Toch nieuw kabinet met militairen Cambodja, tijd onze Nierpatiëntjes krijgen centrum Salisbury wijst zendelingen land uit Twee jaar interneringskampen Opnieuw golf van Regering wil wet geweld in Ulster Nixon werkt aan Watergate-verklaring Senaatscommissie naar rechter Egypte meldt luchtgevecht 1 over afgifte van paspoorten „Verbied wapens voor burgers in Amerika” Schrijversactie tegen nieuwe straf Amalrik Rhodesië Weer arrestaties in Slachtoffers van droogte KIND VERONGELUKT OP OVERWEG BALLONTOCHT OVER OCEAAN MISLUKT DRIE GEWONDEN BIJ EXPLOSIE IN DROGISTERIJ Roemeense vice-premier naar Nederland 5 -'-*Ü 3 V R IJ D A G 1 0 AUGUSTUS 1973 I C Pleidooi commissie: (Van een speciale verslaggever) Witboek an iet :es da ire- COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN - SANTIAGO (AP, Reuter, AFP en DPA) President Allende van Chili heeft gisteren een nieuwe regering gevormd waarin de bevelhebbers van de drie onderdelen van de strijdkrachten en de directeur-generaal van de politie zitting hebben. Allende is tenslotte gezwicht voor de eisen van de belangrijke christen-democratische oppositie, die de besprekingen met Allende had gekapt nadat hij in eerste instantie de vorming van een nieuw kabinet had geweigerd. SALISBURY (Reuter en AFP) De Rhodesische regering heeft nog twee functionarissen van de „Afri kaanse Nationale Raad” (ANC), aangehouden. Voorts wees zij twee Amerikaanse zendelingen uit, die twee jaar voor de Amerikaanse Verenigde Methodistische Kerk in Rhodesië hebben gewerkt. Dit heeft de leider van de ANC, bisschop Abel Moezorewa, gisteren in Salis bury bekendgemaakt. De ANC be schouwt zich als de vertegenwoor diger van de Afrikaanse meerder heid in Rhodesië. WASHINGTON De Water- gate-senaatscommissie heeft bij de rechter een aanklacht ingediend om president Nixon te dwingen de ge luidsbanden van het Witte Huis, die betrekking hebben op de Watergate-affaire, over te dragen. Deze stap werd ondernomen na een soortgelijke actie van speciale aan klager Archibald Cox, die er in zijn aanklacht op wees dat de president zich in dit geval niet meer kan ver schuilen achter de grondwettelijke scheiding van bevoegdheden. Allende zwicht voor oppositie “ze w,v.vAwfoft-.WAV. f.*4- na- va- 1 D« wereld is kennelijk moe van het protesteren en het afkeuren. Zij heeft zich verenigd met de zinneloze vernieti ging van Phnom Penh en de binnen dit stadsgebied opgehoopte mensen, als die maar niet langer duurt dan tot 15 augus tus 1973. Vergeleken bij het beeld dat deze kleine, lokale maar uiterst gemene oor log in Cambodja oplevert, waren vroege re oorlogen en veldslagen in de geschie denis bijna humaan. Als een slag verlo ren was. werd een wapenstilstand geslo ten en trachtte men aan de conferentie- tafel te redden wat er nog te redden viel. De slag in Cambodja is verloren. Met andere woorden: de politieke uitslag is niet meer te veranderen. Wanneer men nog enigszins begaan zou zijn met het lot van de Cambodjaanse bevolking, die moet worden beschermd tegen de communistische dictatuur en wier vrij- nil- een :rla. oest igs- ben leer nen den In Belfast gooiden jongelui met stenen naar Britse militairen. In andere steden werden marsen georganiseerd uit protest tegen de intemeringswetten. De opbrengst schenk zal ook De stappen van de senaatscommissie en de aanklager moeten gezien worden als de tweede fase in de juridische veldslag om de geluidsbanden. Het pro bleem zal uiteindelijk terechtkomen bij het hooggerechtshof, het opperste ge rechtelijke college in de VS. beschikking moet stellen van de senaats commissie en de speciale vervolger. Een Israëlische militaire woordvoerder ontkende later in Tel Aviv dat Israëli sche vliegtuigen het Egyptische lucht ruim hebben geschonden. Onze toestel len, aldus de woordvoerder, hebben een patrouillevlucht gemaakt boven de Golf van Suez in de buurt van de bestands- grens en zijn zonder mankementen te ruggekeerd. DEN HAAG. Een op de wet berus tende nieuwe regeling van de afgifte van paspoorten is bij het departement van Buitenlandse Zakeh in voorberei ding. De nieuwe regeling blijft niet be perkt tot Nederland. Ook de paspoortaf- giften in Suriname, op de Antillen en in het buitenland zullen er onder vallen. Ook wordt rekening gehouden met toe komstige ontwikkelingen. en den lar- >nt- het 42- rts, 90S, de ;en O. In de grensstad Newry lieten betogers op de tweede verjaardag van de oprich ting van Britse interneringskampen in Ulster een met benzine geladen tankauto tegen een muur rijden. De zestiendui zend liter benzine gingen in vlammen op. he- gen iuI- iN” eb- gen ou- ge- en- gen en de da da Een eenzame koe wacht in Niger, dat samen met vijf andere landen ten zuiden van de Sahara door hongersnood wordt bedreigd, op het moment dat zij geslacht zal worden. RM be- nor ■ea- dén ïde trie ge en als ar- ben nu :1e- dat en eze oe- TS- üjn can en ts- in len ■en- ■rk- 000. een het de- aal ge net der re ten or- 100 DAG W DAG :oe- de lui- ge- wa- 'oor Gewapende mannen beschoten 22 kilo meter ten noorden van Belfast een auto bus met arbeiders. Een inzittende kwam om het leven, twee werden ernstig ge wond. HALIFAX (AFP en UPI). De Ame rikaanse ballonvaarder Bob Sparks heeft zijn droom, als eerste met een ballon de Atlantische Oceaan over te steken, geen werkelijkheid zien worden. Nog geen 24 uur nadat hij met zijn „Yankee Zephyr” van het vliegveld Bar Harbor in de Amerikaanse staat Maine was opgeste gen, pikte een reddingsvaartuig van de Canadese kustwacht hem gistermiddag op uit het water van de Atlantische Oceaan. Zijn blauw-witte heteluchtbal lon gevuld met helium dreef in noord oostelijke richting verder. Sparks kreeg woensdagavond al zijn eerste moeilijkheden. Over zijn radio meldde hij dat hij in een onweerszone was binnengevaren. Hij verloor hoogte en vroeg het reddingscentrum in Halifax (Nieuw Schotland) om hulp. Een vroeger lid van de raad, Arthur Goldberg, heeft inmiddels getracht een oplossing aan de hand te doen, die beide partijen tevreden moet stellen. Zijn voorstel komt erop neer een forum van voormalige opperrechters samen te stel len die de geluidsbanden zou moeten afluisteren en de relevante delen ter Generaal Carlos Prats, de bevelhebber van het leger, is minister van Defensie geworden, luchtmachtcommandant Cesar Ruiz minister van. Openbare Werken, de bevelhebber van de zeestrijdkrachten, admiraal Raul Montero Cornejo, minis ter van Financiën en de directeur-gene raal van de politie, José Maria Sepulve- Haar 16-jarige broer Jan reed volgens de spoorwegen zigzaggende tussen de gesloten halve-overwegbomen door. Het meisje dat achterop de bromfiets zat was op slag dood. De jongen heeft een shock. De trein kreeg een kwartier ver traging. de macht om interne communicatie van het Witte Huis geheim te houden. Vol gens Cox heeft de president echter van dat recht in feite al afstand gedaan: „Vrijwel alle deelnemers in die commu nicatie immers hebben al voor een of ander forum in het openbaar getuigenis afgelegd. Daardoor zijn de banden on misbaar bewijsmateriaal geworden.” De uitgewezen zendelingen zijn het echtpaar Larry en Mickey George. Bis schop Moezorewa die tot dezelfde kerk als zij behoort, deed hen gisteren uitge leide op het vliegveld van Salisbury. De Rhodesische regering heeft berich ten van de „Zambia Daily Mail” over da Galindo, minister van .Volkshuisves ting. Naast de militairen hebben in de nieu we regering zitting drie socialisten, drie communisten, twee radicalen, een lid van de „Mapu”, de beweging voor volks- actie en linkse christenen, en een politi cus die tot geen enkele partij behoort. Ex-minister van Buitenlandse Zaken Or lando Letelier die ook Chileens ambas sadeur in Washington is geweest, is tot minister van Binnenlandse Zaken be noemd. Hij is hiermee de tweede man van Chili geworden. De portefeuille van Buitenlandse Za ken is in handen gekomen van Clodomi- ro Almeyda die minister van Defensie was in het oude kabinet. Zeven ministers hebben hun porte feuille behouden. Het zijn de ministers van Landbouw, Economische Zaken, Ar beid, Justitie Onderwijs, Gezondheid en Mijnbouw. Een en ander blijkt uit het antwoord, dat minister De Gaay Fortman als mi nister van Buitenlandse Zaken ad inte rim gegeven heeft op schriftelijke vra gen van het tweede-kamerlid Jurgen» van de PPR. Momenteel is de afgifte van paspoor ten bij ministeriële verordening geregeld, In de praktijk is dit volgens de minister geen bron van moeilijkheden gebleken. Uit algemeen staatsrechtelijke overwe gingen verdient een op een wet in for mele zin berustende regeling de voor keur. Omdat de materie ingewikkeld is kan de bewindsman niet zeggen, wanneer de regeling gereed is. President Nixon baseert zich zoals be kend op het voorrecht van de uitvoeren- BREDA. By een zware ontploffing even na half zes gisteravond zijn een drogist uit Breda, zyn dochter en een lokettiste van de PTT gewond geraakt. Geen van hen verkeert in levensgevaar. De drogist en zjjn docter liepen ernstige brandwonden op, de lokettiste een shock. De explosie vond platas in een drogis terij annex postagentschap aan de Gin- nekenweg. Het pand brandde volledig uit, terwijl de muren van twee belen dende winkelpanden zodanig ontzet raakten, dat er rekening mee wordt gehouden dat de drie winkels totaal afgebroken zullen moeten worden. De schade, inclusief die aan de win kelvoorraden, beloopt zeker 500.000. Bij de brand gingen ook poststukken verlo ren. Hoewel de oorzaak nog niet geheel duidelijk is, wordt aangenomen dat de explosie is ontstaan in de kelder waar de chemicaliën van de drogisterij opge slagen waren. Allende verklaarde in een radiotoe spraak dat de voornaamste taak van het kabinet zou bestaan uit het handhaven van de openbare orde en het bestrijden van de ondermijnende activiteiten. Het is nog niet bekend of en wanneer de besprekingen met de oppositie hervat zullen worden. Die besprekingen worden van groot belang geacht als middel om een dreigende burgeroorlog te vermij den. WASHINGTON (Reuter) Een nati onale commissie van onderzoek heeft dringend opgeroepen dat het alle Ameri kanen, met uitzondering van politie en militairen, tegen 1983 wordt verboden handwapens te bezitten. Aangezien handwapens zoals pistolen en revolvers alleen al in 1971 werden gebruikt in 9000 moordgevallen wil de commissie ook dat elke staat het fabri ceren en verkopen van bestaande wa pens verbiedt en die wapens onbruik baar maakt die in het bezit zijn van verzamelaars. De verstrekkende aanbevelingen zijn afkomstig van de nationale adviescom missie inzake de gerechtelijke misdaad- norrnen die de zaak 2 jaar lang heeft bestudeerd. Het rapport van 293 pagina’s komt tegemoet aan de talrijke oproepen voor nieuwe wapenwetten om het oplo pende dodencijfer te verminderen. Het stelt dat de Amerikanen nog steeds 1,8 miljoen wapens per jaar kopen waarmee zij het zwaarst bewapende volk ter we reld zijn. DEN HAAG. De Roemeense vice- premier en minister van Waterstaat Emil Draganescu, zal van 8 tot 17 sep tember een werkbezoek aan Nederland brengen. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. De minister, die is vergezeld van zijn staatssecretaris en acht technici, zal in Nederland de aanleg en het onderhoud van havens, kanalen, sluizen en stuwen bestuderen, in verband met de Roemeen se plannen voor een kanaal tussen de Donau en de Zwarte Zee. boeren en 11 zwarte burgers bij d« gevechten gedood zijn. 50 Rhodesische en Zuidafrikaanse mi litairen raakten gewond en ruim 30 mensen bevinden zich nog in handen van de guerrilla’s. Bij deze dertig zijn 8 kinderen en een aantal volwassenen ver bonden aan de missiepost die op 5 juli door een guerrilla-eenheid werd over vallen. -v Ir. ■’•.n.'ur heid door bommenwerpers wordt verde digd, dan zouden de partijen in Cambod ja tot de conclusie moeten komen dat iedere dag van voortgezette vernietiging meer leed, meer bloed, meer doden en meer wraakzucht oplevert dan een men senleeftijd van politieke onderdrukking of vrijheidsbeperking. De Amerikaanse strijdkrachten, aan wier heldhaftige strijd in Europa zoveel goede herinneringen worden bewaard, zijn in Cambodja belast met een taak die hun blazoen besmeurt en hun naam in de geschiedschrijving met bloed zal doen worden geschreven. Toekomstige geslachten, levend in naar te hopen valt minder barbaarse tijden dan de onze, zullen wellicht met ontsteltenis in de geschiedenisboeken lezen hoe in 1973 onbelemmerd en ongestraft strategische moordpartijen stilzwijgend door de we reld werden aangezien. Zij zullen zich verwonderen over de toegeeflijkheid en machteloosheid van internationale licha men, die met zoveel bombarie resoluties uitvaardigden tegen Israël, Zuid-Afrika, Portugal, Ijsland of andere naties, maar die niet bij machte en ook niet van zins waren hun stem te verheffen tegen waanzinnige situaties zoals die welke zich vandaag de dag in Cambodja de monstreert twee strijdgroepen die als molenstenen het volk tussen zich ver maalden om wiens heil zij beweerden te strijden. De Rode Khmer op de grond en de Amerikaanse vliegtuigen in de lucht, dodend en maaiend en dorsend als gold het een dagtaak, gaan tot 15 augus tus door met hun lugubere arbeid. Want er moet een stukje stad veroverd of behouden worden. Het gaat niet om die stad of om die mensen. Het gaat erom wie straks dat stukje doodgekerfde stad op de conferentietafel voor zich kan leggen ter versterking van de uitgangs positie in het politieke gesprek. Dat deze koelbloedige, robotachtige strategie eigen is aan onze eigentijdse opvattingen en overeenkomt met onze politieke tolerantie, kenmerkt onze tijd als een barbaarse, ongeciviliseerde, on menselijke periode waarover onze naza ten zich hopelijk zullen schamen, zelfs al zitten zij de geschiedenisboeken van de twintigste eeuw te lezen op Mars of Venus. En als zij zich niét schamen, zijn ze in beschaving geen greintje verderge- komen, ook al bereizen zij het ganse heelal. President Nixon legt in het presiden tiële weekendverblijf Camp David in middels de laatste hand aan zijn verkla ring over de Watergate-affaire. Ver wacht wordt dat hij volgende week dinsdag of woensdag daarmee voor de Amerikaanse televisiecamera’s zal ver schijnen. Bovendien zal de Amerikaanse president, naar verluidt, een witboek over het schandaal uitgeven, waarin de aanvallen van John Dean en anderen volgens zegslieden in het Witte Huis „punt voor punt ontzenuwd zullen wor den”. Dat de president voorts een persconfe rentie over de affaire zal houden, is nog niet zeker. Agnews optreden, dat in Washington algemeen als succesvol wordt gekarakteriseerd, zou wel eens het goede voorbeeld kunnen zijn dat waard is om gevolgd te worden. Volgende week woensdag eindigt (waarschijnlijk) de kalendermoord op Cambodjaanse burgers door het stopzet ten van de bommenregen op kleine ge bieden rondom de Cambodjaanse hoofd- itad Phnom Penh. Dan is het wellicht ook uit met de „vergissingen” van de Amerikaanse luchtmacht, wier geweld zo driftig en zo hevig is, dat het lijkt op de blinde woede van een over zijn toeren geraakte dronkeman, die vrind en vijand te lijf gaat. Vorige week, toen er nog geen „ver gissingen” gemeld waren, werd op deze plaats gewaagd van „het cynisme van Phnom Penh”, dat een gevaar dreigde te worden voor de burgerbevolking en vluchtelingen. Nu, een week later, is het cynisme nagenoeg gewetenloosheid ge worden. Alles, zelfs het meest catastro fale en wreedste van de Indochinese oorlog, is verklaarbaar in het licht van de bittere conflictsituatie tussen commu nisme en kapitalisme, die in dit deel van Azië tot ontbranding is gekomen. Wat echter niet verklaarbaar is: de afstom ping en het incasseringsvermogen van het „geciviliseerde” deel van de wereld zijn zodanig buiten hun proporties ge raakt. dat geen enkele bondgenoot van de V. S. en zelfs geen enkele rivaal van de V. S. zijn stem verheft tegen de slachtpartij, die nauwkeurig afgestemd is op een administratieve datum. Tot 15 augustus mag het, daarna zal het Ame rikaanse Congres zich beraden. DEN HAAG Een deel van het be drag dat het Nederlandse volk bijeen zal brengen voor het nationaal geschenk aan koningin Juliana, die in september haar zilveren regeringsjubileum zal vie ren, zal worden bestemd voor het tot stand brengen van een kinderdlalysecen- trum voor jonge nierpatiënten. Er be staat in Nederland slechts een dialyse- centrum voor kinderen, waarvan de ca paciteit echter ontoereikend is om alle jongeren die aan een nierziekte lijden, te kunnen helpen. van het nationaal ge- ten goede komen aan kinderen in nood buiten Nederland, in het bijzonder voor de opbouw van geïn tegreerde kinderzorg in een aantal ont wikkelingslanden. AMSTERDAM Het Nederlands co mité ter verdediging van Andrej Amal rik heeft de Russische partijsecretaris Breznjev in een brief laten weten „diep geschokt” te zijn dat „Amalriks gevan genschap in een werkkamp-streng-re- gime met 3 jaar is verlengd, zonder dat zelfs iets bekend is gemaakt van de nieuwe beschuldiging die tegen hem is ingebracht.” De 35-jarige schrijver Amalrik werd vorige maand aan het einde van drie jaar opsluiting in een kamp onder de poolcirkel opnieuw tot drie jaar veroor deeld. „Bovendien zijn wij verontrust door het feit dat Amalriks vrouw tegen alle voorschriften in niet in staat is gesteld het proces bij te wonen en dat Amalriks gezondheidstoestand slecht is na de her senvliesontsteking die hij in gevangen schap opliep. Wij dringen ef daarom met klem op aan dat Amalrik uit het kamp- streng-regime ontslagen wordt, zodat hij alle vereiste medische verzorging kan krijgen”, schrijft het comité. De brief is ondertekend door de-schrijvers Bernlef, Bouhuys, Carmiggelt, Den Doolaard, Heeresma, Koolhaas, De Lange, Minco, Mulisch, Roland Holst, Rubinstein, Th. de Vries en Van1 Vriesland. Behalve aan Brezjnev is hij ook gericht aan het hoofd van de Russische inlichtingendienst-KGB, het bestuur van de schrijversbond- in Moskou en de Rus sische ambassadeur in Den Haag. CAIRO (UPI en Reuter). Egypti sche jagers hebben gisteren zes Israëli sche vliegtuigen die het Egyptisch lucht ruim waren binnengedrongen verjaagd en een van hen „getroffen”, aldus een communiqué van het Egyptische opper bevel. Egyptische toestellen zouden be houden op hun basis zijn teruggekeerd. het beschieten van dorpelingen en het platbranden van hun huizen in Rhodesië tegengesproken. De woordvoerder in Sa lisbury noemde de berichten „de grootste onzin”. De „Star”, een in Johannesburg ver schijnend blad, meldt dat de guerrilla operaties in het noorden van Rhodesië sinds december 1972 minstens 116 doden aan beide zijden hebben geëist. Blijkens officiële Rhodesische cijfers, aldus het blad, zijn er in deze periode 77 guerrillastrijders en 17 Rhodesische en Zuidafrikaanse soldaten gesneuveld. Voorts zouden 11 blanke Rhodesische BELFAST (Reuter, UPL AFP en DPA) In een woonwijk voor Britse militairen in Omagh, 100 km. ten westen van de Noordierse hoofdstad Belfast, is gisteren een zware bom ontploft die verborgen was in een auto. Zestien vrouwen en kinderen liepen verwondin gen op. Ook elders in de Britse provincie deden zich incidenten voor. Het was gisteren de tweede verjaardag van de invoering van de intemeringswetten. De bom van naar schatting 158 kilo was verborgen in een gestolen postauto die in de woonwijk van Omagh was geplaatst, juist buiten het Britse militai re kamp Lisanelly. Een vijftigtal huizen werd beschadigd en in de weg werd een enorme krater geslagen. Niemand van de gewonden was er ernstig aan toe. In een verklaring deelde het IRA mee dat verblijven van gezinnen van Britse militairen beschouwd zouden worden als militaire doelen en dat aanslagen erop niet van tevoren aangekondigd zouden worden. In de afgelopen twee weken zijn nu circa 24 functionarissen van de ANC gearresteerd. Desmond Lardner-Burke. de minister van Justitie in het blanke minderheidsregime, verklaarde voor het parlement dat de betrokkenen een ge vaar betekenden voor de veiligheid van het land. HARDERWIJK. Een gevaarlijke manoeuvre met een bromfiets op een overweg in Harderwijk heeft gister avond het leven gekost aan een zesjarig meisje uit Elburg. Zij kwam onder de trein Zwolle-Amersfoort. rife-:

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3