Jeugdcompetitie stokpaardje van in Nederland komt terug MR. HOGEWONING IN EEN SCHIJNWERELD GELEEFD betaald voetbal noodzakelijk Joop Brand Stabilisatie I „Gezond voetbalverstand „WE HEBBEN TE LANG BI k in A J 99 1973 DINSDAG 7 AUGUSTUS VOETBALK^ANT i (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) GeiijKwaarui^er Denkfout Sneltrein Belangrijk jaar Impulsen Bedrijfsplan Zevenhonderd Ijltempo ■Rfs tl ii i I mu in mimi win1 uriTffiiTiw 15 HAARLEM/ALKMAAR Meer dan eens heeft Joop Brand het etiket van „de klager” op geplakt gekregen. Joop Brand, wiens capacitei ten als voetbaltrainer nooit in twijfel werden getrokken, werd wel de moderne uitgave van de niet al te optimistisch gestemde profeet Jeremia genoemd. Die tijd lijkt voorbij. Brand, die zijn werkterrein van Haarlem naar Alkmaar ver plaatste, maar nog altijd domicilie houdt in Haarlem, is van mening dat voor het betaalde voetbal in Nederland de zon weer gaat door breken. Mits er door alle belanghebbenden (spe lers, trainers, bestuursleden, sportpers) aan wordt meegewerkt. „Zo niet”, zegt Brand, „dan plukken wij er bij AZ’67 over twee drie jaar de vruchten van. Maar ik geloof stellig in de mo gelijkheid dat niet allee.. AZ, maar welke club dan ook een goede toekomst tegemoet kan gaan”. Het is duidelijk waar Joop Brand op doelt: Op de terugkeer van de jeugdcompetitie betaald voetbal, die, zo redeneert hij, de basis kan en moet worden van een nieuwe bloeiperiode in het Nederlandse voetbal. AMSTERDAM Vorig jaar vonden er tij dens de voetbalslavenmarkt, officieel aangeduid als transferperiode, 94 transacties plaats (waar van 20 met een buitenlander). Op 30 juni jl. om 24 00 uur bleek de handel dit jaar beperkt te zijn gebleven tot 65 aan- of verkopen (waarvan 11 buitenlandse). Een teruggang van rond de dertig percent. De resterende transacties werden daarbij nog opvallend sterk geconcentreerd rond de nieuwkomers Roda JC en De Graafschap en AZ, FC Twente en PSV, terwijl bovendien spec taculaire miljoenenaankopen uitbleven. Kort om: Het was erg rustig op de jaarmarkt. Zelfs de opening van de Spaanse grenzen vermocht de speurende voetbalmakelaars niet aan een goed belegde boterham te helpen. Als voornaamste oorzaak wordt over het algemeen de angst van de clubbesturen genoemd voor het nieuwe transfersysteem dat op stapel staat. Zelfs de grootste verspillers onder de bestuursleden von den het nu toch te riskant om veel geld in een speler te steken met de afschrikwekkende mo gelijkheid dat deze over enige tijd doodleuk fluitend naar een andere club over zou kunnen lopen. Weliswaar tegen een door onpartijdige derden vastgestelde schadevergoeding, maar zelfs dat had weinig invloed op de gemoedrust van de handelaars in spe. Ik a gr'; E, ais keringsgigant Delta Lloyd en Feyenoord de nummers „l veertig t elkaar dan weinig in terug zal komen wanneer het waar voor zijn geld krijgt. Alle bij het voetbal betrokkenen moeten inzien dat we daar allemaal een steentje aan moeten bij dragen. Men moet niet alleen aan zich zelf of aan zijn eigen club, maar inte graal leren denken. De houding van d« clubs in de afgelopen transferperiode vind ik een goed teken. Het zal er toe bijdragen dat we een stabilisatie berei ken, waaruit we verder naar verbeterin gen kunnen werken”. En eerlijk, het werkt. Ik heb het van zeer nabij meegemaakt bij Go Ahead, dat een paar jaar geleden met eigen kweek van een eenvoudig streekploegje een topper werd die in Nederland op derde plaats stond en Ajax en Feye noord in Deventer de pottebak in speel de. Ik zie het nu bij AZ’67. We hebben daar dankzij een daarvoor uitgetrokken budget de mogelijkheid gekregen 22 jeugdspelers aan te trekken. Daarvan zie ik er binnen niet al te lange tijd zeker twaalf, misschien wel zestien in de ere divisie voetballen. En ik geloof dat men niet alleen bij AZ die kant opgaat. Het belang van eigen jeugd wordt eindelijk weer onderkend. Niet aileen in de voet balwereld, kijk ook maar naar de zwembond of de juuobond. Eerlijk, ik geloof dat het gezonde voetbalverstand in Nederland terugkomt. Dan krijg je het meepraten. Dat moet niet alleen over de poen gaan, maar ook- en dan kom ik weer op mijn knelpunt, over de vraag hoe het voetbal weer terug te brengen op de plaats waar het hoort. De speler moet aan het den ken worden gezet. De speler moet ook meepraten over de wedstrijd die ge speeld is, mee-analyseren. Uit de spelers moet een reeks impulsen komen over de vraag hoe de volgende tegenstander te bestrijden. De gedachten die naar voren komen moeten gebundeld worden. Dan krijg je een gedachte van het geheel en heeft de speler als individu de idee dat hij heeft méégedacht. Het is heerlijk om op die manier te werken. En het is één facet in een omschakeling die, zo zie ik het, nodig is om het voetbalbedrijf in Nederland weer optimaal te laten floreren. En ik geloof erin. De klager Joop Brand is er niet meer. Ik zie de zon weer doorbreken”. En als dat niet gebeurt. Als het resul- taatvoetbal en de schuldenlast nog meer de overhand krijgen? Hogewoning: „Dan ziet het er slecht uit voor het Neder landse voetbal. Wij staan momenteel voor een uitermate belangrijk jaar. In het komende seizoen moeten we de be staande toestand op z’n minst stabilise ren. Dan hebben wij de tijd om aan de uitvoering van onze plannen te werken. Bestuursleden en trainers kunnen echter doen wat ze willen, het blijven toch altijd de voetballers die de toeschouwers goed voetbal voor moeten schotelen. En realiseren zij zich dat niet, dan zou er zich ondanks al onze inspanningen toch een versnelde achteruitgang voor kunnen doen. Ik voorzie in dat geval het stoppen van verschillende betaald voet- balorganisaties. Zet dat door dan komt de hele competitie in gevaar, omdat wij 34 teams het absolute minimum vinden om de competitie in het betaalde voetbal 'n evenwicht te houden. In uiterste nood ■on er uit de overgebleven clubs nog een competitie met de 16 grootste organisa ties op touw kunnen worden gezet, maar ook dan is het nog maar de vraag of het publiek nog wil komen”. Daarnaast schijnt het overgrote dee.l van de subsidiar.ten (overheid, bedrijfs leven enz.) er achter gekomen te zijn dan het blindelings financieren van nieuwe spelers v. eir.ig te maken heeft met een gezondheidstherapie voor het zieke betaalde voetbal. Ook dat droeg er toe bij dat de heren voetbalbestuurderen zich bezonnen op hun koopmanschap van de laatste jaren. „Ze hebben inge zien dat eindeloos tegen elkaar opbieden geen enkele zin heeft”, meent mr. Jac ques Hogewoning, in het dagelijks leven directeur personeelszaken van de verze- in zijn die er niet meer talenten klaarstaan om wat 1 Berichten als zou dat goede voorne men op de lange baan zijn geschoven zijn onjuist. Op de UEFA-vergadering van vorige maand ir. Zürich is er voor het eerst informeel over gesproken deze ingewikkelde kwestie ook internationaal aan te pakken. Hetgeen allerminst bete kende dat Nederland zou moeten wach ten tot de overkoepelende federatie eens met een advies af zou komen. Hogewo ning: „Toen er berichten gepubliceerd werden, waarin werd gesteld dat de hele kwestie in Nederland op de lange baan geschoven zou worden, hebben wij di rect een brief aan alle besturen uit doen gaan, waarin wij op de onjuistheid van deze berichtgeving wezen. Wij houden ons aan de overeenkomst, dat de zaak voor 1 november rond moet zijn”. Wat er precies over zal blijven van het oorspronkelijke voorstel voor een nieuw transfersysteem is, zolang de des betreffende commissies nog niet uitgestu deerd zijn, moeilijk te zeggen. Alleen het feit dat er hard aan gewerkt wordt schijnt, gezien het verloop tijdens de transferperiode, al een preventieve uit werking gehad te hebben. Hogewoning ziet het nog wat breder: „Het is waar schijnlijk een gevolg van ons bestuurs beleid. Wij hebben er voortdurend op gehamerd dat de clubs in het algemeen belang vooral in dit soort zaken meei solidariteit moeten betrachten”. er de kans dat alle clubs de kans hebben een goed elftal op te bouwen. het hele spulletje, zoals op de laatste vergadering werd atgesproken, voor 1 november ter tafel komen, alwaar er een definitief oordeel over wordt geveld Mr. Hogewoning gelooft niet dat het betaalde voetbal het tenslotte toch af zal moeten leggen tegen moderne concur renten als familierecreatie en breedte- sportbeoefening. Hij gaat ei' ook niet vanuit dat de voetballers uit de wel vaartsstaat Nederland per definitie onge schikt voor het zware voetbalberoep zouden worden. Hij vervolgt: „De voet ballers hebben de laatste tijd in een schijnwereld geleefd, waarin het leek alsof het allemaal niet op kon. Ze zijn verwend. Dat hoeft echter niet per se de doodsteek voor het betaalde voetbal te worden. Wanneer we de spelers kunnen laten inzien dat ze verder moeten kijken dan hun eigen belang, dat er goed ge speeld moet worden voor toeschouwers, die daar geld voor betalen, dan zijn we een eind op de goede weg”. Hoewel hij de eredivisie momenteel ook als een kind met een waterhoofd (Ajax en Feyenoord) kwalificeert is de sectievoorzitter ervan overtuigd dat een voetbalwedstrijd, ook al gaat het niet om een kampioenschap of degradatie, toch voldoende spanning op kan leveren. „Er bestaan bij het voetbal twee span- ningselementenmacro, de spanning rond het degraderen, het promoveren of het kampioenschap en micro, de span ning welke ploeg er uiteindelijk als winnaar uit een bepaalde wedstrijd zal komen. Wanneer we er met z’n allen voor zorgen dat er bij elke wedstrijd voor het publiek zoveel te genieten is, dat men er een kaartje voor koopt, dan zullen de mensen komen, ook al gaat het niet direct om degradatie of promo tie.” Dat alles moet leiden tot een bedrijfs plan betaald voetbal, waarin de richtlij nen voor een moderne voetbalorganisatie aangegeven zullen staan. Het meest spektaculaire onderdeel van die rigoreu- ze schoonmaakactie was tot nog toe het „beroemde” concept voor een nieuw transfersysteem, dat onder druk van de VVCS tot stand kwam. Er werd in het voorjaar tweemaal over gesproken, waarbij men uiteindelijk tot de slotsom kwam dat er niet overhaast gewerkt moet worden. Er werd een commissie van juristen benoemd die nu nog steeds doende is het transferprobleem (ook in internationaal verband)) op haar juridi sche merits is te beoordelen. De adviezen van deze experts zullen vervolgens bij een met voetbal gelieerde groep kenners terecht komen, die de mogelijkheden binnen het aangegeven (juridische) raam zullen aftasten. Uiteindelijk zal Zijn credo moet iets met een sneltrein te maken hebben, gezien de vaart waar mee hij, en zijn bestuur tot actie over gaan. Jacques Hogewoning is er voor een voornaam deel verantwoordelijk voor dat de achtergebleven bestuurderen eens daadwerkelijk na zijn gaan denken, de goeden niet te na gesproken. Binnen een jaar heeft de jeune premier er met zijn nieuwe regering voor gezorgd dat de sukkelende KNVB op alle mogelijke kwalen wordt onderzocht. Men pakte (of liet dat door experts doen) de financieel- economische situatie, de public relations, arbitrage, bondsstructuur en de demo cratisering bij de kop, terwijl er boven dien opdracht werd gegeven voor een groot marktonderzoek. Brand: „Het is duidelijk wat de men sen willen. We hebben in korte tijd drie schoolvoorbeelden daarvan gezien. Drie bekerfinales, te beginnen met Leeds United—Sunderland. Een goeie wedstrijd volgens de normen die wij hier momen teel zo graag hanteren? Nee. Van taktiek was geen sprake, maar er kwamen wel veel dolle situaties voor beide doelen en de wedstrijd bleef tot de laatste seconden spectaculair. Toen kiegen we NEC— NAC, de wedstrijd die door de sport journalisten al bijvoorbaat kapot was geschreven in de trant van: het is een schande dat een van die twee clubs Nederland in het toernooi om Europa cup II gaat vertegenwoordigen. Wat hebben we gezien? Een wedstrijd waar iedereen de mond van vol had. Niet mooi, maar er was spanning, sfeer en sensatie. Derde voorbeeld; FC Köln— Borussia Mönchengladbach, de bekerfi nale in West-Duitsland tussen, zo werd gesteld, twee totaal uitgebluste ploegen. Nou, de mensen praten nog over die wedstrijd. Goed was het niet, maar je zag wel 27 schoten of kopballen op het doel van Borussia en 23 op het doel van Köln. Van die drie wedstrijden kwamen in totaal een slordige kwart miljoen mensen helemaal voetbalgek thuis. Be grijp je wat ik bedoel? vrije tijd voorzitter betaald voetbal van de KNVB. Een post die hij vorig jaar oktober (via het voorzitterschap van HVC en het bestuur van de FBO) wist te bereiken. Een punctueel geklede veer tiger, in wiens woordenboek „afwachten” niet voorkomt. De adempauze die de verenigingen zelf hebben ingelast komt de actieve KNVB- bestuurderen goed uit. Zij hebben weinig tijd te verliezen. De initiatieven die de 'aatste maanden van de grond kwamen, al jaren geleden genomen worden. Nu moet er in hadden al jaren geleden moeten worden. Nu moet ijltempo gewerkt worden om de achter uitgang van het consumptieproduct voetbal voor te kunnen blijven. Hogewo ning: „We zijn zeker nog niet te laat. Ik ben ervan overtuigd dat het publiek Ik geloof, nee ik ben ervan overtuigd dat wij in Nederland een grote denKiuut heoben gemaakt door te streven naar het voetbal zoals Ajax dat speelt: fout loos en veel doelpunten. Willen de men sen dat nou zo graag zien? Ik geloof er niets van. Die drie bekerfinales die ik net noemde, die hadden de ingrediënten waarvoor de mensen naar de stadions komen. In Nederland hebben we alle maal achter Ajax aangedraafd. Ik heb onlangs nog mensen van Sparta gespro ken, die het eerlijk toegaven: we zijn verblind geweest door Ajax, we hebben ons teveel laten obsederen door de ge dachte Ajax zo snel mogelijk in te halen en daardoor de eigen basis (dus de jeugd) verwaarloosd. Kijk, nu kom ik op een kernpunt. Wat wij in Nederland dringend nodig hebben is een competitie, waarvan het verloop een niet van tevoren vaststaand gegeven is. En het kan, ik ben ervan overtuigd dat het kan. We moeten terug naar de situatie dat de mensen in Nederland weer dankbaar zijn voor de voetballerij. We zitten nu op een dieptepunt en ik ben nu al lang niet meer de enige die dat van de daken schreeuwt. Ik heb deze situatie zien aankomen, daarom heb ik geklaagd. Nu klagen er veel meer, maar ik begin nu weer een beetje te juichen. Er is in Nederland een grote fout gemaakt, oké. Die fout moeten we erkennen, het is ook helemaal niet erg als er een fout wordt gemaakt, daar leer je van. En het effect van die opbouw is, ik heb het al gezegd, een competitie van gelijkwaardigen waar de toeschouwers weer op aiKomen. Frankrijk is wat dat betreft een boeiend gegeven. Je hebt daar de overneersmg van öiaae Reims genad, laier van Saint Etienne en toen van Oiympique Marseille. Die clubs werden met een enorme voorsprong kampioen. Op een gegeven moment werd voetbal, dat ais spektakel te saai was geworden, populairste sport voorbij gestreeld door rugby. Wat neoben we ait jaar gezien? Zes clubs knokiei. om het kam pioenschap: Nice, Nantes, Marseille, Ly on, Nimes en nog een of twee. In éen seizoen is voetbal weer veruit de popu lairste sport van Frankrijk geworden. Een duidelijker voorbeeld is er loch met, dacht ik. Heel belangrijk is dat alle belangheb benden mee werken aan het terugkrijgen van een soortgelijke snuatie in Neder land. Dan kom ik bijvoorbeeld op het nieeuenken van de speiers, een tendens die heel snel om zich heen grijpt. Het tijdperk baas-ondergeschikte is ook in ue voetbaner.j oveneeiu. ue voetballer-anno-1973 is zelfstandiger dan die van een paar jaar geieuen en wil aat ook zijn, uat betekent aat je ais trainer die man moet motiveren en dat je met hem discussieert. Even i.et voorbeeldje van Geme de Goede aigeiopen seizoen met zijn opmerking aai mj de extra premie die Haarlem uitkeerde voor het genjke spel tegen Feyenoord het lielst aan de de schineooer mee zou geven: Je kunt zo n man een boete geven, een flinke boete, en de zaak als afgedaan besenouwen. Je kunt ook met die man gaan praten en hem erop wijzen dat hij zich op die manier onmo6enjk maakt bij het publiek. Die jeugdcompetitie, het is een stok paardje van me, is terug. Als de 38 clubs in het betaalde voetbal die er nu zijn het op zich nemen twintig jeugdspelers op te leiden krijg je over een jaw of twee, drie, misschien vier de situatie dat er ruim 700 talenten zijn. Over drie, vier jaar heb je óók de situatie dat een Cruyff, een Keizer, een Van Hanegem en noem de toppers van nu maar op, dat bij zijn. Als er dan 700 i in te springen, 7ië je’Tan? Goed, je kunt zeggen dat Ajax en Feyenoord de nummers één tot en met veertig pakken. Die veertig zullen elkaar dan weinig in kracht ontlopen en bij een goede oplei ding zal het verschil tussen de nummer 40 en de nummer 700 ook niet zo groot zijn. Dan staat er een groot korps vrij wel gelijkwaardige krachten klaar en is i b k

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15