Jerry Brouwer werd Frankrijk acteur m OOK IN DE MODE IS HET SOMS MOEILIJK Stan Kenton naar Nederland 1 kwB ÈS' KvanVEELEN c O 1 s* Nu in NEDERLANDSE TEKENARES HEEFT SUCCES IN ENGELAND Museum in kasteel Zijpendaal Veirneulen-Hollandia bv. „Naakt over de schutting” UNIEBOEK-TOP-TIEN I b 9 1973 ZATERDAG 4 AUGUSTUS (Van onze Londense correspondent) (Van onze RTV-redactie) f LONDEN De hertog en hertogin van Bedford nodigen uit tot het be zichtigen van een tentoonstelling in hun omvangrijke kasteel, Woburn Abbey. Het gaat om tekeningen die zij „De fantasiewereld van Tieneke Stroo” noemen. De hertog en hertogin van Bedford doen van alles om hun kasteel rendabel te maken en de hertog heeft een ware toeristenindustrie rond zichzelf ontketend, toen hij zijn opvallende behuizing om belasting technische reden voor het publiek openstelde. Zijn eigen Van Dijcks, Cana- letto’s, Murillo’s en Willem van de Veldes hangen in het hoofdgebouw; voor tentoonstellingen van gasten is de zogenaamde „North Court” ge reserveerd. Tieneke Stroo is een officiersdochter uit Den Helder, ze woont in Londen en ze is niet voor het eerst de gast van de hertog van Bedford. Ze vertegenwoordigde er zelfs ons land op een tentoonstelling die op het kasteel gehouden werd ter gelegenheid van Engelands toetreding tot de EEG. Nu komt ze er van 15 augustus tot 15 september helemaal al leen met haar fantasiewereld. ALS FUTUROLOGEN in het jaar 1575 de geachte heer Lucas Bols zouden hebben toever trouwd dat zijn goede naam nog eens ten nauwste betrokken zou zijn bij een modegebeuren in de twintigste eeuw op een hyper moderne luchthaven, dan zou hij ongetwijfeld het wijze hoofd boven de zeer fraai geplooide kraag bedenkelijk hebben ge schud en deze fantasierijke lie den in gedachten voor volslagen krankzinnig hebben verklaard. kan onzichtbaar en vakkundig hersteld worden door Vermeulen-Hollandia. Vakbekwame plaatwerkers bekleders en spuiters met hart voor elke auto staan daar persoonlijk voor in. U bent zeker van de nieuwste richtapparatuur en een uiterst moderne spuiterij en drooginstallatie. Germaans geblaf EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK HILVERSUM Niemand in Nederland, zelfs veelgevraagde Wil- leke van Ammelrooy niet, heeft een ervaring als filmacteur zoals 46- jarige Jerry Brouer (spreek uit: Broeèr) of wel Gerrit Brouwer uit Amsterdam die bezit. Hij leeft al twaalf jaar uitsluitend van zijn verdiensten uit tweedeplans- rollen van in Frankrijk vervaardig de films. Tot voor kort kende ech ter geen hond hem in eigen land, maar dat zal na het roulement van „Naakt over de schutting”, Frans Weisz’ verfilming van Rinus Ferdi- nandusse’s bestseller, wel ver anderen. A J O 1 Xa lil,, Tieneke Stroo: blije gedrochten S» f A rozen. e ■ac, sic ADVERTENTIE op 9,90 van 24,90 e 12.90 19,90 9,90 14,90 y» 4,90 ze- (Van onze kunstredactie) Beer van 9,90 :v- izl— 19,50 29,50 ■IL ADVERTENTIE autoschade 111 Fragment van een tekening met gedrochten. an ne: zo veel exporteren als ze daar maar op kunnen, maar laat ons wel be spaard blijven dat we daar die akelige kleren voor terugkrijgen. Zeker is dat Argentinië betere zaken heeft te bie den en daar hopen we dan maar op. Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 08 Na 18.00 uur telefoon 02550 - 1 12 02 Ier ion ia- tu- ie nr ie y), de pop van Ier, van leer ide, oad ing, gar in ri- rie in: ip- zo de aar len eer der JERRY BROUWER dromen, die altijd in de richting van het acteren waren gegaan. Eigenlijk had hij na zijn HBS-jaren naar de toneelschool gemoeten, maar zijn strikt gereformeer de familie stond dat in de weg. Het spreken van Nederlands in een Nederlandse speelfilm is hem na al die jaren in Franse en Amerikaanse films (o.m. „Brandt Parijs?”, „Samen uit, sa men thuis” en „l’Etat de Siège”, niet meegevallen. ,,De eerste dagen tijdens de opnamen van „Naakt over de schutting” had ik het moeilijk hoor. Zo’n woord als „filmproject” kreeg ik niet anders dan als „filmproosjekt” over de lippen. Ach, alles went. Al heel vlug vergeet je je tekst en dan pas speel je?’ Het knaagt niet aan Jerry’s eerzucht, dat hij al twaalf jaar b-acteur is. Er zit een opgaande lijn in die bijrollen, vindt hij. Het feit dat hij er altijd jong voor zijn leeftijd heeft uitgezien, is niet, in zijn voordeel geweest. Jeune premiers dulden niet graag jeugdig ogende facto tums naast zich. Maar hij is nu op een leeftijd dat er in zijn type weinig keus en concurrentie is. Dus verwacht hij deze jaren wel zijn eerste hoofdrol, al zal het hem een zorg zijn: bijrollen bieden eigenlijk veel meer verschillende karakters. Hoofdrollen zijn in hun hel dendom vaak zo beperkt. Kenton geeft voorts nog een optreden in de Doelen in Rotterdam op 2 septem ber, waarna het orkest naar Engeland, Duitsland, Oostenrijk en België gaat. ARNHEM. Het plan bestaat om in kasteel Zijpendaal in Arnhem, dat ge- meente-eigendom is, een museum te ves tigen. Ook zou de Stichting Vrienden der Geldersche kasteelen erin ondergebracht worden. In het kasteel, een der best geconserveerde 18de-eeuwse buitenhui zen, heeft tot vorig jaar de luchtmacht gezeten. Daarna wilde een particuliere ondernemer er een horecabedrijf met casino van maken. Dit plan is van de baan. '■A. - r EN WAT DAN VIER eeuwen gele den totaal ondenkbaar was, geschied de dezer dagen. Onder auspiciën van Bols Argentinië werd toen in het Hilton-hotel Schiphol een modeshow gehouden van Argentijnse Haute Couture. Voor deze happening was de topmannequin van Argentinië, Karim Pistarini, naar ons goede vaderland gekomen. Omdat zij het echter in haar eentje niet allemaal kon bijbe nen, werd zij in haar showactiviteiten gezusterlijk en zeer deskundig door een aantal Nederlandse collega’s bij gestaan BEHALVE DE Argentijnse model len werd ook nog een gedeelte van de specialisten in koetswerk sinds 1884 Daardoor niet duurder, wel beter. FUGWH Oudeweg30,Haarlem,tel:023-319344 zomercollectie van de Amsterdamse couturier Frans Molenaar getoond bij welk evenement om ondoorgron delijke redenen mannequin Anne- Marie, fraai gehuld in avondtoilet, kopje onder ging in mr. Hiltons luxu euze zwembad. Even lichte paniek, maar de show ging niettemin opge wekt door. Molenaars zomercollectie leverde uiteraard niets nieuws op. In het voorjaar informeerde ik u daar al uitvoerig over. Frans liet zich even wel niet kennen en heet van de naald presenteerde hij twee gloednieuwe creaties, die ieders bewondering af dwongen. Waren de twee modellen weliswaar hetzelfde, door hun uitvoering kregen zij een totaal verschillend karakter. De ene was uitgevoerd in rozerode organza en de andere in zuiver zijde met een grote ruit. De lange rokken, bestaande uit vierkante lappen die met punten laag waren aangezet, zwierden lustig om de welgevormde benen van de mannequins, terwijl de mouwen even zwierig in een punt uitliepen. AMSTERDAM. Het succes dat jazzpianist Stan Kenton met zijn 19- mans formatie tijdens de laatste tournee door Europa in februari van dit jaar verwierf, heeft ertoe geleid dat Kenton opnieuw naar Europa zal komen. De tournee begint op 1 september met een concert in de nieuwe RAI in Amsterdam en vormt als zodanig een onderdeel van de dan te houden Hi-fi RAI. HET BEVORDEREN van uitste kende handelsbetrekkingen is een lof waardige zaak. Voor mij mogen de erven van Lucas naar Argentinië net Toch is die snorrebaard pas van de laatste drie maanden daarvoor was hij bij voorkeur gangster of Duits militair. „Ik mag wel zeggen dat ik voor de Franse en Amerikaanse regisseurs dé perfecte rotmof ben: een brallerige brul boei, zoals geen échte Duitse acteur die uit gêne zou durven neerzetten. Laatst speelde ik in een tv-serie met twee Duitsers en een Roemeen een kwartet SS-ers. Wie waren de twee meest per verse schurken? Juist, de Roemeen en ik.” Hollandse Jerry (Gerrit) wordt op dat gebied door geen enkel schaamtegevoel gekweld. Integendeel: hij put, wat zijn Duitse creaties betreft, uit zijn oorlogs jaren, toen hij als jongen, die veel te groot was voor zijn veertien jaren, tot driemaal toe gearresteerd werd en het Germaanse geblaf van dichtbij mee maakte. Jerry Brouwer heeft een avontuurlijk leven achter de rug. Na twaalf ambach ten en dertien ongelukken werd zijn dertiende „beroep” voor de film spelen, ten slotte zijn levensvervulling. Maar voor het zover was, was Jerry tolk bij de Canadezen, militair in het voormalig Nederlands Indië, kantoorbediende voor één dag, vertegenwoordiger in zeep en tandpasta, gérant in een bar, uitbater van een stukje Schevenings strand, croupier van het casino in Baarle-Nas- sau en zeeman op de koopvaardij. Zijn filmsterrenloopbaan was uitein delijk de vervulling van zijn liefste In die film stapt Jerry namelijk als sexboekenuitgever rond, gewapend met een vrolijke blonde knevel, zoals Pruisi sche militairen die indertijd graag kweekten en zoals Britten ze ook nog wel heden ten dage met voorkeur dra gen. Die opwaartse krul in de snor, zo wil Jerry tijdens een gretig genuttigde rijsttafel in een Indisch smulpapenres taurant onthullen, is niet natuurlijk. Hij haalt een ouderwets doosje te voorschijn, dat doet denken aan de tij den dat herenkappers er nog scheersa- lons op na hielden. „Fixateur” staat er in zwierige letters op, maar Jerry noemt de geurige stick in het doosje snorrevet. MABK1EZEN/ZONNESCHERMW RDllUIKËN/ÏUXAFLEX JAWUZI EeN Als gebruikelijk voor dit soort tour nees heeft Kenton zijn formatie op ver schillende plaatsen gewijzigd. Zo trok hij onder meer de saxofonist Mary Fet- tig aan. Aan de groep arrangeurs die voor de bigband schrijven zijn onlangs Gene Roland, Chico O’Farrill en Joe Coccia toegevoegd. VERVOLGENS DE confrontatie met de Argentijnse Haute Couture. Wel, daar kan ik kort over zijn. Na eerst nogmaals de collectie van Frans Molenaar te hebben aanschouwd, werd het mij bijzonder duidelijk dat we hier op die Zuidamerikaanse mo de beslist niet zitten te wachten. Zolang couturier Gino Bogani nog niemand kan vinden die ritssluitingen glad en onzichtbaar in zijn kleding kan zetten, wordt het al eep dubieuze zaak. Veel erger wordt het als hij geen weg weet mét coupenaden en andere stiknaden, die er zo springerig uitzien alsof ze bij Bols iets te diep in het glaasje hebben gekeken. ADVERTENTIE De tien meest gekochte boeken in juli 1973 1. Leonard de Vries „De dolle entree van auto mobiel en velocipee” (De Haan) 2. James A. Michener „De bloemenkinderen Torremolinos” (Van Holkema Warendorf) 3. Hugh Jans „Bistro koken” (Van Dishoeck) 4. Richard Creagh Osborne en Jaap A. M. Kramer „Dit is zeilen” (De Boer) 5. Prof. Dr. M. Euwe „AVRO-Schaaktoemooi ’73” 6. Tillie Mia „Yoga” (Teleboek) 7. Heleen A. M. Halverhout „Van spit en grill” (Van Dishoeck) 8. Jaap ter Haar „Het wereldje Ligthart” (Van Holkema Warendorf) 9. Jaap A. M. Kramer en Wim de Bruyn „Plezierig varen met motor boten” (De Boer) 10. „Onder volle tuigage” (De Boer) Verkrijgbaar in elke boekhandel op, als hij in staat wordt gesteld een groot deel van Tieneke Stroo’s werk in een doorlopende zitting te bewonderen. Het lijkt of er ondanks het „surrealisti sche”, ondanks het vrijlaten van de fantasie, zeer bepaalde gedeelten van Tieneke Stroo’s geest hermetisch geslo ten blijven. Zelf wil ze niet over haar eigen moei lijkheden die zij evenals ieder ander heeft, praten. Haar ouders waren aan hangers van de Christian Science en ook Tieneke en haar man zijn dat. Daarin vervult zich hun geloof en vinden zij de weg uit hun problemen. Tieneke Stroo is getrouwd met Tony Johnson die zij in Parijs ontmoette toen hij de „principal” van het „Ballet Negres” was. Tony is nu Je kunt er in de zon zitten en cola drinken. Het is allemaal voor een boek waarin het goed afloopt. En meer kan niemand de ander wensen Tijdens het showen van een van Frans Molenaars creaties maakte mannequin Anne-Marie een onvrijwillige duik in het zwembad van Hilton-Schiphol. Cou turier Frans helpt de onfortuinlijke Anne-Marie weer op het droge. De organisator van de tentoonstelling zegt dat Tieneke Stroo’s tekeningen een „surrealistische droom-achtige eigen schap” bezitten, dat vele door de bijbel zijn geïnspireerd en dat ze .allemaal een gevoel van blijheid uitstralen waarvan Miss Stroo gelooft dat die ’t doel van kunst is”. Tieneke Stroo werkt in haar piepklei ne huisje in een piepklein kamertje aan een tekenbord alleen met een scherpe pen en wat potjes inkt. Meer heeft ze niet nodig. Als de pen in beweging raakt lijkt het of hij wordt aangezet door zwakke hersenstroompjes die voorzichti ge grafieken tekenen van wat er zich diep in de onbewuste gedachtenwereld van Tieneke Stroo afspeelt. Ze laat haar pen zijn gang gaan, als ze althans niet vooraf een duidelijke conceptie heeft gemaakt van hoe ze bijvoorbeeld een verhaal uit de bijbel wil uitbeelden. Maar meestal komen er vreemde ge drochten die, anders dan gedrochten meestal zijn, een duidelijke vriendelijk heid uitstralen. Ook komen er dikwijls planten, grassen, bloemen, insecten. In het struweel van een van de ragfijne tekeningen staat ineens het woord „but ter” geschreven. „Waarom staat dat daar”, vraagt men Tieneke Stroo. Ze antwoordt: „Dat weet ik niet, het kwam vanzelf te voorschijn”. En er is een zachtmoedige inktvis die keurig twee handdoekjes over de arm draagt. Op het ene staat „his”, op het andere „hers”. De lichte toets van kritiek die men in de aankondiging van Woburn Abbey meent te bespeuren („de blijheid waar van Miss Stroo gelooft dat ze het doel van kunst is”) komt ook bij de kijker TIENEKE STROO 45 jaar en hij heeft een baan bij de Londense telefoondienst. Het hele verhaal staat in kleuren en geuren in de lokale kranten en het bereikte ook de grootste Londense bou levardbladen. In haar eigen buurt zijn de inwoners trots op Tieneke en haar schilderkunst. Kranten hebben over haar geschreven en ook in de Nederlandse pers en de Nederlandse radio kwam ze aan het woord. Vorig jaar had ze een one-man show in het Philips Ontspan ningscentrum in Eindhoven. Is Tieneke Stroo naïef ook in haar tekeningen of speelt ze het alleen maar. Ze weet een goed gedrilde publici teit om zich heen op te bouwen die niemand haar kwalijk neemt en op de lijst van haar activiteiten of die waarin ze verwikkeld raakte zoals een film die Ben Sies voor de KRO over haar maakte staan ook de geringste ten toonstellingen en de artikelen in de kleinste kranten trots vermeld. Ook staat er tevreden in dat Tieneke een tekening aan mevrouw van Royen verkocht, de echtgenote van de vroegere Nederlandse ambassadeur in Londen. Tieneke Stroo wordt gedreven door een grote geestkracht, die maakte dat ze het hoofd boven water hield ook in voor het gezin uiterst benarde materiëlëe omstandigheden. Nu verdient ze met haar tekeningen geld en daar is ze trots op en dankbaar voor. Echtgenoot Tony lijst ze in, de kinderen vinden ze mooi, de hond blijft tevreden. De tijd van exposities in een klerenkast is voorbij. Er is nu een tuintje met akeleien en K 1 r -X.- ■F Aóife-A- i k De Argentijnse topmannequin Karim

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9