IN 1983 KAN ER GEEN HUISJE MEER BIJ Heemskerk in rustiger vaarwater GROEI STRAKS BEPAALD DOOR NATUURLIJKE AANWAS Hooizolder Agenda in brand KLEUTERS OP DE BAKFIETS-TOER Gitaarclubjes Auto tegen twee lichtmasten VELSEN BLIJFT VASTHOUDEN AAN WEST-VARIANT RIJKSWEG 16 Erbij non in „De Mei” I aw» I I Earth and Fire I in PEN-centrale 3 3i Blijf Erbij met IJmuider Courant Jir .i I i 7 Kort IJmondnieuws o.a.: Antwoord op vragen van gemeenteraadsleden f Vergadering PvdA A.s. zaterdag in de weekend bijlage IJmuider Courant -.1’1: I8B ofwel het aantal geboorten minus het aantal sterfgevallen. Ik ''f JSr 1 O VR IJ D AG AUGUSTUS 19 73 IJMUIDER COURANT 6 Velsen-IJmuiden 1 Heemskerk In en om Haarlem I Beverwijk 1» r V ff k. f f g (Van een onzer verslaggevers) aan BIOSCOPEN MUZIEK 61. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) SCHOUWBURG BIOSCOPEN. (Van een onzer verslaggevers) Antwoordnummer 416 - Haarden Naam Adret te: BIOSCOPEN chuifd. I bj 'S i.pr.st inden, ie, tel r oude Teveel denhal istr. i ndpar- De woningvoorraad zal de komende tien jaar stijgen met 3000 woningen tot ongeveer 11.000 woningen. De planologi sche capaciteit van Heemskerk is dan bereikt, maar in deze glovale berekening zitten ongetwijfeld weinig elementen, die ‘maandabonnee Daarna kunt u mM noteren al»: *kwartaalabonnee ‘Doorhalen wat met verlangd wordt. Dr. v. d. Heuvel, Secrettaris-Generaal van de Hervormde Kerk in Nederland is kwaad op de Russische autoriteiten, omdat deze valse voorlichting (laten) geven over het kerkelijke leven in de Sovjet unie. Hij is er onlangs geweest. In Erbij wordt uiteengezet waarom hij boos is. IJf Blakker wordt doodziek van de lieden, die menen dat hij als Barend Servet een sex-maniak is. Voor de rest gaat het hem goed. Dat meldt Jan-Piet Stokman. Het boek over de velocipee van Leo nard de Vries komt vrij uitvoerig ter sprake in Erbij zoals ook de komende antiekbeurs in Delft royaal uitgemeten besproken wordt door Cees Straus. Pieter Mul laat weten dat tienkamp-atleet Smeman toch wel een show-binkie is. Stopper heeft het over de dubbele afscheidswedstrijd van woensdag. Het ziet er naar uit, dat dit toeristenjaar een rampjaar wordt. De alarmcentrale van de ANWB heeft de handen en hoofden vol aan het redden-wat-er-te-redden valt bij Nederlanders, die in het bui tenland op vakantie gingen, maar daar in plaats van plezier ellende ontmoetten. Slachtoffers van verkeersongelukken zijn er legio even als zieken en gewonden. Voor alles en allen moet snel een oplossing gevonden worden, Rolf Stallinga deed indrukken op in het Haagse centrum van de alarmcentrale. In Erbij van morgen verhaalt hij over de harde werkers van de ANWB. reeds vast staan, zodat het bij de dienst ook maar bij vooruitzien blijft. voor de noordelijke IJmond op het rijka- wegenstelsel. Deze variant maakt voorts een eventuele ontwikkeling in oostelijk» richting van het woon- of recreatiege bied, alsmede van het industriegebied aldaar onmogelijk. Daarom acht het gemeentebestuur een nadere studie en overleg ten einde aan deze bezwaren zoveel als mogelijk tege moet te komen, noodzakelijk. City Theater: vrijdag 20.00 uur en zaterdag 19.00 en 21.15 uur: „Hartstocht voor gevaar”. Stadsschouwburg: vrijdag en zaterdag 20.0» uur: „Samen uit, Samen thuis’’. Openluchttheater Bloemendaal (Hoge Duin en Daalseweg) Zaterdag 14 30: Callmero Feest Show. Beeckestijn, Velsen-Zuid. Concert door het Gejah Consort om 19.30 uur. 152 m ste in nd n ij stalen ffetten sringet thandel 39-41- '-27231 nd van ir. v.i sk. Ce- elours- lor vi in fv Uwej Tel. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De afdeling Bever wijk van de PvdA houdt op donderdag 16 augustus een ledenvergadering in het gebouw „Wijkerbaan”. De agenda ver meldt alleen: de beschrijvingsbrief be handelen voor het congres van 14 en 15 september. 10 Tl- ïrfecte 10969 el 023- wroom xe met tation- J 19® Coupe dio en 969 als ik 1966 lat 85« iat 850 motor sig. n geruild /indt i 'avap’l geheel week f 4750. 1 ƒ4691 v. met W 15W 70 met Ponton verbr W 12» 00. Dit 4-6 bij auto's ca arantie oranje, f 2.25 meten- 15991. f 9,30 f27.- >n met litvoe- Luxe a 1501 300 de m VW uit 41 11 beh. Super it van iOO km 'aunus n kon juven- h. Cl- IV. ’II staat' 57 D zonder is, VW iett A tr. 32. Ruime n 1300 n ft assion 595 HAL. De Holland Amerika Lijn heeft het m.s. Poeldijk verkocht aan The Nigerian National Shipping Line Ltd in Lagos. Het vrachtschip (draagver mogen 5241 ton) zal in december wor den opgeleverd. Het vaartuig heeft nagenoeg uitsluitend in de Mexico- dienst van de HAL gevaren. Klein’ derde opend. iden) HEEMSKERK De toekomst van Heemskerk is niet zo helder afgebakend als een tien jaar geleden het geval was. Teveel prognoses zowel op landelijk als op provin ciaal niveau worden thans herzien en deze herziening leidt duidelijk tot lagere in wonertallen dan voorheen berekend waren. „Wanneer we nu proberen om wat de bevolkingsgroei betreft tien jaar vooruit te kijken dan voelen we ons bepaald niet zeker meer”, zo meent de sociografische dienst voor Beverwijk en Heemskerk in een nota over Heemskerk in cijfers en lijnen. '1. 1 jt 5 bant velours maho- d. Dr. 02507. wegli 00 LS D S 21 Morris arantie Lange dat Heemskerk steeds meer woningen nodig heeft om in de behoefte van de eigen bevolking te voldoen en naar het zich laat aanzien is de behoefte aan woningen voor de eigen bevolking nog steeds stijgende. Binnen enkele jaren zal de groei van Heemsker grotendeels wor den bepaald door de natuurlijke aanwas ran ft. uitge- n. 5 jr. «werk 0 voor Meer •P. Tel dinsi vrijt Lag in het verleden het Heemskerkse geboortencijfer aanmerkelijk boven het Nederlandse cijfer, vooral in de laatste jaren is het cijfer zoveel sneller gedaald dan het Nederlandse zodat verwacht mag worden, dat binnen afzienbare tijd i eikei En de mee. rd bin- oonser- ïg 2)1 2 g»s- delijke iat 1« Filmavond. De afdeling Beverwijk van Youth for Christ belegt op zondag 12 augustus in de Jozefzaal aan de Arendsweg een filmavond. De aanvang is bepaald op 8 uur. naalgebied. Volgens B. en W. komt dit duidelijk naar voren uit het verkeerson- derzoek, dat door prof. ir. J. Volmuller voor de drie IJmondgemeenten is ver richt. Velsen is voorts van mening dat deze behoefte aan een tweede tunnel snel in de praktijk zal worden bewezen door de overbelasting van de Velsertunnel na het gereedkomen van de aansluiting van rijksweg 6 op de Velsertunnel. Uit dien hoofde zo schrijven B. en W. hebben de IJmondgemeenten een uitge sproken voorkeur voor een tracé van rijksweg 16 dat zo westelijk mogelijk is gelegen. Van de door de Rijkswaterstaat gedane suggesties voldoet variant 4 nog het beste aan dit criterium. Velsen vindt echter dat aan de ge noemde variant 4 nog het bezwaar kleeft van een onvoldoende aansluiting (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Nu de groei van Heemskerk wat is gematigd en de ge meente in een wat rustiger vaarwater is gekomen, rijst natuurlijk de vraag in hoeverre bepaalde planningstechnieken, die voor Heemskerk in de afgelopen jaren zijn ontwikkeld, moeten worden herzien en bijgeschaafd. De landelijke daling van geboortencjjfers, of beter ge zegd huwelijksvruchtbaarheid, is ook in Heemskerk niet onopgemerkt gebleven. De leeftijdsopbouw heeft zich drastisch gewijzigd: omvatte de groep 04-jarigen in 1961 rond de 80 procent van de bevolking, in 1971 schommelde dit per centage rond de 57 procent. Daarnaast lijkt vooral het Heemskerkse redelijk hoge woningproduktietempo van steeds minder invloed te z(jn op het migratie- overschot. De sociografische dienst voor Bever wijk en Heemskerk heeft een uitvoerige nota opgesteld, waarin met lijnen en cijfers de huidige ontwikkeling van Heemskerk wordt aangegeven en die, aldus de dienst, soms ook een breuklijn markeren. Vooral in de jaren ’62, ’63 en '64 vertoonde het inwonertal een sterke toename. Gemiddeld was deze groei zo'n 13.5 procent per jaar: een tempo, dat in 1968 al ites lager lag namelijk 6 pro cent. De laatste twee jaar is een verdere daling geconstateerd tot 2,8 procent. De groei van Heemskerk werd in de periode van 1962 tot en met 1964 voornamelijk bepaald door het migratie-overschot van ruim 75 procent, een cijfer dat geleide lijk daalde tot 60 procent. In 1971 en 1972 hanteert de dienst een migratie-overschot nog geen 100 perso nen per 100 woningen. De invloed van het bouwtempo dus op het migratie- overschot wordt steeds minder. De ver klaring voor dit verschijnsel ligt hierin, „Zou in een latere fase echter voor een lagere woningproduktie gekozen worden, dan betekent dit tevens een verschuiving in de tijd van het maxi maal te bereiken inwontertal. Dit maxi maal te bereiken inwontertal zal dan ongetwijfeld in een later stadium (na 1983) verder dalen. Immers, de huidige leeftijdsgroep van 10-15 jarigen zal rond 1983 op de woningmarkt verschijnen en kan dan niet aan een nieuwbouwwoning geholpen worden. Heemskerk is dan vol gebouwd. Duidelijk is wel, dat de groei van Heemskerk in een rustiger tempo zal geschieden dan de welhaast explosie ve ontwikkeling die het recente Heems kerkse verleden gekenmerkt heeft. Het college is van mening dat er dringend behoefte bestaat aan de bouw van een tweede tunnel voor het kanaal- kruisend verkeer in het westelijk ka- •n got- de Rt. em ie. lil 54 lot. 15 ca. 200 ca ■0 lang, et ven. senaat >edden- an ion. geen verschillen meer te constateren zijn, aldus de sociografische dienst. In praktisch alle wijken zijn er minder kinderen geboren. Opvallend is het, dat er wijken zjn met een sterke daling en wijken met een gematigde daling. Zo is in de wijk Poelenburg het geboortencijfer gehalveerd en vertoont deze wijk het laagste geboortencijfer, terwijl in de wij ken Oosterwijk, Zuidbroek, Kerkheek en Assumburg dalingen optraden van 30 tot 50 procent. In de perioden van 19611966 en 19661971 is er met de leeftijdsopbouw heel wat gebeurd. Van een verjonging is zeker geen sprake geweest. In de eerste periode is het aantal 0-4-jarigen zelfs in absolute zin afgenomen. Toch is van een echte veroudering of vergrijzing van de bevolking nauwelijks iets te merken. De toename van de 65-plussers in de laatste perode stond stil bij 14.3 procent, terwijl de bevolking in die periode met ruim 22 procent toenam. De wijziging in de leeftijdsopbouw omschrijft de sociale dienst als „vermiddelbaring”, immers het zijn juist de groepen van middelbare leeftijd, 4059 jaar, die vooral in de laatste vijf jaar niet onaanzienlijk zijn toegenomen (vorig jaar 19,2 procent). Heemskerk, aldus de dienst, zal ook met de vergrijzing van de bevolking rekening moeten houden. Vooral vorig jaar en dit jaar zijn heel wat woonvoor zieningen voor 65-plussers gereedgeko men en personen van deze leeftijdsgroe pen de gemeente binnengestroomd. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsgebouw (Const. Huijgens- straat). Expositie „Duin en water”; geopend dagelijks tot en met 16 augustus van 14 tot 1T uur (ook tijdens het weekeinde). VELSEN-NOORD. De staf van het buurthuis „De Mei” is er in geslaagd een vervangster te vinden voor de leidster van de gitaarclub voor schoolgaande kinderen. Ans de Vos vertrok in verband met haar huwelijk. Els Groenewoud, leerlinge van de Beverwijkse Muziek school, zal haar taak overnemen. De lessen worden gegeven in kleine groepen op de donderdagavonden: de zes- tot negenjarigen van half zeven tot half acht en de tien- tot twaalfjarigen van half acht tot half negen. Vanaf maandag 13 augustus kan men zich laten inschrij ven bij het buurthuis aan de Geelvinck- straat 28, tel. 24025. n. in 1 meaux. woon- aatweg 28284. DIVERSEN Museum Beeckestijn”, Rijksweg Velsen- Zuid, diverse stijlkamers, dagelijks te bezoe ken van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur; zondag alleen van 14 tot 17 uur. In het park (steeds geopend) tot 31 augustus expositie van staaiplastieken. In het noordelijk koetshui» tot 19 augustus expositie van werk van Jan van Herwljnen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen. dagelijks geopend (behalve zaterdag en zondag) van 9.30 uur tot 12en van 14 tot 16.30 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen.Noord, elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur; ook na telefonische afspraak 02510-94159 of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945, dagelijks (behal ve zaterdag en zondag) te bezichtigen van 1» tot 12 uur. Telefoon 19000. Oude Raadhuis, Velsen-dorp, dagelijks van 13 tot 17 uur en zondags van 10 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur tentoonstelling Flevum en de Romeinen in Velsen. Ook ejke donderdag van 19.30 tot 22 uur. Centrale Bibliotheek: fototentoonstelling over de Lappen, te bezichtigen gedurende de openingstijden. VELSEN-NOORD. Donderdag middag rukte de Velsense brandweer uit voor een brandje op de zolder van een schuur achter een perceel op de Beek- zanglaan. Op het dak van een schuur ernaast werd rubberoïd gelegd en de gasvlam van de daarbij gebruikte brander had het hout van de schuur vlam doen vatten. Op de zolder was enig hooi opgeslagen, dat ook vlam vatte. De brand werd met eigen middelen geblust, zodat de brandweer zich kon beperken tot nabluswerkzaamheden. Zon, muziek en een bakfiets om mee uit rijden te gaan mooier kon het al niet voor de kleuters, die donderdag in het kader van de Speliade-feesten aan. de beurt waren om een rijtoer door IJmuiden te maken. Zij mochten zich bovendien in de Brulboei verkleden, het geen de stemming helemaal ten goede kwam. Uitgedost als ridders, indianen clowns en wat al niet meer bestegen zij donderdagmiddag voor De Brulboei de versierde bakfiets, welke uitgerust was met een bandrecorder waaruit vrolijke kinderliedjes klonken. Enkelen moesten lopen, doch er werd onderweg regelma tig van plaats verwisseld, zodat iedereen meer heeft gereden dan gelopen. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schei- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.39 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. BEVERWIJK. —Doordat de bestuur der zijn sigarettenaansteker zocht en daardoor niet voldoende op de weg lette, reed een auto donderdagavond om kwart over elf tegen een lichtmast op de Zeestraat, ter hoogte van de Hercules straat. De auto schoot door tegen een tweede mast aan. ongeveer vijftien me ter verder. De afgebroken eerste mast viel over het wegdek heen en een na derende automobilist kon deze niet meer ontwijken. De auto van de eerste bestuurder, die nauwelijks letsel opliep, was totaal ver nield. Van de tweede wagen werd het dak zwaar beschadigd. Heemskerk zal zich in de nabije toe komst steeds meer gaan richten op de hulp aan eigen woningzoekenden. De Deze ernstig kijkende jongelui vormen de popgroep Earth and Fire die vriendelijke, warme muziek voortbrengt. De groep treedt zaterdagavond op in de PEN-centrale te IJmuiden. Hun concert duurt twee uur en ze zullen alle nummers spelen van twee van hun vier langspeelplaten, namelijk „Song of the marching children” en „Atlantis". De groep bestaat ruim drie jaar en prijkt her en der op de lijst van tophits, tot in Japan en Turkije toe. Zangeres is Jerney, op de foto geflankeerd door Hans Ziech en Ton v. d. Kleij. Aan weerszijden van dit drietal de tweeling Chris en Gerard Koert», die de muziek voor de groep schrijft. structuur van de leeftijdsopbouw wijst mede hierop en ook de laatste jaren was het beleid er al duidelijk op gericht om primair de Heemskerkse woningzoeken den in eigen gemeente te huisvesten. Tot en met 1977 verwacht de dienst een groei van het inwonertal met 2000 personen. Voor de tweede vijf jaar (1978-1983) raamt men een geboorte overschot van gemiddeld 425 personen per jaar. De dienst meent, dat naarmate de eindfase van de groei (1983) dichter wordt genaderd, gekozen zou kunnen worden voor een lagere woningproduk tie, doch dit is dan ook weer een afwij king van een van de thans gekozen uitgangspunten. VELSEN Burgemeester en wet houders van Velsen voelen veel voor het bundelen van de ontworpen rijksweg 16 en de oostelijke Randweg langs de Kennemer-agglomoratie. Dit blijkt uit het antwoord op vragen van de gemeen teraadsleden Porck, Jansen en Grijzen hout. Deze informeerden naar het stand punt van het Velsense gemeentebestuur nu eveneens het Rijk de voorkeur schijnt te geven aan de westvariant van rijksweg 16 en ook de portefeuillehou ders planologie van de Zuidkennemer gemeentebesturen dit tracé verkiezen. Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Dracula contra Drakenstein”, 20 u.: „Ben Hur”, 23.50 u..Keep on rockln”. Luxor Theater (Breestraat). 19.30 u.: „Th» sound of music”. Cll 4.0.0U U. ,,-DL^ Lldo (Houtplein) 14, 19 en slaat er op los”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, „Pinocchio", a.l. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 „the Canterbury Tales”, 18 j. Vandaag en morgen 24 u.: „Love Swedish style”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 14.15, 19 en 21.15 u.: ,,D» eend en de Cadillac" a.l. Cinema Palace ((Gr. Houtstr.) 15.30 en 20 u.: „The West Side Story”, 14 j. Vandaag en morgen 24 u.: „Festival”, 14 j. Zaterdag 13.30 u.: Mickey Mouse jubileert", a.l. Frans Hals (Frans Halspleln) 19 en 21.15 u.: „De Meedogenloze afrekening”, 18 j. Vandaag en morgen 23.30 u.: „Big Jake". 18 j. 21.15 u. „Chen 19 en 21.18 L j >♦*-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7