en VERWAARLOOSDE JEUGDCOMPETITIE MOET DE NIEUWE CRUYFF LEVEREN Indeling jeugdteams IS VOETBAL RECHTS? mm r dl» Meneer Zon, Frantisek Fadrhonc de „jonkies" I FF 2: VOETBALKRANT 23 1973 DINSDAG 7 AUGUSTUS K0K7ZXHTIG VERGOEDING «V >p u- GOEDE RICHTING De onderhandelingen zullen nog zeker tweemaal drie kwartier duren (Tekening Cork) (Van onze sportredactie) ZEIST/ROTTERDAM „Meneer Zon, meneex Zon”. Dr. Frantisek Fadrhonc loopt zich de benen onder het lichaam vandaan om de aangeroepene nog bij het autoportier staande te houden. Terwijl Henk Zon vriendelijk glimlacht, doet de Nederlandse bondscoach zijn verhaal: „Ik ben hier iedere dag van ’s morgens zeven tot ’s avonds tien uur. Lekker aan het werk met de jonkies. U moet eens komen kijken ’ioe fijn dat gaat”. Henk Zon tovert een brede glimlach op het gezicht en belooft. „Ja, ja Franz. Volgende week kom ik beslist even kijken. Maar vergeet intussen München niet. Die jeugdkampen zijn mooi, maar we moéten naar Mün chen” Bij het wegrijden roept Fadrhonc hem na: „Natuurlijk komen we in München (Tsjechisch-Hollandse vloek). Daar zal ik ook voor zorgen”. 7 ll 7 IK HH i De Graaf- (Van onze sportredactie) VVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVWVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVWVWVVVVVVVVVV' het district S- 44 STOPPER. •0 -I Iers, die louter om een paar stuivers iedere week tegen een bal aanschopten. Gefrustreerde spelers, die wisten dat ze waarschijnlijk nooit een plaats in het A- team zouden veroveren omdat ze of te oud waren, of te weinig kwaliteit had den. Na afloop van deze regionale com petitie vindt er een herindeling plaats Van iedere afdeling promoveren de beste zes clubs naar de hoofdklasse. De overige clubs vormen dan de eer ste klasse. Juist de herinvoering van de betaalde jeugd zal volgens Henk Zon een stap in de goede richting zijn. Hij gelooft dat het mogelijk is een nieuwe generatie Ik ben me er-ten volle van bewust dat ik nu een karikatuur schets van „de” sportautori- teit, want er zijn er genoeg die bijvoorbeeld meedelen in de glorie van hun vereniging of sportbond (Jaan van Praag, Guus van der Heij den), waardoor hun „autoriteit” wel een stoot je kan velen. Maar alle aberraties van sport bestuurders die op een kwalijke manier „op hun strepen staan”, willekeurig schorsen sportmensen uitsluiten, enz. enz., zullen in de meeste gevallen terug te voeren zijn op het amateuristische karakter van hun functie, waardoor zij het gevoel hebben zich boven menselijke opofferingen te getroosten voor Iets serieuzer wenst hij tot slot in te gaan op de vraag hoe de amateurclubs denken over het betaalde jeugdvoetbal. Zij immers moesten de spelers voor deze competitie leveren, waardoor zij vrijwel al hun jonge talent zijn kwijtgeraakt. „dat is juist, maar daar is een regeling voor in de maak, zodat de amateurclubs schadeloos worden gesteld. Daarbij gaan we uit van het Jeugdplan Nederland. We gaan een onderscheid maken in de kwa liteit van de jeugdspelers. Heeft een jongen in een afdelingsteam gespeeld, dan krijgt hij vergoeding A, heeft hij in een districtsteam gespeeld vergoeding B en heeft hij het UEFA-elftal gehaald dan ontvangt de amateurclub bedrag C. Hoe hoog die bedragen komen te liggen, kan ik op dit moment nog niet zeggen”. AFDELING A: Ajax, FC Amster dam, Volewijckers, Volendam, AZ’67, Telstar, Haarlem, FC Den Haag, Fey- enoord, Sparta, Excelsior, SVV en Fortuna VI. om iets te zien. Natuurlijk vinden ze het fijn als hun eigen club wint, maar dat is niet alleen belangrijk. Als Ajax met 1-0 van Excelsior wint is men heus niet tevreden. Het publiek heeft er recht op dat ze een goede show krijgt van twee keer drie kwartier. In Nederland hebben we ook zo snel de neiging om te zeggen: die wedstrijd is niet belangrijk meer, want er staat toch niets meer op het spel. En daarom doet de pers er maar niks aan, komt er minder publiek en raken de spelers minder geïnspireerd. Kom dan eens in Engeland. Daar bestaan geen wedstrijden waar niets op het spel staat. Daar is iedere wedstrijd belang rijk. Zover moeten we hier ook komen en dat lukt vast wel. Tenslotte spelen ze in Engeland al meer dan honderd jaar betaald voetbal en wij nog maar acht tien. Aan de top hebben we die achter stand snel ingehaald, maar we kunnen van Engeland nog heel veel leren". Een schromelijke vergissing naar later zou blijken. Vier jaar lang heeft Neder- j land naar het kleurloze gedoe van de B- elftallen moeten kijken. Naar voetbal- ZEIST- De indeling van de jeugdcompetitie betaald voetbal is: AFDELING B: FC Groningen, Heerenvcen SC, Cambuur, Veendam, PEC Zwolle, FC Utrecht, HVC, FC Twente, Heracles, Vitesse, Go Ahead Is voetbal rechts? Alvorens deze gewetens vraag te bekijken, lijkt het verstandig even na te slaan in de Van Dale wat we onder rechts moeten verstaan. Een heleboel, zoals blijkt, maar ik beperk me toch maar tot „zich het best kunnende bedienen van de rechterhand” enerzijds en „de conservatieve partijen” ander zijds. Vervangen we in de eerste definitie „rechterhand” door „rechtervoet” of „rechter been”, dan zijn we wat voetbal betreft bij het fysiologische begrip „rechts” aanbeland. Dat voetbal in die zin „rechts” is lijkt me buiten kijf, omdat de meeste mensen nu eenmaal „rechts” zijn, zowel rechtshandig als rechts- voetig. Of dénk ik dat nu alleen maar? In de Algemene Winkler Prins lees ik over links handigheid: „Op grond van onderzoekingen is het waarschijnlijk te achten dat circa 50 percent der kinderen bij de geboorte in aanleg linkshandig is. Een groot deel dezer kinderen In die weinig inspirerende omgeving groeide het jonge talent op. Konden ze voorheen vrijuit dartelen tussen leef tijdsgenoten van 16 tot 19 jaar, in de jaren 1970 tot en met 1973 groeide de toch heus wel aanwezige talentvolle jeugd op tussen veel oudere, vaak vrij wel afgedankte en meestal nauwelijks nog ambitieuze spelers. Het resultaat daarvan laat zich gemakkelijk raden. Toch waren de clubs niet bereid Henk Zon volledig te volgen. De Excelsior- voorzitter wilde opnieuw een betaalde jeugdcompetitie van 16 tot 19 jaar. „Dat is een ideale leeftijdsgroep. Dan blijven ze onder elkaar”. De clubbestuurders echter namen een amendement van PSV-manager Van Gelder aan om de leeftijdsgrenzen te stellen op 16 en 22 jaar, plus daarbij drie dispensaties voor oudere spelers. „Ik heb eerlijk gezegd een beetje angst dat de clubs teveel op de prestaties gaan letten en daardoor de voorkeur gaan geven aan de wat oudere en dus fysiek sterkere jongens. Natuur lijk zijn de prestaties wel belantrijk, maar de C-elftallen moeten in de eerste plaats een kweekplaats voor talent zijn. Een talentvolle jongen van 16 jaar kon nu eenmaal niet opboksen tegen een minder talentrijke maar veel sterkere knaap van 22” Henk Zon vindt trouwens toch dat we in dit land wat te veel naar louter de prestaties kijken. Hij kan zich ergeren aan kreten als „prestatie-voetbal”. „We, dat zijn de spelers en de bestuurders, vergeten te vaak dat de financiers van het betaalde voetbal op de tribune zit ten. De mensen kopen een entreekaartje vaker naar links gaat dan naar rechts. „Dat zou erop wijzen dat het gemiddelde voetbalelf tal links is en niet rechts!”, zult u misschien in uw onschuld uitroepen. Niets is minder waar. Het zijn de rechtsbenige voetballers die natuurlijkerwijs gemakkelijker de bal naar links plaatsen met hun rechtervoet dan naar rechts met hun zwakke linker- of sterkere rechtervoet. Door de rechtsheid van de spelers ligt het zwaartepunt van het spel in een elftal op links zoals ook het hart van de mens zich ietwat links van het midden bevindt. Fysiologisch gezien is voetbal dus rechts, maar het hart ervan zit links: een duidelijke afspiegeling dus van de mensenmaatschappij, die ook.Enfin, van politiek heb ik geen verstand, rest me nog te onderzoeken of voet bal qua structuur rechts, ofte wel conservatief alias autoritair is. Ik geloof dat de voetbalor- ganisatie inderdaad autoritair is. En niet alleen de voetbalorganisatie, vrijwel alle sportorgani saties. De reden daarvan is paradoxaal. De lei ding, zowel in de amateursport als in de beroepssport, is doorgaans „amateuristisch” in die zin, dat de voorzitters en secretarissen hun baantje voor hun lol uitoefenen en dat dan willen weten ook. Dat zulke mensen als „liefhebbers” juist autoritairder zijn dan zij als professionals zouden wezen, lijkt paradoxaal, maar is psy chologisch wel verklaarbaar. Hun functie is tijdvretend, het kost ze allen maar geld, de sportieve voldoening van een krans, een nieu we recordtijd of een kampioenstitel laat staan een vorstelijk salaris en een sigarenwin kel) gaat grotendeels aan hen voorbij, dus de enige voldoening die zij uit hun functie kun nen puren is dat deze „absoluut” is, dat ze niet wordt aangevochten, dat men niet gaat tornen aan hun bevoegdheden, al gaat het om nog zulke kleine details. natuurlijk ook voor linksbenigheid. We moeten dus aannemen dat er evenveel linksbenige als rechtsbenige voetballers zijn, vooral omdat de voetbalmaatschappij niet zoals de gewone maatschappij op rechtsbenigheid is ingesteld. Een elftal is immers spiegelbeeldig opgebouwd, tegenover elke rechtsback staat een linksback, tegenover de linksbuiten een rechtsbuiten. Toch heb ik, ondanks de autoriteit van de encyclopedie ,het onheilspellende gevoel dat er meer rechtsbenige voetballers rondlopen dan linksbenige. Ik herinner me van schoolelftal len en later uit mijn Blauw Wit-tijd dat de bezetting van de linkerplaatsen in het elftal (linksbuiten, linksback vooral, in mindere ma te linkshalf en linksbinnen) dikwijls enige problemen gaf bij gebrek aan werkelijk links benige spelers. Hoe dat te verklaren is weet ik ook niet, tenzij we ervan uit moeten gaan dat er verhoudingsgewijs minder debielen, genieën, epileptici en misdadigers lid waren van Blauw Wit of school gingen op de eerste 5-jarige HBS-B dan voor een evenwichtige opbouw van de elftallen gewenst was. Er is nog een andere reden waarom ik geloof dat het gemiddelde voetbalelftal meer rechtsbenigen dan linksbenigen telt. De erva ring in het voetbal is dat er vaker over links wordt gespeeld dan over rechts en dat een linksbuiten dus meer te doen krijgt dan een rechtsbuiten. Bij Ajax (om eens een willekeu rig voorbeeld te noemen) wordt veel meer over links gespeeld waar zich of Keizer of Cruyff ophoudt, dan over rechts, waar vroeger Swart en tegenwoordig Rdp (en zo meteen Jan Mulder) opereert. Ik heb me wel eens door een sportfotograaf laten vertellen dat het moeilijk was goede actiefoto’s van Sjakie te maken omdat hij betrekkelijk weinig aan de bal was. Hetzelfde deed zich natuurlijk ook in de Moulijn-periode van Feyenoord voor. „Al les” ging bij Feyenoord over links, een speler als de Joegoslaaf Samardzic is daar indertijd kapot aan gegaan (hij stond rechtsbuiten). Nu kan men zeggen dat dit niets met links of rechtsbenig te maken heeft, maar met de toevallige omstandigheid dat Keizer en Mou- lijn zeer dominerende voetballers zijn (waren), waardoor zij automatisch de bal vaker kregen toegespeeld. Ik vraag me af of dat de enige oorzaak is, want ik geloof (en ik geef toe dat dit v oornamelijk op „tenentoppengevoel” be rust) dat in elk elftal, zowel in het betaalde als in het onbetaalde voetbal, zowel in de juniorenteams als in de dameselftallen, de bal Een uur snelweg ligt er tussen het IKNVB-sportcentrum in Zeist en het di- rectiekantoor van de NV Vereenigde Brandstoffenhandel in Rotterdam. Henk Zon doet het in drie kwartier: „Kunnen we een kwartiertje langer praten. En dat hebben we nodig, want er is nog toveel te vertellen over het betaalde jeugdvoetbal”. Het betaalde jeugdvoet- bal. Wie het daar over heeft, praat over het geesteskind van Henk Zon. Zijn naam is onverbrekelijk verbonden met het instituut van de jeugd-profs. Dankzij het rapport-Zon werd in de zestiger jaren het betaalde jeugdvoetbal in Ne- derland geïntroduceerd. Al snel bleek hoe juist de Rotterdamse brandstofhan- deldirecteur het had gezien. De betaalde jeugdvoetbalcompetitie werd snel popu lair. „In die jaren”, zegt Zon, „werd de basis gelegd voor het huidige topvoetbal in Nederland. Cruyff, Keizer, Van Hane- gem en noem maar op, hebben allemaal in de betaalde jeugd gespeeld. Ik wil niet beweren dat de huidige wereldklas se in ons land louter een gevolg is geweest van het jeugdvoetbal tenslot te wordt een Cruyff niet ieder jaar geboren maar het is wel zo dat de jeugd in die tijd veel beter werd opge vangen dan de laatste jaren het geval is j geweest”. Daarmee doelt Henk Zon op de periode 1970 tot heden. Want ondanks het aan- wijsbare nut en succes van de betaalde I jeugdcompetitie, besloten de clubs in 1970 de betaalde jeugd weer af te schaf- I; fen. „Dat was voor mij een vreselijke I teleurstelling. Het was een kortzichtig besluit. Gedwongen door de benarde fi- j nanciële situatie moest er bezuinigd H worden. Men besloot toen het jeugdvoet- f bal af te schaffen en het B-team te handhaven. Daarmee werd het funda ment onder het Nederlandse voetbal vandaan gehaald. Het was veel beter geweest de top wat minder te betalen ten behoeve van de jeugd, die voor de aanvulling in de top moet zorgen”. De smeekbeden van Henk Zon werden nau- |j welijks aangehoord. De clubs zagen J meer (financieel) heil in de B-teams. Een jeugdopleiding waarin het geld een belangrijke rol speelt. Henk Zon meent dat de talentvolle jeugd alleen te pakken is als daar een financiële ver goeding tegenover staat. „Een jongen van 16 jaar die in de voetballerij zijn beroep wil zoeken, zul je moeten beta len. Daar zie ik niets verkeerds in. Als jongens bij mij op de zaak komen solli citeren vragen ze ook het eerst wat ze kunnen verdienen. Zo is de jeugd nu eenmaal. Alleen met geld zijn ze nog te pakken. Als je dat dan hebt geconsta teerd moet je het ook gewoon doen. Ik ben erg blij dat de clubs dat nu ook hebben ingezien”. Eagles, Wageningen en schap. AFDELING C: FC Den Bosch. Wil lem II, Eindhoven, PSV, Helmond Sport, FC VVV, MW, Fortuna SC Roda. JC, NEC, NAC en FC Dor drecht. hun „kroost” dat dan ook maar blindelings alle bevelen van papa moet opvolgen... Ten slotte dit: is ook de structuur binnen het voetbalelftal autoritair, „rechts?” Is de trainer te vergelijken met „meneer de baron” die verwacht dat zijn personeel de pet af neemt en een buiginkje maakt als hij voorbij- wandelt met zijn Deense dog? In de meeste gevallen wel, tot op bepaalde hoogte. Er is enerzijds de cameraderie tussen trainer en spelers, die toestaat dat zij gezamenlijk in het bad gaan en met elkaar „dollen”, terwijl de arbeiders van de baron al stokslagen kregen als zij het waagden met zijn Deense dog in bad te gaan (laat staan met zijn dochter). En anderzijds is er het „Michelsisme” waarbij de trainer als onverlicht despoot zijn spelers als kleimodellen kneedt, harde en zachte psycho logische trucs met ze uithaalt, allemaal voor hun eigen bestwil of voor het bestwil van het team, maar wel met hetzelfde absolutisme waarmee de leeuwentemmer zijn dieren zijn wil oplegt en tot zijn „onderdanen” vervormt De glorietijd van dat „Michelsisme” lijkt wel voorbij, omdat de spelers steeds zelfbewuster worden en steeds minder over zich laten lopen. Aan de nadere kant geloof ik niet dat absolute democratie in de topsport, en met name in het topvoetbal, zou werken, omdat de trainer met een groep mensen te doen heeft, die allemaal verschillend zijn, en die allemaal zware lichamelijke arbeid moeten verrichten. Vroeger werkten de arbeiders zich het leplaze- rus voor „de directeur”; zijzelf gingen met een hongerloontje en pijn in hun rug naar huis, de directeur hield er een landgoed aan over. Dank zij de democratie, etcetera, veroverden de arbeiders hun achturige werkdag en twee dagen ziekteverlof als zij last van koppijn kregen. In de voetballerij was die ontwikkeling juist tegengesteld. Er wordt steeds meer (fysiek en psychisch) van de topspelers geëist, zij moeten méér trainen in plaats van minder, zij moeten trouwens ook meer wedstrijden spelen dan voorheen, en bovendien wordt ook nog van ze verwacht dat ze kunnen incasseren. Johan Cruyff bijvoorbeeld, voetbalt meestal mét zijn migraine, en als hij thuisblijft omdat zijn knie kapot is, heeft hij het verbruid bij zijn mede spelers en zetten zij hem af als aanvoerder. Daar staat natuurlijk tegenover, ik beklaag ze niet, maar het is wel nuttig te bedenken dat de arbeidsvoorwaarden in de voetballerij zich in tegengestelde richting bewegen als in de 1 gewone maatschappij. Daarom is het ook niet zo verwonderlijk als de spelers op een gegeven ogenblik op een trainer stuiten met een Deen se dog, voor wie ze wel degelijk even hun denkbeeldige pet af moeten zetten als hij voorbijkomt.» weet zich geleidelijk aan te passen aan onze op rechtshandigheid- ingestelde maatschappij. Heyster vond dat 7,5 percent der normale kinderen uitgesproken linkshandig was. Enkele categoriën mensen vertonen een hoger percen tage linkshandigheid, nl. debielen, zeer begaaf den, misdadigers, genieën, epileptici en hun bloedverwanten en tweelingen. Linkshandig heid komt bij mannen meer voor dan bij vrouwen”. Aldus de Algemene Winkler Prins van 1958. Wat over linkshandigheid gezegd wordt, geldt Bondscoach Fadrhonc en Cor van der Hart bezig met de „jonkies”. Een taak die de dokter, zoals Van der Hart zijn col lega Fadrhonc hardnekkig omschrijft, op het lijf geschreven is. Hier instrueert Fadrhonc de jeugdploeg uit Haarlem. Wat nu nog een lolletje is zal straks bittere ernst worden. Het talent knapte af. De begeleiding was een enkele uitzondering daargelaten volstrekt onvoldoende en de sfeer verpestend. Waarom zou je als 18-jarig talent niet een pilsje pakken als je „voorbeeld” van 28 dat ook doet? Henk Zon: „De clubs hebben gelukkig ingezien dat het zo niet langer kon. Vier jaar lang hebben we geteerd op de betaalde jeugd, maar nu is er niets meer om op te teren. Inidvidueel hebben enkele clubs wel wat gedaan, maar dat is te weinig om onze top in stand te houden. Onze top is van wereldklasse, akkoord, maar de basis is zo ontzettend smal. En het Nederlandse voetbal heeft juist een brede basis nodig om zich op dat we reldniveau te kunnen handhaven. Dat bereik je alleen als alle 38 clubs de jeugdopleiding intensief ter hand ne men”. voetballers op te kweken, die meer dan de huidige broodvoetballers, beseffen dat de financiers op de tribune zitten. Hij is graag bereid de nadelen van die herin voering van het jeugdvoetbal talentvolle spelers van 22 en 23 jaar gedwongen werden naar de amateurs te vertrekken, zegt hij simpel: „Dat is dan geen talent meer, want op je 22ste moet je je waargemaakt hebben”. 1 W-:-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 23