Vragenuurtje in raad GEMEENTE WIL ONDERZOEK NAAR WINKELBEHOEFTE Peregrinus in financiële moeilijkheden Slopen en saneren wapperende Parkeerperikelen Kunstenaar werd neergeslagen Spaarndam SEPTEMBER FEESTMAAND Oefenprogramma VOOR STAD BEVERWIJK van Stormvogels Onderhoud trottoirs Aardbei in straatnaam Brief aan provincie over leesgeld „Leeuw met 235 verschillende villages van gouden draad tot yöunghome „VURIG" BESLUIT manen” Zaterdag laatste kunstmarkt in sis COMPENSATIE VOOR AFSCHAFFING Wethouder Camfferman: Klacht over hinder GEMEENTELIJK ARCHIEF ALS OUD PAPIER VERKOCHT weilandwinkels „Ook aandacht voor consument” Statenvragen over veehoudersbedrijf nog in studie 4 VRIJDAG 1 O AUGUSTUS 1973 IJMUIDER COURANT bijzonder in de omgeving van de Peperstraat. Duidelijkheid Wethouder Klomp: de mijter 1 1 1 I 1 s s Charter (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Pakhoedsoep werd niet zo heet gegeten als ze werd opgediend. Wethouder ir. J. Camfferman deed donderdagavond in de raadsvergadering de mededeling, dat opdracht is gegeven tot het instellen van een onderzoek naar de hoeveelheid winkelvloeroppervlakte in Bever wijk en de toekomstige winkelbehoefte in de gehele gemeente en in het de ~ooghaart]es" van Uw venster Kies de mooiste 't voordeligst bij T. en G. Ir i K pF 1 5 j (Van een onzer verslaggeefsters) J. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) duidelijkheid aan winkeivloeroppervlakte leidt, (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) toon (Van een onzer Verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) o i i .1 i WETHOUDER IR. J. CAMFFERMAN BEVERWIJK. In het kader van de stadsanering wordt de De Visscherstraat aan het openbaar verkeer onttrokken. Raadslid J. P. Logger (VVD) voorzag bij het slopen van nog meer panden dat op de overblijvende gronden veel rom mel zal worden gesmeten, die de omge ving voor diegenen die er nog wonen niet aangenamer maakt. Hij verzocht B. en W. daar iets aan te doen in de vorm van speel- en voetbalterreintjes. Burgemeester J. G. S. Bruinsma deel de mee dat daar al aan wordt gedacht. I c 1 1 1 I s r 1 j t t t l c l t 5 r s c 5 I I 1 S I 2 1 2 l I t 1 BEVERWIJK. Bij het voorstel tot het treffen van parkeervoorzieningen aan de Hendrik Mandeweg, dat donder dagavond door de raad is goedgekeurd, kwamen er natuurlijk ook weer enkele andere parkeerproblemen op tafel. Als men zich het charter van de stad Beverwijk als een indrukwekkend groot document voorstelt, komt men zo deel de wethouder Camfferman mee, ook be- (Van onze stadsredactie) SPAARNDAM. Op zaterdag 11 au gustus zal de laatste kunst- en edelam- bachtsmarkt van dit seizoen gehouden worden. Het is de laatste kans om aqua rellen, tekeningen en lino’s te bewonde ren en te genieten van weerfwer. touw- produkten, piriet, potterie en keramiek. Beeldhouwwerk is er ook te zien en er zijn demonstraties van glasblazen, spin nen. leerbewerken en dergelijke. Po- fsrtjes en Paul Marselje als zanger zul len voor de afwisseling zorgen. Haarlem Cronjéstraat 26 IJmuiden Marktplein 50 Make up voor uw woning PvdA’er J. Jansen jr. wilde wel eens weten of de door de gemeente te betalen vergoeding aan de bewoners van de huizen in de begroting van 522.000,-. was opgenomen. Ook de heer Eiff (VVD) „zijn we nu van die c.v. ellende af?” en de heer Langedijk (SCP) uitten zich in die richting. Volgens wethouder Klomp gaat de gemeente 40.252,- aan de be woners betalen als vergoeding voor de geleden schade in de periode, dat de c.v. niet werkte. „Naar de dekking van dat bedrag móet nog worden gezocht”. BEVERWIJK. De raad heeft don derdagavond de naam „Aardbeiencroft” gegeven aan een doodlopend weggetje dat moet worden aangelegd tussen Plantage, Laan van Blois, Bankeniaan en een beekje, dat vanaf de Bankeniaan zuidwaarts stroomt In verband met de ligging vond de heer C. L. Jansen sr. (SCP), dat dit kleine stukje straat ook wel Bankeniaan zou kunnen heten. In verband met enkele gemompelde opmerkingen merkte voorzitter J. G. S. Bruinsma op, dat het college het ook leuker zou vinden om een fraaie prome nade naar de aardbei te noemen, omdat deze vrucht zo’n belangrijke rol in de geschiedenis van Beverwijk heeft ge- gpeeld. „Alle klachten willen we tot op de bodem uitzoeken”, zei wethouder Schip- perus, die met de heer Schelfhout diver se malen een gesprek had gevoerd. „Ik wil weten waarom eerder geuite klach ten niet naar behoren zijn behandeld.” Hij verklaarde, dat het veehoudersbe- drijf de laatste jaren hard heeft uitge bouwd en verbouwd, zonder dat daar voor toestemming was verleend. Burge meester J. Bruinsma, die zich ook in het debat mengde, dacht de bebouwing als een bestaande toestand te moeten zien. Hij werd door de heer D. Koger er op geattendeerd, dat dit niet zo was. „Dan gaan we dat ook uitzoeken”, aldus bur gemeester Bruinsma. IJMUIDEN. In het oefenprogram ma van Stormvogels zijn enkele veran deringen aangebracht. Op 12 augustus speelt de IJmuidense club een uitwed strijd tegen AFC’34. Het verdere pro gramma: 19 augustus: Stormvogels UW (PC Kraaktoernooi); 26 augustus Stormvogels-DHS (PG Kraaktoernooi). Het oefenduel tegen VSV is verschoven. VSV speelt zaterdag (18.00 uur) tegen Velsen. drogen uit, want het is een opgevouwen document ter grootte van het lakzegel dat er op zit. Het is bovendien niet eens eigendom van de Stad Beverwijk. Tot de officiële stadsrechten behoorde het „recht” om drenkelingen uit het water te halen. Nou, daar zal de stad destijds ook niet van opgebloeid zijn. De zilveren ambspenning die de in de raadzaal aanwezige bode droeg, bleek één van de belangwekkendste historische bezittingen te zijn. BEVERWIJK. Het nieuwe regle ment van orde voor de raadsvergaderin gen maakt een zogenoemd vragenuurtje mogelijk. Dat vragenuurtje zal voor het eerst in de oktobervergadering kunnen worden benut. De ontwikkeling van de Peperstraat, thans een grauwe verbinding tussen de Breestraat en de wijk rond de Wijkerto- ren, maar in de gemeentelijke plannen aangegeven als een majestueuze winkel- promenade met publieke gebouwen stuit bij de gemeente op geen enkel bezwaar, zo zei wethouder Camfferman. Hij beantwoordde hiermee de vragen van de raadsleden Logger (VVD), en Reijkers (D’66), die zich nogal bezorgd toonden over het voornemen van de Stichting Stadspromenade om een ge deelte van het bestemmingsplan Stads centrum te herzien. Volgens het gemeen tebestuur is deze herziening nodig van wege veranderde inzichten in de opzet van een winkelcentrum, zoals de directie van Pakhoed dat zich voorstelt. Een realisering van een bebouwing op het Bevercomplex binnen de aangegeven bebouwingsgrenzen moet niet meer mo gelijk geacht worden, vandaar die her ziening.. Burgemeester J. G. S. Bruinsma, die het zeer waardeerde dat er in de Bever- wijkse raadzaal toch blijkbaar ook wel met veel humor kan worden gesproken, meldde dat de Kennemer Oudheidska mer het stadsjubileum niet is vergeten. Men werkt aan de her-uitgave van een zeer oude kaart (in september komt er een raadsvoorstel dienaangaande). Wat de viering van 675 jaar stadsrechten betreft deelde de voorzitter mee, dat er vorig jaar aan alle Beverwijkse vereni gingen een brief is gestuurd met het verzoek om suggesties te doen met be trekking tot die viering. Er kwamen niet veel reakties en in het algemeen was men het erover eens, dat men alleen halve eeuwfeesten of eeuwfeesten moet vieren, maar geen 675-jarig bestaan. Burgemeester Bruinsma merkte op, dat het rijk wel eisen stelt ten aanzien van het personeel en allerlei voorschrif ten geeft waaraan de gemeenten moeten voldoen, terwijl het rijk zelf maar zo’n klein deel van de kosten voor zijn rekening neemt. Met algemene stemmen werd tenslotte besloten de door de heer Hermes voor gestelde brief aan het provinciale be stuur te verzenden. BEVERWIJK. Naar aanleiding van rapporten van de dienst openbare wer ken over de schoonmaakactie op het industrieterrein verzocht de heer G. P. M. Langendijk (SCP) tijdens de raads vergadering of Voortaan de parkeerstro- ken op het industrieterrein ook goed schoon kunnen worden gehodden. Burgemeester J. G: S. Bruinsma stelde even in het algemeen de problemen met de grasgroei op de trottoirs aan de orde. Algemeen wenst men de chemische on- kruidbestrijding zoveel mogelijk te be perken uit milieuhygiënische overwegin gen. Maar onkruidbestrijdirtg op de tra ditionele wijze vergt zeer veel man kracht. Dit probleem zal onder meer tijdens de begrotingsbehandeling nader worden besproken. Dan komt ook de reinigingspolitie weer ter sprake. Voor het probleem van de grote hoe veelheden oud ijzer op de kade bij de haven zoeken B en W naar een aan vaardbare oplossing. De Stichting Stadspromenade greep de gelegenheid aan bezwaar tegen die her ziening aan te kondigen. Zoals bekend meent de Stichting, dait t bestemmings plan Stadscentrum tot overbewinkeling leidt en wel speciaal in de omgeving van de Peperstraat, waar de gemeente heel wat nieuwe winkelvloeroppervlakte claimde. Wethouder Camfferman ging wel met de mening van de commissie ruimtelijke ordening mee, dat er nu eens duidelijkheid moet komen omtrent de vraag of die geplande winkelbebouwing in de Peperstraat nu werkelijk tot ’n te- BEVERWIJK. Het financieel ver slag over 1972 v*n de Peregrinusstich- ting voor buitenlandse werknemers geeft een tekort aan van f 146.000.-. Bij de behandeling van de ingekomen stukken informeerde raadslid D. Koger (S.C.P.) of. de begroting voor 1973 al bij de gemeente is ontvangen, want eerder was afgesprokén, dat men naar aanleiding daarvan met gemeenten, provincie, stich tingsbestuur en bedrijfsleven om de ta fel zou gaan zitten om de financiële situatie te bespreken. Wethouder P. J. Schepperus meldde, dat de rekening over 1972 zich op ’t o- genblik bevindt bij de accountantsdienst van de provincie. Begin oktober is er een bespreking met genoemde instanties gepland over de begroting, onder voor zitterschap van een provinciale verte genwoordiger. De gemeenten hebben de begroting al ontvangen. Men wacht met een bespreking daarvan op het rapport van de accountantsdienst. BEVERWIJK. Als we wethouder A. Klomp mogen geloven staf hij het geld van de gemeenschap als een leeuw met wapperende manen bewaken. Hij zei dit naar aanleiding van opmerkingen uit de raad over het herstel van de centrale verwarmings-installaties van 320 woningwetwoningen in „Oostenrijk”. B. en W. hadden een aanvullend krediet gevraagd van 28.000,- De Kosten van het herstel bedroegen 522.000,-. Een ongeveer twintig minuten durend vuurwerk, dat door de gezamenlijke ex ploitanten aan het Beverwijkse publiek werd aangeboden, heeft donderdagavond de zesdaagse kermis op het terrein rond de Sporthal afgesloten. Zowel het zach te zomerweertje als het vuurwerk waren er de oorzaak van, dat een duizendkop pig publiek naar de Laan van Meere- stein trok. Daardoor heerste er rond en op het kermisterrein een gezellige drukte. betalen aan subsidies veruit het meest. De provincie betaalt maar éénderde van wat het rijk betaalt en het rijk betaalt toch al zo’n klein deel van de subsidies. Bij het rijk is de afschaffing van de leesgelden nog in discussie en de heer Hermes verwacht niet dat het zal door gaan. Hoogstens zouden de leesgelden alleen worden afgeschaft voor de jeugd. De heer Hermes stelde voor, aan de provincie een brief te schrijven dat men graag gevolg wil geven aan het advies, mits de gemeente dan uit de provinciale pot een verhoogde subsidie mag ontvan gen, minstens gelijk aan het bedrag dat de leesgelden nu opleveren. „De provin cie betaalt nu toch maar zo’n klein gedeelte van de subsidie”, aldus de heer Hermes. Raadslid D. Koger (SCP) deelde mee, dat het bestuur van de Openbare Biblio theek zich juist genoodzaakt ziet de leesgelden tot 10 per jaar te verhogen, ook al betekent dat maar een druppel op de gloeiende plaat van de steeds stijgende kosten. BEVERWIJK. Beverwijk heeft in de maand september heel wat te vieren. De Stad Beverwijk bestaat 675 jaar, de Wtf kermeerpolder viert het honderd jarig bestaan. De Pedagogische Akade- mie bestaat 75 jaar, Dagblad Kennemer- land herdenkt het oprichtingsjaar en dan zijn er nog de feesten ter gelegen heid van het regeringspubileum van Ko ningin Juliana. Op de raadsagenda stonden donderdag avond twee voorstellen die betrekking hebben op het gemeentelijk archief en raadslid P. C. Dijkman Dulkes (PPR) wilde wel eens weten wat zich aan interessant historisch materiaal in het gemeentelijk archief bevindt en wat daarvan mogelijk eens aan het publiek kan worden getoond. Hij herinnerde zich dat burgemeester Bruinsma in zijn nieuwjaarstoespraak over de viering van 675 jaar stad had gesproken en dat zou misschien een aanleiding kunnen zijn. De Kennemer Oudheidskamer zou in dat verband misschien iets aan de viering kunnen bijdragen. Hij kon zich voorstel len, dat het stadsfeest van Beverwijk wat in de verdrukking is geraakt door de historische feesten in Monnickendam en Alkmaar, die mogelijk ook meer HAARLEM. Statenlid J. P. de Groot (V.V.D.) heeft Gedeputeerde Sta ten gevraagd of zij met hem van oordeel zijn dat, gezien de ontwikkeling van „superstores” of weilandwinkels, moge lijke verstoringen van het ’imtelijke ordening-beleid moeten worden voorko men. Hij wil weten of er al concrete gevallen aan te geven zijn waar het ruimtelijke beleid in dit opzicht wordt gefrustreerd. Ook vraagt hij of GS een beleidsstandpunt ter zake hebben gefor muleerd, en zo dit er al is, of zij dit dan willen meedelen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op voorstel van de heer A. J. Hermes (SCP) zal namens de Beverwijkse gemeenteraad een brief aan het provinciale bestuur worden gezonden met betrekking tot de eventuele afschaf fing van leesgelden van de openbare bibliotheek. Of de gemeente er in slaagt iets van de hoofdaannemer, die de c.v. heeft laten aanleggen, terug krijgt valt nog te bezien. De gesprekken over een schade loosstelling door de aaonemier worden nog gevoerd, aldus wethouder Klomp. „Als de uitslagen van dat onderzoek door een erkend bureau er zijn gaan we met alle partijen rond de tafel zitten om de hele zaak nog eens door te nemen, je moet je zelfs afvragen in hoeverre de consument in dit gesprek kan worden betrokken”, zo zei de wethouder, die de raad voorhield, dat het bestemmingsplan er nu al tien jaar ligt en de wet op de ruimtelijke ordening voorschrijft, dat er na die periode een onderzoek moet wor den verricht of het plan al of niet gewij zigd dient te worden. Wat de historie van de stad betreft haalde heer Dijkman Dulkes op badine rende toon aan, dat de Spanjaarden daarin een grote rol hebben gespeeld, maar vroeger wel op een andere wijze dan nu. Trokken de Spanjaarden hier eeuwen geleden plunderend en brand stichtend rond, nu worden zij hier als buitenlandse werknemers welkom gehe ten. De heer Dijkman Dulkes haalde ook nog enkele saillante bijzonderheden aan uit de katholieke geschiedenis van Be verwijk en dit alles inspireerde wethou der ir. J. Camfferman om te betogen dat zo’n stadsarchief inderdaad zeer interes sant kan zijn, maar dat de raadsleden daar in de vorige eeuw niet zo van overtuigd waren. Zij verkochten het ge meentelijk archief als 500 kilogram oud papier en de latere stadsbestuurders hebben zich veel moeite moeten geven o mer in 1927 nog een gedeelte (van het rijk) van terug te kopen. De provincie wil die leesgelden af schaffen, maar, zo betoogde de heer Hermes, dat is vooral ook een zaak van de gemeenten en het rijk. De gemeenten Er schijnen klachten van omwonen den te zijn over het parkeren van auto’s op het plein van het Stadskantoor door de raadsleden, tijdens de avonduren, dus in het algemeen tijdens vergaderingen in het Stadskantoor. De heer J. W. G. Reijkers (D’66) wilde het maar meteen verbieden, omdat er voldoende parkeergelegenheid in de om geving is. De heren F. R. W. Kaebisch (PvdA) en drs A. J. Eiff (VVD) waren het met hem eens. Normaal mag er op dit plein inder daad niet worden geparkeerd, maar bur gemeester J. G. S. Bruinsma deelde mee dat er voor de raadsleden tijdens de avonduren een algemene ontheffing voor het verbod geldt. Tijdens de raadsverga dering werd niet uit de doeken gedaan waarom en in welke mate de omwonen den last van auto’s op dit ruime plein ondervinden. Terugkomend op het eigenlijke agen dapunt, het aanleggen van meer par keerruimte bij de Hendrik Mandeweg vroeg de heer J. P. Logger (WD) of voorkomen kan worden, dat bussen en vrachtauto’s de nieuwe parkeerruimte in beslag nemen. Burgemeester Bruinsma antwoordde, dat dit een probleem is waarvoor men zich steeds opnieuw ziet gesteld. „De chauffeurs nemen de bussen en vracht auto’s mee naar huis, maar parkeren die meestal niet voor hun eigen ramen. Er is al eens overleg gepleegd met verschillende bedrijven en naar aanlei ding daarvan ging één groot bedrijf zelfs zover om aan alle chauffeurs een fiets te geven, zodat zij hun grote wagens op daartoe geëigende plaatsen zouden kun nen parkeren, om zich dan op de fiets naar huis te begeven. De fietsen werden wel gebruikt, maar niet voor het doel waarvoor zij gegeven waren”, aldus de heer Bruinsma. HAARLEM. Een 28-jarige kunste naar uit Velsen is vannacht om half twee door de politie aangetroffen in de bosjes van de Gasthuisvest. Hij ver klaarde door twee Amerikaanse jongens met wie hij een aantal kroegen ahd bezocht, te zijn neergeslagen en beroofd van een bedrag van f 150. Hij zou min stens een uur buiten bewustzijn geweest zijn, en is met klachten over misselijk heid en hoofdpijn ter observatie opgeno men in het St. Joannes de Deo zieken huis. veel zoals de adviseur van Stichting Stadspro menade, de heer W. Vessies (oud-wet- houder van midden.standsz.aken) heeft berekend. reden zouden kunnen hebben om te feesten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Wethouder P. Schipperus is nog steeds druk doende gegevens te verzamelen omtrent de hin der, die het veehoudersbedrijf van de gebr. van Amersfoort te Wijk aan Zee voor de omgeving zou opleveren. De heer J. Schelfhout uit de badplaats had de raad op 27 december een brief ge schreven, waarin hij zijn ongenoegen over de hinder, die het bedrijf veroor zaakt, had geuit. De gemeente had de heer Schelfhout nog niet beantwoord.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4