BUITENLANDSE VERDACHTEN VORMEN PROBLEEM VOOR JUSTITIE Opnieuw gesprek van Rijnlanden Bombarderen van Cambodja PuzzelifflDiws was geheim MEDISCHE VERZORGING MET HET WEEKEINDE Carillonklanken over IJmuiden Hoe Twijfels over nut en effect strafmaat Gebrekkige kennis van achtergronden Zeepostverzending Stacaravan Circuit Zandvoort o Vernieuwing rijbewijs 9 AUGUSTUS V R U D A G 1 0 1973 J Snel d .RLEM f(J Dit woord. GEGOED 10* Moeilijk Dit woord: BARTJES Dit woord: BEMIDDELD Puzzel m «k (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze parlementsredactie) De uitspraak is op 23 augustus. PUZZEL NUMMER 32 /5: o LEZERS LEZERS Wij H. BOELSMA, Haarlem. I is Vice-minister-president Van Agt sprak gistermiddag de veronderstelling uit dat deze conferentie voor Nederland wel zal leiden tot „nog meer dokken”, omdat Nederland als Rijnmond-staat nu een maal de grootste belangen heeft bij een zuivere Rijn. Deze puzzel is eigenlijk een gewoon kruiswoordraadsel, maar uit het diagram hebben we de zwarte hokjes, die er wel in behoren te staan, weggelaten. Tracht u met onderstaande gegevens de puzzel op te lossen en tevens te bepalen waar de zwarte hokjes behoren te staan. IJMUIDEN. Het wekelijks concert op de beiaard van de stadhuistoren zal deze keer worden verzorgd door Jan Albers, die de vaste beiaardier is van de Munttoren in Amsterdam. Namens Actiecomité tegen voortzet ting van het circuit te Zandvoort, Mevr. A. SCHAFER, Zandvoort „CP Voyageur” (16 „Diogenes” (17 ms ms ?sbfü set RIALEX auto vai •umper anger, ft ’t. eft ’t. 'EG erwijk EKWEG MUIDB' Oplossing puzzel nummer 31: Horizon taal: 1. oma, 3. gena, 5. redelijk, 7. opleiden, 8. waterloop, 9. gade, 10 jelui, 12. gewoon, 14 vergen, 16. kapittel, 18. gemijmer, 20 lenteweer, 22. zenden. 23. derde. De officier antwoordt hierop dat hij het volledig eens is met de geschetste moeilijkheden. De straf is, stelt hij, ge baseerd op het feit dat ze het verdienen. Eenvoudiger zou zijn, meteen de heren de grens over te zetten. De praktijk wijst volgens hem echter uit dat ze dan terugkomen met het idee „het enige wat ons kan overkomen is uitgewezen te worden”. „Ik worstel ook met het pro bleem” zegt hij over het feit dat kennis over achtergronden ontbreekt. In dat opzicht wil hij wel erkennen dat de straf „tot op zekere hoogte een slag in de lucht is”. Mr. Laus zegt tenslotte begrip te hebben voor zijn standpunt „vanuit het belang dat u dient”. Horizontaal: 1. Aziaat, 6. poken, 12. onderricht; 13. zangnoot, 15. rondhout, 16. omroepvereniging, 17. afstandsmaat, 18. akelig, 22 en omgekeerd, 23. persoon, 24. schaap, 25. zwaardvis, 27. groet, 29. aanzien, 31. deel van het kippenhok, 33. wiel, 35. rivier in Italië, 37. draagvat, 39- hennepbraak; 40 niet een, 41. vlag, 42. Europeaan, 43. lidwoord, 44. bevestiging, 45 eenheid van druk, 47. deel van een kast, 49. kleur, 51. geluidloos, 53. vlugge, 56. vervoermiddel, 58. kledingstuk, 59. Sociaal Economische Raad, 60. gewicht, 62 meisjesnaam, 63 kreet, 65. nieuwe wereldtaal, 67 zwaar, 69, onder voorbe houd, 71 gevaarlijke plek in zee, 74 voorzetsel, 75. opening, 77. onzes inziens, 78. dubbelklank, 79. deel van het li chaam, 80. adellijk persoon, 81. vastge steld. Naar aanleiding van uw artikel in de IJmuider Courant van 2 augustus over de heer Post in de stacaravan, wil ik toch even langs deze weg mijn hart luchten. Ik geloof dat ik spreek namens vele woningzoekenden en mensen die al jaren getrouwd zijn, en die niet de beschikking hebben over zo’n mooie sta caravan als die van de heer Post, maar die nog steeds op kleine kamertjes en zolders wonen, met één of twee kinde ren. Die mensen hebben ook de nodige problemen, maar die klagen ook niet in de krant. In de kop van uw artikel staat ook no gte lezen: „Geen bijzondere ei sen, maar de huur moet betaalbaar zijn.” Dat ben ik met de heer Post eens één voorbeeld: op de Zuidarcade op de Lange Nieuwstraat, staan veertien wo- Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Oplossingen welke per post worden ingezonden als volgt adresseren: Damiate Pers b.v-. Postbus 18, IJmuiden. Da maenOat moei oe orfet me* rite veOe maai en adre* enctenekenea en instemmen met de vermelding ven rite Mam ea wncnpieea trim geen peente- ■tem <rf mtUW De betef maat geeteM rite m uehear tok Kederiende an te kegigpelMke. be knopte veem. De reoaette beboadt nea bet reebt voer de brief ter pubHkatie te bekorten op ntet ementWr ponten of opneming te veelgelee ntmi mine van een oepaaMe besef be tekent allermtnet dat de eedeette het eens t» met dearie vervatte meningen of te deee rob rit* woeden brieven eggen» men, die met uttdrukkeMJk vamefc tot pobUkatte aan de redactte worden toege- zanden: eaorwaarden tot onbakatte rite' Be* onderwerp mem van genorgraant algemeen belang te rite en att bet oog punt van dat algemeen belang te rite vakantie hier op deze wijze doorbrengen. Nee, dat stelt niemand op prijs, maar nu zit met name de justitie met de brok ken: wat moet je met stelende buiten landers? Zowel het openbaar ministerie als de beide pleiters zitten ermee in hun maag. Het grote probleem is, en de officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman, benadrukt dat, het ontbreken van voorlichting over de antecedenten van deze mensen. Zich beperkend tot de feiten, de aantasting van onze gastvrij heid, vraagt hij acht maanden elk. HAARLEM. „Wilt u de heren zeg gen dat het niet de bedoeling is dat ze op deze wijze hun vakantie hier door brengen”, vraagt de president van de Haarlemse rechtbank, mr. Vink, aan de tolk, die het weer doorgeeft aan de twee jeugdige buitenlandse verdachten voor het hekje. Het is een oud verhaal uit toeristenstad Amsterdam dat we te ho ren krijgen. Een Fransman, en een ver franste Italiaan komen afzonderlijk van elkaar hun vakantie hier doorbrengen, de een liftend, de ander per trein. De laatste is op weg naar Zweden maar doet ook wat dagen onze hoofdstad aan. Beiden zjjn 22, en monteur van beroep. „Niet alleen op papier” verzekeren ze de president. Ze bezoeken in de hoofdstad de bekende plaatsen: Vondelpark, Dam, sleep-inns. Dat laatste als het regende. Mr. Vink, verbaasd: „Is het dan niet zo lekker in het Vondelpark?” Op de Dam ontmoeten de twee elkaar, de centjes zijn op en daar moet iets op gevonden worden. om velerlei redenen. Nee, wij weten iets veel beters: het circuit moet worden opgeruimd. Wij Nederlanders, en meer in het bijzonder de bezoekers, moeten het circuit boycotten; het resultaat zou zijn: le. Geen hels lawaai (ook de woorden van de redacteur van „Autovisie”) voor de omwonenden tot ver in de omtrek; 2e. Het gevolg hiervan zou zijn: men kan de ramen openzetten en men kan buiten zitten en men kan elkaar ver staan: 3e. Geen stank, dus geen luchtvervui ling; 4e. Geen vervuilen en vertrappen van het kostbare duinterrein; 5e. Geen menselijke en organisatori sche fouten zouden er meer worden gemaakt, hetgeen erkend is; ergo: 6e. Geen slachtoffers, niet alleen op circuit, maar ook niet op de wegen naar Zandvoort, die vele uren vóór de races reeds zijn verstopt en vele uren even eens na de races; 7e. De strandbezoekers zouden in alle rust van hun recreatieve dagen kunnen genieten; 8e. De Zandvoorters en bewoners van omgeving zouden hun huis niet meer behoeven te ontvluchten; enz., enz., enz. Wat zouden duizenden en nog eens duizenden mensen hiermee een fysiek en psychisch gezonder leven hebben. En het gemeentebestuur van Zandvoort, dat j 226.000 krijgt voor de huur van het circuit, hoeft dit bloedgeld niet meer te innen. Mr. Laus heeft het moeilijk. Zijn cliënt wilde hem simpelweg niet ontvan gen in het Huis van Bewaring en dat is de eerste keer in zijn zevenjarige prak tijk dat hem dat overkomt. Geïntrigeerd probeert hij andere wegen tot informa tie, zoals de sociaal raadsman in de gevangenis. Zo weet hij dan dat deze man het weinig kan schelen of hij in de gevangenis zit, en dat hij met zijn straf blad ook in Frankrijk vele problemen heeft. Keer op keer gebeurt er wat, maar structurele veranderingen in de situatie zijn niet mogelijk. Ook hier dus niet, waar volgens de raadsman sprake is van betrekkelijk geringe schending van de rechtsorde. Deze eis. en de straf die zal volgen zijn, zo stelt hij, niet meer van toepassingen van een betrek kelijk gering arsenaal. Oplossen doet het hier niets in dit geval, het effect is nihil. DEN HAAG. In de maand novem ber zal een tweede conferentie worden gehouden door ministers van de Rijnoe- verstaten. Tijdens deze conferentie, die een vervolg is op de eerste conferentie dit jaar in Den Haag, zullen Duitsland, Frankrijk. Zwitserland, Nederland en Luxemburg proberen te komen tot een betere oplossing van de verzilting van de Rijn, de thermische belasting en de ver ontreiniging door kwik. Jan Albers voert zaterdagmiddag van 4 tot 5 uur het volgende programma uit. 11 Koekoek-preludium, Matthias van den Gheyn. 2 Giga, Fr. Couperin. 3 Gavotte et double, W. de Fesch. 4 Nederlandse volksliedjes. 5 Water-music, G- F. Handel. 6 Oudhollandse boerendansen, Siep. 7. Engelse volksliedjes. 8. Marche militaire, Fr. Schubert. 9. Menuet, W. A. Mozart. 10 Franse volksliedjes. 11 „Charlie is my darling”, variaties Jan Albers. 12 Melodie-archaïque, Jan Al bers. 13 Nocturne, W. Paap. 14 Improvi satie. Prijswinnaars puzzel nummer 31: 10: R. Bogaard, Prof. v. d. Waalsstraat 37, Haarlem; 7,50: J. C. L. Boosman, Oran je Nassaulaan 123, Overveen; J. Fortgens, Jansweg 6, Haarlem. 10: G. J. Weeber, Venusstr. 17, IJmui den; f 7,50: H. Visser-de Geest, Linnaeus- straat 121, IJmuiden; f 5: W. Gisius, Ve- nusstraat 7, IJmuiden. Nu denkt men over een z.g. „ventweg” voor de brandweer, die God zij dank niet uitvoerbaar blijkt te zijn, vanwege de bottleneck bij de tunnel. Men moet toch zaagsel in zijn hoofd hebben om nóg meer geld te investeren in een zaak, die de grootste milieuverontreiniger is 23 augustus is de einddatum van de geldigheidsduur van mijn rijbewijs. Om dat het vakantietijd is en overal perso neelsgebrek, bracht ik mijn formulieren tijdig (18 juli) naar Bureau Rijbewijzen in het Florapark. Groot was mijn verba zing toen ik op 20 juli reeds mijn rijbewijs ontving, echter met de geldig heidstermijn 19 juli 197319 juli 1978. Dat is meer dan 1 maand te vroeg. Bij reclamatie werd mij gezegd dat daar niets aan te doen was, dan had ik maar op de achterzijde van het formulier bij „Bijzondere wensen” moeten vermelden dat ik het aansluitend op het oude rijbewijs wilde hebben. Bij verzekerin gen moet je altijd de kleine lettertjes goed lezen. Hier worden zelfs die kleine lettertjes weggelaten. Ik zou wel eens willen weten of deze handelwijze voor geschreven is, Zo ja, dan wil ik iedereen die er mee te maken heeft waarschu wen: denk aan „Bijzondere wensen”, opdat ze geen kans krijgen aan de geldigheidstermijn van uw rijbewijs te plukken. HEEMSKERK Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. A. Hazen berg, Hannie Schaftstraat 3, Heems kerk, tel. 32476; van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur: R. Kloek, Rendorppark 1, Heemskerk, tel. 34555. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster G. Beers, Diepenbrock- straat 102, Heemskerk, tel. 32644. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren bejaardenhulp en gezinsverzorging: (ook voor Castricum) van maadag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in de Jan van Bergenstraat 50c, Heemskerk, tel. 32430. 23975; eigen praktijk: mevrouw J. M. H. Kruidenberg-van Saaze, Hannie Schaftstraat 5, heemskerk, tel. 32327; vrij: mejuffrouw A. M. Bot. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in huize Scheybeeck, Velserweg 2, Beverwijk, tel. 28498. Spreekuren bejaardenhulp: van maadqg tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en vrijdagmiddag van 14 tot 15 uur in huize Scheybeeck. Vel- serweg 2, Beverwijk, tel. 23180 en 28498. Beide advocaten, mr. Leesberg en mr. Laus zijn verheugd dat de zaak zo snel is aangebracht. Mr. Leesberg wijst op de zere plek in de strafmaat: was dit een Nederlander, dan zouden we wellicht een gecombineerde straf wenselijk ach ten. Nu is het een buitenlander, en voorwaardelijke straf is niet mogelijk. Acht maanden onvoorwaardelijke cel straf - acht maanden op kosten van de Nederlandse regering... Mr. Leesberg vraagt zich af of dat nou nodig is, en of een snelle uitzetting uit ons land niet verstandiger is. Dat is een weg, zegt ook mr. Laus. Misschien dat de mensen die zich op gebrekkige wijze nog met deze mensen bezig kunnen houden dan nog iets kun nen doen. Voor zijn cliënt bijvoorbeeld, de Italiaan, betekent uitzetting naar Ita lië en ook Frankrijk waar hij al eens eerder werd uitgewezen, een zinloze daad. België, waar zijn ouders wonen, zou wellicht beter zijn. Een idee voor de vreemdelingenpolitie. WASHINGTON (AFP). De voor malige minister van Defensie Melvin Laird heeft persoonlijk zijn goedkeuring gehecht aan een systeem voor het rap porteren van bombardementen dat ten doel had 3.630 aanvallen door zware bommenwerpers van het type B-52, die in 1969 en 1970 boven Cambodja werden uitgevoerd, geheim te houden. Dit is gisteren tegenover een senaatscommissie verklaard. Verticaal: 1. plaats in Noord-Holland, 2. deel van een voertuig, 3. spil, 4. meisjes naam. 5. aanzien, 7. vlaktemaat; 8. wa pen, 9. maanstand, 10. aanzien, 11. wind richting, 14. jongensnaam, 18. familie lid, 19. model, 20 vreemde munt, 21. titel, 23. iets dat gemengd is, 26. karig, 28. titel, 30, gelijke, 32- door ondervin ding leren, 34 Engels voorzetsel, 36 ge bergte in Rusland, 38. familielid, 39. tiert, 46. groente, 48. voorzetsel, 50. edel steen, 52. meisjesnaam, 54. zangstuk, 55. Europeaan, 57. jongensnaam, 59. suf, 61 vorm van slapen, 64. persoonlijk voor naamwoord, 66. waterkering, 68, voeg woord. 70 wiel, 72 meisjesnaam. 73 strafwerktuig, 74 telwoord, 76 voorzetsel, 79 rondhout. In een evolutietijd als waarin leven en waarin wij aan zoveel dingen gewend zijn geraakt en geaccepteerd hebben (hippies, drugs, de pil, maanrei- zen enz.) kan men een milieuverpester van de eerste orde als een racecircuit voor de tijd van vijftien jaar toch niet meer gedogen; de organisatoren hiervan hebben nu carte blanche om nog meer snelheid, dus nog meer lawaai, te produ ceren en deinzen daar niet voor terug. Nog even terugkomend op de Grand Prix: een aanwezige arts zei, dat Roger Williamson waarschijnlijk al dood was vóór de brand; het zijn dus alleen maar afleidingsmanoeuvres door te zeggen: „als de brandweer goed had kunnen functioneren En wat de heer Huis man betreft: voor hem was het de meest eenvoudige zaak om te zeggen, dat hij de volle verantwoording nam; het heeft niets te maken met „siert hem” of „edelmoedigheid”. Zijn kous is hiermede af, want hij had toch immers niets gezien van het ongeluk? En dan dokter Fokke Bosch, die zó snel kon denken, dat toen eigenlijk de race had moeten worden gestopt, hij ’t beter vond dit niet te doen, anders waren de bezoekers de baan opgesneld en waren er misschien nog meer slachtoffers gevallen. Er wordt nu alleen drukte gemaakt over het on geluk, maar over de essentiële punten van het voortbestaan van het circuit wordt niet gesproken. Vertikaal: 1. oreren, 2. made, 3. gelei, 4. nadenken, 6. lijkwade, 7- omloopje, 9. garage, 11. luiwagen, 13. woonkamer, 14. vertellen, 15. Vogezen, 17. verweerde, 19. mijden, 21 teder. De ministerraad heeft gisteren beslo ten dat Nederland vertegenwoordigd zal worden door minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, minister mevr. Vorrink van volksgezondheid en Milieu hygiëne en staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken. Sommigen achten het waarschijn lijk dat het woord gegoed een aflei- iing is van het zelfstandige naam woord goed bezit met het voorvoeg sel ge- in de betekenis voorzien van. Dan is gegoed dus net zo gevormd als gebaard een baard hebbend en ge tand: van tanden voorzien. Maar er is ook iets te zeggen voor de opvatting dat gegoed oorspronkelijk het vol tooide deelwoord was van een nu niet meer bestaand, maar in het Middel nederlands al voorkomende wer- woord goeden: van goed voorzien, met goed begiftigen. Waarschijnlijk is de laatste verklaring de juiste. Men zei vroeger namelijk: ergens gegoed zijn: ergens vaste goedere bezitten die men voor schenking had verworven. Thans gebruikt men gegoed in de betekenis: tamelijk rijk, welgesteld, bemiddeld, met aardse goederen be deeld. De plaatsvervangend minister van De fensie Clemants heeft een memorandum vrijgegeven, dat tot nu toe uiterst ge heim was. In dit stuk hechtte Laird zijn goedkeuring aan bomaanvallen door B- 52-bommenwerpers boven Cambodja en Zuid-Vietnam. Deze aanvallen zouden tegelijkertijd worden uitgevoerd. „De aanvallen op de doelen in Zuid- Vietnam zullen het beeld bieden van normale operaties en daarbij een geloof waardig verhaal opleveren dat kan die nen voor antwoord op vragen van de pers,” zo werd in het memorandum van Laird gezegd Clemants zei echter tegen de commis sie voor de strijdkrachten van de senaat dat soortgelijke dubbele luchtaanvallen ook werden uitgevoerd in 1967 tijdens de regering van president Johnson, om aan vallen boven Laos geheim te houden. Het memorandum van Laird, dat werd vrijgegeven kort voordat de commissie, die een onderzoek instelt naar de gehei me bombardementen boven Cambodja in 1969 en 1970, de hoorzittingen die drie weken hebben geduurd verdaagde, is het eerste bewijs dat een regeringsfunctio naris zijn goedkeuring heeft gehecht aan het systeem. Laird was niet beschikbaar om com mentaar te leveren. Het memorandum van Laird, dat zijn initialen draagt, gaf de gezamenlijke stafchefs toestemming voor het uitvoe ren van 41 aanvallen met B-52-bom- menwerpers tijdens de week beginnende op 23 november 1969. In het memorandum krijgen de Ame rikaanse commandanten in Vietnam toestemming om aanvallen te doen op doelwitten in Cambodja, dat toen nog als neutraal werd beschouwd. Militaire woordvoerders konden wijzen op de aanvallen boven Zuid-Vietnam, als ge vraagd werd over berichten dat er bom bardementen boven Cambodja plaats vonden. Stelen dus. Eerst een aansteker uit een auto. Mr. Vink: „Dat heeft natuurlijk niets met geldgebrek te maken, dat is alleen om het stelen”. Volgt een auto, die als vervoersmid del naar Haarlem dient. Om de behoefte aan kleding te stillen bre ken ze in bij een Haarlemse mode zaak, waar één van de twee wel wat leuks had zien staan. Voor duizend gulden aan kleding ver dwijnt. Daarvoor staan ze dan nu terecht. Het is niet de bedoeling dat ze hun ningen leeg. Eén woning staat al twee jaar leeg. De huur van deze percelen is plm f 400,- Dit is voor ons jonge mensen met een klein salaris onbetaalbaar. Waarom grijpt de gemeente niet in. Maar we dwalen af. Waarom gaat de heer Post niet op een camping staan? Als hij bijvoorbeeld op camping „Schooneberg” gaat staan, heeft hij al water, was- en douche-gelegenheid. J. BOOY, IJmuiden. NASCHRIFT REDACTIE: De betrok ken verslaggever is geen familie van het gezin Post. Apotheek, 149, Sant- Bartjens (en niet Bartjes) was de naam van een schoolmesster die leef- ie van 1587 tot 1673 en die een rekenboek uitgaf dat hij Cijfering roemde. Dat boek verscheen in 1637 sn is tot in het oneindige herdrukt. De laatste druk is van 1839, dus 200 jaar later. Reeds tijdens zijn leven was hij een bekend man. Vondel heeft een lang en vervelend gedicht aan hem gewijd en prijst zijn rekenboek „dat nergens faalt toch suft”. Wij gebruiken nog steeds de zegs wijze volgens Bartjes, (waarbij wij de a in de naam weglaten) wanneer wij villen zeggen: volgens een hoogst nauwkeurige berekening, volgens de beginselen der rekenkunde, dus kort weg: precies. SANTPOORT Arts. J. C. van der Sar, Hoofdstraat 135. telefoon 023-378570. Apotheek. Santpoortse Bloemendaalsestraatweg poort-Zuid, telefoon 023-378249. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, De Ruiter, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door L. J. Vreeling, Vondellaan 29, Beverwijk, tel. 23365. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door J. M. H. Rolink, Duinvlietstraat 2, Velsen- Noord, tel. 23745. Voor de groep artsen GuldemondSwaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door L. J. J. Kester, Dommelsingel 2, Beverwijk, tel. 333000. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor avond, nacht- en zon dagdienst in de periode van vrijdag 10 augustus 17.30 uur tot vrijdag 17 au gustus 17.30 uur: apotheek Huisman, Wijkerstraatweg 164, Velsen-Noord, tel. 23883. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moensplein 10, Beverwijk. Wit-Gele Kruis. Weekenddienstzuster M. Stein-van Dungen. Luxemburglaan 153, Beverwijk, tel. 31475. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Verloskundige. Waarnemend: me vrouw I. A. M. Skotarczak-van der Klaauw, Plantage 154, Beverwijk, tel. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Thameshaven” (13 - 8), Australië ms „Moreton Bay” (15 - 8), Brazilië ms „Thameshaven” (13 - 8), Canada ms „Mont Royal” (13 - 8), ms 8), Chili 8), Indonesië „Lycaon” (15 - 8), Israël ms „Hope Isle” (13 - 8), Japan ms „Tokyo Ex press” (15 - 8), Ned. Antillen ms „Neptunus” (13 - 8), Nieuw-Zeeland ms „Loire Lloyd” (13 - 8), Suriname ms „Neptunus” (13 - 8), Verenigde Staten van Amerika ms „Sea-Land McLean” (15 - 8), Z.-Afrika (Rep.) m. i. v. Z.-W. Afrika ms „Nedlloyd Katwijk” (15 -8). IJMUIDEN Artsen. Van zaterdag 10 uur tot zon dag 24 uur H. Bel, Venusstraat 5, telefoon 02550-15675 en J. van Nieuw- kerk, Röntgenstraal 1, telefoon 02550- 14953. Apotheek. Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80, telefoon 02550-14229. Verloskundige. Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskundige. Bij geen gehoor opbel len 008 (boodschappendienst) om te vernemen wie er dienst heeft. Wijkverpleegster Het Groene Kruis, Zuster A. Groen, Kruisberglaan 151, telefoon 02550-10896 en zuster M. Vis ser, Verbrande Vlak 84, telefoon 02550-11211. Wijkverpleegster Wit-Gele Kruis. Voor de dienst gedurende het weekeinde opbellen 02550-15645. Tandarts. Zaterdag en zondag van 17.00 uur tot 17.30 uur (alleen voor spoedgevallen) H. Groen, Duinvliet straat 36, Velsen-Noord, telefoon 02510-23947. Alg. Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag 9-11 uur. Telefoon 02550-18888. Dierenarts. J. P. Westerman, Harten- lustlaan 7, Bloemendaal, telefoon 023- 251555. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. Dagelijks spreekuur in de De Noostraat 4, IJ muiden, telefoon 02550-10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsvor ming en Bejaardenhulp. Rembrandt- laan 45, IJmuiden. Van maandag tot en met vrijdag 14.00-15.00 uur tele foon 02550-11830, eventueel tot 9.30 uur telefoon 10803. Er bestond vroeger een werkwoord niddelen dat nog voortleeft in be middelen en dat de algemene beteke nis had: iets tot stand brengen, iets uitwerken, iets veroorzaken. Nu wordt bemiddelen alleen gebruikt voor: tussenbeide komen om twee oersonen of partijen tot overeenstem ming te brengen, dus: verzoenend jptreden als ergens ruzie is of dreigt te komen. Het voltooide deelwoord luidt natuurlijk bemiddeld, maar dit is een ander woord dan bemiddeld in ie zin van gefortuneerd, in goede doen, tamelijk rijk. Dat laatste is een ifleiding van middel in de betekenis die het meervoud middelen heeft: geldmiddelen, korting: geld. Maar dit is een begrip dat men graag om schrijft, althans in Nederland, waar iedereen geheimzinnig doet over de stand van zijn financiën.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9