Ministeriële nota zal vragen om meer personeel en materieel Fraude door personeel luchtmacht Reddingsteam voor circuit Eisen gebruik bromfietshelm bekend gemaakt Uitzetting Pakistaans gezin op het nippertje voorkomen op dertienjarige Betere uitkeringen Niet overdrijven. Man schietend door dorp Pentagon: Geen derde vergissing bij luchtaanval |^EUR B.V.^I oorlogslachtoffers „Behandel mij menselijk Hart o verplanting DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA pagina 7 y j I In Duitsland VROUWEN IN OVERVALWAGEN NAAR SCHIPHOL Verder in de krant Kleurstof Amarant wordt niet verboden EXPLOSIE: TWINTIG GEWONDEN HET WEER Vrij warm Zeer veel doden bij busongeluk Winkelcentrum Schalkwijk Welles’ of nietes’ Het woord is aan... (Van onze parlementaire redactie) iiiiimiimiiiiimiiiiiimiiimiimiimm 4 5 7 m Winkdcentiiim Schalkwijk heeft voor VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 63e jaargang nummer 235 Zie pagina 17 bustenen 2,70,71 2 9 3 9 9 9 11 11 13 15 15 17 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427,IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. iel. 10519. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2 3 Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws Puzzel Schrijvende lezers Medische diensten Economie Beurs Toerisme Radio en tv Strips Kunst Sport 18 19 Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Dat scheelt u kwartjes, veel gezoek en ergernis. Tot morgen dus. DEN HAAG Schiphol zal nog beter beveiligd worden tegen lucht piraten dan tot nu toe al het geval was. De ministers van Justitie en Verkeer en Waterstaat bereiden hierover een nota voor. Droog zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Mini mumtemperaturen omstreeks 12, maxima morgen van 21 graden aan zee tot on geveer 28 graden in het zuid oosten van het land. en in het algemeen weer. Zwakke wind uit richtingen. r i Th IJmuider Courant SCHIPHOL MOET NOG VEILIGER (Van onze Haagse redactie) verwarrende (Van onze verkeersredactie) woonwij- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) /O.OOO/ I00.0 tot KNMI het AAN HET STRAND of Vijf reddingsauto’s, die ook tijdens races op de Nürburgring worden gebruikt, Van tien voor half vijf tot ongeveer half zes rende de man door de straten van Rosmalen, links en rechts door de ramen schietend. De twee mensen die daarbij gewond werden, moesten voor een spoedoperatie naar een ziekenhuis in Den Bosch. Op zijn tocht gijzelde de onbekende een bakker, die echter onge deerd is gebleven. Een verhoging van het minimum en het maximum van de grondslag waar naar de periodieke uitkering wordt bere kend; zoveel hoeft u niet te betalen voor onze eksklusieve sieraden, vervaardigd op eigen ateliers, juwelen, bestek, de mooiste mineralen, edel stenen, parels en horloges ADVERTENTIES jac. warning edelsmid juwelier korte houtstraat 16 haarlem zijstraat grote houtstraat 1e straat links vanaf houtplein tel. 023-31 15 82 9 DEN HAAG. Drie Nederlandse be roepsmilitairen hebben een Duitse han delaar de kans geboden de Duitse belas tingdienst voor ongeveer 700.000 gulden op te lichten gedurende de laatste vijf jaar. De militairen, één luitenant, één adjudant en één sergeant-majoor van de fuchtmacht, zijn beheerders van een be lastingvrije winkel in het Duitse Bram sche, waar enkele diensten van de groep Geleide Wapens van de luchtmacht zijn gevestigd. TILBURG. Op het nippertje is gis teren voorkomen dat twee Pakistaanse vrouwen en het zesjarige dochtertje van een van de vrouwen ons land zouden worden uitgezet. Het drietal was gisteren door de politie uit hun huis in Tilburg gehaald, in een overvalwagen gezet en naar Schiphol gereden. Daar zouden ze op het vliegtuig naar Pakistan worden gezet. DEN HAAG. De burger-oorlogs- slachtoffers zullen voortaan alle medi- Vijf reddingsauto’s. die ook tijdens races op de Nürburgring worden gebruikt, zullen zondag tijdens de Zandvoort Trophy op strategische punten op het circuit worden gestationeerd. De wagens zullen als zelfstandige reddingseenheid gaan opereren naast de al bestaande voorzieningen. De Duitse brigade, die beweert dat het al verscheidene coureurs van een gewisse verbran- dingsdood heeft gered, opereert op eigen gezag en dus onafhankelijk van de wedstrijdleiding. Naast de vjjf reddingsauto’s, waar van er vier op de foto zichtbaar zijn, zet de brandweer zondag zeventig man in. van wie twintig in brandvrije pakken. Om de zestig meter langs het 4,2 kilometer lange circuit staat een blusapparaat. (Zie verder onze sportpagina's) Daarin zal gepleit worden voor nog meer personeel en materieel voor de con trole van passagiers, vracht en vliegtui gen. Dat heeft vice-minister-president Van Agt donderdagmiddag op een pers conferentie verklaard. Van Agt zei met nadruk dat de be- DEN HAAG In het Staatsblad van vandaag zijn de eisen bekendge maakt waaraan in een nabije toe komst bromfietshelmen zullen moe ten voldoen. Voorts staat daarin een wijziging van het Reglement Ver keersregels en -tekens, waarmee de minister van Verkeer en Waterstaat de mogelijkheid krijgt de verplichting in te voeren om tijdens het berijden van een bromfiets een helm te dra gen. de verplichting zal zowel voor de bestuurder als voor zijn duo-passa- gier gelden. uitwijzing hoorde, trachtte deze meteen enig uitstel te krijgen. De drukkerij stelde zich garant voor het onderhoud en eventuele terugreis van de vrouwen, maar de politie wilde daarvan niet we ten. Het enige dat de politie zei was dat zij handelde „in opdracht van Justitie”. Na aankomst op de luchthaven kwam het het bericht binnen dat de uitwijzing was opgeschort. De vrouwen keerden daarna naar Tilburg terug. Cambodjaanse luchtmachtofficieren dragen op hun rug een aanbeveling in drie talen, hen bij gevangenneming menselijk te behandelen. Dat is volgens de Cambodjaanse luchtmacht niet overbodig. - -> Het tijdstip waarop de verplichting van kracht zal Worden, is nog niet bekend. De verplichting zal in twee fase is de verplichting om met een afse is de verplichting om met een helm op te rijden. De tweede de verplichting om met een goedgekeur de helm te rijden. De verplichting om een helm te dragen wordt afhanke lijk gesteld van de voorraad helmen in de handel. Een abrupte invoering zou leveringsproblemen geven, waar door tallozen ongewild in overtreding zouden brommen. sche kosten vergoed krijgen die voort vloeien uit de door de oorlog opgelopen ziekten en gebreken. Daartoe heeft het kabinet-Den Uyl gistermiddag besloten. Het kabinet loste daarmee een toezeg ging in die de vorige minister van CRM, Engels, vorig jaar deed in de Tweede Kamer. ROSMALEN. Een nog onbekende man heeft vanmorgen vroeg twee men sen in Rosmalen ernstig verwond, toen hij schietend met een karabijn door de straten van het plaatsje liep. Op de vlucht voor de politie heeft hij zich met zijn karabijn doodgeschoten. De aanvankelijke beslissing voor de uitwijzing was mede gebaseerd op de veronderstellingen dat de heer Peter werkloos was en dat de vrouwen als toeristen waren gekomen, hoewel ze zich hier zouden willen vestigen. Het minis terie van Justitie was evenwel niet van het feit op de hoogte dat de heer Peter wel degelijk een baan had. Toen de werkgever van de heer Peter, drukkerij Gianotten in Tilburg, van de het invoeren van een keuzemogelijk heid bij het bepalen van die grondslag. Nu wordt daarbij uitsluitend het inko men dat men ten tijde van de oorlog verdiende in aanmerking genomen. Is het na-oorlogse inkomen hoger geweest, dan zal straks dat hogere inkomen als grondslag voor de uitkering in aanmer king kunnen worden genomen; een verbetering van het uitkerings systeem voor degenen boven de 64 jaar. De vrouw met het kind is getrouwd met een al vijf jaar in ons land werkza me Pakistaan. Deze had zijn vrouw alsmede zijn moeder naar Nederland laten overkomen, in de veronderstelling dat zij wellicht binnenkort toestemming zouden krijgen zich te mogen vestigen. Het blad WIK van de Industriebond NVV heeft naar het gebruik van de stof geïnformeerd bij Nederlandse fabrikan ten van snoepgoed, ijs, bier, jam, vruch tensiroop, geconfijte vruchten, vruchten- conserven, likeur, garnalen en cosmetica. Een bevestigend antwoord kreeg men van de snoepgoedfabrikanten Van Melle en Tonnema, en de producenten die vruchten gebruiken: Hero, de Betuwe, Iglo, Calvé en Jolly. Het blad van de Industriebond zegt te hebben vernomen, dat België de kleurstof gaat verbieden. Het ministerie van volksgezondheid zegt, dat recente onderzoekingen van de landbouw- en voedselorganisaties van de Verenigde Naties en de Wereldgezond heidsorganisatie hebben aangetoond, dat het produkt niet schadelijk is. Deze proeven werden genomen, nadat een Russisch onderzoek in 1968 Amarant als kankerverwekkend had bestempeld. Naar de Stichting van Buitenlandse Werknemers in Tilburg meende te weten zou’de toestemming over ongeveer drie weken te verwachten zijn geweest. De vrouwen waren als toeristen in ons land binnengekomen. De winkelbeheerders hebben jarenlang op normale wijze goederen betrokken van een Duits handelaar. De Duitser kreeg daarvoor een ontvangstbewijs waarmee hij bij de Duitse belasting dienst door hem betaalde BTW kon terugontvangen omdat voor leveranties aan dit soort belastingvrije winkels geen BTW betaald behoeft te worden. Na enige tijd zijn de winkelbeheerders er echter toe overgegaan om ook ont- vangsbewijzen af te geven voor niet gedane leveranties en nog later gaven zij de handelaar zelfs blanco ontvangstbe wijzen. Hierdoor kon deze na een frau- duïering ook de BTW terugvragen die hij betaald had over normaal vanuit zijn winkel aan particulieren verkochte goe deren. Tot de verbeteringen in de rijksgroep- regeling Oorlogsslachtoffers 1940-1945 behoren verder: Verwachting van raterdagavond veiliging tot nu toe niet slecht en zelfs goed was. Grote uitbreiding van de hui dige veiligheidsmaatregelen lijkt hem niet mogelijk, omdat anders het hele luchtverkeer ontwricht zou worden. Met name de KLM, die de meeste vluchten vanaf Schiphol heeft, zou daarvoor ge waarschuwd hebben. „Overigens zullen dingen als de kaping van het JAL-vliegtuig nooit helemaal uitgesloten kunnen wordén”, meent Van Agt, die nog niet kon zeggen wie de ex tra beveiligingskosten op Schiphol zou moeten gaan betalen. Het kabinet heeft zich gisteren voor de tweede maal over de beveiliging van Schiphol gebogen. Besluiten werden nog niet genomen. Het „welles” en „nietes” omtrent de gemelde moordpartijen in de Portugese koloniën begint daarom zo vervelend te worden, omdat nagenoeg iedereen ervan overtuigd moet zijn dat dergelijke din gen in koloniale oorlogen gebeuren, ter wijl op zeer partijdige manier gepro beerd wordt „bewijzen” voor het „wel les” zowel als het „nietes” te vinden. De getuigenissen van missionarissen lijken voorshands de enige betrouwbare aan wijzing te vormen, terwijl het apart heen en weer reizen van Nederlandse parlementsleden naar Mozambique een overbodige, nutteloze en bezigheid blijkt te zijn. Als een volksvertegenwoordiger terug komt met de verbazingwekkende mede deling dat hij niets gezien heeft en dan, zoals de V.V.D.-er Waalkens, ten over vloede mededeelt dat de Portugese sol daten bijna allemaal verloofd of ge trouwd zijn en dus onmogelijk zoiets hebben kunnen gedaan, vooral niet om dat zij uit een geciviliseerd land afkom stig zijn dan houdt het nut van der gelijke eenmans-onderzoektochten hele maal op. Het bewijs dat in Mozambique mensen vermoord zijn zal wellicht nooit meer waterdicht te leveren zijn, maar belang- rijker is dat het in de toekomst niet meer gebeurt. Als onze parlementsleden met hun politiek verwante omroepen nu daar eens iets aan zouden proberen te doen en dan samen? CAIRO (UPI). Vermoedelijk 127 mensen zijn gisteravond om het leven gekomen toen bij Fayyoem, 119 kilome ter ten zuidwesten van Cairo, een auto bus in een bevloeiïngskanaal reed. PARIJS (AFP). In Parijs is in de afgelopen nacht een harttransplantatie verricht op een 13-jarig meisje, dat slechts met de naam „Celine” wordt aangeduid. Zij kreeg het hart van een 24-jarige man. De operatie werd verricht door prof. Daniel Guilmet, die er vijf uren voor nodig had met zijn operatieploeg. BRUSSEL (AFP). Tenminste twintig mensen zijn gewond geraakt toen zich gisteren in de ca va seul schoenpoets-fabriek in Vilvoorde, een voorstad van Brussel, een explosie voor deed. zo heeft de politie bekend ge maakt. DEN HAAG. Het ministerie van volksgezondheid is niet van plan de kleurstof Amarant, die volgens Russi sche en Amerikaanse onderzoekingen kankerverwekkend zou zijn, te verbie den. De stof komt vrijwel in alle voe dingsstoffen met een rode kleur voor. Mark Twain: Toen ik veertien was, vond ik mijn vader ontzettend dom. Maar toen ik volwassen werd stond ik er verbaasd over hoe veel de oude heer in die paar jaar had bijgeleerd. De Stichting Buitenlandse Werkne mers deelde mee dat zij contact had opgenomen met het Tweede-Kamerlid mr. Kosto (PvdA), die staatssecretaris dr. Glastra van Loon inlichtte over wat zich in Tilburg had afgespeeld. WASHINGTON (AFP en Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft gisteren ontkend dat woensdag het derde bombardement-per-vergissing in een week in Cambodja heeft plaats gehad. Volgens ’n woordvoerder van het Pentagon weet noch de Amerikaanse ambassade in Pnom Penh noch het Amerikaanse opperbevel in het gebied van de Stille Oceaan iets over een derde vergissingsbombardement op ken in bevriend gebied af. Het Pentagon verklaarde gisteren eveneens dat het geen informatie had over een bericht dat soldaten van de Rode Khmer Pnom Penh waren binnen gedrongen Volgens het bericht van het persbureau van de Rode Khmer waren eenheden van het „nationale volksbe vrijdingsleger” Pnom Penh via de Moni- vong-brug binnengedrongen. De luchtdruk stijgt langzaam In ons gebied, hetgeen een perio- le van goed zomerweer inluidt. Morgen vrij veel uren zon en ten zwakke tot matige zeewind. Temperatuur 20 d 21 graden, zee plater 18 graden. Vooruitzichten: ook zondag waarschijnlijk ’s zomers strand weer. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling ƒ9,30 p. mnd., ƒ27,00 p. kwartaal (p. post ƒ30,00), p. iaat 106,20. Losse nummers 40 cent.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1