Voorbeeldbedrijf op Europees niveau SC Vrij weekend voor kweker Van Noort dankzij automatische kas Opnieuw winst Van Kouteren Auto gestolen op parkeerterrein Schroothoop na Markt gecompliceerde aanrijding Verenigingsnieuws 'T; cte QJlmsoDa] Herbouw De Kat in het slop 'VA i li w H/ w B’ Succes voor DEM- atleet Hurkmans Gestolen auto Ds. C. Bijl predikant te Castricum Man kreeg kisten op z’n rug teruggevonden 4 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 IJMUIDER COURANT DIN HE Computer Geen stroom Geen condens Wijk aan Zee Experimenten Velsen-IJinuiden Zorg Langdurig Velsen-Noord Heemskerk (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK Bij de omschakeling van groente- en bollenteelt op de intensieve tuinbouw doen zich in Heemskerk ontwikkelingen voor die de aandacht trekken in binnen- en buitenland. Met medewerking van en in overleg met de voorlichtingsdiensten worden de nieuwste ontwikkelingen toegepast. Een prachtig voorbeeld van zo’n overgeschakeld bedrijf is de nerinenkwekerij van de Gebroeders Van Noort aan de Luttik Cie, waar de eerste nerinen worden geoogst uit een volautomatische kas, die de ge broeders zelfs in staat stelt enkele dagen van huis te gaan, bijvoorbeeld in de weekeinden. 4 'MS Beverwijk Mi i I 1 .W w' sis 1 <r i i 1 IS Mi M; van D D ge- Ge- Huijgens- (Van een onzer verslaggevers) 19 Huijgens- gereed gekomen Heemskerkse bedrijf in aanmerking voor een uitkering uit het Europees Ontwikkelingsfonds. De meet- en regelkast schept automa tisch optimale omstandigheden voor de ontwikkeling van de bloemen, ook bij veranderende weersomstandigheden, plostelinge regen, storm, sterke afkoe ling, enzovoort. En dat bij een kwetsba re teelt als van nerinen, een vrij duur bolprodukt met bloemen, die zich bij zonder lenen voor verwerking van één De nerine; een sierlijke bolbloem. uiter mate geschikt voor verwerking in oloem- stukjes. Rietdekker Poland uit Heerhugowaard heeft het molenlijf al goeddeels met riet gedekt. De benevelingsinstallatie kan ook naar behoefte worden ingesteld en doet dan automatisch z’n werk met nevelstoten onder hoge druk. De volgende stoot (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De op 28 juli in Beverwijk van een Amsterdammer ge stolen auto is in Heemskerk teruggevon den. De wagen stond onafgesloten aan de Cornells Groenlandstraat. De oogst van de eerste bedden nerinen in de volautomatische kas. Openbare bibliotheek. Kerkweg 4514 - 17.30 en 19 - 21 u.; Ruijsdaelstraat 7: 14.30 - 17 u. Ar to; 1 Dow Berg hur, »tro< Man iam Kerr (Van onze atletiekmedewerker) BEVERWIJK. De DEM-atleet Peter Hurkmans heeft zijn verblijf in Duits land benut door uit te komen in enkele wedstrijden. In Bielefeld won hij een 800 m in de goede tijd van 2.00,2 secon den. In Bad Meinberg kwam hij uit op de 100 m. Hij won zijn serie in 11,4 seconden, waarna hij in de halve finale op de derde plaats eindigde in de uitste kende tijd van 11.2 seconden. De finale 100 m liet hij schieten om uit te kunnen komen op de 800 m. In een sterk bezet veld ging hij als vijfde door de finish en kwam hij opnieuw tot een tijd van 2.00,2 seconden. WOENSDAG 8 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 14.30 - 17.30 en 19 - 21 u. "bad Nc Waa Non Flix borg Mur Ems zer, tab< darr H Bar Ant Mai Zaa reh Pla |£3ss:: Met ichoo komt len o aannt goede punt al in stand werkt maan het n gele te vc de 1 zijde Doelr zien raam verdi de te pl S us, tetSSKSSSTO CASTRICUM. Op het parkeerter rein van de camping aan de Zeeweg in Bakkum is tijdens het afgelopen week einde nogal wat te doen geweest. Er werd onder meer een auto ont vreemd. Een tweede wagen werd open gebroken, maar er werd niets uit de auto gestolen. Een elders gegapte auot werd tenslotte op het terrein terugge vonden. De daders hebben hun naam kaartje uiteraard niet achtergelaten. Slechts acht bedrijven in Europa wa ren op een dergelijke schaal met de automatisering aan het experimenteren en daardoor kwam het in februari 1973 Vóór in de kas is een meet- en regelkast gebouwd, die als een computer feilloos voor optimale omstandigheden zorgt. Vochtigheids-, licht- en tempera tuurmeters geven de impulsen aan de automatische apparatuur die naar be hoefte in werking treedt. Boven in de kas, waar de warmte heen trekt, kan éénderde van het totale glasoppervlak worden geopend. Dat openen en sluiten gebeurt automatisch naar de behoefte die door de meters wordt gesignaleerd en de ramen openen en sluiten ook automatisch op de juist windrichting, doordat de apparatuur ook weer gekop peld is aan een soort windvangertje op het dak. DINSDAG 7 AUGUSTUS Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19- 21.30 u.; filiaal Zeewijkplein, IJmuiden- West, 19-21.30 uur. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat 4, IJmuiden, 19-20 u. Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Bel Canto, Velser Operakoor, 20 uur repetitie in Cultureel Centrum, Moer- bergplantsoen 22, IJmuiden. Velsens Gemengd Koor, 20 u. repetitie in gebouw Abeelenstraat 1, IJmuiden- Oost. j i f Eén grote zorg hebben de gebroeders Van Noort; de virusziekten van de Neri ne, waarop het wetenschappelijk onder zoek nog geen afdoend antwoord weet, met andere woorden de zuiverheid van de cultuur. Men vreest dat er op de kleinere bedrijven niet die zorg aan kan worden besteed die noodzakelijk is en men herinnert zich de ramp in de leiie- cultuur. Met nadruk wijzen de gebroe ders Van Noort er op dat de kwekers gezamenlijk er alles aan zullen moeten doen om met de plantendeskudigen de virusziekten te bedwingen. Bloemen: Agapanthus (per stuk) 30-45, anjer (per stuk) 10-26, trosanjer 140-220, anthürium 40-80-120, aster 40-85, calla 40, chrysant (per bos) 80-120, chrvsant jaarrond 170, chrysant (per stuk) 35; dahlia 30-60, fresia 60-125-165 gerbera 16-28, gladiool 50-120, lelie (per tak) 4- 20-40-80-160; latirus 35-80 nerine 25-40- 75, omitigalen 40-75, roos (per stuk) 10- 26-34, babyroos 2-8-17 Planter achmea 450, begonia 65, coleus 25, geranium 45, kalanchoë 85-135, potchrysant 40-60, st paulia 70-125. In de kas bevindt zich ook een kan- toor-ontvangstkamertje. Veel kwekers vinden dat onnutte ruimte”, maar de gebroeders Van Noort zijn er acheraf bijzonder blij mee. Zij kunnen hier ge makkelijk alle gegevens registreren. Het scheelt veel geloop. Zij kunnen er rustig praten met de mensen van de voorlich tingsdiensten. vertegenwoordigers en be zoekers uit binnen- en buitenland, de telefoon en alle gegevens bij de hand, terwijl zij vanuit dit glazen kantoor toch de gehele kas, alle apparatuur en het werk kunnen overzien. Het onderhoudswerk is tot een mini mum beperkt. De kas is geheel met gegalvaniseerd ijzer opgetrokken; een aanzienlijke investering die zich op de duur zelf betaalt met een besparing op de onderhoudskosten. De molen, die in september 1971, tot de grond toe afbrandde, moest van een nieuwe achtkant en andere kostbare on derdelen worden voorzien. Dankzij de gratis verkregen onderdelen konden de herbouwkosten enigszins worden be perkt, maar uiteindelijk bleef toch nog 100.000 op de exploitatierekening staan. Ondanks de 40.000 van de verzekering, f 20.000 uit acties verkegen en 10.000 van de gemeente Uitgeest, dreigt de herbouw in het slop te geraken. De stichting zal misschien wat ruimer kun nen ademhalen als Gedeputeerde Staten hun goedkeuring hechten aan een door de gemeente Uitgeest te verstrekken le ning. Slechts wanneer dit gebeurt, kan men met het rietdekken verder gaan, waarna men zich op het binnenwerk van de molen richt. of enkele stuks in een bloemstukje, zoals orchideeën. Een compleet boeket van deze bloemen is niet gebruikelijk. De houd baarheid is tamelijk lang en dat maakt deze bloemen aantrekkelijk voor de Voordat de bol in de kas tot bloei kan worden getrokken moet deze eerst onge veer drie jaren buiten worden ontwik keld. In de kas duurt het nog ongeveer zes maanden voordat de bloemen kun nen worden geoogst. Naarstig wordt ge zocht naar methoden om twee malen ner jaar in één kas te kunnen oogsten. Een jaarrond cultuur is in principe al moge lijk, maar nog niet rendabel. Vader Van Noort beschikte over drie hectaren grond. Er werd voorheen veel zogenoemd „bijgoed” op gekweekt in de bollenseotor. Toen de drie broers het bedrijf overnamen was er geen kans op areaaluitbreiding en er moest dus wor den gezocht naar intensievere tuinbouw methoden om aan allen een bestaan te verschaffen. Voor kwekers die kassen gaan bouwen is het altijd een financieel probleem om naast de grote investering van de bouw ook nog geld beschikbaar te krijgen voor het gewas waarmee men in die kassen wil starten. De gebroeders Van Noort begonnen jaren geleden al met de teelt en selektie van nerinen. Toen de kas klaar was behoefden zij geen kapi taal meer voor de aankoop van bollen uit te geven. Daardoor kon er in feite extra geld in de te bouwen kas worden geïnvesteerd en men ging uit van de gedachte dat men binnen precies zo wilde werken als buiten, dus met alle machines die op de open grond worden gebruikt voor spitten, bemesten, enzo voort. Dat bepaalde mede de grootte van de te bouwen kas. Voor het Consulen tenschap voor de Tuinbouw Aalsmeer- Amsterdam werd het project als experi ment interessant en specialisten op ve lerlei terreinen gaven hun adviezen. De nerine is een bolbloem. vermoede lijk ontwikkeld uit de amaryllis. In eerste instantie zou deze dan amarine hebben geheten. Het totale areaal nerine is in Nederland te schatten op 25 tot 30 hectaren. De Gebrs. Van Noort beschikken in hun nieuwe super-modeme kas over 1600 m2 kweekruimte. DINSDAG 7 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 19 - 21.30 u. WOENSDAG 8 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 14.30 - 17.30 u. uit Leiden zijn intrede als predikant van de hervormde gemeente van Castricum. Dominee Bijl was van 1964 tot 1969 predikant van de hervormde gemeente van Wormer, Jisp en Knollendam. De stroomvoorziening is in een derge- lijik volledig automatisch bedrijf natuur lijk van vitaal belang. De Gebroeders Van Noort hebben in dit opzicht ook geen enkel risico willen nemen. Men beschikt over een eigen stroommachine die automatisch wordt ingeschakeld als de normale stroomvoorziening uitvalt. We hebben slechts wat voorbeelden gegeven van de automatisering, die tot in kleine onderdelen is doorgevoerd. Oogsten moet men nog wel zelf doen, maar bij de bouw van de kas is reke ning gehouden met de benutting van het buizenstelsel boven in de kas alls trans portband en men behoeft dus geen armen vol bloemen meer te dragen. In de kas is een grote koelcel inge bouwd. Elke bloem wordt afzonderlijk in plastic verpakt om beschadiging te voorkomen. (Van onze atletiekedewerker) BEVERWIJK. Tijdens avondwed- strijden van de Gooise Atletiek Club in Hilversum heeft Theo van Kouteren zijn overwinningenreeks voortgezet. De DEM-man won zonder veel tegenstand een wedstrijd over 5000 meter. In de tijd van 15.15,4 sec. ging hij als eerste over de eindstreep. Rob Kleine liet zich ter dege gelden op dit nummer in de C- klasse. Hij werd eerste in een voor hem persoonlijke recordtijd van 15.50,2 sec. Kees Fluitman startte in de D-klasse en hij werd op fraaie wijze vierde uit een groot veld lopers. Voor hem werd 16.25,4 sec. afgedrukt. Lida Kuijs had geen moeite om het speerwerpen dames te winnen. Bij gebrek aan goede tegenstand kwam zij in Hilversum tot een worp van 47,30 m. Bij de jongens-B liep Sjaak Hurkmans een snelle 300 m. Hij werd tweede in 39,9 sec. Ook bij het speer werpen was een tweede plaats voor hem weggelegd. Hij kwam tot een afstand van 51,18 m. DINSDAG 7 AUGUSTUS Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend op werkdagen en zaterdag van 7 - 18.30 u., op zondag van 10 - 17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Ge opend op werkdagen van 10 - 12.30 en 15 - 17 u.; op zaterdag en zondag van 10 - 12 en 14 - 17 u. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 8 AUGUSTUS Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend op werkdagen en zaterdag van 7 - 18.30 u., op zondag van 10 - 17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Ge opend op werkdagen van 10 - 12.30 en 14 - 17 u., op zaterdag en zondag van 10 - 12 en 14 - 17 u. Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Voor het planten van de bollen ont wikkelde men een plantmachine, een soort veredelde vorentrekker met schij ven om een cylinder. Grote machines, gemaakt voor het werken op het land, kunnen zonder bezwaar in de kas wor den benut, zoals spitmachines en derge lijke. huisvrouw die deze per stuk kan kopen, om de bloemen zelf met wat handigheid in een vaasje of stukje kan verwerken om er dan zeker zo’n veertien dagen plezier van te hebben, hetgeen de bloem tenslotte toch weer goedkoop maakt. VELSEN-NOORD Maandag om streeks twaalf uur kreeg een 45-jarige werknemer uit Amsterdam, bij de PEN- centrale enige kisten op zijn rug. De man is met rugletsel door de Ongeval lendienst naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk gebracht. 1 komt pas als het water van de eerste volledig is verdampt en men heeft dus geen last van druppels en condens. Men teelt per twee bedden tegelijk en men kan ook per twee bedden verschillende hoeveelheden water geven. Het eenmaal ingestelde programma wordt uitgevoerd tot men een ander programma instelt. De grondverwarming wordt ook al auto matisch uitgevoerd. De buizen liggen vijftig centimeter diep, omdat de spit- machine er overheen moet kunnen. Ook hierbij wordt gebruik gemaakt van ther mostaten die impulsen overbrengen op de apparatuur. CASTRICUM. Zondagmorgen augustus om 10 uur doet ds. C. H. Bijl WOENSDAG 8 AUGUSTUS Velserbad, Briniostraat, IJmuiden. Ge sloten tot 19 augustus. Openbare Bibliotheek Velsen. Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden. 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u. Centrale Jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 14.30-17.30 u. en 19-21 u. filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-Noord; 14.30-17.30 u. filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord; 14.30-17.30 u. filiaal Zee wijkplein IJmuiden-West 14.30-17.30 u. De Ring, 19.30-21.30 u. boksen en con ditietraining in gymzaal Ossendorpschool Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden. Openluchtbad „Heerenduinen”, opend van 6.30 uur af. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een meervoudige aan rijding waarbij maar liefst zeven auto’s waren betrokken, veroorzaakte de afge lopen nacht op het parkeerterreintje tussen de Groeneweg en de Tussenbeek- seweg een schroothoop. Er sneuvelde een lantaarnpaal en twee auto’s werden ge heel vernield, terwijl de andere vijf auto’s zware schade opliepen. Er waren geen gewonden. Oorzaak van het ongeval was een 24- jarige inwoner van Velsen, die met zijn personenauto omstreeks twee uur van nacht op de Zeeweg reed. Ter hoogte van het parkeerterrein haalde de man twee fietsers in, raakte de macht over het stuur kwijt en botste tegen een lantaarnpaal die afknapte en op een geparkeerde auto viel. Daarna reed de automobilist tegen een andere auto. Deze draaide om z’n as en kwam tegen een volgende personenauto terecht. Nog was de rijdende auto met bestuurder niet tot stilstand gekomen en reed tegen weer een geparkeerde wagen, beiden raakte daarop nog tweemaal een geparkeerd automobiel. De bestuurder die van dit gecompli ceerde ongeval de oorzaak was, had alcohol gebruikt, zo deelde de politie mee. V' BEVERWIJK De noteringen van woensdag 6 augustus aan de Beverwijk- se veilingen waren als volgt. Groenten: aardbeien (per doos) 95-135; andijvie 72- 110, bloemkool 55-142) bospeen 25-82) bosbieten 18-24, bleekselderij 20-38, groene kool 10-23, komkommer 15-51, kroten 24-28 prei 58-83, postelein 20-70, rabarber 35-55, radijs 18-26, rode kool 9- 18, sla 12-28, spinazie 6-51, sperziebonen 85-135, snijbonen 90-160, spitskool 50-52, tuinbonen 80-82, tomaten 42-60, uien 25- 52, waspeen 14-44. WOENSDAG 8 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg. opend van 7 - 10, 12.30 - 13.45 en 14.15 - 15.15 u. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, Tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 14 - 17 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: 10- 12.30, 14 - 17.30 en 19 - 21 u.; Amstelstraat 44: 14.30 - 17 en 19 - 21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: 14.30 - 17 u. UITGEEST. De herbouw van de molen De Kat kan in gevaar komen als de Stichting, die het herstel van de molen financiert, in geldnood dreigt te geraken. Er is een tekort van f 30.000, die de initiatiefnemers alsnog hopen bin nen te krijgen via acties en hun postgi- ronummer (2503181). fc -<s ^•4 -f'? -■■‘J ’1’ a.f I il”’*t1, O

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4