WEER GERUCHTEN OVER BARCELONA-TRANSFER Warm afscheid voor een oer-Ajacied SPDRWHB Nieuwe richtlijnen voor de gele kaart 7.53.4 OP DE 3000 METER Van Lennep voor Jos Hermens Hugo Sotil mag naar Barcelona Onder scheidingen David Purley Nederlands record riidt twee Grand Prix’s I BI iilllï BV I A Hw G Ml ijf t» 1 OW® j| 17 1973 AUGUSTUS DONDERDAG 9 SPELBEDERFOVERTEDINGEN I T... S;. figg gplF Ww -- a F - KI fes’. (Van onze sportredactie) Johan Cruyff schitterde in ere-wedstriid Swart (Van onze sportredactie) door leze ;teld zijn men i de eeds het te Cruyff zet met een prachtige beweging Evans op het verkeerde been. Cruyff opnieuw contact zou hebben met liet Spaanse Barcelona. Op de vraag of Cruyff vanuit Barcelona een beter contract zou zijn aangeboden antwoordde de Ajax-vedette duidelijk geïrriteerd: „Daar weet ik niets van". Sies Wever ondersteunt de duidelijk ge ëmotioneerde Swart. In het KSH-damtoiernooi heeft An dreiko zijn leiderpositie versterkt. Hij versloeg Gordijn. Harm Wiersma bleef door een zege tegen De Jong op de tweede plaats. Op- en aanmerkingen maken over de leiding of het met woorden en gebaren (op demonstratieve wijze) te kennen ge ven het niet eens te zijn met de leiding. Tegenspelers met woorden onwelvoe gelijk bejegenen. Het meerdere malen achtereen over treden van dezelfde spelregel. no> lijn zal an- van ntal terk in sens zul- t er i in be- SS tot i er s in elo- rs. luto ki- 17 vankelijk toch een grote levendigheid behield. Zo levendig in elk geval, dat de Spurs het spoor weer bijster waren en Ajax verder kon werken aan het herstel van het gedeukte image, daarbij gehol pen door meestal slecht schieten van de Spurs. Toch ging het een keer mis voor Ajax, toen doelman Wever Stuy was geblesseerd een hoge bal over zich heen liet zeilen en Martin Peters via Wevers handen 4-1 kon scoren. Toen ook was eigenlijk de grote glans van het Ajax-spel verdwenen. De wisseling van Cruyff en Keizer was ook psychologisch van grote betekenis. Trainer Knobel lo genstrafte daarmee de nogal eens door de andere Ajacieden geventileerde op vatting, dat Ajax het zonder Cruyff ook wel zou redden. Het was AZ-trainer Joop Brand ook niet ontgaan. Hij stelde: „Tegen een Ajax uit de tweede helft zonder Cruyff en Keizer zouden wij ook kansen hebben gehad”. Dat werd gisteravond overduidelijk onderstreept. Geen voetballer in Neder land is warmer vaarwel gezegd dan Sjaak Swart. Zijn teamgenoten droegen de oer-Ajacied langs de tribunes, waar het Sjaak-lied geen weerklank bleek te vinden. Het Swart-publiek koos zjjn ei gen middelen om de held uit te luiden. „Sjakie, Sjakie” en „De Zilvervloot” ble ken de hymnen te zijn voor de geëmoti oneerde geliefde Swart, die overigens niet het genoegen smaakte om zijn laat ste wedstrijd met een doelpunt af te sluiten. AMSTERDAM Sjaak Swart, de nummer acht van Ajax, zal de achtste dag van de achtste maand van 1973 niet meer vergeten. In een kolkend, voor hem volge stroomd Olympisch Stadion verdween Sjaak Swart van het voetbaltoneel. De kreet „Sjakie, Sjakie”, zal niet meer klinken. Niet alleen gisteravond een veel gehoorde uitroep, want zelfs toen Swart steeds minder in het Ajax-concept ging passen, bleef z(jn populariteit onverminderd groot. goed. De chaos is opnieuw compleet. Ajax speelt op 26 augustus opnieuw een internationaal voetbaltoernooi in Spanje. Dit keer in Cadiz. Pikant detail is daarbij dat de transferperio de in Spanje op 31 augustus pas afloopt. Er is dus nog alle tijd om de jacht op Cruyff opnieuw te openen. Toch had Scharn nog moeite met Koos v. d. Heul (AV Schoonhoven), die in de slotfase uitstekend kon volgen. Scharn zegevierde in 3 minuten en 44,6 secon den. V. d. Heul werd tweede in 3.45,5 en Jan Gerrits (Metro) derde in 3.49,1. De eerste 800 meter van de wedstrijd werd in 2.03,0 aangetrokken door De Vries (AV ’55). In een zgn. b-loop maakte Bram Wassenaar (Ciko ’66) indruk. Was senaar, die lange tjjd geblesseerd is ge weest maakte een bijzonder sterke in druk. Hij won in 3.44,8, slechts tweetien- de seconde langzamer dan de tijd waarin even tevoren Haico Scharn nationaal kampioen was geworden. Cruyff en Keizer kwamen na rust niet meer terug. Johnny Rep en Arnold Mühren volgden hen op, mede omdat Cruyff een tikje had gekregen. Natuur lijk maakte het wel verschil voor de lijnen van het Ajax-patroon, dat aan- Cruyff passeert met een boogbal op een onwaarschijnlijk fraaie manier doelman Pat Jennings, Engels voetballer van het jaar. De Bredase eredivisieclub NAC heeft woensdagavond voor ongeveer 1500 toe schouwers e en vriendschappelijke uit wedstrijd tegen de amateurclub Val- kenswaard met 91 gewonnen. AZ’67 zegevierde woensdagavond in Steenwijk met 40 over de plaatselijke amateurclub Steenwijk. Go Ahead Eagles heeft met 120 van de afdelingsclub SVS gewonnen. Toen Charley Bosveld tegen de ama teurclub SML 3-3 scoorde voor Vitesse laaiden de gemoederen in het oefenduel zo hoog op dat trainer Frans de Munck opdracht gaf om de wedstrijd te staken. Twee affaires binnen één week, terwijl de zaak tussen Cruyff, Knobel en spelers leek uitgepraat, het lijkt op het ergste verraad dat Cruyff Ajax kan aandoen. Gisteravond werd tijdens het afscheidsfeest van Swart ook duidelijk dat een aantal Neder landse voetbaltrainers er bepaald niet rouwig om zou zijn als Cruyff ook werkelijk zou verdwijnen. Hun con currentiepositie ten opzichte van gi gant Ajax wordt dan opeens veel rooskleuriger. Een Ajax dat een competitie zonder Cruyff speelt gaat punten verliezen. Hoe dan ook. De vorm waarin hij gisteravond weer verkeerde was namelijk beangstigend Sotil kon zich toen op het allerlaatste moment bij de andere geselecteerden voegen, die al in Montevideo waren voor de beslissingswedstrijd van de voorron den van het wereldkampioenschap tegen Chili. Men verwacht dat Hugo Sotil zich tegen het einde van de maand naar de Catalaanse hoofdstad zal bege ven. Inmiddels vreest men voor de posi tie van de trainer van het Peruviaanse nationale elftal, de Uruguees Roberto Scarone. Deze is zijn belangrijkste steunpilaren kwijtgeraakt: Teofilo Cu- billas, die naar FC Basel is vertrokken en nu Hugo Sotil. LAUSANNE De zesde plaats van Gijs van Lennep in de Grand Prix van Nederland heeft blijkbaar zoveel indruk gemaakt op Frank Williams, de manager van het ISO-Marlboro-racing-team, dat hij de Nederlandse coureur opnieuw een wagen ter beschikking stelt: voor de Grand Prix van Oostenrijk (19 augustus) en die van Italië (9 sept.). Van Lennep zal uitkomen in de tweede wagen van het ISO-Marlboro-team. Het een en an der is in Lausanne bekend gemaakt Frank Williams. De feeststemming was inmiddels al flink gekelderd. Daarvoor werd er te druk gefluisterd. Door de spelers, het Ajax-bestuur, trainer Georg Knobel, Cor Coster en KNVB-sectie voorzitter betaald voetbal mr. Jacques Hogewo- ning. Jaap van Praag ontkende welk contact dan ook met Barcelona over Cruyff te hebben gehad nadat vorige week de onderhandelingen in La Co runa definitief waren afgeketst. Tege lijkertijd echter trad een tweespalt binnen de KNVB aan het licht. Mr. Hogewoning verklaarde onomwonden dat wanneer Ajax en Barcelona als nog tot overeenstemming over een transfer van Cruyff zou komen dat de KNVB dan geen spelbreker zou zijn. De bondscoaches maakten zich echter totaal geen zorgen over een LONDEN David Purley, de Engelse coureur, die onlangs bij de Grote Prijs van Nederland op het circuit van Zand- voort vergeefs trachtte zijn landgenoot Roger Williamson te redden uit het brandende wrak van zijn wagen, ont vangt twee onderscheidingen wegens be toonde moed. Zondag zal Purley tijdens wedstrijden op het circuit van Brands Hatch worden onderscheiden door de Engelse vereniging van coureurs. De tweede onderscheiding ontvangt Purley van de Engelse Automobiel Race Club. Purley ontvangt als eerste de zgn. Brow ning medaille, die wordt toegekend we gens onbaatzuchtig gedrag op een race baan. LIMA. FC Barcelona kan binnen kort beschikken over de 22-jarige Peru viaanse international Hugo Sotil. De Zuidamerikaan, di eenige tijd geleden door de Spaanse vereniging voor een pe riode van drie jaar werd gecontracteerd, mocht oorpsronkelijk het land niet ver laten wegens belastingschuld. Eind vori ge week werd deze zaak geregeld dank zij een voorschot op de transfersom. Het opzettelijk ten val brengen van een tegenstander zonder dat de bal ge speeld wordt of gespeeld kan worden. Grof-ruw-gevaarlijk en onbesuisd aan vallen van een tegenstander. Het spuwen naar een tegenstander(s), official(s) of andere personen. Het trappen-slaan van-naar een tegen standers) of een poging daartoe. Het handtastelijk optreden tegenover een tegenstander(s). Het toedienen van een knie-elleboog- stoot aan een tegenstander. Belediging en bedreiging van de scheidsrechter en-of neutrale grensrech- ter(s). affaire wil, momenteel van tot hier en beslist niet verder. Wat voor ge weldige partij Cruyff gisteravond ook voetbalde, en hoe zijn afwezigheid in de tweede helft, hoewel ook Keizer in deze periode niet voetbalde, tegen Tottenham Hotspur ook gevoeld werd. Kaatk Swart met Ajax-sjaal en De scheidsrechterscommissie wijst er overigens met nadruk op dat een speler, die in één wedstrijd tweemaal een waarschuwing krijgt wegens spelbederf en-of een gewelddadige handeling, een „rode kaart” moet worden getoond, het geen inhoudt dat de desbetreffende spe ler 't veld moet verlaten. Dat kan dus ook gebeuren zonder dat de speler van tevo ren al een „gele kaart” is getoond. Voor de goede orde heeft de KNVB nog eens «en opsomming gegeven van de zoge naamde spelbederfovertredingen en van de zogenaamde gewelddadige handelin gen: deel te nemen zonder een teken van do scheidsrechter te hebben ontvangen. Het meenemen van de bal en deze daarna pas aan de tegenpartij geven. Het opzettelijk vasthouden van de bal, terwijl het spel „dood” is. Het treuzelen met een inworp of doel- schop. Het zonder toestemming van de scheidsrechter verlaten van het speel veld, uitgezonderd wegens een ongeval of blessure. Het als doelverdediger opzettelijk on nodig lang op de bal blijven liggen of deze vasthouden (dit laatste geldt ook voor andere spelers). Commentaar geven op de leiding. Gewelddadige handelingen (aan waar schuwingen voor deze overtredingen verbindt de tuchtcommissie meestal ern stiger consequenties dan aan die voor spelbederf). Johan Cruyff is fit en strijdvaardig. Niemand van de 50.000 toeschouwers zal de schitterende schijnbeweging naar links vergeten, waardoor twee Spurs- verdedigers op het verkeerde been kwa men te staan en de bal naar rechts ging. Een voluit sprintende Neeskens kon toen ongehinderd scoren. Het Ajax van La Coruna was een nieuw leven begonnen. De eerste helft tegen de Spurs was daar het glanzende, 4-0 grote bewijs van. Het kón ook eigenlijk niet, want Swart was maar ten dele opgelapt en ging allengs in de wedstrijd moeilijker lopen. De warmte van het afscheid was er niet minder om. 'Sjaak Swart ver dwijnt, maar het Ajax-leven gaat ver der, is gisteravond al verder gegaan, door de belangwekkende ontwikkelingen in het duel tegen Tottenham Hotspur, dat Ajax met 4-1 won. Er werd name lijk niet alleen afscheid genomen; er werd in het uitverkochte Olympisch Stadion betekenisvol gevoetbald. En hoe! Ajax wiste alle twijfels na La Coruna omtrent het continueren van het succes uit met een fabuleuze eerste helft. Tottenham Hotspur werd het slachtoffer en dat dan niet omdat de Engelsen waren gekomen om Sjaak Swart een vrolijke avond te bezorgen. De Spurs kregen in de eerste acht minuten drie goals om hun orèn. Ajax stoeide de Britten van het veld via vooral Johan Cruyff, die in tijden niet zo'n schitterende partij speelde. Het was de oude Cruyff, die de Swart-huldigers onder hun ogen kregen. Hij jakkerde in de derde minuut naar de vrije ruimte om Swart afspeelruimte te geven, kreeg de bal en leverde de cross-pass waaruit Neeskens 1-0 kon scoren. Hij verzilverde daarna eerst de vrije trap van Gerrie Mühren met een hem eigen rush en ook kopte hij in dezelfde minuut nummer drie in uit weer een vrije trap van Mühren. Een u«’r later hielp Haico Scharn Jos Hermens aan zijn nieuwe Nederlandse record op de 3000 meter. De Arnhemse beroepsmilitair trok voor Hermens de eerste 600 meter aan en verliet daarna de baan. Ook Roelof Veld steunde Her mens. Maar in de laatste kilometer moest Hermens zonder steun over de baan. Hij legde de laatste 1000 meter af in 2 min en 33 sec. De tussentijden waren verder: 1000 m: 2.37,0 en 2000 m: 5.16,2. De Zuidafrikaan Andries Krog- mann, die als tweede achter Hermens eindigde zorgde met 7.53,4 voor een nieuw nationaal record. Tijdens deze wedstrijd werd ook het nationale kampioenschap op de 1500 me ter verwerkt. Bij de nationale kampi oenschappen op 15 juli in Den Haag weigerden de finalisten op de 1500 meter te starten omdat twee lopers, Jo Schout en Wijnand Bladt werden uitgesloten omdat zij zich te laat voor de finale hadden gemeld. Woensdagavond op het windstilte Papendal toonde Haico Scharn, die ook in Den Haag als de grote favoriet gold, zich de sterkste. Het Ajax-bestuur distantieert zich evenals Cruyff trouwens op dit mo ment weer overal van. Maar als Van Praag’s betoog („ik weet nergens van. Geloof me nou. Al zullen jullie dat wel weer niet doen”) niet erg geloof waardig kinkt dan moet Van Praag dat niet de pers kwalijk nemen. Iets wat hij gisteravond wel deed. En zeker niet na de kwalijke leugens die vorige week van Ajax-bestuurszijde in La Coruna zijn geproduceerd. In ieder geval is de positie van Cruyff er binnen de spelersgroep na deze nieuwe geruchten, sommigen gingen alewer zover dat er' vandaag op nieuw een beslissing zou vallen of Cruyff wel of niet naar Barcelona zou vertrekken, niet beter op gewor den. De spelers redeneren evenals trainer Georg Knobel, die eindelijk duidelijkheid in de nieuwste Cruyff- bloemen op de schouders van zijn teamgenoten tijdens zijn ere-ronde. V.l.n.r. Krol, Keizer en Haan. eventueel vertrek van Cruyff, omdat KNVB-voorzitter Meuleman onder geen beding zou toestaan dat Cruyff naar Spanje zou vertrekken. Positie verbetering, waar Cruyff eventueel alsnog voor de rechter mee zou kun nen schermen, was volgens Meule man absoluut niet in het geding aan gezien Cruyff ten eerste nog een contract heeft en ten tweede nooit buiten de officiële transfertermijn, die voor Nederland al verstreken is, verkocht kan worden. Nog mysterieuzer werden de nieu we verwikkelingen rond Cruyff toen trainer Knobel, die in eerste instantie nergens mee te maken wilde hebben, wel kwijt wilde dat een vertrek van Cruyff voor nooit meer dan zeventig percent kan worden opgevangen. Wie Cruyff gisteravond zag voetballen kan zich dat ook wel voorstellen. Hij speelde bij vlagen zo verschrikkelijk briljant dat het wel leek alsof hij en niet Sjaak Swart een afscheidswed- strijd speelde. Cruyff is zeker na zijn geweldige exhibitie nog steeds veel Opnieuw onrust rond Cruyff geld waard. Van de vrijgekomen mil joenen zou Knobel in december van het Ajax-bestuur Willy Brokamp mo gen kopen. DEN HAAG. In het komende sei zoen zullen de Nederlandse arbiters in het betaalde voetbal alleen nog de „gele kaart” tonen bij het geven van waar schuwingen voor zogenaamde geweldda dige handelingen. De kaart wordt niet meer getoond in geval van zogenaamde spelbedervende overtredingen, hoewel de scheidsrechter dan wel degelijk een waarschuwing zal behoren te geven, welke moet worden gemeld aan de tuchtcommissie. Deze commissie bepaalt vervolgens of een waarschuwing al of niet volgens het boekingssysteem zal worden behandeld. De nieuwe richtlij nen voor het hanteren van de „gele kaart", vastgesteld door de scheidsrech- tercommissie van de KNVB, zijn uitge vaardigd om de procedure in Nederland meer in overeenstemming te brengen met die in de meeste andere landen. be- ja- ven dag van wa- izet. ieze »er- iver I :ht- zer- ;er- AMSTERDAM Het afscheids feest van Sjaak Swart, waaraan tal loze artiesten meewerkten en dat zicht tot vanochtend in het Amster damse Hilton-hotel ontlaadde, werd wreed verstoord door het nogal verbijsterende gerucht dat Johan PAPENDAAL Jos Hermens heeft een Nederlands record (7.53,4) op de 3000 meter gelopen. Hij leverde zijn prestatie tijdens een internationale jeugdwed strijd, die op Papendal werd gehouden. Het opzettelijk wegtrappen en-of weg werpen van de bal, terwijl het spel „dood” is. De bal opzettelijk buiten het speelveld trappen om tijd te winnen. Het opzettelijk vasthouden van een tegenstander aan shirt of broek. Het weigeren de vereiste afstand in acht te nemen bij directe en indirecte vrije schoppen. Het speelveld betreden, nadat de wed strijd is begonnen, om zich bij zijn partij te voegen of opnieuw aan het spel ken 973 od« erk net op: ?en tig- i is ge ien ge- che Bi •7 L F’ ■Haw i gpr «J1’ s :r -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17