paard Ik voel mij net jockey; ik heb een een maar ik weet niet hoe hard het kan Barry Hughes schopt negatieve beslist de deur uit mensen Geen bedrijf vraagt om mensen PIET VAN DE BERG OVER ZIJN TWEEDE BEROEP: met ervaring als voetbalprof 1 lil ■kt 99 99 Ff AUGUSTUS 1973 DINSDAG 7 VOETBALKRANT (Van onze sportredactie) Fans Middenmoot Steun Tweede baan Uit de gevangenis Karakter 13 Zakelijke opstelling M'p "tl 15 ■Ifcl Huisvaders Gepeperd HAARLEM Hoewel Haarlem vooral met het oog op de toekomst stap voor stap in de richting van een echte profclub wordt gedirigeerd voert een gesprek'mét trainer Barry Hughes onvermijdelijk terug naar het verleden. Naar de dagen it onder de swingende klanken van Abanda, Herp Alperts wereldtophit die al ie h van het spektakelstuk suggereerde dat Hughes zijn spelers zo graag tijdens een wed strijd ziet uitvoeren, een elftal het veld opstapte dat in het seizoen van zijn ere- divisiedebuut op eigen terrein zelfs voor Ajax nog een lastige tegenstander vormde Abanda komt weer terug, Hughes is al weer terug, maar het is toch niet hetzelfde Haarlem, waarmee hij wordt geconfronteerd. Hughes zal weer aan Haarlem móe ten wennen en omgekeerd. Van hét Hughes-elftal van drie jaar geleden zijn i t g maar vier spelers over. Wentink, Peys, Hoeben en De Haan. Daarom stelt Hug in eerste instantie voorzichtig: „Ik voel mij net een jockey. Ik heb een paard ge kregen waarvan ik niet weet hoe hard het kan. Wat voor mogelijkheden het he -I't. Wat mij betreft kan het niet snel genoeg gaan. De berijder wil namelijk ei”. er de r-varing die hij enkele jaren ge- ei j m) voor een p. ikkie door buur- iaa lem kon worden aangetrokken. „Zoals iet er nu bij die transfers aan toe gaat kun je vaak wel spreken van een soort koehandel. Toch g -of ik niet dat er na 1 november een andere regeling zal komen. Je hebt twee kanten aan c j zaak. Enerzijds is het zo dat je een arbeids- cenkomst hebt dan moet je dus na afloop i -< nen en dat-is nu niet zo. Maar ’Ui - -e kalle” zonder meer-kan verande- n (waai de berokken clubs het probleem r .oeten op’- ;s i,. eventueel met behulp van eên arbitragecommissie) volledig bent overgegeven aan de macht van de rijke clubs die alles weg halen”. w - Hughes: „Ik ben indertijd bij Haarlem 9 m Piet v. d. Berg voor zijn nieuwe huis. „Een goeie geldbelegging”. uuunnvnntnxnnnn üiüiüiixuiüuiinu iMl ■■U B- s nnnurrttritj Drie seizoenen Go Ahead hebben Hug hes wel veel geleerd maar eigenlijk niet wezenlijk veranderd. Gewoontegetrouw heeft hij ook dit keer de nodige opmer kelijke uitspraken. Bijvoorbeeld deze: „Tijdens mijn laatste seizoen bij Haar lem pakte Feyenoord de wereldbeker, werd Ajax landskampioen, maar eindig de Haarlem wat publiciteit betreft op de derde plaats.” En geen middenmoter. Misschien eindig je wel in de middenmoot of zelfs daar boven maar daar zul je toch voor moe ten knokken- Ajax en Feyenoord zijn de enige waarvan je vrij zeker weet waar zij zullen eindigen. Van de rest niet. Haarlem is beter gaan voetballen. Dat is Profvoetballer, zegt Van de Berg, hij ziet het dus niet als een betaalde hobby zoals sommigen van zijn Haarlem-colle- ga’s? „Laat ik het zo zeggen: ik vind het woord hobby in dit verband zo gek. Dan denk ik aan amateurvoetballers die best eens een training kunnen overslaan, als Toch is Hughes weer op zoek naar het avontuur. In tegenstelling tot concurrent Van de Berg noemt het een ongezonde zaak als gemeenten geld moeten blijven stoppen in het betaalde voetbal. Naar zijn mening is een hechte relatie met het bedrijfsleven juister. Om het publiek terug te krijgen zou het betaalde voetbal het een en ander aan verhoging van het comfort moeten gaan doen terwijl hij eveneens voorstander is van het spelen op vrijdag- of zaterdagavond. „Dan kun nen de amateurs komen kijken en zijn heel wat huisvaders zondag bij hun gezin”. ;n ar ie in in l- r- at e- ak lat or nu ild >pt an en te ar en es Ve er de te '•ƒ- en ‘i- ir ik i- >.n ie er itt in. .at ;te lie im de is he lij •r* er tr ier ÏW lat ït- Hj en e- en Hl en ti- in. ge >ij te )ij ar )U s- rs ik dat doe moet ik bij mijn voetbal- werkgever op het matje komen. Het is een baan waarvoor je veel arbeid moet verrichten en waarvoor je erg veel moet laten. perde uitspraken zoals ik die vroeger wel eens deed, zul je het eerste halfjaar van mij waarschijnlijk niet horen. Ik weet eenvoudig nog niet wat ik aan dit elftal heb- Dat is gewoon een groeipro ces van beide kanten. Ik ben ook niet in trainingskamp gegaan. Dat hebben wij hier gehouden in Haarlem en omgeving. Misschien dat wij dat volgend jaar wel doen. Nu leek deze oplossing mij ver standiger. Je kunt alleen maar met el kaar op reis gaan als je weet wat je aan elkaar hebt.” Zo was het ook. Hughes schroomde er namelijk niet voor om uitspraken te doen van: „Hoeben? Die is volgens mij op dit moment rijp voor het Nederlands elftal.” Of: „Ajax? Is dat niet die club uit Amsterdam? Nou, laat maar komen.” Opmerkingen die zijn tegenstanders ma teloos irriteerden maar zijn fans ver kneukelden zich- Gezamenlijk trokken voor- en tegenstanders van Hughes ech ter wel naar het terrein aan de Jan Gij zen vaart om het elftal van die op merkelijke Engelsman in actie te zien. Hughes slaagde erin om het publiek bij vlagen Haarlem-gek te maken. De ont steltenis was dan ook groot toen Hughes besloot om van werkgever te verande ren. Zelfs een huis-aan-huis-actie, om geld in te zamelen, die Haarlem in staat moesten stellen om enkele professionele eisen van Hughes bij de vereniging door te voeren, kon het vertrek naar Deven ter tenslotte niet verhinderen. Piet v.d. Berg ontwikkelde zich het afgelopen jaar tot een uitermate pro- duktieve spits, gemiddeld goed voor een doelpunt per wedstrijd. Hoe kijkt hij aan tegen de komst van de typisch Engelse stormram Cardno?” Haarlem zit niet zo goed in zijn spitsen als Jim my geblesseerd is (zoals in het begin van de trainingsperiode) kunnen ze mij daar neerzetten. Maar ik vind het niet zo belangrijk waar ik precies sta, als ik maar meedoe. Dat eergevoel heb ik toch wel. Als aanvallende middenvelder draai ik ook goed en onder Brand heb ik zelfs al ausputzer gespeeld”. I Van de Berg, door zijn schoonmoeder vanwege zijn typische loopstijl „Waggel” genoemd, wordt beslist geen trainer. „Dan zouden ze je nou niet thuis zien. Een snipperdag is er nu al niet bij, wij willen ook wel eens een keertje naar de Efteling”. weggegaan omdat ik op dat moment geen mogelijkheden meer zag om de zaak op een professionele manier nog verder uit te bouwen. Er is echter veel veranderd bij Haarlem. Een goede steun van de gemeente, een geldschieter, maar vooral de accommodatie en het feit dat ik nu ook ’s middags hier kan trainen met mijn spelers. Dat was indertijd niet mogelijk. Bovendien geloof ik in Haar lem. Ik heb bij geen club zo prettig gewerkt als hier. Bij Go Ahead deed ik mijn werk met meer dan honderd per cent inzet. Het eerste jaar heb ik daar ook prettig gewerkt. Toen werden Geels en Hoekema getransfereerd maar was ik in feite de man die verkocht was. Ik heb in drie jaar drie voorzitters en eenen twintig nieuwe bestuursleden meege maakt. Het laatste seizoen bij Go Ahead is een hel voor mij geweest. Ik kon helemaal niet met de voorzitter, de ge neraal b.d. De Jong opschieten. Hij is degene geweest die Groenendijk van FC Utrecht voor drie ton heeft gekocht. Ik was het daarmee niet eens. Dat werd echter buiten mij om beslist- Toen ik Groenendijk weinig opstelde en toen de resultaten slecht gingen, lag er dus een groot conflict tussen ons. Dat kwam van buitenaf wel op mij terecht. Toen het fout ging met Go Ahead ging de gene raal de bloemen in zijn tuin water geven maar was Hughes voor iedereen de lui. Wat ik echter niet heb moeten praten om Go Ahead vorig seizoen niet te laten degraderen valt niet te beschrijven. Ik zat met een volkomen gedemoraliseerd elftal. Dat was onvoorstelbaar moeilijk. Piet v.d. Berg, die zichzelf „een kleine voetballer” noemt, woont in een nieuw bouwwijk in Oostzaan maar is volbloed Amsterdammer. Via de Germaan kwam hij op 14-jarige leeftijd bij DWS, haalde daar de betaalde jeugd. „Mensen als Israel en Daan Schrijvers waren in die tijd de idolen toen kwamen er nog tienduizenden naar DWS kijken”. Uitein delijk werd hij uitverkoren voor het eerste team. Drieëntwintig jaar jong verhuist hij naar RCH. Over de trans- ferbedragen heeft hij een uitgesproken opvatting. „Het gaat daarbij om de cen ten maar zo’n bestuur gaat op je gemoed werken. Zo in de geest van „je hebt het hier zo goed, waarom wil je nu weg?” En ze beweren dat ze niet meer kunnen betalen. Maar ik vind dat je je ondanks een goede verstandhouding zakelijk moet opstellen, het draait immers om de centen. Emotionaliteit moet je er buiten houden”. De lange aanvaller-middenvel- der is ook daarom blij met de Vereniging van Contract Spelers en het initiatief 4.1 schien wat minder gereden maar de auto zie ik toch niet verdwijnen. Nu ben ikzelf veel sneller in Amsterdam dan wanneer ik met openbaar vervoer moest gaan. Je kunt hier niet wonen zonder auto”. Sfeiui.' 'li-■iilliljilüijiiH -Jtwafcar „Kijk in de krant maar eens naar advertenties, voor iedere functie met een beetje niveau moet je een aantal jaren ervaring meebrengen. Maar geen bedrijf zal vragen om mensen met ervaring in het profvoetbal. Als je op je vijfender tigste bent uitgespeeld ben je verloren in de maatschappij, volgens mij is het dan net of je uit de gevangenis komt. Voor die tijd moet een voetballer zich indek ken, dat wil zeggen dat je als full-prof minstens 70 tot 80 duizend gulden per jaar moet verdienen wil je er genoeg aan overhouden. Voor de centen die de volledige beroepsspelers bij Haarlem krijgen zou ik het zeker niet doen”. Van de Berg investeert duidelijk in zijn toekomst. Tevens de reden dat hij een nieuw huis gaat betrekken, veel groter dan hij nu al heeft. „Voor de kinderen hoeft het nog niet, het is louter geldbelegging”. Die toekomst ziet hij be slist nog in zijn huidige hoofdberoep: vertegenwoordiger bij een firma in on derhoudsmiddelen voor auto’s (borstels, was etc.). „Het autorijden zal wel duur der worden en daardoor wordt er mis- I--.- r* 1- Telstar heeft Haarlem in ieder geval een spectaculaire transferperiode achter de rug. De objectieve bezoeker is eerder geneigd om eens naar Haarlem „new- look” te gaan kijken dan naar het alles bij het oude latende Telstar. Hughes over die aan- en verkoopperiode: „Daar ben ik erg tevreden over. Misschien dat Cardno hier minder draait dan in Schot land maar dat hoeft natuurlijk niet. Dat moet je maar afwachten. Een linksback hadden we eigenlijk al lang nodig. Dat is Van Duivenbode geworden. Zonder meer een verantwoorde keus. Voor een spits ging het tussen Feteris en Sadek van Sparta. Ik ben blij met Feteris hoewel het onbegrijpelijk blijft dat Fey enoord hem heeft losgelaten. Die jongen kan namelijk het één en ander. Daar ben ik van overtuigd. Het is een echte karaktervoetballer. Het belangrijkste is echter dat de bereidheid er is- Bij de spelers, bij de trainer en zeker niet in de laatste plaats bij het bestuur en zijn medewerkers. Ik wil echter een chauvi nistisch Haarlem. Die sfeer moet je langzaam gaan kweken. Haarlem heeft met de omgeving meegerekend zo’n 600.000 inwoners. Van hen moeten wij er toch gemiddeld zeker tussen de tien- en twaalfduizend zo Haarlem-bewust kun nen maken dat zij ook daadwerkelijk naar Haarlem komen kijken. Dan moet e- natuurlijk wel iets gebeuren hier. Er moet iets geboden worden. Daar gaan wij hard aan werken.” Hughes denkt daarbij ook aan de omstandigheden van buitenaf als hij stelt: „Ik hoop dat Groningen Ajax in de eerste wedstrijd op zijn sodemieter geeft. Kijk, na 34 wedstrijden komt de klasse van een Ajax er toch wel uit. Uiteindelijk wordt in zo’n lange compe titie toch de sterkste kampioen. Daar is geen twijfel over mogelijk. Maar ik hoop zo sterk dat er iets geks gebeurt. Dat de competitie niet alweer na enkele maanden volledig wordt beslist door de vraag hoe loopt AjaxFeyenoord af.” Toch ziet Hughes in Ajax niet de hoofdschuldige voor de moeilijkheden die zich in de bedrijfstak voetbal mani festeren. Hughes: „Waarom gaan we niet op de vrijdag- met als uitwijkmogelijk heid misschien ook zaterdagavond spe len. Er zijn 800.000 amateurs in Neder land die op zondagmiddag nooit betaald voetbal zien. De zondag is een echte dag voor het gezin ook. Hoeveel huisvaders met ruzie naar het veld gaan, valt moeilijk te schatten- Daarom moet je tegenover die abnormale successen van Ajax heel wat stellen. Het publiek moet op een gegeven moment echter moeten kiezen. Dat het bij zichzelf redeneert: bij Ajax zie je dit maar Haarlem heeft dat. Die keus moet dan moeilijk zijn.” En opnieuw herhaalt Hughes: „Het is duidelijk dat je dan als Haarlem wat moet bieden. Maar daar wordt aan ge werkt. Daar kun je verzekerd van zijn.” Het verschil is nu alleen dat Haarlem, na de inbreng van vakman Joop Brand, wordt geacht een middenmoter te zijn. Het is nog maar gedeeltelijk het elftal dat alleen door een inspirerende bespre king voor de wedstrijd, één van de sterkste kanten van Hughes, tot grote prestaties reikt. Hughes: „Dat vind ik erg betrekkelijk. Je bent één van de 18. en en de il- lat en .et en iet en te al ’ij De houding van v.d. Berg tegenover zijn tweede baan is even serieus als in zijn hoofdberoep. „Een trainer mag evenmin als je „normale” werkgever sterk ingrijpen in je privé-leven. Je moet op de training een bepaalde pres tatie leveren en daar moet je in je leefwijze rekening mee houden. Een prof moet volwassen genoeg zijn om zoiets zelf te regelen. Je kunt bij de firma of de klanten ook niet met een houten hoofd aankomen. Die verant woordelijkheid moet een voetballer zelf dragen”. len. Je consequenties uit trekken ook. En dan niet achteraf gaan zeuren.” Toch meent Hughes dat zijn aanpak bij Haarlem geleidelijk zal moeten ver- naariem is oever gaan vuevuancii. izai i» zeker ook de verdienste van Joop Brand Wen. HiJ merkt tenminste op. Gepe- geweest. Toch heb ik hier de afgelopen seizoenen wel wat gemist. Het vuur en enthousiasme bijvoorbeeld. Het was een beetje mat allemaal. Heel anders dan het Haarlem zoals ik het gekend heb. Daarom misschien niet slechter, maar iedereen heeft zijn eigen aanpak. Ik wil iedereen hier, van de terreinknecht tot de trainer, enthousiast proberen te ma ken voor de zaak Haarlem. Negatieve mensen schop ik de deur uit. Die kan ik niet om mij heen hebben. Dat is mijn karakter nu eenmaal niet. Als je hier als trainer een contract tekent dan weet je wat je doet. Je weet ook dat je niet bij een Barcelona terechtkomt maar bij Haarlem. Daar moet je je dan op instel- Het beeld dat de grote massa heeft, zo van in anderhalf uur verdienen ze er kapitalen bij, is helemaal verkeerd. Denk maar eens aan vijf trainingen per week. Het klinkt misschien gek maar ik zou het geestelijk en lichamelijk niet allemaal kunnen opbrengen als het geen betaalde arbeid was. Neem de complicaties met je gezin, 's Ochtends vroeg ga je de deur uit en als je thuiskomt na de training liggen je kinderen meestal weer op bed. Je vrouw merkt het goed dat je profvoetballer bent de avond voor de wedstrijd ben je met je gedachten al' ergens anders”. Zijn vrouw Ellie onmiddellijk er boven op: „Zeg maar gerust de hele dag!” „De uren voordat je naar bed gaat ben je echt te moe om nog iets te gaan doen, van studeren bijvoorbeeld komt weinig. Ik wil beslist niet klagen maar de image dat we allemaal een Van Hanegem, Is rael, Keizer of Cruyff zijn is totaal verkeerd. Stilstand is achteruitgang en maatschappelijk gezien sta je stil. Socia le begeleiding is er bij de meeste clubs niet bij”. dat deze heeft genomen tot oprichting van een Sportpromotion B.V. die alle zakelijke beslommeringen van betaalde voetballers zal regelen. „Het is een goeie zaak dat je een bemiddelaar kunt krij gen. Die man heeft niets met clubsenti- menten te maken en heeft bovendien meer met dat bijltje gehakt. Dat je daar een bepaald percentage voor moet beta len is een redelijke zaak”. Dat afwegen van verschillende elementen lijkt ken merkend voor Piet v.d. Berg. Hij ziet zijn belangen haarscherp. „Dat idee van „voor je dertigste binnen zijn” is een rekbaar begrip. Je moet er wel iets aan overhouden maar rentenieren na die leeftijd is overdreven. Anderzijds: je bent profvoetballer en ik zie het zo dat je de jaren die je speelt zoveel mogelijk moet uitbuiten”. Toen kwam Haarlem. Ik wist hoeveel hier verbeterd was. Ik kende het bestuur waar ik ook tot nu toe weer voortreffe lijk mee heb kunnen samenwerken. Dat komt omdat hier een vertrouwensbasis is. Die was bij Go Ahead volkomen zoek. Daar kwam dan nog bij dat ik hier woon en bij Haarlem fantastisch had gewerkt. Met een enorme hartstocht ook. Deze club betekent namelijk ver schrikkelijk veel voor mij. Toen hoefde ik ook niet lang na te denken toen Haarlem vroeg ik terug wilde komen.”

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13