie te zwak zou zijn om „de vijand” ontzag in te boezemen, lijkt een redenering die bij het anachro nistische beeld van enkele regels terug thuishoort. De indruk bestaat, dat met name de schrijvende pers toch altijd nog enige huiver wekt bij degenen, die uit overwe gingen van veiligheid en privé-bescher- ming de vorstin omgeven. De schrijven de pers zal daarom ter gelegenheid van het jubileum van koningin Juliana niets „nieuws” kunnen ondernemen. De hoofdredacteuren van de Nederlandse dagbladen zullen niet in de gelegenheid zijn aan dit feest iets spontaans en reëels bij te dragen tot de verdere vermenselij king van het hoge ambt. Zij zullen zich moeten schikken in een ontmoeting die te veel elementen van „play back” zal inhouden om „echt” te zijn. „Play back” in deze zin betekent, dat van een zich spontaan en niet tevoren nauwkeurig geformuleerd vraag- en antwoordspel geen sprake zal kunnen zijn. Het zal in de praktijk wel niet kunnen. Maar elke Nederlandse journalist en dus zeker de hoofdredacteuren van de Nederlandse dagbladen, voelt zich in zo’n situatie toch min of meer „volksvertegenwoordi ger” intermediair, maar dan tussen een hooggeacht mens en de mensen, buiten iedere politieke of maatschappelijke ge richtheid om. be laad udie voor tsta- □ben tuur door i uen- i oluta ring; >rden i de SON :lijk- i de iaan- ositie Wordt in bovengenoemde bundel de onmacht van een rationele en puur wetenschappelijke discussie in een politiek systeem uitgebeend, voor Di ana Oughton was praten alleen uit eindelijk onvoldoende. Ze wilde wat doen en werd uiteindelijk een „ter roriste voor een betere wereld”. ROTTERDAM. Het dagelijks be stuur van Rijnmond meent, dat de che mische fabriek van ICI-Holland op Ro zenburg de veiligheid van de bevolking niet in gevaar brengt. Op schriftelijke vragen van het Rijnmondraadslid W. van der Star (PvdA) antwoordt het Rijnmondbestuur dat de beide ongeval len met gifgas niet hebben aangetoond dat de doeltreffendheid van de voor waarden, die in het belang van de be volking zijn verbonden aan de verstrek te vergunningen aan ICI, in twjjfel kan woren getrokken. Bovendien meent maar 46 percent van de artsen, dat door de procedure die is gevolgd besprekingen vooraf in de afdelingen de meningen van de leden voldoende zijn gepeild. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Instituut voor Sociale Geneeskunde in Nijmegen heeft inge steld naar aanleiding van de heftige discussies binnen de KNMG over de richtlijnen. Hoe dan ook, het komende regerings jubileum van koningin Juliana is een goede gelegenheid om de zegenrijke en vreedzame periode van 1948 tot nu te herdenken met trots, vreugde en dank baarheid. Tevens is het de moeite waard om bij dit jubileum enige bezinning te wijden aan het feit, dat het koningschap in die periode veel dichter bij het volk gekomen is en zich als het ware in de maatschappelijke ontwikkeling heeft ge manifesteerd in de vorm van een onmis baar, creatief element. Dat is mede aan de koningin, maar ook aan diverse andere leden van het koninklijk huis te danken. Het is voor hen vaak niet gemakkelijk geweest, zich te ontworstelen aan de mythe en het sprookje, die huns ondanks toch de ban den tussen vorstin en volk nu en dan dreigden te benevelen. De realiteit is, dat vorstin en volk elkander nader zijn gekomen door zich beiden naar elkander toe te bewegen. De communicatiemedia die onze huidi ge tijd kent, hebben in dat proces van benadering ook wel het een en ander bijgedragen. Radio, televisie en schrij vende pers zijn door het koninklijke „Diana” is een strakopgebouwd do cumentair verslag, dat men in het bijzonder zou willen aanbevelen aan ouders van „rebels”-geworden adole scenten, die tot hun grote teleurstel ling het contact met hun kinderen hebben verloren. De twee hierboven genoemde boeken vullen elkaar overigens ideaal aan: voor de probleemstelling zorgt de bundel van Van Gennep, voor de uitwerking en de praktijk kan Po wers „Diana” aanbevolen worden. DEN HAAG De aangekondigde be perking van het investeringsniveau bij de PTT zal met name invloed hebben op de wachtlijst van de telefoon. Op het ogenblik is het aantal wachtenden onge veer 110.000, terwijl verwacht wordt dat dit aan hel einde van 1974 meer dan 15.000 zal bedragen. Staatssecretaris Van Hulten van Ver keer heeft deze cijfers aan de Tweede Kamer megedeeld. Deze tekening toont hoe een eventuele reddingsactie van de Skylab II-beman- ning in zijn werk zou gaan. Twee leden van de Skylab III-bemanning zouden dan met een Apollo-capsule in een ex tra „aansluitgat” van het ruimtelabora- torium moeten aansluiten. Gisteren was alles wel aan boord, maar toch wordt op Kaap Kennedy hard gewerkt om een raket gereed te maken die in geval van nood gebruikt kan worden. De man die wordt genoemd als zijn vervanger en opvolger, is al bijna even legendarisch als hij zelf. Het is een 38- jarige majoor uit het Griekse leger, Stavros Stavrou, bijgenaamd Syros, wiens levensgeschiedenis tot nü toe op vallende parallellen vertoont met die van Grivas (hij is zelfs in hetzelfde Cyprische dorp geboren). Het is niet ondenkbaar, dat hij het was die de operaties van de laatste tijd heeft geleid; in ieder geval is hij al enige maanden „gezochte nummer een” van het eiland Cyprus. Als het overigens de bedoeling was deze EOKA II, de hervatting van de onderhandelingen tussen Grieken en Grieks-Cyprioten, te torpederen, dan is dit mislukt: Kliridis en Denktash, onder handelingspartners sinds 1968, zijn giste ren weer bij elkaar gekomen en naar verluidt heeft men als nieuwe streefda tum voor een nieuwe constitutie van de eilandrepublïek de eerste november ge steld. Onder hen is ook de correspon dent van het Atheense dagblad Estia, dat zowel Grivas steunt als het Griekse regime. Dit regime heeft overigens in een verklaring na het referendum de ontvoering scherp afgekeurd, zonder echter de naam Grivas te noemen. (De generaal is twee jaar geleden onder duidelijke goedkeuring van het Griekse regime in het geheim narar Cyprus ge komen.) DEN HAAG Twee Nederlandse le den van het Europese parlement, de socialisten Laban en Van der Lek, heb ben de Europese Commissie gevraagd ’n onderzoek in te stellen naar beweerde onregelmatigheden bij de inschrijving voor en gunning van bouwprojecten in Suriname en de Antillen. Het gaat hier om projecten waarvoor steun is verleend door het Europese Ontwikkelingsfonds. Indien inderdaad blijkt dat onregel matigheden hebben plaatsgevonden, moet de Commissie, het „dagelijks be stuur” van de Europese Gemeenschap, maatregelen nemen om herhaling te voorkomen. Beide Kamerleden vragen hoe de controle of aanbesteding en gunning is geregeld (met name voor projecten die slechts ten dele uit het EOF worden gefinancierd) en verzoeken de Commis sie een overzicht te geven van projecten die de laatste vijf jaar in Suriname en de Antillen met steun van het fonds zijn uitgevoerd. Spoedig moet ook het kerkvolk van Limassol worden opgeroepen voor het kiezen van een opvolger voor bisschop Anthimos. de ziel van de kerkelijke anti-Makarios-beweging. Anthimos en zijn ambtgenoot van Kyrenia, Kyprianos, zijn „in bescherming genomen" door stoottroepen van Grivas, die in Limassol zijn hoofdkwartier schijnt te hebben. Dezen zullen het niet aan nieuwe stunts laten ontbreken als het tot een vervan- gingsprocedure komt. Iedereen die in Iran een boom van meer dan tien centimeter doorsnee om hakt of uit de grond trekt zal met drie jaren gevangenis worden bestraft, zo heeft het parlement donderdag aïgekon- digd. Teheran maakt zich zorgen over het milieu. gat jkas jmst arde icht. k is Ten als men Geen gemakkelijke lectuur, wel ui termate boeiend. Vooral voor degenen die het eens zijn met de uitgangsstel lingen van de samenstellers, zoals bijvoorbeeld de slotregels: „Waar het om gaat is dat al de oude vragen ons nog steeds vergezel len, dat geen van de bestaande poli tieke systemen zich inherent ontwik kelt in de verwerkelijking van de fundamentele menselijke waarden, die sinds de achttiende eeuw of misschien wel sinds Socrates intel lectuelen er toe gebracht hebben zie’ in te zetten voor verbetering van d samenleving. Het lijkt ons daarop- een goed moment om een analytische en kritische bestandsopname te ma ken van de rol van de onafhankelijk Het komende regeringsjubileum door de pers en de andere media met veel publiciteit worden omgeven. De „jubileumkranten" worden op het ogen blik al naarstig samengesteld en de radio- en televisieprogramma’s zijn in grote lijnen, in blauwdruk, gereed. Nu hebben de communicatie-media echter niet al leen de functie van publiciteitsorganen. Zij rekenen het terecht ook zeer sterk tot hun maatschappelijke opdracht om de pijlers van het staatsbestel te helpen verstevigen met de moderne materie van openhartigheid en realiteit. Deze open hartigheid en realiteit behoeven geen enkele inbreuk te maken op het privéle- ven van de koninklijke persoonlijkhe den, zij mogen dat zelfs niet doen, maar de pers zou wel haar functie verwaarlo zen als zij niet zou proberen „de mens” wat dichter te benaderen, die schuilgaat achter vorstelijk vertoon en ceremonieel, achter de muren van een paleis, achter de staatsrechterlijk nauwkeurig om schreven functie. De gemoederen onder de Grivas-aan hangers zijn verhit doordat Makarios ’n aantal hunner, onder wie ex-journalis- ten, heeft laten arresteren die nu in de Grivas-pers als contra-gijzelaars worden voorgesteld. die feest I n de aan- agen i eka- i sten i inds naar ■Van flats van niet

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3