BALS: Westduitse ploeg sterkste in halve finale Europa Cup ATLETES HOLLEN ACHTERUIT OPVOLGSTERS NIET IN ZICHT EUROPA CUP- UITSLAGEN I 81 Hughes: Nog niet voldaan met het oog op FC Twente „IK KEN ENKELE SPAANSE WOORDEN” :4 J O f I HAARLEM MAAKTE HET FC BRUGGE ERG MOEILIJK AUGUSTUS 197 3 MAANDAG 6 Gepasseerd Getal en geld Onverzettelijk De gezusters Ajax op laatste plaats ie sae, sic op iU^ le O’s ze- tv- izi- e ird PIETER MUL. (2). e tje p- It. in (Van onze sportredactie) ir; had onder de 51 meter BERT BREVOORD FC Twente moeten spelen”, gaf Haar- lem’s trainer te kennen. Wat die wed strijd tegen FC Twente betreft staat één ding vast: Hughes zal in Enschede niet kunnen beschikken over Gerrit Peys en Dries Boszhard, die de gevolgen van hun in de oefenperiode opgelopen blessures nog niet te boven zijn. Boszhard. die in de wedstrijd tegen Zandvoortmeeuwen zijn kuitbeen brak, hervat deze week overigens wel de training. Uitsmijter van Ton Marijt voor FC Brugge: „Een goede ploeg, maar als je het mij vraagt komen ze in het Europa Cup-toernooi toch niet ver”. >ot, ie de .v). Wever en Arnold Mühren waren de vervangers. Atletico Madrid won na 220 minuten voetbal in de finale met 21 van Spartak en werd winnaar van het toernooi omdat het zaterdag Pas op het laatste rechte eind spurtte de Duitse langs Anneke de Lange die met 4.16.9 anderhalve seconde van haar bes te seizoenprestatie afknabbelde. Tijdens de -halve finalewedstrijden voor de Europa-Cup voor dames finishte Anneke de Lange (rechts) als tweede achter de Westduitse Ellen Tittel (links). r, d- se m- ier ion la- sie no- tu- ie >or an jri- ?rie m: ip- SP L- an ne: ik 11- ,k. e- n- ie, 2T, m- HAARLEM. Barry Hughes was dan wel niet ontevreden over de laatste com- petitie-generale van Haarlem (tegen FC Brugge, resultaat een 1-2 nederlaag), he lemaal klaar voor de seizoenstart acht hij zijn elftal nog niet. „Er waren posi tieve punten, maar ik ben nog niet voldaan met het oog op de zware wed- Van 1965 af werd tot dit keer drie maal om de Bruno Zauli-beker (zoals het gebeuren officieel heet) gestreden: de eerste maal bereikte Nederland de finale, in 1967 twee jaar later en in 1970 een derde plaats in een halve finale. In Sittard was de dalende lijn dit weekend overduidelijk waar neembaar, terwijl de nabije toekomst er niet bepaald vrolijk uitziet, om het eens zachtjes te zeggen. Vooral op de loop- nummers staan de opvolgsters van de huidige top niet in massa’s te dringen. Een van de jonge atletes die Grewer noemde was Elna Schalk. Bij het discus werpen kwam zij met 52m40 bjjna een meter verder dan haar beste prestatie tot nu toe. terwjjl ook haar andere wor pen boven of iets lagen. De stevige wind cus van de sterke De Britse autocoureur David Par ley toont de „Prize Joe Siffert Rouge et Blanc", een onderscheiding die hem het afgelopen weekend werd toegekend wegens zijn onverschrokken optreden bij het ongeluk van zijn vriend en collega Roger Williamson, vorige week op Zandpoort. Zoals be kend probeerde de Brit om alleen het brandende wrak van Williamson’s au to te kantelen. Voor de enige Tsjechische overwin ning stapte Helena Fibingerova naar vo ren. Haar stoot van 19m22 was tweeën halve meter verder dan die van nummer twee... Elna Schalk deed het met 14.96 niet eens slefcht. Toch lijkt ook zij geen opvolgster voor de afgezwaaide (of af zwaaiende) lichting op dit onderdeel. Na een perfect uitgevoerde een-twee met Devrindt kon Carteus na 24 minu ten in de tweede helft het tweede doel punt voor de Belgische club scoren, zij het dan na een forse kortsluiting in de Haarlemse afweer. Twee minuten eerder had Haarlem de ten onrechte opgelopen achterstand genivelleerdè De manier waarop dat gebeurde bracht de suppor ters in lichte extase. Een pass van Ton Marijt bracht de bal bij Piet van de Berg, die puntgaaf Pepe Fernandez lan ceerde. Alleen voor doelman Sanders (na Piot reserve voor het Belgische elftal) maakte Fernandez het schitterende voorbereidende werk bekwaam af. Ben Tromp .keert tijdelijk als coach terug bij Raak Nicols. Hij voor ziet daarmee in de leemte die is ontstaan na het vertrek van de coa ches Leo Kops en Dolf de Zwart, die enkele weken geleden op aandrang van de spelers hun congé kregen. Ben Tromp is vier jaar coach van de Nicols geweest. Aan het einde van het afgelopen seizoen vertrok hij bij de Haarlemse vereniging omdat hij zijn coaching niet langer kon combi neren met zijn drukke werkzaamhe den. Tromp heeft aan zijn terugkeer naar Nicols wel enkele voorwaarden gesteld. Zijn voornaamste eis is dat Jan Dick Leurs bij Nicols; weer gaat werpen. Tromp zal vrijdagavond bij de wedstrijd NicolsSparta aanwezig zijn. LA COB.UNA Ajax is zondaga vond als laatste geëindigd in het toernooi om de Teresa Herrera in La Coruna. Vooral de wedstrijd van za terdag tegen de Tsjechische lands kampioen Spartak Trnava ontaardde in een ontgoocheling. Nadat Ajax via Rep, Hulshoff en Neeskens een 30 voorsprong had genomen geloofden de Amsterdammers het wel. Spartak, dat vorig jaar nog vriendschappelijk in Amsterdam met 20 verloor, sloeg terug en strafte de nonchalance van Ajax via Hagara, Adamec (twee keer), Krajcovic en Kuna genadeloos af. Vijf tegendoelpunten in één helft voetbal. Het had een geroutineerde equipe als Ajax nooit mogen overko men. Zondag brokkelde de Amster damse faam nog verder af. Tegen de Hongaarse kampioen Upjest Dosza kwam de Amsterdamse superkampi- oen opnieuw niet tot een overwin ning. Na negentig minuten voetbal was de stand 00. Upjest versloeg de Amsterdamers tenslotte met straf schoppen waardoor de eindstand op 43 werd bepaald. In de wedstrijd tegen Spartak raakten Stuy (schou der) en Gerrie Mühren geblesseerd. al met 42 Upjest Dosza had versla gen. Wat Cruijff niet voor elkaar kreeg, lukt Gert Bals misschien wel. Barcelona, de Spaanse miljoenen ploeg, zit namelijk met een geweldig keerpersprobleem en heeft duidelijk interesse getoond in de oud-Ajax- en Vitesse-doelman. Zoveel interesse zelfs, dat Ger Bals zaterdagavond in het doel van Barcelona stond in de wedstrijd tegen Fortuna Düsseldorf (33). „Zo iets verrast je wel,” aldus Ger Bals, „toen Michels me zaterdag morgen opbelde, dacht ik eerst aan een geintje. Maar het bleek serieus te zijn. Barcelona heeft namelijk keeper Reina verkocht, de nieuwe doelman van het eerste elftal Mora heeft ver der tijdens een vriendschappelijke wedstrijd zijn been gebroken Ook de tweede keeper is geblesseerd en met de derde jonge doelman durft Mi chels het nog niet aan”. Ger Bals vroeg na het telefoontje van Michels een half uur bedenktijd. Zijn sportzaak in Velp vraagt name lijk al zijn aandacht, reden waarom de 36-jarige doelman ook met voet ballen stopte. Toen belde hij Barcelo- na-trainer Michels terug. „Ik kan niet met de ploeg mee om half elf, dat is me te vroeg”, kreeg Michels te horen. Rinus Michels wist een oplossing. De Spanjaarden gingen ’s morgens vroeg al op pad. Michels persoonlijk kwam Devrindt, die aanmerkelijk meer pon den met zich mee torst dan in zijn PSV- periode, toonde zich bij de uitvallen van het na rust zeer behoudend spelende Brugge uiterst nuttig. tegen tilde de dis- Duitse Liesel Wes- termann enkele malen boven de zestig meter. De één na laatste poging bracht de Olympische finaliste van München de eerste plaats: 61m90, nog altijd vijf- enhalve meter onder het wereldrecord van de Russische Melnik. De zus van Ria, Anneke de Lange-Stalman zorgde voor een andere goede Nederlandse ver richting. Op de 1500 meter nam zij het initiatief en ging anderhalve ronde lang in flink tempo op kop. Joyce Smith en Ellen Tittel, ook München-finaliste, na men de leiding over maar niet voor lang, want de Spart^-atlete kwam terug. Bobby Vosmaer wordt door doelman Sanders van FC. Brugge gevloerd. Een fractie van een seconde later zou Piet van de Berg keihard naast schieten. 'xi.es Grewer, voorzitter van de Natio nale Technische Commissie: „Het gat is inderdaad ontstellend groot, alhoewel op sommige nummers wat jeugdige talenten doorbreken. Ik denk aan Ria' Ahlers, Elna Schalk en Mirjam van Laar. Maar op de loopnummers is er niemand een troost is dat ’n sprintster er bij zonder snel komt. Om er iets aan te doen zijn we vorig jaar november met de rayontrainingen begonnen voor 15 en 16-jarigen. Je kunt niet toegeven aan het idee dat het toch allemaal niets helpt. Van uit het legioen jeugdige atle tes komt te weinig door bij de senioren, dat is zo, maar laten we niet vergeten dat die meisjes (en ook de jongens) als ze lid van een atletiekvereniging nog alles moeten leren. In andere landen is de aandacht voor die sport op de mid delbare scholen veel groter”. Naast het argument van de getals- sterkte wijst Grewer uiteraard op het gebrek aan geld. „Ik wil zo links zijn als de pest maar ook van communisten krijg je hier geen cent voor de sport. En op de grote gemeenten hoef je niet te rekenen. Ze zeggen maar dit is zo duur en dat is zo kostbaar, maar' atletiek blijft een sluitpost”. Geels was overigens een van de beste spelers bij FC Brugge, al vond hij in het uitstekend werkende centrale Haarlem- duo, Hoeben en Marijt, onverzettelijke tegenstanders. Marijt over zijn opvallend goede spel: „Ik heb me de laatste tijd niet lekker gevoeld en ook nu had ik met koppen nog wel wat last. Maar het gaat geluk kig duidelijk de goede kant op. Net op tijd voor de competitie”. Behalve het spel van Geels viel bij Brugge dat van de zeer onlangs aangetrokken Westduitse (Van onze sportredactie) SITTARD Het is geen opmerkelijke zaak dat de handtekening van supertalent Fanny Blankers-Koen (tijdens de Olympische Spelen van 1948 in Londen winnares van diverse gouden medailles) na vijfentwintig jaar nog een zeer gewild artikel is, zoals zondag in Sittard bleek. Sinds Fanny Blankers-Koen haar successen boekte is er geen atlete meer geweest die tot de verbeelding van bet publiek sprak en het ziet er niet naar uit, dat daar snel verandering in komt. Wel opmerkelijk is de achteruitgang van het niveau van de Nederlandse damesatletiek, iets wat tot uitdrukking kwam in een ternauwernood veroverde vierde plaats in de halve finale om de Europacup een halve eindstrijd die met 60 punten een royale overwinning voor de Westduitse dames opleverde. Met 57 punten pakten de Britse collega’s de tweede plaats, Frankrijk derde (50 p.), de Joego slavische ploeg gaf met 38 punten slechts één punt aan Nederland cadeau en Tsjecho-Slowakije werd laatste met 28 punten. Mieke van Wissen moest net als in Drachten haar meerdere erkennen in hordenloopster Judy Vernon. Zij nam de enige Engelse overwinning voor haar rond drie uur bij Bals langs om hem mee te nemen naar Düsseldorf. „Een redelijke wedstrijd,” zo kijkt Bals op het treffen terug, „je kon zien dat Barcelona de eerste oefenwedstrijd na een harde training speelde Het team was niet ingespeeld en de spie ren waren nog wat stijf. Ik kon de achterhoede behoorlijk dirigeren. Dank zij mijn Cup-ervaring ken ik enkele Spaanse woorden. In het doel stond ik soms na te denken: wat moet ik nou zeggen. Als ik naar Spanje zou gaan, verwacht ik geen taalproblemen”. middenvelder Rolf Rüssmann op. Rüssmann, die zich in de Bundesliga als allround-voetballer van Schalke’04 een goede reputatie had verworven, maar evenals velen verward raakte in het omkoopschandaal in de hoogste Duitse klasse, was de grote sta-in-de-weg bij vele (vaak nog te breedvoerig opgezette) Haarlemse aanvallen. In de Haarlem- aanval, waarin Piet van de Berg als linker- en Fernandez als rechterspit# fungeerde met tussen hen in Cardno, ontbrak het aan slagvaardigheid, ook als de in de eerste helft uitstekend spelende Vosmaer er aan te pas kwam. Cardno, die vooral in de lucht gevaarlijk kan zijn, kwam duidelijk snelheid en combi- natie-vermogen tekort. Achttien minuten voor het einde werd hij vervangen door Feteris, die aanvankelijk op links ope reerde, maar al vrij snel (en terecht) met Fernandez van plaats wisselde. Eer der had trainer Hughes middenvelder Van der Aar, die het zeker niet slecht deed, vervangen door Huyg. Bij FC Brugge keerden na rust Lambert en de Deen Lèfevre niet terug; de Belgische ex-internationals Devrindt en Thio kwa men hen vervangen. i|,*i"nliii„iiiii|aiini| Op de andere middenafstand, de acht honderd meter, kwam de enige Olympi sche kampioene van het zestal strijdende equipes in actie, Hilgard Falck. Zij liep dit seizoen nog niet onder de twee minuten, zoals in München toen zij met 1.58.5 het wereldrecord verbeterde. Haar grote concurrente was Vera Nikolic, de Joegoslavische oudgediende die onmid dellijk na de start de kop pakte en een snelle eerste ronde van 61 seconden neerzette. Kort voor de laatste bocht in de beslissende ronde plaatste zij een demarrage die meteen door Falck werd beantwoord. Met flinke voorsprong kwam zij in 2.04.7 aan de eindstreep. rekening. Ondanks die ogenschijnlijk magere oogst eindigde de Britse ploeg als tweede; ogenschijnlijk want de Brit se dames eindigden nooit lager dan een derde plaats en bleven daarom dicht in de buurt van de Duitse atletes. Positief aspect van de wedstrijd tegen FC Brugge, die beter lot verdiend had dan de uiterst slechte weersomstandig heden waaronder gisteravond gespeeld moest worden, was zonder enige twijfel de felheid waarmee Haarlem de Belgi sche kampioen te lijf ging. De inzet manifesteerde zich overigens met name in de tweede helft, de periode waarin een wat tegenvallend FC Brugge erg veel moeite met zijn tegenstander had. Henk Houwaart, de Belgische Nederlan der van Brugge: „Maar het gaat niet op om dat aan het ontslag van trai ner Leo Canjens te wijten. Daar waren we na de eerste schrik van vrijdag echt wel overheen”. Voor Haarlem had er, hoewel de waarde van het resultaat pas volgende week echt gaat tellen, meer ingezeten dan de op papier overigens eervolle nederlaag. En niet alleen vanwege het feit, dat de eerste treffer van FC Brugge er een was, waarvan de buitenspelgeur tot ver in de omtrek te ruiken was. Ruud Geels scoorde die door het publiek luidkeels betwiste goal twee minuten voor rust na een verre trap uit de Belgische achterhoede. SITTARD. Uitslagen halve finales Europa Cup dames: 100 meter: (gelopen bij tegenwind van 4 m. per seconde)1. Annegret Richter (Wdl) 11,7 sec., 2. Andrea Lynch (GB) 11,8, 3. Sylvia Telliez (Fra) 11,9, 4. Jellce Pavlicic (Zsl) 12,2, 5. Wilma van Gooi (Ned) 12, 2, 6. Vera Knapova (Tsj) 12,3. 200 meter 1. Sylvia Telliez (Fra) 24.4; 2. Jelica Pavlicic (Zsl) 25,0: 3. Wilma van Gooi (Ned) 25,4; 4. Andra Lynch (GB) 25,4; 5. Vera Knapova (Tsj) 25,5; 6. Annegret Krause (Wdl) 25,6. 400 meter: 1. Erika Weinstein (Wdl) 54,4; 2. Jeanette Roscoe (GB) 55,1; 3. Trudy Wunder- ink (Ned) 55,2; 4. Chantal Leclerc (Fra) 55,5; 5 Jozefina Cerchlanova (Tsj) 56,2; 6. Nadja Avi- basic (Zsl) 58,9. 800 meter: 1. Hildegard Falck (Wdl) 2.04.7; 2. Vera Nikolic (Zsl 2.05,5; 3. Joan Allison (GB) 2.06,5: 4. Martine Duviez (Fra) 2.06,8; 5. Joke van Gerven (Ned) 2.10,2; 6. Mirra Margoldova (Tsj.) 2.12,0. 1500 meter: 1. Ellen Tittel (Wdl) 4.16,7; 2. Anneke de Lange (Ned) 4.16,9; 3. Joyce Smith (GB) 4.19,1- 4. Marie Francoise Dubois (Fra) 4.24,4; 5. Breda Pergar (Zsl) 4.29,1; 6. Emilia Privrelova (Tsj) 4.32,3. 4x100 meter: 1. West-Duitsland (Schittenhel, Helten, Richter, Kroniger) 44.0; 2. Frankrijk (Goletto, Curtet, Pani. Telliez) 44,9; 3. Groot- Brittanie (Golden, Lynch. Martin, Vernon) 45,1; 4. Nederland (v. Lienen, v. Gool, v. Wissen, Makkinje) 42.2; 5. Joegoslavië (Gak, Vocic, Veljanovska, Madia) 46,6; 6. Tsjecho Slowakije (Knapova, Jarosova. Mala, Putnova) gedlskw. 4x400 meter: 1. West-Duitsland (Jost- stein, Frese, Falck) 3.39.3; 2 Frankrijk (Dar gent, Duvivier, Leclerc, Duclos) 341,4, 3. Groot-Brittannie (Wright, Kennedy. Webster, Roscoe) 3.43,3; 4. Nederland (Nieuwenhuizen, Killen. Burggraaf, Wunderink) 3.44.6: 5. Tsje- clio Slowakije (Makounova. Efkova Cerchla- nova, Fukova) 3.45,0* 6. Zuidslavie (Avdibasic, Vujatovic, Nikolic, Pavlicic) 3.53,0. 100 m. horden: 1. Judy Vernon (GB) 135; Mieke van Wissen (Ned) 13,9; 3. Ermina Pilav (Zsl) 14,4; 4. Chantal Marin (Fra) 14,a; 5. Uta Nolte (Wdl) 14,6; 6. Zdenka Hrebickova (Tsj) 14.9. Verspringen: 1. Djurdja Focic (Zsl) 6,08 m; 2. Odette Ducas (Fra) 6,04; 3. Myra Nimmo (GB) 5,90; 4. Edda Trocha (Wdl) 5,76; 5. Eva Suranova (Tsj) 5,74; 6 Ella Hoogendoorn (Ned) 5,73. Hoogspringen: 1. Christine Wartel (Fra) 1,86 m: 2. Ellen Mundinger (Wdl), Barbara Lawton (GB), Milada Karbanova (Tsj) 1,80; 5. Ria Ahlers (Ned) 1,78; 6. Snezana Hrepevnik (Zsl) 1,73. Speerwerpen: 1. Natasa Urbanic (Zsl) 58,98m; 2. Amelie Koloska (Wdl) 51,68: 3. Sharon Korbett (GB) 50.90: 4. Jana Linkova (Tsj) 50,76; 5. Lida Kuys (Ned) 48,34; 6. Clotilde Lambert (Fra) 48,34. Discuswerpen: 1. Liesel Westermann (Wdl) 61,90 m.; 2. Rosemary Payne (GB) 53,68; 3. ia Stalman (Ned) 51,40; 4. Marie Novatna (Tsj) 49,82; 5. Catherine Bazin (Fra) 43,74; 6. Bernar ds onutti (Zsl) 42,70. Kogelstoten: 1 Helena Fibingerova (Tsj) 19,29 m- 2. Brenda Bedford (GB) 15,72; 3. Leone Bartimon (Fra) 15,45; 4. Grigitte Beren- donk (Wdl) 15,31; 5. Elna Schalk (Ned) 14,96; 6. Novenka Mrinjek (Zsl) 13,28. Eindstand: 1. West-Duitsland 60 punten; 2. Groot-Brittannie 57: 3. Frankrijk 50; 4. Neder land 39,5; 5. Zuid Slavie 38; 6. Tsjecho Slowakije 28. De Duitse dames wonnen in totaal 7 van de dertien nummers. Daarbij wa ren niet het hoogspringen en versprin gen. Op het eerste onderdeel ontbrak de geblesseerde Ulrike Meyfarth en op het tweede Heide Rosendahl die de Duitse titel niet won en daarom werd gepas seerd. De Francaise Marie-Christine Wartel won nu het hoogspringen met lm88, een nieuw nationaal record waar mee zij zich dolblij toonde. Ria Ahlers lijkt beter in vorm door dit keer over 1.78 te komen. Een voorzichtige Wilma van Gooi (achillespezen) kwam op de 100 meter niet verder dan een vijfde plaats (12.2) en op de dubbel afstand tot een derde positie in 25.4, beide gelopen met sterke tegenwind. HW «L Eo W'- ^WSii!i E

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9