Tot het einde van dit seizoen coach bij Raak Nicols BEN TROMP IK GELOOF IN DOORKIJKJE IN AUTOTRON Landskampioenschap is voor Nieuwe aanwinst voor Levi’s 7. Nicols kan de Telstar koos Fred André tot aanvoerder EEN BEETJE HARDE LEIDING” Motorfiets bezig aan come-back Al eens een Kick gehad? kampioensserie bereiken DSS-softbal onbereikbaar GROTE STIJGING PARTICULIER GEBRUIK AUTO 99 BATO landt ’s nachts Probeer eens zo’n Kick, koop er een! f 1,25 IMi t W- Ml DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 DO a M Nieuws in 't kort A MMH I U Iiondt van voetbal. Dan mag u Kick geen week missen! Een dynamisch, agressief, actueel voetbalweekblad. Het spannende voetbalgebeuren van de zondag zo van het veld, dlrekt op de pers. Woensdags bij U in de bus met alweer nieuws over de volgende voetbal zondag. (♦^Alles over de ere-divisie, de eerste-divisie,meer amateurs eerste klassen en alle belangrijke competities van Europa. Kick, met meer gedetailleerde cijfers en achtergronden, een unieke toto-service, spectaculaire kleurenfoto’s, keiharde intervieuws en veel over andere sporten. Johan Cruyff, Frans Derks en Barry Hughes, regelmatig in Kick met een eigen rubriek! Kick, Postbus 6003, Haaxiem |p- 1 (Van onze sportredactie) Ben Tromp: Veel aan honkballer# te danken. (Van onze softbalmedewerker) de auto. En wellicht speelt het feit, is, De motorfiets komt weer in trek. Na een lange periode van aarzeling blijken de verkopen zich in stijgende lijn te bewegen. In het eerste halfjaar van 1973 werden er in totaal 5.690 motorfietsen verkocht, tegen 4.525 in de gelijke period* van 1972. Opmerkelijk daarbij is, dat het aantal verkochte scooters sterk achteruit blijft gaan. VELSEN. Fred André is door de spelers van Telstar tot aanvoerder voor het komende seizoen gekozen. Monne de Wit wordt zijn eventuele plaatsvervan ger. De Wit en André vormen met Van Egmond en Driessen ook de nieuwe spe- lersraad. Het ligt in de bedoeling om tijdens de bijeenkomsten van spelers- raad,trainer en bestuur ook een jeugd speler als toehoorder toe te laten. Tel star wil daarmee bereiken dat de gehele A- en B-selectie volledig op de hoogte is van de zaken die er binnen de vereni ging leven. VW heeft thans 3,5 miljoen be drijfswagens geproduceerd. In de ja- ren vijftig beliep de produktie zeven per dag, thans komen er 200 per dag van de band. Zeventig procent van het aantal geproduceerde bedrijfswa gens wordt in het buitenland afgezet. In de loop der tijd heeft VW deze wagens aanzienlijk verbeterd: de eer ste bedrijfswagens beschikten over 3/4 ton laadvermogen en een kracht bron van 25 pk. Thans is het laadver mogen 1 ton en steeg het motorver mogen tot 66 pk. Tijc nati ter oen wei te i en omi had win Sch gro P een met tijd, stri, I He ree bei eer de me Toe v. i slot zeg den Jan eer In (Al Br: sen wei dm de evi kat Tromp: „Na het vertrek van Kops en De Zwart werd Nicols gecoached door Boudewijn Maat en Southwick! de abso lute toppers in het team. Mijn mening is dat je èn een wedstrijd spelen èn je dan ook tegelijkertijd nog eens met de coa ching belasten niet kunt combineren. Bovendien is het met het oog op de sponsoring van de vereniging belangrijk dat wij dit jaar kampioen van Neder land wonden. Daar moet alles voor opzij. Voor een bepaald superioriteitsgevoel bij de spelers ben ik niet zo bang, want men heeft zo langzamerhand wel lering uit het verleden getrokken. Wij zijn namelijk wel eens vaker op papier ster ker geweest en toch nog tegen Sparta de boot ingegaan.” Wel heeft Tromp zijn mening over het afzetten van het duo Kops-De Zwart. Tromp: „Ook in de honkballer!j kom je er op dit niveau niet onderuit dat de spelers een bepaalde vorm van inspraak willen. Ik geloof echter dat dit spel HAARLEM. In de nacht van vrij dag op zaterdag 11 augustus zullen de 96 leden van de showband BATO om één uur landen op vliegveld Zestienhoven in Rotterdam. Zij hebben er dan een reis van twee weken naar Amerika opzitten. Met bussen wordt het gezelschap na het uit-shecken vervoerd naar Haarlem, waar zij rond half vier verwacht wor den bij het BATO-centrum aan de Zoe- testraat. alleen maar goed te spelen is met een beetje harde leiding. Een zekere discipli ne ook.” Ondanks het feit dat Tromp zich in feite helemaal uit de honkbal- sport heeft teruggetrokken („Ik doe dit alleen maar tot het einde van het sei zoen, beslist niet langer”) volgt hij de gang van zaken nauwgezet. Het Neder landse honkbal verkeert volgens Tromp dan ook in een weinig rooskleurige situ atie. Een vier cilinder Honda met een inhoud van 750 cc. Top! Circa 200 km per uur. HAARLEM Voor DSS viel woens dagavond definitief het doek over de laatste mogelijke prolongatiekans voor de nationale softbaltitel. Kansloos verlo ren de titelhouders met 40 van het Santpoortse Terrasvogels, dat de leiders plaats van HHC met een voorsprong van een punt weer overnam. Verregende de wedstrijd afgelopen zondag, woensdag waren de weersomstandigheden ideaal voor het topduel, dat de talrijke toe schouwers toch enigszins teleurgesteld zal hebben. Tromp staat er welwillend tegenover om ooit nog eens als bondsfunctionaris de steeds ingewikkelder opererende KNBSB van advies te dienen. Hij stelt: „De vraag of ik een bondsfunctie zou ambiëren overvalt mij een beetje maar ik zou dat verzoek zeker in overweging nemen. Tenslotte heb ik veel aan de honkballerij te danken. Veel problemen die ik in het dagelijks leven tegenkom los ik nu gemakkelijker op omdat ik vroeger actief speler en coach ben ge weest. Vooral de ervaringen die ik als coach met over het algemeen niet ge makkelijke spelers heb opgedaan komen mij nu nog vaak van pas.” Terrasvogels met Annelies Tesselaar op de plaat en Jet Jonker in het verreveld was verdedigend veel te sterk voor DSS, dat deze avond tot geen enke le hit kwam. Slechts in de beginfase kon DSS enkele keren profiteren van vrije lopen van Annelies Tesselaar. Geen en kele maal slaagde coach Piet de Nieuwe er echter in deze kleine kansen te „ver zilveren”. Een foutloos spelend Terras vogels kwam zelfs niet in moeilijkheden. Aanvallend liet echter ook Terrasvo gels het afweten. Niet meer dan drie honkslagen, waarvan twee, die van Elly Tromp: „Ik ben bepaald pessimistisch over de toekomst van het nationale honkbal. Teveel probeert men hier de belangstelling voor honkbal af te meten aan die tijdens de Haarlemse honkbal- week. Als ik nu echter de belangstelling tijdens competitiewedstrijden vergelijk met het aantal toeschouwers zoals wij die bijvoorbeeld een aantal jaren gele den bij de Nicols trokken, dan slaat de angst je om het hart. Ik ben van mening dat de hoofdklassecompetitie het parade paardje van de honkballerij moet zijn en dat wij ons er niet op moeten beroemen dat wij eens per jaar voor het publiek een aantrekkelijke Haarlemse honkbalweek organiseren.” Daarbij plaatst Tromp ook een aantal vraagtekens bij de uitkomsten van het advies vap de commissie Engelen aan het bondsbestuur. Tromp: „Om te begin nen zou ik willen opmerken dat ons land te klein is om het aantal hoofd klassers uit te breiden. Daar hebben wij niet genoeg spelers voor. Als het advies van de commissie Engelen inhoudt dat de hoofdklasse uitgebreid moet worden tot twaalf teams dan kan ik dat alleen maar een lachertje noemen. Wat dat betreft spreekt de concentratie van spe lers met aanleg in streekteams mij meer aan. Dat kan het honkbalpeil omhoog brengen en de belangstelling vergro ten. Tegenstanders die menen dat het vormen van dergelijke teams moeilijk heden op zou leveren omdat er bij de spelers een te grote binding ten opzichte van hun vereniging zou bestaan moeten hun oor maar eens goed te luisteren leg gen. Het recente verleden heeft namelijk wel bewezen dat clubliefde een verou derd begrip is.” dat de laatste jaren de lasten van het autorijden steeds zwaarder werden, ook een woordje mee. Hoe het ook zij: de motor is bezig aan een glo- (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM.Na het aantrekken van Barry Leibowitz, is Levi’s-Flamin- go’s er opnieuw in geslaagd zich voor het komende seizoen te versterken. Eric Dompeiing, sinds zijn tiende jaar woon achtig in Amerika, maar nog steeds in het bezit van de Nederlandse nationali teit, zal het zelfs voor de Haarlemmers mogelijk maken nog een derde buiten lander aan te trekken. In de Nederland se competitie kunnen slechts twee bui tenlanders tegelijkertijd in een wedstrijd uitkomen, maar Dompeiing geldt als Ne derlander. Eric Dompeiing, die het Allan Han cock Junior College in Santa Maria (Californië) bezocht, verwierf zich daar na een beurs aan de University van Alaska. Het afgelopen jaar kwam Eric Dompeiing uit in de Fairbanks City League, de streek waar ook de Goldpan- ners van coach Bill Arce vandaan kwa men, die in 1972 aan de Haarlemse Honkbalweek deelnamen. Eric Dompeiing lang 1,97 meter spreekt nog steeds uitstekend Neder lands. Het komende seizoen zal Dompe iing overeenkomstig het Levi’s school programma basketbal gaan propageren op de middelbare scholen. Met Barry Leibowitz zal Eric Dompeiing de volgen de week aantreden tegen de All-West- Coach-Selection. van de carrosserie, en is blootgesteld aan allerlei weersinvloeden die zijn aandacht van het verkeer kunnen afleiden. Dit is dan ook een van de redenen waarom de overheid reeds enige tijd geleden heeft besloten het dragen van een helm verplicht te stellen. Het CBS heeft uitgerekend, dat er in 1985 ruim vijf miljoen auto’s in Nederland zullen rondrijden. De be volking zal dan ij volgens het CBS - niet verder zijn toegenomen dan tot 14,2 miljoen inwoners. Thans zijn er op de honderd inwoners 24 auto’s in gebruik. In 1985 zal dat zijn opgelo pen tot 36,7 auto’s per 100 inwoners. Het particulier gebruik van de auto steeg aanzienlijk, van 1,8 miljard ki lometers per jaar in 1960 tot 17 miljard kilometers in 1971. Naar verwachting van het CBS zal dez egroei echter afnemen onder an dere door een selectiever gebruik van de auto. De toename van het aantal marginale autobezitters en het sterk dalende gemiddelde kilometrage in het zakelijke verkeer zijn eveneens factoren, die het jaarkilomerrage zul len doen afnemen, aldus het CBS. De RAI trekt de juistheid van deze CBS-prognoses in twijfel. APELDOORN. Vrijdagavond zal Ben Tromp zich in het Pim Mulierstadi- on voor de belangrijke wedstrijd tuisen Raak Nicols en Sparta opnieuw belasten met de coaching van de Haarlemse vere niging. Hiermee is dan voorlopig weer een einde gekomen aan de onverkwikke lijke situatie die is ontstaan na het opstappen van de coaches Leo Kops en Dolf de Zwart, die door de spelers min of meer werden afgezet, omdat zij zich niet langer met het gevoerde beleid van het tweetal konden verenigen. Dit vormt ook één van de voornaamste redenen waarom Tromp, die vorig seizoen af scheid van de Nicols nam omdat hij zijn trainerschap en drukke werkzaamheden (directeur van een druk- en offsetdruk- kerij) niet langer kon combineren, tot het einde van dit seizoen op het oude nest is teruggekeerd. Reden genoeg voor de producenten (zoals Honda, Yamaha. BMW, BSA, Norton) extra aandacht te besteden aan de vervaardiging van „fietsen” van 500 cc en hoger. De Japanse merken zijn tot nu toe favoriet. Duit se motorfietsen komen op de tweede plaats, gevolgd door de motoren uit Italië, Tsjecho-Slowakije en Engeland. Vermeldenswaard is, dat in 1971 toen de grote „boom” zich aankon- digde voor het eerst Russische motorfietsen op de Nederlandse markt verschenen. Sinds het najaar van 1971 zijn op onze markt enige tientallen motoren van Russische ma kelij (Ural, Voskhod) afgezet. De nadruk bij deze tweewielers ligt meer op degelijkheid en lage prijs, dan op acceleratie en topsnelheid. Dat is niet verwonderlijk. De Russische industrie produceert allereerst voor de eigen markt, die betrouwbare motorfietsen verlangt. Waarmee niet gezegd is, dat motorfietsen van een ander fabri- waat minder betrouwbaar zouden zijn. Een feit is natuurlijk wel, dat de motorrijder in het verkeer kwets baarder is, dan de chauffeur van een auto. Hij geniet niet de bescherming HAARLEM. Vrijdagavond kan Raak Nicols in het Pim Muiierstadion zich definitief plaatsen voor de kampi oensserie. Het dient daartoe Sparta zonder de geschorste Richardson minsten één punt afhandig te maken. Gezien de merkbaar betere inspiratie van de Haarlemmers, vergeleken bij eni ge weken terug en de mentale injectie, die er ongetwijfeld uitgaat van de terug komst van coach Ben Tromp, zijn zij duidelijk als favoriet te beschouwen. Field-captain Boudewijn Maat over de terugkeer van Tromp: „Het hele team vindt het geweldig dat Ben ons weer wil coachen. Dit geldt met name voor Southwick, die zich nu alleen op zijn spel kan concentreren en dat zal zijn toch al niet geringe prestaties ongetwij feld nog ten goede komen. In de onderste regionenen heeft Storks in poule B met nog 8 wedstrijden te spelen 9 verliespunten meer dan ADO, zodat de oudste Haagse hoofdklasser zich gevoeglijk kan gaan instellen op het spelen van degradatiewedstrijden. In poule B is het verschil in verliespunten tussen Luycks Giants (3e) en HCAW (4e) door de resultaten van zaterdag te ruggebracht tot slechts drie, zodat HCAW nog niet helemaal behoeft te wanhopen Belangrijk is het daarom, wat beide in het komende weekeinde, waarin Giants tegen Storks een onge twijfeld gemakkelijker opgave heeft, dan de Bussummers tegen Feyenoord, gaan doen. rieuze terugkeer. Opmerkelijk daarbij is, dat de grootste liefde van het publiek uit gaat naar de zwaardere motorfietsen, voor de producenten Zweers en Ludy van Mourik, in de vierde inning leidden tot een 20 voor sprong. Runs waar het DSS-veldwerk overigens ook debet aan was. In de vijfde inning viel de definitieve beslis sing na een vrije loop voor Henneke van der Werf en nieuwe misgrepen, die René van der Berg in de gelegenheid stelde de eindstand op 40 te brengen. Pas toen herstelde het DSS-veldwerk zich en bleef ook Terrasvogels ver van de thuis plaat. Aan het redden van de eer kwam DSS tegen dit Terrasvogels echter niet toe. Aanstaande zaterdag wacht Terrasvo gels opnieuw een zware opgave, als het op bezoek moet bij HHC in het Noorder- Sportpark. Een duel, waarin over de uitslag moeilijk iets valt te voorspellen. Het voordeel van eigen terrein stempelt HHC echter tot licht favoriet. Aanvang half vijf. DSS ontvangt zondagmorgen aan de Kleverlaan Vodo SC. Hoewel beide ploegen uitgeschakeld zijn voor de titel, staat de onderlinge rivaliteit toch borg voor een goede wedstrijd. In de degradatiepoule richt zaterdag avond (half zeven) alle aandacht zich op de wedstrijd Bloemendaalde Pinguins aan de Bergweg. Normaliter moet de thuisclub zegevieren, maar een voor lijfsbehoud vechtend de Pinguins moet tot een verrassing in staat geacht wor den. Hetzelfde geldt voor UW, dat zondag in Haarlem tegen Onze Gezellen aantreedt. Ook hier is de thuisclub ver uit favoriet. In de eerste klasse komt EHS voor de laatste maal binnen de lijnen. Winst in de thuiswedstrijd tegen Roef doet de kleine degradatiemogelijkheden defini tief verdwijnen. Wint Aktie ’68-Kinheim van FAK in Bilthoven, dan kan zelfs een nederlaag EHS niet meer deren. De eerste tekenen voor de toene mende populariteit van de motor werden in 1971 merkbaar. In het voorjaar van dat jaar werd voor het eerst door de Rai een motorweekend georganiseerd. Het aantal bezoekers (31.000) overtrof royaal de verwach tingen van de organisatoren. De re sultaten van de verkoop hielden ge lijke tred met de toegenomen belang stelling. De afzet steeg met sprongen, terwijl men vóór de jaren zeventig gewend was geraakt aan een zeer langzame en beslist geen spectaculai re toename. De belangstelling voor de motorfiets kan men in een aantal fasen indelen: in het begin van de jaren zestig stortte de verkoop geheel in. Na 1965 nam de interesse in het motorrijden heel langzaam toe. In 1970’71 boekte men plotseling ver rassende verkoopresultaten. En het ziet ernaar uit, dat deze trend zich zal doorzetten. De massale opkomst van de auto was er in het begin van de jaren zestig ongetwijfeld schuldig aan, dat de belangstelling voor de motor sterk terugliep. De auto biedt nu eenmaal meer bescherming en meer comfort. Maar in Amerika kon men vrij spoe dig in de zestiger jaren al zien aan komen, wat ongetwijfeld ook elders in de gemotoriseerde landen zou voorkomen: de come-back van de motorfiets. Het Amerikaanse publiek kreeg al gauw opnieuw belangstelling voor de motor. In Europa heerst deze belangstelling thans ook. Niet alleen in ons land, maar ook in Duitsland en Frankrijk twee landen waar de motor vrijwel uit het straatbeeld was verdwene’n neemt de vraag naar de motorfiets toe. Naar de reden kan men slechts gissen. Volgens sommige deskundigen biedt in het huidige verkeer, alleen nog de motor de kans op sportief rijden. Daarbij komt, dat vooral in het stads- en regionaal verkeer met zijn vele opstoppingen en files, de motor fiets handiger in het gebruik is dan F Het Lips Autotron in Drunen (Noord-Brabant) heeft twee opmerkelijke mo. dellen aan de reeds zeer gevarieerde collectie auto’s toegevoegd. Het zjjn een Ferrari Modulo en een styling-model van de Opel CD. De laatste wagen werd door General Motors in bruikleen afgestaan. De foto toont het styling model van Opel: Een tweepersoons coupé, waarin een 5,4 liter motor V8 is geplaatst. Het vermogen bedraagt 230 pk bij 4700 t.p.m. Het model is uitge rust met een automatische drieversnellingsbak, luchtgekoelde schijfremmen rondom en servo-stuurinrichting. De benzinetank is voor de achteras ge plaatst. Deze achteras is van het De Dion-type met vier homokinetische koppelingen. 'A'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 16