MARY MICHON: MET INFORMATIE VOOROORDELEN VERMINDEREN De duivel Loonsom komt boven raming zqn en trawanten BEURS 1 Extreme hoogte in renteontwikkeli ng At lil L* A ouder worden, anders wonen serviceflat cle Rozenburgh’ heemstede Doorbreking van impasse strijbis bï „Racisme bloeit in Nederland” smit beheer bv® de ridder 4 makelaar o.g. NBM I aar.pauwiaan zv beverwijk stnjbis bv GALIMERO modelwoning i 6 AUGUSTUS ZATERDAG 4 19 73 Q, Aandelensector i/ TOEGANGSKAARTEN VERKRIJGBAAR IN: Teleurstellend Lokale markt 3 ze iedere ont- VAKANTIEVREUGDE VOOR DE KINDEREN I I I I I I I I 1 I Vooroordelen Hypotheekbanken êui c|Ma Mary Michon, die eerder een serie televisie-uitzendingen aan dit programma behandelde, geeft drie redenen waarom er vaker wordt gediscrimineerd. In de eerste plaats zegt zij, omdat de Nederlander steeds vaker gecon fronteerd wordt met leden van minderheidsgroeperingen. („Su rinamers: Vroeger zag je nooit, nu staan ze op straathoek”). Verder het staan van een meer zelfbewuste houding (vgl. „Black Power” en „Black is Beauty”) en ten derde een niet geheel naar wens lopen de conjunctuur. DE TIJD van de „trouwe” Ambonnees, de „goedlachse” Surinamer en de „interessante” buitenlander is ook in Nederland definitief voorbij. Allerlei onder zoekingen bevestigen dat min derheidsgroepen ook in ons land in steeds toenemende mate het slachtoffer worden van discrimi nerende gevoelens. Voor wie dat nog niet wist of het slechts ver moedde kan het boekje van Ma ry Michon „Oordeel, vooroor deel, veroordelen” de ogen openen. Het is een uitgave in de Anthes-serie van uitgeverij In den Toren in Baarn. "t: 1 - s 1 L.JÊ Hrw- 'n-T, (Van onze beursmede werker) I HAARLEM: da« HILLEGOM: IJmuider Courant, Lange Nieuwstrat 427. IJMLTDEN: BEVERWIJK: aat, ADVERTENTIE siti» en A FRANE- [ÉNTREt and HEIN STEEHOUWER. I jen end tl 13 en /urn dag dag »che hal- i 10 SLAAPKAMER 1 18m1 BALCON 10 m’ ligt nu voor de rechter ter beoordeling en moest dus eveneens in de wachtka mer. De voorstelling begint om HALF DRIE. Tegen inlevering van deze advertentie bij onderstaande adressen kunt u toegangskaarten kopen tegen de gereduceerde prijs van 3,— (Normale prijs 4, Telefonisch kunnen geen kaarten worden 1^. gereserveerd. wereldhandel. De produktiviteitsstijging bleek nu ook beter te zijn uitgevallen. A. G. Deelman: „Ali Bin Joesoep”. roman uit de nadagen van het voor malige Nederlandsch-Indië De schrij ver is een oud-bestuursambtenaar, die er 32 dienstjaren heeft opzitten. Ge deeltelijk geromantiseerd, vertelt zij toch wel vrij waarheidsgetrouw wat hij in het „oude Indië” hoofdzakelijk vóór, maar ook nog na de Tweede Wereldoorlog heeft meegemaakt. :en_ jive t 11 11.11 lur: □HA In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal organiseren Haarlems Dagblad, de IJmuider Courant en de Beverwijkse Courant een feestelijke kindervoor stelling op ZATERDAG 11 AUGUSTUS The nd. tjes md. de 1. 5 19 ..55 ikte dsel U: i in tie. Sag er- de ds- len. :es- lis- H. S. P. J. H. en A. GRANDIOZE FEESTSHOW MET EEN LEVENS GROTE CALIMERO N. mp A. un de lat, u.; 19.30 u: u.: ten u. 301, /an 60 P. u.: u. md. i. 1. i u. en x, ’er ger en nde ezit iere 2.30 ma. Effectenkantoor- De Amro Bank gaat in Breda een tweede landelijk effecten kantoor openen. Het ligt in de bedoe ling dit kantoor eind 1975 in gebruik te nemen. In het nieuwe kantoor zal plaats zijn voor 250 werknemers, vooral vrouwelijk personeel. Gispen centraliseert. Gispen’s Fabriek voor Metaalbewerking NV is van plan haar produktiebedrijven en kantoren, die dichtbij elkaar verspreid liggen in Culemborg, te centraliseren. Centrali sering is nodig om tot een doelmatige produktie te komen en zal geschieden rond een reeds bestaand gebouwen complex. Beverwijkse Courant, Zeestraat 18. BLOEMENDAAL: Aan de loketten van het Openluchttheater (Alleen kaarten van 4). I 1 Haarlems Dagblad, Grote Houtstraat 93, Soendaplein (Noord), Ca- liforniëplein 17 (Schalkwijk). Haarlems Dagblad in het V.V.V. kantoor. Koninklijke Petroleum kon in opti mistische verwachtingen van de volgen de week te publiceren halfjaarcijfers vier gulden verbeteren. Unilever om de zelfde reden twee gulden. En ook Hoog ovens en Philips waren hoger. ien- soe- het osi- 11 jk 'erk de kse )rie de er- rellen in Wassenaar en Roermond sneller het stempel van agressiviteit opgedrukt dan een Turk, die daaren tegen steeds vaker met de nek wordt aangezien omdat hij onze baantjes en huizen inpikt, en niet van onze vrou wen kan afblijven”. evenzeer met problemen. Zij voelen zich vooral politiek gediscrimineerd: door Indonesië noch Nederland wor den zij serieus genomen. Voor Zuid- molukkers is de terugkeer naar een Vrije Republiek nog steeds pure rea liteit en de band die de groep bij elkaar houdt. Pogingen van CRM om hen in de Nederlandse samenleving te integreren stuitten dan ook op hevig verzet, bang als men was voor- ver watering van de eigen zeden en ge woonten. Ten slotte hadden ook de joden veertig jaar gezworven eer zij het Beloofde Land, mochten intrek ken. Veel nieuws.'biedt het voorafgaande eigen lijk niet. Mary Michon de eer ste en zeker niet de laatste die de pro blemen van deze minderheidsgroepen aansnijdt, bedoeld om het opduikende racisme in Nederland de kop in te drukken. rte, 5 8, 301, Een gevolg van de spanningen was de rel in Wassenaar in september 1970. Jonge Zuidmolukkers bezetten toen de Indonesische ambassade. Het kostte een Nederlandse politieagent het leven. De foto toont hoe de jon geren na de bezetting werden ge fouilleerd voor ze in een politieauto werden afgevoerd. (Van onze redactie econopie) DEN HAAG. De directeur van het Centraal Plan Bureau, prof. dr. Van de Beid, heeft in de vergadering van de Sociaal-Economische Raad meegedeeld dat de geraamde loonsomstijging van 13,5 percent voor 1973 hoger blijkt uit te komen. Het nieuwe percentage wilde hij echter niet noemen. Het percentage waarmee de invoer prijzen waren gerezen, bleek nu uit ge komen op 6 a 7 Aanvankelijk had men hiervoor 3 percent geraamd. De enige meevallers in het eerste halfjaar 1973 waren volgens hem, dat de Nederlandse betalingsbalans er gunstiger uitziet dan men aanvakelijk had ge dacht. Ook onze export had een betere positie veroverd dank zij de toegenomen Ook de hypotheekbanken begonnen weer aan te trekken toen bekend werd dat niettegenstaande alle berichten over regeringsmaatregelen tegen fiscale af trekmogelijkheden van hypotheekrenten U kunt het zélf bekijken. Oosten Interieurverzorging nv richtte voor ons een komplete modelwoning in aan de Zandvoortselaan. Geopend woensdags en zaterdags van 14-17 uur en verder op afspraak. Teleurstellend zijn dan ook de re sultaten van een (sociologisch) NOS- onderzoek naar meningen van kijkers en niet-kijkers voor en na de uitzen ding van de programma’s over dit onderwerp. Uit het resumé van het onderzoek je dat in dit boek is opgenomen kan voorzichtig worden geconcludeerd dat mensen die al naar die programma’s keken over het algemeen toleranter in hun opvattingen waren. Dat is ook niet zo verwonderlijk: Er wordt vrij wel alleen gekeken naar program- ma’s waarvan verwacht wordt dat de inhoud met de eigen opvatting over eenstemt. Treffender is daarom een tweede (wel even voorzichtige) conclusie: juist onder de groep kijkers werd na de uitzendingen een versterking van racistische gevoelens geconstateerd. De oorzaak hiervan is wel een ver haal apart, maar had zeker een plaats i nhet boekje verdiend. Het zou ten slotte hebben kunnen liggen aan niet- ondoorgrondelijke zaken, zoals wijze van presentatie, de gehanteerde me thodiek en keuze van gesprekspart ners. Als we inderdaad aannemen dat mensen uit het hun gebodene alleen dat zien en horen wat met hun mening overeenkomt, is ook al wat over de toekomst van dit boekje ge zegd. Het zal door de „verkeerde” mensen gelezen worden. Mary Mi- chons werk verdient een beter lot. RON KRAAYEVELD Zonder duidelijke aanwijzingen ver hoogden op fusie belustigde kopers ech ter wel van een lange lijst aandelen de koersen met 25 tot 50 percent. Te noe men zijn o.a. Van Dorp, Van Berkel, Kemo, Mulder en Orenstein en Koppel. Beleggingsaankopen konden de KNP 20 gulden, Pakhoed 10 gulden, Kas Associa tie 7 gulden en Elsevier zelfs 20 gulden vooruit brengen. Norit boekte een her stel van 10 gulden. Wereldhaven beant woordde de forse winststijging in de eerste helft van 1973 met een stijging van vijf gulden. Verwacht wordt dat nu ook de Neder- landsche Bank weer tot een verhoging zal overgaan, want met 6 percent blij ven wij al weer aan de lage kant. Daarbij komt dat door de snelle ver- krapping van de geldmarkt de banken elkaar deze week voor uitgeleende dag gelden al 10 percent in rekening gingen brengen, terwijl particulieren voor der gelijke leningen reeds 20 percent moes ten betalen. Met name de enkele jaren geleden ingezette economische terugval deed velen als een blad aan een boom omslaan: er moest harder voor de boterham geknokt worden en vreem delingen werden als ongewenste ka pers op de kust gezien. Vond men de buitenlander vlijtig, leergierig, be leefd en interessant, nu wordt hij vies, lui, onbetrouwbaar en misdadig genoemd. En dat terwijl het crimina liteitscijfer van de „gemiddelde” Ne derlander hoger ligt dan dat van de „gemiddelde” buitenlander (7 per dui zend tegen 6,4 per 1000). De oorzaken van de discrimineren de gevoelens zijn verschillend. De Zuidmolukker bijvoorbeeld wordt minder op raskenmerken gediscrimi neerd dan de Surinamer, maar krijgt aan de andere kant zeker na de de vraag naar nieuwe hypothecaire le ningen in de eerste helft van dit jaar weer fors was gestegen. Aan het laatste lag misschien ook wel de angst ten grondslag later in dit jaar met veel hogere rente-eisen geconfronteerd te worden. Want ook al gebeurde er deze week op het leningsfront weinig, duidelijk is dat nieuwe leningen tot flink hogere rentepercentages zullen worden gedwon gen. Vooral als de Nederlandsche Bank mocht besluiten opnieuw haar collega’s in de buurlanden te volgen en ander maal het disconto op hoger niveau te brengen. Hoe het dan met de hier te lande nog altijd centraal staande werk loosheidsbestrijding is is vers twee. Maar dat probleem moet de regering dan maar oplossen. De Nederlandsche Bank heeft als belangrijke taak de gul den te beschermen en ziet dat, blijkens de recente besluiten, ditmaal kennelijk ook in het drastisch verhogen van de rente. KEUKEN r-| 9m2 boekenboekenboekenboekeni boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekeni boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboekeni boekenboekenboekenboekeni boekenboekenboekenboekeni boekenboekenboekenboekenl WOONKAMER 32 m1 3Ck, 1 14 tot P. 1510- AMSTERDAM. De Amsterdamse effectenbeurs reageerde deze week weer geheel anders dan van een beurs onder de geboden situatie verwacht kon wor den. Anders dan anders was opnieuw, maar over een breder front dan in voorgaande weken, een hausse voor de aandelensector, en de geboden situatie was die van een soort hollende renteont wikkeling naar nóg nieuwere extreme hoogtes tanden. MARTIN KOOMEN heeft indertijd in Vrij Nederland vrij veelvuldig ge publiceerd over bijgeloof in het Wes ten. Dan kwam hij natuurlijk terecht bij het geloof in kabouters, elfjes, magiërs, heksen, vampiers, zeemeer minnen en wat niet al aan merk waardige wel of niet bestaande ver schijningen en verschijnselen. Zijn inzichten en onderzoekingen zijn nu verschenen in boekvorm: „Het ijzige zaad van de duivel”, uit gegeven door de Wetenschappelijke Uitgeverij b. v. in Amsterdam. De schrijver komt de lezer niet aan boord met spiritistische of parapsy chologische bewijzen voor het be staan van de duivel en al diens trawanten. Integendeel, hij tracht alle verhalen daarover van hun mytholo gische schijn te ontdoen om achter de sprookjes- en spookjesachtige „versie ring” de meest eenvoudig aanspre kende verklaring te vinden. Zo vertelt hij, dat we de kabouters te danken hebben aan herinnerings- resten van de huidige mens, die nog weet heeft van heel kleine rassen in de prehistorie, en naar dichte wouden en rotsspelonken werden teruggedre ven. Heksen vlogen niet echt en paarden niet met de duivel, doch met een heksenmeester die gewapend met een kunstpenis voor duivel speelde. Zombies zijn geen uit de dood terug gekeerde mensen, maar automatisch handelende schijndoden en zo nog veel meer. Martin Koomen argumenteert bij zonder gezellig en hij put uit een groot aantal heel goede bronnen. Soms komt hij echter met te opper vlakkige oplossingen om al snel te willen uitkomen bij een „nuchtere” oplossing voor een raadselachtig pro bleem. Hij snijdt daardoor mogelijk heden af voor een verdere uitwerking en dieper ingaan op veel zaken, zon der onwetenschappelijk te behoeven te worden. Het is dan ook veel eerder goede journalistiek die hij bedrijft, dan werkelijk vernieuwend onder zoek. Maar heel onderhoudend is het wel. Wie 40 jaar geleden een rente zou hebben durven vragen van 10 percent of meer zou als woekeraar de gevangenis zijn ingedraaid. Deze week echter wer den in ons land en daarbuiten rentes gevraagd van 14 percent of meer, alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. En misschien is het dat ook wel, als de inflatiebestrijding ernst wordt en daarvoor het rentewapen tot de uiterste grenzen van zijn mogelijkheden wordt benut. Wat ons dan te wachten staat, werd deze week als een soort voorproefje in Engeland getoond. Daar verhoogde de Bank of England het officieel disconto tot 11,5 percent en gingen de banken ertoe over op verstrekte leningen een rente van niet minder dan 14 percent te berekenen. Andere Europese landen wil den kennelijk niet achterblijven, want Frankrijk bracht het disconto op 9,5^ percent en België op 6,5 percent. WELKE FACTOREN spelen een rol bij het ontstaan van neurosen? Deze vraag probeert Belgische psy chotherapeut Steven de Batselier te beentwoorden in zijn boek ,,Impasse”. ~>e Batselier (Uitgever: De Neder landse Boekhandel Antwerpen- Utrecht) richt zijn aandacht in de eerste plaats op vormen van psy chisch lijden uit het alledaagse leven: Ongelukkige huwelijken, vervreem dende aspecten in het werk, verkeerd beleven het eigen lichaam. Hij be klemtoont het verband tussen de or ganisatie van onze maatschappij het ontstaan van psychisch lijden. Zijn conclusie is dat mensen die abnormaal reageren op de samenle ving vaak normaler zijn dan anderen, omdat zij doorzien hoe abnormaal het normale is. De Batselier ontrafelt de sado-masochistische houding die 7aak ten grondslag ligt aan het huwelijk, de slaaf-meester relatie in het werk, het projecteren van eigen fouten op anderen (morele verontwaardiging), de angst om elkaar aan te raken en het lichaam van jezelf en de ander te beleven, het maken van variaties in plaats van vrienden. De Batslier geeft aan het einde van zijn boek aan hoe de mens deze impasse kan doorbreken, hoe hij zijn existentie kan ’rugwinnen- Hij pleit voor een doorbreking van de bestaan de instituties. Volgens hem moet de me zich niet langer aanpassen aan het bestaande systeem, maar in op stand komen tegen maatschappelijke factoren die de mens manipuleren. H. Dik. ïe”‘ t)”. >nd. Vooroordelen spruiten voort uit ge brek aan kennis over en begrip voor de vreemdeling, zegt (ook) Mary Michon. Om vooroordelen te bestrij den geef je dus informatie. Dat betekent dat zij uitlegt dat wij buitenlandse arbeiders hier zelf naar toe hebben gehaald om storingen in het nationale produktieproces het hoofd te bieden. Centraal stond na tuurlijk wel onze eigen economische bedrijvigheid die gevaar liep achter te blijven in de concurrentiewedloop als /er geen buitenlandse arbeids krachten kwamen om het onge schoolde en vieze werk te verrichten waar Nederlanders geen zin meer in hadden. Maar, om met Max Frisch te spreken, wij verwachten dan wel ar beidskrachten, maar er kwamen mensen: buitenlanders met (veelal) hun gezin en armoe in eigen land, taalproblemen, cultuurproblemen, huisvestingsproblemen en sociale on zekerheid hier. Surinamers die in hun geboorteland tot het schier eindeloze leger werk zoekenden behoren kwamen aange- moedigd door de eigen autoriteiten, die hen liever zagen verdwijnen, naar Nederland, waar werk en woningen in overvloed aanwezig geacht werden. En als je geen werk hebt krijg je altijd nog een WW-uitkering, een voorziening die in Suriname nog moet worden uitgevonden. Datzelfde geldt ook voor een AOW-uitkering, zodat ook heel wat ouderen, die in Suriname hadden moeten blijven werken om in leven te blijven, hier naar toe kwamen om een redelijk verzorgde oude dag te kunnen krij gen. Zuidmolukkers, al ruim 22 jaar „tijdelijk” in Nederland, kampen UITGEVERIJ T. WEVER KER Louise Wilson: „Mijn zoon, een vreemde”. Als moeder beschrijft de schrijfster het ziektebeeld van haar psychisch gestoorde zoon, die zij eerst thuis tracht te begeleiden, maar die later toch onder behandeling van een psychiater moet worden gesteld in een psychiatrische kliniek. Het meest echter schoot de lokale markt uit zijn slof. Maar hier fungeerde evenals de vorige weken de fusiespecu- latie weer als de voornaamste motor. In het geval-Delta Lloyd kwam echter nog weinig schot omdat de problemen in de sociale sector nog niet waren opgelost. De vakorganisaties hebben ingrijpende eisen gesteld en daarbij een testcase op tafel gelegd die principiële gevolgen kan hebben voor alle over de grenzen heen grijpende nieuwe fusies. Daarom wacht de beurs en met haar de gehele financiële wereld met span ning op de ontknoping van dit drama. Ondertussen bleken zowel binnenlandse als buitenlandse kopers bereid voor het andere als fusiegeval onderkend verze- keringsaandeel Ennia bij oplopende prijzen tot 15. gulden meer te betalen. Voor de andere fusiekandidaat waarmee serieus wordt onderhandeld was de week overigens minder florissant. De Verenigde Touw moest van 240 percent op 220 percent terug. De Suiker-fusie I f’tiRL <<Könxi BU I 'IS I -LI! •I K LV UI Tegen de achtergrond van de vliegen de renteontwikkeling bleef, zoals reeds opgemerkt, de aandelensector op het Damrak welgemoed en zelfs min of meer in haussestemming gehuld. En voor een deel nog wel op grond van buitenlandse aankopen. Meestal is het zo, dat een dreigende renteverhoging ook voor aandelen een druk inhoudt omdat pmet de renteverhoging de rendements eisen op aandelen wordt verhoogd. En om het rendement te verhogen moeten óf de dividenden hoger worden óf de noteringen terug worden gebracht. Daarvan was deze week evenwel geen sprake. Het was direct al bij de interna tionals raak. Want in plaats van de flauwere stemming voor dollar en pond en vooral de forse terugval van Wall Street te volgen, kozen onze hoofdfond sen de weg omhoo^Vooral Akzo werrr sterk gevraagd, kennelijk onder de in vloed van de aanzienlijke capaciteitsuit breidingen in de sector kunsfvëzels 'Vaar vorig jaar nog met bedrijfssluitingen werd gedreigd. Het aandeel trok deze week vijf gulden omhoog. fel! Misschien wordt uw eigen huis zo langzamerhand te groot. U wilt wat rust, wat minder zorgen. U wilt genoeg ruimte om te leven, voor uw hobby, voor uw gasten. U wilt uw eigen vrijheid houden; koken wanneer u zin heeft of anders een maaltijd bestellen. Dat kènaan de Zandvoortselaan in Heemstede (tegenover station NS) wordt serviceflat ’De Rozenburgh’ gebouwd Degelijk, goed afgewerkt met veel extra’s: o.a.Thermopane (dubbele) beglazing; aluminium schuifwand naar zonnebalkon. Daarmee maakt u in één handbeweging uw kamer 10 ms groter... Hardhouten ramen, zwevende vloeren op isolatie- deken waardoor volkomen geluidsdemping ontstaat. Fraaie kunststof keuken Pallas-2000. Per vertrek afzonderlijk regel bare centrale verwarming en nog veel meer fijne voorzieningen. Dat is serviceflat ’De Rozenburgh’. Als u even belt sturen wij u graag een komplete brochure met uitgebreide gegevens Koopsom vanaf f 119.500.- v.o.n. Totale oplevering april-mei 1973. HAL sa IjSLAAPKJlIL— IQn/fjDWC -T -ffFjBADK i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7