Oostduitsers via Nixon drukt vertrouwen in vice-president uit tunnel naar het westen Van Dam sprak over bijzondere huisvesting Klachten over geluidshinder hielpen niet Mansholt gezien bij socialisten in Frankrijk Kroaten verantwoordelijk gesteld Dode bij aanslag op station van Belgrado Rode Kruis herziet eerdere cijfers door honger bedreigd Derde bombardement bij vergissing bij Neak Luong SPD: „Portugal schendt NAVO- Mijnontploffing in Duitsland; Japanse vissers twaalf doden blokkeren fabriek „Dertien miljoen Afrikanen beginselen” 59 2 3 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 (Van een speciale verslaggever) Gesprek e Saigon Weigering is n ie Mg»"* PHNOM PENH (AFP, UPI, Reu ter en AP) Voor de derde ach tereenvolgende keer heeft een Amerikaans militair vliegtuig bij vergissing bommen laten vallen op bewoonde gebieden langs verkeers weg-1 ten zuidoosten van Phnom Penh, zo is gisteren uit welinge lichte kringen in de Cambodjaanse hoofdstad vernomen. Bijzonderhe den, zoals het aantal slachtoffers, zijn nog niet bekend. WASHINGTON Vice-president Spiro Agnew heeft gisteren op een plotseling belegde persconferentie in Washington alle geruchten over steekpenningen en belastingfraude ontkend. In een korte verklaring noemde hij ze aanvankelijk „onjuist, grof en boosaardig”, maar toen een van de journalisten de vraag stelde of hij van een groep aannemers in Baltimore ooit 1000 dollar per week had gekregen, ging de Amerikaanse vice-president nog een stapje verder: „Het spijt me als ik woorden ge bruik die ik anders wellicht niet zou bezigen”, zei hij, „maar ik geloof dat dit in de positie waarin ik me op dit moment bevind, wel te ver goelijken valt: al deze aantijgingen zijn „damned lies” (verdomde leugens). Volgeboekt Agnew ontkent beschuldigingen (Vafi een onzer verslaggevers) (Van onze redacteur in Parijs) le Agnew: „Verdomde leugens” ie land Recordaantal bommen op Cambodja r an en og Ondanks de Amerikaanse bombarde menten op Cambodja naderen de solda ten van de Rode Khmer de hoofdstad steeds dichter. In de stad werden vlug schriften uitgedeeld waarop aan de in woners wordt medegedeeld hoe ze moe ten handelen wanneer de Rode Khmer binnenrukt. Generaal James weigerde getallen te noemen, maar het Pentagon heeft in het verleden toegegeven dat in Cambodja per dag 40 bombardementsvluchten van Het herziene cijfer van degenen die in het gebied ten zuiden van de Sahara, ook wel de Sahel genoemd wonen, is het dub bele van het eerder geschatte cijfer. Van de in totaal 24 miljoen mensen die in de zes landen van deze zone leven, lijden 12 miljoen thans ernstig van de droogte. Daarbij komen de zeker één miljoen slachtoffers van de droogte in Ethiopië Een ontploffing in de mijn „Sachsen” in het voorjaar van 1962 kostte dertig mensen het leven. De ontploffing was zo krachtig, dat zij ook door het Instituut voor Aardbevin gen van de universiteit te Keulen gere gistreerd werd. Mauretanië: van de 1,2 miljoen inwo ners is zeker een miljoen mensen getrof fen. Tachtig percent van het vee stierf. Ethiopië: van de 26 miljoen inwo ners is één miljoen ernstig getroffen. ek ts- an >r- Een v i'tien jaar en lie en ior lit :o- :a- tet nt. en iet n T >k ie in e- et sr s- le is ?- s- e- el ie ag si te ij- >rt ior WEST-BERLIJN (UPI). Een onbe kend aantal Oostduitsers is onlangs via een tunnel uit de DDR naar West- Berlijn gevlucht. Een woordvoerder van de W’estberlijnse politie die dit gisteren meedeelde, kon niet zeggen of, wanneer en waar het gebeurde. „Dit is nu al de 241e brief”, zei hij bij de behandeling van een ingekomen stuk, „terwijl de procedure tot niets heeft geleid.” Hij wees erop, dat het gemeen tebestuur met twee commissarissen ver tegenwoordigd is in de NV Luchthaven Schiphol en dat zij op die manier wel wat meer zou kunnen doen om de klagers in Amsterdam tevreden te stel len. Burgemeester Samkalden ontkende, dat dit niet zou gebeuren. Agnew gaf wederom toe dat hij zes dagen geleden van de openbare aankla ger in Baltimore een brief had gekregen, waarin deze hem meedeelde dat een onderzoek was ingesteld naar beweerde belastingfraude en omkoperij. „Deze be schuldigingen”, zei de vice-president, „komen van mensen die tot over hun oren in de moeilijkheden zitten, en nu immuniteit hopen te krijgen door mij te beschuldigen”. Niger: van de 4,5 miljoen inwoners hebben 1,5 miljoen, van wie 750.000 kinderen, onmiddellijk hulp nodig. PARIJS. De secretaris-generaai van de Franse socialistische partjj Francois Mitterrand hoopt dr. Sicco Mansholt te kunnen overtuigen de leiding van de tweede of socialistische Internationale op zich te nemen. Na zijn aftreden als voorzitter van de Europese Commissie in Brussel heeft Mansholt zich teruggetrok ken op zijn boerderij in Overijssel om zich over de toekomst van het socialisme en een verenigd Europa te beraden. BELGRADO (Reuter) Extremisten zijn verantwoordelijk voor de ontplof fing die gisteren heeft plaatsgehad op het centraal station van Belgrado waar bij een beamte werd gedood en zeven personen werden gewond, zo deelde de officier van Justitie van Belgrado gister avond mee. Het L.O.B.H. bundelt sinds september 1972 een 35-tal plaatselijke initiatieven ter behartiging van de belangen van alleenstaanden en bijzondere categorie ën. Hieronder vallen onder meer perso nen die volgens de geldende normen niet voor woningtoewijzing in aanmerking komen of door omstandigheden buiten het gebruikelijke patroon vallen en per sonen voor wie geen aparte woonvoor zieningen bestaan. Staatssecretaris Van Dam zei tijdens het gesprek dat hij graag regelmatig contact zou hebben met het overlegor gaan. Hij nodigde de vertegenwoordigers uit op korte termijn met concrete plan nen en begrotingen te komen. GENÈVE (UPI en AP). Er zijn nu 13 miljoen mensen in Afrika die door honger als gevolg van droogte worden bedreigd. Dit heeft de Liga van Rode- Kruisverenigingen in Genève gisteren meegedeeld. De helft van deze mensen betreft kinderen onder de 15 jaar, aldus de Liga in een nieuwe oproep aan de hele wereld om hulp te verlenen. B-52-bommenwerper een bombardements- vlucht. Senegal: daar worden 2,5 miljoen bedreigd, onder wie één miljoen kinde ren onder de 15 jaar. Opper-Volta: van de 5,5 miljoen in woners is één miljoen ernstig getroffen. Van de 2,9 miljoen stuks vee zijn 2,4 mil joen dieren omgekomen. De Knight-dagbladen en de Washing ton Post hadden gemeld dat de beschul digingen aan het adres van Agnew van aannemers in Baltimore kwamen. De vice-president benadrukte dat hij er uiteraard belang bij heeft zijn on schuld bevestigd te zien. „Maar ik heb geen reden aan te nemen dat de openba re aanklager mij in staat van beschuldi ging zal stellen” TOKIO (UPI). Honderden Japanse vissers hebben zich gisteren aangesloten bij de al enige dagen durende blokkade door collega’s van chemische fabrieken in Chiba, ten oosten van Tokio. De vissers eisen dat de fabrieken hun com pensatie verlenen voor het vervuilen van hun visgronden met kwik. DÜSSELDORF (DPA) Gistermiddag heeft zich in de steenkoolmijn „Sachsen” te Hessen bij Hamm in de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen op een diepte van 1040 meter een myngas- ontploffing voorgedaan, die aan twaalf mijnwerkers het leven heeft gekost. Tot dusver zjjn zes lijken geborgen. Mijnwerkers hebben zichzelf in veilig heid gebracht. Van de ploeg mijnwerkers die door de explosie werd getroffen maakten verscheidene Marokkanen deel uit. Phnom Penh vertrekken tot 15 augustus volgeboekt. Franse kringen verklaarden dat Air France overwoog vluchten naar het Cambodjaanse binnenland stop te zetten vanwege de toenemende onveilig heid en bombardementen door Ameri kaanse vliegtuigen in de buurt van vliegvelden. De Verenigde Staten hebben hun bombardementen op Cambodja sterk op gevoerd vanwege de bedreiging van Phnom Penh, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie in Washinton gisteren bekendgemaakt. Luitenant-ge- neraal Daniel James, de zegsman van het ministerie zei, dat het huidige bom- bardementsgemiddelde het hoogste van de afgelopen maand was. Mali: van de bevolking van vijf miljoen zielen, zijn er vier miljoen ge troffen. Vijf-en-negentig percent van het vee van de nomaden is omgekomen. In een scherp gesteld communiqué, uitgegeven aan het slot van besprekin gen in Bonn tussen SPD-leiders en een delegatie van de Frelimo (de Afrikaanse bevrijdingsbeweging in Mozambique), geeft de SPD te kennen, dat Lissabon zijn woord gebroken heeft aangaande het gebruik van wapens, dat het als NAVO-lid heeft ontvangen. DEN HAAG. Staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) staat zeer positief tegenover de doelstellingen van het landelijk over leg voor bijzondere huisvesting (LOBH) dat bleek gisteren tijdens een gesprek van de staatssecretaris met vertegen woordigers van het L.O.B.H. Agnew zei dat hij dinsdag een „diep gaand gesprek” van een uur en drie kwartier met president Nixon heeft ge had en dat hij deze ervan in kennis stelde dat hij een persconferentie zou houden. Onder normale omstandigheden aldus de vice-president, zijn er traditio nele waarborgen ter bescherming van iemand die onderwerp van een onder zoek is. Maar, voegde hij er, refererend aan de „lekken”, aan toe, „die bescher ming geld klaarblijkelijk niet voor dc vice-president van de Verenigde Staten” Agnew zei dat president Nixon ver trouwen in hem had uitgedrukt maar dat hij niet om een desbetreffende ver klaring in het openbaar van de president zou vragen. „Dat is alles wat ik nodig heb”, zei Agnew met 'een verwijzing naar Nixons persoonlijke uitdrukking van vertrouwen in hem. De vice-president zei op de vraag of hij had overwogen af te treden om het vertrouwen van het publiek niet te be schamen: „Ik verwacht niet schuldig te worden bevonden enik ben daarom niet van plan mij daarin te verdiepen”. De laatste maal dat een tunnel als vluchtweg diende, was vorig jaar 9 ja nuari toen drie Oostduitsers naar het westen ontkwamen. Een jaar eerder op 25 februari 1971 ontdekten Oost- duitse grenswachten een uitgegraven vluchtgang kort voordat deze in gebruik zou worden genomen. Volgens de nieuwsdienst van het Axel-Springerconcern zijn de Oostduit sers op 27 juli al door de tunnel naar het westen gevlucht. Het waren twee broers met hun gezinnen, onder wie vijf kinderen. De vluchtelingen hebben de inmiddels door de Oostduitse grenswachten geslo ten tunnel zelf met de hand uitgegraven. De tunnel kwam uit in de Amerikaanse sector van West-Berlijn. Het graven van de vluchtgang moet volgens een woord voerder van de Westberlijnse politie vele maanden hebben geduurd. De ontploffing vernielde een bagage- depot en doodde de chef hiervan, de 49- jarige Branislaw Babic, een vader van drie kinderen die vijf jaar geleden bij een soortgelijke aanslag werd gewond. Officier van Justitie Bosko Markovic zei op een persconferentie dat het on derzoek tot dusver had aangetoond dat de explosieve lading met vooropgezette bedoeling was gedeponeerd. In mei en september 1968 werden ruim twintig mensen gewond bij ont ploffingen in hetzelfde bagagedepot. La ter werd een lid van de Kroatische Oostasjibeweging die op afscheiding van Kroatië van de Joegoslavische federatie aanstuurt, terechtgesteld na schuldig te Tsjaad: van de totale bevolking van 3,7 miljoen mensen zijn twee miljoen getroffen, van wie 300.000 kinderen. Er zijn 100.000 mensen in onmiddellijk ge vaar. Tachtig procent van het vee is verloren gegaan; B-52-bommenwerpers en 200 aanvals- vluchten van gevechtsbommenwerpers worden ondernomen. Maandag doodde een jachtbommen werper van het type F-lll 137 burgers in de stad Neak Luong op 70 kilometer ten zuiden van Phnom Penh. Tweehon- derdachtenzestig mensen werden ge wond. Een tweede F-lll liet dinsdag een bom vallen op het dorp Koh Tachor op 4 kilometer van Neak Luong. Hierdoor kwamen acht burgers om het leven en werden er twaalf gewond. Gistermorgen maakte de Rode Khmer de telefooncentrale van Phnom Penh op dertien kilometer ten westen van de stad onklaar, waardoor de Cambodjaan se hoofdstad geen telefonisch contact met de buitenwereld meer kan onder houden. De Rode Khmer werd drie uur weer uit de centrale verdreven, maar toen had zij 70 percent van de appara tuur vernield. Men verwachtte dat de storing als gevolg daarvan vier a zeven dagen zou duren. Mitterrand, die algemeen wordt be schouwd als de sterkste rivaal die de linkse oppositie in Frankrijk bij de volgende presidentsverkiezingen tegen een Gaullistische kandidaat in het veld kan sturen, heeft zich de laatste maan den veel moeite gegeven om de banden tussen de verschillende socialistische partijen in Frankrijk, Engeland, Italië en zelfs West-Duitsland nauwer aan te halen. De verkiezing van de strijdvaardige Mansholt, wiens aanzien en papieren sedert zijn optreden in Brussel hoog zijn gestegen, als inspirerend leider van de socialistische Internationale, zou in de ogen van Mitterrand een belangrijke nieuwe stap zijn in de richting van een inniger verbondenheid tussen de diverse uiteenlopende stromingen in het Europe se socialisme. AMSTERDAM Het Amsterdamse VVD-raadslid A. Pais heeft gisteren ernstige kritiek geleverd op de manier waarop mensen die klagen over geluids hinder door vliegtuigen, met een dood doener worden afgescheept. BONN (Reuter en UPI). De West duitse sociaal-democratische partij van bondskanselier Willy Brandt heeft giste ren Portugal beschuldigd van „overdui delijke schending” van de beginselen van de NAVO en heeft opnieuw aange drongen op een verbod op de leverantie van wapens aan Portugal. Tauro een soortgelijk verzoek van de Democratische Congresafgevaardige Ro bert Drinan, een jezuiet, afgewezen. zijn gevonden aan het plaatsen van bommen in een koffer die hij in het depot had achtergelaten. Een tweede Kroatische nationalist z't gevangenisstraf voor eenzelfde feit uit. Hij was ook ter dood veroordeeld, maar kreeg gratie. De brand die na de ontploffing van gisteren uitbrak, was binnen twintig mi nuten door de brandweer geblust. De gewonden konden na in een ziekenhuis behandeld te ziin voor snüwonden door rondvliegend glas, naar huis gestuurd worden. Het avondblad Novosti in Belgrado schreef dat de perrons van het centraal station op het ogenblik van de ontplof fing vrijwel leeg waren, omdat de ver trekkende treinen weg en de verwachte treinen te laat waren. Thurgood Marshall, lid van het Ame rikaanse Opperste Gerechtshof, heeft gisteren opnieuw geweigerd opdracht te geven tot het stopzetten van de bombar dementen op Cambodja. Marshall was hierom gevraagd door het democratische Congreslid Elizabeth Holtzman. Holtzman had Marshall gevraagd te rug te komen van zijn besluit van vorige week zaterdag een vonnis van opperrechter William Douglas, waarin opdracht werd gegeven de bombarde menten onmiddellijk te beëindigen, te vernietigen. In Boston werd door rechter Joseph In burgerlijke en militaire kringen in Saigon acht men een Zuidvietnamees militair ingrijpen in Cambodja hoogst onwaarschijnlijk wanneer de Amerika nen hun bombardementen op dat land 15 augustus zullen hebben gestaakt. Hoewel Saigon onlangs officieel heeft laten weten een verzoek om steun van de regering in Phnom Penh, zo dat wordt gedaan, ernstig te zullen overwe gen, zeggen paleiskringen in de Zuidviet- namese hoofdstad dat president Thieu tegen elk nieuw militair avontuur in Cambodja gekant is. Algemeen is men ervan overtuigd dat de val van Phnom Penh niet meer is tegen te gaan zodra de Amerikanen ophouden hun dagelijkse gordel van vuur rond de stad te leggen. dat in feite geen deel uitmaakt van genoemde zone. „Ofschoon de gespecialiseerde hulp van het Rode Kruis van het grootst» belang wordt geacht in deze nood-situa- tie, kunnen alleen regeringen zelf met steun van de gespecialiseerde instanties een bevredigende oplossing op lange ter mijn hopen te vinden voor de vraag stukken en het menselijk lijden als ge volg van de droogte”, aldus de Liga. De cijfers van land tot land zijn volgens de liga: Een Amerikaanse keert terug na Intussen zijn alle vliegtuigen van in ternationale maatschappijen die uit De demonstranten blokkeren de poor ten en aanlegkaden van drie bedrijven en zijn van plan hun actie voort te zetten tot hun eisen zijn ingewilligd. Ze willen 10 miljoen dollar schadeloosstel ling en eisen dat de fabrieken de vis gronden schoonmaken en voortaan geen kwik meer bij de produktie gebruiken.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3