Hans Croiset Rijksaankopen in beeldende kunst Londense kunstmarkt zelden zo bloeiend ELPEES Ook AVRO met quiz-programma S00SAGENDA Top de pop pop dertien NA NEGEN UUR MOET ALLES MOGEN OP TV Crypto singlet I h 1 r Prijs voor oude jazz in Breda „V ertrouwen van bezoekers terugwinnen Golden Earring I voor Oranje BBHEE9 AMSTERDAMS PUBLIEKSTHEATER MET SHAKESPEARE 55 onder redactie van Ferry Tromp I HOOGSTE PRIJZEN IN 200 JAAR Long Tall Ernie gokt op Engeland 1 I 1 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 11 Positieve onrust 1 Injectie geven JE ►Haarlems Dagblad **HJmuider Courant Het gaat goed met Crypto, de Zandvoortse formatie die een aantal weken geleden in deze rubriek werd geïntroduceerd. De afgelopen twee maanden heeft deze jonge groep een opvallende ontwikkeling doorgemaakt, vol doende om de interesse van grammofoonmaatschappijen te wekken. Hoewel manager Boud van Doorn en ook de heren zelf in beginsel nog niet erg geïnte resseerd waren in een platencon tract zijn ze toch gezwicht voor de lofuitingen en aandrang van die kant. Vorige week donderdag stond de groep dan ook in de Heemsteedse studio van Delta, een label van EMI Holland. (Van onze kunstredactie) ADVERTENTIE - en uitingen van 253 in een nu alweer het 55, open I Mnkraiwn. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: de grootste verzameling talent niet func tioneren wanneer het bindmiddel, het samen willen werken, niet aanwezig is. Wij moeten de noodzaak aan willen tonen van ons spelen”. Het popgebeuren in de Kennemer sporthal begint op 5 september om half acht met „Be my Guest”. Tussen half negen en tien uur staat Sandy Coast op het podium en Golden Ear ring zorgt voor de ongetwijfeld da verende uitsmijter. De entreeprijs be draagt 7,50. Peter Green Peter Green 1. Do you love me, Sharif Dean; 2. Albatros, Fleedwood Mac; 3. Going Home, The Osmonds; 4. Rote Rosen, Freddy Breek; 5. Halo of Flies, Alice Cooper; 6. Yesterday once more, The Carpenters; 7. Alright, Alright, Mungo Jerry; 8. Hurt, Bobby Vinton; 9. One is one, Nick Mackenzie; 10. One and one is one, Medicine Head; 11. We are all wounded, Redbone; 12. Smoke on the Water, Deep Purple; 13. Never, Never, Never, Shirley Bassey. Can-Can, bar-dan- Ingevolge internationale afspraken zou Nederland het uit- en doorvoeren van pornografie strafbaar dienen te houden, meent de commissie. Plaatselijke over heden zouden ten aanzien van de por nografie niet zelfstandig strengere bepa lingen moeten kunnen maken. Wel zou den deze overheden het recht kunnen houden om daar waar ze invloed heb ben de toegang aan zestieniarieen te ont zeggen. Stealers Wheel, de formatie die niet uit elkaar is, althans de heren Joe Egan en Gerry Rafferty gaan door, heeft na „Late Again” in Ame rika alweer een volgende hit: „Every one’s agreed that everything will turn out fine”. De „nichten” lijken hun rock in de steek te laten. Deelde vorige week David Bowie een verraste menigte mee dat hij voorlopig niet meer zal optreden nu is het Eno, dat stuk van Roxy Music, die zijn collega’s plotse ling vaarwel heeft gezegd. Eno gaat het proberen met een nieuwe forma tie die alleen al vanwege de naam alles beloofd: „Looana and the Lizard Girls”. -i c de groep zelf. De Arnhemse kuiven treden tussen 10 en 15 augustus in een aantal Londense clubs op. Overi gens komt „It’s a monster” nog deze maand in Nederland uit. overtreding zou verlaagd moeten worden van één jaar gevangenisstraf naar één, resp. twee maanden. Ook hier geldt de grens voor personen van 16 jaar. DEN HAAG. Voor de rijksaanko pen voor beeldende kunst is voor dit jaar een bedrag van 750.000 beschik baar. Vorig jaar werd bepaald, dat de aankopen zouden zijn gericht op het samenstellen van collecties voor ten- toonsteflingsdoeleinden. De Nederlandse Kunststichting brengt de collecties in eirculatie, na afloop waarvan de werken worden overgedragen aan de Dienst voor ’■rijks verspreide kunstvoorwerpen. Deining, Ripperdastraat 13a, wo., do. en vr.: theehuis. ’t Plein, Balkanplein 4, iedere avond plus vrijdag, zaterdag en zondagmid dag. Maandag gesloten. El Tora, EVNH-gebouw, Engeland- laan, vrijdagav. en zondagmi.: disco- soos. De Weiman, Hoofdstraat, Santpoort, iedere avond open; vr., zat. en zo.: disco. Openluchttheater Bloemendaal. vrijdagavond 20.15 uur: Barrel Organ. Hans Croiset vindt het „buitengewoon interessant” wat er in de vele kleinere theatertjes in Nederland gebeurt „voor een klein, zeer selectief publiek”. „Maar”, vervolgde hij, „de grotere gezel- (Van onze correspondent) UTRECHT De Arnhemse vetkui- vengroep Long tall Ernie Shakers gokt op succes in Engeland. De single „Kiss me baby” wordt binnenkort in Engeland uitgebracht en er zijn ook con certen van de rock ’n roll-groep te ver wachten. Het staat al vast dat Long tall Ernie dit weekeinde in drie Londense popclubs zal optreden. Mogelijk wordt er eerder deze week ook gespeeld in de beroemde Speakeasy- en Marquee-club in de En gelse hoofdstad. DEN HAAG. Na 21.00 uur ’s avonds moet de TV ongestraft erotisch getinte programma's kunnen uitzenden. Wel zou voldoende op het beeldscherm en in de programmabladen aangekon- digd moeten worden, dat de uitzending ongeschikt is voor personen beneden zestien jaar. Dit voorstel doet de com missie zedeljjkheidswetgeving in een tweede tussentijds rapport, dat is uit gebracht aan de minister van justitie. Dat zou ook gelden voor bedrijven van nudisme op bepaalde delen van het strand. De straf op overtreding zou verlaagd worden van twee jaar naar drie maanden. Geschreven teksten dienen niet meer als pornografie aangemerkt te worden, stelt de commissie. Afbeeldingen en voorwerpen daarentegen wel. Het open lijk aanbieden of vertonen langs de openbare weg van deze afbeeldingen en voorwerpen zou strafbaar moeten blij ven. Gebruik in besloten kring zou ech ter buiten de strafwet moeten vallen. Het ongevraagd toezenden van porno grafie blijft ook strafbaar. De straf op De commissie, die bestaat uit een groot aantal juristen, sexuologen, voor aanstaanden uit de kinderbescherming en verder mensen uit allerlei richtingen, 260.000 gulden), een prijs die meer dan tien maal hoger ligt dan het hoogste bedrag dat ooit tevoren werd bereikt bij een veiling van een werk van deze kunstenaar. Hetzelfde schilderij kwam reeds in 1842 onder de hamer bij Chris tie’s e nwerd toen verkocht voor 1.575 pond (ongeveer 11.000 gulden tegen de huidige koers). Een ander groot werk heeft dit vei- lingseizoen gekenmerkt: een houtpaneel, geschilderd door Gerard David in de 15de eeuw, voorstellende „Christus aan het kruis tussen Johannes de Doper en de Heilige Franciscus” afkomstig van de sacristij van de kleine kerk van Berkyn- gechirche nabij de Tower of Londen. Zowel te Geneve als te Londen heb ben de veilingen van oude juwelen re- cordprijzen geboekt. Hans Croiset voorziet twee moeilijke maanden: september en oktober. Want dan moet er behalve Shakespeare’s stuk ook diens werk Koning Lear worden her-ingestudeerd, waarin de rol van Guus Hermus wordt overgenomen door Max Croiset. „Die twee maanden kun nen een aardige testcase zijn voor onze wil tot samenwerking”, vindt hij. Hans Croiset is er verder van overtuigd dat de aanwezighid in Nederland van vaste ge zelschappen de enige mogelijkheid is om tot een toneelontwikkeling te komen. „Ik pleit niet voor de Engelse situatie waar 70 pet van de 20.000 toneelspelers werkloos is en waar het gemiddelde salaris van de spelers aanzienlijk lager ligt dan het gemiddelde arbeidsloon. Ik pleit voor een positieve onrust waarin u voor uw beroep zult moeten vechten”. dat Crypto grote mogelijkheden heeft, een soepele eenheid van vier getalanteerde musici met prachtig or gelwerk van Peter Schön, Akkerman- siaans gitaarspel van Bert Devies, en uitstekend stuwend werk van drum mer John Hope en bassist Wim Dijk graaf. Dat vindt ook adjunct-directeur Rinus Heeremans van EMI, die Cryp to bij toeval voor het eerst tegen kwam op een examenfeestje van zijn dochter en op deze ongebruikelijke manier in contact kwam met een groep die misschien een schot in de roos zal blijken te zijn. En dat maak je in het aan nieuwe groepen nogal arme popwezen van vandaag de dag niet vaak meer mee. Voor „Labyrinth” van Crypto is door Delta een nieuw poplabel in het leven geroepen, „Naturel”, waarop midden september nog twee singles uitgebracht worden: „We’re so sorry”, het debuuut van de Belgische, pro gressieve formatie „Banzaï” én de nieuwe start van de groep „Bunker Hill”, voorheen „Mother Nature”, die na tien jaar zonder grote successen hard aan een eigen stijl heeft ge werkt in de eigen studio in Nibbix- woud. Al een aantal jaren houdt Oranjecomité Haarlem er de goede gewoonte op na officiële feestelijkhe den rond het Oranjehuis plaatselijk te larderen met een massaal popge beuren. Het regeringsjubileum van koningin Juliana op 5 september aan staande vormt daarop geen uitzonde ring. In de Kennemer sporthal treden die avond op: Golden Earring, Sandy Coast en de Haarlemse groep „Be my Guest”. In de loop van het voorbije seizoen waren er 397 verkopingen, tegen 326 in 1971-’73, inbegrepen 31 verkopingen in Genève, Rome, Düsseldorf, Montreal, Sydney en Melbourne, waarvan de om zet 41 miljoen gulden bedroeg, tegen enkel 12 miljoen het vorige seizoen, toen er slechts 20 verkopingen waren buiten het Verenigd Koninkrijk. Sedert oktober van vorig jaar ver hoogden de prijzen voor alle kunstwer ken aanmerkelijk en deze tendens zette zich voort tot op het einde van het seizoen. Men schrijft dit onder ander toe aan de onzekere monetaire situatie in de wereld, aankopen van Gemeenschappen of stichtingen en een nog toegenomen belangstelling van Japanse verzamelaars. Deze goede af zet op de Japanse markt heeft Christie’s er toe aangespoord een bureau te openen in Tokio. De opname van Groot-Brittannië in de EEG heeft de overwegende positie van Londen als internationale kunstmarkt niet beïnvloed, daar op kunstwerken van buitenlandse verkopers geen BTW wordt geheven. De positie van Londen werd nog versterkt en de stroom van kunst werken die voor verkoop naar Londen vloeiden, heeft zich nog uitgebreid. Meer dan de helft van de schilderijen van oude meesters of impressionisten aange boden aan Christie’s zijn momenteel af komstig van buitenlandse verzamelaars. Onder de markante werken afkomstig uit het buitenland, die bij Christie’s werden geveild in de loop van dit sei zoen, moet vermeld worden een „Bebost landschap met rivier” van Albert Cuyp. Het doek werd op 29 juni anoniem verkocht voor 609.000 pond (4 miljoen (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Het seizoen 1972- 73 dat ten einde loopt was voor Christie’s, de Londense veiling van kunstwerken en antiquiteiten, het meest geslaagde sedert de 206 jaar, dat de firma bestaat. Het totale verkoopcijfer bereikte inderdaad meer dan 200 miljoen gulden, wat een verhoging betekent van 70 pet ten op zichte van het vorige seizoen (het juiste cijfer: 33.837.981 pond). Crypto met van links naar rechts: Peter Schön, Wim Dijkgraaf en Bert Devies. Onder: John Hope. U kunt mij noteren ais abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. f S por nemsnd, per kwitantie f 9.30 per kwartaal, per giro/bank 27.-^ S.v.p.”het gewenste BeVCTWijkse COUHUlt aonkrwten g Hans Croiset heeft de medewerkers, de mensen die aan zijn theater zijn verbonden, voorgehouden dat ze maar één taak hebben: het vertrouwen van het publiek terugwinnen. Door geënga geerd toneel? Croiset: „U zult van mij niet horen dat wij de maatschappij moe ten veranderen. U zult van mij niet horen dat u geëngageerd toneel moet spelen, want ik zou werkelijk niet weten wat dat is. Wat ik met dit gezelschap wil is het verschijnsel toneel een élan teruggeven dat ik als basis zie voor een door niemand te voorspellen ontwikke ling. Mijn geloof in het toneel is on wrikbaar. Maar naar mening kan zelfs Voorzien van een prachtige binnen hoes met babies, peuters, kleuters, vrouwen en mannen in allerlei for maat en omvang is dan eindelijk de vijfde elpee van de Allman Brothers Band uitgekomen. Na de dood van Duane Allman en Berry Oakley had lange tijd niemand meer op nieuw werk gerekend maar met name Dicky Betts die vier van de zeven nummers schreef, heeft zich ontpopt als een nieuwe bron van inspiratie voor deze formatie die in Nederland tot nu toe niet de bekendheid heeft gekregen die zij in Amerika heeft „Brothers and Sister” is qua eenheid, instrumentale prestaties en compositie een elpee die algemene waardering waard is al hoef je het dan nog niet helemaal eens te zijn met Negram’s perschef Sjeng Stokkink die in dit album de „LP van 1973” meent té zien. BREDA B. en W. van Breda heb ben de „Nassau-Breda prijs” 1972 toege kend aan de „Stichting tot bevordering van oude stijl jazzfestivals” in Breda. „Na een voorzichtig opgezet oude stijl Jazzfestival in 1971 volgde een jaar later een festival, dat bepalend is geweest voor de vestiging van de naam van Breda als het voornaamste centrum van de oude jazz in Nederland”, aldus een samenvat ting uit het juryrapport. Tijdens het festival staat Breda vier dagen lang geheel in het teken van de oude jazz. Het enthousiasme van de tientallen medewerkers, de geschakeerd- heid van het programma (promenade con cert, streetparade, kerkdienst, educatief concert, kindermiddag, amateurconcours en een nachtconcert met grote beroemd heden) en de grote publieke belangstel ling van zowel jong als oud, zijn voor de jury evenzovele pluspunten geweest. De jury meent, dat de stichting in Breda een belangrijke culturele bijdrage heeft geleverd, die alle waardering verdient. De „Nassau-Breda prijs” wordt om de twee jaar uitgereikt en is bedoeld als een stimulans voor het culturele leven in Breda. De prijs is f 2500 groot. AMSTERDAM Directeur Hans Croiset van het Publiekstheater, het ge zelschap dat het Amsterdams toneel als vast toneelgezelschap in de Amsterdam se Staddschouwburg opvolgt, gelooft in de noodzaak van een voortdurende crisis binnen het beroep van de toneelspeler. „Ik geloof in die golfbewegingen die het toneel van crisis naar crisis doen stu ren”, zei Croiset in de repetitieruimte van de Amsterdamse schouwburg tijdens een bijeenkomst van het Publieksthea ter. De eerste produktie die de groep in première brengt is Shakespeare’s Midzo- mernachtsdroom met Sigrid Koetse, Jan Retèl, Lou Landré en Petra Laseur. Eerste voorstelling vrijdag 24 september. groefgrijs verleden de drijvende kracht van Fleetwood Mac - gaat weer platen maken. Na drie jaar betrekkelijke rust waarin hij onder meer als doodgraver werkzaam schijnt te zijn geweest, heeft hij een contract getekend voor zes elpees in drie jaar. De eerste is al klaar, heet „Out of Reach” en komt nog deze „zomer” uit. Long Tall Ernie Engeland, dat eens zo chauvinisti sche bolwerk, schijnt steeds meer ge voel voor continentale muziek te krijgen en dan met name de Neder landse muzikale wrochtsels. De nieu we lp van Long Tall Ernie and the Shakers „It’s a Monster” komt er nog niet, wél de single „Kiss me baby” én Het resultaat na één dag hard wer ken: veel zéér mooie muziek, instru mentaal, jazzy soms, altijd gevarieerd met oorspronkelijke intervallen en tempowisselingen en ondanks bezwa ren van Crypto zelf, volgens mij het beste te vergelijken met de muziek die Focus maakt. Binnenkort kan de lezer zelf oordelen: eind deze maand komt de eerste single van de groep uit: „Labyrinth”, een instrumentaal werkje dat je zó meefluit, maar toch nogal wat verrassingen herbergt op de A-kant, en „Jazztime”, een recht voor ze raap, doorwrocht stuk jazz op de B-kant. Producer Hans de Vente (27) is zeer tevreden over de opnamen en net als Crypto zelf verrast over de snelheid waarmee ze op de band kwamen. Bij dit materiaal zitten ze ker nog stukken voor een elpee, maar dat zal nog wel even duren. Eerst maar eens afwachten wat de single gaat doen. Ik heb overigens bewust snel willen opnemen om de sfeer en het enthousiasme die deze groep uit draagt te bewaren, een soort „live in the studio” dus. Het voorzichtige enthousiasme van De Vente is begrijpelijk, wie heeft gehoord hoe de groep in de afgelopen maanden tijdens een groot aantal op tredens en repetities is gegroeid, weet Voor de samenstelling van de collec ties zijn projektgroepen ingesteld, waarin als regel merendeels kunstenaars ritten. Een commissie stelt jaarlijks het collectieprogramma vast. De commissie wordt gevormd door negen personen, van wie er zeven worden aangewezen door de Raad voor de Kunst, de BBK '69 en de BBK. De overige twee worden aangetrokken uit de museumwereld de provinciale culturele raden. Dat de rijksaankopen gericht zijn collecties voor expositie berust op aring daar blijft n mens gezond bij! wil de daden, die nu aangemerkt worden als schennis van de eerbaarheid aanzien lijk lichter straffen. Erotische TV-uit- zendingen voor 21.00 uur ’s avonds zou den wel strafbaar moeten zijn, meent de commissie, die verder concludeert, dat vertoon van films voor volwassenen voortaan zonder keuring vooraf moet kunnen geschieden. Wel zou er een jeugdfilmkeuring moeten komen met als grenzen 12 en 16 jaar. Sexshows zouden in de ogen van de commissie-leden niet strafbaar moeten zijn als de toegang tot de besloten ruimte waar ze worden gehouden ont zegd is aan personen beneden 16 jaar. De deelnemers (vier paren per quiz) krijgen te maken met een aantal spel letjes, waarmee zij voor de uitzet be stemde prijzen kunnen winnen. De hu- welijksboot zal in deze quizprogramma’s een belangrijke rol spelen. Het program ma dat op 24 augustus voor het eerst wordt uitgezonden, zal worden gepresen teerd door Peter Knegjens. Voom-Voom, Spaarnwouderstraat 61, vr., zat. en zo.: bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstraat, iedere avond: bar-dancing-disco; don derdag: levende muziek. Hofsteeg 1, iedere avond: cing-disco. De Pauw, Kromhoutlaan van 8 tot 11 (14-17 jaar). Riverside, Spaarne 91, vr.: aanloop; zat.: disco. schappen tonen daar zelfs als bezoekers nauwelijks enige belangstelling voor”. Croiset bestrijdt dat er steeds minder mensen in de schouwburg komen. „Maar strijden over cijfers is een zinloze zaak zolang we de nieuwe opgave van het Centraal Bureau van de Statistiek niet kennen”. Hij hoopt dat het Publieksthe ater het toneelleven in Holland een injectie zal geven. Hij realiseert zich dat er waarheid schuilt in de kreet dat niemand op toneelspelers zit te wachten. I televisie beginnen. Het zal „AVRO’S menspel” gaan heten ming openstaan voor zijnde paren. op de overweging, dat het van belang is, dat uitingen van beeldende kunst worden getoond aan zo groot mogelijke groepen van Nederlandse bevolking. Alle beel dende kunstenaars zijn uitgenodigd wer ken in te zenden. Vorig jaar stuurden 502 kunstenaars werken in. Van 253 werden toen werken aangekocht. De programmeringscommissie heeft elf thema’s vastgesteld voor het samenstel len van negentien collecties. HILVERSUM. Ook de AVRO gaat met een nieuw quiz-programma op de sa- en voor deelne- in ondertrouw wo: soos;

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11