d New York Times ondervroeg 1453 president-directeuren Archeologen in conflict met indianen Hitteschild na vijf uur aan Skylab bevestigd Astronauten lappen Skylab op Weer incidenten op Cyprus Oppositie in Chili breekt gesprek af Vragen in Kamer 1 over weren van oorlogsschepen Epidemie van geslachts ziekten Afvaardiging verzetsbeweging bracht bezoek aan Bonn Dieven gijzelden Israëlische militairen „Allende kwam ons niet tegemoet” - w l Schip verdreef dorpsbewoners bku -IR-i Over graven voorouders Automobilist verbrand Twee ton aan juwelen gestolen in Wassenaar 3 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 Gray „Arabella” Arts in „Gezond Gezin”: Behoefte Onderscheid gtsa r k” I - -,,:S aanzien op Wall Street gedaald Grivas, een ■s SPD bepleit steun voor Frelimo z op van aan AMSTERDAM De 59-,jarige Am sterdammer E. Verveer is gisteravond op de Buitenveldertse Laan in de hoofdstad met zijn auto geslipt en om het leven gekomen. Er is echter voor de Westduitsers ook een heel speciale reden om zich actief met de problemen van Afrika bezig te houden. De bondsrepubliek wordt bin nenkort lid van de Verenigde Naties. Gezien het sterke Afrikaanse blok in de volkerenorganisatie, heeft ze ineens be hoefte aan een duidelijke eigen Afrika- programma, klaarde dat Ontwikkelingshulp, Erhard Eppler, vori ge week stevig met de vuist op tafel geslagen en gezegd dat Europa zich niet langer door Portugal kan laten ringelo ren. In Bonn regeren de sociaal-demo- craten echter samen met de liberale vrije democraten van Walter Scheel, die per soonlijk verantwoordelijk is voor de bui tenlandse politiek van de regering. WHITE OAK De Amerikaanse in dianen willen dat de archeologen ophou den met het onderzoeken van de graven van hun voorouders. „De blanken hoeven alleen maar naar Europa te gaan om in de graven van hun voorouders rond t>e neuzen”, ver klaarde eind vorige week John Thomas, een van de leiders van de beweging van Amerikaanse indianen bij gelegenheid van een landelijke bijeenkomst. „De stoffelijke resten van onze voor ouders zijn ons heilig. Ik zie geen blan ken die de laatste rustplaats van hun religieuze leiders blootleggen”, zei hij. De Amerikaanse indianen willen niet alleen dat men die indiaanse grafheuvels met rust laat, zij willen ook het gebeen te van voorouders hebben dat in musea is ondergebracht om opnieuw te kunnen bijzetten. Lang zal zij waarschijnlijk niet behoe ven te wachten, want de huidige beman ning van het Amerikaanse ruimtestation heeft ook vliegen naar de skylab meege nomen. Het experiment-Arabella heeft ten doel, na te gaan hoe een spin zich gedraagt in een toestand van gewicht loosheid. TEL AVIV (UPI/AFP) Vier dieven, die uit hun hechtenis waren ontsnapt, zijn gisteren met twee Israëlische mili tairen als gijzelaar met een politiejeep de Sinai-woestijn in gevlucht. Legerheli- copters zetten de achtervolging in. Het viertal liet de twee gijzelaars vrij en gaf zich over toen ze door de helicopterbe- manningen waren omsingeld. ter ilia •le de 60 op ■er in aan de ■eft 14 ran ikt ich te om De tap aal ren te te eze ly- ro- zo er- tnis do gen ren pen pen ven ze be- iige ïter be- •ei- sou tie. 3rd no- er ?en ta lk* ege ?ke as die /a- ab, ten ile ar- 973 nd se- ing ra- ne- uit in VO- it 8 lier de ra- 945 zal ge- de en- ou- iwd lid- ?e- 300 nis hij en. de )e- Uit het onderzoek is ook gebleken dat vele grote zakenlieden van mening zijn dat het Watergate-schandaal gevolgen heeft voor de economie van het land. Circa 53 percent twijfelt er na Waterga te aan of de regering nog wel in staat is de economische problemen op doeltref fende wijze op te lossen en 60 percent meent dat de economische problematiek wellicht op andere wijze zou zijn aange pakt als er geen Watergate-affaire zou zijn geweest. 66 percent is gekant tegen de maatregelen die de Amerikaanse re gering heeft genomen om de inflatie te bestrijden. Vele ondervraagden lieten verder we ten dat zij slechts dan weer op Nixon zouden stemmen als senator McGovern weer de presidentskandidaat van de De mocraten zou zijn. De auto, een Lotus sportwagen, raakte bij het inhalen in een slip en kwam tot stilstand tegen een boom. De wagen vatte onmiddellijk vlam. De bestuurder, die beklemd zat in de brokstukken, kon niet meer gered worden. deling W2s anderhalf uur te laat begon nen doordat de astronauten nog het hogedruksysteem en hun ruimtepakken hadden moeten controleren. Garriot en Lousma moeten ook films verwisselen in het op de zon gerichte telescoopsysteem. Skylab-commandant Alan Bean is in de ruimtecabine achtergebleven om aan het herstelwerk van zijn kameraden leiding te geven. Er kwamen 760 antwoorden binnen, 67 percent van hen die gereageerd hebben, verklaarden dat zij ook nu nog voor Nixon zouden stemmen. 90 percent had bij de laatste verkiezingen op hem ge stemd. Maar 31 percent van hen die het vorig jaar een bijdrage schonken aan de verkiezingscampagne van Nixon, zou dit nu niet meer doen. HOUSTON (DPA, AFP en Reuter). De astronauten Owen Garriot en K. Jack Lousma hebben de vluchtleiding in Houston rond middernacht laten weten dat zij met succes het hitteschild aan de Skylab hebben bevestigd. Zij waren toen al vijf uur in de ruimte, op 435 kilome ter boven de aarde en vastzittend aan 20 meter lange „navelstrengen”. Voorzitter van die commissie is Hans Jürgen Wischnewski, die lang geleden nuttig werk verzette door voor de West- duitse regering betrekkingen aan te kno pen met de tegen Frankrijk strijdende Algerijnse verzetsbeweging. De Frelimo-delegatie, aangevoerd door vice-president Marcelino do Santos, was eind vorige week op uitnodiging van Wischnewski naar Bonn gekomen. De uitnodiging vloeide (officieel) voort uit een besluit van het partijcongres in Hannover (in april). De SPD verklaarde toen te zullen meewerken aan de be strijding van het nog bestaande kolonia lisme. Ze zegde de nationale bevrijdings bewegingen haar solidariteit en onder steuning toe. zichzelf iets af te vragen opdrachten van John Dean en John Ehrlichman placht uit te voeren- omdat zij nu een maal de president na stonden. Maar even later zei hij tegen de Democrati sche senator Herman Talmadge, dat hij „aannam” dat Dean en Ehrlichman op traden uit naam van president Nixon. Gray zei dat nadat hij tegenover het Ministerie van Justitie in het voorjaar had toegegeven dat hij „delicate archief stukken” had vernietigd, de toenmalige minister van Justitie, Richard Klein dienst, tegen hem had gezegd dat het President Allende stelde Aylwin een „vredespakket” voor. Hierin was vervat een concessie van de regering met de mogelijkheid van een stopzetting van verdere nationalisaties van particuliere industrieën. Aan de andere kant werden maatregelen voorgesteld om de macht van de overweldigende oppositiemeer- derheid in het Chileense congres in te perken. In het „vredespakket” van Al lende wordt echter niet tegemoet geko men aan de belangrijke eis van de oppositie, militairen in de regering op te nemen en evenmin aan die van de christen-democraten, tot ontruiming van bijna honderd fabrieken, die door linkse De vluchtleiding in Houston haalde van nacht opgelukt adem na de gunstige be richten over de conditie van de Skylab. Tweede van links is dr. Schneider, di recteur van het Skylab-project. Maandag vorige week werden twee gespreksronden gehouden tussen de twee leiders in het presidentiële paleis. Dit gebeurde nadat de R.K. primaat van Chili, kardinaal Raul Silva Henriquez, tot een samenspraak tussen regering en oppositie had opgeroepen. De prelaat drong aan op een politieke schikking om de dreiging van een burgeroorlog af te wenden. De filmverwisseling was niet helemaal van gevaar ontbloot vanwege hevige kortsluiting in het weekeinde. In Hous ton gelooft men dat het ATM (Apollo Telescope Mount) niet door de kortslui ting defect is geraakt, maar dat de schade waarschijnlijk beperkt blijft tot een van de televisiekanalen die met de ATM-telescopen zijn verbonden. Voordat zij meedeelden dat het hitte schild was aangebracht- vertelden Garri ot en Lousma dat zij in het op de zon gerichte telescoopsysteem nieuwe film cassettes hadden gelegd. Over de toe stand van de buitenkant van de cabine zeiden zij niets ongewoons te hebben kunnen vinden. Twee stel stuurraketjes van de Apollo zijn defect waardoor de lancering van een reddings-ruimteschip nodig zou kunnen zijn. Witte Huis iets in de doofpot had ge stopt. „Ik zei tegen Kleindienst: „Dick, ik had duidelijke instructies, dacht ik, die stukken te verbranden en dat heb ik gedaan en zo zal ik het vertellen”, aldus Gray. Gray trad als waarnemend hoofd van de FBI af nadat bekend was geworden dat hij documenten had vernietigd die afkomstig waren uit de kluis van Wa- tergate-beklaagde Howard Hunt. In het afgelopen weekeinde heeft pre sident Makarios generaal Grivas uitge nodigd uit zijn clandestiniteit te treden om het volk van Cyprus zijn program uiteen te zetten en om de bevolking om steun te vragen in een „democratische confrontatie” met de president. President Makarios verklaarde ook, dat als Griyas zijn uitdaging zou aanvaarden, hij. fila- karios, bereid zou zijn Grivas alle infor- matie-media, met inbegrip van radio en televisie, ter beschikking te stellen. Uit de omgeving van Grivas verluidt, dat Grivas niet bereid is de clandestini teit waarin hij zich sinds zijn terugkeer naar Cyprus in september 1971 bevindt prijs te geven, als president Makarios niet al zijn voorwaarden aan vaardt. De ontvoerders waren allen Israëliërs, een 19-jarig meisje, een man uit Tel Aviv en twee soldaten. Het leger had op grote schaal de achtervolging ingezet omdat men aanvankelijk meende dat de militairen door Palestij nen waren ont voerd. Het viertal was zondag gevangen ge zet op verdenking van het bestelen van een groep terroristen. Ze wisten echter te ontsnappen, maakten bij hun ont snapping tevens wapens buit, gijzelden de twee militairen en probeerden met de politie-auto te yluchten. SANTIAGO (Reuter) De invloed- ryke oppositiepartij van de christende mocraten in Chili heeft gisteren de „vre desonderhandelingen” met president Sal vador Allende afgebroken. De leider van de partij, Patricio Aylwin, beschuldigt Allende ervan niet tegemoet te komen aan de „minimum-eisen” van de opposi tie voor een politieke schikking. „Daar om wordt de samenspraak niet voorge zet”, aldus Aylwin. Gray sprak een openbare verklaring van president Nixon op 30 april tegen waarin deze zei dat hij het Watergate- onderzoek had overgenomen en persoon lijk aan de agenten van de FBI opdracht had gegeven hem alle feiten ter hand te stellen. In antwoord op een vraag van senator Lowell Weicker zei Gray dat hij van niemand opdracht had gekregen de Watergatefeiten ter kennis van president Nixon te brengen. NEW YORK (Reuter, AP, UPI en AFJ5). Volgens de New York Times is president Nixon als gevolg van het Watergate-schandaal lang niet zo populair meer bij de grote Amerikaanse zakenlieden als in de periode voor deze affaire. Het blad is tot deze conclusie gekomen na een onder zoek onder president-directeuren van de 1453 maatschappijen wier aan delen in de officiële notering van de Newyorkse beurs zijn opgenomen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Sociaal-Democra- tische Partij van bondskanselier Brandt zal proberen te bereiken dat geen wapens meer worden geleverd aan Portugal. Ze moet niets heb ben van wapenleveranties die alleen voor het Portugese moederland be stemd zijn, omdat zou zijn gebleken dat een deel daarvan toch in Mo zambique belandt. Bovendien zal de SPD de andere soci- aal-democratische partijen in Europa voorstellen een conferentie te wijden aan het probleem van de Portugese koloniale politiek. De bedoeling daarvan moet zijn tot een gemeenschappelijke houding te komen. In de Bondsrepubliek wordt gehoopt dat zo’n conferentie in de komende herfst kan plaatshebben. Deze besluiten zijn genomen na enkele dagen van besprekingen tussen een af vaardiging van de verzetsbeweging Fre limo uit Mozambique en de SPD-com- missie voor buitenlandse betrekkingen politiek, al was het alleen al om de concurrentie met de DDR in New York aan te kunnen. De Nigeriaanse ambassadeur bij de VN heeft onlangs aangekondigd dat hij naar Bonn komt om namens de commis sie voor apartheidsvraagstukken de eco nomische en politieke banden tussen de Bondsrepubliek en Zuid-Afrika te on derzoeken. Hij verklaarde dat van het resultaat van zijn onderzoek zou kunnen afhangen hoe het Afrikaanse blok zich bij de stemming over het Westduitse lidmaatschap in september opstelt. Gezien de economische macht van de Westduitsers moet zo’n dreigement niet al te serieus worden genomen. Nu zijn echter de afgevaardigden van Frelimo naar Bonn gekomen met de medede ling dat „een groot deel van de wereld opinie” van de Bondsrepubliek verwacht, dat ze bij het toetreden tot de Verenigde Naties haar houding jegens Portugal to taal verandert. De wijfjeskruisspin „Arabella” aan boord van de Skylab is begonnen met het weven van een net. Naar Garriot gisteren heeft gemeld, is het net wel niet zo nauwkeurig gemaakt als spinnen dit op aarde plegen te doen, maar in grote trekken lijkt het er wel op. „Ara bella” heeft veel moeten improviseren en wacht nu op het ogenblik, dat er iets in haar net verstrikt zal raken. WASSENAAR Bij een inbraak bij de juweliersfirma Van der Kleij aan de Langstraat in Wassenaar is voor twee ton aai juwelen gestolen. Twee of drie mannen sloegen de etalageruit in en haalden uit de zaak de duurste series juwelen en sieraden. Een van de mannen hield inmiddels op straat de wacht met een automatisch vuurwapen in de aanslag. De politie heeft een niet afgevuurde patroon van wt wapen bij de zaak teruggevonden. De officiële regeringswoordvoerder liet nu gistermiddag weten dat hem van plannen om de regeringspolitiek te ver anderen niets bekend is. En Wisch- newski wenste ook duidelijk onderscheid te maken tussen de politiek van de Bondsrepubliek en activiteiten van zijn SPD. Wischnewski is echter in Bonn bijna de vaste man voor dit soort lastige karweitjes en het moet in Bonn aange komen zijn, toen Dos Santos de Neder landse regering ten voorbeeld stelde. Vo rige week al zei hij in een interview met het persbureau Reuter tevreden te zijn als de regering in Bonn een Neder lands VN-initiatief voor een totaal wa penembargo tegen Portugal zou willen ondersteunen. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid mr. K. A. Keuning (DS ’70) is benieuwd naar de maatstaven die de Nederlandse regering aanlegt bij het weren van vreemde oorlogsschepen uit bepaalde Nederlandse havens. Hij heeft daarover gisteren schriftelijke vragen gesteld aan de premier. ;ons Garriot en Lousma ontmoetten aanvan kelijk ernstige moeilijkheden bij het op zetten van de twee lange „antennes” die dienen als raam voor het hitteschild van 6.60 bij 7.20 meter. Maar later kwam er schot in de zaak. Ook deze ruimtewan- De vragen zijn ingegeven door het bericht van het NOS-journaal van vori ge week donderdag over het besluit van het kabinet inzake het NAVO-smaldeel dat eind augustus een bezoek aan ons land zal brengen. Volgens dat bericht wil het kabinet niet hebben dat het smaldeel naar Amsterdam komt. Het zou de schepen naar Den Helder hebben verwezen. „Is het juist”, aldus het Kamerlid in zijn vragen, „dat het besluit van het kabinet gegrond is op de vrees voor mogelijke ordeverstoringen in Amster dam, omdat van dit smaldeel een Portu gees fregat deel uitmaakt?” L. Patrick Gray, voormalig hoofd van de FBI, heeft gisteren ten overstaan van de Watergatecommissie van de Ameri kaanse Senaat verklaard, dat hij de indruk had, dat de twee topadvi seurs van het Witte Huis „optraden voor de president”, toen zij hem in de zomer van 1972 opdroegen documenten in het bezit van de FBI met betrekking tot het afluisterschandaal te te vernieti gen. Eerst had Gray gezegd dat hij zonder NICOSIA (Reuter/AFP) Op Cyprus zijn gisteren vier huizen beschoten en een benzinestation in brand gestoken. Bij deze incidenten, die deel uitmaken van het ernstige conflict tussen presi dent Makarois en de voormalige EOKA- leider generaal Grivas, vielen geen slachtoffers. Zo eenvoudig is dat niet, al heeft de sociaal-democratische minister voor (Van onze correspondent) DEN HAAG „Mankracht, geld sa menwerking, begrip voor de problemen en bezinning zijn essentieel voor een juiste aanpak in de bestaande situatie rond geslachtsziekten”. Dit schrijft prof, dr. C. H. Beek (hoofd van de kliniek voor huid- en geslachtsziekten van de medische faculteit in Rotterdam) in, het jongste nummer van „Gezond Gezin’ Gesproken wordt van een epidemie van syphilis en gonorrhoe. Nederland vormt geen uitzondering op het alge meen waargenomen beeld van toene ming. Toch is het moeilijk dit met kille cijfers aan te tonen. Hier bestaat name lijk. in tegenstelling tot vele andere landen, geen aangifteplicht voor ge slachtsziekten. De gegevens, die onze ad viesbureaus voor geslachtsziekten kun nen verstrekken, geven maar een klein deel van de werkelijkheid weer. Maar die maken al een duidelijke stijging van het aantal gevallen van syphilis en gonorrhoe zichtbaar”. De bewoners van het 421 zielen tellen de dorpje St. Islknaels in Wales, die geëvacueerd waren omdat een tanker met benzine (zie foto) op de rotsen was gelopen, hebben gisteren toestemming gekregen naar hun woningen terug te keren. Zondagavond liep de met benzine ge laden tanker Dona Marika van 11.478 ton in de buurt van het dorp tijdens een hevige storm op de klippen. Gister ochtend vroeg werd de bemanning van de in Liberië geregistreerde tankboot 38 man naar Milford Haven ge bracht. De evacuatie van St. Ishmaels ge schiedde zondag in het holst van de nacht met het oog op het gevaar van een explosie. Na hun terugkeer gisteren vaardigden de bewoners van het dorp zelf een rookverbod uit om het gevaar van benzine-ontploffingen te verminde ren. De op de rotsen gelopen tanker heeft een scheur opgelopen van vijf nieter^ waaruit nog steeds benzine met hoog octaangehalte in zee vloeit. werknemers zijn bezet en tot ontwape ning van „burgerlijke para-militaire groeperingen”. „Het antwoord van de president be vredigt niet onze elementaire eisen en leidt niet tot de oplossing waar het land met klem om vraagt”, aldus Aylwin. „De zaak ligt nu in zijn handen en wij beschouwen de besprekingen als beëin digd”. Intussen duurt de staking van vracht- wagen-eigenaars en bus- en taxi-chauf- feurs voort, waardoor de bevoorrading van en het vervoer in de steden in ernstige moeilijkheden komt. Hoewel ge neraal Herman Brady zondag de be voegdheid kreeg voertuigen te vorderen zijn er nog geen militairen ingeschakeld om het vervoer draaiend te houden. Volgens de regering heeft de staking politieke motieven. De beide ruimtewandelaars hebben ook een verondersteld lek aan de bui tenkant van het ruimtelaboratorium, waardoor het koelsysteem in gevaar zou kunnen worden gebracht niet kun nen vinden. De leider van het skylab- William Schneider, ver- dit er op wijst dat de geconstateerde lekken in elk geval min der ernstig zijn dan men had gedacht. Het ziet er zelfs naar uit, aldus dr. Schneider, dat het tweede koelsysteem helemaal niet lek is.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3