In Athene gearresteerde Palestijnen wilden B Commando van Grivas schakelt zender uit Rel over benoemen van communist tot rechter Kusje voor de bruid Amsterdam Nederlander in Griekenland veroordeeld Vrouw verdrinkt: drie mannen in arrest Nixon is met in staat van Zes doden door Comité blijft om gratie VVDM’ers ongeval met legervoertuig GPV-protest tegen film over Jezus Rotterdam zou Nieuw I willen kopen stellen” vragen beschuldiging te i 99 99 F 11 ii M t 99 Cyprus weer op rand van oorlog In Westduitse deelstaat: DEMOCRATISCHE SENATOR HERMAN TALMADGE TOURINGCAR MET TOERISTEN VERONGELUKT Rotsblok bedreigt Frans bergstadje 2 3 1973 Echtgenote van Peron kandidate rtf. 1 ft Troosteloos 1 Requisitoir Resolutie Voltooien „Sfeer van corruptie” ^MAANDAG 6 AUGUSTUS i Tweede i ai troosteloze J oil (Van onze redacteur in Athene) De le et Het beschikt thans reeds over 7.000 Aangeiien de aan deze uitzendingen verbonden kosten hoog zijn, voorname lijk doordat van een communicatiesatel liet gebruik gemaakt moest worden, en deze niet door de NOS alleen gedragen kunnen worden, ziet de NOS zich ge dwongen het Engelse voorbeeld te vol gen. bladzijden met getuigenissen boordevol onderlinge tegenspraken en vaagheden. Een van de vier leden van het Ameri kaanse opperste gerechtshof die door pre- De laatste week van de Watergate hearings zal de NOS (de enige televisie- organisatie op het Europese vasteland die vrijwel dagelijks aandacht aan de hearings besteedde) deze frequentie niet kunnen handhaven. y Volgens sommige ooggetuigen waren de Arabieren met twee mannen en twee vrouwen. Er zou ook met automatische Deze laatste is de man die belast is met het onderzoek van de oorspronkelij ke aanklacht inzake Watergate, de in braak dus. Het congres is vrijdag met reces gegaan, het senaatscomité heeft be sloten de gestelde taak te voltooien. Het congres van de Argentijnse justitialistische partij heeft zaterdag in Buenos Aires de 77-jarige ex-president Juan Domingo Peron en zijn vrouw Isabel Martinez de Peron tot kandidaten benoemd voor het presidentschap en het vice- presidentschap. De verkiezingen worden 23 september gehouden. Op de foto wuift mevrouw Peron naar aanhangers, nadat zij de nominatie heeft aanvaard. tuigingen in strijd zijn met de grondwet van het land. n d v V n n ie m se er ig ?n al ?n in of ie in ie ?n te wapens lijn geschoten. De Griekse poli* tie wilde hierover geen nadere bijzon derheden verstrekken. al st al m or er )it ile at te ri le, n- e- e- er id et s- ?n e- ie vaard en die het in dienst nemen verbiedt van openbare functionarissen wier over- KEULEN (Belga) Op het Belgische militaire oefenterrein bij het Westduitse Spich, in de buurt van Keulen, heeft zich vrijdagavond een ongeval met een legervoertuig voorgedaan. Vijf Belgische militairen en een Canadese collega kwa men om het leven. Zeven Belgen liepen verwondingen op. De militairen keerden na een oefening terug naar de kazerne. In een lichte bocht van de op het oefenterrein liggen de weg verloor de bestuurder van het legervoertuig door onverklaarbare oor zaak de macht over het stuur waardoor het voertuig naast de weg terécht kwam «n driemaal over de kop sloeg. Volgens de politie zijn zeven van de 48 gewonden Amerikanen of Grieks- Amerikanen. De anderen waren Grieken. Ofschoon de DKP een erkende politie ke partij is, maakte minister Genscher gisteren duidelijk dat er naar zijn me ning niet kon worden samengewerkt met die party of met de rechtse natio- naal-democratische party, NPD. „Wij zijn vastbesloten alle middelen te gebruiken waarover wij beschikken. Wij zullen onze strijd op onze wijze voort zetten tot Cyprus van de dictatuur zal zijn bevrijd”. Grivas verklaarde dat het fabeltje over zijn ongeneeslijke ziekte door aartsbisschop Makarios was verzon nen en zei „gezond van lichaam maar vooral van geest te zijn, in tegenstelling tot anderen wier daden onverklaarbaar zijn.” BONN (Reuter). De Westduitse mi nister van Binnenlandse Zaken, Hans- Dietrich Genscher, heeft zich gisteren gemengd in een politieke rel naar aan leiding van de benoeming van een com munistische rechter. Hij beschuldigde de Duitse communistische partij ervan anti constitutionele doelen na te streven. touringcar, behorend tot een ver voerbedrijf in het Franse Chelle, was zaterdagmorgen met ongeveer 50 passa giers uit Parijs vertrokken. De toeristen maken deel uit van een culturele vere niging in de buurt van de Franse hoofd stad. Het was de eerste actie van de man nen van Grivas nadat president Makari os diens voorwaarden voor de vrijlating van de ontvoerde minister van Justitie, Vakis, had verworpen. Alle Grieks-Cyprische kranten publi ceerden gisteren de proclamatie van Grivas, waarin deze het volk oproept „voor het heil van Cyprus de strijd tot het einde toe voort te zetten.” Hij deed een beroep op president Makarios zijn voorwaarden te aanvaarden teneinde het gevaar van een burgeroorlog te bezwe ren. Hij sprak van een laatste waarschu wing aan de president. Waarnemers zeiden dat een oplossing mogelijk zou kunnen komen van het Westduitse hof voor grondwetszaken. Kühn had geopperd een beroep of dit hof te doen om licht te brengen in de interpretatie van de resolutie, waardoor een eind zou kunnen komen aan het geschil over de benoeming in openbare functies van mensen met radicale poli tieke opvattingen. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De paar duizend inwo ners van het bergplaatsje Nantua in Oost-Frankrijk, niet ver van de Zwit serse grens, hebben voor een deel het afgelopen weekeinde tijdelijk hun huizen verlaten uit vrees door een enorm rotsblok van meer dan 12.000 ton verpletterd te worden. Koelemeijer, waarschijnlijk geïrriteerd door de vele propagandaleuzen van het regime en door de levensgrote foto’s van Papadopoulos, uitte enige beledigingen aan het adres van de nieuwe president. Hij zou onder meer gezegd hebben: Pa padopoulos moordenaar, Papadopoulos misdadiger, enzovoort. De burgers ont popten zich als agenten in burger en militairen in civiel. De student werd onmiddellijk overgebracht naar de stad Larissa waar hij bijna standrechtelijk vrijdag werd veroordeeld. Koelemeijer zei, niet de opzet te heb ben gehad de president van de republiek te beledigen, hij had deze uitdrukkingen geleerd van Griekse gastarbeiders in Ne derland. De student tekende beroep aan en in afwachting van de uitspraak bij het hof is hij voorlopig op vrije voeten. Koelemeijer is afkomstig uit Boxmeer en studeert in Amsterdam. Voor het eerst bevestigt hy officieel dat hij in maart 1972 een geheime ontmoeting met de president had gehad, waarbij hij een plan had voorgelegd dat de aartsbisschop volgens hem zou uit voeren. Grivas besloot zijn proclamatie met de woorden: „Een aarts-gangster moet men met gangsters bestrijden.” ATHENE. De 21-jarige Amster damse archeologie-student N. M. Koele meijer is in de stad Larissa (Midden- Griekenland) tot zeven maanden gevan genisstraf veroordeeld. Een en ander is op uiterst vreemde wijze in zijn werk gegaan. Student Koelemeijer was op weg met zijn auto van Athene naar de Joe goslavische grens. In de stad Pharsala stopte Koelemeijer op een straathoek en raakte in gesprek met enige burgers. NICOSIA. Een commando van de ondergrondse beweging van generaal Grivas heeft in de nacht van zaterdag op zondag een aanslag op een relais- zender van de Cyrprische radio in het gebied van Paphos, West-Cyprus, ge daan. De zender werd door de aanzien lijke schade uitgeschakeld. DEN BOSCH. Een ongeveer 40- jarige vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag in Den Bosch verdronken, nadat zij door drie mannen met geweld was meegenomen onder de Wilhelmina- brug bij de Dommel en was uitgekieed. Nadat twee van de drie mannen zich hadden verwijderd, zou de overgebleven man de vrouw in het water hebben gegooid of geslagen. De drie mannen van 19, 23 en 24 jaar, die verklaarden veel drank te hebben gebruikt, zijn gearresteerd. Twee van hen hadden zichzelf bij de politie aange geven. Zij hadden dit gedaan nadat zij later van de derde hadden gehoord dat de vrouw in het water was geraakt. Vlakbij de Belgische grens, in het gebied van de Ardennen, vloog de bus uit een bocht in de weg die als gevaar lijk bekend staat. Volgens de politie is het ongeluk waarschijnlijk te wijten aan het weigeren van de remmen. De passagiers die het slachtoffer van de aanslag zijn, geworden, stonden op het punt naar New York te vertrekken. Even voordat de aanslag werd gepleegd, was een toestel van dezelfde maatschap pij, TWA, de startbaan opgereden om naar Tel Aviv te vertrekken. Het is de tweede Arabische overval in Athene binnen een maand. Op 19 juli hield een Arabier vijftien gijzelaars in een hotel gedurende vijf uur vast voor dat hij zich overgaf aan een delegatie van Arabische diplomaten die hem naar Koeweit bracht. Kort daarvoor had hij geprobeerd het kantoor van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al in Athene te overvallen. Deze poging mis lukte echter. Genscher, die lid is van die Vrije Democraten, zei twijfel te hebben in verband met de benoeming van een 28- jarige communist, Volker Götz, tot civiel rechter in de deelstaat Noordrijn-West- falen. „Mien kan de democratie niet versterken en verdedigen arm in arm met de vijanden van de vrijheid”, zei hij in een vraaggesprek met de conservatie ve „Welt am Sonntag”. De benoeming van Götz heeft in de afgelopen week geleid tof een verhit debat in de regering van de deelstaat. Premier Heinz Kühn schortte daarop de benoeming op, waarna hij onmiddellijk onder vuur kwam van zijn plaatsver vanger in de plaatatlijke socialistische partij, Hans Baumer. Het partij-comité van de SPD in de deelstaat verwierp zaterdag echter de kritiek van Baumer. sident Nixon zijn benoemd, heeft gezegd dat momenteel een „sfeer van corruptie in het Amerikaanse openbare leven” heerst. De reden is dat - nu de hoorzittingen ten einde lopen en bovendien de belang rijkste getuigen zijn verschenen - de BBC en de ITN (Independent Television News), Engelse tv-organisaties waarmee de NOS de Watergate-uitzendingen sinds mei tot stand bracht, het systeem van dagelijkse uitzending wensen te verlaten. In het middelpunt van het debat staat een resolutie, die vorig jaar door de premiers van de deelstaten werd aan- Kort na het incident grendelde de inderhaast aangevoerde Atheense politie REIMS (AFP en Reuter). Bij het Franse Rethel, even ten noorden van Reims, is zaterdag een touringcar met toeristen uit een bocht gevlogen en in een sloot terechtgekomen. Minstens zes personen zijn om het leven gekomen. 40 licht en 2 ernstig gewond. De proclamatie van Grivas, die zater dag werd uitgegeven, behelst een requi sitoir zonder weerga tegen de aartsbis schop. Deze wordt ervan beschuldigd de crisis tussen de gemeenschappen in 1963 te hebben veroorzaakt.met zijn voorstel len to grondwetsherziening. Gezegd wordt dat de moord op de oud-minister van Binnenlandse Zaken, Georgakis, het werk was van mensen uit de omgeving van de president. Voor het eerst- sedert zijn terugkeer op Cyprus in september 1971 richt de oud-leider ven de verzetsbeweging Eoka zich op de volgende wijze tot de bevol- kin: „De weg van het geweld is mij en mijn aanhangers opgelegd door Makarios die in het geheim, kort voor de terug keer van de generaal op het eiland, Tsjechische wapens heeft ingevoerd om zijn troepen te bewapenen.” ROTTERDAM. Het gemeentebe stuur van Rotterdam overweegt het pas sagiersschip „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika lijn te kopen. De maatschappij heeft zoals bekend kort geleden besloten het schip aan het einde van dit jaar uit de vaart te nemen. De gedachte, waarop B. en W. van Rotterdam nog studeren, is de „Nieuw Amsterdam’ een laatste vaste ligplaats te geven in de haven. Het schip zou dienst kunnen doen als hotel- en congresruim te. De „Nieuw Amsterdam” is gebouwd in 1937 en kostte destijds veertien miljoen gulden. Een woordvoerder van de Hol land Amerika lijn kon niet vertellen hoeveel de maatschappij er nu voor wil hebben, maar insiders noemen bedragen tussen de vijftig en zeventig miljoen. De HAL neemt het schip uit de vaart, omdat het onder andere te duur in hert onderhoud is geworden. De senator voegde er echter aan toe dat een donkere wolk van twijfel en argwaan die boven het Witte Huis hangt slechts verwijderd zal worden als de president de bandopnamen van de presi dentiële gesprekken die op de Waterga- te-affaire betrekking hebben zal vrijge ven en bereid zal zijn zelf het onder werp van een onderzoek uit te maken. „Ik geloof niet dat de kwestie van de bandjes ooit helemaal af doende zal wor den opgelost tot op het moment dat zij worden vrijgegeven”, zei Talmadge. „Ik ben van mening dat de president een grote fout maakt door de bandjes niet beschikbaar te stellen aan de commissie en aan het grote publiek”. DEN HAAG. De tweemansfractie van het Gereformeerd Politiek Verbond in de Tweede Kamer heeft bij de am bassadeur van Denemarken in Den Haag geprotesteerd tegen de produktie van de film „De Liefdesaangelegenheden van Jezus Christus” van Jens Jörgen Thor sen. De Deense regering heeft hiervoor een financiële waarborg gegeven van 300.000 gulden. Het onderwerp van de film is volgens de GPV-kamerleden. P. Jongeling en A. J. Verbrugh, voor hon derd percent geforceerd en daarom een grote leugen. De titel alleen al is volgens de beide GPV’ers een belediging van de christe nen. De film zet huns inziens aan tot haat en discriminatie jegens de christe nen. Degenen, die de verkeerde voorlich ting die ervan uitgaat geloven zullen door de film geneigd zijn de christenen te haten, vrezen zij. Met hun protest willen zij bereiken dat de film voor publieke vertoning en voor export ver boden zal worden vanwege het „beledi gend gevaar voor loyale christenen”. WASHINGTON (AFP/AP) Het de mocratische ?id van de Watergate-com- missie van de Amerikaanse Senaat, Her man Talmadge heeft verklaard dat er geen bewijsmateriaal is, dat op dit mo ment het in staat van beschuldiging stellen van president Nixon zou recht vaardigen en dat het Amerikaanse volk een dergelijke actie ook niet zou steu nen. AMSTERDAM. Het „Komitee han den af van de VVDM” heeft aan premier Den Uyl, en aan de ministers Van Agt van Justitie en Vredeling van Defensie een verklaring gestuurd waarin gevraagd wordt de tien VVDM-leden, die veroordeeld zijn in verband met het organiseren van een sit-down actie in Wezep, alsnog gratie te verlenen. „Even zo eisen wij dat de straffen van de zeven hoofdbestuursleden, veroordeeld tot een maand celstraf voor het organi seren van de antigroetdag in augustus vorig jaar, definitief ongedaan gemaakt worden. Nu de regering Den Uyl het besluit heeft genomen de groetplicht af te schaffen, is het duidelijker dan ooit dat moet worden afgezien van iedere vervolging van degenen die voor deze afschaffing hebben geijverd”, aldus het comité, dat wordt gevormd door 22 jon geren- en studentenraden. De verklaring is tot dusver gesteund en ondertekend door ruim 130 uit poli tiek, kunst, sport, vakbonden en omroep wereld bekende Nederlanders. De hand tekeningenactie voor „Handen af van de WDM" wordt nog voortgezet door het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond in Amsterdam „tot de gratie een feit is”. In een telegram aan de regering heeft het district Amsterdam van de CPN geëist dat tot onverkorte gratiëring wordt overgegaan. De burgemeester van Groningen, de heer Buiter, kust de bruid van zijn zoon Willem. Dat gebeurde na de huwelijksplechtigheid in de United Reford Church van Ponte- land, in het Engelse Newcastle upon Tyne, waar de burgemeesterszoon „ja" zei tegen de 23-jarige Engelse Jean Archer. (Vervolg van pagina 1) De twee na de aanslag op het vliegveld van Athene gearresteerde Palestynen zeg gen tot de beweging Zwarte September te behoren, zo wordt uit de omgeving van het Griekse ministerie van Openbare Orde vernomen. Zy verklaren in Libië te zyn opgeleid en in Cairo te wonen. Het was hun bedoeling de passagiers te doden, die naar Tel Aviv gingen. de toegangen tot de luchthaven af Het vliegverkeer werd naar het oude vliegveld verlegd, dat tegenwoordig al leen nog maar door de Griekse lucht vaartmaatschappij Olympic Airways wordt gebruikt. Inmiddels is het inter- tionale vliegveld heropend. De vertrekhal bood een aanblik. Ruiten zijn gesneuveld, op de grond lagen plassen bloed en hier en daar stond in paniek achtergelaten baga ge. Passagiers voor Israel doden De burgemeester had zaterdag zijn dorpelingen gewaarschuwd dat de rotsmassa, die sinds mensenheugenis als een gigantisch zwaard van Damo cles boven het dorpje hing, zich de laatste dagen enkele centimeters had verplaatst, zodat een catastrofe scheen te dreigen. De ingenieurs van de Franse we genbouw, die onmiddellijk werden in geschakeld, zijn echter tot de conclu sie gekomen dat Nantua toch niet onmiddellijk werd bedreigd. Niette min hebben ze de regering geadvi seerd de reusachtige steenklomp met een explosie van die rest van het gebergte te scheiden. Die operatie zal, tenzij het rotsblok opnieuw tekenen van beweging vertoont, op 4 septem ber worden uitgevoerd. De 41-jarige Carl Moore uit Sacra mento in Californië is in hechtenis ge nomen nadat hij zaterdagavond het puntje van de neus van zijn vrouw had afgebeten. Moore en zij nvrouw hadden ruzie gekregen nadat hij een bezoek aan een café had gebracht. Tot blijdschap van zijn vrouw zei hij dat hij het ruziën beu was en het weer met een zoen wilde goedmaken. In plaats daarvan beet hij in haar neus. In een lezing zei opperrechter Harry Blackmun dat Watergate „misplaatste trouw, merkwaardige amorele maatrege len en ongewone afspraken op hoog niveau” aan het licht had gebracht. Blackmun zei dat de sfeer van corruptie alle Amerikanen aan ging, „wat ook onze politieke voorkeur is”. De Wategate senaatscommissie zal het eeirste stadium van de openbare hoorzit ting eind deze week besluiten. Er staan nog drie getuigen op de lijst en dat zijn de voormalige dienstdoende directeur van de federale recherche L. Patrick Gray, de vroegere minister van Justitie Richard G. Kleindienst en de ondermi nister van Justitie Henry E. Petersen. Een vrouwelijke passagier zag dat een van de Arabieren een handgranaat in de hand had en gilde „bommen”. Er ont stond paniek, waarbij de Arabieren vijf handgranaten tussen de passagiers slin gerden. De gevolgen waren ontzettend. Twee mensen waren op slag dood en tientallen anderen lagen te midden van plassen bloed te kermen. De drie doden zijn twee Amerikanen, een 20-jarige vrouw, een man van 60 en een man uit India, die later is overleden. Onder de gewonden zijn vier leden van de vliegveldpolitie en vier employ és van TWA.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3