verwoest dorp Vechten om Voetbalbijlage Rijn krijgt een helder water Egypte en Libië eens over Nettowinst Estel 26 pet hoger Tandartsen willen alleen voor 400 per uur werken Engelse regering benaderde nss nijman Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 Ierse gevangenen WEGENS „OMKOPERIJ, AFPERSING EN BELASTINGFRAUDE” „injectie” met samengaan Ruimte- wandeling beëindigd T DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN I Bartels zomert met z’n prijzen. SBBl BARTCILS Het woord is aan CIJFERS TWEEDE KWARTAAL AGENDA pagina 6 Verder in de krant GEESTELIJK GEHANDICAPTEN VERSTOKEN VAN HULP HET WEER Zonnige perioden te 2 Radio en tv Strips Economie 7 Beurs Sport zie bijlage Wj K daten Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Voor inlichtingen over IRA II belt... Jacobs herstelt! JACOBS B.V. Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES EIGEN ÖNTWERPSTUDIO Plaatselijk nieuws 4, 5, 6 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. iel. 10519. Uit onze 73/74 collectie deze nertsstaartenhoed, die normaal 125,- kost In standaard en j pastel. En omdat u nog maanden moet wachten, tot het weer bontweer wordt, tijdelijk slechts 75,- (keuze uit meer dan 500 modellen) Bontmodehuis ’sSj Umuider Courant G a 1 i 1 e Hoofdredactie. Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pets B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling ƒ9,30 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post ƒ30,00), p. jaar 106,20. Losse nummers 40 cent. Onderzoek tegen Agnew rayon n SPIRO AGNEW - door (zie ook pagina 2) 3 9 7 IJMUIDEN tot KNMI het HET STRAND AAN OVERVEEN DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 63e jaargang nummer 232 gen”. Volgens de Wall Street Jour nal gaat het om „omkoperij, afper sing en belastingfraude”. - TEL 0 23-24 12 66 Zeven gezellige Barbecue gerechten bij goed weer ook buiten. Lid romantisch tafelen In de hoofdstad van Noordrijnland- Westfalen is gister bekend gemaakt, dat maandag bij graafwerkzaamheden in verband met de aanleg van de onder grondse, per uur ongeveer 4.000 kubieke meter van het helderste grondwater in de door chemicaliën verontreinigde Rijn zal worden gepompt. Overeenkomstig de afspraken met de vakbonden voor het personeel in IJmui- den komt voor het personeel in IJmui- den op basis van de resultaten van het IJmuidense bedrijf zoals die in de cijfers van Estel zijn begrepen over het eerste half jaar 1973 voor winstuit kering ter beschikking f 7,6 miljoen. In het eerste half jaar ’72 was dat 9,7 miljoen. Bij Hoogovens deelde men ons mee dat de belangrijkste oorzaak van dit verschil de staking in januari is geweest. Normaal zouden de cijfers gelijk zijn geweest. 5i'- van een Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties KRUISBERGLAAN 2 TELEFOON 02550—12232 Bouw-, installatie-, loodgietersbedr. Grevelingenstr. 2, Um., telef. 10231 MBA agden- Vraagt inlichtingen DÜSSELDORF De Rijn krijgt bin nen enkele dagen In Düsseldorf een „injectie” helder water. LONDEN (Reuter). Mede onder druk van de oppositie heeft de Britse regering gisteravond via het ministerie van Defensie toegegeven dat twee En gelse broers die onlangs in Ierland we gens bankroof tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld, de toezegging hadden gekregen dat gegevens die zij in lerfand over het Ierse Republikeinse Leger aan de weet zouden kunnen komen, in dank aangenomen zouden worden. Maar de broers hadden ook de waar schuwing gekregen dat ze geen bescher ming van Londen konden verwachten als ze in Ierland de wet zouden overtre den. Kenneth en Keith Littlejohn zijn in Dublin veroordeeld tot gevangenisstraf fen van 20 en 15 jaar voor hun aandeel in een bankroof in de Ierse hoofdstad in oktober van het vorig jaar. Tijdens hun proces hadden ze gezegd dat het Britse ministerie van Defensie de bankroof had opgezet als onderdeel van een samen zwering in het IRA door te dringen en het indiskrediet te brengen. Het ministerie verklaarde dat het eer ste contact met de twee broers vorig jaar werd gelegd door bemiddeling van gravin Pamela Onslow, een gevangenbe zoekster. Zij arrangeerde een ontmoeting tussen een van de broers en een Britse minister. UTRECHT. De stichting Gemiva, die voor de bijna 400 zwakzinnige gees telijk gehandicapte kinderen die zij ver zorgt tandartsen zoekt, ondervindt daar bij grote problemen. Een van de bena derde tandartsen suggereerde 400 a f 500 per uur als mogelijk honorarium. Hij baseerde dat bedrag op zijn huidige inkomen: werken op ziekenfondsbasis „met wat vlotte gevallen" levert hem, zei hij, 300 tot 400 per uur op. Drs. G. P. J. Arts, directeur-psycholoog van Gemiva in Gouda, vertelt dit ver haal in „Klik”, het maandblad van het nationaal orgaan zwakzinnigenzorg, ter illustratie van zijn moeilijkheden. De stichting heeft internaten en dagverblij ven in Gouda, Leiden, Dordrecht en Zwijndrecht. Drs. Arts zegt, dat er zo’n 30 klachten zijn binnengekomen, zowel van ouders die een kind in een Gemiva- instituut hebben als van ouders wier kind thuis is, over tandartsen die weige ren, geestelijk gehandicapte kinderen uit hun eigen praktijk te behandelen. Als motief wordt daarbij aangevoerd dat het werk te tijdrovend en de patiënt te lastig is. Volgens drs. Arts is er geen sprake 9 IJMUIDEN. De nettowinst van Es tel NV’ (Hoogovens-Hoesch) is in het tweede kwartaal van dit jaar gestegen met 26,7 percent tot f 36,5 miljoen ten opzichte van het tweede kwartaal 1972. De geconsolideerde omzet nam met 1,9 percent toe tot 1875,3 miljoen, aldus Estel. CAIRO. Egypte en Libië hebben volledige overeenstemming bereikt over de voornaamste fases voor een samen gaan van beide landen. Dit heeft het persbureau voor het Midden-Oosten gis teravond uit Tripoli bericht. Voor het referendum dat op 1 september in de twee landen zal worden gehouden, zal bekendgemaakt worden waaruit deze fa ses bestaan. Een delegatie van hoge Egyptische functionarissen, onder leiding van vice- premier dr. Abdel Kader Hatem, was zaterdag naar Tripoli vertrokken om met de Libische autoriteiten de bestaan de meningsverschillen over de te volgen procedure uit de weg te ruimen. Tijdens de derde onderhandelingsronde gistera vond is men het eens geworden. De Libische kolonel Gadaffi heeft het laat ste deel van het overleg bij gewoond. De omzet lag tevens nog 2,6 percent boven de naar verhouding hoge omzet van het eerste kwartaal 1973. De be drijfswinst toonde met 100,6 miljoen een stijging van 32,7 percent ten opzich te van het tweede kwartaal 1972. De ruwstaalproduktie steeg in vergelijking met het eerste kwartaal 1973 met 5,1 percent en ten opzichte van het tweede kwartaal 1972 met 4,4 percent. De perso neelsbezetting bedroeg eind juni 75.600 tegen 74.400 eind juni 1972. Verwachting van woensdagavond Men kan niemand iets leren, men kan iemand slechts helpen zichzelf te vinden. Zonnige perioden en plaat selijk een bui. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Minimum tempera turen rond 11 graden, maxi ma ongeveer 19 graden. De warme lucht van 26 graden aan het strand werd gistermid dag snel door een koufront ver dreven. Ook morgen liggen wij nog in licht onstabiele lucht met nu en dan zon maar ook nog een buienkansje. Frisse zeewind van ongeveer 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wat meer opklaringen maar fris door zeewind. Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark), Haarlem Tel. 023-316529 i Een noodkreet aan het adres van de maatschappij tandheelkunde heeft er toe geleid, dat de problemen van de stich ting uiteindelijk toch zijn opgelost. Vier pas afgestudeerde tandartsen hebben zich bereid verklaard tot parttime werk voor de stichting. Met twee van hen is het afgelopen weekeinde* overeenstem ming bereikt, met de andere twee wor den de gesprekken deze week voortgezet. Drs. Arts is zeer tevreden over de mede werking van de maatschappij tandheel kunde. Hij hoopt, dat in de toekomst ook meer tandartsen bereid zullen blij ken, gehandicapte thuiswonende kinde ren uit hun eigen praktijk te behande len. „Als het waar is, is het hoogst merk waardig”, zo reageerde de heer G. J. Sollewijn Gelpke, woordvoerder van de maatschappij tandheelkunde, op dit be richt. Dat werken op ziekenfondsbasis in een gewone praktijk zoveel zou opleve ren, is - zei hij - onzin: „Je staat ook wel eens een halve dag voor niets te werken”. De tandheelkundige verzorging van gehandicapten is volgens de heer Solle wijn inderdaad een enorm probleem. (Van onze sportredactie) HAARLEM-IJMOND. Zondag gaat de competitie betaald voetbal 1973-1974 van start. Zoals dat de laatste jaren steeds het geval is ge weest, bieden wij u ter gelegenheid daarvan een uitgebreide bijlage aan. In die bijlage vindt u behalve pro gramma’s, transfers etc. een groot aantal artikelen en interviews. Het komende voetbalseizoen wordt vooral voor het Nederlands elftal erg belangrijk met het oog op de wereld kampioenschappen in West-Duitsland, welk evenement centraal staat in de bijlage die u vandaag aantreft. Uiter aard wordt er ook veel aandacht besteed aan het clubvoetbal (zowel internationaal, nationaal als regio naal) en aan tal van andere aspecten in het voetbalgebeuren. Bepakt \snet extra munitie gaan Cam- bodjaanj^ troepen naar een door de Rode Chmer bezet dorp langs weg num mer 1, enkele kilometers van Pnom Penh. Op de achtergrond stijgen dikke roowolken omhoog, veroorzaakt door Amerikaanse bombardementen op het dorp, dat later na een strijd van een dag werd veroverd. Met de lopende investeringen, onder meer voor het „6,6 miljoen-ton-staalplan IJmuiden” alsmede de vergroting hoogoven vijf en de bouw van sinterinstallatie in Dortmund, werd goe de voortgang gemaakt. Volgens het blad is Agnew er officieel van in kennis gesteld dat het bureau van de federale officier van justitie in Baltimore het onderzoek verricht. Het gaat om staatscontracten van de staat Maryland uit de tijd dat Agnew daar nog gouverneur was in 1967 en 1968 en om „federale contracten in Maryland die door het Amerikaanse regeringsbu- erau voor algemene diensten zjjn gegund sinds Agnew in 1969 vice-president werd.' In Washington wilde het ministerie van Justitie geen commentaar geven. Een woordvoerder van het ministerie zei dat minister van Justitie Elliott Ri chardson hem verzocht had „zich te onthouden van commentaar”. De Wall Street Journal schrijft dat hoewel het onderzoek gaande is dat niet wil zeggen dat een aanklacht tegen Agnew zal wor den ingediend. Het onderzoek begon in januari en ging aanvankelijk in de richting van terugbetalingen en afrekeningen door contractanten, ingenieurs en architecten aan functionarissen in het gebied van Baltimore. In totaal zouden drie politieke figuren steekpenningen hebben aangenomen of belastingfraude hebben gepleegd. Tegen één van hen. William E. Fornoff, zijn sterke aanwijzingen. Hij diende onder Agnew toen deze bestuurslid in het graafschap Baltimore was en toen Ag new gouverneur werd. Furnoff heeft toegegeven als tussen persoon te hebben gefungeerd tussen de contractanten en een ongeïdentificeerde functionaris die het geld kreeg. De Washington Post noemt in dit verband nog de namen van J. Walter Jones, een bankier uit Annapolis, en I. H. Hammerman, van een investerings bank in Baltimore, die Agnew hebben gediend als collectanten voor zijn ver kiezingscampagne als uitvoerend politi cus in Baltimore en als gouverneur. WASHINGTON (AP en UPI) De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew heeft gisteren be kendgemaakt op de hoogte te zijn van het feit dat tegen hem een officieel onderzoek gaande is wegens „strafbare wetsovertredin- van discriminatie, maar wel van onkun de waar het het omgaan met geestelijk gehandicapten betreft. Gemiva wil daarom ook voor de thuisblijvende kinderen tandheelkundige hulp mogelijk maken in haar instituten in Leiden en Gouda. In beide plaatsen staat een complete tandartsinstallatie, maar de stichting had grote moeilijkhe den met het aantrekken van tandartsen die op parttime-basis willen komen wer ken. Onderhandelingen met verschillen de tandartsen zijn volgens drs. Arts stukgelopen op de honorering, die ge schiedt volgens de normen van de Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde: 77 per uur plus een autokostenvergoeding van 45 cent per kilometer. Tandartsen met een eigen praktijk willen alleen komen werken als het evenveel opbrengt. Drs. Arts noemt het „zeer laakbaar, dat tandartsen die op kosten van de gemeenschap een zeer kostbare studie hebben kunnen volgen, om financieel-economische redenen wei geren om een oplossing te vinden voor een stuk maatschappelijke problema tiek”. HOUSTON Na een verblijf van zes uur en 31 minuten in de ruimte zijn Jack Lousma en Owen Garriot in de afgelopen nacht om half twee onze tijd veilig in het ruimtelaboratorium terug gekeerd. Zij hebben hun lastige op dracht, een hitteschild te monteren slechts met enige uren vertraging en met grote moeite kunnen uitvoeren. Hun voorgangers van Skylag-1, Char les Conrad en Jo Kerwin, hebben op 7 juni in bijna de helft van de tijd een veel moeiljker en gevaarljker werk kun nen klaren, namelijk het losmaken van het vast zittende zonnepaneel waardoor de elektriciteitsvoorziening van het ruimtestation ernstig gevaar liep. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1