Dé Stoop blijft toch aan als voorzitter Brandbeveiliging op Zandvoort verbeterd TEGENWICHT t Engelse pers kraakt Spurs KNWU gaat het fenomeen Schorsing voor Joop van Daele broodamateurs99 aanpakken Andreiko al SPORT Noordwijk dè amateur-kampioen VOOR AJAX” royaal voor „AMSTERDAM i f Bij Europa-cuprace Toerwagens „RENNER TOT EN MET 23 STE JAAR BIJ GROTE SPONSOR” Jl i i I 19 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 Positief N >rt- Geen toezicht i F 1 f fc.. - w Dé Stoop: „Er is weer hoop” de Dat heeft te maken met onze ex- (Van onze sportredactie) ANDREIKO: weer zege een Noordwijk-middenvelder Ben Barten op de schouders van uitgelaten supporters. (Van onze sportredactie) Europees de ire- lai- oen ioe- lui- lam teur verder te gaan. Foerster: „Wij heb ben het besluit genomen en gaan door. Of die bepaling het volgend seizoen al zal ingaan, weet ik niet. Een bepaalde overgangsperiode vraagt een dergelijke maatregel wel”. Verzet zal daarbij vooral komen van de amateursponsors. Zij hebben het plan van de wielerbond al eerder van de tafel geveegd en niets wijst erop dat zij dit Stoop daarover (nadat stichtingsbe- stuurder Stol zich al in die zin had uitgelaten): „Er zijn misschien dingen gezegd die ik beter niet had kunnen zeggen. Ik moet zeggen dat ik dat betreur.” Zeker lijkt in ieder geval dat voor de broodamateurs, die acht maanden in het jaar bij een baas werken en vier maan den fietsend hun geld verdienen, minder goede tijden gaan aanbreken. NOORDWIJK. In Noordwjjk heeft de gelijknamige za- terdag-amateurkampioen gisteravond voor 5000 toeschouwers een 21 overwinning behaald op het Roosendaalse RBC - de zondag-amateurkampioen - en daarmee de titel van algemeen kampioen van Nederland veroverd. Een titel, waarvan de bijbehorende beker door KNVB-praeses Meuleman aan aan voerder Kees Spaanderman na 90 minuten aantrekkelijk voet bal werd overhandigd. Vijfentwintig minuten lang kon RBC, danig verzwakt door enkele geblesseerde spelers en het vertrek naar FC Brugge van de topscorer van de Nederlandse amateur-voetbalcom- petitie, Louis Verstraeten, de stormlopen van de Noordwijkers opvangen. Hierna raakte RBC, dat vanuit een gesloten verde diging speelde, wat overmoedig en dat werd door Noordwijk ven ddy ook met s in srd, ivid ipi- ■oe- mse rer. iële ens ssie lijn en- de ote oen ;ric Iter en iam cie- de ken en ten oor iter vde aar ien. lijn ten. OC Eregroep: 1—1, ige ien in- naf jd- B le ien en, en. {e- ens aan le van lam 'rite leid tot orie ams :de- Ne. ina. on< rote leze Het was de derde wedstrijd tussen beide rivalen. De eerste in Noordwijk, werd door de zaterdag-kampioenen met 31 gewonnen; de tweede, in Roosendaal gespeeld, won RBC met 3—1. ieel 2d ns- ipes ind, gië, Ier. Ir». :za. in- 22 het iurs ien: dan rer- 12 >er- ivee het riet ifte. ooi, aan ui- >rs. be- che ;us- •ote gen relfl ien, na- nen ers. ge- ima UTRECHT. Niets heeft de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie tot nu toe gedaan om de doorstroming van de „rjjpe” amateurs naar de profcategorie te be vorderen. Men wreef zich in de handen als bondscoach Joop Middelink met een winnaar van de Ronde van Engeland, Oostenrijk. Rheinland-Paltz of met een Olym pische plak in het vaderland terugkeerde. Nederland had het toch weer gemaakt. Dat het succes werd behaald met coureurs die eigenlijk allang prof hadden moeten zijn, deerde niet. Evenmin was het de Wielrenunie een zorg dat die „oudjes” het jeugdige talent in de weg stonden. keer welwillend ja zullen zeggen. Veel zal het ze niet helpen, want de bond is vastbesloten het plan uit te voeren. Foerster: „Het is een eerste stap. We gaan ook nog wat aan die startgelden en premies doen. Wat dat precies zal zijn, daar zijn we het nog niet over eens”. niet meer ingeschreven op seizoen kaarten en de schuldeisers stonden binnen de kortste keren op de stoep. Ik denk aan FC Utrecht, dat direct de 58.000 gulden wilde hebben die het nog tegoed had in verband met de transfer van Leen van der Merkt. Ik heb me gerealiseerd dat weggaan za kelijk gezien zeker verantwoord was, maar uit menselijke overwegingen niet.” Met het bekend maken van zijn aanblijven maakte Dé Stoop meteen weer zoals men dat van hem ge wend is de nodige optimistische verwachtingen kenbaar. „De gemeente heeft positief gerea geerd op een tweede verzoek tot het geven van subsidie. De raadscommis sie voor sportzaken buigt zich daar op dit moment over. Een erg gelukki ge factor is, dat de KNVB en VVCS zich positief ten opzichte van ons hebben uitgelaten. meteen afgestraft. Uit een misser van Van Zandvliet produ ceerde Bogers het eerste doelpunt. Tot aan de rust hield RBC, technisch de iets betere ploeg, stand tegen de geweldige inzet van Noordwijk, dat in Spaan derman en Vreugdenhil, overgenomen van Ter Leede, zijn beste spelers had. Bijzonder spectaculair was de start van de tweede helft. Eerst slalomde de RBC’er Schouw vanaf de middenstip door de Noordwijkse af weer. Hij tikte terug op Nouwens, die oer- hard tegen de lat schoot. Vlak daarop kwam Noordwijk, toen RBC-goalie Van de Meeberg blunderde, op een 20 voor sprong door Broering. In dezelfde minuut echter verkleinde RBC de marge tot 21, toen Brouwers met een omhaal de bal achter doelman Smit deponeerde. RBC ging daarop onstuimig op de aanval spelen, de nodige risico’s op de koop toenemend. Daardoor ontstonden er voor de Noordwijkers nog enkele kansen op een hogere score, maar in hun enthousiasme zochten de Zuidhollanders steeds de minst logische weg naar het doel. Het 20 minuten durende wanhoopsoffensief van de Roosen- dalers leverde echter, behalve zo nu en dan aantrekkelijk voetbal, geen doelpunten meer op. van FC Amsterdam komt op vrijdag 24 augustus aan de orde. De relatie tussen Dé Stoop en de gemeente Am sterdam, met name wethouder Ver- hey, is vooral na het afwijzen van het eerste verzoek om financiële steun verre van vriendelijk geweest, wat nog eens werd aangewakkerd door een aantal publicaties. ploitatie van het afgelopen seizoen, die helemaal niet zo beroerd was. Ik durf zelfs te zeggen: beter dan bij de meeste clubs. Zonder overheidssteun draaiden we met een tekort van slechts 80.000 gulden. Bovendien heb ik de houding van onze spelers de afgelopen weken erg gewaardeerd. Ondanks de vrij onzekere situaitie hebben zij zich met honderd procent inzet op het nieuwe seizoen voorbe reid. Ik ben er nu weer van over tuigd en de spelers denken ook in die richting, dat FC Amsterdam een goed tegenwicht voor Ajax kan vor- De tweede subsidie-aanvraag DEN HAAG. Hoewel de competitie in het betaalde voetbal pas zondag be gint heeft de tuchtcommissie van de KNVB toch alweer vier spelers moeten straffen naar aanleiding van gebeurte nissen in oefenwedstrijden. Een van hen is Joop van Daele (Feyenoord). Hij zal zondag de competitiestart niet als speler meemaken. De Rotterdammer kreeg een boete van 250 gulden opgelegd, terwijl tevens een voorwaardelijke schorsing voor een wedstrijd werd omgezet in een on voorwaardelijke. Van Daele kreeg de straf opgelegd naar aanleiding van ge beurtenissen in de wedstrijd De Graaf schapFeyenoord, die op 18 juli werd gespeeld. TOINE HEZEMANS Foerster zegt: „We hebben via juryle den en de consuls geprobeerd het pre miebedrag en de startgelden in te dam men. Dat is niet gelukt. Er worden startgelden betaald die met reisvergoe- dingen niets te maken hebben. Er wor den veel te veel premies weggegeven, maar wij hebben er geen toezicht op. Dat hebben alleen de consuls en die treden onvoldoende op”. Tottenham werd door Ajax toege takeld als door een roofdiermuil en het litteken zal het komende seizoen nog lang ziefabaar zijn. Ajax over rompelde Spurs nïef'alleen. Veel ér ger: het maakte duidelijk dat het spel van de Britse ploeg volkomen verou derd is. Tottenham’s voetbal, eens het trotse produkt van het beste wat op dit gebied wordt gepresteerd, was te genover de nieuwe meester van het wereldvoetbal ouderwets. Ajax verlaagde de Tottenhamspe- lers tot figuranten i n een klassieke ontmoeting, die bewees dat het En gelse voetbal op het ogenblik stil staat. Cruyff toonde een artisticiteit, die het begrijpelijk maakt, dat Barce lona vorige week bereid was 800.000 pond voor hem te betalen”. Met nog twee ronden te spelen in het open Nederlands schaakkampioenschap lijkt de Joegoslaaf Kurajica zeker van de titel. Hij heeft zeven punten uit zeven partijen. Kuyken handhaafde zich op twee punten achterstand door een gedecideer de overwinning op Douwe de Jong, die dit toernooi wel beneden zijn kunnen speelt. Gordijn was op winst uit tegen de eveneens offensief ingestelde Barrow. Na een fel gevecht moest de Hagenaar in een lang eindspel de remise veilig stellen. Baba Sy had wel voordeel tegen Smith, maar in een 4 om 4-eindspel vond de Amerikaan de juiste weg. Le febvre boekte zijn derde punt, tegen de Fransman Rabatel. Dé Stoop liet op 26 juni weten dat hij de leiding van een voetbalbedrijf zonder steun van derden niet lager kon aanvaarden en stelde op die dag met onmiddellijke ingang zijn functie ter beschikking. Hij verklaarde zich echter wel bereid zijn werkzaamhe den gedurende de intertoto-competi- tie, die afgelopen weekend eindigde, te blijven verrichten. Stoop, zoals be kend de grote geldschieter van FC Amsterdam, toonde zich destijds vooral teleurgesteld door het afwijzen van gemeentesubsidie voor FC Am sterdam door wethouder Verhey. Daardoor én door de beslissing van Dé Stoop om de voorzittershamer niet langer te hanteren, werd FC Amster dam financieel sterk ondermij nd en stapelden de geruchten over een op handen zijnde liquidatie zich op. Stoop: „Zes weken geleden zag ik het allemaal niet meer zitten. Als zaken man was het niet verantwoord om door te gaan. Later heb ik beseft, dat ik mij in dit geval moeilijk als za kenman zou kunnen opstellen. On middellijk nadat ik gezegd had als voorzitter te zullen aftreden, werd er HOOGEZAND. Na de zevende ron de in het internationale KSH-damtoer- nooi te Hoogezand heeft de Rus Andrei ko zich nog steviger aan de leiding genesteld. Zelf won hij door een een voudige combinatie in het middenspel van de Zwitser Cazemier, terwijl Harm Wiersma niet verder kwam dan een puntenverdeling met Jan de Ruiter. Met deze remise mocht de Friese cradk eigenlijk nog blij zijn, want te gen het einde van de partij moest hij zeer secuur spelen om de nederlaag te ontgaan. De Ruiter had het aanvallende spel van Wiersma de gehele partij goed onder controle gehouden en legde deze vrijwel lam. Wiersma raakte hierdoor een punt verder achter op zijn Russische rivaal. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Norman Giller van de Londense Daily Express geeft een vernietigend oordeel over de Spurs in hun ontmoeting met Ajax. „Dit was niet zozeer een nederlaag voor Tot tenham als voor het hele Engelse voetbal.” In de hoofdgroep gaat de jeugdige kampioen van Nederland Hans Jansen uit Emmen nog steeds fraai aan de leiding met twee punten voorsprong op de Belg Gregoire. In de jeugdgroep zag Ron Clerc uit Amsterdam zijn concurrent Willem Winter uit IJmuiden tot op één punt naderen (12 om 11). De uitslagen: Eregroep: Lefebvre (Can)—Rabatel (Fr) 11, Baba Sy (Sen)Smith (VS) 11, De Jong (Ned) Kuyken (Zwits) 02, De Ruiter (Ned) Wiersma (Ned) 11, Gordijn (Ned) Barrow (VS) 11, Cazemier (Zwits) Andreiko (Rus) 02, Stand: 1. Andreiko 12 pnt, 2-3 Wiersma en Kuyken beiden 10 pnt, 4. Baba Sy 8 pnt, 5 t.m. 8 De Ruiter, Barrow, Rabatel en Smith allen 1 pnt, 9-10 Gordijn en Cazemir, beiden 5 pnt., 11-12. De Jong en Lefebvre 3 pt. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. De veronderstelling is natuurlijk speculatief, maar als tij dens de Grand Prix van Nederland het zelfde brandbeveiligingsmateriaal langs de baan was opgesteld dat zondag tij dens de Europa-cuprace voor Toerwa gens te bewonderen valt, dan had de verongelukte coureur Roger Williamson een uitstekende kans gehad dat hjj nu nog in leven zou zijn. De CENAV heeft namelijk lering getrokken uit de onge kend felle kritiek die zich na het fatale ongeluk (het sectierapport is nog niet binnen) op de organisatie heeft ontladen. Kernpunt van de genomen besluiten is dat voor de komende race meer mobiele reddingseenheden zullen worden ingezet en dat de wedstrijdlei ding de beslissing om in actie te komen zal delegeren naar de commandanten van ieder van deze voertuigen. Zondag 12 augustus zal een vijftal reddingswagens van de O.N.S. (Oberste National Sportkommision), zoals deze ook op de Nürburgring worden ge bruikt, op Zandvoort worden ingezet en als zelfstandige reddingseenheid, naast de al bestaande voorzieningen, gaan ope reren. Deze O.N.S.-wagens zijn elk met twee bemanningsleden bezet, waarvan de bestuurder een internationale raceli- centie bezit. De auto’s variëren van een tot „brandweerauto” omgebouwde Por sche Carrera tot een Alfa Romeo 1750. De Porsche Carrera zal in de onmiddellij ke nabijheid van de wedstrijdleiding worden gestationeerd. De andere vier op de Hunserug, Scheivlak uit, voor de Panorama-bocht en bij Bos-uit. De kosten van deze extra-beveiliging zijn zo’n 5000 gulden. Merkwaardig was echter dat de orga nisatie voor de Grand Prix niet aan deze beveiliging heeft gedacht. En dat terwijl de O.N.S. beweerde dat men voor de Grote Prijs van Nederland een telegram heeft gestuurd waarin de assistentie, die zondag wel aanwezig zal zijn, werd aan geboden. De CENAV bleek niet op de hoogte van het telegram. Daarom kreeg ge makshalve Jackie Stewart, de man die Zandvoort voor de Grand Prix keurde, de schuld. Hij was wel op de hoogte van men.” Wel heeft de wielerbond een maatre gel uitgevaardigd die de zogenaamde broodamateurs zwaar op de maag zal vallen. Foerster: „De grote sponsors krijgen door die goede amateurs ontzet ten veel publiciteit, dat is ze veel geld waard. Het werkt echter de doorstro ming naar de profs tegen. We hebben nu bepaald dat een renner tot en met zijn 23e jaar bij zo’n grote sponsor mag rijden. Daarna kan hij twee dingen doen. In een witte trui of een trui van zijn club gaan rijden, of prof worden”. Een ingrijpende maatregel, die het bij voorbeeld Fedor den Hertog en vele anderen onmogelijk zal maken als ama- De transfer van Chris Dekker van Amsterdam naar Lyon gaat voorlopig niet door. Titelverdediger Schröder uit Oost- Duitsland won in het Poolse Wladyslowo de vierde race om het Europees kampi oenschap zeilen in de Finjollen-klasse. Hij is leider in het klassement. De Nederlandse atletiekploeg voor de Universiade in Moskou (15 t.m. 25 au gustus) bestaat uit Mieke van Wissen (vijfkamp), Marjan Burggraaf (400 me ter), Frank Nusse (400 meter horden) en Eltjo Schutter (tienkamp). Jos Hermens kan niet van de partij zijn. In het kader van de Koninkrijksspe- len heeft Nederland in heit voetbaltoer nooi met 20 gewonnen van de Neder landse Antillen. Betty Stöve heeft door een overwin ning op de Australische Karen Krantzc- ke de kwartfinales van het tennistoer nooi in Nashville bereikt. De Westduitser heeft de leiding in de wielerronde van Rijnland-Palts behou den. Fons van Katwijk is derde in het klassement. De Nederlandse springruiter Johan Heins is in Dublin tijdens een groot internationaal concours hippique tweede geworden achter Europees kampioen McMahon (Eng). Theo Gorter is Nederlands tennis kampioen bij de jongens tot en met achttien jaar geworden. Bij de meisjes ging de titel naar Ingrid de Jonge. De internationale waterskifederatie heeft het Europese slalomrecord van de Nederlandse Willy Stahle, gevestigd bij Banolas in Spanje, erkend. Het Zweedse jeugd-taf el tennisteam is in Athene door een overwinning op Rusland Europees kampioen geworden. De Nederlander Cees Ral is vierde geworden bij een prof-wegwedstrijd in het Belgische Kortrijk. Winnaar werd de Belg Freddy Maertens. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Dé Stoop is teruggekomen op zijn besluit af te treden als voorzitter van FC Amsterdam. Belangrijkste motief voor zjjn aanblijven is, dat het stichtingsbestuur van de hoofdstedeljjke eredivisieclub, dat behalve uit Stoop uit de heren C. Stol en Olympisch Stadion-directeur Otto Roffel bestaat, er niet in was geslaagd een opvolger te vinden. Tijdens een woensdag gehouden vergadering van het stichtingsbestuur is de heer Stoop, zo verklaarde de heer Stol, „bezweken voor de aandrang van velen binnen de club”. een dergelijke hulp-unit in Duitsland maar had de organisatie in Nederland niet op de hoogte gebracht. Los van deze extra wagens beschikt de brandweer over poederwagens bij de inrit van het rennerskwartier, in het rennerskwartier en voor het ingaan van de nieuwe bocht. De hulpverlening van de O.N.S. is er speciaal op gericht om een gecrashte coureur, wier wagen in brand is gevlo gen, te redden. De „echte” brandweer moet zich met de totale blussing van het wrak belasten. De deelnemerslijst van de Zandvoort- Trophy telt vele bekende namen. Bui tenlanders, maar ook die van Toine Hezemans, die na de 24 uur van Fran- corchamps het klassement om de Euro pese titel aanvoert. De grootste aandacht gaat uit naar de strijd in de derde divisie waar BMW twee fabriekswagens heeft ingeschreven. Zij worden gereden door Hezemans- Quester en Amon-Stuck. Han Akersloot heeft ingeschreven met een Capri. De wedstrijd start om 14.00 uur en is om zes uur afgelopen. Vandaag en morgen wordt getraind. Wat zouden ze zich zorgen maken? De amateur-wielersport bloeide. Met als ge volgen: hoge startgelden, veel premies, sponsors die de renners vaste bedragen uitbetaalden om van te duizelen. En de profsport, de vlag van de KNWU, stierf een langzame dood. Te weinig renners van klasse, te weinig koersen, te weinig te verdienen. Voorbeelden te over. Fedor den Hertog rijdt de Ronde van weet-ik- waar en vangt 400 gulden aan startgeld, in diezelfde ronde wordt bovendien nog een paar duizend gulden aan premie uitgekeerd. Honderd kilometer verder rijdt een middelmatige prof die gezin moet onderhouden, voor een paar tientjes. Voor de KNWU is nu ook de tijd gekomen wat aan deze ongezonde situa tie te gaan doen. En omdat de wieleru- nie het al te ver heeft laten komen, zullen de maatregelen hard aankomen. Jo Foerster, vice-voorzitter van de sportcommissie van de bond, ontkent niet dat het fors uit de hand is gelopen. Zo zelfs, dat bondscoach Joop Middelink voor belangrijke wedstrijden niet over de sterkste mensen kan beschikken. Ze zouden wel gek zijn om voor wat gul dens en de vaderlandse eer in het bui tenland te gaan fietsen. Ze blijven in Nederland, waar in de criteria voor hen honderden guldens liggen te wachten.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19