William O. Douglas verbiedt bombardementen in Cambodja Ir c Weer gesprek over fusie Libië-Egypte Vlucht J z Kamervragen over service spoorwegen Tanker aan de t Verkiezingsuitslag beeld van onvrede Auto tegen boom twee doden grond DDR-jeugdfestival geslaagd En ditmeg] i! d <i f< vi naar Pnom Penh gl VERKEERSONGELUKKEN IN WEEKEIND Echtelijke ruzie met mes beslecht COMPLIMENTEN VAN WESTDUITSE DEELNEMERS V New Yorks hotel als gevolg van verbouwing ingestort VERSCHUIVING OP ANTILLEN GROTER DAN VERWACHT JS AUGUSTUS MAANDAG 1973 6 M/ Propagandasucces N I Voor vrijheid gekozen r en tie) wei tek W Alg Arr Op instorten Andere zaak (Van onze correspondent) WILLEMSTAD. De parlementsverkiezingen, die afgelopen vrijdag in de Nederlandse Antillen zijn gehouden, hebben vooral op Aruba gro tere verschuivingen te zien gegeven dan algemeen werd verwacht. De ge zamenlijke regeringspartijen verloren vijf van de achttien zetels, waarover zij tot nu toe konden beschikken. Grote overwinnaar werd Movimiento Electoral de Pueblo (MEP) op Aruba. De partij- van Betico Croes deed voor het eerst aan de statenverkiezingen mee en kwam ai direct met vijf van de acht Arubaanse zetels thuis. Dat alles dank zij het verkiezings motto: Aruba los van Curasao. Opperrechter in ongelijk gesteld In de nacht van zaterdag op zondag is (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze Haagse redactie) VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: I zw. zw. op doelen ten zuiden van Pnom Penh laag over de stad. Koel weer met eerst buien, mogelijk met onweer. Vooral later meer zon. Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal. Maximum tempe ratuur: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Normale temperaturen^ tot 8 augustusmi nimum 15, maximum 20 graden. WEERRAPPORTEN Hoog water Laag water z z z z zzw z z zzw zzw z 23 27 19 28 25 26 27 18 29 15 15 16 15 15 15 17 16 18 16 10 22 18 16 19 17 12 13 15 12 15 17 16 16 13 18 19 15 13 21 11 15 13 15 12 21 20 15 19 0 0 9 0 1 0 o o o o o Meest opmerkelijke feit: bijna 25 per cent van de Curacaose kiezers is thuis gebleven. Het aantal niet-stemmers ligt bijna even hoog als het aantal stemmen dat de grootste Curagaose partij, de Nationale Volks Partij, op zich heeft weten te verenigen. Een groot deel van het Curagaose kiezerspubliek is duidelijk uitgekeken op de gevestigde partijen zo als de Democratische Partij van premier Isa of de Nationale Volkspartij (NVP). In een ziekenhuis in Assen is zaterdag de 9-jarige Deo Dam uit Emmeloord overleden aan de verwondingen die hij vrijdag opliep in Beilen, toen hij bij het oversteken van een straat door een auto werd aangereden. Zes uur later vernietigde de voltallige raad, het hoogste rechterlijke college in de Verenigde Staten, met acht tegen één de historische uitspraak van Douglas. Het ging bdj dit alles om de vraag wie de In een ziekenhuis in Dordrecht is zater dag de 20-jarige Tineke Wierks uit Dordrecht overleden aan de gevolgen van een botsing tussen de bromfiets van haar zusje, bij wie zij achterop zat, met een auto. Het ongeluk ge beurde op een kruispunt. In een ziekenhuis in Tilburg is gisterëiï' de 77-jarige G. L. van Riet uit Zwijn- drecht overleden. Hij was donderdag opgenomen na een verkeersongeluk in Haaren waarbij hij met zijn auto geen voorrang verleende aan een busje op de weg Tilburg-Den Bosch. Door gebrek aan kader en door poli tieke manipulaties van DP-figuren ging het daarna hard achteruit. Bij de Ei landsraad-verkiezingen in 1972 bleek de Voordat het negendaagse festijn be gon, hebben tal van Westduitse kranten sceptisch en vaak honend geschreven over het communistische spektakel. Vo rige week nog beweerden CDU-jongeren dat zij in Oost-Berlijn werden dwarsge zeten. Uiteindelijk ondertekende echter ook deze groep een verklaring waarin wordt gezegd dat men in Oost-Berlijn vrijmoedig heeft kunnen discussiëren, zodat de deelneming aan het festival de moeite waard is geweest. De Arubaanse Volkspartij (AVP), een van de oudste politieke groeperingen en bij de vorige verkiezingen nog goed voor vier zetels, is volkomen van het parle mentaire toneel verdwenen. Onder het motto: Aruba los van Curasao, is de De echte klappen zijn bij deze verkie zingen niet op Curacao maar op Aruba gevallen. Met in het vaandel „aparte status voor Aruba” is de Movlmiento Electoral di Pueblo (MEP) als een tank door de Arubaanse politieke tradities getrokken met als gevolg: de Partido Partriotico Arubano, vaste coalitiegenoot van de DP op Curacao en tot 3 augustus de grootste partij van Aruba, staat nu met drie zetels in de schaduw van de politieke nieuwkomer MEP, die met 5 zetels uit de bus kwam. Een vluchtelingenstroom op weg naar Pnom Penh, Cambodja’s hoofdstad. Naar verluidt zouden met de vluchtelingen veel leden van de Rode Khmer zijn meegekomen. De vluchtelingen namen de wijk nadat communisten hun dorp enkele kilometers ten zuiden van Pnom Penh hadden ingenomen. „Uit de verkiezingen blijkt duidelijk hoezeer de taak van de aparte status leeft onder de Arubaanse bevolking”, verklaarde Betico Croes vrijdagavond. De Nederlandse delegatie van de Konin- krijksconferentie, die tot nu toe Betico Croes meer zag als een lastige zonder ling dan als een representatieve verte genwoordiger van de Arubaanse gedach te, zal er in de toekomst rekening mee moeten houden dat Betico Croes gerug- gesteund wordt door twee derde deel van de Arubaanse kiezers. MEP in enkele jareri tijd uit het niet omhoog geschoten tot de grootste partij van Aruba. D gen het opg naa n nno zzw z z o 11 1 1 10 0 8 2 1 1 0 2 0 0 0 o o o o 2 o 2 0 0.2 8 0 0 0 MILFORD HAVEN (UPI/Rtr). Ter hoogte van de Britse oliehaven Milford Haven in Wales is gisteravond de ruim elfduizend ton metende Liberiaanse tan ker Dona Marika aan de grond gelopen. A den prei Var Def gev die org: We: zo zev tot ser< vor woi bes te dat ver afsi con ger 19: gu lar ho he tui Hj or on I stu sa, Ho ma gel vai I Rc An ge’ ku te. C n h n t: d t v I t I het geë wo vi ir bi g’ fi Ji s< ei 31 fi J d g Uit een onderzoek is gebleken dat een breuk was ontstaan in een steunmuur van het gebouw, die daarop bezweek en de acht etages van het hotel deed instor ten. Politie en brandweer hebben nog geen enkel lijk gevonden in de brokstukken. Het schijnt dat de meesten van de 350 gasten het hotel nog konden ontvluch ten. Er zouden alleen vier pensiongasten worden vermist. 1 „De bevolking van Aruba heeft voor zijn vrijheid gekozen”, verklaarde Betico Croes, nadat de uitslag bekend was: „Indien dit een referendum was geweest, had men kunnen zien dat de Arubanen werkelijk een aparte band met Neder land wensen”. Het werk van de Koninkrijkscommis- sie, die zich bezighoudt met de komende onafhankelijkheid van Suriname en de Nederlandse Antillen, is er na de Antil liaanse verkiezingen niet makkelijker op geworden. Als gevolg van de politieke verschuivingen zal ook de samenstelling van de Antilliaanse delegatie gewijzigd moeten worden. CAIRO (DPA). Egypte en Libië zfjn gisteren in Tripoli een nieuwe gespreks ronde begonnen over het voorgenomen samengaan van beide landen. Tijdens onderhandelingen die twee dagen zullen duren, zullen de delegaties proberen een compromis te vinden voor de verschil lende standpunten. BONN. Het wereldjeugdfestival in Oost-Berlijn, dat zondagavond met een grote massameeting werd beëindigd, is volgens de organisatoren „een succes zonder weerga” geworden. Opmerkelijk was vooral dat de Oostduitsers ook de complimenten van alle Westduitse deel nemers in ontvangst mochten nemen. (Van een speciale verslaggever) WASHINGTON Het was een verrassende stap van de Amerikaanse opperrechter William O. Douglas om de bombardementen op Cambodja verder te verbieden. Zonder de andere leden van de Hoge Raad erin te kennen, die evenals hijzelf met vakantie waren, bevestigde hij de uit spraak van een lagere federale rechter; een uitspraak die eerder in hoger beroep was vernietigd. Het zomerreces van de raad gaf, zo meende Dou glas, hem het recht die actie te ondernemen. EIBERGEN. In de Gelderse gemeente Eibergen zijn in de nacht van zater dag op zondag twee mensen om het leven gekomen en werden twee ande ren ernstig gewond. De slachtoffers zijn de 18-jarige N. A. G. Jannink en de 23-jarige H. G. J. Brughuis, beiden uit Hengeveld (Ov.). Het ongeluk gebeurde doordat de perso nenauto waarin de vier zaten in een bocht tegen een boom reed. De politie vermoedt dat de wagen met te grote snelheid door de bocht ging. De 67-jarige mevrouw M. Lennorte uit Willebroek is zaterdagavond in het ziekenhuis in Sluiskil overleden aan die verwondingen die zij had opgelopen bij een verkeersongeluk dat haar eer der die dag was overkomen in Axel. Zij was inzittende van een Belgische personenauto die geen voorrang ver leende aan een andere auto. de 22-jarige H. Orsel uit Gasselte met zijn auto uit de bocht geraakt en in een sloot beland. De automobilist is kort na het gebeurde overleden. Imkamp wijst er de bewindsman ver der op dat er slechts een beperkt aantal stations voor beperkt vervoer van fiet sen met reizigerstreinen over maximaal 40 kilometer geopend is. Uit door hem ingewonnen inlichtingen blijkt dat voor fietsenvervoer per goederentrein op vier a vijf dagen gerekend moet worden. Dit zou te wijten zijn aan een centrale pooling van alle fietsen in Deventer. Imkamp wil dat de minister zal be vorderen dat er een betere dienstrege ling tot stand komt voor het vervoer van fietsen. In Portugees Mozambique zijn zes tien Afrikaanse dorpelingen omgekomen en negenendertig in ziekenhuizen opge nomen na het eten van vergiftigde sprinkhanen. Dertig miljoen rode sprink hanen teisteren al twee maanden de streek Boezi bij de havenstad Beira. 9.47 uur en 5.12 uur en Op moment 9.30 uur in de morgen hadden de bombardementen in Cambodja ogenblikkelijk moeten stoppen, maar het Pentagon weigerde gehoor te geven aan de beslissing en zette koortsachtig juridische adviserurs aan het werk om via het ministerie van Justitie de zaak ongedaan te maken. Dat lukte. Door vermindering van het aantal natuurlijke vijanden, zoals egels en roofvogels, neemt het aantal adders in Italië schrikbarend toe. Zaterdag trof men zo’n gevaarlijk reptiel aan op de vierde verdieping van een flatgebouw in Rome. Veel mensen hebben een flesje serum in hun koelkast staan om bij een beet dadelijk tegengif bij de hand te hebben. Tal van kranten in de Bondsrepubliek delen nu die mening. Voor het eerst hebben Westduitsers vrijuit kunnen spreken aan de andere kant van de Berlijnse muur. De kritische rede, die Wolfgang Roth, voorzitter van de jonge renorganisatie der SPD, heeft gehouden, Cambodjaanse officieren hebben giste ren verklaard te geloven dat circa 1000 communistische militairen onder de stroom vluchtelingen in de hoofdstad zijn geïnfiltreerd. Zij zeiden zich steeds meer zorgen te maken over de veiligheid van Pnom Penh met het oog op het groeiend aantal vluchtelingen. Het ministerie van Vluchtelingenzaken schat, dat sedert begin juni, toen de tegenstanders hun jongste offensief be gonnen, ongeveer 150.000 mensen ge dwongen waren hun huizen te verlaten en naar Pnom Penh kwamen. AMSTERDAM. - Een 23-jarige elektriciën uit Amsterdam heeft zondagochtend vroeg bij een ruzie zijn 20-jarige vrouw met een mes neergestoken. De vrouw liep zo ernstige verwondingen op aan een longtop en de lever dat zij in een ziekenhuis geopereerd moest worden. De man is later gearresteerd. Op de Haarlemmerstraat in Hillegom is in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto met vijf inzittenden van de weg geraakt en tegen een lantaarnpaal tot stilstand gekomen. Een der inzittenden, de 17-jarige mej. A. H. M. Klements uit Haarlemmer meer, is later aan haar verwondingen bezweken. De bestuurder van de per sonenauto raakte zwaar gewond, de drie overige passagiers liepen lichte verwondingen op. En een bruikbaar alternatief vinden zij niet. De ontevredenen bleven thuis of zij kwam terecht bij Frente Obrero, de Curacaose Arbeiderspartij, die tot ver rassing van vriend en vijand met drie zetels uit de bus kwam. Een come-back, op een moment dat iedereen ervan over tuigd was dat de politieke rol van Papa Godet en zijn volgelingen was uitge speeld. Frente Obrero, opgericht na de mei-onlusten van 1969, was de grote tophit tijdens de vorige Statenverkiezin gen in september 1969. De verkiezingen voor de Staten van de Nederlandse Antillen zijn op Curcao in een bijzonder rustige sfeer verlopen, on danks de algemene staking, die op de verkiezingsdag werd uitgeroepen. Die staking mag dan inmiddels zijn opge schort: de verkiezingsuitslag op Curacao geeft wel een duidelijk beeld van de algemene ontevredenheid. Bij grondwerkzaamheden voor de aanleg van een dubbelbaansweg tussen Assen en Hoogeveen is in het Drentse Pesse (gemeente Ruinen) een ongeveer vijftienhonderd jaar oude nederzetting ontdekt. Archeologen hebben sporen aangetroffen van boerderijen met bijge bouwen. Pesse kwam eerder in het nieuws toen er een schip werd opgegra ven. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Imkamp (D’66) heeft ervaren dat het maar moeilijk is met de spoorwegen fietsen naar Zwolle te krijgen. Hij steft aan de minister van Verkeer en Water staat vragen waarin hij erop wijst dat een groot aantal treinen geen laadruimte heeft op voor fietsenvervoer uiterst aan trekkelijke lijnen zoals Utrecht-Zwolle, Amsterdam-Dieren-Doesburg en Am- sterdam-Zwolie. Amsterdam licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. half bew. licht bew. licht bew. Z.-Limburg onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt Uitgangspunt van de gesprekken is de „verklaring van Bengaal!” van 2 augus tus 1972, waarin de samensmelting van beide landen op 1 september 1973 werd vastgelegd. Libië houdt vast aan het afgesproken tijdstip, maar Egypte wil een geleidelijke samenvoeging. Volgens politieke kringen is Egypte nu voorstander van het opstellen van een formele verklaring over het samengaan in september, waarop verdere stappen tot verwerkelijking van de unie moeten volgen. De Egyptische delegatie wordt geleid door de plaatsvervangende premier, Ab- delkadir Hatem, en de minister van Binnenlandse Zaken Mamdoeh Salim. Aan het hoofd van de Libische afvaardi ging staat premier Abdel Salaam Sjal- loed. Het wordt niet uitgesloten geacht dat ook de Libische leider Moeammar Gadaffi aan het overleg zal deelnemen. partij van Papa Godet de helft van zijn aanhang kwijt te zijn. Frente Obrero leek uitgeblust. De Democratische Partij (DP) van Ronchi Isa, per traditie de grootste par tij van de Nederlandse Antillen, staat op instorten. De ruzie binnen de partij tus sen de groep-Jonckheer en de groep-Isa heeft de DP niet alleen duizenden stem men gekost, maar het hele DP-imperium staat op springen. De leidinggevende rol in de Antilliaanse politiek is nu overge nomen door Juancho Evertsz en zijn Nationale Volkspartij, wat betekent dat er in feite niet veel verandert. De 79-jarige H. van der Wal uit Menal- dum heeft zaterdag in Menaldumadeel het leven verloren. De man stak de rijksweg over en werd aangereden door een auto. De bemanning is later, toen de zee enigszins was gekalmeerd, aan land ge waad. Er zijn sporen van dieselolie op het water gezien. Er hangt ook een benzinegeur in de lucht maar men meent dat de tanker heel zal blijven. Aanvankelijk was gevreesd dat het schip doormidden zou breken als gevolg van de zeer ruwe zee. De tanker vervoerde vijfduizend ton zeer brandbare vloeistof. 22.19 uur 17.35 uur NEW YORK. Het instorten van hotel „University” aan Broadway in New York is veroorzaakt door verbou wingswerkzaamheden die werden ver richt tegen het advies van de gemeente lijke diensten in. In het Brabantse Terheijden is in de afgelopen nacht de 24-jarige C. M. de Koning uit Breda om het leven geko men, toen de auto waarin hij zat tegen een lantaarnpaal botste. bevoegdheid heeft om de oorlog te ver klaren. „Het is zo langzamerhand gewoonte geworden om te denken dat de president de bevoegdheid heeft om de oorlog te verklaren”, schreef Douglas in zijn uit spraak, „maar er is geen woord in onze Grondwet dat dat bevestigt. Alleen het Congres kan dat doen”. Het recht om oorlog in Vietnam te voeren is ook al jarenlang door deze meest liberale opperrechter bestreden. Nu schreef hij: „Zo de oorlog in Viet nam dan al grondwetitig was, dan is het bombarderen van Camboda een totaal andere zaak. Het Congres heeft Cam bodja niet de oorlog verklaard en er zal wel niemand zo vermetel zijn om te beweren dat de Cambodjaanse strijd krachten een onmiddellijke en gevaarlij ke bedreiging van onze kusten vormen”. In april werd de zaak het eerst voor de rechter gebracht. Het vrouwelijke lid van het Huis van Afgevaardigden, de democrate Elisabeth Holtzman, had met vier luchtmachtofficieren het initiatief hiertoe genomen. De federale rechter Orrin G. Judd deed op 25 juli uitspraak. De bombardementen waren volgens hem „ongeautoriseerd en derhalve onwettig”. Ze moesten 27 juli worden gestaakt. Op die dag echter vernietigde het hof in hoger beroep het vonnis. Het Amerikaanse Congres had voor dien al stappen ondernomen om de bombardementen met ingang van 15 au gustus tot een eind te brengen. Maar president Nixon had er zich vrijdag per brief over beklaagd, dat het Congres door die actie „een oude vriend in de steek liet”. Dit moet opperrechter Wil liam O. Douglas als „een oud Vietnamees wijsje” in de oren hebben geklonken. Zijn beslissing zal in ieder geval beteke nen, dat het Congres zich ditmaal niet meer door die muziek zal laten betove ren. Eenheden van de „Rode Khmer” zijn Pnom Penh binnengedrongen. De hoofd stad wordt steeds meer omsingeld. De verbindingen met de buitenwereld zijn verbroken, meldde het Chinese persbu reau Nieuw China. Het vliegveld van de hoofdstad Pochentong is gesloten en wordt steeds weer aangevallen, even als de residenties van de, Cambodjaanse leiders in Tam en Cheng Heng. De aanvallen van het zuiden uit op de hoofdstad worden uitgevoerd ondanks de onafgebroken bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht, zo meldde het Cambodjaanse opperbevel. De plaats Takhmau, 5 kilometer ten zuiden van Pnom Penh, is gistermorgen hevig be schoten. De drie dagen geleden begonnen gevechten bij hoofdweg no 1 duren on verminderd voort. Amerikaanse ge- vechtsbommenwerpers van het type werd zelfs volledig afgedrukt in het partijblad „Neues Deutschland”. Zéker is - daar zijn de Wetduitse waarnemers in de DDR het over eens - dat oost-Berlijn erin is geslaagd een geweldig propagandasucces te boeken. Vlak voordat de oostelijke Duitse staat lid wordt van de VN zou deze bij Afrikaanse, Aziatische en Latijns-Ame- rikaanse jongeren de indruk hebben kunnen vestigen een vrij en vrolijk bestaan te leiden. In een televisiereportage kwam de Westduitse delegatie (die dus deze in druk wel moest helpen vestigen) er zon dagavond niet best af. De westelijke johgeren zouden onvoldoende voorbereid naar de voornamelijk politieke gebeurte nis zijn gereisd. Eerder al was het mis noegen van de CDU-jongeren toege schreven aan het feit dat die met reacti onair gedrag nogal uit de toon gevallen waren en vaak niet opgewassen zouden zijn geweest tegen hun goedgeschoolde gesprekspartners. Aan het wereldjeugdfestival namen, volgens de officiële cijfers, 26.000 bui tenlanders deel. Honderdduizenden Oost- duitse partijjongeren waren hun feestge noten. Prominentste gasten waren Ange la Davis en El Fatah-leider Arafat. De Bondsrepubliek was door een delegatie van ongeveer 800 man vertegenwoordigd. 17 18 20 20 21 18 18 19 19 21 windstil 17 31 28 23 26 21 25 windstil 27 zw 22 windstil 26 z 19 n 28 windstil 25 zzw 18 z 21 windstil 34 windstil 29 windstil Z 25 nnw 26 windstil 17 zzw nno wzw zo wnw wzw ono nnw zzw In Lopik bij Utrecht zijn gisteravond twee mensen om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten op een kruising botste met een andere auto. Drie mensen werden gewond. De om gekomenen zijn de 68-jarige A. H. Worbs en zijn 66-jarige vrouw uit Waardenburg. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen zw. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg onbewolkt Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis onbewolkt zw. bew. regen onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. onbewolkt mist licht bew. onbewolkt mist bew. bew. mist licht bew. DINSDAG 7 AUGUSTUS

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2