Over Cor van der Meer, het huis Oranje UST en het jubilemfeest van de koningin Haven Filevorming bij vis als ik uit IJmuiden kwam Velsertunnel tot voorbij Santpoort Knie-letsel na aanrijding I liDoBvislial „Vroeger had ik altijd verse Verenigingsnieiiws ooft Bcami Tb Stoffenspeciaalzaak gaat IJmuiden verlaten. ïf i« Conducteur Van Dijk kwart eeuw op de lijn Haarlem-IJmuiden l A - „IK WEET WAT BEZET GEBIED IS EN JE VRIJHEID VERDWENEN IS” 5 IJMUTDER COURANT 10 AUGUSTUS 19 73 V R IJ D A G Nog 7 van (Van een onzer verslaggevers) Velsen-1.1 inuiden Velsen-Noord Wijk aan Zee Oranjefeesten President Voor moderne COIFFURES Kort IJinondnieuws Dronken kerel Orgeltje Oud-IJmuidcn Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. Tel. 1 50 20 dagen kunt u profiteren KORTINGEN tot 60% AL ONZE STOFFEN! Dameskapsalon N O O Y GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 Umuiden IJMUIDEN/HAARLEM. Als op het spoorwegstation in Haarlem een goeie mop de ronde doet, dan zeggen de spoorwegmensen tegen elkaar: „Die heb je zeker van Wil lem van Dijk”. Want Willem van Dijk, hoofdconducteur, staat be kend om zijn originele moppentap perij. „Hij kan ze zo goed vertel len”. Daarom krijgt hij wel eens ten onrechte een mop op zijn naam, maar dat neemt hij er maar bij. Een slechte wordt aan hem in elk geval nooit toegescreven. op IJMUIDEN: LANGE NIEUWSTRAAT 471 - TELEFOON 13672 Beverwijk IJMUIDEN. Cor van der Meer is groos. Groos omdat hij samen met zijn vrouw de gemeente Vel sen mag vertegenwoordigen wan neer 4 september aanstaande in de Amsterdamse RAI het regerings jubileum van Koningin Juliana ge vierd gaat worden. Het wordt daar een bijeenkomst met zo’n zevenen- twintighonderd personen die alle lagen en standen van het Neder landse volk vertegenwoordigen. El ke gemeente in ons land stuurt twee afgevaardigden en Cor van der Meer, die Oranje-voorzitter is van IJmuiden-West, vindt het „hart stikke fijn” dat hij namens de Vel- sense burgerij mag gaan. 3 Heemskerk ADVERTENTIE Z Hui j gens- Umuider Marktplein, 1 1 Na met dit regeringsjubileum hadden ADVERTENTIE Huijgens- t r 1 1 ADVERTENTIE i aangestoken door jongens uit de buurt. MMMMr Mmm 5 t y t de een Willem van Dijk reed vooral graag op de lijn van Haarlem naar IJmuiden. Al ruim vijfentwintig jaar is dat voor hem vaste prik en hij vindt dat fijn. „Het is voor mij altijd de prettigste lijn ge weest”, zegt hij, „ik mag graag met dat orgeltje op m’n buik lopen, het brengt je beter in contact met de mensen”. Het orgeltje is een draaiapparaatje waaruit hij kaartjes op de trein zelf verkoopt. Dat spaart lokettisten uit op verschillen- willen het gewoon niet bij de politie, ze willen gewoon geen feest vieren. Maar de mensen wel en dat is toch wel heel jammer”. en als we er de foto maken, wordt hij geestdriftig begroet door het personeel daar. Als conducteur op de trein, tref je ook wel eens mensen zonder kaartje. Wil lem: „Tja. dat is altijd lastig. Ik heb eens een keertje de wc opengetrokken want dat is altijd een vluchthok en toen schrok ik me wezenloos. Want daar zat eenreus van een Marokkaan. Nou daar ga je dan maar verder zoet mee praten, dat verwacht je niet. Cor van der Meer en zijn vrouw: „Wij vinden het een hele eer dat wij namens Velsën mogen gaan”. VRIJDAG 10 AUGUSTUS Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJ muiden, 1921.30 uur; filiaal Wüstelaan 79. Santpoort-Noord, 1921.30 uur; fili aal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19—21.30 uur. Inbraak. In de nacht van woensdag op donderdag blijkt te zijn ingebroken bij Edelstaal aan de Randweg. Vermist wordt een kistje met 165. Ook heeft men een poging gedaan tot inbraak bij een drankenhandel aan de Zuiderkade in Beverwijk, maar het hek bleek een te grote blemmering. Tijdens het spitsuur was de file naar de tunnel toe zelfs aangegroeid tot over het viaduct bij Santpoort. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: 19- 21 u. VRIJDAG 10 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 19-21 u. ZATERDAG 11 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: 10-12.30 u. ZATERDAG 11 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Wijerstraatweg: 10-12.30 u. Antwerpen; Rotterdam: Hamburg; f e s i 1 „Ik wist van niets” zegt hij achter de toonbank in zijn kleine kruidenierswin kel aan de Kennemerlaan. „Toen ik van de week door het stadhuis werd opge beld. zei ik: laat mijnheer Smits van het overkoepelend orgaan maar gaan.Toen vertelde die ambtenaar dat er geloot was en dat het lot mij had aangewezen. IJMUIDEN. De aanvoer voor IJ muiden bestond donderdag uit: 4430 kg tong, 17 kisten tarbot en griet, 86 kisten kabeljauw, 32 kisten wijting, 464 kisten schol, 82 kisten schar, 48 kisten makreel, 32 kisten varia. Maar volgende week is dat voor Wil lem van Dijk allemaal historie gewor den. Hij staat er niet te lang bij stil en vraagt of er in het stukje mag staan dat hij zo’n verdomd prettige tijd met z’n collega’s gehad heeft. „Maar het hele maal vrij zijn straks gaat toch boven het prettig omgaan met je collega’s, hoezeer ik dat ook altijd op prijs gesteld heb” zegt hij fijntjes. Hoofdconducteur Willem Frederik van Dijk: „De lijn Haarlem-IJmuiden heb ik altijd de prettigste gevonden”. Is er voor het Rai-feest nog speciale kleding verplicht gesteld? „Mijnheer, ze hebben het niet gedaan hoor, maar als zij bijvoorbeeld gezegd hadden van Cor, je moet in rok of smoking, ik zou het niet gedaan hebben. Ik vind gewoon dat je netjes en verzorgd moet gaan en daar zal ik zeker voor zorgen. VRIJDAG 10 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: 18.30-20.30 u. Leuke dingen onderweg? Willem van Dijk kent ze genoeg. Hij vertelt van de AOW van een vrouwtje, die hij vond in een trein. „Later heb ik een mooi boek van d’r gekregen. Maar één keer liep ik de fooi van m’n leven mis. Dat was een dronken kerel en hij kocht bij mij een kaartje op de trein. Hij pakte een hele bundel bankbiljetten uit z’n zak en er dwarrelden al een paar briefjes van honderd over de vloer. Hij wou me honderd gulden laten houden. Maar ja, d'r zaten zoveel mensen omheen. Ik heb hem netjes z’n geld terug gegeven. Later zat ie op een bankje op het station op de volgende trein te wachten, toen kreeg ik nog vijf gulden van hem”. Willem van Dijks moeilijkste periode lag in de oorlogsjaren. Twee jaar werkte hij pas bij de spoorwegen toen de oorlog in ons land een feit was. „Stakingen heb ik meegemaakt, ’t was moeilijk. Maar je kon overal in handelen in die dagen. Zelf haalde je de spoorbielzen weg on der de ogen van de Duitsers, zelfs het zout dat voor de wissels bestemd was en de Duitsers rangeerden gewoon om ons heen. Dat waren echte strooptochten om in leven te blijven. Je moest toch sto ken. En met een glimlach en enige aarzeling of dat eigenlijk wel in de krant kan, vertelt hij over het omzagen van telegraafpalen, die in kleine blokjes naar de woningen van Willem en zijn vrienden werden gebracht om enige warmte te verschaffen. Willem Frederik van Dijk, 61 jaar. Aan het eind van deze week zegt hij de spoorwegen vaarwel. Hij gaat met ver vroegd pensioen. Privé-omstandigheden spelen daarin een belangrijke rol en daar praat hij dan ook niet over. Wat is dan eigenlijk het uitzonderlijke van deze in vriendelijk spoorweg-blauw gestoken conducteur? Wel, dat hij een vent is waarop je kunt bouwen, zeggen zijn collega’s. Geen streber, maar een tevreden mens. Met het station in Oud-IJmuidei vindt Willem van Dijk het een droevige zaak. „Die lijn is gewoon in afbraak’ zegt hij. De mensen zouden er gewoon meer gebruik van moeten maken. Ik vindt dat het daar i n neergaande lijn gaat”. Zelf kwam hij daar altijd graag de van de acht stations die de gemeente Velsen rijk is. Mijmerend gaat de scheidende con ducteur terug in de tijd en voor zijn geest doemen beelden op van weleer. Van de stapels vis die hij vroeger altijd bij de hallen in IJmuiden zag bijvoor beeld. „Vroeger had ik altijd verse vis als ik uit IJmuiden kwam”, zegt hij. „Dan zei ik als ik de eerste keer kwam: „Kan ik vandaag m’n braadpannetje klaarzetten? En later haalde ik dat dan weer op. Dan hadden we weer eens een lekker hapje thuis. Die tijd is nu wel voorbij. En gelukkig maar, want het trieste was wel dat je ’t ook echt nodig had. Vroeger kon je de vishallen zo in en uit lopen. Maar alles is nu eenmaal veel geregelder geworden.” VELSEN. In verband met de werkzaamheden aan de wegen ten zui den van de Velsertunnel, heef er donder dag vanaf 9 uur tot ’s avonds half zeven op rijksweg 9 aanzienlijke filevorming plaats gehad. Wat vindt hij van het denkbeeld het koningshuis af te schaffen en een presi dent te kiezen? „Ach dat hoeft voor mij helemaal niet. Ik bedoel maar, vandaag kiezen ze die en morgen laten ze hem vallen. Nee, Oranje houdt ons bij elkaar. En wat de centjes betreft, alles en VRIJDAG 10 AUGUSTUS Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend op werkdagen en zaterdag van 7- 18.30 u., op zondag van 10-17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen van 10-12.30 en 14- 17 u., op zaterdag en zondag van 10-12 en 14-17 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. disko-avond met Fred Kos. Progress-sociëteit, Const, straat- Geopend vanaf 20 u. de Oranje-verenigingen van Velsen met elkaar uitgemaakt dat het toch wel heel mooi zou zijn, als we eens een groots opgezette skelterwedstrijd organiseerden. Een echt koninklijk feest voor allemaal. Maar ja, dan zegt zo'n pas bevorderede hoofdinspecteur der eerste klasse dat er nergens plaats is. En dan denk ik: ze ZATERDAG 11 AUGUSTUS Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend op werkdagen en zaterdag van 7- 18.30 u., op zondag van 10-17.30 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend op werkdagen van 10-12.30 en 14- 17 u., op zaterdag en zondag van 10-12 en 14-17 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. Long Tall Ernie and the Shakers. Progress-sociëteit, Const, straat. Gepend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek- Kerkweg 45 en Ruijsdaelstraat 7: 10-12.30 u. iedereen kost toch geld- Nee, ik ben altijd voor Oranje geweest. Ik heb dat van mijn ouders meegekregen. En ik vind eigenlijk dat je zoiets altijd moet laten zien. Ik heb bijvoorbeeld altijd gevlagd. Ook aan het eind van de oorlog, toen de Duitsers nog niet weg waren. Ik hoorde van Radio Oranje dat Ne derland spoedig vrij zou zijn en toen heb ik de vlag uitgestoken. Ja, ik draag ook altijd mijn speld op Koninginnedag, een rood-wit-blauwe vlag met een oran je rand. En ik heb thuis jarenlang een bord aan de wand gehad met de spreuk „Oranje Boven”, maar iemand heeft het laten vallen en elke dag nog vind ik dat jammer.” Geen groots opgezette militaire parade bij de viering van het regeringsjubileum. Wat denkt Cor van der Meer daarvan? „Dat vind ik nou zielig gedoe. Zo maak je dat jubileum toch eigenlijk een la chertje. Er is toch niets mooiers. Andere landen zonder koningshuis houden toch ook parades, uren lang. Ik bedoel, zo lang zou het bij ons niet duren, maar een parade is toch een schitterend eer bewijs-” Heeft het tegenwoordig nog zan Konin- ginnefeesten te organiseren? „Ja mijn heer, dat geloof ik vast en zeker. Ze houden ons volk bij elkaar en wat is er fijner dan wanneer onze vorstin jarig is of jubileert een mooi feest te vieren. Vanaf mijn kindsdagen heb ik aan de oranjefeesten deelgenomen. We zongen vaderlandse liederen, achter de spoorbo men werden er spelletjes gedaan, altijd met in het achterhoofd: We zijn er, we ziijn vrij, we willen dat laten zien. VRIJDAG 10 augustus Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 19-21.30 u. Vrijdag vertrokken. Ganymedes, Rotterdam; Bischof stein, Bremen; Altair, Rotterdam; Ekenis, Hull; Lune Fisher, Londen; Hammonia, Bremen; C V Staghound, Bremerhaven; Donderdag in IJmuiden aangekomen. Sarno, Grangemouth, IJmuiden; Nord kyn, Immingham; Hondo, Hamburg; Royal Viking Star, Hamburg: Blenheim, Kristiansand; Sagafjord. Hamburg: Sok- naton, Zelseat; Marathon, Hamburg; C V Staghound, Felixtowe; Riederstein, Hamburg; Joan C, Rochester IJmuiden; Angansk, Leningrad; West Albatros, Cont Plat; Hai, Sanderberg; Pontos, Skoghall, Zaandam; Argus 7, Middlesbo rough; Nakwa River, Bremen; Viking, Vlaardingen; Saint Michel, Le Havre; Sinon. Rotterdam: Corelly Coast. Noord zee, IJmuiden; Christian Mathiessen, Flixborough; Cazimir le Quellec, Rotter dam; Vrijdag aangekomen. Muhlentor, Cont Plat, IJmuiden; Kingsgate. Flixborough; Aliakmon Pio neer, Antwerpen; Ferring.Thamaes; Mercur Rotterdam: Ilias, Rotterdam; Buttje. Hamburg; Emmanuel Delmas, Brest; Anita Von Bargen, Emden; Donderdag uit IJmuiden vertrokken. Taimyr. Manilla; Fairjennifer, Flixbo rough; Brinda, Londen, IJmuiden; Ye warch. Flixborough; Fred Everard, Lon den; Trident Amsterdam. Bilbao; Norma, Hammina; Nordkyn, Flixborough; Dores, Hamburg, Velsen; Blenheim, Kristian sand; Bothniaborg, Delfzyl; Katrin Schulte, Rotterdam; Helga S, Skutskar; Zaanstroom, Felixtowe; Vanguard, Lon den: Djatiluhur, Hamburg; Arrow, Lon den: Brandje. In een schuurtje aan Beatrixstraat ontstond donderdag brandje dat door de buren kon worden geblust. De eigenaresse was niet thuis. De politie vermoedt dat het brandje is Toch goed hè van onze nieuwe burge meester Reehorst dat hij niet een hoge ambtenaar stuurt, maar de bestuursle den van alle Oranje-verenigingen uit Velsen heeft laten loten. Hij is hier nog maar kort, maar ik denk toch dat de Koninginnefeesten een grote indruk op hem hebben gemaakt. Ik vind het hart stikke fijn dat hij onze Oranje-vereni gingen, die toch maar ééndagsvliegen zijn, zo kan waarderen.” Welke gevoelens heeft Cor van der Meer voor de koningin? Mijnheer, wat zal ik U zeggen. Ik weet wat bezet gebied is. Tussen ’40 en ’45 hadden we in onze eigen land niets meer te vertellen en leefde Koningin Wilhelmina als ban neling in Engeland. Ons Huis van Oran je is het symbool van de vrijheid, want toen Nederland bevrijd werd, kon de koninklijke familie weer terugkeren.” ZATERDAG 11 AUGUSTUS Velserbad. Briniostraat, IJmuiden. Gesloten tot en met 19 augustus. Openluchtbad De Heerenduinen, Hee- renduinweg, IJmuiden-Oost. Open vanaf 6.30 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, de Cen trale bibliotheek, centrale jeugd- en tie- nerbibliotheek in de filialen Santpoort- Noord, Velsen-Noord en Zeewijk zijn ge opend van 10 u. tot 12.30 u. Wereldwinkel, IJU__ U. 12 tot 17 uur. de Amsterdamseweg en de oostelijke afvoer van Rijksweg 9 botsten donderdag twee personenauto’s tegen elkaar. Een 41- jarige automobilist uit Sijbekarspel kwam vanaf de afvoerweg en wilde de Amsterdamseweg oprijden. Daar reed op dat moment een 23-jarige Velsenaar met zijn personenauto. De man uit Velsen is met letsel aan de linker knie naar het Zeeweg Zieken huis gebracht. De Oranje-verenigingen hebben altijd duizenden mensen op de been gebracht. Het is natuurlijk wel zo dat tegen woordig bijna iedereen zegt: Moet dat nou? maar dat komt omdat het hele verenigingsleven een beetje op z’n ach terste ligt. Ik zit er nou meer dan twintig jaar in, maar ik geloof dat we met al onze organisaties iets betekenen voor al die zwijgende mensen die ge woon feest willen vieren op Koninginne dag. Prijzen. Per kilogram, gr. tong 10.03- 9.50. m. tong 9.66-9.15, kl. tong 10.48-9.89, tong 1 10.73-9.92, tong 2 9.63-8.82, tarbot 8.90-9.59. kreeft 29.50-25.03. Per stuk: kreeft 28.50; Per 50 kg: tarbot 320-173, griet 234-154, kabeljauw 3 en 4 205-175, kabeljauw 5 108-89, schol 1 108-100, schol 2 115-103. schol 123-100. school 4 105-90, schar 70-36, wijting 3 108-90, makreel 1 22.50, makreel 3 31.50, pil chards 31.20, rode poon 135-58, Horsma kreel 54, bot 46-38, krab 56-50. Besommingen. In IJmuiden werden donderdag de volgende besommingen ge maakt: GD 6 18.600; 2 12.500; 20 20.600; 21 14.700: SCH 65 ƒ4.500: UK 245 ƒ3.000; 1 15.000; VD 6 ƒ3.000; 9 ƒ3.700; 15 2.900; WR 71 2.600; IJM 4 ƒ7.400; 15 2.500; 23 4.200; K W121 2.600. Spanvissers UK 135 en UK 145 1.300. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op de kruising van ZATERDAG 11 AUGUSTUS Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 10 tot 14 uur. Animal Farm, Willem Alexander- plantsoen. Geopend op zaterdag en zon dag van 10.30 tot 17-30 uur. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: 10-12.30 u. '"'■■’WH*» r

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5