Kurt Kohls: Prostitutie zonder criminaliteit wachten op geld politie De ongewone hobby van Willem Haberer voor Ruigoord ZwijgenEuromin Leidseplein: en de kansen iff Auto kwijt? Hier kijken! Vlootbezoek C Sportkerk Nieuwendijk Parkeergarage Vondelpark Open paleis Nachtwacht ff IR ÏR DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING^/ „IK BEN nu bekend als de bonte hond, niet alleen bij de politie in Amstelveen, maar ook bij die van Amsterdam en bij de rijkspolitie van de groep Aalsmeer. Machtig leuk is het, dat de politiemensen nu met hun lichten knipperen en aan hun pet tikken als ze me zien. Dan krijg ik toch echt het idee, dat ik collega ben. En nog mooier vind ik het als het publiek ook ziet dat de politie me groet”. jjfij r t I U ïgsg W"- j ff Duits plan voor Maar, er zijn problemen. Ten eerste k! de 58-jarige ice- le on- Een woordvoerder van Publieke Werken merkte dan ook somber op, dat het nog wel enige jaren zal duren voordat het Leidseplein zijn nieuwe gezicht kan la ten zien. heeft. Het zal niet eenvoudig zijn met onze denkbeelden vaste voet aan de grond te krijgen.” ad ►t- an an lie en ur is e- 14307 ti de t- de o- ;t- te Ml in ch de at et et et il- :n at 57 1,4 ge in de ad te er e- 8 in s- ag IN HET begin drukte hem dat nogal teneer, omdat hij besefte op zijn leeftijd moeilijk ander werk te kunnen vinden. Hij mag dan veel jonger ogen dan 58, ook dat helpt bij het zoeken van een baan niet veel. Zijn verkeerspassie hielp hem echter snel over de teleurstelling heen. „Even heb ik nog gedacht, dat ik misschien nog parkeerwachter zou kun nen worden. Ze vroegen mensen en ik heb er aan het bureau voor gesollici teerd. Dat zou mooi geweest zijn. Maar misschien moet je daar ook al veel diploma’s voor hebben of hebben ze mij weer niet genomen vanwege mijn lengte Ik ben maar één vijfenveertig en dan ben je gauw te klein overal voor. An ders had ik ook vast politieagent willen worden. Toch jammer dat ik ook geen parkeerwachter kon worden.” Het interieur van de kerk van de H. Ignatius aan de Keizersgracht is om getoverd in een moderne sporthal. Over enkele weken zal het ook aan de buitenkant gerestaureerde com plex voor de eerste maal op gym schoentjes worden betreden. de politiewagens van het Bureau Leidse plein, dat pas opgedoekt zal worden als het nieuwe bureau aan de Lijnbaans- gracht klaar is. En dat duurt nog even. Voorts is er het chronische geldgebrek. DAT MEN op de Wallen niet be paald h alsreikend naar zijn komst heeft uitgekeken, interesseerde Kuhrt Kohls maar bitter weinig. Zaken zijn zaken en daarom was de Westduitse handelaar in onroerend goed twee dagen in Amsterdam. Om persoonlijk meer lijn te brengen in de plannen om in h et hartje van de stad een „Eros Centrum” te bouwen. Ontdaan van alle franje komt het neer op een sjiek bordeel met dertig ap partementen. De laconieke medede ling van commissaris Westerhof van de zedenpolitie, dat de hoofdstad wei nig behoefte heeft aan nieuwe injec ties o p dit gebied, heeft hem niet afgeschrikt. Integendeel Het kost moeite een afspraak met de miljonair te maken. Tenslotte is de topman van twaalf ondernemin gen, waaronder de op exploitatie van lichte zeden gerichte „Annabella Lie- genschaften” in Ulm, met een jaar omzet van 60 miljoen gulden „viel auf Reise”, verklapt zijn secretaresse. Toen heb ik het van hem overgenomen." „Elk weekend ben ik bij de Bosbaan te vinden en soms ook wel op andere kruispunten. Ook sta ik vaak aan het Stadionplein bij het Olympisch Stadion om te kijken hoe die grietjes daar het verkeer regelen. Sinds ik werkloos ben, kunt u me bijna elke dag op de kruis punten vinden”. Sinds eind april is hij werkloos, na zeventien jaar bij een en dezelfde baas brilmonturen te hebben gemaakt. Het bedrijf ging echter failliet en Haberer kwam op straat te staan. HIJ BENADRUKT dat hij alles in overleg met de gemeentelijke autori teiten wil regelen, maar eerder heeft hij ook ai laten doorschemeren ook in het geval van een weigering wel pasklare oplossingen te weten. „In een woonhuis is het kennelijk niet verboden dergelijke diensten te verle nen.” Maar in dat geval zal de door de maatschappij gevoerde slogan „Sex mit Herz” moeilijk op de voorgevel kunnen prijken. Kohls verontschuldigt zich voor het feit, dat hij op dit moment nog geen klare wijn kan schenken en dat hij zich diplomatiek moet opstellen. Voor het einde van deze maand zal hij evenwel weer in de hoofdstad zijn om enkele zaken definitief af te wik kelen. Wat voor zaken? Hij grijnst veel betekenend. Laat zich iets ont vallen over een schitterend krantege- bouw, dat in het centrum leeg staat. Het verlaten bolwerk van het Han- delsblad aan de Nieuwezijds? Kohls zwijgt. OP DE Nieuwendijk is het onmis kenbaar plezieriger winkelen sinds deze passage in het voorjaar bij het voetgangersdomein is getrokken. De gemeente gaat nu ook wat aan de dwarsstraatjes naar de N.Z. Voor burgwal en het Damrak doen. Ook daar zal de auto in de meeste geval len geen boodschap meer hebben en moet sierbestrating de zaak opfleu ren. stelt zich iemand in deze branche doorgaans anders voor”, meent hij. Zijn maatschappij beheert reeds zes erotische centra in West-Duitsiand: in Konstanz, Hannover, Kaiserslautern en het Zwarte Woud. Men is van plan om daar voor het eind van het jaar nog vijf aan toe te voegen, waarvan twee in het buitenland. Kohls, die ook belangen heeft in gastronomische bedrijven, bouwbe drijven alsmede reclame- en make laarskantoren, liet al in januari zijn oog op Amsterdam vallen. „Een ge weldige stad met veel internationale sfeer”, oordeelt hjj. „Alleen, een pret- centrum met enig niveau ontbreekt nog.” Met zijn Annabella-club kan hij daar „verbetering” in brengen. HIJ VERTELT dat de autoriteiten in zijn eigen land best tevreden zijn over de manier, waarop de streng gereglementeerde bordelen functione ren. Geen schandalen, geen toene mende criminaliteit. Kohls: „Ons sys teem brengt een oplossing voor de problemen rond prostitutie dichterbij. De erostessen zo worden de meis jes genoemd dragen bij tot het in stand houden van huwelijk. Boven dien haal je de prostitutie uit de criminele sfeer.” Een filosofie die kennelijk geen indruk heeft gemaakt op de chef van de zedenpolitie. Commissaris Wester hof liet Kohls weten, dat bordelen in Amsterdam niet toegestaan zijn. Kohls: „Hij heeft me letterlijk gezegd, dat WEL WIL hij, nog kwijt dat de Hollandse autoriteiten binnenkort een uitnodiging zullen krijgen om met eigen ogen te zien hoe keurig en prettig de zaken in zijn huizen van plezier zijn geregeld. Daarna stapt hij de brug over de Keizersgracht op om voor zijn zonen voetbalshirtjes van Ajax en Feyenoord te bemachtigen. Binnen enkele weken zal „De Nacht wacht” niet alleen te zien zijn in het Rijksmuseum maar ook op het Rem- brandtsplein, waar een barbecue-res taurant met die naam zal openen. Het is gevestigd in de twee maanden geleden verdwenen nachtclub „Troca- dero”. Een andere eetgelegenheid op dit plein komt te staan op de plaats, waar jaren geleden „Riche” door brand werd verwoest. I AAN vlootbezoeken geen gebrek deze zomer. De komende dagen bren gen drie Noorse marineschepen een officieel bezoek aan Amsterdam. Het zijn het opleidingsschip Haakon VII en de mijnenvegers Sira en Kvina. Zaterdag en zondag zijn ze ’s middags van twee tot vier uur voor het pu bliek te bezichtigen. Leuk om ook het Noors weer eens op te halen. ken, dat ze zich „verkeerskeurig” gedra gen, omdat hij daar staat, dan is Willem Haberer gelukkig. „Af en toe pak ik mijn transistor radio met antenne en luister dan naar de politieberichten. Soms praat ik er zelf ook tegen, dan lijkt het allemaal nog echter.” Zo’n passie voor het „agentje- spelen”, zoals Willem Haberer het zelf noemt mag dan vreemd lijken, hij stelt het op dezelfde lijn met hobby’s als postzegels verzamelen, vissen of zoals helemaal wezenloos zijn van voetballen. Het is allemaal begonnen toen Willem Haberer twintig jaar geleden zijn motor- rijbewijs ging halen. Haberer: „Ik vond het zo machtig interessant, dat ik erin ben doorgegaan. Ik kreeg steeds meer interesse en be wondering voor politie, marechaussee, wegenwacht en ambulance. Nee...., het leger grijpt me wat te hoog, dat is me te streng. Vroeger, toen ik in Den Helder woonde, vond ik die parades daar wel erg interessant. Maar meer deed het me toch niet.” „In Amstelveen zag ik op een kruis- unt een jongeman staan, ’t Leek net een igent en hij deed ook alsof hij het /erkeer stond te regelen. Hij stak bij voorbeeld. zijn hand op, dat voetgangers et mochten oversteken. Ik heb hem gevraagd of dat agentje-spelen zomaai kon en ben toen met hem gaan samen werken. Hij was pas uit militaire dienst, maar moest weer gauw aan het werk. ADVIES voor zielige automobilis ten: heeft u uw auto in Amsterdam niet zo elegant geparkeerd en komt u na terugkomst tot de ontdekking dat- ie is verdwenen? Neem dan een kijk je op het terrein aan de Oostelijke Handelskade nr. 7. Sinds enige tijd stalt de Amsterdamse politie daar weggesleepte auto's. Dat wegslepen kost de gemeente wel maar u nog steeds geen cent extra, maar de bon voor het fout parkeren moet wel eerst betaald zijn voordat de auto’s worden vrijgegeven. DE KANS dat er in het Vondel park in de slurf naar het Leidse- bos.je een reusachtige ondergrondse parkeergarage wordt gebouwd, is erg klein geworden.Niet alleen hebben de omwonenden daar ernstig bezwaar tegen, ook bij de gemeente staat men nogal sceptisch tegenover dit project dat nauw verband houdt met de ho telplannen van Bouwes op de plaats van het Huis van Bewaring. Men vindt dat de hotelbezoekers hun auto best op het maar weinig verderop gelegen Museumplein kunnen parke ren. Een woordvoerder van Publieke Werken: „Het zal wef niet doorgaan". EEN BEZOEK aan het Koninklijk op de Dam is altijd de moeite waard. Alleen, het probleem is dat men er doorgaans niet binnen komt. Deze maand staat het paleis evenwel voor het publiek open: van maandag tot en met vrijdag kan men tussen half twee en half vijf ’s middags de beroemde schepping van bouwmees ter Jacob van Campen bezichtigen. Desondanks blijft de politie zijn best» kameraad, zeker nu ze hem allemaal zc vriendelijk groeten, sinds hij ook met Ted de Braak voor de radio is geweest „Eerst wilde ik niet helemaal naar Hil versum komen. Maar ik had nog nooit de studio gezien en later dacht ik: kom waarom niet? Je bent toch weer een streepje verder. Het is een geweldig leuk gesprek geworden en ik heb nog bericht thuisgekregen, dat ik recht heb op hono rarium, omdat ik aan dat programma Van Twaalf tot twee heb meegewerkt.” „Politie zegt mij altijd gedag NA LANG aandringen laat Kohls zijn PR-tnan een ontmoeting arran geren in het Pulitzerhotel. Hij arri veert stipt op tijd. Een gespierde man van 45 jaar in een beige pak met knalgele das. Hij benadrukt dat hij getrouwd is en drie kinderen heeft. „Ik ben een heel normaal mens. Men Het Leidseplein is onmiskenbaar opge fleurd sinds het autoverkeer uit de Leid- sestraat werd verbannen en het plaveisel in de intieme hoek tussen schouwburg, Kootjes broodjeswinkel en Reynders in een terras met Pigale-achtige effecten werd herschapen. Het is er tot diep in de nacht een gezellige drukte en over de nonchalance, waarmee de vogels in de bomen met hun uitwerpselen omsprin gen, windt het publiek zich ook al niet op. EéN DING zit Willem Haberer dwars. Zijn helm mag hij wel op, tegen de politie-overhemden met borstzakjes en epauletten (kleiner dan de politie-epau- letten) bestaat ook geen bezwaar. Maar de witte pet mag hij niet dragen, on danks het feit dat hij er geen embleem op heeft en de politie donkere petten draagt. „Ik kreeg er onenigheid over met een brigadier. Die zei: dat wordt toch te gek, dat kan niet.” Maar ook zonder pet gaat het „agent je-spelen” Willem Haberer uitstekend af. Hij glimt van pret als hij beschrijft hoe hij buitenlanders die de weg niet weten, door het verkeer loodst. „Eerst probeer ik het zo goed en zo kwaad mogelijk uit te leggen, maar als ik dan zie dat ze het toch niet begrijpen, stap ik op de scoot er, draai het grote licht op en ga vooruit rijden. Net als een politie-excorte voor een Koninklijke stoet. Machtig is dat.” „Eros Centrum” Het Leidseplein zou nog een stuk ge zelliger kunnen zijn. Publieke Werken heeft daar al geruime tijd plannen voor klaar liggen. De auto zou dan helemaal moeten verdwijnen, zodat er meer ter ras, groen en troittors aan bod zou komen. Dat geldt in zekere zin ook voor het Kleine Gartmanplantsoen, waar ver keerstechnisch gezien alleen een taxi- standplatas is geprojecteerd. Over het gezicht van Willem Haberer trekt een vergenoegde grijns, die laat zien hoezeer hij zich erover verkneutert, dat de politie niet alleen zijn beste kameraad is, maar dat de politiemensen hem ook als hun beste kameraad beschouwen. „Ik ben de politie niet tot last, me neer”. zegt Willem Haberer. „Inspecteur Kroon van de gemeentepolitie hier, wil le het liever niet meer hebben. Maar zijn mannen hebben zelf gezegd, dat ze eerder gemak dan last van me hebben” „Assistent-agent” voelt Willem Habe rer zich en daarom voelt hij zich ver plicht bijna al zijn vrije tijd door t< brengen op drukke kruispunten. Daa? staat hij dan bij zijn witte scooter met zijspan in een uitmonstering, die sterk op die van een politieagent lijkt. En als de weggebruikers dat nu ook maar den- DE BAZEN van Euromin, het West duitse concern dat interesse zou hebben een olieraffinaderij in het westelijk ha vengebied neer te zetten, hebben offici eel nog niets van zich laten horen. Dit tot stomme verbazing van de gemeentelijke en provinciale milieu-ambtenaren, die er toch hard aan hebben getrokken om het doorlichtingsrapport de stank kan door de beugel, was de conclusie tijdig klaar te hebben. Formeel is er op het provinciehuis evenwel nog steeds geen aanvraag van Euromin binnengekomen om te kunnen starten. Dit nu verdriet de Amsterdamse „kooplieden”, die toch al zoveel moeite hebben de zandwoestijn een industrieel klimaat te geven, zeer. Stel dat Euromin niet doorgaat: is Ruigoord dan gered? Dat lijkt te simpel. Zeker, de tot de PPR bekeerde Kabouter Roel van Duin en zijn kunstenaars doen hun best en Halfwegs burgemeester IJs- selmuiden kon in Den Haag een aardig succesje oogsten bij minister Gruijters, die zich indachtig de D’66-oppositie in de Amsterdamse raad niet al te vleiend over de landhonger van de hoofdstad heeft uitgelaten. Dat heeft het gemeentebestuur nog niet tot boute uitspraken kunnen verlei den. In een communiqué wordt gezegd: „Het gemeentebestuur van Amsterdam acht het niet juist commentaar te geven naar aanleiding van berichten uit de derde hand. Het overweegt zich tot de minister te wenden met het verzoek van hem te mogen vernemen wat hij heeft gezegd. Pas als het gemeentebestuur de beschikking heeft over de juiste en vol ledige tekst van de minister en inzicht heeft in het verband waarin deze is gedaan, kan het zich over eventueel commentaar beraden”. Een ding is daarbij duidelijk: als dat antwoord pas komt als Ruigoord reeds is platgewalst, is het te laat. KURT KOHLS de zaak in Amsterdam helemaal in kannen en kruiken is en dat men daarom geen veranderingen nodig 1'4 /«Hr 1Mb ■B F’w

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7